'Derby tegen RCL zegt mij niets' uvs EG is nog niet uit staalimpasse met YS Zijl/LGB bij laatste vier Emancipatieraad: aparte wet gelijke behandeling man/vrouw "Passeren bonden zeer slechte zaak" nu alleen op kop RB-doelman Van Voorbergen: Zeven 'Leidenaars' in jeugdseleeties Doelman zwaargewond "Taak voor kerken in discussie over vrede" EKSTRA AANBIEDING: !!§gr VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 LEIDEN - Een 2-6 zege op het team van De Heul heeft UVS 1 alleen heerser in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie ge maakt. Mede-koploper Between liet het immers in het duel tegen TOP 2 met een 4-4 gelijkspel iet wat afweten. Bertween geraakte door dit gelijke spel twee punten achter op UVS (27 uit 5 tegen 25 uit 5). Carambole 1 klopte De Vriendschap met 2-6 en klom met 24 punten naar de derde plaats op. TOG 1 boekte zijn eer ste gelijkspel tegen Landzicht, maar bleef met een totaal van 12 wel laatste op de ranglijst. De uit slagen: TOP l-'t Zuid 1 4-4; De Heul 1-UVS 1 2-6; Vriendschap 1-Carambole 1 2-6; Landzicht 1- TOG 1 4-4; Between 1-TOP 2 4-4. Landzicht 3 sloeg in de tweede klasse een goede slag. Het viertal zette de reserves van Spijkerbak met 6-2 aan de kant, terwijl kop loper Spijkerbak 1 het liet afwe ten tegen Stompwijk: 2-6 verlies Landzicht 3 leidt nu met 27 uit 5, Spijkerbak 1 is met 24 punten tweede. De uitslagen: Landzicht 2-Katwijk 1 7-1; Spijkerbak 1- Stompwijk 1 2-6; Gouden Leeuw 1-TOP 3 8-0; Landzicht 3-Spijker- bak 2 6-2 Morspoort 1-Between 2 uitg. In de derde klasse draait al les op rolletjes voor Landzicht 4. Dankzij een 2-6 zege op DOB 1 gaat de ploeg met 30 punten ste vig op kop. Met Carambole 2 gaat het ook goed. Na een 6-2 winst op DOS staat dit viertal met 26 pun ten op de tweede stek. De uitsla gen: DOB 1-Landzicht 4 2-6; Ca rambole 2-DOS 1 6-2; UVS 2-De Waag 2 4-4; Vriendschap 2-'t Wachtje 1 2-6; De Waag 1-Mors- kwartier 1 uitg. De uitslagen in de overige klasses: Vierde klasse- Spijkerbak 3-'t Zuid 2 6-2; Wapen van V.l-Ca rambole 3 3-5; Witte Hen 1-DOB 2 8-0; Haagweg 1-TOG 2 2-6. Vijf de klasse- Katwijk 2-De Heul 3 4-4; TOP 5-Vriendschap 3 4-4; TOP 4-Morspoort 2 1-7; UVS 3- De Heul 2 3-5; DOS 3-Gouden Leeuw 2 4-4. Zesde klasse- 't Zuid 3-Spijkerbak 5 3-5; Mors- kwartier 2-Landzicht 5 3-5; De Waag 3-TOG 3 5-3; Carambole 4- Haagweg 2 4-4; 't Wachtje 2- Morskwartier 3 6-2. Zevende klasse- UVS 4-Witte Hen 3 2-6; Witte Hen 2-De Waag 4 4-4; Be tween 3-DOS 4 2-6. Achtste klas se- Witte Hen 4-De Heul 5 4-4; DOS 5-TOP 6 6-2; Haagweg 3- TOP 7 4-4; Stompwijk 2-Wapen van V.3 2-6. Laurens van As in EK-ploeg DEN HAAG (ANP) - Nederland neemt deel met een ploeg van vijf judoka's aan de Europese ju niorenkampioenschappen, die van 29 oktober tot 1 november in Tirgoviste (Roemenië) worden gehouden. De Nederlandse af vaardiging bestaat uit: klasse tot 60 kg.: Laurens van As (Leiden). Klasse tot 65 kg.: Je roen Aldering (Amsterdam). Klasse tot 71 kg.: Rob Henneveld (Maassluis). Klasse tot 78 kg.: Jo- han van Heest (Amsterdam). Klasse tot 86 kg.: Theo Meyer (Amersfoort). RIJNSBURG Zijn moeder, in alles één van z'n trouwste supporters, verhaalt over nachtelijke keeper-acts op bed. De kleine Henk van Voorbergen maakte destijds het hele huis wakker. Oudere buurlui namen hem, toen hij twaalf was. mee naar het trap veld en knalden lustig op hem los. Krap vier jaartjes later heette hij al de Rijnsburgse Boys-keeper van de toekomst. Eenvoudige zege op Het Y: 12—3 LEIDEN - De Zijl/LGB plaatste zich gisteravond moeiteloos bij de laatste vier in de strijd om de nationale waterpolobeker. Te genstander Het Y was getuige de 12-3 nederlaag, tot stand geko men in een wedstrijd die slechts 4 maal 5 minuten duurde, veel te zwak voor de Leidenaars. Verdedigend had De Zijl alleen moeite met de sterke Y-midvoor Eelco van Schaick. Hij bracht nog wel eens de Leidse verdedi ging in verlegenheid. Voor het merendeel echter was er voor De Zijl/LGB geen gevaar van de Amsterdamse voorwaartsen te duchten. Ook aanvallend toonde De Zijl/ LGB, met Martin Vreeburg weer in de gelederen, zich sterker dan de Amsterdamse hoofdklasser lief was. Met evenals afgelopen zaterdag tegen Het Ravijn Stan en Alex van Belkum in een pro- duktieve hoofdrol. Na twee perioden van dit éénzijdi ge duel stond er al een 6—0 voor sprong voor De Zijl/LGB op het scorebord. De eerste Amster damse tegentreffer kwam pas in de derde periode bij een 8-0 stand. Hans Koster buitte toen een-man-meer-situatie (Jacob Spijker eruit) uit (8-1). Veront rusten kon deze treffer De Zijl/ LGB al lang niet meer. De ploeg drong niet al te fel meer aan, waardoor Het Y een grotere ne derlaag besnaard bleef. De halve finale (met als waar schijnlijke tegenstander Het Ra vijn) en de finale worden zondag 7 november gespeeld in Rotter dam. Doelpunten De Zijl/LGB Alex v. Belkum 4, Stan van Bel kum 3, Albert Spijker, Jan Jaap Korevaar, Jacob Spijker, Ron Koster en Martin Vreeburg. LEIDEN - Bondscoach Bert van Lingen heeft zeven jeugdvoetbal lers uit de Leidse regio geselecteerd. In de selectie van het Ne derlands elftal van veertien en vijftien-jarigen prijken de namen van Michel van Haaren (Katwijk), Walter van der Weyden (Wou- brugge) en Dennis Miras (Quick Boys). Wilco van der Meer (UVS) en de ARC-ers Joop Lankhaar, Rini en Ardi Oosterlee bevinden zich onder de beste 30 Nederlandse voetballers tot 16 jaar. Binnenkort kiest Van Lingen uit deze groep het elftal, dat op 3 november Zwitserland (uit) moet be kampen en op 17 november Denemarken moet bestrijden. Plotsklaps stond hij er vorig sei zoen. als een 'broekie' tussen de palen en tussen het grootse, maar moeizaam tobbende Rijns burgse Boys. Met de 'dubbel' te gen Spakenburg voor de deur stelde trainer Arie Lagendijk aan het begin van de lente zijn ver trouwen in Henk van Voorber gen boven boven de tot dan on aantastbaar geachte Wijnand Sloos. "Uit een kampioenselftal kwam ik in een ploeg die diep in de problemen zat". Zelfs nu na de prima competitie-start de lucht volledig is opgeklaard, zucht de 20-jarige belofte nog zwaar als hij daaraan terugdenkt. Het was een hele stap voor hem, bekent hij: "Ik zag tegen spelers op die al een naam hadden" Die faam trof vrijwel alle voetbal lers die met Rijnsburgse Boys in kort tijdsbestek de vlucht uit de derde naar de eerste klasse maakten. Niet op de laatste plaats hen die door hun verschij ning op Middelmors een extra di mensie toevoegden aan de pres tatie-reeks, de gerenommeerde spelers van buiten het kwekers- dorp die het op uiteenlopende manieren naar hun zin werd ge maakt binnen de geelzwarte ge meenschap. "Nu is dat niet meer zo", vervolgt Van Voorbergen. "Er rustte enorme druk op me na die kee perswisseling met Wijnand. Ik moest het vertrouwen van de spelers winnen, ik moest laten zien dat zij op me konden reke nen. Ik heb daar moeite mee ge had. zeker. Toen Herman Wij- nands nog trainer was verloren we eens met 3—0 van Spykenis- se. Na drie minuten dook ik over een bal heen en ook aan de twee de goal had ik schuld. IJmuiden thuis wonnen we vorig seizoen met 3-0, maar voor mij was het een rotwedstrijd. Ik liet een hoge bal glippen en kon hem op tijd heel rustig nog oprapen. Maar het publiek denkt: wat staat hij nou weer te stuntelen. Die mo menten kan je er niets van. Ik was gevoelig voor die kritiek", geeft Van Voorbergen toe, met de nadruk op 'was'. Zijn positie als sluitpost is eenmaal niet te benijden. Frans Hoek onder streept dat in zijn handboek voor de doelman, waarmee hij inmid dels meer furore maakt dan met zijn wekelijks optreden in Volen- dam 1. "De keeper deelt bij een doelpunt niet mee in de vreugde, maar hij wordt wel als eerste aan gekeken op een tegendoelpunt", heeft ook Van Voorbergen gele zen. "Maar als je een week later een goede wedstrijd keepte, kon je gelijk niet meer stuk. Wat is dan belangrijker: hoe het pu bliek over je denkt, of dat de trai ner vertrouwen in jouw heeft". Het antwoord laat zich raden, nu. "Ik ben volwassen geworden, ge groeid", heeft de RB-doelwach- ter in de korte periode als basis kracht ontdekt. Het best laat hij dat in de praktijk spreken. Van Voorbergen maakte aanvanke lijk inderdaad geen zekere in druk. Opnieuw herinnert hu zich Spijkenisse, baalt daar nog steeds van ("Ik heb er altijd moeite mee om fouten te erken nen"). Over knappe safes en be langrijke reddingen hoor je hem echter niet, terwijl zijn aanblij ven in het eerste ("Niet denken dat je er nu bent, erin blijven is veel moeilijker"), alsook het pe riode-kampioenschap dat RB aan het slot van de mislukte voorbije jaargang veroverde, dui delijk in zyn voordeel spreken Van Voorbergen ontwikkelde zich prima in het laatste half jaar, maakt een zeer betrouwbare in druk en is niet langer verlegen. Schuchter, dat wel Met Johan de Kroon, Arie van Dijk en dit seizoen ook Henk Merbis geeft Henk van Voorbergen de plaatstelyke w weer iets Rijns- burgs. "Er was angst dat het peil van de vereniging achter zou blij ven doordat spelers van buiten af kwamen Lagendijk kreeg vorig jaar daarom ook visie op de Cl en hield op eigen initiatief nog de Al-spelers in de gaten die naar de senioren zouden komen. Hij kijkt verder vooruit, de nadruk ligt op de jeugd Tenminste, zo komt het op mij over. Ik kijk maar naar mezelf. Toen Wijnand Sloos vervangen moest worden ("Om privé-reden. Nee, hij was niet de zondebok. Hij kon zich zaterdags niet meer losmaken van de zaak, ook kon hij niet al tijd meer op training zyn"), toen had Lagendijk de keus tussen Cees Star en mij Cees was 27. ik 20 jaar" Voegt daar aan toe: "Vorig jaar had hij ook weinig goede ervaringen met de oude kern. Het was geen eenheid. Er was sprake van kliekjesvorming", bemerkte Van Voorbergen toen hij bij de hoofd macht werd gehaald. "Irritatie, tem UI jt alles voor elkaar over moet hebben". Na uitschakeling bij Excelsior voor de KNVB-beker is niets meer wat aan de vorige competi tie. "een probleemjaar", herin nert. Alle aandacht is gericht op het lijstaanvoerderschap in dit nieuwe jaar Morgenmiddag zal RB ongetwijfeld een zware aan val te verduren krijgen van RCL. "Mu zegt het niets, zo'n derby De andere Runsburgers in het elftal denk ik ook niet. In welk elftal je ook speelt, je komt altijd wel RCL, Noord wijk of Quick Boys tegen. Toen ik in de C3 speelde en tegen Quick Boys C4 speelde, wilde ik ook van die Katwijkers winnen. Voor ie mand als Rob Gillissen lukt het me heel anders. Je moet het nuchter bekijken, hoewel het pu bliek natuurlek alles van je ver langt" "Het zal moeilyk worden tegen RCL. Ze hebben maar twee pun ten, maar we moeten hen niet on derschatten. Tenslotte is hun team buna gelijk aan vong jaar en toen draaiden ze toch erg goed. Ze zullen wel snel een goal willen maken, morgen. Wu z\jn er tegen bestand" "Ze winnen, Runsburgse Boys", voorspelt zijn moeder Henk van Voorbergen geniet vertrouwen. Heel RB weer GERARD HAVERKAMP AKEN (ANP) - Horst Bertram, de 34-jange reserve-doelman van Borussia Dortmund, is bij «en vriendschappelijke wedstnjd van zijn club tegen Alemanma Aken zwaar gewond geraakt Zoals later bleek had Bertram bu een botsing met de aanvaller Helmut Rombach in de vierde minuut van de wedstrijd een schedel breuk opgelopen. Bertram speelde nog dertien minuten door voordat zijn trainer Feldkamp en de ploegarts van Alemanma, Heinze, hem van het veld haalden. Bertram werd naar de neuro-chirurgische afdeling van het ziekenhuis in Aken overgebracht. Hu zal zeker dne maanden niet kunnen spelen. West-Duitsland ligt dwars BRUSSEL - De EG-ambassadeurs zijn er na een hele dag koortsach tig vergaderen gisteren niet in geslaagd in Brussel de impasse rond de Europees-Amerikaanse staalcrisis te doorbreken. Met na me de Duitse regering bleef dwars liggen. De Europese Gemeenschap moet het eens worden over een beper king van de staalexport naar de Verenigde Staten, om te voorko men dat de Amerikanen zware heffingen leggen op de import van staalprodukten uit de EG. Vandaag zouden die heffingen ingaan, maar volgens de Europe se juristen kan de besluitvor ming nog wel gerekt worden tot volgende week dinsdag. Op die dag zou er dan een speciale mi nisterraad van de EG-lidstaten door Ferry Mingelen over de staal problematiek kun nen worden gehouden. In de tus sentijd hoopt men dan de West duitsers over de brug te krijgen. Het grote punt in de discussie is, dat de Verenigde Staten bij het akkoord over de Europese ex portbeperking ook stalen buizen willen betrekken. De Bondsre publiek, de belangrijkste produ cent van deze buizen, weigert dit echter, omdat men de Ameri kaanse eisen onredelijk vindt. De exportzelfbeperking betekent voor Europa een vermindering van het marktaandeel in de Ver enigde Staten van 6,3 naar 5,8 procent. Volgens betrouwbare bron zou het Nederlandse bedrijf Hoogovens echter nauwelijks in zijn exportmogelijkheden naar de Verenigde Staten worden ge troffen door het Europese ak koord. Hoogovens behoort met Westduitse en Luxemburgse staalbedrijven tot dat deel van de Europese staalindustrie dat rich niet of nauwelijks aan in Ameri kaanse ogen onoirbare concur- rentiepraktijken heeft schuldig gemaakt. Die beschuldiging geldt vooral staalbedrijven uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië en België. Von Meijenfeldt in Katwijk: DEN HAAG (ANP) - De Emancipatieraad is uitdruk kelijk voorstander van een aparte wet tegen seksediscri minatie, die er bovendien zo spoedig mogelijk moet ko men. De raad stelt dit in een gisteren gepubliceerd advies over het voorontwerp van een Wet gelijke behandeling. of godsdienst, zouden ook moeten worden verboden, maar in afzonderlijke wetten, meent de raad. Elke vorm van discriminatie kent zijn ei gen problematiek. Zouden ze alle in één wet worden onder gebracht, dan zal dit afbreuk doen aan de effectiviteit van de wetgeving. de dat gelijke behandeling prachtig is. maar dat in onge lijke situaties ongeluke be handeling beter en zeker rechtvaardiger is. Het voor ontwerp van de wet had dan ook moeten worden toege spitst op de volstrekt ongelij ke situatie van de vrouw, meende zij. In de wet zullen ook de hulp middelen moeten staan om de ongelijkheid te kunnen bestrijden. Als voorbeelden noemde mevrouw Schoo: eenzudige voorkeursbehan deling. omdat de maatschap- pehjke ongelukheid nog zeer groot is, groepsactie omdat het steeds moeiluker wordt individueel klachten over discriminatie in te dienen, en omkering van de bewijslast als er een selectief en disen minatoir aanstellingsbeleid wordt gevoerd ADVERTENTIE KATWIJK - Generaal-majoor bd Von Meijenfeldt vindt dat op lo kaal niveau ook de kerken een taak hebben in de discussie over vrede en veiligheid Von Meijen feldt pleitte daarbij voor het werken met projecten: "Dat brengt mensen beter met elkaar contact. Er wordt al zoveel geleu terd" Von Meijenfeldt meende dat met name door de inspanningen van kerken ook "de bakker op de hoek van de straat" in deze mate rie kan worden betrokken. Hij doelde daarmee te zeggen dat de kerken kunnen bewerkstelligen dat de discussies niet alleen in beperkte groep blijven hangen. Von Meijenfeldt deed deze uitspra ken gisteren in de Triumfator- kerk in Katwijk waar het thema "het vredesvraagstuk en de ker ken" centraal stond. Hij was daar op uitnodiging van de Vredes- werkgroep Katwijk. Zoals be kend staat de ex-militair er om bekend zich steeds kritisch uit te laten over een vergaande (kern bewapening. De spreker ("ik sta hier niet als ge neraal, dus zeg maar meneer") plaatste ook gisteravond kantte keningen bij de bewapenings wedloop. Hij waarschuwde de aanwezigen dat er veel meer ach ter het gebruik van wapens rit dan alleen militaire motieven. "Ook politieke en economische aspecten spelen daarbij een rol", aldus Von Meijenfeldt. De ex-generaal merkte op het toe te juichen als niet alleen in ker ken maar ook elders in de plaat selijke gemeenschap wordt na gedacht over het gebruik van (kern)wapens. Hij pleitte voor een nauwer contact met groepen mensen achter het IJzeren Gor dijn en vooral ook aandacht voor dit punt b(j de opvoeding van jongeren. En aan het slot van de avond: "Wij denken nu eerst aan bewapening en dan aan vrede. Maar dat moet natuurlijk net andersom zijn". 100 dagen voorjaar met Intratuin bollenvaatje/^ Van der Meulen in Boskoop: BOSKOOP (ANP) - Het zou een uitermate slechte zaak zijn als de werkgevers inderdaad geen cen traal akkoord willen over het be stemmen van dc pnjscompensa- tie voor het bestrijden van de werkloosheid. Het zit er dik in dat er dan weer een loonmaatre gel komt Voorzitter H. van der Meulen zei dit gisteravond in Boskoop op een ledenvergade ring van het CNV naar aanlei ding van berichten als zouden de werkgeversorganisaties in het UTRECHT (GPD) - De Vereniging Dienstweigeraars en de Utrechtse GG&GD hebben een tewerkstcllingovereenkomst gesloten waann de rechtspositie van tewerkgestelde dienstweigeraars wordt geregeld. De overeenkomst is de eerste in het land De Vereniging Dienstweigeraars onderhandelt nu rechtstreeks met instanties waar dienstweigeraars hun vervangende dienstplicht doorbrengen. Pogingen om op centraal niveau, via de afdeling Tewerkstelling Erkende Gewetensbezwaren (TEG) van het ministerie van sociale zaken, veran dering te brengen in de rechtspositie van dienstweigeraars, waren vast gelopen. voorzittersoverleg in de stichting van de arbeid niet willen inspe len op de voorstellen die FNV en CNV hebben gedaan "Ik vraag mu af, welke zin het dan nog heeft om als vakbeweging met die constructieve budragen te komen", aldus Van der Meu len. Hu verweet ook de politici, op de betrokkenheid en het ver- antwoordelukheidsgevoel van de leden gebaseerde voorstellen van de vakbeweging te laten ver- dwunen in "een mistig herfst- bos" Er wordt al jaren in dc lonen gema tigd en desondanks stijgt het aantal werklozen met 500 per dag In deze situatie noemde dc CNV-voorzitter het een raadsel, dat verantwoordeluke politici en bewindslieden met voorstellen komen die de ongeluke behande ling van mensen en groepen bevorderen Optiebeurs ook in vreemd geld AMSTERDAM (ANP) - D? opüe- beurs gaat nu ook opties op vreemde valuta introduceren Op 18 november zal een begin wor den gemaakt met de handel in dollaropties, als de bevoegde in stanties Ujdig hun goedkeunng verlenen, zo heeft de optiebeurs bekendgemaakt Via valuta opties is het mogeluk te profiteren van de vaak heftige valutaschommelingen Verder kan men zich indekken tegen de risico's, die de valutaschomme lingen met zich brengen Voorlopig zullen op de optiebeurs. waar al opties op aandelen, obli galies en goud worden verhan deld, alleen opties op de Ameri kaanse dollar worden geïntrodu ceerd. Als de handel in dollarop- tics een succes wordt wil de op tiebeurs in de toekomst ook op ties gaan verhandelen op Duitse marken. Engelse ponden. Zwit serse franken en eventueel Ja panse yens De mtroduktie van valuta-opties gaat in nauw overleg met de beurzen van Montreal en Van couver. waarmee dc optiebeurs in Amsterdam samenwerkt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15