c y De supporter als bewaker Hoe een nieuw stadion weer hoop geeft ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 Vandalisme. Het lijkt onuitroeibaar met voetbal verbonden. Voetbaldeskundigen, wetenschappers, opvoedkundigen, velen hebben zich de afgelopen jaren over het probleem gebogen. Veel uitvoerbare adviezen zijn daar nog niet uit tevoorschijn gekomen. Binnenkort gaat weer een nieuw advieslichaam aan de slag. De KNVB is, met financiële steun van het ministerie van CRM, bezig met de oprichting van een Bureau Veiligheid Voetbalstadions. Dit Extra Bureau gaat eisen formuleren waaraan voetbalaccommoda ties in de betaalde sector op het terrein van orde en veiligheid moeten voldoen. Het is niet onmogelijk en zelfs voor de hand liggend dat het nieuwe stadion-Galgenwaard in Utrecht model zal staan bij het samenstellen van een voorwaardenpakket. Aan de bouw van het stadion in Utrecht is namelijk een intensief onderzoek naar de gedragingen van supporters voorafgegaan. De uitkomsten van dat onderzoek hebben hun weerslag gehad op de vorm en opzet van het stadion. Zo te zien niet zonder succes, want de uitingen van de voorheen zo gevreesde Bunnikzijde-suppor- ters zijn tot nu toe binnen de perken gebleven. Of dat effect van blijvende duur is, zal de tijd moeten leren. In elk geval hebben voorbereiding en bouw van het stadion-Galgenwaard wel een schat aan gegevens opgeleverd die inmiddels naar de KNVB zijn overgeheveld en waarmee het Bureau Veiligheid Voetbalstadions z'n voordeel kan doen. door Bert Paauw Misdragingen van suppor ters lijken tegenwoordig als vanzelfsprekend bij het voetballen te horen. Al diverse jaren doen zich met een zekere regelmaat vechtpartijen, vernielin gen en rellen voor die het aanzien van het voetbal- gebeuren geen goed doen. Ook in het huidige nog maar kort op gang zijnde voetbalseizoen zijn alweer de nodige staaltjes vanda lisme ten beste gegeven, met als triest dieptepunt het optreden van FC Den Haag-aanhangers bij Cambuur in Leeuwarden. In de afgelopen jaren is meer malen de vraag gesteld hoe dit onfrisse verschijnsel kan worden beteugeld. Weten schappers zijn er zelfs aan te pas gekomen om hun licht over deze materie te laten schijnen. Dat heeft tot nu toe geresulteerd in uitgebreide rapporten met veelal dure aanbevelingen, maar het voetbalvandalisme tiert we lig voort. I Onlangs werd bekend dat mi nister De Boer van CRM een subsidie heeft toegekend aan de KNVB voor het aantrek ken van een zogenaamde vei ligheidsambtenaar. Deze ambtenaar moet met andere deskundigen in een op te richten Bureau Veiligheid nagaan hoe orde en veilig heid in en rond voetbalsta dions kunnen worden bevor derd. Voorts moeten eisen worden geformuleerd waar aan accommodaties in het be taalde voetbal moeten vol doen. Richtlijnen De KNVB is op het ogenblik druk doende 'liefhebbers' voor dit Bureau te werven. Ondertussen is in Amster dam al een tijdje vrij geruis loos op eigen houtje een com missie (waarin o.a. politie commissaris Toorenaar) aan de slag die naar verwachting over enkele weken met een geschriftje voor de dag zal komen. Volgens Toorenaar, actief in het hoofdstedelijke voetbal wereldje, houdt de commissie zich bezig met het opstellen van een aantal handzame, praktische richt lijnen "want de aanbevelin gen uit die wetenschappenlij- ke rapporten zijn toch niet te betalen". Wanneer het Bureau Veiligheid van de KNVB binnenkort van start gaat, zal men onder meer kunnen beschikken over ervaringen en gegevens, opgedaan en opgetekend tij dens en voor de bouw van het nieuwe stadion Galgenwaard in Utrecht. Dit stadion, in ruim een jaar uit de grond ge stampt de ingebruikne ming was 18 augustus van dit jaar - is een toonbeeld van een voetbalbastion waarbij is ingespeeld op de ge(mis)dra- gingen van de hedendaagse supporter. Medewerkers van het bedrijf Ballast Nedam, de bouwer van het stadion, vereenzel vigden zich in de periode vöór de bouw met supporters van de beruchte voorhnalige Bunnikzijde. Ze reisden met die supporters mee, in bin nen- en buitenland, verble ven in dezelfde stadionvak ken en konden op die manier een nauwkeurige indruk vor men van het gedrag van deze gevreesde 'soort van suppor ters'. "De supporters zijn intensief gevolgd. Er is gekeken naar individueel gedrag en naar gedrag in de groep. Met de gegevens die dat heeft opge leverd hebben wij ons voor Het nieuwe stadion Galgenwaard: het geheim van zo weinig mogelijk staanplaatsen. deel gedaan bij de bouw van het stadion", zegt ing. M.P.F.Joustra, marketing manager bij Ballast Nedam en één van degenen die nauw betrokken is geweest bij het nieuwe Galgenwaard-pro ject. Stand Joustra:"We hebben destijds nergens specifieke eisen voor voetbalstadions gevonden, noch hier, noch in het buiten land. Een gekke zaak eigen lijk, niets is vastgelegd. We zijn dus afgegaan op onze ei- gen ervaringen". Één van die ervaringen behels de het verschil in gedrag tus sen staand en zittend pu bliek. Joustra:"Het ontstaan van onrust begint altijd bij staand pubhek. Zittend kun je niet makkelijk gooien, je kunt niet uithalen zonder je buurman achter of naast je te hinderen. Dus om te gooien moetje gaan staan. Dan val je op en dat wil men liever niet. Tiissen staand publiek kan men anoniem blijven. In ver reweg de meeste stadions zijn de staanplaatsen met veelal een slecht uitzicht ge situeerd achter het doel. De keepers zijn dan de klos, want die krijgen van alles naar hun hoofd. In Utrecht hebben we achter de doelen zitplaatsen gemaakt. In tra peziumvorm. Anders krijg je hekjes achter elkaar en dat geeft weer een slecht uit zicht". "Op verzoek van het Utrecht- bestuur zijn er nog wel staan plaatsen in het stadion, maar ik denk dat dat in de toe komst allemaal verdwijnt. De staanplaatsen zijn nu in de hoeken van het veld. Om het doel te bereiken met een blik je of iets dergelijks, moet je wei een soort Hulk zijn". "De gebruikte materialen zijn natuurlijk ook met zorg uit gekozen. Met de kuipstoel tjes is niets uit te halen, che micaliën op de muren zijn be stand tegen spuitbussen, het veiligheidsglas kan een stootje hebben en er zijn rus tige, geen agressie opwek kende kleuren aangebracht". Gracht Het meest opvallende aan het nieuwe stadion is echter de 'gracht' tussen veld en tribu nes. Joustra gebruikt liever de term wandelgangen. Jou- stra:"De brandweer wilde een extra vluchtweg. Het sta dion kan maximaal 20.000 mensen herbergen en die moeten in vier minuten bui ten kunnen staan. De aange brachte wandelgangen heb ben acht uitgangen, twee op elke hoek. De wandelgangen liggen 2,5 meter lager dan het veld. Ze zijn geasfalteerd en breed genoeg voor auto's. Als iemand onwel wordt kan de ambulance er snel bij. Een ander voordeel is dat de schoonmakers na afloop van een wedstrijd de rotzooi in de wandelgangen kunnen gooi en, de wagens pikken het daar op". "Dergelijke wandelgangen vor men een betere afscheiding tussen spelers en publiek dan een hek. Een hek nodigt uit tot agressie. Supporters jut ten elkaar op. Natuurlijk doet de scheidsrechter het altijd verkeerd en dan gaat men aan zo'n hek sjorren. Lopen en rotzooi trappen in de wan delgangen heeft weinig zin. Je wordt niet gezien door het publiek en je kunt zelf niet op het veld kijken. Bovenop de wandelgangen zit aan de kant van het veld een schuin, 40 centimeter hoog hekje om het moeilijker te maken op het veld te komen. Dat hekje belemmert niet het uitzicht van het publiek. Er is tot nu toe één keer iemand in ge slaagd op het veld te komen. Dat lukte omdat drie man een soort trapje vormden". "Opvallend was overigens dat de jongen die het veld op klom niet de gevierde held was bij de supporters. Dat zou hij twee jaar geleden wel zijn geweest maar nu moest hij zich als het ware verdedi gen. Waaruit we opnieuw hebben kunnen concluderen dat het betrekken van de sup porters bij de bouw een posi tieve invloed heeft gehad". "De bouw is in alle openheid gebeurd. Er is destijds geen hekwerk omheen geplaatst. Dagelijks waren er zo'n twee honderd supporters die vrij toegang hadden. Ze mochten kijken en vragen stellen. Op merkelijk is dat er niets is vernield of beklad. Daar wa ren we toch wel verbaasd over. De supporters be schouwden het stadion ken nelijk als hun gebouw, daar moesten anderen met hun vingers vanaf blijven. Ik heb tijdens de bouw een jochie van een jaar of twaalf met een stuk hout zien lopen dat hij wilde meenemen. Terwijl ik er over na zat te denken of ik er op af zou gaan, werd hij al door een andere knul terug gestuurd. De supporters wa ren onze bewakers". "We hadden de supporters ook betrokken bij een promotie- filmpje over het stadion. Daar hebben ze volop aan meegewerkt. We hebben ze steeds nieuwe foto's en fol ders gegeven, ook dingen aan hen gevraagd. Zij weten ook veel, zij zitten per slot van re kening elke week in zo'n sta dion". "Het is de bedoeling dat in de toekomst in het stadion sup- portershonken komen waar iets kan worden gedronken en waar kan worden gebil jart. Het is meer dan een kroeg. Het is een ruimte voor mensen die dezelfde hobby delen. Daarbij gaat het er om de werkloze Catharijnejeugd te mengen met gepensioneer den die naar de trainingen komen kijken. En als de trai ner en de spelers link zijn. gaan zij af en toe eens langs om te praten. Dat kan moei lijkheden voorkomen. De houding van spelers en trai ner naar supporters toe is erg belangrijk. Van Breukelen en Van Veen zfjh altijd bij de voorlichtingsdagen geweest. Spelers hebben grote in vloed. Als zij iets zeggen wordt het geloofd". Hoop De ervaringen tot nu toe tijdens de wedstrijden Jn het nieuwe stadion zijn tattelijk hoopge vend. De gedragingen van de voorheen zo beruchte FC Utrecht-supporters zijn aan de rustige kant, de toeschou wers komen vergeleken bij voorgaande jaren in groteren getale naar het stadion terwijl de verkoop van seizoenkaar ten naar een recordhoogte steeg. Joustra: "We hebben voor de ingebruikneming een open dag gehouden, bijna 20.000 mensen waren er toen. Ik heb wel m'n hart vastgehouden, maar het is goed gegaan, Als men kwaad had gewild had men makkelijk met bijvoor beeld een viltstift het zwem bad kunnen vol kliederen. Ook de ervaringen tijdens de eerste wedstrijden zijn zon der meer positief. Wy zijn el ke wedstrijd aanwezig en let ten dan niet zozeer op het spel alswel op wat er om ons heen gebeurt. De politie, die vroeger met dertig man bij de wedstrijd was, kan het nu af met vijftien man. Ze kunnen de wedstrijd zien, gaan vijf minuten voor tijd naar buiten om het verkeer te regelen en kunnen een half uur later naar huis omdat alle verkeer is vertrokken. Er is namelijk parkeergelegenheid aan alle kanten van het stadion. Dat voorkomt lange files." Een ander nieuwtje: er zijn da mestoiletten en invaliden- platforms die men in oudere stadions veelal vergeefs zoekt. Joustra daarover: "In de voorbereidingsfase heb ben we veel stadions bezocht, ook in het buitenland Het viel ons op dat die stadions vrijwel geen damestoiletten telden. Voetbal is kennelijk altijd als een typische man- nensport beschouwd, gezins voorzieningen waren er niet in de stadions. In de grote stadions troffen we één, hooguit twee damestoiletten aan Kun je nagaan wat een puinhoop dat wordt als er in zo'n stadion een popconcert of een congres van de Jeho va's wordt gehouden. In sta dion Galgewaard zijn er dus flink wat damestoiletten aan gebracht, evenals voorzienin gen voor invaliden Tussen de tribunes zijn speciale plat forms gemaakt met liften en er zijn ook aangepaste toilet ten". 'Verder hebben we het aantal verkoopruimtes van drank en etenswaren drastisch uit gebreid. Bij elke toegang, en dat zun er 15. zijn dergelijke ruimtes gemaakt In de mees te stadions is het in de pauze dringen, schelden en soms vechten geblazen als men een biertje of een worstje wil heb ben. Door uitbreiding van het aantal verkooppunten hoe ven mensen niet zo lang meer te wachten. Dan missen ze niets van de tweede helft en de verkopers vangen meer geld omdat er geen klanten weglopen die geen zin het ben om zo lang te wachten' Ongezellig? Tegenover de enthousiaste taal van Joustra staat de mening van anderen die hardnekkig van een gracht in plaats van wandelgangen blijven spre ken en het stadion mede om die reden als een ongezellige bunker omschrijven. Vol gens Joustra volkomen ten onrechte. "Je moet hel sta dion zien als het vol zit met mensen. Dan is het niet onge zellig. De mensen zitten dicht op het veld De verste plaats tot aan de zijlijn bedraagt 32 meter. Je kunt het onderling gepraat van de spelers horen. Je kunt bij wijze van spreken naar de overkant van de tri bunes schreeuwen. Juist om de mensen zo dicht mogelijk op het veld te laten zitten hebben we voor een recht hoekige vorm gekozen en niet voor de ovaalvorm zoals bij de Rotterdamse Kuip". Joustra meldt dat er elders in het land grote interesse be staat voor een stadion la de Galgewaard en dat er ook contacten zijn met gemeen ten in België, Duitsland. En geland en zelfs Indonesië. Die interesse geldt overigens niet alleen de bouwvorm, maar de unieke combinatie van voetbalstadion met kan toor- en bedrijfsruimte. De ruimte onder de tribunes en rond het stadion worden commercieel benut waardoor er tegenover kosten nu plot seling ook baten komen te staan. Joustra: "Eind '77 hebben we de gemeente Utrecht een plan gepresenteerd dat een stadion in combinatie met bedrijven en kantoren be helsde Eén van de opdrach ten van de gemeente was na melijk dat het stadion finan cieel exploitabel moest zijn Dat is gelukt. Simpel gezegd kost het stadion de gemeente niets. Er wordt hier en daar wel over miljoenen ge sproken. maar de kosten en baten zyn tegen elkaar weg te strepen". Camera's "Commerciële invulling is de basis. Je hebt nu ook maar één parkeerterrein nodig voor stadion, kantoren en be drijven Het is toch zonde dat zo'n parkeerterrein bij de meeste stadions doorde weeks niet wordt gebruikt? Dat is toch een smak wegge gooid geld". Is het stadion Galgenwaard in velerlei opzicht een vooruit strevend project, wat men in Utrecht vergeleken bij sta dions als die van Feyenoord en Den Haag mist is een tv- circuit om de supporters op afstand tn de gaten te kunnen houden. Het ontbreken van een dergelijk circuit blijkt een bewuste keuze te zijn met als achterliggende ge dachte. camera's wekken juist agressie op, temeer daar je ze toch niet verborgen houdt. De tijd zal leren wat het beste is. Voorlopig lijkt de Utrecht se opzet geen slechte maar Joustra, hoe enthousiast ook over het Galgenwaard-sta dion, is nuchter genoeg om te kunnen relativeren. "Het be langrijkste is wat er op het veld gebeurt. Als de voetbal lers er met hun pet naar gooi- I en. als zij afbreuk doen aan het spel en de mensen zich I v. rv. W n dan krijg jc vanzelf agressie Daar helpt geen en- I kei stadion tegen, hoe fraai ook gebouwd".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13