D Tekort telt; niet wat je nodig hebt r 'Aangeklede' auto's trekken duizenden Waarom Leiden nog altijd in kist is: Dronken bestuurder veroorzaakt ravage MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Leiden 99 Paul Bordewijk: "Je krijgt geld om de boel op te knappen, maar niet o het vervolgens in stand te houden". (Foto Holva Paul Bordewijk werd 39 jaar gele den geboren in Den Haag. Hij komt uit wat men noemt een rood nest. Zijn moeder woonde in de Schilderswijk, maar dat is iets waarover Bordewijk liever het zwijgen toe doet. "Je hebt in de PvdA een soort omgekeerd snobisme: er prat op gaan dat je uit een arbeidersmilieu komt. Daar hou ik niet zo van". "Ik ben altijd tamelijk gematigd geweest in mijn opvattingen. Door mijn afkomst heb ik nooit, zoals anderen, de behoefte ge had om me tegen mijn milieu af te zetten". In 1960 ging Bordewijk scheikun de studeren aan de Rijks Uni versiteit Leiden. In zijn studen tentijd heeft hij naar eigen zeg- door Leo Maat en John Kroon "Dat heeft te maken met het be drag per inwoner, zoals dat is vastgelegd in de financiële ver houdingswet. Eigenlijk zijn dat rare dingen. Je ziet dat aan de gemeente Smallingerland (Drachten), die probeert zijn vijftigduizendste inwoner te krijgen. Dat scheelt zo'n ge meente miljoenen". Bordewijk ligt regelmatig in de clinch met rijksambtenaren over de berekening van de extra rijks- steun waar Leiden als armlasti ge (artikel 12) gemeente recht op heeft. De nieuwe financiële ver houdingswet die op stapel staat, haalt die Leiden uit het financië le moeras? "Dat valt erg tegen. De verfijning voor de historische binnenstad zou worden afgeschaft, wat voor Leiden heel nadelig is. Welis waar vindt de Raad voor de Ge- meentefinanciën dat de zogehe ten natte structuur (grachten en bruggen) van een gemeente mee moet wegen, maar daar staat weer tegenover dat de verfijning voor wetenschappelijk onder wijs in hun voorstel wordt afge bouwd". "Nee, de structurele probiemen van Leiden worden door de nieu we wet niet opgelost. De vorige staatssecretaris, Saskia Stuive ling, verwachtte dat Leiden in de toekomst geen aanspraak meer zou hoeven maken op een aan vullende bijdrage, maar zo is het niet". "Je houdt de ellende van de artikel 12 situatie. Het systeem gaat nou eenmaal uit van wat je tekort komt en niet van wat je nodig hebt". Wethouder Bordewijk gematigd' gen "al een heleboel aan poli tiek gedaan". Hij stond aan de wieg van de studentenvakbewe- ging en de Leidse Studenten Raad. In die tijd leerde hij men-1 sen als Cees Waal kennetr. Bordewijk herinnert zich nog goed dat de studentenbond Poli- teia, waar hij toen voorzitter van was, eens een lezing van Den Uyl en er slechts zeven toehoorders waren. Politeia Leiden blijft dus in last? De in het verleden uitgebrachte en inmid dels beroemde nota met de titel Leiden in Last heeft niet gehol pen? "Die nota's hebben wel degelijk het een en ander opgeleverd. We hebben veel gekregen uit de In terim Saldo Regeling voor de stadsvernieuwing. En Leiden heeft een aanvullende uitkering die, zacht gezegd, andere ge meenten ook wel zouden willen hebben". "Maar we worden genekt door pro blemen die andere steden ook treffen. Een nadeel van de ISR- regeling is bijvoorbeeld dat het incidenteel is. Je krijgt geld om de boel op te knappen, maar niet om het vervolgens in stand te houden". "Bij de bezuinigingen bij de ge meente zit er een verschil tussen waar je de meeste reacties op krijgt en wat me het meeste zor gen baart, zoals bezuinigen op onderhoud. Naar buiten toe werkt dat zo". Luchtfoto's Levert de nieuwe financiële ver houdingswet dan helemaal niets op? "De nieuwe wet brengt een ver schuiving teweeg ten gunstë van de grote steden. Daar is niets op tegen, maar tussen de steden on derling treden rare effecten op. Een stad als Eindhoven profi teert er enorm van en Gouda he lemaal niet, want dat loopt de verfijning voor de historische binnenstad mis". "Hoe het in de toekomst precies voor Leiden uitpakt weten we nog niet. De KLM maakt luchtfo to's om de bebouwingsdichtheid van de gemeenten na te gaan. Dat gaat ook meetellen. De foto van Leiden is nog niet gemaakt". "Gemeente-financiën is in de ging aan het einde van de woeli ge jaren zestig ter ziele; zo niet de politieke loopbaan van Bor dewijk. In 1963 was hij lid geworden van de PvdA. Een tijdlang was hij bestuurslid van de PvdA-afde- ling Oegstgeest en lid van het PvdA-districtsbestuur van de Leidse regio, waar hij zich met de gewestvorming bezighield. Bordewijk, inmiddels weten schappelijk hoofdmedewerker fysische chemie aan de Leidse universiteit, werd in februari 1977 voor zijn partij tussentijds lid van de Leidse gemeenteraad. Na het vertrek van wethouder Verboom - in mei 1980 werd Bordewijk wethouder van fi nanciën. Tweede Kamer nou niet bepaald een hot issue. De publieke opinie richt zich op de concrete maatre gel en niet op waar het uit voort komt". 'Kijk naar de club- en buurthui zen. Eerst hebben ze veel gekre gen van CRM. Dan wordt het verschoven naar de rijksbijdrage regeling en het inkt van deze re geling is nog niet droog of er wordt fors op bezuinigd. Het rijk speelt zelf Sinterklaas en laat het spelen van Zwarte Piet aan ande- De stadsuitbreiding in de Stevens hof polder legt een extra druk op de gemeente financiën. Het bouw- tempo valt tegen, wat financieel nadelig is. Had Leiden maar be ter niet kunnen beginnen met bouwen in die polder? 'Als je het zuiver financieel bekijkt zeg je: Dat moeten we niet doen. De bouw in de Stevenshof is een van de redenen waarom we moe ten bezuinigen. Maar de binnen stad biedt onvoldoende ruimte voor de woningbouw. En huis vesting is ook belangrijk voor het welzijn van de mensen". "Het vervelende is dat je niet van tevoren alles kan overzien. Ik wil niet zeggen dat we de bouw had den moeten uitstellen, als we hadden geweten dat de woning bouw zou worden beperkt, maar we hadden het wel moeten laten meespelen in de discussie". Reëel Begrotingsdebatten zijn in het verleden schijngevecht of schim menspel genoemd door de onze kerheid die er bestond over de rijksbijdrage aan de Leidse schatkist. Wordt het weer een schimmenspel? "De onzekerheid is nu aanzienlijk minder. Er is een voorlopig ad vies van de Raad voor de Ge meente financiën. De uitkering of bijdrage voor de periode '80 tot '87 is daarop gebaseerd. Ik ver wacht daarop niet veel correcties meer en het is voor de gemeente raad dus een reëel uitgangs punt". "Maar natuurlijk zijn er nog de on zekerheden in de algemene uit kering. Ook is er nog niet gere kend met de herziening van de financiële verhoudingswet en de geleidelijke invoering ervan van af januari 1984". "Aan de andere kant zijn er mis schien ook dingen te pessimis tisch ingeschat. Hoe ziet de wo- ningbouwproduktie, hoe ziet het aantal bijstand-trekkers er in de toekomst uit?" Dus het blijft koffiedik kijken? "Ja, maar je moet toch enig zicht hebben op de langere termijn. Je probeert dat zo goed mogelijk in te schatten". Daarin is dus ruimte voor de eigen inzichten van een wethouder van financiën. Je kan voorzichtig zijn of juist niet. Wethouder Tes- selaar zei onlangs dat hij op de post financiën een stuk minder voorzichtig zou zijn; een gemeen te kan immers niet failliet? "Ik zou te voorzichtig zijn? Dat heeft hij mij nooit gezegd. Kijk, in de discussie met de vakwet houder is het altijd de wethouder van financiën die zegt dat er iets financieel niet kan. Dat is je rol. De vak wethouder wil er iets door krijgen". 'De wethouders zitten als het ware tussen de verschillende ambtelij ke sectoren in. De ambtenaren zitten er voor een deeltaak. Poli tici zitten er om een afweging te maken". "Bovendien, Leiden vergelijken met Amsterdam, zoals Tesselaar deed, dat gaat niet op. Amster dam verkeert in een heel bijzon dere positie". Is het eigenlijk wel leuk om wethou der van financiën te zijn. En kun je er ook iets van een politieke kleur aan geven? "Zelf had ik destijds een voorkeur voor de sector volkshuisvesting. Als wethouder van financiën ben je twee keer de boeman. De eer ste keer als je het geld moet bin nenhalen en de tweede keer als er dingen financieel niet kun- "De gemeentefinancièn zijn echter zo ingewikkeld dat het vraagt om creativiteit. En het bedenken van oplossingen is leuk. Natuurlijk word je ook met minder leuke dingen geconfronteerd: hoge ta rieven, geldgebrek". "Politieke kleur is zeker van be lang. Je werkt mee aan het in stand houden van collectieve voorzieningen. Dat is voor socia listen altijd een groot goed ge weest. Bovendien kun je bin nen de zeer smalle marges - nog wel iets aan inkomenspolitiek doen". "Maar het is waar dat energiebe sparing, wat ik ook in mijn porte feuille heb, meer voldoening schept. Het door de raad loodsen van het voorstel over de stads verwarming is achteraf wellicht het belangrijkste wat ik gedaan heb". "De individuele klanten zullen er misschien niet veel van merken, maar maatschappelijk is het heel belangrijk. In 25 jaar tijd wordt er zo een miljard kubieke meter gas bespaard". Rioolbelasting Over inkomenspolitiek gesproken Die rioolbelastingwaar de WD zo tegen is, komt er .natuurlijk toch. Of zijn er alternatieven? "De verdeling in de onroerend goedbelasting tussen eigenaar en gebruiker is in Leiden anders dan elders. In de onderhandelin gen over de collegevorming is die verdeling vastgehouden. Dat is erg belangrijk". "Maar of de rioolbelasting er komt? Wacht nou maar eva til Alternatieven zijn er in feite niet, maar je kunt een verschil maken met een lozingsrecht". "Het probleem met de rioolbelas- ting is dat het voor eigenaren van woningen verschillend uitpakt. Dat komt doordat je met de ogb tegen een wettelijke limiet aan loopt". "Een progressief tanef, zoals de PPR voorstelde, is in een riool belasting niet mogelijk. Ik zou het liever doen. maar met belas- tingvoorschriflen kun je de hand niet lichten. Je zou de hele belas tingopbrengst verspelen". "In een circulaire van het ministe rie is gezegd dat een progressief tarief niet kon, hoewel het in di verse collegeprogramma's was opgenomen. Er bestaat een grote weerzin bij het rijk tegen inko menspolitiek door de gemeen ten". Er waren veel bezwaren tegen de aanslag van de ogb. Worden die bezwaren niet nog groter bij in voering van een rioolrecht? "De ogb is op zichzelf al een belas ting waar veel bezwaren aan zit ten. Ten eerste omdat het geba seerd is op een schatting. Een schatting van de waarde van het onroerend goed Ten tweede is het een negatieve beloning op het opknappen van een huis. En ten derde zegt de waarde van een huis niet direct iets over de inko menspositie van de eigenaar of bewoner". "Hoe groter het bedrag is dat de ge meente aan ogb heft, des te zwaarder wegen de bezwaren. Daarom ben ik ook tegenstander van het plan van Van der Stee om de gemeenten meer aange wezen te maken op de heffing van de onroerend goedbelasting in plaats van op het gemeente fonds". Hoeveel zou het tarief van een rioolrecht gaan bedragen? "Het zou een bedrag van twee mil joen gulden moeten opleveren. Gedeeld door 37.000 woningen in Leiden. Dat is ongeveer vijftig gulden per woning. Het heffen van een rioolrecht is nou ook niet iets waarvoor je je als socialist op de borst slaat Ik hoef niet zo no dig in de annalen van de Leidse geschiedenis te worden bijge schreven als de wethouder die het rioolrecht invoerde". "Het is meer een kwestie van het minst kwade kiezen. Het alterna tief zou zyn om de ogb te verho gen voor de gebruikers van wo ningen. En de huurders zijn doorgaans niet de meest draag- krachtigen". LEIDEN - "Een gewest Leiden is op dit moment vol strekt theoretisch. Er zou een bestuur ter grootte van die van het energiebedrijf Rijnland nodig zijn. De gemeen ten zouden dan van het rijk zo'n acht miljoen gulden meer krijgen uit het gemeentefonds". Woning Spoortje uitgebrand LEIDEN - Een wissel woning aan 't Spoortje is in de nacht van zaterdag op zondag door brand verwoest. De woning was op het moment van de brand - 's nachts om kwart over drie - door de bewoners, een vrouw met twee kinderen, verlaten. De brand is ontstaan bij de gevelkachel, maar de oorzaak van de brand is nog m onderzoek by de recherche. Brandweer en politie sluiten brandstichting met uit Op de foto de ravage na de brand. LEIDEN - Een 22-jange Leidenaar, die onder invloed verkeerde van sterke drank, heeft zondagavond voor een enorme ravage gezorgd op de Nieuwe Ryn en op het Noordeinde De man reed met zyn auto. om streeks zes uur zondagavond, in de verboden richting van de Nieuwe Ryn en ramde daarby twee geparkeerd staande auto's. De man reed na de aanrijding door. Omstreeks half negen diezelfde avond reed de knaap, met hoge Hlhtfcl en zonder verlichting, op het Noordeinde, in de nchting van de Haagweg Daar botste hy frontaal op een tegemoetkomen de auto van een 26-jange Leide naar. De knaap sloeg met zyn au to over de kop en kwam tot stil stand tegen de auto van een 33- jarige man uit Katwijk. De dne auto's werden totaal vernield. De bestuurders kwamen er goed vanaf De veroorzaker van de ongevallen is door de Leidse politie aange houden wegens het ryden onder invloed. Kraken huis verhinderd LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrydag op zaterdag voorkomen dat dne personen de woning Ryndykstraat 8 kraak ten Het pand. eigendom van de Nederlandse Spoorwegen, stond volgens de politie nog maar en kele weken leeg. Waarom zou u nu een gebruikte auto kopen als u binnenkort kunt kiezen uit 200 prima occassions! Het Motorhuis/Kamsteeg Occasionshow Het grootste gebruikte auto-spektakel van het jaar, 200 auto's van alle merken. Alleen tijdens de show 100% garantie met het Bovag Garantie bewijs tot 2 april 1983' donderdag 14, vrijdag 15, en zaterdag 16 okt. a s. in de Croenoordhal, te Leiden. Motorhujse Het Motorhuis laat Leiden rijden. kamsteeg Piraat wil uitzenden LEIDEN - De PTV is van plan vanavond weer een uitzen ding te verzorgen. Daartoe zal rond negen uur gepoogd worden Duitsland 2 weg te drukken. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de PTV, een paar jaar geleden de be kendste piratenzender in Lei den, weer activiteiten ont plooid. ln deze uitzending van rond een kwartier zal de PTV aan dacht besteden aan Ane Smittenaar. Deze Leidenaar moet morgen voor het Haag se gerechtshof verschijnen. Hy houdt al en enkele maan den zijn dochter verborgen na haar bij haar moeder te hebben weggehaald. De Raad voor Kinderbescher ming wil het meisje nu in een kindertehuis onderbrengen en daar verzet Smittenaar zich tegen. Zaterdagavond zyn op een geheime plaats opnamen gemaakt voor deze uitzending Custom Car Show organisatoren. Het succes maakt het waarschijn lijk dat het evenement volgend jaar een vervolg krijgt. Er is reeds een optie op de hal voor volgend jaar oktober. Het een en ander is wel afhankelijk van de vraag of er sponsors te krijgen zijn. Ook de enorme organisatie die bij een dergelijk spectakel komt kijken, kan een struikel blok vormen. De deelnemers aan de show waren niet alleen afkomstig uit Neder land. maar ook uit Duitsland, België en Engeland. De deelne mers uit Frankrijk lieten verstek gaan in verband met een show in Parijs. Desalniettemin was er in de Groenoordhallen veel te zien. Aan de verschillende catego rieën deelnemers werden prijzen uitgereikt voor de allermooiste exemplaren. Rond de tentoonstelling waren ve le attracties georganiseerd op het gebied van muziek, film en amu sement. Een mechanische stier trok veel belangstelling van het publiek. i motoren en duizenden LEIDEN De derde Custom Car Show in de Groenoordhallen was volgens de organisatoren een groot succes. Duizenden be zochten zaterdag en zondag de tentoonstelling van 'aangeklede' auto's en motoren. Customising heet dat aankleden en dat loopt uiteen van een fraai ge spoten carrosserie tot complete verbouwingen van in- en exte rieur. Motoren, auto's, busjes en vrachtauto's, alles was ver chroomd, gedecoreerd en van lu xe en technische snufjes voor- Het grote aantal bezoekers bij dit evenement gaf de organisatoren de verzekering dat een custom car show in Nederland in een be hoefte voorziet. "In feite doet ne gentig procent van de bezitters van auto's en motoren zelf aan customising. Al is het soms maar het aanbrengen van sierstrepen. Echt radicaal verfraaien, daaraan werken in Nederland toch zeker duizend tot vijftienhonderd mensen. Maar dat laat zich moei lijk schatten", aldus een van de

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3