Laurens van As blijft "slopen „Ook bij Spelen '88 wordt op me gerekend Ad Paulen („Niet zeuren, maar lopen') dinsdag 80 jaar, maar: LEIDEN - Laurens van As heeft woord gehouden. Iedere judoka, zo voorspelde hij drie jaar geleden zonder schroom, zou door hem zonder meer "worden gesloopt". De nu 17-jarige Leidenaar heeft inmiddels aardig huis gehouden in het Nederlandse judoland. Vorig weekeinde mocht de scholier z'n eerste echte buit binnenhalen: het nationaal juniorenkampioenschap in de gewichtsklasse tot 60 kilo. Een kroontje op een nog prille carrière die, wat hem betreft, nog een tijdje mag duren. Zijn doel: Europees- en wereldkampioen bij de senioren. Dat laatste is vrij wel onmogelijk, weet Laurens van As ook, maar het 'continen tale' podium zou best wel eens betreden kunnen worden. Op de Europese jeugdkampioenschap pen over drie weken in Roeme nië kan de judoka alvast 'een bal letje' opgooien. "Ik acht mezelf helemaal niet kansloos voor een ereplaats", is hij optimistisch. "Van een stel jongens dat daar meedoet, heb ik wel eens gewon- A1 eerder heeft de ambitieuze judo ka zijn neus over de grens gesto ken. Niet zonder succes overi gens, want een half jaar geleden eiste hij bij de open Duitse kam pioenschappen de tweede plaats op. Een uitzonderlijke prestatie, vooral ook omdat het hier om een seniorentoernooi ging. De podiumplek leverde Laurens van As prompt een invitatie op voor de seniorenkernploeg. Met twee 'collega-getalenteerden' (Robert van der Vlist, Jean-Pier re van Deursen) krijgt Laurens van As op woensdag en zaterdag tweemaal onderricht van bonds- trainer Peter Snijders. Voorts pendelt het drietal twee maal per week naar Hoogvliet, om daar de lessen te volgen van de nationale juniorentrainer Chris de Korte. Op de resterende LEIDEN - Jean Pierre van Deur sen uit Hillegom (tot 60 kg) en Leiderdorper Robert van der Vlist (tot 71 kg) zijn door de ju- dobond Nederland geselecteerd voor een internationaal judo toernooi in Oostenrijk. Het eve nement wordt op 15 en 16 okto ber in Leonding gehouden. dagen hult hij zich bij de Leider- dorpse sportschool Van Houdt in het judopak. En, of dat allemaal niet genoeg is, worden geregeld vrije uurtjes gereserveerd voor een duurloopje. Samen met va der Lau is in de Merenwijk me nig wedstrijdje 'wie-het-eerst- thuis-is' afgewerkt. De inspan ningen van een topsporter in spé. door Rob Onderwater "Anderen van mijn leeftijd kunnen het niet opbrengen wat ik alle maal doe", zegt Laurens van As. "Die hebben het café ontdekt. Niet dat ik nooit uitga, zo af en toe maak ik wel eens een stapje. Op drie oktober heb ik lekker mee gefeest. Maar dat zijn inci denten. Als je de sport goed wilt doen moet je sober leven. Voor het Nederlands kampioenschap bijvoorbeeld heb ik vijf weken binnen gezeten. Trainen, eten, slapen en naar school uiteraard. Dat is de juiste voorbereiding voor een wedstrijd". Een streng dieet maakt het kluize naarsbestaan van de judoka er daarbij niet prettiger op. Een noodzakelijke vermagerings kuur, omdat hij de 60 kilo met geen grammetje mag overschrij den. "Omdat ik nog in de groei ben, wordt het steeds moeilijker om dat gewicht te handhaven. Ik moet dan heel streng leven. Zo streng, dat ik er net geen pijn van krijg. Geen frisdrank, geen vet tigheid. Om een goede kans te behouden, moet ik toch in die ge wichtsklasse blijven. Maar na de jeugdkampioenschappen ga ik een gewicht hoger". Specialisten hebben vastgesteld dat de Leidse gevechtsporter uit eindelijk bij 70 kilo terecht zal komen. Voordat de weegschaal die cijfers aangeeft heeft hij nog een lange periode voor de boeg. Een tijdspanne waarin Laurens van As niet alleen met het judo bezig kan zijn. "Tenslotte kan ik er m'n brood niet mee verdie nen", is hij zich bewust. "Dus moet ik toch aan de toekomst denken. De school moet dus meestal voorrang krijgen. Het gaat ten koste van het judo, maar dat moet dan maar. Straks wil ik naar de Sportacademie of het CIOS. Met diploma's van één van die scholen kan ik centen verdie nen. Het judo levert me niets op". Erger nog, z'n sport kost Laurens van As handenvol geld. Omdat de 17-jarige scholier van de 'Louise' (de Coligny-gemeen- schap) nog nergens op een loon lijst prijkt, treden zijn ouders als 'weldoener' op. "Er gaat heel wat geld doorheen", weet hij. "Een judopak, een sportschoentje. Die krijg je niet voor niets in de win kel. Daarbij worden de reiskos ten naar de trainingen in Hoog vliet niet vergoed. De Judobond doet veel, maar niet alles. Die trainingen buiten de stad heb ik toch nodig omdat het pure nood zaak is datje met sterke partners oefent. Maar de gemaakte onkos ten komen wel uitje eigen zak". "Eigenlijk", zegt-ie gekscherend, "heb ik de verkeerde sport geko zen. Als ik net zo goed kon voet ballen als judoën, zat ik wel goed. Dan hoefde ik mij nergens meer druk over te maken. In Ne derland is judo niet belangrijk. Het is een hobby van je én verder niets. In het buitenland ligt dat heel anders. Als je goed bent, krijg je alle faciliteiten om je ver der te ontplooien. Er wordt door sponsors veel geld ingepompt. In het Oostblok profiteert de hele familie mee. Ik heb het toch mee gemaakt dat Poolse jongens ex tra voedselpakketten werd be loofd, als ze zouden Laurens van As in actie: "Eigenlijk heb ik de verkeerde sport gekózen". De judoafvaardiging vanachter de 'muur' zal bij de Europese jeugd kampioenschappen voor de voornaamste oppositie zorgen. "Die jongens moeten het alle maal hebben van kracht. Als ze de mat opgaan kleunen ze vijf minuten achter elkaar. Daar is vaak moeilijk tegen te vechten. Het Nederlandse judo is heel an ders. Wij moeten het meer van de techniek hebben. Maar bang ben ik niet meer voor die lui. Vroeger dacht ik: oh jee, ik moet tegen die Oostduitsers. Die tijd is voor bij. Tenslotte is niet iedereen van het oostblok goed en zijn ook wij mentaal sterker geworden". Liever vecht Laurens van As tegen Aziaten. Die gebruiken louter techniek, krachtjudo is hen vreemd. "Ik heb wel eens tegen over een Zuidkoréaan gestaan. Op de., grond zijn die gasten meesters, net als de Japanners. Tegen hen zullen de Europeanen het wel altijd moeten afleggen. Geen wonder, het judo is daar heel populair. Een goeie wordt er dan ook snel uitgeplukt en voor de schijn op een universiteit ge daan. Nou, ik denk dat ze nog geen één uur per week studeren. Voor de rest zijn ze met hun sport bezig". Bij Laurens van As zijn de rollen min of meer omgedraaid. Op weg naai- de top moet hij zelf zorgen (Foto Holvast) dat z'n bedje straks gespreid is. Eén keer heeft hij van de Neder landse Sport Federatie 250 gul den loonderyipg ontvangen voor een trainingsweek. Voor het ove rige vullen "waardeloze" bekers en medailles "van drie-vijftig" zijn rijkelijk gevulde prijzenkast als waardering voor de geleverde prestaties. Niettemin zet hij z'n carrière zonder wanklanken voort. "Want van dat judo ben ik helemaal maf. Als ik eenmaal die mat opkruip ben ik alles verge ten. Winnen is dan het enige dat telt. Dan denk ik: ik ben beter, ik sloop ze allemaal". ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Lagere teams verrassend sterk in volley strijd LEIDEN - De onderlinge clubconfrontaties in de volleybalcompetitie wor den dit seizoen zo vroeg mogelijk afgewerkt om de mogelijkheid tot manipu leren te beperken. Zo die onrechtmatigheden zich al voordoen, dan toch niet bij WVC. De broederbot sing tussen het eerste en het tweede herenteam ein digde in 2-2. Leython 3- Leython 2 bij de dames werd 3-1. In het enige eerste klasse duel dat werd afgewerkt bij de heren, dacht WVC 1-WVC 2 wel even te pakken. Dat lukte dus niet. Het eerste startte wel sterk (10-4), maar WVC 2 vocht verbeten te rug (14-14), al kon de winst nog niet worden gepakt. Daarna ge beurde dat wel. Met de jeugdspe lers De Winter en Van Dalen als prima debutanten won het twee de met 15-13 en 15-9. Het eerste, dat de geblesseerde Dennis Reynders node miste, moest in de vierde set een 12-6 achter stand ongedaan maken (13-15) om op 2-2 te finishen. Dames Het tweede damesteam van Ley thon begon de partij tegen het derde overrompelend: 6-15. Daarna ging het tempo aan de andere kant omhoog en met de hardwerkende Martha van Dyk aan de basis bleek het derde col lectief sterker: 3-1 (15-10, 15-12, 15-7). DAC 3 speelde rommelig tegen het eveneens gepromoveerde NOVO 3. DAC verloor de eerste set te recht, kwam daarna goed terug (2-1), maar ging vervolgens weer in de fout: 2-2. DAC 2 verging het aanvankelijk nog slechter. Tegen VCL werd de eerste set met 15-0 verloren. Daarna gingen de speelsters van DAC bij zichzelf te rade. Daarna lukte het wel: via 15-7, 15-12, 15- 10 werd de eerste zege een feit. Blessures komen altijd onge legen. Dat was ook zo in het begin van de jaren twintig, toen Ad Paulen in de wed strijd van „zijn" Haarlem te gen KFC z'n knie onherstel baar - voor de voetbalsport althans - beschadigde. Als dat niet zou zijn gebeurd was hij wellicht nu erevoor zitter van de KNVB, de UE FA en de FIFA geweest. Het is niet meer dan een ver onderstelling, maar het had gekund want in die jaren stond de voetbalsport voor hem op de eerste plaats, ai had hij het in de atletiek al tot een finaleplaats bij de Spelen van 1920 gebracht. Op het „Druppers-nummer", de 800 meter. Het was trou wens ook een blessure die een eind maakte aan zijn at- letiekcarrière. Dit keer be gaf de achillespees het. Ad Paulen was 25 toen voetbal en atletiek voor hem taboe werden. Jong, veel te jong om te stoppen. De sport kent echter een scala van moge lijkheden en Paulen pikte daar naast het „vak" van voetbalscheidsrechter het snelheidswerk uit. Zo was hij zelfs een keer te zien op de TT van Assen in de 350 cc-klasse. Aan kop zelfs, waarna het mis ging met de motor want er bleek zich zand in de benzinetank te bevinden. Veel beter ging het in de autosport. Ettelij ke keren de ralley van Mon te Carlo met een zevende plaats als beste resultaat en natuurlijk de Tulpenralley gereden. „Eigenlijk zou ik er een boek van moeten maken", klinkt het terwijl hij twee andere boeken doorbladert. Het boek, dat zeventig jaar ge schiedenis van de Interna tionale Atletiek Federatie weergeeft en het nationale boek De Militaire Willem gen kijken, als er maar niet uit wordt geciteerd. Ad Pau len wil niet te koop lopen met zijn verzetsdaden in de laatste wereldoorlog. Maar uit die korte blik in dat boek blijkt dat enkele zuidelijke plaatsjes eerder of in elk ge val gemakkelijker bevrijd konden worden dank zij Paulens initiatieven. „In die twee boeken staat veel over mijn leven". Veel, maar lang niet alles, want naast zijn functies van Europees en internationaal atletiek- voorzitter reppen al die pa gina's niet over zijn werk binnen de KNAU, het NOC. het ralley-rijden, zijn voet balbelevenissen en zijn werk als mijningenieur. Het is haast ondoenlijk om iets, waarmee een dik boek gevuld kan worden, in enke le krantekolommen weer te geven. Hier een schuchtere poging omdat ir. Adriaan Paulen vandaag een voor schot neemt op zijn tachtig ste verjaardag van dinsdag. De leeftijd van de erg ster ken. Paulen bewijst dat dag na dag. SON (GPD) - De wijsvinger van zijn echtgenote ging even naar het voorhoofd toen ze van de in vitatie hoorde. Ad Paulen be grijpt dat gebaar best, „want ei genlijk is het ook te gek. Voor volgend jaar september ben ik uitgenodigd om de autoralley Peking-Parijs mee te rijden. Een soort herhaling van de wed strijd zoals die, geloof ik, in 1906 is gehouden. Ruim vier weken als lid van de Nederlandse equi pe in de auto. Ik ga het zeker doen als ik zo fit blijf. Ik heb hier een bos dichtbij van 4 bij 8 kilometer en daar ga ik de ko mende maanden aan conditio nele therapie doen. Zoals ik me nu voel kan ik het aan". Stoutmoedige taal van een man die volgende week dinsdag zijn tach tigste verjaardag viert en van daag op Papendal de eregast is van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie die zijn ere-voorzit- ter een receptie aanbiedt. Dat kan, want Ad Paulen is namelijk even in Nederland om vandaag, tussen zijn recente bezoek aan Korea en de twee dagen na de re ceptie wachtende vergadering in Monte Carlo - ,ja die 1300 km doe ik ook met de auto" - onge twijfeld honderden handen te drukken. Niet dat die receptie nu zo hoogno dig voor hem moet. „Maar aan de andere kant is het wel een mooie gelegenheid om herinneringen op te halen met oude sportvrien den, al dunt dat eens zo grote le ger uit. Dat is het trieste van oud worden. Mensen die dezelfde herinneringen hebben vallen weg. Onlangs Feith weer. Dan besef je ook hoe gezegend mijn vrouw en ik zijn. Onbegrijpelijk dat ik lichamelijk alles nog aan kan". Ad Paulen thuis. Het gebeurt nu vaker dan in de periode toen hij voorzitter was van de Internatio nale Atletiek Federatie na daar voor jarenlang de voorzittersha mer van de Europese Atletiek Associatie te hebben gehanteerd. Bij zijn afscheid als IAAF-voorzit- ter verkondigde Ad Paulen dat hij nu zou gaan genieten van za ken, waaraan hij onvoldoende was toegekomen en dat is hem nog gelukt ook. „Ja, ik heb de Tour de France van dichtbij ge zien. Ik ben lid geworden van een cricketclub, heb het Neder lands voetbalelftal in Parijs te gen Frankrijk zien spelen en zie voetballend Haarlem ook vaker. Als het uitkomt ga ik zeker met Haarlem, als ze voor de Europa Cup naar Rusland moeten, mee. Toch prachtig wat ze in Gent hebben gedaan. O ja, en dan de Grand Prix op Zandvoort nog. Daar ben ik ook verzot op. Voor al op de trainingsdagen". Genoeg om naartoe te leven. Bui ten de atletiek en in de atletiek. Want uiteraard hoopt Ad Paulen er volgend jaar in Helsinki bij te zijn. Bij de eerste wereldkam pioenschappen, die op zijn initia tief van de grond kwamen. „Ge lukkig is die autoralley Peking- Parijs na Helsinki. Trouwens wat dat betreft heb ik nog wat voor de boeg. In Korea rekenen ze er op dat ik er in 1988 bij de Olym pische Spelen in Seoel bij ben", klinkt het lachend. Helsinki en Seoel. Hoewel de ere voorzitter van de IAAF - van wel ke atletiekorganisatie is hij dat niet - de voorzittershamer niet meer hanteert is hij organisato risch gedelegeerde voor Helsinki en op officieuze basis adviseur van het Zuidkoreaanse organisa tiecomité voor wat betreft de aanleg van het middenveld en baan in het Olympisch Stadion en de communicatiemiddelen. Dan is er ook nog Los Angeles, het Olympisch centrum van '84 waar hij ook zijn gezicht laat zien. Er is nog meer, maar zo zachtjes aan kapt hy meer func ties af. Dat betekent niet dat zijn betrok kenheid ook zou afnemen, inte gendeel. Dat bleek weer eens bij de recente EK van Athene. Op volger Nebioli vormde, zoals dat hoort tijdens een persconferen tie, die ging over het belangrijke punt van het instellen van finan ciële fondsen voor atleten, het middelpunt. Bepaald duidelijk was de Italiaan niet met als ge volg dat na afloop Ad Paulen be laagd werd door de internationa le pers om voor de nodige verhel dering te zorgen. „Desondanks lees je nog de vreemdste verhalen", aldus de zich weer van „herhalingsbeel- den" bedienende Ad Paulen. Kort samengevat: wedstrijdorga nisatoren moeten het geld dat anders naar atleten gaat overma ken naar de bonden van die atle ten. Die gelden komen in een fonds en mogen tijdens en ten bate van de atletiekcarrière aan gewend worden of als spaarpotje voor later gehanteerd worden. Ook van deze nieuwe en toch zeker voor een olympische sportbond opzienbarende regeling, is Ad Paulen de promotor. Uiteraard staat hij er dan ook achter. Maar Ad Paulen: "Ik kan nog alles aan". een maand na de bekrachtiging in Athene heeft hij al zijn twij fels. „Het idee is goed, maar ik hoop dat al die verschillende fe deraties hun verantwoordelijk heid op de juiste wijze zullen dra gen. Ik ben er niet optimistisch over. Ik geloof dat we toegaan naar een situatie als bij het tennis of het wielrennen. Of neem het Engelse cricket met zijn ama teurs en profs die vroeger door verschillende poortjes het veld op kwamen. Een geheel open zaak wordt het. Ik zal het niet meer meemaken. Het zal wel tot het jaar 2000 duren". „Dit is een tussenstap die nodig was om de macht van de wed strijdorganisatoren in te dam men. Dat was nodig. Als je in Brussel van alles ziet gebeuren met hazen tijdens de wedstrijd en je zegt dat tegen de voorzitter van de Belgische bond, dan krijg je van hem te horen dat ook hij daar niets van weet. Dat ie alleen maar gast is. Te gek natuurlijk. Ook als Kenianen door organisa toren worden uitgenodigd en wij als IAAF later een brief van de Keniaanse bond krijgen dat ze in hun eigen land hadden moeten starten". „Ook de olympische beweging gaat overstag. Kijk naar de paar- desport. Fikse geldprijzen daar. Dat geld gaat naar de paarden, wordt er dan gezegd. Hoe moet dat dan als de eerste prijs een Mercedes is. Ooit wel eens een paard achter het stuur gezien?" Hoewel de aangenomen fondsver- wervingsregel in feite niet meer dan een tussenfase is, heeft de IAAF toch wat dat betreft z'n nek uitgestoken. „Iets dat ook geldt voor de dopingcontrole. De medische commissie van het IOC is ontstaan dank zij het werk van de IAAF. Ik denk daarbij aan mensen als Beckett en Brooks". „Ook wat die dopingbestrijding betreft is er nog een lange weg te gaan. Ik heb de indruk dat er nog heel veel chemische middelen gebruikt worden die niet op de üjst voorkomen. Ik hoop en ver wacht dat er volgend jaar een sa menwerking met het IOC een be gin gemaakt kan worden met controles tijdens de trainingen. Inderdaad wordt er 's winters ge slikt. Die trainingscontrole is een belangrijk wapen, al moet ieder IAAF-Üd dan wel meewerken", aldus Paulen die zich zichtbaar opwindt als de strafmaat aange roerd wordt. Zo heeft Seb Coe een levenslange schorsing voor gesteld. Dat gebeurde bij het IOC-congres. „Vriendelijk, maar heel duidelijk had hem te verstaan gegeven moeten worden dat hij er met zijn mede-atleten voor moet zor gen dat er niet meer geslikt wordt. Officials gebruiken niet. Het is niet eerlijk om hen kwalijk te nemen dat ze een te lage straf maat zouden hanteren. Waar praat men eigenlijk over. Wiel renner Pollentier wordt betrapt, en krijgt een boete en een voor waardelijke schorsing van een maand. Hinault kan het zich per mitteren helemaal niet op de controle te komen. Bij ons is de straf het zwaarst. In de praktijk anderhalfjaar", aldus Ad Paulen, die al eens voor het afschaffen van krachtnummers als kogel stoten pleitte. „Dat klopt, maar je wordt er pas mee geconfronteerd als het te laat is. Ook bij de loop- en spring- nummers wordt doping ge bruikt, althans bij de training. Je zult er tegen moeten blijven vechten, maar dan niet alleen met controles, maar ook met goe de voorlichting. Tijdige preven tie al op jonge leeftijd". Uren kan Ad Paulen vertellen over zijn eigen activiteiten die hem zo in beweging hebben gehouden, dat hij er jong bij is gebleven. Dit samen met zijn gezonde leefwij ze; trimmen, mei roken en niet drinken. Vertellen over andere initiatieven binnen de IAAF die uit zijn ko ker kwamen en die gerealiseerd werden. De WK, de fondsvor ming, maar ook de World Cup, de WK-dames op de 400 meter horden en de 3000 meter - „het IOC wilde niet aan die num mers" - tot aan praktische regels als het lopen in banen gedurende de eerste bocht van de 800 meter, de sekstest, de elektronische tijdwaarneming enz. Hij heeft ook nog een boodschap voor de gastheer van vandaag, de KNAU. „Meer atleten met de mentaliteit als Gerard Nij boer", ie hoort het hem denken al zegt ie het dit keer niet: Niet lullen maar lopen. Een Paulen-gezegde dat een eigen leven is gaan lei den. „Dat is vaak verkeerd uitgelegd. Natuurlijk vind ik dat sporthe- den wel degelijk inspraak heb ben. Toen ik dat zei probeerden de bonden het NOC iedereen maar in de maag te splitsen voor deelname aan Olympische Spe len. Dat werd te gek. Niet dat ik voor die scherpe limieten ben zo als ze nu gelden, ook voor Athe ne onlangs nog. De internationa le eisen zijn beter. Met die zware eisen voorkom je verrassingen al heeft Nederland in de atletiek doorgaans weinig verrassers. Met "niet lullen maar lopen" doel ik ook op de Engelse en Duitse wedstrijdmentaliteit. Die bereik je niet door veel te praten of een psycholoog te raadplegen. Wel door te lopen, zoals Nyboer deed, ondanks alle tegenslagen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8