-C Bruna: na Havank geen schaduw meer Opkomst en neergang van een familiebedrijf Wall Street overrompelend Beursweek ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Extra Op 3 september 1966 beleefde de firma Bruna zo'n dag waarvoor de kroniekschrijver z'n mooiste sierletter bewaart. Uit Amster dam vertrok die morgen de 'Zwarte Beertjes Expres', een sneltrein speciaal afgehuurd om honderden genodigden in Delf zijl een feestje te laten vieren. Bruna had namelijk zojuist zijn duizendste Zwarte Beer uitge bracht - een Simenon natuurlijk. Dat verklaart de wat zonderlinge reisbestemming van het gezel schap. Was inspecteur Maigret, Simenons vermaarde speurder, niet in Delfzijl geboren? En zo gebeurde er opeens iets in Delfzijl: door de straten stapte George Simenon en naast hem Rupert Davies, Heinz Ruhmann - even overgewipt per helikopter - en Jan Teulings, acteurs die door film en televisie inmiddels grote bekendheid hadden verworven als Maigret-vertolkers. In een park werd een door de Utrechtse beeldhouwer Pieter d'Hont ver vaardigd beeld van Maigret ont huld en daarna ging het naar een salonboot, waar directeur A. W. Bruna zijn gasten, onder wie tal van binnen- en buitenlandse uit gevers, onthaalde op spijs en drank, een vlootshow en een spi rituele speech, want speechen was A. W. wel toevertrouwd. Niets was Bruna te dol in de Gouden (zestiger) Jaren. In de veilige schaduw van Havank en andere veelgelezen detectiveschrijvers als Simenon, Cheyney en Fleming vierde het familiebedrijf uitbundig deze hoogtijdagen. Veelzeggend is de milde spot waarmee het personeel in die tijd A.W. Bruna bejegende:"Hij is even naar Londen om een pakje sigaretten te halen". Maar na de opkomst kwam de neergang van de Utrechtse uitgeverij, die met de lichte re literatuur - Zwarte Beertjes - toch zo solide in de lezersmarkt leek verankerd. De uitgeverij is inmiddels verkocht; de winkelketen, ook deels in andere handen, is toe aan een drastische reorganisatie. Het einde van een familietijdperk, beschreven door Jaap Otten. door Jaap Otten Ja, als er bij Bruna wat te vieren was, en dat was in die tijd vaak het geval, deden ze dat met de zwier en de fantasie waarmee ze winkels openden of een 2 Havank of Fleming op de markt brachten. In '68 bestond de firma 100 jaar - Tivoli werd een dagje afgehuurd, het personeel schoof er aan voor een uitgebrei de maaltijd en het Utrechts Sym fonie Orkest speelde er de Bru- na-mars, speciaal voor die gele genheid gecomponeerd. Goud Het waren gouden jaren. Bruna tel de iets van 73 kiosken, tien stads- kiosken, 50 ILA-winkels en 96 contractboekhandels; het was in deze branche de grootste van Ne derland. De uitgeverij, die in een aparte NV was ondergebracht, had zojuist de Bond-rage achter de rug. Adjunct-directeur Buis: „De eerste Flemings haalden met pijn de 12.000, maar toen kwam de film dr. NO. We druk ten er in 14 dagen 1 miljoen ex emplaren uit, verdeeld over 13 ti tels, 75.000 exemplaren per titel". Het was het grootste kassucces in de Zwarte-Beertjes-reeks, de pocket-serie die in 1955 begon met 'De dood van apotheker Dekkinga' van Tjeerd Adama. Elf jaar later waren er 20 miljoen Zwarte Beren verkocht, een fan tastische score, maar Bruna had dan ook alle grote detective schrijvers in huis: Havank, Van den Broek, Charteris (de Saint), Cheyney, Jean Bruce (OSS 117), Durbridge (Paul Vlaanderen), Si menon, Fleming, noem maar op. En nu? Nu is Albert Willem Bruna ('Abs' voor zijn vrienden) alweer 80 jaar en een heer in ruste. Hij woont aan de Cote d'Azur; zoon Dick, geruime tijd directeur en art-director geweest, heeft zijn eigen tekenbedrijfje; de uitgeve rij werd dit jaar overgenomen door de Friesche Pers en onlangs bleek ook de winkelketen waarin H. Bruna (een broer van A. W.) zo lang de stuwende kracht is ge weest, aan een reorganisatie toe: er verdwijnen. 140 arbeidsplaat sen. Wat meer is: vorige week werd bekend dat van de twee nog leidinggevende Bruna's in het bedrijf, F. H. (zoon van A. W.) en M. J. (zoon van H.) de eerste zijn directiezetel had opgegeven, terwijl aan M. J. „andere taken zijn toebedeeld", zoals het op het hoofdkantoor wordt geformu leerd. Van het familiebedrijf als zodanig is dus weinig meer over. Het huis Bruna dateert van 1868. In dat jaar begon Albert Willem Bruna een boek-, papier- en mu ziekhandel in de St.-Janstraat in Haarlem. Hij deed in kantoorbe hoeften, leesportefeuilles, kran ten en tijdschriften en hij begon ook uit te geven: zijn eersteling was een theologisch werkje van zijn vader, die Nederlands Her vormd predikant was in Hasselt. In 1890 vestigde Bruna zich in Utrecht en daarna ging het snel: een jaar later nam hij de pacht ter hand van een groot aantal sta tionskiosken. In 1893 deed hij een werkje ver schijnen dat, naar zijn inhoud en afmetingen, in de kiosken voor treffelijk paste. 'Boete' van Loui se Stratenius, het was het eerste pocketboek en het begin van een serie die 'Voor den Coupé' heet te. De naam zegt het al: ze was bedoeld ter verstrooiing van de treinreiziger van wie in die tijd geduld en volharding werden verlangd. Bruna had dat goed door, de boekjes vlogen de kios ken uit. In 1917 waren er 2,5 mil joen exemplaren verkocht. Zo werd A. W. Bruna en Zoons dé uitgever en verkoper van reis- en ontspanningslectuur. Kleinzoon Op 4 februari 1902 overleed Albert Willem Bruna, de stichter van het huis, een half jaar later werd zijn eerste kleinzoon geboren, ook een Albert Willem. Een ge boren uitgever, naar later zou blijken. Hij werd een persoonlij ke vriend van Ivans, hij haalde Havank en Charteris bij Bruna binnen en hij was heel goed met Simenon, kortom: deze A. W. Bruna, 'meneer A. W.' voor het personeel, zou het huis zijn naam en faam als detective-uitgeverij bezorgen. Als 21-jarige kwam hij het bedrijf binnen, 12 jaar later werd hij enig directeur, anderhalve maand la ter overleed Ivans, Nederlands eerste grote crime-schrijver. Ivans (pseudoniem voor mr. Ja cob van Schevichaven) debu teerde in 1917 met 'De man uit Frankrijk, een avontuur van Geoffry Gill'. Het boek haalde een oplage van ruim 20.000, in die tijd een wonderbaarlijk aan tal. Daarna schreef hij in betrek kelijk korte tijd nog eens 34 Geoffry Gill-boeken. Zijn dood was een klap voor het uitgevers huis. Wat Bruna toen bewoog om ene H. F. van der Kallen uit Leeuwar den te ontbieden, is nooit hele maal duidelijk geworden. Zeker, de man had eens een manuscript gestuurd, maar dat was gewei gerd. Maar een feit is dat binnen enkele maanden de eerste Ha vank in de kiosken lag: „Het mysterie van St.-Eustache" met Charles C. M. Carlier, alias De Schaduw, in de hoofdrol. Het werd een daverend succes. Zo zeer, dat de serie na het overlij den van Van der Kallen in 1964 werd (en wordt) voortgezet door Pieter Terpstra. Er verschenen 30 titels, stuk voor stuk goed voor een hoge oplage. Havank werd er ingeheid met de historisch geworden reclame kreet: „Ren als de Weerlicht: de nieuwe Havank is uit", een cam pagne waaraan de schrijver zelf trouwens een bijzondere bydra- ge leverde. Toen A. W. Bruna dacht voldoende reclame te heb ben gemaakt voor zijn nieuwe troef, bekende minister-presi dent Colijn in een dagbladinter view graag detective-romans te lezen. Havank pakte vervolgens de telefoon en sprak tot zyn uit gever op gesteven toon: „U spreekt met Colijn. Kunt u my zeggen wanneer de volgende Ha vank verschijnt?". Onmiddellijk beval A. W. Bruna dan de recla mecampagne met onverminder de kracht voort te zetten. Havank was zijn eerste gouden greep. Reisdrift In een grove schets van A. W Bru na mag zijn reisdrift niet ontbre ken. Havank trof hij bij voorkeur in Italié en Charteris placht hij te ontmoeten in het Zuidfranse St Jean-Cap-Ferrat, hij was altijd 'on tour'. Bij Bruna circuleerde dan ook de grap: „A. W.? Die is in Londen een pakje sigaretten ko pen". Maar toch - A. W. genoot groot res pect. Een slagvaardige, vinding rijke en aimabele man met slechts één ondeugd: hij smeet met geld. Het is gebeurd dat hy uit Nice belde en aldaar spoor slags een medewerker ontbood. De man stapte gehaast op het vliegtuig voor wat, naar later bleek, een gesprekje van een kwartier zou worden. Daarna was het feestvieren geblazen. Ja, A. W. leefde joyeus en royaal, maar het werd hem graag verge ven. Het hoorde by het feno meen en het kon allemaal in die tyd, dank zy deze levensgenieter Onder het beheer van H M Bruna (de vader van A W en zyn jong ste zoon Henk, kwam de Alge- meene Spoorwegboekhandel, zoals het kioskenbednjf heette, na de oorlog tot buitensporige bloei. De eerste jaren waren kalm en bedaard (al ontstond er met name in het Zuiden veel ru moer over het etaleren van 'De Lach' in de kiosken), maar met de verbreiding van de welvaart en het pocketboek kwam de gang er in. Bruna introduceerde al gauw zyn ILA-winkel (Inter nationale Lectuur Associatie), de kijkgryp-boekhandel. Het was een soort revolutie in de vanouds statige boekenbranche. Mede in de hausse van de Zwarte Beertjes bleef het bedryf maar groeien. Later kwamen de 'con tractboekhandelaren' er bij, zelf standige winkeliers die hun voorraden vanuit de Bruna-ma- gazynen betrokken. Aldus schie pen de Bruna's de in deze bran che grootste winkelketen van Nederland Het bedrijf waarin sinds enkele jaren ook Elsevier- NDU en Buhrmann-Tetterode deelnemen, (samen 48 procent van de aandelen), heeft nu ruim 400 verkooppunten. 930 arbeids plaatsen en een omzet van 230 miljoen gulden. Meneer H. Die geweldige expansie is mede het werk geweest van Henk Bru na. 'meneer H.' Hy was 30 jaar lang de boekverkoper van de fa milie met speciale gaven op het gebied van inkoop, winkelinrich ting en dergelijke Een man van plichtsbesef en koopmanschap, veel zuiniger dan zyn broer, dat spreekt. In het begin van de ja ren '70 ging hij ook de uitgevery erbij doen. Het zouden niet zyn beste jaren worden. Vorig jaar verkocht de Bruna-uit- geversmaatschappy haar hele. Zwarte Beertjes-produktie aan de Friesche Pers. Dat leverde 3.8 miljoen gulden op, maar het bleek niet voldoende om het be dryf te redden. De schuld was opgelopen tot rond 17 miljoen gulden. In februari van dit jaar werd surséance van betaling aan gevraagd, in apnl kwam het ver lossende bericht dat de Friesche Pers - zy het na grote aarzeling het bedryf overnam Het kostte wel de helft van de 30 perso neelsleden hun baan Het bete kende meteen het afscheid van 'meneer H die inmiddels 65 was geworden. De oorzaken van het drama? Heel in het kort: het ontbreken van een nieuwe Ivans of een nieuwe Havank. Al in 1973 zei de grote A W Bruna dat hy zat te springen om een Nederlander die in rap tempo bestsellers kon schryven Bruna had weliswaar Koos van Zomeren en vooral Jan Willem van de Wetering ('Grypstra en De Gier' en 'De Vlinderjager' die begin dit jaar als 2000ste Zwarte Beer verscheen) en het scoorde ook goed met klassiekers als 'Vlimmen' en de 'Forsyte Sage', maar toch - de echte toppers za ten elders Ze waren trouwens toch onbetaalbaar geworden voor een kleinere uitgevery als Bruna In februari dit jaar stelde H Bruna vast: „Het uitgeversvak wordt wel eens als romantisch om schreven, maar het is gewoon keihard Er is een hevige stryd onderling om auteurs aan te trek ken of te kunnen behouden Op de Frankfurter Buchmesse wor den werkelyk gevechten gele verd. Er wordt met geld gesme ten. Het is absurd wat daar alle maal gebeurd". Alles bij elkaar genomen lag de Amsterdamse effectenbeurs deze week zeer positief. De niet onvriendelijke stem ming maakte plaats voor een zeker enthousiasme toen Wall Street midden in de week een fantastisch vuur werk ten beste gaf dat ook in Amsterdam vele noteringen fors deed opveren. Het alge meen gemiddelde van de beurs kon hierdoor ongeveer anderhalve punt stijgen. De index voor de vyf internatio nals liep ruim twee punten op, die voor de lokale markt ruim één punt. De Newyorkse effectenbeurs begon de eerste volle week in oktober met een fikse koers daling. Bij het slot van de eer ste dag werd het aanvankelij ke verlies van 10 punten ge halveerd en nadien ging het verder opwaarts. Dinsdag voorzichtig, maar woensdag bleken alle remmen te zijn losgegooid en boekte de beurs de op een na grootste koersstijging aller tijden, ölecnts eenmaal, in augustus, werd de nu verkregen stij ging van 37 punten nog een paar punten overtroffen. Donderdag kwamen daar nog eens 20 punten bij: de hoogste top sedert 15 maan den en de grootste dagomzet ooit bereikt. Voor deze formidabele door braak naar boven, die natuur lijk koren op de molen was van hen die al geruime tijd een snel bereik van de dui zend voor de Dow Jones-in- dex voorspellen was eigen lijk geen bepaalde reden aan te wijzen. Meer een complex van oorzaken met een sterk psychologisch tintje. Evenals in feite de grote doorbraak in het midden van de maand au gustus toen de huidige beurs- hausse van New York op gang kwam. Het was al bekend dat vooral bij vele grote beleggers uit het bedrijfsleven veel con tant geld te wachten stond om belegd te worden omdat de boot in augustus-septem- ber gemist was. Het toen sterk opgelopen koerspeil deed steeds nieuwe aarzelin gen ontstaan, te meer daar de conjunctuur nog geen enkel aangrijpingspunt opleverde en ook de rente sedert 20 au gustus in feite niet was veran derd. In zulke omstandighe den moeten er een paar op merkelijke gebeurtenissen optreden om de weifelaars over de psychologische streep te trekken. Zoals dat in augustus de snel opeenvol gende discontoverlagingen waren, zo was het nu een sa menballing van bijzonder gunstig bedrijfsnieuws van drie giganten. General Electric maakte een forse winststijging over het derde kwartaal bekend. IBM het doorschemeren in het derde kwartaal aanzienlijk meer te hebben verdiend dan de al gunstige verwachtin gen. En Eastman-Kodak, de grote wereldfotograaf, blijkt al een miljoen toestellen van het nieuwe schrijfprocédé bij de tussenhandel te hebben geplaatst, wegens een ver bluffende wereldwijde be langstelling. Onder leiding van deze drie aandelen, die fors stegen, kon Wall Street deze week een nieuwe door braak forceren. Toch blijven de gevaren voor de beurs evident. Ook al trachtte Amerika's minister van financiën Regan de be leggers opnieuw moed in te spreken met de voorspelling dat het lopende vierde kwar taal een krachtig economisch herstel zal voortbrengen. Te beginnen bij meer detailhan- ten. Als reactie daarop maakte de grote Ford evenwel bekend niet voor het vierde kwartaal van 1983 een echte opleving op de automarkt te verwach ten en stelde daarmee het economische herstel een vol jaar uit. Gevaarlijk blijft ook de stroom slechte winstcij fers die nu op korte termijn verwacht kan worden, on danks de toevallige gezamen lijke inzet van het drietal gunstige resultaten. Maar het derde kwartaal was opnieuw zeer slecht en in augustus liet het algemene conjunctuurcij fer in de Verenigde Staten zelfs een daling van een vol punt zien. Ook met de rente is het nog een probleem. De FED, het be stuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale ban ken, voorkwam deze week wel dat de rente die de gewo ne banken aan de centrale banken moeten betalen bo ven de 10 procent uitkwam en op 9,5 procent werd geves tigd, maar de geldsomloop laat nog altijd een te grote aanwas zien om een nieuwe discontoverlaging door te door C. Wagenaar voeren. Geruchten daarover in september zijn dan ook verstomd. Nu de verkiezingen voor een groot deel van het Congres snel naderen, en president Reagan volgens allerlei pei lingen een enorme nederlaag tegemoet gaat, kan er mis schien toch nog enig vuur werk verwacht worden op het rentefront. Boze tongen hebben voortdurend be weerd dat de renteverlaging sedert juli alleen maar op een gunstige verkiezingsstem ming gebaseerd was. Mis schien daarom verklaarde de zelfde FED donderdag zich in zijn renteverlagende poli tiek niet door tegenvallers in de geldaanwas van de wijs te laten brengen, hetgeen de grote banken prompt hun rente van 13,5 op 13 procent deed terugbrengen De rente weet in ons land ook niet precies welke richting zal worden uitgekoerst. Aan vankelijk brokkelde de obli- gatiemarkt af en het vaststel len van de emissiekoers op 100 procent voor de nieuwe 10-procent-staatslening bete kende ook al een zekere ren- testyging in vergelyking met een maand geleden toen de emissiekoers van een zelfde soort lening op 100,6 procent werd bepaald Maar door het grote succes van 3,5 miljard gulden, de grootste lening ooit uitgeschreven, begon de obhgatiemarkt zich weer te herstellen. De aandelenmarkt bleef beter overeind en kwam hier en daar zelfs in feeststemmi ig door Wall Streets verbluffen de opmars. Toch bleef ook nu de lokale markt zeer zwakke plekken vertonen door aan houdend slecht bedryfs- nieuws Ook zwartgallige be schouwingen over het inter nationale geldwezen, zoals deze week door oud minister Witteveen in het jiarverslag van de Groep van Dertig een indrukwekkende verzame ling van internationale bank directeuren van overheid en bedryfsleven - werden hoog opgenomen. Maar gunstig nieuws werd toch beloond Zoals by Océ van der Grinten, die op een uit stekend derde kwartaal ruim 10 gulden aantrok tot een nieuwe jaartop. Ook Unile ver. zonder directe oorzaak overigens, bleef zeer gezien en kwam ruim 10 gulden ho ger op een nieuwe top van het jaar terecht Ennia steeg 5 gulden, evenals Gist-Broca- des en de ABN. maar Ryn- Schelde-Verolme stelde per saldo de beurs toch teleur en trok hierdoor ook de andere werven als Glessen De Noord en de Westhaven-Am sterdam mee omlaag

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21