'Baron? Dat moet je kunnen relativeren. En ik kan dat' actief in I vrije tijd I De verlangens van Johannes van Knobelsdorff Raadslid wil praten over niet-werken van verkeerslichten Kruispunt Valkbrug afgesloten ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 LEIDEN - Hij is geen conservatief, maar een gematigd mens. Heeft altijd gehouden van vergaderen, beschouwt dat niet als een afwijking, want: "Ik behoorde natuurlijk altijd tot de mensen die besluiten konden nemen". Zijn alle besognes achter de rug, dan zal hij zijn aandacht o.a. richten op het aangespannen paard. Een portret van Johannes Baron van Knobelsdorff - "Ja, die doppelt f wijst er op dat we oorspronkelijk uit Duitsland komen". Onlangs nam hij afscheid als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland. "Omdat we elkaar niet met inktpotten naar het hoofd gooien denken de mensen dat het maar een saaie bedoeling is, dat hoogheemraadschap". fLeiden was gebouwd op ingepolderd terrein". Van Knobelsdorff kon niet veel doen; alleen zijn hoen ders achter in de tuin van de ver drinkingsdood redden. Zijn vrouw toont een foto waarop we de toen nog jeugdige burge meester zien in gezelschap van Pnns Bernhard. die achteloos een sigaret tussen zijn lippen heeft geklemd "Ja. we hebben veel hulp gehad", weet de baron. De wederopbouw vergde jaren. Eenmaal achter de rug, wilde Van Knobelsdorff zijn adellijke vleugels eigenlijk wel weer uit slaan. Waarom? "Ja, dat vroegen de wethouders mij ook. Wat zal ik daar nu eens op antwoorden... laat ik maar zeggen dat er andere verlangens bij mij aanwezig wa ren". Pardon? "Ach, laat ik ook maar gewoon zeggen dat ik car rière wilde maken". Sassenheim Hij werd gedetacheerd in Sassen heim. "Wat het opvallende van die gemeente was? Ik weet ei genlijk niet of die gemeente zo opvallend was". Hoe dan ook, hy was blij dat hy weer in een min of meer probleemloze gemeente terecht was gekomen; om het in zijn eigen woorden te zeggen; de golven gingen nooit hoog. "De KVP was de grootste partij en ik moet zeggen: ik kon goed met die mensen samenwerken. Op het eiland had ik dat wel een beetje gemist: de verscheiden heid van politieke partijen. Je had in Sassenheim ovengens ook twee heren die zich progres sief noemden. In de wandeling heten ze zich graag Pirn en Pom noemen als ik het me tenminste wel herinner. Dat kreeg je in die tijd hè, mensen die zich bij de voornaam heten noemen. Ik vind dat reuze onhandig. Je leest wel eens in een verslag: Kees merkte op. Jan daarentegen vond, ter wijl Mies zei Ik kan m'n aan dacht er dan niet meer goed bij houden. Brouwer verklaarde, dat is toch veel handiger". Als het woord progressief ten tweede male valt. wenst Van Knobelsdorff daar een paar kant tekeningen bij te maken: "Als CHU-er word je beschouwd als een conservatief man. Onzin, ik ben een gematigd mens. En ik denk dat het woord progressief te makkelijk wordt gebruikt Trouwens, als ik die hemelbe stormers bezig zie, denk ik vaak: jongens gooien jullie het kind niet met het badwater weg. In spraak vind ik ovengens een fraai fenomeen, maar ik ben toch wel een beetje beducht voor al die mondigheid. De mensen die protesteren weten lang niet altijd waar ze het over hebben en als ze nu maar lang genoeg blijven zeu ren, dan zul je altyd weer zien dat een bestuur op den duur aan slagvaardigheid inboet". Dijkgraaf Na eerst hoofingeland en daarna hoogheemraad te zijn geweest, werd Van Knobelsdorff in '74 be noemd tot dijkgraaf Stamt zijn preoccupatie met het water wel licht uit de tijd van de waters noodramp? Voer voor psycholo gen? "Ach welnee, het water staatkundig bestel fascineert mij. Een saaie bedoeling, dat hoogheemraadschap? Dat idee is ontstaan, omdat wij zo'n ge stroomlijnd apparaat hebben, el kaar niet met inktpotten bekoge len Maar laat ik u dit zeggen als wij het werk er bij neer zouden leggen, dan zouden we met z'n allen tot aan de nek in het water komen. Met z'n allen ten onder gaan. Dan zouden de mensen wel anders praten" Na een teugje van het bier, dat even daarvoor door zijn vrouw is geserveerd: "Ja. de titel dijkgraaf doet nogal ouderwets aan Maar ik vind dat we die titel met moe ten afschaffen uit respect voor het grijze, oude verleden Dat de schout en zijn rakkers zyn ver dwenen is logisch, maar dijk graaf dat past toch nog wel by deze tyd'" Het adeldom - heeft de titel baron een speciale waarde voor Van Knobelsdorff? "Je moet dat kun nen relativeren. En ik kan dat. evenals mijn vader. Als ik myn tydgenoten er een plezier mee zou kunnen doen, dan zou ik zeg gen: schaf maar af En laat ik u wel zeggen: ik was bly dat wij geen Von. maar Van Knobels dorff heetten toen de Duitsers ons land binnenvielen" Eens in de vier jaar komen de tel gen uit het geslacht Von Kno belsdorff bij elkaar, om o.a. te praten over de stamboom. In ver band met de oorlog verzuimde de Nederlandse tak tot voor een jaar of tien om die zogenaamde Familientag te bezoeken Oud zeer. 'Tot ik dacht nu is die oor log wel voorby. Enkele jaren ge leden heb ik die dag ovengens in Nederland georganiseerd Waar over we praten7 Nou, het ge sprek komt altyd vry snel op een voorvader die architect was van Fredenk de Grote. Na verloop van tyd zoek ik overigens het ge zelschap van de jongeren onder ons. Wat doen die jongelui nu zoal, dat interesseert my mate loos. Nee, ik heb geen kinderen; ik heb wel een goed contact met myn jeugdige neef. Elitair We veronderstellen dat Van Kno belsdorff nu wel een zee van tijd tot zijn beschikking zal hebben, maar hij verzekert ons dat het de ze maand al weer goed mis is. "Vandaag ben ik bijvoorbeeld in het Overysselse geweest. Tsja. ik zit in nogal wat besturen Dat ligt my nu eenmaal". Toch zal hy in de toekomst steeds meer vrye tijd krygen. "En dat is een mooie zaak. Kan ik beginnen met het bestuderen van kunstgeschiede nis. lezen en het luisteren naar muziek. Ik ga ovengens ook graag naar toneelstukken. Af en toe zie ik zelfs wel eens een mo dern stuk, maar die zyn me soms veel te moraliserend Dan zie ik liever een bly spel" Een paard en wagen, het zoge naamde aangespannen paard, dat lykt de baron ook wel wat We denken dat hy zyn paard toch niet in de achtertuin zal ja gen7 "Nee. een weitje m Ovenjs sel lijkt me zeer geschikt. Golf wil ik ook wel gaan spelen, maar dat is nogal elitair hè Nadat Van Knobelsdorff is uitgela chen, besluit hy: "Het lykt me vooral plezierig om niet meer de slaaf van myn agenda te zyn Voor het eerst kan ik myn leven zelf indelen. En dan heb ik bo vendien nog met slaande trom en wapperend vaandel de eind streep gehaald Wat wil een mens nog meer!" door Wim Brands In 1917 werd Johannes van Knobelsdorff geboren in het Den Haag van Coupe rus. Zijn vader, afkomstig uit Hummelo, beheerde vanuit de residentie een aantal landerijen. "Wij toefden in die jaren ook regelmatig in Drenthe", vertelt de baron. "We had den in Vledder een buiten en gingen daar in het na jaar naar toe om te jagen op hazen, fazanten en houtsnippen. Het schieten lag mij niet zo, hoewel ik de drijfjacht wel weer aan genaam vond". Oorlog "In die jaren gingen wij ook wei eens naar het buitenland. Mijn vader kuurde namelijk soms in Duitsland en wij gingen dan met hem mee. Ja, we waren veel en route. In de crisisjaren verloor mijn vader zijn landerijen. Ge lukkig is hem de ellende be spaard gebleven, ook de ellende van het Hitler-regime". Pein zend: "Ja, die crisisjaren.... ik heb have en goed zien veilen voor het leven". Na de HBS werd Van Knobels dorff in '37 volontair op het ge meentehuis te Zoetermeer. Pro deo. "Je moest dus maar zien hoe je aan de kost kwam. Ik herinner me dat één volontair elke dag op en neer fietste van Zoetermeer naar Den Haag, omdat hij geen geld had om in een pension te gaan. Nee, ik werd onderhouden door de familie". Overwogen om te gaan studeren heeft hij nooit. "Ik ben ogenblik kelijk gaan werken, omdat mij helder voor ogen stond wat ik wilde: bestuurder worden. Bur gemeester zijn in een kleine plaatsje, dat leek me wel wat. En het was in die jaren te doen ge bruikelijk dat je met een admini stratieve opleiding aanbiedingen kreeg voor burgemeesterspos ten. Dat wil zeggen: als je er de capaciteiten voor had". (Foto Holvast) veel. Op de 31ste januari was het weer bar en boos. De vloedplan ken moesten in de haven om hoog worden gezet". Van Knobelsdorff kreeg te horen dat er in Stellendam een schuur over de Molenkade was gevallen. In zijn Renault, "een bescheiden wagentje", ging de baron eens polshoogte nemen. "Op de terug weg kon ik haast niet tegen de storm inkomen. Ik zag talloze ratten van de dijken afstormen en dacht: dit gaat fout". Timmer man Leen Klein die hoogwater- wacht had, dacht er ook zo over. "Burgemeester", zei hy, "dit wordt een catastrofe". En dat werd het. Zeventig mensen verdronken er; byna allemaal afkomstig uit Stel lendam "De mensen zeiden al tijd al: Goedereede is gebouwd op geschapen grond. Stellendam niet. Dat klopt, want die plaats Van '37 tot '42 verbleef hij in Zoe termeer; daarna vertrok hij naar Harmeien en Veldhuizen. "Aller beroerdste tijd, allerberoerdste tijd", herinnert hij zich. "Hoewel het nog wel mogelijk was om winstpunten te scoren in die donkere jaren. Ik heb wel 'ns wat gedaan op het gebied van per soonsbewijzen, mensen helpen die in de puree zaten. Ja, daar kijk ik toch met vreugde op te rug". Hij wenste niet samen te werken met de Duitsers, zegt hij, en in september '44 was dan voor hem ook de tijd gekomen om onder te duiken. "Ze verlangden van ons allerlei dienstbetoon; we moes ten helpen met het vorderen van goederen. Ik ben toen naar mijn moeder in Zeist gegaan, want ik heb de bezetter nimmer, ik zeg: nimmer, hand- en spandiensten willen bewijzen. Was het in Zeist onrustig, dreigde de bezetter hui zen te gaan doorzoeken, dan ver liet ik altijd snel het huis; ging ik J. baron van Knobelsdorff. en route. Ja, ik herinner me nog goed dat ik een nacht heb door gebracht in een hooiberg. Stelt u zich voor. Maar het is me overi gens best bekomen hoor". Toen het strijdgewoel was geluwd, de oorlog voorbij, ging Van Kno belsdorff weer terug naar Har- melen. Helpen met het weer op bouwen van de administratie. Ondertussen gaf hij zijn ogen goed de kost; in zijn carrière planning stond nu eenmaal ver meld dat hij burgemeester wilde worden. "Was er een vacature, dan was het in die jaren te doen gebruikelijk dat je je opwachting maakte bij de Commissaris van de Konin gin. Je kon dan al snel zien hoe veel gegadigden er waren, want de mensen die burgemeester wil den worden waren allemaal op gerukt in jacquet. Ik kreeg twee gemeenten op een Zuidhollands eiland aangeboden: Goedereede en Stellendam". In november '46 ging hij samen met zijn vrouw kijken, want hij wist tenslotte alleen nog maar waar die plaatsjes op de kaart la gen. Toen hij in Stellendam arri veerde maakte een licht gevoel van spijt zich van hem meester. Hij dacht: je moet wel erg graag burgemeester willen worden om in dit oord burgemeester te wil len zijn. Geen plaveisel op de straat, geen straatje dat zich door het dorpje slingert tot de groene einder, kortom: Baron van Kno belsdorff had een bezwaard hart. Hij reed door naar het vier kilo meter verderop liggende Goede reede, en zie: doemde daar niet reeds een fraaie domtoren op? "Het was een prachtig plaatsje. Er woonden veel hereboeren". Met straffe hand hoefden de beide gemeentes niet te worden be stuurd. Gediscussieerd werd wel 'ns in de gemeenteraad, herin nert Van Knobelsdorff zich, "maar zelden was men het on eens". De burgemeester was een autoriteit, dat spreekt voor zich. Kwam men hem tegen, dan tikte de autochtoon altijd even vrien delijk tegen de pet en zei goede morgen burgemeester. "Er was overigens een groot verschil tus sen beide gemeentes. In Goede reede was men zeer eendrachtig; er zaten ook geen politieke par tijen in de gemeenteraad. In Stel lendam was dat wel het geval". De watersnoodramp op 31 januari 1953 - een onvermijdelijk ge spreksonderwerp. "Het stormde wel meer", begint Van Knobels dorff zijn relaas. "Ik herinner me dat het najaar van '52 slecht was. Regenachtig.... en het stormde LEIDEN - PPR-raadslid Van Oos ten stoort zich aan het feit dat di verse verkeerslichten in de stad niet functioneren. Hij heeft hier over een brief geschreven' naar de voorzitter van de gemeentelij ke verkeerscommissie, wethou der Waal. Pasar Gambir LEIDEN - De Pasar Gambir komt eind van de maand voor de vier de keer in Leiden. De oosterse wereld presenteert zich in het weekeinde van 29, 30 en 31 okto ber met diverse manifestaties in de Groenoordhallen. De organi satoren denken zo'n twintigdui zend bezoekers te trekken. Op het programma staan onder meer muziek (Daniel Sahuleka, Rudy van Daim his Raindrops. Vanessa enz.), een dansshow, een klederdrachtshow en een kinderparty. Uitsmijter moet zondag het optreden van de Guys 'n Dolls zijn. Van Oosten constateert dat niet- werkende verkeerslichten voor de sterkste weggebruikers, de automobilisten, zekere voorde len bieden en dat zij er waar schijnlijk niet over zullen klagen. Verkeerslichten zijn dan ook meestal niet bedoeld voor een snellere verkeersdoorstroming, aldus Van Oosten, maar ter be scherming van de zwakkere ver keersdeelnemers: kinderen, ou dere voetgangers of fietsers. "Juist die groepen zitten veelvul dig in de knel op drukke en ge vaarlijke kruispunten zoals bij de Herensingel/Lage Rijndijk en het Stationsplein. Bij deze kruis punten duurt het al enkele maan den dat de lichten niet werken", schrijft het PPR-raadslid. Verder is hij van mening dat op het kruispunt Lage Rijndijk Heren singel een verkeersafhankelijke installatie moet komen. Over de problematiek van de verkeers lichten wil Van Oosten in de eerstvolgende vergadering van de verkeerscommissie praten Het kruispunt bij het Stationsplein, een van de plekken waar de ver keerslichten al maanden niet meer werken BczarauBxai Kinderfilm Tekenfilms en lachfilms zijn te zien op de kxnderfilmmiddag van K <Si O. Op het program ma staan ren film niet Char lie Chaplin en 'Spanky bij de fotograaf. Aanvang us half drie. Bridgen 'Ongetwijfeld wonen er in de Merenwijk dames en heren, die graag in clubverband willen bridgen zo schrijft ons de stichting Slaaghbuurt. In buurthuis Op eigen wieken wil de stichting een club be ginnen die onder leiding van mevrouw Van Kessel op don derdagochtend van negen tot half twaalf dit edele kaart spel willen beoefenen Opge ven kan onder tel nummer 212893 voor 22 oktober Als er voldoende belangstelling w. kan vier november begonnen worden. Fraiis Dinsdagavond 2 november be gint in clubhuis Op eigen wie ken de eerste Franse les voor beginners Het is de bedoeling dat het conversatielessen worden. Er zijn nog een paar plaatsen vrij en het ls elke d i nsdaga won dIn licht i ngen en opgeven tel. 212893 Gezondheid De invloed van de vrouw op de gezondheidszorg is het onder werp van een cursus die de werkgroep politieke scholing van de Lcidse Vrouu>enraad op 3, 10. 17 eti 24 noivmber u'il houden in de zaal uarf de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg (aanvang half 'i ochtendsJ Aanleiding wet Voorzieningen Gezond heidszorg en bekeken wordt actie/ kunnen zijn in de ge zondheidszorg. Alleenstaanden Het clubhuis In de vroolijcke Arke zoekt vrijwilligers ihior een project alleenstaanden Zij moeten onder meer mee denken over wat voor aciiin- teiten voor alleenstaanden in Tuinstad en Staalwijk kun nen worden georganiseerd en contact zoeken met alleen staanden. Opgeven kan on der tel. nummer 123271 (Loes Flendne of Sylvia de Wit j LEIDEN - Het kruispunt Valk- brug-Rynsburgersingel is vol gende week van maandag tot en met vrijdag afgesloten voor het verkeer Dit om de aansluiting van de nieuwe wegen rond mo len De Valk op de bestaande we gen te kunnen maken De omlei dingsroutes (o.a. via de singel over de Haarlemmertrekvaart naar de Willem de Zwygerlaan) worden met orarye borden aan gegeven Ook wordt de Schuttersveldweg tussen het kruispunt Valkbrug Rynsburgersing. I en het Sta tionsplein geasfalteerd Dit werk zal ongeveer zes weken duren Eerts wordt de weghelft langs de kantoorflat aangepakt, daarna de helft langs het Schuttersveld De bewoners van de Maredyk - in welke straat nolcnngswcrk- zaamheden gaande zyn kunnen gebruik maken van de vrye weg helft van de Schuttersveldweg. het parkeerterrein op het Schut tcrsvcld en de Aloèlaan

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3