5 D T "Maar we hebben lekker gezwommen" Quick Boys onderuit Jacobs: het ons RB maakte lastig" erg MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Sport PAGINA 13 Impressie van de bekerconfrontatie FC Den Haag-RCL. Namens RCL snijdt Koos Haneveld (links) de ex-Roodenburger Ron de Roode de pas af. (Foto Holvast). RCL strijdend ten onder in nat Zuiderpark DEN HAAG - De grens die het semi profvoetbal van de amateursector pleegt te scheiden, bleef zaterdag avond in het overstroomde Zuiderpark toch nog lang onzichtbaar. In duel met be kerpartner FC Den Haag hield zaterdageersteklasser RCL tot de 69ste minuut het hoofd boven water; na an derhalf uur watertrappelen prijkte een iets te ruime 3-0 op het elektronisch score bord. Bespied door hooguit 1500 voetbalenthousiasten, die een nat pak verkozen boven een avondje-AVRO, worstel de RCL zeker in de eerste drie kwartier zó bezield met de bepaald niet overbetaalde Haagse jeugd, dat de Leider- dorpse amateurploeg op het eigenlijk onbespeelbare veld geregeld boven kwam. Meer dan eens' meldden de ama teurs zich toen in de omge ving van Dido Havenaar, die kort voor rust zelfs de hulp in moest roepen van linksback Gerard van der Mark. Op de lijn wierp de van RVC geko men verdediger zijn doelman de reddingsboei toe na een venijnige inzet van de naar het front gemarcheerde libe ro Kees Ruis. "Was die bal er in gegaan, ja, dan was het misschien iets anders gelopen", meende RCL-aanvoerder Dick van der Bijl. "Nu kon Den Haag de tweede helft zonder ach terstand beginnen en door drukken. We moeten ons nu maar concentreren op de tweede en derde periode van de competitie. Het was in elk geval best aardig om eens in zo'n stadion te voetballen". Waardering alom derhalve in de RCL-gelederen voor het uitstapje naar het 'hogere voetbal', "nu we hier niet zijn afgegaan". "Het is een leuk avontuur geweest", zei ook trainer Theo de Waard, "we hebben redelijk stand kun nen houden, kwamen er via Van der Bijl en Bennie Heemskerk voor rust vaak goed uit". Gewoon het eigen spelletje spe lend wees RCL in dat eerste bedrijf de jonge eerste divi sionisten, bijna allen voetbal lend voor een minimum-con tract zónder wedstrijdpre mies, op hun zwakte. Zodra FC Den Haag wordt gecon fronteerd met een wijkend spelende tegenstander, die het 4-4-2 aanhangt, doemt het onvermogen om het spel te maken op. Het geloof in ei gen kunnen ebt weg. als het traditionele beginoffensief op niets is uitgelopen, waar na de tegenpartij counterend in de wedstrijd kan komen. Die film. na een flitsende sci zoenstart al enkele malen vertoond, werd ook tegen RCL een poosje afgedraaid. Nu de door Koos Haneveld gevolgde Karei 'Bouwens kennelijk een snipperavond had opgenomen, moest Peter van der Heyden op vertrouw de grond alleen de handen uit de mouwen steken na een door Ruis van richting veran derd schot van middenvelder Jan Renooy (tweede minuut) en ten koste van een lichte blessure topscorer Bram Rontberg de doortocht naar het doel beletten. Ontsnapt aan een vroege ach terstand baande RCL zich al lengs tussen de vele plassen een weg naar de overkant, waar Havenaar tot dan toe zonder werk was gebleven Uit de aanvalsbpzet van de- Hagenaars. bij wie Ron de Roode redelijk debuteerde, maar Alfons Groenendijk matig voor de dag kwam. vloeide de samenhang weg. Al op het middenveld stokte meestal het Haagse opbouw werk; met name voor Bennie Heemskerk en hangende spits Dick van der Bijl lag in dat gebied de voedingsbo dem voor enkele scherpe te genstoten. In de negentiende minuut bij voorbeeld kreeg Peter Siera van genoemd duo een vrije loop richting Havenaar aan geboden, maar alleen voor die portier zocht de hardwer kende rechtermiddenvelder het doel op de verkeerde plaats. Met Van der Bijl zag diezelfde Siera 120 seconden later ook voor Pierre van Ge- merden mogelijkheden om Havenaar kopje onder te du wen. Guido Pen. vrije verde diger van de thuisclub, hield zich weer eens voor zijn de fensie op, zodat enige rug dekking ontbrak en Van Ge- merden ruim baan kreeg. De Leiderdorpse rechterspits speelde echter in kansrijke positie de bal te ver voor zich uit. "Aardig ploeggie, dat RCL". bracht FC Den Haag- trainer Cor van der Hart be wondering op voor de dappe re tegenstander, "alleen zou den de spitsen wat meer durf op moeten brengen". Onmogelijk Voor de mening van Van der Hart viel wat te zeggen, al moet worden opgemerkt dat de flankspitsen Van Gemer- den en Schalkers zich in het plassengebied aan de zijkan ten vooral drijvende moesten zien te houden. Voetballen was daar te enen male onmo gelijk, aan Haagse zijde had den Ron de Roode en de re delijk door Thijs Bruna in toom gehouden Rontberg evenzeer last van de abnor male veldomstandigheden. Hetgeen niet wegnam, dat De Roode zich in die voor zijn elftal zo kansarme periode als de bedrijvigste FC-aanvaller presenteerde. Samenwer kend met Renooy kwam de snelle oud-Roodenburger na 38 minuten in schietpositie; Peter van der Heyden, die de gladde bal bij voorkeur met de borst tegenhield, móést de vuist toen wel even gebrui ken. Na de pauze zou De Roo de nog eens in het zijnet knal len. "Ik ga zeker door met die jongen, hij heeft het goed ge daan", klopte Cor van der Hart de piepjonge rechter spits op de schouder. Met Renë van Delft voor Jan Renooy zette de Haagse oe- fenmeester zijn manschap pen ("gemiddeld 21 jaar") aan tot pressie van de RCL-de- fensie. Van Delft, na een serie belabberde optredens nu op vallend actief, gaf de thuis club een ander gezicht. De in valler bestreek de hele breed te van het aanvalsvak, voor zag zijn medespelers van goe de passes en dook herhaalde lijk in de punt op. De mid denvelder wenste kennelijk weer bij Van der Hart in de gratie te komen, sprak daar om zijn kwaliteiten aan. die hij zo vaak ongebruikt laat. "Je moet ze hier constant scherp houden", had Van der Hart tot zijn genoegen gecon stateerd dat Van Delft het bankzitten allesbehalve was bevallen. "Met Van Delft'er bij kwamen we veel meer on der druk te staan", onderken de Theo de Waard, "het was gewoon wachten op de goal". RCL kwam in die tweede helft amper meer over de midden lijn. Peter van der Heyden werd opgescheept met over werk door toedoen van Ront berg, Van Delft en de einde lijk wakker geworden Bou wens, die ook nog op de lat kopte. De fel doorzettende Van Delft zette in de 69ste minuut zijn poging tot her overing van een plaats in de basis kracht bij met de vondst van de 1-0. "Toen was het afgelopen voor ons", realiseerde RCL-aan voerder Van der Bijl zich. "Ik hoorde Van der Hart vanaf de bank schreeuwen dat alles naar voren moest, omdat wij kapot zaten. Dat was waar, maar was dat de verdienste van Den Haag?" Hoewel René Kammenga zijn linksbackpositie na die 1-0 verruilde voor een stek in de spits en Erik van Doeselaar nog opdraafde voor Sito Schalkers, streed RCL in het verdere verloop van de wed strijd tegen de vermoeid heidsverschijnselen. De Lei derdorpers wisten dat het be- keravontuur voorbij was en Bram Rontberg, goaltjesdief bij uitstek, onderstreepte dat eens te meer in de 82ste en 83ste minuut. Zei Hans Braat later: "Jammer dat we uitge- bekerd zijn. maar ik heb van avond in elk geval lekker ge zwommen".. GERARD VAN PUTTEN Scores in beker- voethal SC Cambuur NSW 4-2 (2-0). 35. Veld mate 1-0. 42. Payne 2-0. 54. Holten 2 1. 56. Knoop 2-2. 78. Hoekstra 3-2. 86 Veldmate (strafschop! 1-2. Scheids rechter: Hobe. Toeschouwers: 3500. FC VVV - Rohda 4-0 (2-0). 16. Bothmer 1-0. 42. Mostert 2-0. 76. Taihuttu 3-0. 83. Taihuttu 4-0. Scheidsrechter: Mamuel. Toeschouwers: 1400. Telstar - FC Den Bosch 1-0 (1-0). 28. Kamphues (strafschop) 1-0. Scheids rechter: Bos. Toeschouwers: 1500. Emmen - SVV 3-2 (1-1). 30. Koeneman 0-1, 39. Veneboer 1-1, 63. Koevermans 1-2, 81. Meverink 2-2. 90. Venema 3-2. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschou wers: 2000. Wapeningen - Elinkwijk na verlen ging: 2-1 (0-1), 1-1). 45. Schreur 0-1, 87. Van der Klift 1-1, 101. Van der Klift 2-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 1500. Dovo - Helmond Sport 2-3 (0-1). 40. Van de Ven 0-1. 50. Van der Hooft 0-2. 62. Strijbos 0-3, 70. De Smaalen 1-3,86. Van Oosterkamp 2-3. Scheidsrechter: Blan- kensteijn. Toeschouwers: 1200. ACV - Volcndam 2-6 (1-3). 1. Molenaar 0-1, 25. Krohne 1-1, 35. Mooyer 1-2, 40. Kemper 1-3, 49. Guvt 1-4, 64. Moover 1- 5. 79. R. van Dijk 2-5. 83. Kemper 2-6. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschou wers: 2500. Deto - DS'79 1-0 <0-01. 68. Wetering 1-0. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschou wers: 2500. IJsselmeervogels - Fortuna S 2-4 (0-0). 59. Smeets (strafschop) 0-1, 61. Van der Groep 1-1. 82. Muis 2-1, 86. Smeets 2-2, 88. Smeets 2-3, 90. Koevermans 2-4. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschou wers: 5000. Heerenveen - Bennekom 1-0 (0-0). 84. Boskma. Scheidsrechter: Roelofsen. Toeschouwers: 1500. DWV - Eindhoven 1-0 (1-0). 31. Kist 1-0. Scheidsrechter: Vrieze, 2500 toeschou- 4-0 en 5-0, 43. Bos 6-0. 74. Oostink 6-1. Scheidsrechter: Van Swieten. 1200 toe schouwers. SC Amersfoort - Veendam 1-3 (0-1), 27, 47, 66 Metz 0-1, 0-2. 0-3. 80. Timorason 1-3. Scheidsrechter: De Munnik, 1100 toeschouwers. MVV - Graafschap 0-1 (0-0). 67. Delle- man 0-1. Scheidsrechter: Bosman, 1000 toeschouwers. Longa - Heracles 3-1 (na verlenging. Eindstand 1-1, ruststand 1-1). 14. Bel- jon 1-0, 44. Van Sta 1-1, 95. Wiellaert 2-1, 103. Van Hal (strafschop) 3-1. Ent. 1500 toe- Loting HILVERSUM - De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker, waarvoor de wedstrij den in het weekeinde van 13 en 14 no vember worden gespeeld, had gister middag het volgende resultaat: NAC - Ajax, Helmond Sport - Utrecht, Excelsior - Groningen. Feyenoord - Heerenveen. VVV - Sparta, AZ'67 - Vo- lendam. Emmen - PSV, Haarlem - For tuna S. Twente - PEC Zwolle, Deto - De Graafschap, NEC - Cambuur, Willem II - Veendam, Den Haag - DWV, Longa - Roda JC, Telstar - G.A. Eagles, Wape ningen - Vitesse. Marcel van der Blom wijst anders. Jack Manuputty zien toe (foto Freek van der Sluisveftri Martin Toet zal openen op de andere vleugel Carlo i Excelsior moeizaam ronder verder ROTTERDAM - Met de uitschakeling voor het KNVB-bekertoernooi bij eredivisionist Excelsior (2—0 verlies) heeft Rijnsburgse Boys een dikke streep gezet onder de voetbaljaargang '81-'82. Het bekeravontuur gold als een erfenis uit die teleur stellende competitie, eigenlijk de enige aardigheid die de Rijnsburgers destijds mochten beleven. De trip naar Woudenstein betekende in feite dan ook niets meer of minder dan, aldus Arie Lagendijk, "een aardig uitstapje". Nuchter dirigeerde de RB-trai- ner de cupstrijd naar de ver getelheid. Aan de orde van de dag is weer de huidige com petitie. die door RB met Noordwijk samen wordt aan gevoerd. "Daarin draaien we goed. We hebben al veel pun ten en met dat in het achter hoofd hebben we ons heel ontspannen op Excelsior kunnen voorbereiden. Nu moeten we terug naar de werkelijkheid. RCL zaterdag aanstaande, dat is heel ande re koek". Rijnsburgse Boys bakte vol gens het in de competitie met succes beproefde recept za terdagmiddag overigens een uitstekend te verteren ge recht. Het liep allemaal bo ven verwachting. "Je begint met het idee dat winnen leuk LEIDEN - In de tweede ronde van de KNVB-beker kwamen door de slechte gesteldheid van de di verse velden het afgelopen week einde slechts vijf ploegen uit de Leidse regio in actie. Opmerke lijk was de uitschakeling van Quick Boys door zaterdagder deklasser Hoekse Boys. Hoekse Boys - Quick Boys 1-1 (Hoekse Boys w.n.s.) Onder barre weersomstandighe den ging Quick Boys verrassend onderuit tegen de opponent uit Hoek van Holland. Dit terwijl de Katwijkers gedurende een be langrijk deel het wedstrijd beeld bepaalden. Voor de pauze kreeg de ploeg riante mogelijkheden, maar o m. Mart van der Plas mis te scherpte. Freek Rienks was al in de vijfde minuut dichtbij een doelpunt, maar alleen voor de keeper gekomen werd de voor stopper in het strafschopgebied onderuit gehaald. De scheids rechter weieerde echter om de bal op de stip te leggen. Na rust kwam Quick Boys al snel op ach terstand. maar Johan Jonker bracht zijn ploeg hierna op gelij ke hoogte. Ook in de verlenging kwam er geen verandering in de score, waarna de thuisclub de penalties beter nam UDO - Oegstgeest 3-0 Een verdiende, maar enigszins ge flatteerde overwinning van de thuisclub, die in het laatste half uur de genadeklap uitdeelde. Daarvoor bleek Oegstgeest pri ma opgewassen tegen de ploeg van Leo Holl. die wel up een vel doverwicht kon bogen, maar dit niet in doelpunten kon uitdruk ken. Na de pauze veranderde het wedstnjdbeeld plotseling Oegst geest zette UDO even 'vast', maar vergat via Leon Meijs en Ton Werner te scoren UDO daar entegen mikte op de beslissende momenten via twee doelpunten van Kees Borst (eX-OegStgMSt) en Dick Witteman wel raak Ter Leede - Jodan Boys 3-1 Met keeper Jan Blankenspoor ook Hans Bisschops weer in ploeg behaalde Ter Leede verdiende Verbaas e scoorden overwinning Han Johan Verloop (2x) or Ter Leede Teylmgen - Die Haghe 2-2 (Die Haghe w.n.s.) Via doelpunten van Hans van Pelle en Ferry' v d Vlugt (voor Teyhn- gen) werd een 1-1 eindstand be reikt Kees Roodenburg zette de thuisclub in de verlenging op voorsprong, maar via een penal ty kwam Die Haghe nog terug In het nemen van strafschoppen toonde Die Haghe zich hierna de betere DSVP - VVSB 0-5 Hoewel de uitslag anders doet ver moeden. speelde WSB voor de pauze een redelijke partij De ploeg kreeg ook de nodige kan sen, maar die bleven onbenut. Toen DSVP na rust uitliep nar 2- 0 was het gebeurd met VVSB. zou zijn, maar normaal ge sproken mag dat Excelsior niet gebeuren. Naarmate de tijd vorderde, kregen we ech ter weldegelijk kansen", merkte Martin Toet op. Hal verwege de wedstrijd, toen bekend werd dat DETO zich met een overwinning op DS'79 voor de derde ronde had geplaatst, leek met 0-0 op het scorebord ook op Woudenstein nog ajles moge lijk. Excelsior-tramer Rob Ja cobs benadrukte wellicht ten overvloede dat de eredivisie status in dergelijke confron taties geen enkele betekenis heeft. "Daar komt bij dat Rijnsburgse Boys niets te verliezen had. Maar, het is een heel goede ploeg die het ons verdomd moeilijk heeft gemaakt", zo tekende hij de verhoudingen. Lagendijk "Het enige verschil is de snel heid van handelen. Ik vind dat wij het heel lang hebben volgehouden". Het tobbende Excelsior tegen het onbevangen RB-spelletje kon de circa 1300 kykers (zit plaats 14 gulden, overdekte staanplaats 7-50) aanvanke lijk maar matig boeien. Ex celsior zette direct na de af trap wel meteen de van zijn enkelblessure herstelde Ton Blanker aan het werk (Ja cobs "Hij kan alles weer. de ze wedstrijd was zijn eerste conditionele test") maar zijn schot verdween juist naast. Pas na welgeteld dertig mi nuten zou Blanker de tweede serieuze doelkans van de wedstrijd krijgen. Rijnsburg se Boys, met Marcel van der Blom en Henk Merbis in het centrum van de aanval en veel vrijheid op de vleugels voor elke ploeggenoot die maar zin had om diep te gaan. slaagde er in de defensie in vrijwel voortdurend de rust en controle te handhaven Blanker werd aan banden ge legd door Gé Perfors. die zich ook na rust opofferde toen de aanvalsleider naar de linker vleugel trok om in het cen trum plaats te maken voor Makkie Nyssen. Hoogmade naar Henk van Goozen was de tweede en laatste specifie ke aanvaller. Tot de rust ope reerdc namelijk ook Excel sior met een viermans-mid- denveld Martin Toet eiste bij de Rijnsburgers daarom een vrye rol op. De tot back om geschoolde oud-spelleider maakte goed van de gelegen heid gebruik en testte met twee afstandschoten, verra derlijk door de goed te bespe len maar spekgladde gras mat. doelman Sjaak Storm Die bleek water proof. Erg veel vaker hoefde de doel- wacht niet in actie te komen. RB kwam weliswaar gere geld in de Rotterdamse 'zes tien' maar Henk Merbis was onzichtbaar (consequente mandekking van Peter Pij pers) en de tweede cipier Graeme Rutjes stond Marcel van dar Blom wel toe met de bal te goochelen, als die aan vallcr maar van het doel weg trok. "Negen man" In het laatste kwartier van de eerste helft raakte Rijnsburg se Boys vaster in de greep van Excelsior, dat een bijna verloren indruk maakte. "We speelden maar met negen man", excuseerde Jacobs na afloop. "Mijn vleugel verdedi gers zijn niet in de wedstrijd geweest". Dat Van Tour een complete offday had en Blanker conditioneel nog niet topfit was. noemde Ja cobs niet eens Van Goozen kwam in die fase tweemaal dicht b|j keeper Henk van Voorbergen maar wilde de combinaties te ver doorvoe ren. Tussen die momenten in brak RB één keer gevaarlijk uit. maar <i«- kilometers vrs tende Anc van Dijk ging In een man-meer situatie over haast te werk Arie Lagendijk liet zich door de o-o pju/< stand niet verlei den tot méér Nog geen wis sels op dat moment, terwijl je je mocht afvragen of John Manuputty niet nog meer ge wicht in de Rijnsburgse schaal had kunnen leggen Ook al omdat de acties van Jan «n ivt.-r Hogt wooing nauwelijks resultaat oplever den. Lagendijk kwam pas met Gil lissen als extra aanvaller op de proppen, voor Jan Hofll woning, toen invaller Makkie Nyssen na acht minuten Ex celsior aan de leiding had ge holpen Nadat Pijpers de ge 1kriik Henk Merbis had kunnen wegtikken volgde ook John Manuputty (voor Merbis) en begon RB aan ruim tien mi nuten voetbal van eredivisie niveau. Excelsior werd over speeld en dTOBg k. niet unfaire middelen aan om de amateurs af te stoppen In de 3TE MINUUT BRAK Ton Pattinama m de counter het verzet door 2-0 onder Van Voorbergen door te schui ven "Beide goals vielen op een ongelukkig moment was het enige dat Lagendijk kon verklaren Met iels meer geluk had RB voor een aardi ge sensatie kunnen zorgen Sjaak Storm verijdelde in de laatste minuut zelfs nog de ere-treffer. die Arie van Dijk door Manuputty kreeg aange reikt GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13