College noemt bezwaren ongegrond c Oegstgeest dringt aan op restauratie kasteel eidse agenda jtlsqriK Leerkracht minder op Floraschool Burgerlijke stand Vertolking Liszt imponerend Fase: biologerende bewegingen Woonwagens waarschijnlijk naar Ketelaarstraat Stad en rand Het kasteel van Oud Poelgeest in Oegstgeest dat gerestaureerd moet worden. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat nog maals bij het ministerie van CRM aandringen op een subsidie voor de restauratie van het koetshuis bij het kasteel Oud Poelgeest. Verder wil de gemeente een rapport laten maken waarin staat wat er aan het kasteel nodig gerestaureerd moet worden. Al in 1981 werd duidelijk dt het koetshuis met duiven- toren nodig gerestaureerd moest worden. Ondanks de instemming van de Rijksdienst van Monumen tenzorg bleek het ministerie niet van plan om hier voor gelden beschikbaar te stellen. Gezien de finan ciële middelen kon het ministerie niet zeggen wan neer deze restauratiekosten gesubsidieerd konden worden. Ondanks het protest van de gemeente hiertegen, bleef het ministerie op dit standpunt staan. Van de zijde van een architect van monumentenzorg werd be- tooed dat dp ppmeente de druk on de cuKciHioketel WARMOND - Het woonwagenkampje in Warmond zal naar alle waarschijnlijkheid gesitueerd worden ten zuidoosten van de Burgemeester Ketelaarstraat nabij de uit monding van de Beatrixlaan. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat alle ingediende bezwaren tegen het kampje ongegrond zijn. De gemeente Warmond heeft in het verleden zes mogelijke plaat- sen voor de twee woonwagens de revue laten passeren. Een meer derheid van de commissie ruim telijke ordening bleek een voor stander te zijn om het kampje bij de Ketelaarstraat in te richten. Overwegingen die daarbij een rol speelden, waren onder andere dat het terrein binnen de dorps kern lag. dat er weinig direct aan grenzende omwonenden waren, goed bereikbaar en het feit dat de grond in eigendom is van de gemeente. In april van dit jaar werd het plan ter visie gelegd. Een viertal be zwaarschriften werden er inge diend, waarvan er één na de vast gestelde termijn van een maand. Zo schreef de stichting 'Bootjes haven Warmond' dat door de komst van het kampje zo'n vijf meter van hun terrein verdween. De gemeente zei daarop dat de stichting meer grond gebruikt dan in de huurovereenkomst is overeengekomen. Verder was de gemeente van mening dat aan zo'n huurovereenkomst geen rechten konden worden ont leend waarvoor andere belangen moeten wijken. Ex-Warmonder Bongaertz stelde in zijn bezwaarschrift dat het "onjuist is om bevolkingsgroe pen met een onderling zeer afwij kend leefpatroon in eikaars na bijheid te doen laten wonen". Verder zouden de toekomstige bewoners materialen, auto's en dergelijke nabij de wagens gaan opslaan. Het verbod in de veror dening omschreef Bongaertz als een "dode letter". Ervaring bij andere kampjes had hem dit ge leerd. De gemeente Warmond: "Het feit dat een dergelijke regeling elders wellicht een dode letter is geble ken, kan niet leiden tot de con clusie dat deze bepaling hier geen effect zal hebben dat tegen gesteld is aan hetgeen de inhoud van de bepaling beoogt". De bewoners kunnen wel onthef fing van deze regel krijgen, als er dringende redenen z.jn. Volgens de gemeente hoeft dit dan niet te leiden tot een opslagplaats. Bootjes Zorgen maakte Bongaertz zich ook om de waarde van de huizen na bij het kampje. Volgens hem zul len deze in waarde verminderen. De gemeente stelde dat dit soort zaken niet geregeld worden in een bestemmingsplan. Daar naast kan men niet bij voorbaat stellen dat bepaalde bezittingen in waarde zullen verminderen. De gebroeders Van der Voort zijn van mening dat de drie meter brede sloot de bewoners van het kampje zou uitnodigen om daar bootjes aan te leggen. Zij zouden dan waarschijnlijk willen door varen naar de Hofleede, met als gevolg dat het voetgangersbrug getje aldaar verwijderd of be weegbaar gemaakt moet worden. Voor hen is dit onaanvaardbaar. Ook deze zaak hoort volgens de ge meente niet thuis in het bestem mingsplan. Voor het aanleggen van bootjes moet de eigenaar van het water toestemming geven. De brug ligt volgens Warmond buiten het beoogde gebied, een uitspraak over deze problema tiek is dan ook niet aan de orde. De laatste bezwaarschriftindiener was de stichting "Zuidhollands Landschap". De stichting diende het bezwaar te laat in, zodat zij ontvankelijk werd verklaard. Ook deze stichting haalde de op slag van schroot, auto's en derge lijke aan. Milieubederf zou dien tengevolge in de omgeving op treden, aldus de stichting. De commissie ruimtelijke orde ning mag zich nu aanstaande dinsdag buigen over het voorstel Het terrein in Warmond waar de twee woonwagens moeten komen. WARMOND - Geboren: Saskia J.M. dv. J.G.M. Juffermans en M.H. van Velzen. Berthus G tv B G Beerenfenger en C.J. Beugelsdijk. Iris M.J. dv. H Drost en A H.J. Staaks. Linda dv. J.W. Aarts en M A. Buntsma. Maurice zv. F.J. de Vos en H. den Oude. Ondertrouwd W.J.M. Vleeshouwers en A M v.d Meij. H A van de Schraaf en J.G H.C. Brittijn. R.K. Zandbergen en C.H. Los. J Loef en A M Heemskerk. Getrouwd: H M. de Vroom en M M.J. Meyer. J. Weeds en D.J.J. Heymans. H.E de Zeeuw en H E Joustra J.G.H. van Berkum en I. Brink. G. Munneke en S M. Koek. P.G. Hofman en M. Altink. F.J M Bon en F.D. Hiersteiner. P.C.M. van Steijn en M A M M Duynhoven W.J.M. Vleeshouwers en A M v.d. Meij. Overleden: Iraak van Baal <1905). Cor nells Vonk (1895). Gerardus Verdegaal (1891). Petronelia van der Sleet (1908) echtg van D A Beek. Theodorus W.J. van Niekerk (1916). ZOETERWOUDE - Geboren: Nanique Maria Timmerman. Joris Johan Mak. Coos Deckers Gehuwd L.G.M. van der Hoeven met M.C.P. den Hollander. W P M. van der Mark met K.M.L. Buch- lij. C L. van Velzen met I. Noe Overleden C A de Bres-Guldemeester (1934). C.W. Wegman-Tukker (1924). ZOETERWOUDE - Getrouwd: Van Wieringen: Bernardus Goderfridus Si mon met Laken Yvonne Johanna. De Jong: Nicolaas Johannes Gerardus met Van Ammers Geertruida Mana Mone- gonda Caspers Paulus Cornells met Ammcrlaan Margaretha Helena Mana Overleden: Van der Slam: Geb. van Leeuwen. Cornelia Maria (1899). Van der Krogt jacobus Cornells (1914). LEIDEN - Een op zijn minst merkwaardig program ma werd het K&O publiek op het eerste orkestcon cert van dit seizoen voorgezet, met als verbindend element het demonische in verschillende verschij ningsvormen. Liszt schreef zijn Totentanz voor pia no en orkest geïnspireerd door middeleeuwse fres co's die hij op zijn reizen door Italië had gezien, Saint Saêns vond inspiratie voor zijn Danse maca bre in een gedicht van Henri Cazales met dezelfde titel. Twee tijdgenoten, twee totaal verschillende muzikale werelden. De passacaglia-achtige vorm, waaarbij het steeds weerkerende Dies Irae thema in de bas omspeeld, gevarieerd en overgenomen wordt door de pianosolist, werd door Liszt vooral aange grepen om een verbluffende pianovirtuositeit te kunnen etaleren. Het gegeven lijkt slechts kapstok voor een pianistisch geweld dat de toehoorder over- donderderd achterlaat De uitdaging die dit werk ongetwijfeld voor pianisten is, kon de soliste van deze avond zonder moeite aan; zij gaf van dit werk, dat muzikaal gezien een on-ding en horreur ge noemd moet worden een imponerende vertolking waar de zaal zeer enthousiast op reageerde. Het de monische, maar dan in een beschaafdere vorm be heerst ook de Danse macabre van Saint Saëns, die veeleer op afstandelijke wijze het gedicht illustreert. Gerard Hettema speelde zijn vioolsolo met een warme toon op meeslepende wijze. Ook in het gegeven van Don Juan, de man die zijn eigen hel schept en ver nietiging bewerkt, speelt het demonische een rol. De Mexicaanse dirigent Eduardo Mata, die het Rot terdams Philharmonisch orkest met zeer effectieve en dwingende gebaren niet alleen tot exact maar ook geïnspireerd spel wist te brengen, gaf een bui tengewoon indringende en gloedvolle vertolking van dit symfonische gedicht van Strauss. Een macaber element is evenzeer te vinden in het ge geven van de opera Samson et Dalila van Saint Saëns, waarvan het Bachanale uit het slot van deze lugubere opera een opzwepende uitvoering kreeg. Balletmuziek uit de opera AIda van Verdi zorgde voor de lichtere toets, zoals de Ouverture Rosamun- da van Schubert had gezorgd voor een wat incon gruente aanloop tot dit concert. MIES ALBARDA. OEGSTGEEST - De openbare la gere Floraschool in Oegstgeest moet per één januari 1983 een leerkracht ontslaan. Dit besluit heeft de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen geno men daar het leerlingenaantal te veel gedaald is. Per 1 januari mogen op de school nog maar vijf leerkrachten, in clusief hoofd, werken. Dit bete kent een vermindering van één arbeidsplaats. Aangezien er geen leerkrachten in tijdelijke dienst zijn, behalve de muziekleraar maar die kan niet ontslagen wor den, moet er een vaste kracht het veld ontruimen. Zestig mille voor missie ZOETERWOUDE - De totale op brengst van de acties voor de missionarissen in Zoeterwoude bedroeg 60.000 gulden, iets min der dan vorig jaar. Ruim 51.000 gulden werd binnengehaald tij dens de twee veilingavonden Wormer krijgt Leidse burgemeester LEIDEN - Mevrouw C A. Kerling- Simons (52) uit Leiden is be noemd tot burgemeester van de gemeente Wormer in Noord-Hol land. Cock Kerling is sinds 1979 landelijk bestuurslid van de PvdA. Van 1966 tot 1974 was zij lid van de Leidse gemeenteraad Kerling is sinds 1968 bestuurslid van de Leidse woningstichting. Zij maakte ook deel uit van de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw Kerling heeft-scheikunde gestudeerd Door dit bedrag kan per missiege bied vierduizend gulden worden uitgekeerd. De resterende vier duizend gulden (er zijn namelijk veertien missiegebieden) houdt de werkgroep in kas om de mis sionarissen die voor vakantie naar Nederland komen wat zak geld te kunnen geven. Verder is de reserve nodig als in bijzonde re gevallen de werkgroep Missie en Ontwikkeling besluit een ex tra bedrag naar een bepaald ge bied te sturen. LEIDEN - De muziek van Ste ve Reich is niet bepaald de meest voor de hand liggende basis voor een dansproduk- tie. Anne Teresa de Keers- maeker liet gisteravond in het LAK-theater zien dat met minimal music een biologe rende dans kan worden ge maakt, die van de eerste tot de laatste minuut spannend blijft. "Fase, vier bewegingen op mu ziek van Steve Reich" is de tweede dansproduktie van deze pas 22-jarige Belgische choreografe en danseres. Drie van de vier delen voert ze samen met Michele Anne De Mey uit, het vierde deel danst ze solo. Piano Phase, Come Out, Violin Phase en Clapping Music, de vier mu ziekstukken waarop de dan sen zijn gemaakt, behoren tot het eerdere werk van Steve Reich, waarbij steeds maar één soort instrument wordt gebruikt. Het knappe van "Fase" is, dat Anne Teresa de Keersmaeker erin slaagt de muziek tot le ven te brengen. Ze legt de on derliggende strukturen van de steeds verschuivende rit mes bloot en voegt er in de dans nieuwe varianten aan toe. In tegenstelling tot de strenge, gevoelloze dansen, die vaak op minimaal music worden gemaakt, is haar be nadering veel speelser en daardoor toegankelijker. Die soepelheid leidt niet tot een verlies aan precisie. De bewe gingen volgen stipt het ritme, als was het een exercitie. Zoals Reich in zijn muziek me lodieën of woorden gebruikt als zuiver ritme-instrumen ten, zo doet Anne Teresa de Keersmaeker dat met bewe gingen schijnbaar alledaagse handelingen krijgen door de smelle afwisseling een nieu we betekenis. De danspatro nen raken door de herhaling en de verschuiving hun sym boolwaarde kwijt. In elk van de delen wordt de muziek van Steve Reich op een andere manier benaderd, steeds zijn andere raak geko zen lichaamshoudingen die de boventoon voeren. Beide danseressen wisten de hele uitputtende voorstelling door een bewonderenswaardige precisie vast te houden. Ze werden na afloop op een en thousiast applaus onthaald. Met dit soort voorstellingen kan het LAK-theater zijn be lang voor Leiden en omge ving onderstrepen. Jammer genoeg was er niemand van het gemeentebestuur aanwe zig om zich daarvan te over tuigen. ARIEJAN KORTEWEG Volgens de vastgestelde afvloei ingsregeling komt hiervoor het eerst in aanmerking een leer kracht die wel ontslagen wil wor den. Geen der leerkrachten heeft te kennen gegeven dit te willen. Dientengevolge zal de leerkracht die het kortste dienstverband heeft ontslagen worden. De com missie welzijn zal volgende week over deze zaak buigen. Vernielingen op RCL-veld LEIDERDORP - De voetbalclub RCL heeft vannacht ongewenst bezoek gekregen. Onbekenden hebben de netten van het hoofd- veld doorgesneden en muren met verf bespoten. De schade wordt geschat op duizend gul den. Van de daders, gezien de aange brachte leuzen mogelijk aanhan gers van de FC Den Haag, ont breekt elk spoor. De vernielin gen werden vanmorgen om half acht opgemerkt. ZOETERWOUDE - De financië le situatie van Zoeterwoude is zodanig dat niet afgezien kan worden van een verhoging van de reinigings- en rioolrechten met vier procent. Progressief Zoeterwoude maakte een voorbehoud bij de verhoging van de rechten. Indien uit de be groting voor 1983 zou blijken dat verhoging van de rechten met vier procent overbodig was, wil de PZ die dan ook niet doorvoe ren. Wethouder Van der Heijden verstoorde die illusie: "De begro ting is bijna klaar en ik kan u ver zekeren dat deze bedragen hard en hard nodig zijn". ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 moest vasthouden. Reden voor de gemeente om op nieuw een verzoek in te dienen voor subsidie op de restauratie van het Koetshuis. Op dit moment ligt er wel een bouwplan voor de vloer van de voorzolder en een gedeelte van de duivento- ren. In dit plan staan alleen die werkzaamheden waarvoor geen subsidie verkregen kan worden. Verder wil de gemeente Oegstgeest een zogenaamd schouwrapport voor de restauratie van het gehele kasteel Oud Poelgeest laten opstellen. Hierin zou den tevens de meest noodzakelijk te treffen voorzie ningen worden aangegeven. Op basis hiervan wil de gemeente ook een subsidieverzoek indienen bij het ministerie. De gemeente wil daarnaast gaan onderzoeken of de restauratie eventueel in het kader van een werkgele genheidsproject gerealiseerd kan worden. ZATERDAG Leiden - Groenoordhallen, Custom Car Show, 10-17 uur; Custom Car Muziek Festival. 19-22.30 uur. Hot House - zolder LVC, Breestraa 66, Soesja Citroen-Gextet, 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Rasho- mon'-Akira Kurosawa, 21.15 uur. Ijsbaan Vondellaan - start 24ste hutspot wandeltocht, 9-10 uur voor 40 km, 9-11 uur voor 25 km, 9-15 uur voor 5, 10, 15 Victorian Parents, 21 i Schoolplein Valkenpad - rommelmid- dag van The little stars, 14-18 uur, bingo- Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, telepathie- en hypnoseshow, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - An tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé. tot on geveer 20 uur, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Wassenaar - Jeroenhuis, emancipatie dag, vanaf 11 uur. Oegstgeest - De Fuik Tabema, soos, 21 Zoeterwoude - 't Centrum, disco-dans wedstrijd, 20 uur. Ons Huis - Casa Materna-avond, 20 uur. ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, Custom Car Show, 10-20 uur. Holiday Inn - koffieconcert, panfluit- school, 11.30 uur. Hans Menken- Boshuizrlaan, De Haagse Down Town Jazz Band, 14.45 uur. LVC - volkdansinstuif, met de groep 'Madrigales', 19 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Boerdery Meyendal - Wassenaar, start vogelwandeling, 7 uur. Vuurtoren op de boulevard - Noord- wijk, start strandloop Swifttoer en De Bataven, inschrijven vanaf 10.15 uur. Oegstgeest - Taberna, kinderfilm, 14.30 Leiderdorp - Muzenhof, koffieconcert 'Bries', 12.30 uur. Wassenaar - Kasteel Oud-Wassenaar, koffieconcert Demian Strijkkwintet, 11 ARTSEN Lelden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwjjk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: E K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur: 12 en 17 uur Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwynenburg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur: 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, M.B. Landsmeer, Dra- kestein 2, tel. 413913; zo. F.O.A.M. Kem- me, Grotiuslaan 12, tel. 893139; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur op de florijn 10, tel. 891000 Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg Koopman6, D.W. Churchilllaan, tel. 6352. Wassenaar - noord, J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid, H. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 8 okt tot 15 okt door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, HaaghuishQf 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens-Raadsveld, Ryn en Schie- kade 23. tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A C. Labruyére, Langestraat 14, Leiden, tel 134244 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezond v.d. Waalslaan, tel. 4641 Film In Taberna in Oegstgeest wordt zondagmiddag om 14.30 uur de film "Peter en de vliegende au tobus" vertoond. Deze film is speciaal voor kinderen vanaf vijfjaar. De toegang is twee gul den en vijftig cent, een glas li monade inbegrepen. Koffie In de Leiderdorpse Muzenhof wordt morgenmiddag om 12.30 uur een koffieconcert gegeven. Ditmaal verzorgd door 'Gera nium'. Een akoestisch trio met streekmuziek uit de Elzas. Concert In kasteel Oud Wassenaar wordt morgen ook een koffieconcert gehouden. Het Demian strijk kwintet speelt werken van Mo zart, Bruckner en Mendelsohn. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV Losse nummers f 0,80 Directie G. Koopman J Ruygrok-Hoogeveen P. J de Tombe (sport) A van Kaam (ptv) Rubriekchets J Kroon (stad) BWT Jungman (plv) Aangesloten bij de Persdienst met eigen tel 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2