Het is weer stil in bakkiesland De passagiers moet méér worden verteld C Luchtvaartmaatschappijen schieten tekort ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 De populariteit van het bakkie taant; de rage lijkt voorbij. De stormloop op een vergunning om legaal te mogen zenden is over. Na het openen van een vrije band stonden de zendamateurs in de rij voor een machtiging. Maar het nieuwtje om met elkaar te 'tokkelen' is er nu af. Vorig jaar waren er meer dan tweehonderdduizend enthousiastelingen die met elkaar praatten. Nu is hun aantal al gedaald tot, honderdzestigduizend. De PTT heeft dit jaar het aantal kanalen van 22 tot 40 uitgebreid en het zendvermogen van 0,5 naar 2 Watt opgevoerd. Om de amateurs wat meer mogelijkheden te geven. Voor de handel een strop, want die zit nu met verouderde apparatuur in zijn maag die voor een habbekrats over de toonbank gaat. De importeurs en producenten maken pas op de plaats. Niemand ziet op dit moment een markt voor bakkies. Philips in Eindhoven heeft de produktie ervan zelfs helemaal stilgelegd. Daar is men er nog aardig uitgesprongen; andere bedrijven zijn met tienduizenden apparaatjes blijven zitten. Een schade van vele miljoenen guldens. Nog nooit eerder is het in Nederland gebeurd dat er van de ene op de andere dag zo'n gigantische vraag naar hobby-apparatuur losbarstte. Waarschijnlijk is het ook nooit voorgekomen dat ergens zó snel de klad in kwam. De Nieuwkoper Willem Bos, voorzitter van de Nederlandse Communicatie Federatie (kortweg NCF), heeft het aan den lijve ondervonden. Hoe groot is de chaos nu precies in bakkiesland? En is een droom inderdaad een nachtmerrie geworden? Extra De stilte in bakkiesland is eng. Het praatapparaat is door menigeen aan de kant geschoven. Voor de 'tokkelaars' van het aller eerste uur is de aardigheid eraf. Ze zijn al weer op zoek naar een nieuwe mo degril. De rage lijkt voor bij. door Jan Westerlaken Het verhaal over de bakkies be gint zo'n vijfentwintig jaar geleden in Amerika. In 1958 geeft de regering in de Ver enigde Staten kanalen vrij voor burgercommunicatie. Echter alleen voor praktisch gebruik. Het zijn vooral art sen, boeren en vrachtchauf feurs zijn het vooral die er mee werken. Als Europa kennis neemt van dit fenomeen wordt het ge bruik ervan verboden. Wél mag men de apparatuur in huis hebben. Vragen om moeilijkheden dus. Die ko men dan ook prompt. Zo'n zeventigduizend 27 MC'ers gaan illegaal met elkaar pra ten. Gevolg: storingen op de televisie en andere, fijnge voelige, elektronische appa raten. Toen het de spuigaten uitliep en er steeds meer aandrang op de PTT werd uitgeoefend om kanalen voor de zenda mateurs vrij te geven, hakte staatssecretaris Neelie Smit- Kroes de knoop door. Zij gaf de telegraafdienst opdracht om 22 kanalen op de 27 me terband open te stellen. En zo geschiedde. Het effect was ongelofelijk. In minder dan een zucht werd de PTT overspoeld met twee honderdduizend aanvragen voor een zendmachtiging. De importeurs konden het niet aangewerkt krijgen. We schrijven dan begin 1980. Al les nog koek en ei. Winkeliers verkochten soms wel zestig bakkies vierhonderd gul den per stuk op één dag. Be grijpelijk dat de handel onge kende mogelijkheden zag. Op de fles Het was slechts een kwestie van maanden. Want na de zo mer zakte de markt al in. Ner veuze middenstanders waren bang met grote voorraden zendapparatuur te blijven zit ten. De prijs kelderde tot tweehonderd gulden en soms nog véél lager. Toen in 1981 de machtigingen moesten worden verlengd, kwamen er niet meer dan 160.000 hobbyisten opdagen. Rond dit cijfer schommelt het aantal vergunningen nog steeds. Daarbij moet wél een behoorlijk legertje illegale 'tokkelaars' worden geteld. De gedachte van de PTT dat er wel eens een miljoen machtigingen zouden moe ten worden verstrekt, was meteen van de baan. Clubs verdwenen even snel als zij waren gekomen, de media hebben geen interesse meer- voor de 27 MC'ers, vakbladen zijn op de fles en de handel zit met een miljoenenstrop. Wat het inklappen van een overvoede markt betekent, weet niemand beter dan de Nieuwkoper Willem Bos. Hij was één van de 27 MC'ers van het eerste uur en voorzitter van de Nederlandse Commu nicatie Federatie. Zegde zijn baan als direkteur van een elektronische apparatenfa- briek op en zette, met be scheiden middelen, in een vroeg stadium het blad Break Break op. In minder dan geen tijd had het blad een op lage van 75.000 exemplaren. Dat was vorig jaar. Begin 1982 waren er nog maar zes- duizend(!) lezers over. Bos, die een extra hypotheek op z'n huis had genomen en al zijn spaargeld in het blad had gestoken, moest zijn me dewerkers ontslaan. Z'n auto werd verkocht, zijn twee hui zen (één om in te wonen, het andere was kantoor) zullen worden geveild. Willem Bos zit compleet aan de grond. Anders gezegd; de Nieuwko per is failliet en leeft nu met vrouw en kinderen van een minimum-inkomen. Aanvankelijk vlogen de bakkies over de toonbank, thans zit de handel met een strop. Onmogelijk helemaal niks hand geweest als iedereen normaal op tijd zijn abonne mentsgeld had betaald", ver telt Bos. "Waar het ons aan ontbrak waren liquide mid delen. Wij moesten alles op tijd betalen, maar kregen zelf maar mondjesmaat ons geld binnen. Ja, daar is het uitein delijk op stukgelopen. De drukker zei: geen geld, dan ook geen tijdschrift. Ik heb toen zelf m'n faillissement aangevraagd. Je kunt wel stellen dat die hele rage voor mij op een ramp is uitgelo pen." Willem Bos is overigens niet bij de pakken neer gaan zitten. Met veel pijn en moeite heeft hij tóch kans gezien een uit gever te vinden voor zijn blad, dat hij nu de naam 'Ra dio-Amateur' heeft gegeven. Waardoor is deze droom voor Willem Bos laat er geen ondui delijkheid over bestaan. "Er zijn, dat moet toch wel duide lijk zijn, fouten gemaakt. Zo wel de staatssecretaris als de PTT hebben zich niet gereali seerd wat er zou kunnen ge beuren als honderdduizen den mensen een zendertje zouden kopen. Wat gebeurde er? Inderdaad, er waren maar 22 kanalen, dus konden er slechts 44 mensen (aan elke kant één) met elkaar praten. Kijk, het probleem speelde niet zo op het platteland, maar vooral in de grote ste den in het westen van het land. Zeg maar dat er in een straal van tien kilometer dui zenden tokkelaars zitten die elkaar verdringen om te kun nen zenden. Allemaal willen ze praten. Dan krijg je dat ze elkaar gaan irriteren. Om el kaar te kunnen overstemmen gingen ze eindversterkers aanbrengen. Zo drukten ze 27 MC'ers weg die het bakkie misbruikten voor lange ge sprekken, of ze drukten ge woon iemand weg om zelf te kunnen zenden. Voor de ech te hobbyisten maakten ze het tokkelen op die manier on mogelijk." Moord Vloeken, grove scheldpartijen, beledigingen. Ze waren aan de orde van de dag. Het werd een chaos in bakkiesland. In Breda raakten de gemoede ren zo verhit dat de ene damateur de andere met steken van het leven beroof de. Goedwillende zenders ga ven er de brui aan of gingen weer illegaal aan de slag. "Vooral in het begin", herin nert Bos zich nog, "waren het vooral artsen, boeren en chauffeurs die een nuttig ge bruik van de geboden zend- mogelijkheid probeerden te maken. Het werd hun onmo gelijk gemaakt door al die schreeuwers. Triest hoor." Heel wat van die schreeuwers hebben het bakkie inmiddels aan de kant geschoven. De 22 kanalen zijn er sinds kort 40 geworden, er mag met een wat sterker vermogen wor den gezonden plus dat de verkoop van verboden onder delen strafbaar is geworden. Kortom: de vaste kern van 27 MC'ers krijgt wat meer de ge legenheid om een babbeltje te maken. Een praatje van een Daar minuten, niet uren achter elkaar. Ruzie en vloeken op de bak lij ken iets af te nemen Boven dien blyft het aantal machli- ginghouders stabiel. De éch te amateurs hopen dat het zo zal blijven. Zo langzamer hand is het tot de meesten wel doorgedrongen dat een massaal gebruik van het bak kie. zoals in Amenka het ge val is. voor Nederland niet haalbaar is. We zitten in ons landje té dicht op elkaar Het zal daarom, ook met veertig kanalen, altijd dringen blij ven. Zeker in de buurt van de .grote steden Bruin "Ik herhaal het nog maar eens; in het westen is het gewoon een zootje. Hoe ik het bakkie zie? Als een bruin café op de hoek. Het is gecreeerd voor sociale contacten. De aange reikte kans was een prachtige mogelijkheid daartoe Maar die is, in mijn ogen althans, min of meer mislukt** Zou de chaos kunnen worden opgeheven als er meer kana len zouden worden vrijgege ven voor zendamateurs'' De PTT denkt van niet. "Al geef je honderd kanalen vrij. dan is dat niet nog genoeg. Pas als de gebruikers zich aan de af spraken zouden houden en niet urenlang een kanaal be zet houden, ja. dan zouden heel wat meer mensen plezier aan deze hobby kunnen bele ven", aldus een woordvoer der. "Nog meer kanalen er bij? Nee. dat geloof ik met Dit is wel het maximum. De regel is kort praten, geen lan ge boodschappen doorsei nen. Maar in de praktijk is daar geen (luit van terecht ge komen." Het is al gezegd: de handel ligt volledig stil en de producen ten maken niets meer Een woordvoerder van Philips in Eindhoven: "Die hele handel is in elkaar gezakt Wij maken die dingen in elk geval niet meer. Gewoon, omdat er geen vraag meer naar is. Hoe dat komt? Ik denk. dat een boel mensen op het verkeer de been zijn gezet Jan Pu bliek dacht in het begin dat je. wonend in Rotterdam, even een gesprek kon hou den met iemand in Gronin gen. Merk je dan dat dit niet mogelijk is, dan komt de ka ter. Gelukkig hebben wy op tijd zien aankomen dat de markt zou exploderen. Lou ter en alleen daardoor zyn wy niet voor een hoop geld de mist ingegaan. Andere im porteurs wel, maar die heb ben teveel risico's genomen." Verpest Willem Bos "Vanzelf is het voor my bitter dat ik het slachtoffer ben geworden van zoveel slechte betalers. Maar omkyken in wrok, dat doe ik niet. Ja, de eerste maanden dat we mochten zenden waren leuk. Toen de ruzies en al die ellende er om heen begonnen, was de lol er af. Helaas heerste in bakkies land de mentaliteit dat de hardste schreeuwer het won. Ze hebben het gelyk aan hun kant gekregen. Voor de meeste goedwillende hob byisten hebben ze het aardig verpest" door Harry Kuiper Na in het oefencentrum voor noodsituaties van Lufthansa in Frankfurt een dag naar hartelust te hebben meegedaan met een groepje van 25 vliegers en stewardessen die een herhalings- of om scholingscursus kregen voor de Boeing-747, na echte en nagemaakte branden te hebben ge blust, van vleugelhoogte en vanaf de 9,5 meter hoge cockpit over glijbanen omlaag te zijn gestort, is een aantal dingen wel dui delijk geworden. Dat passagiers niet onder alle omstandigheden reddeloos opgesloten zijn, en dat hun veel meer kan worden bijge bracht dan luchtvaartmaat schappijen vertellen. Maar vooral is het duidelijk dat er niets boven een veilige vlucht gaat. Een gekneusde stuit, knallende hoofdpijn en een verstuikte voet zijn onge makken zoals ze mij bij een echte vlucht niet eerder zijn overkomen. De oorzaak? De instructies voor de gesimu leerde evacuatie over de glij banen wel gehoord, maar niet goed opgevolgd. Niet de handjes vooruit gehouden toen we vanaf de vleugel om laag schoten, waardoor het einde van de glijbaan niet het einde van de glijvlucht bete kende. Even later vanaf 'de hoge', en wel de vuisten ste vig vooruit gestoken - ver loopt de evacuatie precies zo als het moet: opstaan en weg lopen want de volgende pas sagier is in aantocht. Wrak „Bedenk dat de meeste onge lukken gebeuren in de eerste drie minuten van de start en in de laatste acht minuten voor de landing", luidt een Een reddings- veiligheidstrai ning van vliegend personeel bij Lufthansa. <Foto GPD)| tekst in Lufthansa's oefen- centrum. Bij het recente on geluk met het Spartax-toestel in Malaga waren deze drie minuten misschien nauwe lijks voorbij toen een vijftig tal inzittenden reeds dodelijk opgesloten zat achterin het vliegtuig dat voorbij de start baan veranderde in een door brand verpulverend wrak. Wisten die mensen wat zij in een noodsituatie als deze hadden moeten doen? „Goedenmiddag dames en he ren, welkom aan boord. Kijkt u goed naar de stewardess die u enkele veiligheidsin structies gaat geven". De om vang van die aanwijzingen is afgestemd op de lengte of de bestemming van de vlucht. Van Europa naar Afrika is een pool-instructie nogal zin loos. Daarentegen wordt voor het relatief korte stuk over de Middellandse Zee een over- water-aanwijzing gegeven alsof het een transatlantische vlucht betreft, omdat - de al gemene regel - het vliegtuig meer dan 90 km uit de kust komt. Tijdens zulke aanwijzingen val len, elke vlucht opnieuw, de passagiers uiteen in twee, ei genlijk drie categorieën. De eerste groep bestaat uit men sen voor wie alles nieuw is en die aandachtig luisteren. Een andere groep bestaat uit mensen die regelmatig vliegen en het belang onder kennen van zo'n veiligheids instructie. Ergenis De afwijkende categorie be staat uit mensen die vorig jaar ook al eens in een vlieg tuig hebben gezeten, of 'vori ge maand nog' en die vinden dat hun hele omgeving dat mag weten. Opzichtig bly ven zy in kranten lezen, met hun buren praten, kortom op al lerlei manieren duidelijk ma ken dat zij de vlieginstructies al eens eerder hebben aange hoord. Volle vliegtuigen vervoeren honderden passagiers tegelijk - hun aantal kan oplopen tot 500. Wanneer er met het vliegtuig iets fout gaat, zitten die 500 mensen dan als ratten in de val? Hoe groot is hun overlevingskans wanneer zij wegens brand aan boord, door een mislukte start of landing opeens allemaal eruit moeten, zoals onlangs in Malaga? Stewardessen komen er voor uit dat zij zich 'soms kapot er geren' aan zulke krantelezers, maar aan de andere kant - hoe vaak gaat er nu eigenlijk iets fout? Dat is waar. uit de statistieken blijkt dat de kans op een ongeluk bijzonder klein is, gegeven het enorm grote aantal vluchten dat da gelijks wordt gemaakt. Doch je zult er maar inzitten! In een van de 69 vliegtuigen bijvoor beeld die in 1979, '80 en '81 zijn verongelukt en waarbij 2056 van de 3003 inzittenden om het leven zyn gekomen - 68 procent. Vliegtuigbemanningen worden intensief getraind op wat hun te doen staat in zulke noodsi tuaties. Tijdens deze uitge breide training worden de vliegers met zo'n beetje van alles vertrouwd gemaakt wat zich in de recente praktijk heeft voorgedaan. Bijvoor beeld het geval in Boston, be gin dit jaar, waar een vlieg tuig na de landing door de gladheid doorschoot en in het water terecht kwam. „Minuten lang", zegt instruc teur Henning Uhlemann, „hadden de stewardessen achterin het vliegtuig niet in de gaten dat zij in het water terecht gekomen waren. Waardoor? Doordat zij de motor nog hoorden draaien. Conclusie, als u in moeilijke omstandigheden bent ge land, kykt u dan even naar buiten of alles is zoals het hoort". Haast Want als de nood aan de man komt is haast geboden. He dendaagse vliegtuigen vol doen aan de eis dat by een vol vliegtuig alle passagiers in 90 seconden het vliegtuig kun nen verlaten, gewonden inbe grepen. zelfs indien de helft van alle deuren niet kan wor den geopend En dan toch zulke ongelukken als in Ma laga, of zoals in Djeddah waar geen enkele deur open kon nadat de Lockheed Tristar wegens brand aan boord vei lig en heelhuids aan de grond gekomen was. Na een hele dag zo'n beman ningentraining te hebben meegemaakt, valt het m de eerste plaats op hoe intensief zij worden voorbereid op hulp aan passagiers in geval van echte nood. En vervol gens hoezeer deze aan de praktijk ontleende kennis op gespannen voet staat met de werkelykheid van voorbch- ting aan de passagiers Want wat wordt de passagiers nu eigenlyk helemaal byge bracht? Wat is. het wezenlyk verschil tussen een veüig- heidsinstructie voor een 55 minuten durende vlucht naar Frankfurt of een van elf uur naar Los Angeles Wat zou luchtvaartmaatschap pyen beletten om relevante veibgheidsinstructies te ge ven voor het geval van een mislukte start; nog vóór de passagiers zyn ingestapt of nog vóór het vliegtuig aan de kop van de baan is gekomen zoals een enkele Amerikaan se maatschappij doet? Waarom geven luchtvaartmaat schappijen met nog eens een relevante vcihgheidsinstmc- tie vóór en tydens de kritieke acht minuten voor en van de landing? Leuningen rechtop, nemen vast. met meer roken en zitten blyven is meer van uit de behoefte aan orde en regel, dan dat het rekening houdt met wat er gebeuren moet indien het vbegtuig naast, vóór of voorbij de baan tot stilstand komt en passa giers er zo snel mogelyk uit moeten Dat het allemaal kan gebeuren, weet een ieder die iets van luchtvaart weet. Bemannin gen wordt het steeds op nieuw ingeprent, maar geen bemanning die het zyn eigen passagiers goed by brengt. Valse schaamte, zoals by ou derwetse artsen, kan het eni ge antwoord zyn op de vraag waarom luchtvaartmaat schappyen van oordeel zijn dan hun passagiers niet meer moet worden verteld dan in de tyd van de Dakota, de DC 3. De doden te Malaga van 1982 en zoveel andere plaat sen ten spyt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19