Ze hebben geen discipline D "Deze turnselectie heeft mogelijkheden C Hübner stoot Browne van troon Volleybal dames krijgen lesje Leona Horvath betreurt afscheid, want Van der Wiel: Renteloze remise AZC-coach Geurtsen boos op spelers ondanks 16-10 zege Kuiper wacht af Saint Etienne fors gestraft LUGDUNUM VUC ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 ASSEN (ANP) - Voor ruim 1000 toeschouwers heeft het Nederlandse dames-volley balteam gisteravond in As sen verloren van de Japanse landskampioen Hitachi. In een ondanks het grote krachtsverschil toch aan trekkelijke wedstrijd won nen de Japanse dames met 3-0(15-7, 15-8, 15-7). Het publiek werd in de Drent se hoofdstad geconfronteerd met een sterk en subliem verdedigende Japanse ploeg, die onder leiding van international Kimie Morita bij vlagen flonkerend aan- valsspel demonstreerde. De wedstrijd betekende voor coach Johan van der Haar zijn definitieve afscheid van het damesteam. Van der Haar nam vorige week af scheid, omdat zijn werkon- standigheden bij de NSF doorgaan niet zinvol maak ten. Sport Het Nederlands damesvolleybalteam ten prooi aan ontreddering. De Japanse Kimie Morita smash losgelaten. Twee Nederlandse speelsters springen tevergeefs naar de bal. ROTTERDAM (ANP) - Wanneer Leona Horvath. de Hongaarse trainster van de Neder landse dames-turnselectie, over enkele weken naar haar vaderland terugkeert, doet ze dat met pijn in haar hart. Het KNGV kan de kosten van Leona Horvath niet meer dragen en heeft haar verzocht - overigens met nakomen van het contract dat tot no vember 1983 loopt - naar Hongarije terug te keren Gisteravond begon Leona Horvath aan haar laatste optreden als trainster van de Neder landse ploeg. In de Rotterdamse Alexander-hal was dat in de eerste interlandwedstrijd van het nieuwe seizoen tegen Hongarije. Na de eerste dag. waarop de ver plichte oefenstof werd afge werkt. heeft Nederland reeds een achterstand van 8.75 punten <175.00 - 183 75). Dat verschil met Hongarije, dat bijna een jaar geleden bij de wereldkampioen- LEIDEN- Het hoofdklasseteam van Philidor/Leiden schijnt aan de vooravond van de tweede ron de in de landelijke schaakcom petitie al het juiste antwoord te hebben gevonden op de kapitale inzet van V/Rotterdam: offeren en niet inleveren. Deze strategie legde Ad van den Berg in zijn vooruitgespeelde partij tegen John van der Wiel bepaald geen windeieren: remise. Een nieuwtje in het Siciliaans le verde Van der Wiel niet de beoogde rente op. Integendeel zelfs, Van den Berg nam met een kwaliteitsoffer op de tiende zet het initiatief over. Zijn aandelen zouden nog verder gestegen zijn, als hij wat later een pion had veroverd. Van den Berg: "Jammer dat ik die pion niet gepakt heb, want dan had ik superieur gestaan. Nu kreeg ik slechts een grotere aktiviteit voor mijn stukken. Hoe eenvou dig echter haalde ik daarna de tijdnoodfase. Ik had dan ook niet de indruk dat ik tegenover een grootmeester zat. Hij nam im mers louter risico's." In die tijd noodfase nam Van den Berg het zekere voor het onzekere: Van der Wiel moest de kwaliteit te rugbetalen, waarna beiden een half punt op hun conto konden bijschrijven. Of Philidor zich tegen de multina tionals van V/Rotterdam kan handhaven, zal vanmiddag in de MEAO-school aan het Lammen- schanspark nog moeten blijken. LSG moet thuis in klasse I A van VHS/Haarlem winnen, indien het de kampioensaspiraties wil waarmaken. De ongelukkige start tegen DD II/Den Haag (5 l/z- 4 V2 verlies) wil een gemotiveerd Voorschoten uitvlakken via een uitzege bij Moerwijk I, terwijl Philidor II/Leiden zich tegen de butant HVO uit Vlaardingen kan herstellen van het 'weggevertje' bij Dordrecht. schappen in Moskou achtste werd. - Nederland bezette in de Russische hoofdstad de zestien de plaats -, viel in feite nog mee. Enkele dagen voor het treffen kon het KNGV door een massale griepaanval, die de selectie teis terde. nog maar vijf turnsters op stellen Gisteravond bleek echter ook Miriam van Cleef en Carols Eenkhoorn toch beschikbaar Van de zes turnsters, die in actie kwamen, maakten er liefst vyf hun debuut in de damesploeg. Alleen Ellen Dees had vorig jaar in een wedstrijd tegen Tsjecho- slowakije enige internationale ervaring opgedaan De 15-jarige Groningse scoorde met jeugd kampioene Carola Eenkhoorn het hoogste (35.40). Vijfde plaats PARIJS - Veel zekerheid heeft de eerste dag van de Europa Cup voor bekerwinnaars AZC/Microlife niet gegeven. Zoals te verwachten was, wonnen de Alphenaren de openingswedstrijd van Neptun uit Stock holm, maar de manier waarop was allerminst overtuigend: 16-10. Het organiserende Franse Charenton bleef later op de avond in het te kleine zwembad ASSK Istanboel ruim de baas: 14-4. De vijfde deelnemer in het Parijse voorstadje Charenton, CSK Moskou, komt vandaag pas voor de eerste keer in actie. Samen met de Russen is AZC favoriet voor een plaats in de kwartfinales. Sinds gisteren is duidelijk dat de Alphense ploeg helemaal niet zo gemakkelijk met een dergelijke hoofdrol overweg kan. Vooraf heerste nog de mening dat Nep tun -voor het vierde seizoen deel nemer aan de Europa Cup, met als beste prestatie de vorig jaar bereikte plaats in de tweede ron de- eenvoudig aan de kant zou worden geschoven. Na vier maal zeven minuten internationaal waterpolo bleken de zaken alle maal anders te liggen. Drie perio des lang verzuim'de AZC de van ROOSENDAAL (GPD) - Hen- nie Kuiper verkeert nog steeds in grote onzekerheid wat het volgende wielersei- zoen hem gaat brengen. Ploegleider Fred de Bruyne is er tot op heden nog steeds niet in geslaagd een sponsor te vinden die de DAF-ploeg wil overnemen. Wat er nu met de ploeg gaat gebeuren hangt voorname lijk af van de houding van kopman Hennie Kuiper, die het nog tot eind volgende week w il aanzien. Na afloop van een wielerwedstrijd in het Belgische Zele, afgelo pen dinsdag, lieten zowel Fred de Bruyne als directeur Willy van Doorne de renners weten dat zij op dit moment met een andere firma onder handelen. Mare Sergeant en Ronny van Holen, twee Bel gische ploeggenoten van Hennie Kuiper wachten het resultaat daarvan niet meer af. Zij hebben inmiddels al bij een andere ploeg gete kend. "Nu is Fred de Bruyne bang dat iedereen weg gaat lo pen", zegt Hennie Kuiper, wanneer we eind volgende week nog niets weten dan komen we nog eens met de ploeg bij elkaar. Als ik op dit moment weg zou gaan, dan vind ik heus nog wel wat anders. Maar een hoop andere jongens staan dan wel op straat. Bovendien ko men dan ook assistent- ploegleider José de Cauwer, twee mecaniciens en een bu schauffeur zonder werk. Mijn geduld is nog niet ten einde, maar langer dan tot eind volgende week wil ik niet meer wachten". coach George Geurtsen meege kregen opdracht -zo sterk moge lijk druk uitoefenen- te vervul len. Neptun, dat ondanks het vertrek van drie spelers niet aan kracht heeft ingeboet, profiteer de dankbaar van de extra vrije ruimte. Spelers als aanvoerder Christer Stenbers en Hans Oberg wisten daar wel raad mee. Zij zorgden er in de beginfase voor, dat het pit tige Zweedse spel werd beloond met een onverwacht gelijkop- gaand scoreverloop. "Onderschat" De aanvallende impulsen van Jan Evert Veer en Eric Noordegraaf leverden daardoor onvoldoende rendement op voor het kwali- teitsrijkere AZC, dat na twee par tjes nog steeds niet 'los' was: 7-7. Veer zei daar na afloop het vol gende over: "Ik denk toch dat we ze een beetje hebben onderschat. Je weet van te voren dat een ploeg als Neptun gemakkelijk te verslaan moet zijn. Onbewust hou je je als ploeg dan in, maar dat is juist zo gevaarlijk. Óp een gegeven moment kun je zelf ook niet meer in je spel komen". Dat laatste werd duidelijk zicht baar aan het slot van de tweede periode. De extra-klasse van AZC kwam toen tot uiting in twee. tijdens een man minder-si- tuatie, gescoorde treffers. Maar op het moment dat je dan een verdere uitbouw van de verkre gen 7-5 voorsprong zou verwach ten, klampte Neptun weer aan: 7- 7. Via twee velddoelpunten, in Charenton echt iets bijzonders. De eerste acht doelpunten ont stonden tijdens een overtal-si- tuatie. Met name hoofdscheidsrechter Klisovic uit Joegoslavië en in mindere mate de Belgische arbi ter Doorns maakten er een waar foutenfestival van. In totaal wer den er 22 fouten (AZC 12 en Nep tun 10) uitgedeeld. Hetgeen on gewoon veel is: "Ik had ze er al voor gewaarschuwd", vertelde Geurtsen, zelf ook internationaal toparbiter. "Maar we wisten in het water echt niet waar we aan toe waren. Ik vind het best als er vreemd gefloten wordt, maar dit was het andere uiterste", vond aanvoerder Buunk. Klisovic zelf zag niets bijzonders in de over dosis aan fouten. "Vandaag fluit ik de Russen en dan gebeurt er precies hetzelfde. Het bad is hier gewoon te klein en daardoor te onoverzichtelijk. Het scheelt wel zes meter met de officiële afme tingen". Periodestanden 3-3, 4-4, 3-1, 6-2. Scoreverloop eerste periode: 1-0 Veer (plus, hetgeen betekent meerder heidssituatie), 1-1 Stenbers (plus). 2- 1 Veer (plus). 2-2 Stenbers (plus). 3-2 Noordegraaf (plus), 3-3 Oberg (plus). Tweede periode: 4-3 Noordegraaf (plus), 5-3 Noordegraaf, 5-4 Oberg, 5-5 Stenbers (plus), 6-5 Pielstroom (min), 7-5 Mirea (min), 7-6 Lunden, 7-7 Sten bers. Derde periode: 8-7 Mirea (plus), 9-7 Ver boom (plus), 9-8 Stenbers en 10-8 Buunk. Vierde periode: 11-8 Mirea (plus), 12-8 Noordegraaf, 13-8 Verboom, 13-9 Karnhall, 14-9 Verboom, 15-9 Mirea, 15-10 Eriksson (plus) en 16-10 Buunk. De arbitrale beslissingen ten spijt maakte AZC het vooral zichzelf erg moeilijk. Nadat Geurtsen zijn spelers in de tweede rustperiode nog eens op hun opdrachten had gewezen, bleek de ontkoppeling in de derde fase gestalte te krij gen. Verdedigend liep AZC even in de pas, waardoor treffers van Mirea, Verboom en Buunk een beter perspectief voor de slotfase gaven: 10-8. Neptun kreeg toen conditieproblemen en ineens sprong AZC weg naar 13-8. De Roemeen Radu Mirea had scoorde vier goals. Daarmee was de zaak beklonken voor wat de eerste wedstrijdzege betreft. Niet voor Geurtsen, want die stierde later pisnijdig de kleedkamer uit. "Ze hebben te weinig discipline, dat geldt zo wel voor de groep als voor de spelers persoonlijk. Het komt er gelukkig nu uit in een wedstrijd die je toch al wint. Als het ge beurt in een wedstrijd, waarin het er op aan komt, ben je de klos". De AZC-coach was zeer geschrok ken van de verrichtingen van zijn ploeg. "Als we de Zweden normaal, zoals afgesproken, zou den opsluiten, pres je ze weg. Wat zag je in het water, een men geling van pressing en zóne. Dat is gebrek aan ploegdiscipline. Voor de wedstrijd ging het ook al niet naar mijn zin. Sommigen hadden een hele slechte voorbe reiding en warming-up. Op dit niveau kan dat niet. Die Zweden zien tenminste nog dat ze er veel voor moeten doen, omdat er veel TILBURG (ANP) - Walter Brow ne heeft gisteren in Tilburg zijn ongeslagen status in het interna tionale schaaktoernooi moeten opgeven. Na uiterst taai verzet gaf de Amerikaanse grootmees ter zijn afgebroken partij uit de zesde ronde tegen de Westduit ser Robert Hübner na 73 zetten en negen uur spel op. Een overwinning viel er ook te no teren voor Tigran Petrosjan In de tweede zitting staakte de Hon gaar Lajos Portisch al snel de on gelijke strijd. De Deen Larsen zag tegen de Rus Smyslov af van pogingen zijn minuscule voor deel in winst om te zetten. Door deze resultaten heeft wereld kampioen Anatoly Karpov na zes ronden de leiding met 4.5 punt. Hij heeft een punt voorsprong op een drietal achtervolgers. Brouwne en de Nederlanders Timman en Sosonko. Vijfde ronde: Portisch (Hon)-Petrosjan (Sow) 0-1. Het Nederlandse tweetal deelt daarmee na de eerste dag de vijf de plaats. De eerste plaats in het individuele klassement is voor Andrea Szabo. die bij het wk als 24ste eindigde. Zij heeft een to taal van 37.55 punten. Ze wordt op 15-honderdste punt gevolgd door Tünde Zsilinski. de Hon- groot aandeel in de 16-10 zege van AZC tegen het Zweedse Neptun. Hij geld voor zo'n Europa Cup-reis wordt uitgegeven. En als je me vraagt of deze wedstrijd een waarschuwing moet zijn voor de volgende wedstrijden, dan zeg ik dat sommige spelers niet te waarschuwen zijn. Die moeten kennelijk eerst nog meer feiten hebben". De kop is er voor AZC af. Nu maar afwachten of een gewaarschuw de ploeg inderdaad voor twee telt WIM VAN WANROOY Hübner (Wdl)-Brownc (Vst) 1-0. 3.5. S/8 Anders sn Smyslov. Petrosjan. Hübner 3 9/10 Torre, Portisch 2,5. 11/11 Nunn. Lar sen 2 Leona Horvath gaarse kampioene van 1981 en winnares van de finale balk van de Europese jeugdkampioen schappen van dit jaar Als geheel maakte het jonge Ne derlandse groepje geen slechte indruk. Een pluspunt is dat de huidige selectie in elk geval qua figuur echte turnsters bevat. Ui teraard speelden de zenuwen by het merendeel van de Neder landsen een belangrijke rol. Vooral de mocilyke brugoéfe- ning leverde nogal wat proble men op. De Nederlandse score was op dit onderdeel met 41.90 (een gemiddelde van nog geen 8.50 punt) dan ook erg laag Van het Nederlandse zestal kwam al- I n Carole Eenkhoorn. een on miskenbaar talent, op de vier on derdelen twee maal boven de ne gen: sprong (9,20) en vrije oefe ning (9.20). Leona Horvath was ondanks alles gisteravond tevreden "Deze ploeg heeft mogelijkheden Het is alleen jammer, dat ik nu terug moet In mijn derde jaar had ik. wat wy op Papendal in de laatste twee jaar hebben opgebouwd. ZURICH (Reuter) - De Franse club St. Etienne is door de UEFA een geldboete van ruim 40 000 Zwitserse franken opgelegd we- nya uit Hongarije, in de eerste ronde van het UEFA-bekertoer nooi. Tijdens het duel wierpen toeschouwers stenen en flessen op het veld. Ook in de eerste ronde van Europe se toernooien uitgeschakelde Nederlandse clubs AZ'67 en FC Utrecht werden bestraft Zowel AZ'67 als FG Utrecht moet een bedrag van 2000 Zwitserse fran ken (bijna 3000 gulden)! aan dc UEFA betalen In de thuiswed strijd van de Alkmaarders tegen Limerick FC werd een rookbom tot ontploffing gebracht-. Dat was al eens eerder tijdens een UEFA bekerduel in de Alkmaarderhout gebeurd. FC Utrecht kreeg de boete wegens het "incorrecte ge drag" van de ploeg in de uitwed strijd tegen FC Porto. ADVERTENTIE A.t. zondag 14.30 uur bekerwedstrijd Leden en donateurs geen vrije toegang. DeTegelhandel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9