Dame valt wel voor Jeroen Piket (13) Timman grootste concurrent van koploper Karpov Nieuwe nederlaag voor dammers KDC Dames HSV voelen zich bestolen PAGINA 16 Sport MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Philidor kan schaakshow tegen V/Rotterdam niet bekronen, maar... LEIDEN- Na een wat moeizame ouverture voerde het topteam van het Leidse Philidor zater dag in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie dan toch nog een sprankelijke show tegen de profs van V/Rot terdam op. Het absolute hoogte punt vormde ongetwijfeld het hoogstandje van de 13-jarige Je roen Piket. Voor zijn tegenspeler Bruno ear lier was het echt te hoog gegre pen: zijn prima ballerina (dame) kwam dan ook te vallen. De jongste Philidoriaan kreeg der halve terecht een applaus. Het slotaccoord van deze zinderen de finale werd echter door de Rotterdammers verzorgd. Peter Gelpke verslikte zich in de tech niek van Hans Böhm. En zo kon het gebeuren dat de Rotterdam mers toch nog met de eer gingen strijken: 4l/2-5'/z. Desondanks bracht het de Maas stedelingen niet op de hoogste sport in de hoofdklasse. Deze ereplaats is na twee van de negen te spelen ronden weggelegd voor DAVatergraafsmeer. dat zaterdag lichtvoetig over VAS/ASC wan delde: 3-7. De vooruitgespeelde remisepartij tussen Ad van den Berg en John van der Wiel (hij schaakt nu in Joegoslavië) was eigenlijk al een aardig voorproefje van wat het Leidse Philidor en de professio nele Rotterdammers zaterdag zouden laten zien. Rinie Kuijf, die in het afgelopen seizoen nog de eerste viool bij de Leidenaars speelde, bood RAG de Graaff al snel remise aan. De Graaff accepteerde dit voorstel: "Ik ben met remise tevreden, want Rinie heeft immers een ELO-rating (getal dat de speel- sterkte aangeeft) van 2372 (de meesternorm is 2400)." Had RAG vooruit geweten hoe de dans zich zou ontwikkelen, dan had hij ze ker verder gespeeld, want hij be zat in de slotstelling een redelij ke winstkans, zoals bij analyse bleek: 1-1. Marcel Piket kwam in de Pirc-ver- dediging nogal onder druk te staan, maar hij slaagde er in zich los te werken: de derde remise. Hans Kuijf bood Raymond Kee- ne, de Engelse grootmeester in Rotterdamse dienst, uitstekend tegenspel. De Brit vond dit blijk baar ook, want in een stelling, waarin nog heel wat muziek zat, lanceerde hij het zoveelste remi- sevoorstel. Hans Kuijf nam het aan: 2-2. Maestro Joop Piket nam in tijd nood tegen Kerkhoff geen enkel risico: de vijfde remise. Zijn jongste spruit Jeroen en Henk van Maaren dansten op dat mo ment immers al rond de konin gen van Carlier respectievelijk Van Dop, terwijl Peter Gelpke en Hans Böhm aan elkaar gewaagd leken te zijn. Ook Piet Bakker was toen nog niet kansloos tegen Coen Stehouwer, zodat het Leid se ensemble minstens remise zou halen. Inderdaad bracht Henk van Maaren zijn konings- dans tot een goed einde: "Zoals ik altijd win van Van Dop." (3%- 2>/a). Voor de pauze (tijdcontrole) had Piet Bakker met wit een kwali teit geofferd om een gevaarlijk uitziende vrijpion te creëren. Vaak wint dit kleinood, maar in deze partij was de dame van Ste houwer gewoonweg te kwikzil- verig. Bakker's dame en vrijpion verdwenen van het toneel, waar na de 'zwarte lady' haar doden dans rond koning, loper en paard in haar voordeel besliste: 3V&-3V&. Het pionoffer van Lex Jongsma zag er aardig uit, maar de ruil der dames deden de kansen keren. Tenslotte moest Jongsma in het verre (toren)eindspel zijn meer dere in Fred van der Vliet erken nen: 3Vi-4V2. Dankzij Jeroen Pi ket kon Philidor de Rotterdamse profs nog even bijbenen. De sleutel tot de triomf van de jong ste Piket vormde de winst van een loper in een daverende ko- ningsaanval. Even dreigde Piket te blijven zitten met een rand- pion en de verkeerde loper (remi se), maar een 'pas de deux' van dame en loper deed de vrouwe van Carlier definitief struikelen: 4Vi-4'A. Peter Gelpke had nu de Leidse show moeten bekronen met een remise. Na een moeilijk begin kwamen Gelpke en Hans Böhm terecht in een interessant tore neindspel. Dit soort spel eist een grote techniek. En juist op dat gebied overtroefde Böhm zijn opponent. Het doek viel voor Philidor dan ook niet met een volkomen verdiend gelijkspel (5- 5), maar met het lied van de ster vende zwaan, dat de Leidenaars al zo vaak tegen topploegen had den gezongen: 41A-5'/2 verlies. Bij LSG I/Leiden stond in de strijd tegen het Haarlemse VHS I in klasse I A de wereld op zijn kop. De bezetting van de staartborden is immers het grootste probleem van het Leidse team. Maar zater dag leken er wel vulkanen aan de beide laatste borden te zitten. Hagendijk spuwde vuur in de ga ten van de stelling van Kant. De brand bleek niet te blussen. Erik van der Marei kwam zeer matig uit de opening, maar in het mid denspel overspoelde hij met de ene uitbraak na de andere zijn opponent Van der Gevel volle dig. In de slotstand bezat Van der Marei koning, dame en loper tegen Van der Gevel slechts ko ning en pion. Van der Gevel was aan zet. Hij zag, dat op wat hij ook deed, steeds mat in één zet zou volgen. Doodleuk stond hij op en ging door de zaal wande len. Zijn vlag zou pas over drie kwartier vallen. Dit staaltje van onsportiviteit beloonde de KNSB-wedstrijdleider na twee waarschuwingen dan ook met verlies van de partij. Het merk waardige was, dat beide spelers na dit vonnis vrolijk gingen ana lyseren. Twee winstpunten derhalve. Daar bleef het bij, want met zeven re mises en een nederlaag was de koek op. Die verliespartij had Konings geheel aan zichzelf te 'danken'. Al snel veroverde hij een dame tegen toren en paard. De radertjes in zijn stelling ble ken niet op elkaar afgestemd te zjjn, want het vijandelijk toren- paar kwam even later doodleuk beslissend binnenfietsen. De remises van Heemskerk en Van Putten waren weinig opzienba rend, maar Sikkel kloof de Spaanse ruilvariant tot het bot af, voordat de derde remise geno teerd kon worden. Bakker kwam matig uit de opening, maar Rijn bergen vond geen winnend voor deel: remise. Ossewaarde, Tole- naar en Kuijpers hadden de zege van LSG meer glans kunnen ge ven, maar het trio faalde in de af werking: drie puntendelingen en derhalve een magere overwin ning (5V4-4V4) voor LSG. Voorschoten schijnt in de herfst maar steeds moeilijk op gang te kunnen komen. Ook zaterdag re gende het in de strijd tegen Moerwijk fouten. De straf bleef niet uit: 8-2 verlies. Als eerste miste Roel Piket een op gelegde winst: V2-V2. Tijdnood noopte Both aan de remiserem te trekken: 1-1. Huizer had wel be ter spel, maar er volgde een af wikkeling naar een gelijke stand: IV2-IV2. Lindeboom verspeelde materiaal, terwijl Bert Houwe- ling veel te lang nadacht: 3V2-IV2. De misère voor Voorschoten zou nog groter worden: Van Vleuten blunderde in goede stand een stuk weg, terwijl Van Schaik zijn 'oproller' weggaf: öVfe-lVfe. Bon- gers w» na een slappe opening kansloos, maar Brouwer promo veerde zijn slechte stand nog tot remise: 7-2. Grooten had de stand nog een redelijk aanzien kunnen geven, maar ook hij gaf pardoes een stuk weg: 8-2. Voorschoten derhalve nog geen punt, maar ook de reserves van Philidor/Leiden zijn nog punt loos, want debutant HVO/Vlaar- dingen profiteerde van het totaal ontbreken van motivatie: 4Vi- 5V2. Zo is Verstegen van slag, omdat hij niet in het eerste mag spelen, kreeg Nico Kuijf zijn tweede nul voor te snel willen winnen en had Kohlbeck weer last van het tijdnoodduiveltje. Invaller Vergeer miste na een fraai stukoffer de winst. Alleen Van Loon (damevangst), Vriend (paardvanst) en Barkema (eind-, spel) konden winnen. Bert Jongsma, Smit en Peters kwa men niet verder dan remise. KEES VAN STEENWIJK Na briljante zege op Torre LEIDEN - Gisteren gin gen de dames van HVS en Foreholte in de eer ste divisie van start in de zaalhandbal compe titie. Het werd geen flo rissant begin. HVS speelde gelijk, 9-9 te gen BDC, en Foreholte verloor van HMS, 12- 16. HVS had de pech dat na circa 5 minuten een van de vrouwe lijke arbiters, mevr. van Eyck, door een zweepslag werd geveld. HVS-verzorger Leo van de Nouweland lapte haar in zoverre op, dat zij met de wedstrijdsecretaris, die op zijn beurt weer diende te worden vervangen, als doel- scheidsrechter kon fungeren. Haar partner mevr. Keulen moest zodoende het veld werk alleen voor haar reke ning nemen. Met voor HVS minder plezierige gevolgen. De BDC-coach ontzag zich niet het weifelend optreden van mevr. Keulen van pittig en gaandeweg zelfs ontoelaat baar commentaar te voor zien. Zulks in tegenstelling tot HVS-coach, Karei te Lin- dert, "Laat ik de wijste maar zijn en me bepalen tot com mentaar op het werk van mijr\ ploeg". Hoe het zij, Mevr Keulen raakte geïntimideerd door de BDC- coach. maakte fouten en die vielen meermalen in het na deel van HVS uit. Toch was het de Stompwijkse ploeg die de wedstrijd maakte en te recht de leiding nam: rust 6-3. Tot diep in de tweede helft behield HVS de beste kansen op de zege (8-5). Maar de kan- nonades van de BDC- bank, die wonderlijk genoeg onbe straft bleven, kregen in de slotfase ook effect op de Stompwijkse ploeg die geirri- teerd raakte, eveneens com mentaar ging leveren op de arbitrage en daarvoor met twee minuten straffen werd beloond. Leidse regio - In de landelijke eer ste klasse A van de damcompeti- tie liep het Katwijkse KDC tegen een nieuwe nederlaag op. Het sterke Alblasserdam won geflat teerd met 14-6 van een ongemoti veerd KDC dat ook nog Casper van der Tak en Cees Varkevisser miste. Al snel werden de tactische lijnen zichtbaar, Cees Bakker moest Hans Vermin afstoppen en deed dat op zijn grondige wijze. Bei den besloten al zeer vlug tot re mise. Teus van Es kreeg op dracht een punt aan Sally de Jong te ontfutselen en ook dat leidde snel tot een puntendeling. De remisespeler Visser bereikte een zelfde resultaat tegen Frans de Jonge en Siem Boer moest Ron van Egmond een snelle pun tendeling toestaan, maar daarna brak de strijd in alle hevigheid los. Cees Rijkaart, Nico Knoops, Hans BDC profiteerde, kwam gelijk (9-9) en mocht tot ontzetting van de kijkers met nog één minuut te spelen zelfs een strafworp nemen. Maar keep- ster Marjan van der Berg stopte de bal. Tien seconden voor tijd had Carla van der Bosch de zege voor HVS toch kunnen pakken, maar alleen voor de keepster faalde zij. Het bleef 9-9. "We zijn van daag bestolen", aldus verzor ger Leo van de Nouweland. Foreholte moest door ziekte van tweede keepster Lia van Kesteren, noodgedwongen de no. één in het 'hok', Carla van der Zalm, inzetten. Dat was wel de bedoeling, maar niet voor de gehele wedstrijd. Nog niet hersteld van een sle pende knieblessure en dus ongetraind, deed zij het niet slecht. Haar normale vorm bereikte zij natuurlijk op geen stukken na. In de slotfa se van de wedstrijd moest zü op de tanden bijten om ten minste overeind te blijven. Juist in die slotfase had Fore holte, na een begrijpelijk on zeker begin, kansen op een zege. HMS zag een riante voorsprong van 9-4, terugge bracht tot één doelpunt ver schil, 9-10 en later 11-12. Als Foreholte toen langszij had kunnen komen, zou het gehinderd. Utrechtse bolwerk waar schijnlijk rijp voor de sloop zijn geweest. Nu kon HMS gebruikmaken van de handi cap van Carla van der Zalm om opnieuw afstand te ne men, 13-11 en 14-11. Dat was te veel voor de pupillen van Wim Geerlings, 12-16. Nel Geerlings en Hannie Bos kamp misten ieder nog een strafworp. Een tegenvaller voor Foreholte, die overigens niet te zwaar moet worden genomen. Het vertoonde spel biedt stellig perspectief voor het vervolg van de competitie, al is de eerste klap nog altijd een daalder waard. Wat de ver jongde ploeg van Foreholte nog moet leren is het benut ten van kansen. Gisteren werd een handvol vrije moge lijkheden onbenut gelaten. In de veldcompetitie verloor Foreholte 2 kansloos van UVG: 5-1. Het zal moeilijk zijn de plaats in de landelijke tweede klasse te behouden. De heren van Saturnus, met maar één wissel, wonnen van Atomium, rust 5-6, eindstand 11-10 door een treffer in de laatste seconde van Wim van Leeuwen. Deze had de strijd al eerder kunnen beslissen, maar hij liet een handvol vrije kansen aan de cirkel on benut. Mede door het sterke keepen van de Rotterdamse doelman. De grote man bij Saturnus was gisteren zonder twijfel Hans Blansjaar. On grijpbaar met een, de gladde bal ten spijt, vrijwel perfecte baltechniek. Saturnus had voorts de mazzel dat concur rent. Rijnstreek zich door Snelwiek met 7-11 liet verras- In de afdelingsklassen werd de herenwedstrijd in de tweede klasse, CWP-HW '7o afge last. Foreholte won gemakke lijk van HEC 3 (13-8), on danks weinig geinspireerd werk. MSV verloor van SOS 2, 15-18 in een van Noord- wijkse zijde mat gespeelde wedstrijd. Olympia '72 ver speelde de eerste plaats in de derde klasse aan Schiplui den: 5-7. Oase won van Ani mo 3, 13-9. Saturnus behaalde bij de da mes een sterke zege op Quin- tus dankzij een zeer beheer ste tweede helft, rust 1-1, eindstand 8-1. HW '70 ver loor in de tweede klasse van Olympia '72, rust 1-4, eind stand 6-10. MSV was op het kunstgrasveld van HMSH in den Haag kansloos tegen de Haagse ploeg: 4-26. FRANK BONTE TILBURG (ANP) - Door een werkelijk briljante zege op de Philippijn Eugenio Torre heeft Jan Timman zich gisteren in het internationale schaaktoernooi van Tilburg opgeworpen als de voornaamte concurrent van koploper Anatoli Karpov. Op dezelfde (zestiende) zet dat de wereldkampioen remise over eenkwam met Genna Sosonko, opende Jan Timman met wit de vijandelijkheden tegen Torre. In een gesloten Spaanse stelling of ferde hij een paard, waarmee hij het centrum van zwart opblies. Hoewel de situatie op het bord ui terst gecompliceerd was, hield de Amsterdamse grootmeester zijn aanvalskansen scherp in het oog. In grootse stijl offerde hij een tweede stuk, waarna de zwarte koning aan de verschrik kelijkste dreigingen bloot stond. Toen Torre in tijdnood niet de juiste verdediging vond, sloeg Timman toe. Eén zet voor het definitieve mat gaf de 30-jarige Aziaat, die zich in het Mexicaanse Toluco verras send voor het kandidatentoer nooi plaatste, ontredderd op. De overwinning van Tim man, die door het enthousiaste publiek met applaus werd begroet, staat garant voor een fascinerende ontknoping van het zesde Til- burgse schaaktoernooi. Na zeven ronden voert Karpov het veld aan met vijf punten, op een half. punt gevolgd door de nog onge slagen Timman. Een vol punt van Woerkom en Peter Kort mochten op winst spelen. Dat betekende voor laatstgenoemde verlies omdat KDC'er Hans Klin kenberg, die als invaller aan moest treden en al jaren niet ge damd had, overal op inging en zelfs een onvervalste Roozen- burgaanval op tafel bracht. Voor al loerend op slagzetjes trachtte hij Kort in moeilijkheden te brengen. Dat lukte aardig en een simpele twee om vier deed Kort de das om. Joop Burgerhout speelde een klas sieke partij tegen Van Woerkom, maar hij had een achtergebleven schijf. Dat werd hem indirect noodlottig. Handig controleerde de Alblasserdammer uiteindelijk beide zijden van het bord met winst als gevolg. Theo Zwetsloot vocht geheel in eigen stijl een uitputtingsslag uit met Rijkaart. Theo Zwetsloot vocht geheel in eigen stijl een uitputtingsslag uit met Rijkaart. Op drie bood hij een doorbraak aan die alle niet goed waren. Rijkaart on derkende dat en speelde op ter reinvoordeel. Het einde kwam via een damzet. Ook Jan Passchier kon zich in de verdediging niet staande hou den. Al in het middenspel bleek dat de KDC'er met de rug tegen de muur zou komen te staan. Een slechte zet bracht hem op de rand van de afgrond, waar hij. door Glascuin in werd geduwd. Omdat Cees Binnenkade een goede klassieke stelling had op gebouwd, leek een kleine neder laag mogelijk. Hij knoeide echter en het laat-klassiek bracht een op Fabre-De Haas lijkende stel ling op het bord. Die was heel slecht voor Binnenkade en de in het eindspel geleden nederlaag verwachtte vrijwel iedereen. De ze beslissende nederlaag deed Jan Fase ongeïnspireerd vervol gen. waardoor een prima partij- opzet en een remise-eindspel toch nog in verlies resulteerden. In de competitie van de Zuidhol landse Dambond won RDC uit Rijnsburg zijn twee wedstrijd. Enigszins gelukkig, om het op z'n zacht uit te drukken. Cees van de Bosch, Rinus. Kromhout en Ton Noort behaalden regel matige en goede remises, terwijl Arie Schoneveld gewoon veel te sterk bleek voor Heeren. Een combinatie velde de Waddinx- veense dammer. Jaap Zwaan is op de terugweg, want aan de zege op Kramp valt niet te tornen. Ook deze keer hoefden de Rijnsburgers geen enkele nederlaag te incasseren, maar de manier waarop de nul werd gehouden lijkt niet voor herhaling vatbaar. Geert Cederhout moest een fraaie damzet laten uitvoeren, die hij voor schijfverlies afnam. Zijn te genstander miste de welisaaar moeilijke winst, maar RDC kwam hier goed weg. Zo ook bij Cees Glasbergen. Deze trapte in een venijnig zetje naar dam, dat hem op een schijf achterstand kwam te staan. Vreemd genoeg liep dit tevens op remise uit. Arie Vletter kwam een schijf achter, maar hij had uitstekend gezien dat de compensatie voldoende was. Excelsior - RDC: 6-10. WDG uit Wassenaar overviel weer eens een potentiële titelkandi daat. Met twee overwinningen en geen enkel verlies werd Den Haag afgetroefd in eigen huis. Casper van der Tak hield Hans Vrolijk makkelijk op remise, na dat Lelieveld de score positief had geopend. Omdat ook Fred Noordoven, na lange afwezig heid, zoals gewoonlijk won, kon den de overige WDG'ers op een punt spelen. Een gevaarlijke be zigheid, maar het lukte Bert en Cor de Koning, Sjaak van Vuren, Roel de Kievit en Leen Knol ont zettend gemakkelijk: 6-10. RON VAN EGMOND. achter de 31-jarige Moskoviet Loeren Browne, Sosonko en An derson op een misstap van de lijstaanvoerder. Naast Timman kwamen ook de Zweed Ander son en de Brit Nunn tot overwin ningen in de zevende ronde. Anderson had op de eerste dag van de slótweek een 'makkie'. De Deen Larsen sprong in de ope ning twee keer verschrikkelijk in de fout en het was daarna voor de Zweed gemakkelijk na zes re mises zijn eerste zege binnen te halen. Na 28 in een ongekend hoog tempo uitgevoerde zetten gaf Larsen, die in Tilburg met een ernstige vormcrisis kampt, op. De overwinning van John Nunn had meer glans. Niet in het minst omdat zijn tegenstander Tigran Petrosjan was. Nunn week al vroeg in de partij van de theorie af in eèn poging de geroutineer de Armeniër in verlegenheid te brengen. Die tactiek slaagde wonderwel. Petrosjan verdedig de zich met zwart met spel dat enige verwantschap met het Grünfeld-Indisch had, maar bood de vindingrijke Brit te veel ruimte voor de winstgevende aanval. Nunn, die na zijn zege in het Hoog oven-toernooi in januari weinig imponerends had laten zien, maakte er snel een einde aian. Na de 20e zet zag Petrosjan het ho peloze van zijn verzet in en gaf op. Lajos Portisch en Robert Hübner brachten een dame-Indische par tij op het bord, waarin de Hon gaar met wit op de negende zet een nieuwtje (Lc3) uit de stu deerkamer introduceerde. Hoe wel de Westduitser zeker niet het slechtste antwoord koos, ver overde Portisch met subtiele zetjes toch enig positioneel voor deel. Na zijn slechte toernooistart, met nederlagen tegen Petrosjan en Browne, lijkt Portisch zijn ritme in Tilburg hervonden te hebben Tegen Hübner behield hij tot het afbreken, na 41 zetten, het voor deel. Walter Browne en Valeri Smyslov vochten een interessante strijd uit, die nog vele richtingen uit kon op het moment dat beide spelers remise overeen kwamen. Remise werd eveneens het duel tussen Karpov en Sosonko. Bei de grootmeesters namen giste ren na twee rustdagen een extra snipperdag op en wensten zich niet te vermoeien met ingewik kelde stellingen. Na zestien zet ten in het Catalaans werd de vre de getekend. De uitslagen van de partijen in de ze vende ronde van het internationaal toer nooi in Tilburg: Portisch (Hon)-Hub- ner (Wdl) afg. Timman (Ned)-Torre (Fil) 1-0, Nunn (Eng)-Petrosjan (Sow) 1-0, Sosonko (Ned)-Karpov V2-V2, Larsen (Den)-Andersson (Zwe) 0-1, Browne (VS)-Smyslov (Sow) Vz-Vi. Stand na zeven ronden: 1. Karpov 5 pnt, 2. Timman 4'/2 pnt, 3/5. Andersson, Browne en Sosonko 4 pnt, 6. Smyslov 3'/2 pnt. 7. Hübner 3 pnt en 1 afg party, 8/9. Petrosjan en Nunn 3 pnt, 10. Por tisch 2'/2 nt en 1 afg partij, 11. Torre 2>/2 pnt, 12. Larsen 2 pnt. Partij - Wit: Timman. Zwart: Torre. 1. e2-e4 e7-e5,2. Pgl-f3 Pb8-c6,3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 LfB-e7, 6. Tfl-el b7-b5, 7. La4-b3 d7-d6, 8. c2-c3 0- 0, 9. h2-h3 Pc6-a5, 10. Lb3-c2 c7-c5, 11. d2-d4 Dd8-c7, 12. Pbl-d2 c5xd4. 13. c3x- d4 Pa5-c6, 14. a2-a3 Lc8-d7, 15. Pd2-b3 a6-a5.16. d4-d5 Pc6-b8,17. Lcl-d2 a5-a4, 18. Pb3-cl TfB-c8. 19. Ld2-c3 Pb8-a6, 20. Pcl-d3 Le7-d8, 21. Tal-cl Dc7-a7, 22. Ddl-d2 Ld8-b6, 23. Tel-e2 Tc8-c4, 24. Pd3xe5 d6xe5, 25. Pf3xe5 Tc4-c8, 26. Pe5-c6 Ld7xc6. 27. Lc3xf6 g7xf6, 28. e4- e5 f6-f5. 29. Dd2-g5+ Kg8-f8, 30. Dg5- h6+ Kf8-e8.31. d5xc6 Pa6-c5,32. Lc2xf5 Pc5-e6, 33. Lf5xe6 f7xe6. 34. c6-c7 Tc8x- c7, 35. Dh6xe6+ Ke8-f8, 36. Tclxc7 Lb6xc7, 37. Te2-e4 Da7-b6, 38. Te4-f4+ Kf8-g7, 39. De6-e7+ Kg7-h8, 40. Tf4-fB+, Zwart geeft op. Remise v.d. Wiel NO VIS AD - John van der Wiel is het internationale schaaktoer nooi in Novisad begonnen met een remise tegen de Sowjetrus Alexej Soejetin. De enige speler, die in de eerste ronde een over winning behaalde, was de Hon gaarse grootmeester Zoltan Ri- bli. Hij versloeg de Joegoslavier Deze. De Roemeense Margaretta Mure- san heeft het interzonaal-schaak- toernooi voor de dames in Tbilisi gewonnen. In de afgebroken par tij tegen de Russin Elena Asjmi- lovskaja zegevierde Muresan waardoor zij op een totaal van 10,5 punten uit een maximum van veertien kwam. Tweede werd Levtina (Sow), derde Liu Shi Han (N. Kor). Zij plaatsten zich voor het kandi datentoernooi.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16