5 D Vandenbroucke Laatste op lijst, eerste in koers Tweede plaats Maas/Rebattu Conner levert wereldprestatie Raadslid wint op dag van verkiezingen Jan Raas niet naar Loinbardije Hoopvol optreden damestiimselectie Verlies V. en L. MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Zakarov tilt wereldrecord IMATRA (TASS) - De Russische gewichtheffer Nikolai Zakarov heeft zaterdag tijdens de wed strijden om de Baltische beker in het Finse Imatra het wereldre cord trekken in de klasse tot 60 kilogram verbeterd. Zakarov trok een gewicht van 136.5 kilo gram. Het oude wereldrecord stond met 136 kilogram op naam van de Cubaanse olympische kampioen, Daniel Nunez. Sport BIARRITZ (Reuter'AFP) - Max Rebattu en Anton Maas hebben zaterdagavond laat in Biarritz enkele gelukzali ge momenten gekend. Het Amstelveense koppel werd aanvankelijk tot wereld kampioen bij de heren uitge roepen. Al snel maakte de vreugde echter plaats voor twijfel toen Lew Stansby en Chip Martell tegen de vrij gegeven scores protesteer den. De Amerikanen waren ervan overtuigd dat hun ei gen telling beter klopte dan het produkt van de compu- Stansby en Martell bleken het gelijk aan hun zijde te heb ben. De toernooi-directeur had het wedstrijdschema bij de dames zodanig veranderd dat een gehandicapte deel neemster niet van speelzaal hoefde te wisselen. Ten on rechte had de computer ech ter opdracht gekregen deze wijziging door te voeren in de open wedstrijden. Daar door moesten duizenden be rekeningen opnieuw worden uitgevoerd. Met als gevolg dat Rebattu en Maas niet eerste werden, maar tweede. Het bestuur van de wereld- bridgefederatie was aller- mins ingenomen met de fout van de toernooi-directeur. De man werd op staande voet ontslagen. De eindstand: L Martel Slansbv (Vstl 3088; Z. Maas Rebattu <Nrdl 3019; 3. haras De Mello (Bral 3044. Bij de dames werd de rang schikking eveneens totaal door elkaar gegooid. Marij ke van der Pas en Elly Schippers, die aanvankelijk op de zesde plaats stonden, duikelden na herberekening naar de dertiende plaats. Wereldkampioenen werden de Amerikaansen Betty Ann Kennedy en Carol Sanders. De eindstand: I. Kennedv Sanders (Vstl 3062; Z. Deas Palmer iVstl 3042; 3 Horton Landv «Eng» 3025; 13. Van der Pa*< Schippers (Ned) 2893. 30 Mulder Van der Spek (Ned) 27««. 3Z. Van de BromVan Mechelen iNedl 2*08. CHAVILLE (GPD) - Het kon niet missen: de gemeenteraadsverkiezingen in België vorm den gistermiddag in het Parijse voorstadje Chaville na de triomf van Jean Luc Vanden- broucke (PSC) bijna een belangrijker onderwerp van gesprek dan de gebeurtenissen in de najaarsklassieker zelf. Immers, de Belg gaat al jaren door het leven als „het fietsend raadslid uit Moeskroen" en uitgerekend op de dag dat alle stemplichtigen in zijn land met het rode kleurpotlood hun keuze bepaalden, sleepte hij voor het eerst in zijn prof carrière een klassieker in de wacht. En hoewel hij de uitslag van de verkiezingen er niet meer mee kon beinvloeden (de stemlokalen sloten 's middags om één uur) was Vanden- broucke wel dubbel blij. „Laatste op de lijst, lijstduwer zeg gen ze bij ons. eerste in de koers", glunderde de Waalse Christen-Democraat. „Dat is toch een leuke combinatie". Het politieke tintje in de bijna 230 kilometer tellende Herfstprijs tussen Blois en Chaville was niet het enige vreemde element dat in de koers meespeelde. Zoals zo vaak in de voorlaatste grote wed strijd van het seizoen voor de professionals werd er in het pelo ton druk gerekend met betrek king tot de stand in nevenklasse menten als het Super Prestige Pernod en de wereldbeker. Bovendien dreigt er een grote werkloosheid in het profpeloton, waardoor veel nog altijd naar een ploeg zoekende renners gebrand waren op een goede prestatie. Politicus Vandenbroucke overi gens hield het er op dat het ont breken van supervedetten vooral bepalend waren geweest voor het verloop van de wedstrijd. „Alleen Hinault, Saronni en Raas kun je die naam geven, maar voor de rest is iedereen aan el kaar gewaagd", stelde hij na zijn imposante solo van bijna twintig kilometer. Van dat drietal drukte niemand een stempel op het wedstrijdge- beuren. Hinault en wereldkam pioen Saronni stonden voor de aanvang van de Grote Herfstprijs respectievelijk als eerste en tweede in het Super-Prestige- CHAVILLE (GPD) - Jan Raas zal aanstaande zaterdag niet deelnemen aan de Italiaanse slotklassieker Ronde van Lombardije. De Zeeuw rijdt dit jaar nog één wegwed strijd, het Criterium der Azen op 23 oktober, en houdt het dan voor gezien. Hij heeft de beslissing om Lom bardije te rijden laten af hangen van zijn optreden in de Grote Herfstprijs. „Wan neer ik nog punten had kun nen pakken voor het supcr- prestige-klassement, was ik er misschien nog wel naar toe gegaan om nog wat te stijgen in die rangschikking. Nu is het zinloos", zei hij. In Chaville werden trouwens toch nog enkele regelingen getroffen voor de wedstrij den die het seizoen afsluiten. Zo kreeg Theo de Rooy het verzoek om samen met de Zwitser Daniel Gisiger de koppeltijdrit Trofeo Barac- chi (24 oktober) te rijden. Een vererende uitnodiging omdat Gisiger een erkend tijdrijder is. Vorig jaar won hij behalve die Trofeo (met zijn landgenoot Serge De- mierre) ook de Grand Prix des Nations in Cannes. Dat laatste overigens mede dankrij de afwezigheid van Bernard Hinault. In de Ba- racchi starten ook Bert Oos terbosch en Hennie Kuiper. Beiden hebben voor volgend jaar nog geen zekerheid. Oosterbosch heeft al ontslag genomen uit de ploeg van DAF en wacht tot en met woensdag af of zijn sportdi recteur met een nieuwe sponsor komt opdagen. Zo niet, dan zal hij verder gaan onderhandelen met belang stellende ploegen. Vooral in Italië bestaat interesse voor hem. klassement, dat wordt opge maakt aan de hand van de uitsla gen van de belangrijkste wed strijden in een jaar en daardoor wel beschouwd wordt als het of ficieuze wereldkampioenschap. Hinault hield de drager van de regenboogtrui angstvallig in de gaten en hoewel ze daardoor ano niem in het peloton reden werd de Fransman gisteren wel die of ficieuze titel en ruim 20.000 gul den rijker. Want hoewel volgen de week nog de Ronde van Lom bardije verreden wordt, is Hi nault onbereikbaar geworden. De derde „supervedette". Jan Raas, werd door een valpartij uit geschakeld. Kort nadat het pelo ton in etappes de etenszakjes had aangenomen sloeg de voor malige Belgische titelhouder Jos Jacobs tegen het wegdek. Cees Priem, de vaste helper van Raas, kon er niet meer onheen en smakte eveneens onderuit en sleepte bovendien zijn kopman mee in die tuimeling. Priem (vleeswond) bleef liggen, maar Raas stond zo snel mogelijk weer op om het peloton te achterha len. Maar daar was de onfortuin lijke val van de favoriet niet on opgemerkt gebleven en werd een aanval ingezet. "Smeerlappen „De smeerlappen", zei Raas na af loop. „Voor de eerste keer dit sei zoen val ik in een klassieker en dan rijden ze gelijk weg. Ik zag het tijdens de achtervolging al." In de frontlinie bundelden twintig renners uit twaalf verschillende ploegen de krachten. Onder hen vijf Nederlanders: Hennie Kui per, Joop Zoetemelk, Theo de Rooy, Jacques Hanegraaf en Jac ques van Meer. Hun voorsprong liep snel op tot anderhalve mi nuut en juist omdat er zo veel formaties in die kopgroep waren vertegenwoordigd had de vlucht een goede kans van slagen. Toch kwamen ook hier weer de „vreemde elementen" om de hoek kijken. De stand in de we reldbeker bijvoorbeeld, een klas sement dat de beste merken ploeg aanwijst en om die reden door de sponsors nogal hoog wordt gewaardeerd. Ludo Pee- ters, het Belgische lid uit de ploeg van Peter Post, betoogde: „Je zag op bepaalde moment dat er niet werd doorgereden omdat bepaalde ploegen naar elkaar za ten te kijken. Denkend aan de stand in de wereldbeker. Het heeft volgens mij de koers ver valst, toen aan het einde nie mand meer achter Vandenbrouc ke wilde aangaan". Het raadslid demarreerde uit de kopgroep op het moment dat een eerdere ontsnapping dramatisch was geëindigd. De jonge Frans man Laurent Fignon uit de ploeg van Bernard Hinault waagde een sprong en had een aardig gat ge slagen toen hij twintig kilometer voor het einde werd geconfron teerd met een pedaalbreuk juist toen hij op de trappers stond om nog meer kracht te zetten. Hij smakte onderuit, sloeg met ge weld tegen het wegdek en staak te de strijd. Die gebeurtenis opende nieuwe mogelijkheden. Vandenbroucke, de beste tijdrijder van het gezel schap, maakte er gebruik van. Zijn krachtige demarrage werd niet afdoende beantwoord, hoe wel met name uit de Nederland se hoek nogal wat reacties kwa men. Vooral Joop Zoetemelk was actief en trachtte verschil lende malen weg te springen. „De samenwerking in de groep was niet geweldig, omdat er te veel snelle jongens in zaten die hoopten op een eindsprint. Daar om was dit de enige manier om nog wat te ondernemen", zei hij. BRISBANE De laatste dag van de Spelen van het Britse Gemenebest heb ben zaterdag in Brisbane nog enkele voortreffelijke prestaties op de atletiek baan opgeleverd. De En gelsman Keith Conner zorgde voor de tweede prestatie aller tijden bij het hinkstapspringen door dit onderdeel te win nen met een afstand van 17,81 meter. Alleen de Braziliaanse wereldre cordhouder Carlos Joao de Oliveira kwam zeven jaar geleden bij wedstrij den in Mexico Stad met 17,89 meter verder. De Oli veira is door een auto-on geluk, dat hem op de am putatie van een been kwam te staan, echter voor de atletiek verloren. Conner, die een maand geleden in Athene Europees kampioen werd met een afstand van 17,29 meter, werd in Brisbane ge steund door een rugwind van 4.5 meter per seconde, waardoor zijn prestatie niet als een verbetering van het Europees record, dat met 17,57 m. sedert 6 juni van dit jaar op zijn naam staat, erkend kan worden. Achter Conner werd de Australiër Ken Lorraway met 17.54 meter tweede. Ook Lorraway werd ge steund door een niet toegelaten rugwind van 3,2 m per seconde. De Brit Steve Cram, de Europese kampioen op de 1500 meter, ver overde ook de Gemenebest-titel De Brit Keith Conner is geland na zijn hink-stap-sprong van 17.89 m. ter. Een fraaie prestatie van Conner, maar een Europees record zat voor hem met in. Hij had teveel steun van de wind gehad. op dit nummer Cram zegevierde in 3.42,37 voor de Nieuwzeelan- der John Walker (3.43.11) en de Keniaan Mike Boit (3.43.33). En geland veroverde op de laatste dag ook nog de titels op de 4x100 (dames) en 4x400 m (heren). Een zeker kampioenschap ging de Engelse 4x400 meter ploeg voor bij doordat bij de eerste wissel het stokje viel. Ook de 1500 me ter dames ging naar een Engelse Christine Boxer zegevierde in 4 08.28. Bruno Pauletto werd kampioen bij het kogelstoten De Canadees stootte 19.55 meter Wielrennen Met een Nieuu Grmrn.ix Ik cord van 89.48 meter werd de Nieuwzeelandcr Mike Orourke winnaar van het speerwerpen Wielrennen De Engelsman Malcolm Elliott werd winnaar van de individuele wegwedstrijd bij de wielrenners. Hij legde de 184 kilomter af in 4 uur 34 minuten en 40 seconden. Het zilver ging naar de Canadees Stephen Bauer (z.t.) en Roger Su- mich (Nw.-Zee) veroverde het brons. Australië en Engeland waren de grote medailleverzamelaars. Au stralië kwam op een totaal van 107 (39 goud, 39 zilver en 29 brons). Engeland pakte 109 me dailles (38-38-33) De derde plaats in het medailleklassement was voor Canada met een totaal van 81 (26-23-32). De voornaamste uitslagen Atletiek: Dames: 1500 m: 1. Christine Boxer (Eng) 4.08.28; 4x100 m: L Engeland 43.15; 2. Canada 43 66, 3 Jamaica 43 69; 4x400 m; 1. Canada 3.27.70; 2. Australië 3.27.72. Heren: 1500 m 1 Cram «Ene» 3 42 37. 2 Walker (Nw-Zee) 3 43.11; 3. Boit (Ken) 3 43 33 4x100ID 1 NlfBI I 39.15; 2. Canada 39.30. 3 Schot land 39.33. 4x100 m; 1 Engeland 3 05.45. 2 Australië 3 05 82 Hink stapspnngen: 1. Conner (Eng) 17 81 m (rw); 2. Lorraway (Aus) 17,54 m (rw); 3. Moore (Eng) 16.76 m. Speerwerpen 1 OPOUfke (Nw-Zee) 89,48 m; 2. Babits (Can) 84.80 m Kogelstoten: 1 Pauletto (Can) 19.55 m. Wegwedstrijd 1 Elliott (Eng) 184 km in 4 34 40, 2. Bauer (Can) z.t.. 3 Sumich (Nw-Zee) z.t. ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse damesturnploeg heeft de interlandwedstrijd tegen Hongarije, die in de Rotterdamse Ale- xanderhal werd gehouden, met ruim verschil verloren 351,45 punten tegen 368,15. Op de tweede dag behaalde Nederland in de keuzestof een totaal van 176.45, Hongarije vergaarde 184,40 punten. Na de eerste dag leidde Hongarije reeds met 183.75 175.00. De eerste plaats in het individuele klassement was voor de Carola Eenkhoorn met 71.60 Dunten. Het verlies tegen Hongarije, dat bij de wereldkampioenschappen van november vorig jaar in Moskou als achtste acht plaatsen voor Nederland eindigde, was tevoren ingecalculeerd. Wat niet in de lijn der verwachtingen lag was het goede optreden van de jeugdige Nederlandse selectie, die alleen in de persoon van El len Dees eon turnster had met enige ervaring in een interland wedstrijd. Nadat Nederland in de verplichte oefenstof 8.75 pun ten had moeten toegeven, groeide het verschil in de keuzestof nog eens met 7,95 punten Over veertien dagen ontmoet Neder land de Roemeense ploeg m het Friese Dronnip. Jeugdkampioene Carola Eenkhoorn. die na de eerste dag de vyfde plaats deelde met Ellen Dees, werd uiteindelijk de beste Neder landse Zij werd vijfde met een totaal van 71.60 punten, een gemiddelde van bijna negen voor do acht onderdelen Carola Eenkhoorn maakte vooral indruk met haar vrije oefening waar in onder meer een dubbele schroef was verwerkt Het leverde haar een waardering van 9.50 punten op. de op vier na hoogste van de wedstrijd In de vrije oefening scoorde alleen de Hon gaarse Tunde Zsilinski (9 65) hoger De Hongaarse had daarvoor met 9,70 voor de balkocfening laten zien. dat zij met voor niets enkele maanden geleden op dit onderdeel Europees jeugdkam pioene was geworden. Overigens kwam ook Andrea Szabo tot 9,70 punten op de balk. Zy was de beste turnster tijdens dit treffen Bij de wereldkampioen schappen in Moskou werd ze 24ste. in Rotterdam behaalde Sza bo een totaal van 74,55 punten, nog geen half punt minder dan haar score by de wereldkampioenschappen Jean Luc Vandenbroucke beleefde gisteren een gedenkwaardige dag. Op de c raadsverkiezingen fietste het raadslid van Moeskroen naar de overwinning i Opvallend was ook het verweer van Jacques van Meer, de Bra bander (24), die voor volgend jaar nog geen sponsor heeft: „Ik wil de wat laten zien en dat is on danks die twintigste plaats wel gelukt. Als ze even stilvallen ach ter mij kom ik misschien bij Van denbroucke en dan ben je toch al zeker van een tweede plaats". De Belg bleef echter weg. Na zijn slechte optreden in de Grand Prix des Nations (de grote tijdrit in de omgeving van Cannes) twee weken geleden, waar hy - de specialist - op twaalf minuten van winnaar Hinault vernede rend als laatste eindige, revan cheerde hij zich. „Mijn seizoen is toch matig geweest en dat heb ik hiermee goed kunnen maken", besloot Vandenbroucke. De uitslag: 1. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) 228 km in 5 uur 26 min 13 sec (gemiddel de snelheid 40,777 km per uur); 2. Pie- nno Gavazzi (Ita) op 56 sec 3. Fons de Wolf (Bel); 4. Ene Dali'Armellina BUENOS AIRES (ANP) - Japan heeft in de kwartfinales van het toernooi om het wcreldkam- pioenschap volleybal voor de he ren in Rosario met 3-2 gewonnen van China. In de andere kwartfi- nalegroep, waarvoor de wedstry- den worden afgewerkt in Mendo- za, versloeg de Sowjet-Unie met 3-1 Tsjechoslowakije De uitslagen van de wedstrijden voor de kwartfinales Poule a Rosario Zuid-Korea - Oost-Duitsland 3-0 (15- 11.15-12.5-9» Argentinië Canada 3-2 (16-14.15-5.12- 11) Stand China 5 pnt (8-3). Canada 5 pnt (8-4). Ja pan 5 pnt (7-6). Argentinië 5 pnt (7-7), Zuid-Korea 4 pnt (5-6). Oost-Duits- land 3 (0-9) Poule b Mendoza Sowjet-Unie - Tsjechoslowakije 4-1 (10- 15. 15-12.15-6.15-4). Brazilië Cuba 3-0 (15-9.15 12.15-13). Bulgarije - Polen 3 0(15-10.15-13.15-4) Stand Sowjet-Unie 6 (9-1). Brazilië 5 (7-3). Bul- garije 5 (6-5). Tsjechoslow 4 (6-7), Po len 4 (3-7). Cuba 3 (1-9) NEERPELT - Vlug en Lenig heeft de eerste wedstrijd in het toer nooi om de Europese zaalhand balbeker voor landskampioenen tegen Sporting Necrpclt met 16- 20 verloren. Bij rust van de in Neerpelt gespeelde wedstryd stond Sporting met 10-8 voor. De return wordt volgende week in Geleen gespeeld. De Gazellen is het Europese be kertoernooi voor bekerwinnaars ook al niet erg overtuigend be gonnen Het eerste duel tussen de ploeg uit Doctinchem en het Luxemburgse Fola Eschois ein digde zaterdagavond in een krappe overwinning voor de ach terhoekers 16-15 De Nederlandse vertegenwoordi ger in het toernooi om de IHF- beker by de heren, blauw-wit. bereikte zonder te spelen de tweede ronde Sporting Lissa bon werd door de internationale handbal federatie uit het toer nooi genomen. De Portugezen hadden niet tijdig de spelersly sten naar Bazel gezonden. Volleyballers Japan verslaan Chinees team

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17