Philips verliest milj oenenorder Yertraging in informatie Absurde prijzen gemeld bij bond Schiphol de beste C D Griekse regering ligt dwars Hervormde kantoren niet in Oegstgeest Gasunie: afzet van aardgas teruggelopen Migraine kost 100 miljoen per jaar Rapport sociaal-economische werkgroep uitgesteld Gifgrond in Den Haag Nieuw signaleringssysteem kan veiligheid snelweg bevorderen MAANDAG 11 OKTOBER 1982 SCHIPHOL (ANP) - De luchthaven Schiphol is opnieuw gekozen tot beste luchthaven ter wereld in een verkiezing van het Britse maandblad voor zakenreizigers en reisagenten "Executive Tra vel". Dit blad heeft dit jaar voor de eerste keer een enquête onder zijn abonnees gehouden naar de in hun ogen beste luchtvaartmaat schappijen en luchthavens ter wereld. De resultaten van deze enquête, waarin Schiphol als beste lucht haven naar voren kwam. zijn gepubliceerd in het oktobernum mer van het blad. Schiphol had een voorsprong van niet minder dan veertig procent op nummer twee. de nieuwe luchthaven van Singapore. Changi. Derde was Zurich, vierde de Londense luchthaven Gatwick en vijfde Frankfort. Schiphol is al tweemaal eerder uitgekozen tot de beste luchthaven ter wereld door een ander Engels blad voor zakenreizigers, "Bu siness Traveller". Dezelfde eer viel Schiphol dit jaar te beurt in de verkiezingen van de International Airline Passengers Asso ciation (IAPA), die iedere twee jaar worden gehouden. Binnenland DEN HAAG (GPD) - De zuive ringsheffing, een belasting voor het zuiveren van drinkwater, is het afgelopen jaar enorm geste gen. Dat concludeert de Consu mentenbond uit de ruim hon derd klachten, die daarover zijn ontvangen. De klachten komen binnen in het kader van de actie van de Consumentenbond, die gedurende de maand oktober consumenten oproept buiten sporige prijsstijgingen bij de bond te melden. De actie van de Consumentenbond kan al na een week geslaagd wor den genoemd. Dagelijks komen DEN HAAG (GPD/ ANP) - Philips wordt door de sinds een jaar optredende Griekse re gering van Andreas Pa- pandreou een miljoe nencontract door de neus geboord. Het con tract werd door de vori ge regering-Karamanlis gesloten. Het huidige socialistische bewind, dat nu bijna een jaar aan de macht is, acht zich er echter niet door gebonden. Het gaat om drie nieuwe zieken- huizen in Griekenland. Een zou worden gebouwd door een Zweedse maatschappij, een door een Westduitse firma en een door Hospitalia. een gezamenlijke on derneming van Philips en Sie- Philips zou voor alle drie de zie kenhuizen apparatuur leveren met een gezamenlijke waarde van 30 miljoen gulden. Boven dien zou het architectenbureau Interengineering (een Philipsbe- drijf) betrokken zijn bij het ont werpen van het door Hospitalia te bouwen ziekenhuis. Het bu reau had al de nodige kosten in de voorbereiding gestoken. Geleidelijk aan werd dit jaar duide lijk dat de nieuwe Griekse rege ring de contracten niet wenste te erkennen. Hospitalia overweegt nu stappen om het contract ook DEN HAAG (ANP) - tratie van de Haagse kantoren van de landelijke organisatie van de Nederlandse Hervormde Kerk op het terrein van de Her vormde Raad voor de Zending in Oegstgeest gaat niet door. Het al gemeen bestuur van de hervorm de synode besloot daartoe una niem in zijn zaterdag gehouden maandelijkse vergadering. De overweging daarbij was dat de uitvoering van deze plannen niet de verwachte financiële voorde len zal opleveren. Zwaar woog ook dat een zo grote investering op dit moment onverantwoord Het breed moderamen heeft bij dit besluit nadrukkelijk de verwach ting uitgesproken dat met voort varendheid zal worden gestreefd naar een antwoord op de vragen die de samenwerking tussen de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in het kader van "Samen op weg" stelt. Dit mede in verband met de vernieuwing van de landelijke organisaties van deze kerken en de huisves ting van de bureaus. Vandaag is in een brief aan het per soneel van de Haagse kantoren meegedeeld, dat de kantoren in de komende jaren in Den Haag gevestigd blijven. Met dit besluit heeft het breed moderamen een periode van overleg afgesloten die begon nadat in november 1980 de generale synode het prin cipebesluit had genomen tot concentratie van de Haagse kan toren in Oegstgeest. De Raad voor de zending zal zich nu gaan beraden over het zeer noodzakelijke herstel en de reno vatie van zijn gebouwen in Oegstgeest. Ook de eventuele restauratie van de Haagse gebou wen wordt nu bezien. GRONINGEN (ANP) - Ons land zal moeten vechten om haar aan deel in de Europese gasvoorzie- ning te handhaven. Niet alleen in Nederland wordt namelijk min der aardgas gebruikt, ook de af zet naar het buitenland stag neert. Commercieel directeur S Rissik van de Gasunie zei dat af gelopen zaterdag in Groningen tijdens een congres van de orga nisatie jong management NCW. Rissik zette zich af tegen de presi dent-directeur van de Gasunie, de commissaris van de koningin in Groningen, Vonhoff, die vol gens Rissik in Washington ten onrechte suggereerde, dat er nog aardgas in overvloed aanwezig is: "Er is beslist geen reden om nu een soort uitverkoop te hou den". Directeur Hooykaas van de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) zei te verwachten, dat er in ons land de komende jaren nog 300 tot 400 miljard kubieke meter aardgas wordt bijgevon den. Dit nieuwe gas zal vooral in de vorm van kleine velden wor den gevonden, aldus Hooykaas. Een en ander betekent volgens hem, dat de NAM rekent met een gasvoorziening aan de consu ment voor vijftig jaar. Tot nu toe werd gerekend met een periode dertig jaar. Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis honderden meldingen binnen van absurde 1 prijsstijgingen. Vooral de lagere overheid blijkt zich aan die prijsopdrijving schuldig te maken. Grote stijgin gen worden met name geconsta teerd bij onroerend-goedbelas ting. zuiveringslasten. riool- en reinigingsrechten, leges, par- keergeld en hondenbelasting. De Consumentenbond heeft in middels bij twee zuiverings schappen protest tegen de prijs opdrijving aangetekend. Het Zuiveringsschap Hollandse Ei landen heeft de aanslag voor ge zinnen dit jaar met bijna éénder de verhoogd Vorig betaalde een gezin nog f 149,25. Dit jaar be draagt de aanslag f 192. Bona even fors was de verhoging van het Zuiveringsschap Amstel en Gooiland in Hilversum Daar be taalt een gezin nu f 130,20 tegen f 106,95 vorig jaar. De Consumentenbond vindt dat de zuivenngsschappen hun be drijfsvoering beter in de hand moeten houden en dat tariefsver hogingen van dergelijke omvang in deze tijd uit den boze zijn. Ook heeft de bond geconstateerd, dat alleenstaanden vaak teveel zui veringsheffing betalen. Alleen staanden hebben recht op een la- Ook ae Kostenstijging van het openbaar vervoer zit het pubhek dwars De kortingskaart van de NS is flink gestegen en kan - in tegenstelling tot vorig jaar - niet meer maandelijks worden be taald. Nu moet het bedrag van f 430 ineens en vooraf worden betaald. Andere meldingen c de stijgingen van het openbaar vervoer betreffen de strippen kaart. de openbaar-vervoer-jaar kaart, het jaarabonnement voor 65-plussers in Amsterdam en de busjaarkaart in Utrecht. f ormeel ontbonden te krijgen om daarmee het verkrijgen van een schadeuitkering van de export krediet-verzekering dichterbij te halen. De verzekering is in Duits land gesloten. Volgens Philips is het "uitermate ongebruikelijk" dat een regering zich niet door een contract van haar voorganger gebonden voelt. Er zal nog worden bezien of op enigerlei andere wijze actie moet worden ondernomen. Philips is overigens niet het enige Nederlandse bedrijf dat moei lijkheden heeft met de Griekse regering. Een woordvoerder van economische zaken deelde des gevraagd mee dat van tenminste twee andere bedrijven bekend is dat de Grieken onder bestaande contracten proberen uit te ko men. Als oorzaak noemde de woord voerder de betalings-moeilijkhe- den war de Griekse overheid mee heeft te kampen. In totaal gaat het, volgens de woordvoer der, om tientallen miljoenen gul dens. De Nederlandse regering heeft bij de Griekse overheid al haar verontrusting uitgesproken over het niet doorgaan van or ders die Nederlandse bedrijven in Griekenland hebben afgeslo ten. DEN HAAG (ANP) - De open dag bij chemische bedrijven bezoekers getrokken. Dat is 10.000 meer dan in 1980 en 25.000 nu werd gehouden. De meeste bezoekers trok Hoechst in Weert (3000). Ongeveer honderd laboratoria hadden zaterdag hun poorten geopend in een poging de chemie wat dichter bij het grote publiek te brengen Opvallend was ook de belangstelling voor de zestien ziekenhuislaboratoria, die dit jaar voor het eerste meede den. Op de foto: een laborante in Delft geeft uitleg aan belangstellenden tijdens de landelijke open dag DEN HAAG (ANP) - Er zyn in Ne derland ruim 300 00U BNDMO du lijden aan migraine. Deze bijna dagelijkse hoofdpijn veroorzaakt jaarlijks voor ongeveer 100 mil joen gulden aan ziekteverzuim in het arbeidsproces. Dit werd afge lopen zaterdag meegedeeld op de jaarvergadering van dc Ne derlandse Vereniging van Mi- grainepatientcn in Den Haag. Jit ae aiscussies kwam naar voren dat veel huisartsen en specialis ten in ons land nog veel te weinig van deze aandoening afweten, zodat in veel gevallen de juiste behandelingsmethode ont breekt. Veel huisartsen hebben met mi- grainepatienten te maken. Vol gens de Leidse neuroloog, prof. dr. G W. de Bruyn. heeft iedere De Nederlandse Vereniging van Migraincpatiènten telt nu 1 500 leden, maar de verwachting is dat dit aantal in de naaste toe komst sterk zal stijgen. Tot nu toe had de vereniging alleen »n Den Haag een kantoor, maar za terdag werden plaaselijkc afde lingen opgericht in Rotterdam, Utrecht. Venlo, Eindhoven. Am sterdam, Enschede. Nijmegen. Arnhem. Bussum. Haarlem Zwolle en Alkmaar De taak van deze afdelingen zal in het bijzon der gericht zijn op het meer be gnp kweken van migrainepro- blemen en het onderling steunen van elkaar. AMSTERDAM - Gisteren was de sluitingsdag van de Floriade. de grote floratentoonstelling bij Amsterdam. Na het vertrek van de laatste bezoe kers bleven lege stoelen en vallende herfstbladeren achter Miljoenen men sen hebben het afgelopen half jaar de Floriade bezocht. DEN HAAG (GPD) - De werk groep van kamerleden van CDA en VVD, die in opdracht van in formateur Scholten een sociaal- economisch beleid voorbereidt, zal pas morgen haar eindrapport uitbrengen. Volgens voorzitter Van Aardenne (WD) heeft de commissie meer tijd nodig om een economisch beleid voor de komende kabinetsperiode op te stellen. Scholten en de fractielei ders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) zijn afgelopen met het verzoek akkoord gegaan. De andere werkgroep, die het wel zijnsbeleid voor een kabinet van CDA en WD heeft voorbereid, kon zaterdagmorgen wel haar rapport aan Scholten en de beide fractievoorzitters aanbieden. Mi nister Deetman (CDA, onder wijs) gaf als voorzitter van de werkgroep een mondelinge toe lichting. Van Aardenne heeft om uitstel ver zocht. omdat de werkgroep meer aandacht wil besteden aan het beleid na 1983. De oorspronkelij ke opdracht van de informateur luidde dat de werkgroep moest nagaan hoe de huidige begroting voor 1983 gewijzigd moest wor den. Daaruit zou het beleid voor de gehele kabinetsperiode vol gen. Nijpels zei zaterdag in een toelich ting dat niet uit het uitstel mag worden afgelezen dat er proble men in de werkgroep zijn ont staan. Zoals bekend bestaan tus sen CDA en WD nauwelijks verschillen over de vraag hoe- NIJKERK (ANP) - De 22-jarige M.H. Schuur uit Nijkerk is zater dagavond door een verkeerson geluk om het leven gekomen. De auto, waarin ze meereed, kwam door onbekende oorzaak in een sloot terecht. De vrouw zag geen kans zich tijdig los te maken van de veiligheidsgordel en ver dronk. DEN HAAG (ANP) - De grond van een braakliggend gebied in Den Haag. waar binnenkort ge bouwd gaat worden, blijkt ern stig vervuild te zijn met giftige stoffen In de grond van dit ter rein bij de Binckhorstlaan. waar vroeger een gasfabnek stond, zijn na onderzoek cyanide, poly cyclische aromaten en verontrei nigde olie aangetroffen. Het is de bedoeling de verontrei nigde grond - ongeveer 6 000 ku bieke meter - af te graven en over te brengen naar een terrein van het gemeentelijk energiebedrijf aan het Trekvlietplein De werk nemers van het energiebedrijf hebben inmiddels laten weten, dat zij het storten van de gif grond op hun terrein zullen te genhouden en ze hebben dan ook acties aangekondigd. veel er extra moet worden bezui- ningd, maar wel hoe dat moet ge beuren en welke gevolgen die bezuinigingen zullen hebben. De sociaal-economische werk groep is van plan een compleet programma te leveren. De frac tieleiders zullen woensdag waar schijnlijk slechts op kleinere punten nog verder over het rap port van de werkgroep hoeven te praten. Dit in tegenstelling tot de voorstel len van de welzijnswerkgroep, waar de fractievoorzitters van daag met de informateur over zullen onderhandelen. Hierbij zijn vooral problemen over de middenschool en het mediabe leid. Verder praten de fractielei ders vandaag over enkele onder werpen op het terrein van de bui tenlandse politiek, zoals Zuid Afrika en ontwikkelingssamen werking. Door de gebeurtenissen heeft het schema van de informateur een kleine vertraging ondergaan. Scholten wilde nog deze week zijn informatiewerk afronden, waarbij de fracties van CDA en WD over zijn voorstellen zou den moeten oordelen. Deze raad pleging van de fracties wordt nu begin volgende week verwacht. Onderzoek De pogingen van Scholten om een coalitie van CDA en WD tot stand te brengen wordt door de meerderheid van de kiezers ge steund. Bovendien had 70 pro cent geen vertrouwen in een her nieuwde samenwerking tussen CDA en PvdA. Dit blijkt uit een onderzoek onder ongeveer 500 mensen dat de AVRO heeft laten verrichten door het onderzoeks bureau Lagendijk. Verder blykt uit dit onderzoek dat 60 procent van de ondervraag den de houding van Nijpels, die weigerde met informateur Van Kemenade te gaan onderhande len over samenwerking met de PvdA, afkeurden. Slechts 39 pro cent was het eens met Nijpels. Vijfduizend betogers tegen kernwapens in Soesterberg SOESTERBERG (ANP) - Onge veer 5.000 mensen hebben afge lopen zaterdag in Soesterberg gedemonstreerd tegen de kern wapens. De demonstratie was in het bijzonder gericht tegen de plaatsing van nieuwe kernwa pens (kruisraketten) op Neder landse bodem De betoging was georganiseerd door de IKV-kern- en en "Stop-de-neutronenbom"- groepen in Utrecht en omgeving De demonstratie ging door Soes terberg en langs de militaire vliegbasis. Daar werd een groot aantal bloemen in de hekken ge- ■tolwn De demonstratie werd voorafge gaan door de onthulling van een beeldje van beeldend kunstenaar Simen Bolhuis uit Almere Het beeldje heet "doorbraak" en heeft een vaste plaats gekregen bij de ingang van het vormings centrum "Kontakt der kontinen- tcn" in Soesterberg Het symbo liseert vyf jaar strijd tegen de kernwapens by de vliegbasis Het was voor de vyfde keer dit jaar dat de demonstratie werd gehouden De manifestatie werd ook gehou den ter ondersteuning van het vrouwenvredeskamp, dat al van af 24 mei van dit jaar bij de in gang van de vliegbasis een per manent verzet vormt tegen de kernwapens Tijdens dc manifes tatie werd een petitie aangeno men die-vandaag naar de Raad van Stut« zal worden gestuurd Daar wordt vandaag het schor singsverzoek behandeld van het oum nvn dm kinp lain hal besluit van de gemeente Soest om het kamp te ontruimen. UTRECHT (GPD) Rijkswaterstaat verwacht dat 25 procent van het aantal ongelukken op zwaar belaste autosnelwegen kan worden voorkomen met een nieuw verkeerssignalenngssysteem Vorige week is de tienjarige research- en ontwikkelingsfase afge rond met de ingebruikneming van het systeem op 23 kilometer tussen verkeersknooppunt Oudenrijn en Abcoude. Als de baten opwegen tegen de kosten (circa één miljoen gulden per kilometer) voorziet Rijkswaterstaat installatie van het systeem op de ruim 500 kilometer autosnelweg in de Randstad Het verkeerssignalenngssysteem is door Rijkswater staat ontwikkeld in samenwerking met Philips en is zo compleet en vooruitstrevend dat er ook in het buitenland grote belangstelling voor bestaat Door middel van detectorlussen in het wegdek en borden boven de rijstroken waarschuwt de computer auto mobilisten tijdig voor ongevallen, mist en gladheid verder op de weg De beschikbare capaciteit van de autosnelwegen kan beter benut worden en rystro- ken kunnen ermee vrijgehouden worden als dat voor hulpverlening en onderhoud nodig is Al tien jaar geleden was het voor Rykswaterstaat dui- delyk dat de capaciteitsuitbreiding van het auto snelwegennet aanzienlijk zou achterblijven bij de groei van het verkeer. Meer verkeer per rijstrook betekent een onevenredige stijging van het aantal ongevallen (kettingbotsingen) en steeds grotere moeilijkheden om onderhoudswerk aan de weg te verrichten. Vliegensvlug Omdat er nog nergens een automatisch werkend sys teem beschikbaar was dat vliegensvlug (binnei lei tig seconden) op wisselende verkeerssituaties rea geert hebben Rijkswaterstaat en Philips er samen een ontwikkeld Als eerste praktykresultaat daar van is vong jaar november op de A 13 tussen Rotter dam en Delft een proefrak in gebruik genomen Nu vindt de automobilist ook in het centrum van het land borden boven dc weg waarop als dat nodig is pijlen, kruisen en adviessnelheden verschynen. eventueel aangevuld met knipperlichten om het wegverkeer attent te maken op de boodschap By de maatregelen maakt het systeem ook gebruik van een nieuwe aanduiding: een schuin staande pyl om aan te geven dat het verkeer moet wisselen van ry- strook Nog voor de winter zullen ook tussen Oudenryn en dc Lekbrug by Vtanen de signalenngsborden in actie komen, evenals op de A 12 tussen Oudenryn en Driebergen. In het voorjaar van 1983 volgt dan het A 12-gedeelte tussen Oudenryn en De Mocrn 400 ongelukken minder By de ingebruikneming van het verkeerssignalerings systeem waarschuwde ïr. E K F Boswinkel, hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat m dc direc tie Utrecht, dat om en by Utrecht de verkeersinten siteit in de toekomst nog zal toenemen Het signalc ringssysteem zal niet de capaciteit van de wigen noemenswaardig vergroten, maar wel de verkeers veiligheid op deze overbelaste wegen gunstig beïn vloeden Ir B Beukers, hoofdingenieur directeur in de dienst Verkeerskunde, raamde dat dc twee nu gcrrahscci de signalenngsprojcctcn byna 400 ongevallen per jaar kunnen voorkomen, meest ongelukken als ge volg van filevorming en slechte weersomstandighe den.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7