c Meters bier en de boerenrock van Normaal De pbtselinge beroemdheid van Hendrik Hendrik Haverkamp ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Zien naam was Hendrik Ha verkamp, een kleine veertig joar, 't hele darp dat ken'm wel, want altied was hi-j al doar As hi-j deur 't darp hen kwam ging 't van kiek-es doar. doar hei de maffen Hendrik met de pette op een oor (Uit de Normaal-song 'Hen drik Haverkamp'). We ontmoeten Hendrik Hietbrink (57) alias Kleine Hendrik in zijn stam kroeg. Café De Tol, een sober dranklokaal tussen Hummelo en Zelhem niet ver van zijn kosthuis. „Ja, hoe lang loop ik hier noe?" herhaalt hij onze vraag. „Tien joar zowat, geleuf ik". Compagnon Hendrik Haver kamp, de andere mascotte van de Achterhoekse boeren- rockgroep Normaal, schittert op de afgesproken tijd door afwezigheid. Hij heeft zich verlaat zoals een telefoontje naar zijn woning leert. Van zijn werk in Doetinchem (Ha verkamp staat aan de draai bank in een machinefabriek) is hij rechtstreeks naar moe der de vrouw gereden waar hij op dit ogenblik het avond maal nuttigt, want sinds vo rig jaar toen hij trouwde, leidt hij een wat geregelder be staan. „Hij kump met een half uur", stelt degene die heeft opge beld ons gerust. Om er ver volgens aan toe te voegen dat we met Haverkamp beter nooit meer zo kunnen afspre ken". "Je kunt better gewoon naor zien huus gaon en hem ophaaln". Dat weten we dan voor de volgende keer. Extra Beerput We vervelen ons trouwens niet. De stamtafel is redelijk bezet en de Achterhoek raakt maar niet uitgepraat over het de buut van lange en korte Hen drik in het Veronica-pro- gramma Nederland Muziek land. In het gevolg van Normaal wa ren ze eind juli naar het Mui- derstrand gereden voor de li- door Jan Haverkate ve-uitzending. Nadat Vanes sa was uitgezongen, was de beurt aan Normaal met de al lerlaatste hit: Niet noar huus toe goan, eerst met de kop boaven de beerput stoan. De act die toen volgde, zou zelfs een dronken revuegezel schap Hendrik Hendrik niet hebben verbeterd. Als een diepgestoorde boeren knecht die zojuist uit een in richting is ontsnapt strom pelde Hendrik Haverkamp heen en weer over het toneel, de aalemmer wild om zich heen zwaaiend en soms ge heel schuilgaand achter de zware rookwolken die uit een geïmproviseerde beerput aan de rand van het podium om hoogwalmden. Kleine Hendrik voerde intus sen de polonaise aan. Luid zingend wankelde hij om de midden op het toneel staande café-tafel, opvallend stevig bij de schouders vastgehou den door de vier Normaal zangers. Maar dat had zijn re den zoals later nog zal blij ken. Beroemd Zo op het oog lijkt de uitzen ding geheel aan Kleine Hen drik te zijn voorbijgegaan. „Ie bint noe beroemd Hen drik", probeert een stamgast Hietbrink uit zijn tent te lok ken. „Net as Brigitte Bardot. Alleen heb ie niet zo'n veur- komn". „Gigigigigi", grinnikt Kleine Hendrik. Kasteleinsvrouw Bep (Bet zegt Hendrik) zet een jonge-met-suiker voor hem op tafel. Zijn vijfde. „Loat ze maar luln Hendrik", zegt een ander. „Iedereen vond het prachtig. Alle arties ten applaudisseerdn veur hem. Vanessa was niet bie hem weg te sloan". „Gigigigi". Dan probeert Bep het: „Laatst waren hier toe risten. Die vreugn zien hand tekening, want ze kendn hem meteen. Ie hebt al wa hon derd handtekeningn uutge- deeld of niet Hendrik?" Maar Kleine Hendrik geeft geen krimp. „Dom kiekn en de mond houdn is het beste", mompelt hij. En na een korte stilte: „Jongens, ie lult maar, ik heb nen gezellign dag ge had". Hendrik Hietbrink, showman in buitengewone dienst van Normaal. In het echt ziet hij er precies zo uit als op televi sie. Klompen, zwarte man chester broek, grijsgeblokte pullover en colbert van onbe stemde kleur, bril met vlin dermontuur en een grote pet die telkens voor zijn ogen lijkt te willen zakken. Achternicht -.<« A Plat gaat het publiek, bij elk optreden wéér. In opperste staat van verrukking brullen ze de refreinen mee, of het nou om Oerend Hard gaat of om de amper achttienjarige Ali. Maar Normaal wordt pas echt Normaal als de familie Haverkamp ten tonele wordt gevoerd. Natuurlijk was Marilyn Monroe niet wat je noemt 'zonder' en het voorkomen van Vanessa maakt op insiders diepe indruk, maar wat blijft er nou helemaal van over als Ben Jolink verhaalt van de verpletterende rondborstigheid van die enige echte vrouw Haverkamp? Niets toch zeker. En wat te denken van Hendrik Haverkamp, ereburger van de Achterhoek en wijde omstreken. Een van onze verslaggevers ging op zoek naar de Haverkamps en belandde in een etablissement tussen Zelhem en Hummelo. Aan de stamtafel van café De Tol maakte hij kennis met het duo Hendrik Hendrik, de mascottes van Normaal. Giechelend (kleine Hendrik) en brommend (grote Hendrik) vertelden ze hun verhaal. Behalve het Madurodam-pos- tuur waaraan hij zijn bijnaam dankt, heeft hij geen opval lende kenmerken. Hij is niet getrouwd en woont onder de rook van de Zelhemse molen bij een achternicht in voor wie hij de tuin bijhoudt en andere klusjes opknapt. Dagelijks drinkt hij, voor het avondeten, in De Tol een ste vige borrel en elke week be geeft hij zich voor dag en dauw per fiets naar de vee markt in Doetinchem. „Um te kiekn, niet um te koopn". Over zijn arbeidsverleden is hij zwijgzaam. „Van alles", ant woordt hij op de vraag wat hij vroeger om handen heeft ge had, want we hebben begre pen dat hij sinds enkele jaren een uitkering heeft. Uit de schaarse gegevens die hij los laat, valt alleen op te maken dat hij het laatst bij een hout zagerij in dienst was. Daar kreeg hij een arbeidsongeval waardoor hij zijn rechteroog moest missen. Aangezien ook zijn linkeroog niet goed meer werkt, ziet Hendrik slecht. Dat is ook de reden dat hij zijn pet zelden afzet, vertelt hij. „In het don ker zee ik het allerbest". Hoe slecht zijn gezichtsvermo gen is wordt door de kaste leinsvrouw treffend geïllu streerd. „Als hij hier aan de toafel 's avonds de kraant leest, hef he dree brilln op 'n neus". Niettemin weet Kleine Hendrik zich ondanks zijn handicap aardig te redden, al houdt Bep van De Tol haar hart wel eens vast als ze Hen driks rijwiel op een donkere wintermorgen voorbij ziet flitsen naar de Doetinchem- mer veemarkt. De Tol Hendriks connecties met Nor maal vinden hun oorsprong in De Tol waar ook de Nor maal-zangers stamgast zijn. Daar werd het idee geboren om behalve Haverkamp de Kleine Hendrik mee te ne men naar het Muiderstrand, al blijft onduidelijk of laatst genoemde zich van meet af aan wel heeft gerealiseerd dat hij niet als publiek maar als acteur werd uitgenodigd. Maar eenmaal ter plaatse stort te Kleine Hendrik zich in elk geval vol overgave in het Ne derlandse hitgebeuren. Hij stelde maar een voorwaarde. Het toneel vertoonde diverse afstapjes en daarom wilde hij geleid worden. En zo kwam het dat de vier Normaal-zan gers bij de polonaise Kleine Hendrik krampachtig bij de schouders vasthielden. „Ik heb het veur de jongens doan", verklaart hij zijn on verwachte verschijnen tus sen Drukwerk en Vanessa. „Waarom ook nich? As ze mie weer vreugn, ging ik zo weer met". Een uur is voorbijgegaan als een hard dichtgeslagen auto portier op de parkeerplaats de aankomst van de andere Hendrik aankondigt. Even la ter verschijnt zijn tors in de deuropening: Hendrik Ha verkamp alias Henk Wolters of Henkie zoals hij onder vrienden ook wel wordt ge noemd. Haverkamp is 32 jaar en bijna twee meter lang. Zijn broek heeft het formaat van een bungalowtent en zijn handen kunnen probleemloos een halve meter bier omvatten. Al bij de eerste kennisma king blijkt: Wolters speelt Haverkamp niet, hij is Haver kamp. Met zijn gekromde neus, diepliggende ogen en telkens naar voren schieten de onderkaak houdt hij het midden tussen Jerommeke uit Suske en Wiske en Tom my Cooper. Onder het praten zwaait hij druk met zijn ar men en in de pauzes tussen de zinnen laat hij een diep ge grom horen. Bierteam Haverkamp schuift aan en be stelt iets fris. Hij heeft het druk, begrijpen we. De ker mis in Hummel staat voor de deur en op dat eendaagse volksfeest vervult hij nu al voor het vijfde jaar tot ieders tevredenheid de functie van 'Bieleman', een tot in de vroe ge historie van Hummelo te ruggaande houthakkersfi guur die in de loop der eeu wen is gedeformeerd tot een soort van dorpsgek die voor aan in de optocht loopt, het verkeert regelt, streken uit haalt en zoal meer. Al is Haverkamp sinds vorig jaar verhuisd naar het naburi ge Drempt, zijn banden met Hummelo hebben daar niet onder geleden. Zo speelt hij nog steeds in het zesde elftal van H&K (Hummelo en Kep- pel) dat overigens dit jaar het zevende is geworden. Haver kamps ploeg heeft zich in de onderafdeling de reputatie van het 'bierteam' verwor ven. Een bijnaam die het dankt aan het feit dat sommi ge spelers herhaaldelijk be neveld binnen de lijnen ver schijnen. Terugspelen op de keeper bij het zesde van H&K kan niet zonder gevaar zijn. Haverkamp scoorde in een jaar op die manier diver se fraaie doelpunten, wat hem bij wijze van straf op et telijke kratten bier kwam te staan, want zo moet het bier team zijn reputatie in stand houden. Het begin van Haverkamps car rière als acteur in buitenge wone dienst van Normaal valt samen met zijn eerste op treden als 'Bieleman' te Hummelo. Helemaal toeval lig is dat niet, want zanger Ben Jolink van Normaal maakte zich in dezelfde ver momming verdienstelijk voor de Hummelose gemeen schap en tijdens hun geza menlijke optreden op de jaar lijkse kermis zijn hem de ta lenten van Haverkamp niet ontgaan. Dorpsgek Telkens als Jolink tijdens op tredens in de Achterhoek het lange lijf van Haverkamp in de zaal ontwaarde, liet hij de gelegenheid niet onbenut om hem uit te nodigen op het po dium de dorpsgek uit te ko men hangen. Zo groeide Ha verkamp geleidelijk naar zijn eerste tv-optreden toe: het nummer 'Oerend Hard'. Ha verkamp, toen nog actief lid van De Blijde Rijders, domi cilie houdend in het concur rerende cafe 'De Stofwolk', slaagde erin een leger motor vrienden voor de televisiere gistratie op de been te bren gen en daarmee was zijn naam gevestigd Maar pas definitief brak hij door na het Normaal-num mer 'Hendrik Haverkamp', waardoor hij ook als zodanig in stad en land bekend werd. Sindsdien staat hij zijn Nor maal-vrienden, in ruil voor de reiskostenvergoeding en een handvol T-shirts, regelmatig in het openbaar terzijde, al beperkt hij sinds hij ge trouwd is de actieradius van zijn zaaloptredens wel voor namelijk tot de Achterhoek. We moeten trouwens over zijn Haverkamp-creatie niet te licht denken, vertelt Hen drik. Zo'n type op de planken zetten is geen sinecure. „Ie mand uutbeeldn die zo dom is as heui, is niet makkelijk", verduidelijkt hij. „Probeer het zolf maar eens". Al te veel instructies van een regisseur brengen hem dan ook al snel uit balans. „Ze mogn mie wel op weg helpn, maar verder moetn ze me mien gang loatn goan, anders wordt het niks" Van stand Al improviserend, op het toneel en daarbuiten, heeft hij de fi guur Haverkamp in de afge lopen jaren geperfectioneerd tot de idioot die televisiekij kend Nederland eind juli kon aanschouwen. Daarbij heeft hy slechts een beperkt maar zeer doeltreffend repertoire van bewegingen en gebaren tot zijn beschikking, waarvan het internationaal bekend duim-tussen-de-wijs-en-mid- delvinger tot dusver het meest succesvol is gebleken. Nederland heeft daarvan via de beeldbuis nog niet kun nen meegenieten, maar hele zalen heeft hij er inmiddels al mee in vervoering gebracht. Overigens wil Haverkamp zich bij gelegenheid ook wel eens als heer van stand tonen. Dat gebeurde bijvoorbeeld in ju ni bij de officiële aanbieding van het Normaal-bier. In een tent, „een paar strobalen ver wijderd van café De Tol" zo als in de convocatie stond. In een strak om zijn buik span nende smoking trad Haver kamp toen op als de ambas sadeur van het Achterhoekse drankwezen. Het was ook de eerste keer dat hij zich samen met Kleine Hendrik aan de fans presenteerde. Haverkamp zorgde ovengens wel voor enige opschudding toen hij zich na het drinken van een meter bier als vrijwil liger aanmeldde om met een grotendeels ontklede jonge dame in het modderbad een nummertje te worstelen. Het uitkleden leverde aanvan kelijk wat problemen op. „Ik goa hier in de tent niet in mien blote kont stoan". zei Hendrik. Achter de geluids boxen dan maar, hoewel daar de uit Amsterdam afkomsti ge worstelaarsters bivakkeer den, „maar die bint wel iets gewend", zei hy. Klompen Natuurlijk had Hendrik de tal loze fotografen onder het pu bliek wel gezien, maar zich dial p—lliwd dat die niet uitsluitend kiekjes voor het familiealbum maakten. Groot was dan ook zyn schrik toen hij zich een week later in diverse popbladen met de worstelende dames zag afgebeeld „Maar ja", zegt Hendrik, „ik zat toch helema- ol onder de drek, de leu kon den toch niet zeen dat ik het was". Nog even terug naar Nederland Muziekland, het debuut van Hendrik Hendrik. Tussen de floorrepetitie en de uitzen ding waren Kleine Hendrik en Hendnk Haverkamp in Chip van de anderen een hap gaan eten in Amster dam. waarna nog een korte wandeling over de Wallen werd gemaakt, want Kleine Hendrik was per slot van re kening nog maar een keer in zyn leven in Amsterdam ge weest. Komt er, vertelt Kleine Hen drik, een vrouw naar buiten, die zegt „Kom. laat de klom pen maar buiten staan" Hen drik „Ik zeg wat. de klom pen buutn loatn stoan* Dat kan ik in huus ook wal. Gyp- gig« Als we de deur van do gelagka mer achter ons dichttrekken, is Kleine Hendnk al lang weg Naar de warme aardap pelen. Alleen Haverkamp blyft nog plakken. Wie geen dringondo reden heeft om te vertrekken, blyft in dat sobe re dranklokaal tussen Zel hem en Hummelo aan de stamtafel zitten. Hietbnnk, Wolters, Jolink en al die an deren ze hebben het alle maal aan den lyve ondervon den.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17