Houding VS minder strak Premier Marlens heeft reden tot bezorgdheid Reagan probeert Mexico te temmen C D- Opwinding bij Zwitsers over Nederlandse studentenpastor Israël blijft toch bij eis: eerst vertrek Palestijnen Inzake sancties Russische gaspijpleiding Nieuwe details plan Spaanse staatsgreep ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 ZURICH - In Zurich is kortgeleden de in Zwitserland werkende Ne derlandse studentenpastor dr. Hans van der Geest ontslagen. Aanleiding was een omstreden artikel in de Gereformeerde Kerkbode. Daarin pleitte Van der Geest voor gelijkberechti ging van homo's en hetero's in de Zwitserse wet. Dit maakte een onverwachte stroom reacties los. Twee citaten uit het artikel in de kerkbode zijn de Zwitsers vooral in het verkeerde keelgat gescho ten: „Als mensen elkaar persoon lijk respecteren en voor elkaar instaan, is geen enkele vorm van liefdesuitdrukking verkeerd", en door Willem Offenberg „Gelijkstelling van homo- en he- tero-seksualiteit betekent niet al leen dat er ruimte komt voor mensen die liefde voor het eigen geslacht ervaren en willen uit drukken, maar ook dat de lustbe leving als zodanig niet meer on der verdenking staat". Van der Geest is allerminst een ra dicale hemelbestormer. Hij zegt: „Ik vind het helemaal niet inge- Na pleidooi voor homo's Buitenland wikkeld. Mensen hebben de aan leg om van elkaar te houden. Dat is niet te stuiten. Ik hou niet van het mannelijk geslacht of van het vrouwelijk geslacht. Ik hou van een mens. En of dat een man of een vrouw is. dat is niet zo vrese lijk belangrijk". Als predikant in het Brabantse Nieuwendijk stapte Van der Geest in 1965 over naar een psy chiatrische kliniek in Leidschen- dam, waar hij acht jaar werkte. Zielszorger heette dat toen nog. Seminars, cursussen en confe renties brachten hem herhaalde lijk naar Zwitserland, waar hij negen jaar geleden een baan aan nam als studentenpastor in het Neumunster-diaconessenzieken- huis in een voorstad van Zurich. Zijn opvattingen over homofilie stak hij bij de zogenaamde Clini cal Pastoral Training nooit onder stoelen of banken, maar de vlam sloeg in de pan toen hy een arti kel schreef in een blad dat door zeker enkele honderdduizenden Zwitsers wordt gelezen. Hij deed dit als weerwerk op een artikel van de Christelijke Jonge mannen Vereniging, ofte wel de Zwitserse YMCA. Deze veroor deelde in scherpe bewoordingen een voorstel tot gelijkberechti ging van homo's en hetero's in de Zwitserse wet. De YMCA was ook felgekant tegen verlaging van de minimumleeftijd waarop homoseksueel contact is toege staan. Dat is nu 20 jaar voor ho mo's en 18 jaar voor hetero's. De bedoeling is beide leeftijdsgren zen te verlagen tot 14 of 15 jaar. Hans van der Geest: „De eerste reacties waren kritisch. De men sen die het met me eens waren, zeiden in het begin niks. Die von den het gewoon een leuk artikel en gingen slapen, klaar. Maar de genen die geraakt werden, die schreven vele ingezonden stuk ken in de kerkbode". Maar daar bleef het niet bij; er kwam een hetze op gang. Dertien conservatieve predikaten namen de strijdbijl op. Het oerconserva tieve Witte Kruis, dat alles wat met sex heeft te maken vies vindt, zette het bestuur van het ziekenhuis onder druk. En hoe wel de voorzitter, die bovendien hoofd is van de gereformeerde kerk in Zurich, Van der Geest verdedigde, stemde een meer derheid toch voor ontslag met in gang van februari 1983. Pas toen kwamen de tongen goed los. Van der Geest kreeg onge veer 200 brieven met bijval. Niet meer dan 20 briefschrijvers ver oordeelden hem. Fanaten be kladden de deur van Van der Geests garage met het zoge naamde homoteken. En Van der Geest werd ongewild tot marte laar gebombardeerd. Interviews op radio en tv maakten hem ook buiten Zurich bekend. Het ver haal wil nu dat hij zich beter ge deisd had kunnen houden. Voor al het feit dat hy als buitenlander stelling neemt in een interne Zwitserse aangelegenheid, heeft ongetwijfeld meegespeeld als aanleiding tot zijn ontslag. BONN (ANP/AP) De Verenigde Staten zijn bereid met hun Westeuropese bondgenoten te praten over mogelijk heden voor beëindiging van de Amerikaanse sancties te gen de Siberische gaspijpleiding, zo heeft de Westduitse minister van economische zaken, Otto Lambsdorff, gis teren verklaard in een radio-interview. Hij baseerde deze uitspraak op be sprekingen die de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, dins dag heeft gehad met zijn Ameri- kaande ambtgenoot George Shulz. We hopen dat een combinatie van juridische stappen en politieke overredingskracht kan zorgen voor opheffen van sancties, maar dat zal wel niet snel gebeuren, zo zei Lambsdorff. De nieuwe con- servatief-liberale regering in West-Duitsland heeft laten we ten dat zij de door Duitse bedrij ven afgesloten contracten voor de pijpleiding zal respecteren. Thatcher: geen veranderingen BRIGHTON - De Britse premier mevrouw Thatcher is niet van plan om met het oog op komen de algemene verkiezingen wijzi gingen aan te breygen in de strakke economische politiek zo als haar regering die tot dusver heeft gevoerd. „Nu toegeven zou verraad zijn. en wij verraden onze principes niet. Wij zullen de mensen de waar heid vertellen, en de mensen zul len ons daarop beoordelen", al dus de premier aan het slot van haar rede ter afsluiting van het jaarcongres van de Conservatie ve partij in Brighton. Volgens de premier zal het kern punt van het economische pro gramma van haar regering de be strijding van de inflatie blijven. Zij pleitte voor matiging in de looneisen met de woorden: „De inflatie is niet verslagen als de prijzen niet meer omhoog gaan, maar als de kosten niet meer stij gen". Het nieuwe bewind heeft verder aangedrongen op beter overleg binnen de NAVO om conflicten als die over de pijpleiding te voorkomen en heeft zich ook be reid getoond te praten over een verstrakking van de regels voor de export van strategische goe deren naar de Sowjet-Unie. De commissaris van de koningin voor de provincie Groningen, Vonhoff, heeft gisteren in Was hington in zijn hoedanigheid van voorzitter van de raad van com missarissen van de Nederlandse Gasunie gezegd dat de Gasunie in staat is een mogelijk tekort als gevolg van Russische maatrege len tegen gasleveranties aan Ne derland volledig op te vangen. Vonhoff maakte de opmerking in verband met de door de Ame rikaanse regering onder woor den gebrachte vrees dat West- Europa door Russische gasle- veranties te afhankelijk zou wor den van de Sowjet-Unie. Vonhoff verklaarde dat de normale Nederlandse produktiecapaciteit van 60 miljard kubieke meter gas per jaar, zou kunnen worden op gevoerd "Met 80 tot 100 procent" indien nodig. Hij voegde hier aan toe dat er in dat geval problemen zouden rijzen in verband met de prijs van het gas. omdat het Russische gas goedkoper is, alsmede met de fa ciliteiten voor de distributie van het gas. Vonhoff beklemtoonde evenwel tegenover een vragensteller in de nationale persclub dat het moge lijk is om extra Nederlands gas te leveren voor een vrijwel onbe perkte tijdsduur. "En de op schorting van leveranties vanwe ge politieke redenen geldt door gaans voor beperkte perioden", aldus Vonhoff. MADRID - Een week na de arresta tie van drie Spaanse officieren komen steeds meer details aan het licht over het plan om een staatsgreep uit te voeren op 27 oktober, een dag voor de verkie zingen. De operatie „Mars" (de aanvankelijke naam van het plan, Cervantes, blijkt nergens in de aangetroffen documenten voor te komen) zou een bliksem actie moeten zijn om in drie uur tijd alle centrale punten, waaron der het koninklijk paleis van ko ning Juan Carlos en het militaire hoofdkwartier van de generale staf, te neutraliseren. door Gerrit-Jan Hoek De operatie van meer dan honderd kolonels was er bovendien op ge richt om de hoogste militaire be windvoerders in de diverse mili taire districten te isoleren. Twee belangrijke militairen stonden echter op de zwarte lijst om di rect geliquideerd te worden. Ge neraal Sabino Fernandez Cam pos, militair-secretaris van ko ning Juan Carlos, die op 23 fe bruari vorig jaar als adviseur van de koning een hoofdrol speelde om de mislukte coup van die dag te ontmantelen. De andere mili tair zou kolonel Manglano zijn, hoofd van de militaire inlichtin gendienst CESID, die vanwege zijn democratische opvattingen het volle vertrouwen geniet van regering en politieke partyen. De actie zou worden uitgevoerd door ongeveer zeventig com mando's. bestaande uit een aan tal Groene Baretten, varièrend van vier tot veertig man. Wan neer Madrid eenmaal onder con trole van de rebellen zou zijn, zou via de radio de formatie van een militaire junta worden bekend gemaakt, die zou bestaan uit 22 kolonels. De definitieve datum komt ner gens in het plan voor, alleen een aanduiding dat de operatie uitge voerd zou worden de dag voor de verkiezingen. Op die dag zouden namelijk alle partijleiders (van wie enkele direct „geannuleerd" zouden worden) weer in de Spaanse hoofdstad zijn terugge keerd na de verkiezingscampag ne. Die „dag van de overpein zing" zou de rebelse militairen bovendien in de kaart spelen, omdat dan alle militaire eenhe den zich traditioneel in staat van verhoogde waakzaamheid bevin den. Een van de meest sinistere details van de operatie Mars vormde het onderdeel van de „psychologi sche voorbereiding van de bevol king". Indien bepaalde groepen met geweld de putsch zouden proberen tegen te houden, zou den de samenzweerders het ge weld nog verder aandikken om bij de bevolking een psychose van geweld te creëren. Wanneer de staatsgreep op geen enkel ver zet zou stuiten, zouden de rebel len zelf voor aanslagen zorgen om een interventie van de rest van het leger te provoceren. JERUZALEM - Een verkoold geraamte. Dat is alles wat overbleef v autoriteiten in Israël geloven dat de brand door joodse extremisten ii nogal bezwaar tegen de wervende activiteiten van deze kerk. i de Baptisten Kerk in Jeruzalem. De langestoken. Deze extremisten maken JERUZALEM (AFP/AP) - "De Is raëlische regering heeft niet haar aanvankelijke eis opgegeven dat de Palestijnse strijders in Liba non het Libanese grondgebied verlaten voordat Israëlische mili tairen vertrekken". Dit is giste ren in een communiqué van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken in Jeruzalem be kendgemaakt. De woordvoerder van het ministe rie sprak kranteberichten tegen dat Israël zou instemmen met het vertrek van de Palestijnen en Syriërs gelijk met dat van de Is raëlische militairen. "Die berich ten zijn ongefundeerd en weer spiegelen niet het standpunt van de Israëlische regering". Van de Israëliërs verwerpt 38,6 procent de vredesdenkbeelden voor het Midden-Oosten die de Amerikaanse president, Ronald Reagan, op 1 september kenbaar heeft gemaakt. Daartegenover aanvaardt 38,8 procent deze als "onderhandelingsbasis". Dit blijkt uit de uitslag van een opi niepeiling van het instituut "Mo- diien" die gisteren bekendge maakt is. De denkbeelden van Reagan om vatten onder meer autonomie voor de Palestijnen op de weste lijke Jordaanoever en in Gaza in een relatie met Jordanië en be vriezing van het nederzettingen- beleid. De Italiaanse regering heeft giste ren haar bezorgdheid uitgespro ken over vermeende mishande ling van Palestijnen door Liba nese troepen in Beiroet en zijn partners in de multinationale vredesmacht opgeroepen "pre- ciese informatie" te eisen over toekomstige politionele acties. Dit is bekend gemaakt door Ita liaanse functionarissen. Het verzoek werd gedaan in een boodschap van premier Giovan ni Spadolini aan de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Franse president Frangois Mit terrand. De functionarissen zeiden dat de boodschap uiting gaf aan "de zeer grote bezorgdheid" van de Italianen over vermeende geval len van wreedheid door Libane se soldaten bij een recente zuive ringsactie in West-Beiroet. Het Libanese leger heeft overigens elf leden van de Duitse Baader- Meinhofgroep en drie leiders van de Italiaanse Rode Brigades gearresteerd tijdens veiligheids- patrouilles in Beiroet. De samenstelling van de nieuwe Libanese regering onder premier Chafic Wazzan heeft de meeste politieke waarnemers verrast. Men had verwacht dat het een kabinet van het "traditionele" ty pe zou woden, dat de diverse po litieke stromingen vertegen woordigde. Wazzan presenteerde echter een ploeg van slechts tien ministers, die 21 portefeuilles on der hun beheer hebben gekre gen. Opmerkelijk is dat deze be windslieden niet uit de in het parlement vertegenwoordigde politieke groeperingen voortko men, maar tot de verschillende confessionele richtingen beho- Zeven jaar voor Poolse dissident WARSCHAU (AFP) - De militaire rechtbank van Warschau heeft de dissidentenleider Leszek Moczulski gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven jaar. Volgens het Poolse persbureau PAP krijgt Moczuls ki, voorzitter van de "confedera tie voor een onafhankelijk Po len" (KPN), de straf voor activi teit gericht tegen de belangen van de staat Polen. De andere verdachten Romuald Szeremietiew en Tadeusz Stans- ki kregen vijfjaar, Tadeusz Jand- ziszak twee jaar. De Belgen kiezen morgen nieuwe gemeenteraden. De regerings coalitie van christen-democraten en liberalen ziet de uitslag met zorg tegemoet. De verkiezingen liggen kennelijk zó gevoelig, dat de Belgische staatsomroep BRT besloot een anti-christen-demo cratische passage uit een tv-interview met de theoloog Schille- beeckx, dat deze week uitgezonden werd, te knippen. „Het komt erop neer", zegt Schillebeeckx, „dat in tijd van crisis chris tenen links moeten stemmen". De Belgische kiezers zullen dit stemadvies in elke geval moeten i Het is een traditioneel discus siepunt onder politici: heb ben gemeenteraadsverkiezin gen invloed op de nationale politiek, of niet? Doorgaans hangt het antwoord af van de per partij verwachte winst of verlies. Dat geldt in Neder land, dat geldt evenzeer in België, waar morgen 6,9 mil joen Belgen naar de stemlo kalen trekken om een kleine 13.000 gemeenteraadsleden te kiezen voor de komende zes jaar. De Belgische premier Martens (christen-democraat - CVP) lokte deze discussie al in een vroeg stadium uit. Op 6 sep tember wees hij openlijk elke invlped van de verkiezings uitslag op zijn regeringsbe leid af. „De gemeenteraads verkiezingen hebben slechts betrekking op de gemeenten. De regering laat zich er niet door van de rechte weg af brengen. Er is geen ander beleid mogelijk dan dat wat wij vandaag voeren. We staan met de rug tegen de muur", aldus Martens. „Ik vrees de verkiezingsuitslag niet", verzekerde hij nog, maar dat kon zijn bezorgde ondertoon toch niet verhelen. door Ferry Mingelen Reden tot bezorgdheid is er ge noeg voor Martens en zijn ploeg christen-democraten en liberalen. Volgens de laat ste opiniepeiling van eind september zouden de rege ringspartijen behoorlijk ver liezen, terwijl de oppositie (socialisten en Vlaamse na tionalisten) vooruitgaat. Be langrijker nog is echter de maatschappelijke onrust die na een hete lente, met zijn na tionale stakingen en hevige staalrellen en een rustige zo mer, opnieuw de kop op be gint te steken. Het ingrijpende bezuinigings menu la Van Agt en Van der Stee, dat de regering-Martens de Belgische burgers voor schotelt, begint slecht te be komen. Arbeidsonrust, prikacties, demonstraties, 24- uursstakingen in uiteenlo pende sectoren als de staal, de spoorwegen, de posterij en, het onderwijs en de ge pensioneerden doen de poli tieke temperatuur in België de laatste dagen weer aardig oplopen. En dat, terwijl de belangrijkste regeringsmaatregelen eigen lijk nog niet bekend zijn. Al enige tijd overlegt de rege ring met de sociale partners over fundamentele zaken als herindexering van de lonen (waarover werkgevers en werknemers een hard ge vecht leveren), de werktijd verkorting en de omstreden afschaffing van de kinderbij slag voor enige kinderen, maar beslissingen worden toevallig pas na 10 oktober verwacht. De geur van het menu „Mar tens", die reeds uit de rege ringskeuken naar buiten waait, kan echter voor veel kiezers al genoeg zijn om zich snel naar een ander restau rant te begeven. Karei van Miert, de leider van de Vlaamse socialisten, haakt daar natuurlijk gretig op in om zijn oppositiepotje aan de man te brengen. „Indien de verkiezingen op 10 oktober slecht uitvallen voor de rege ringspartijen, dan is dat een belangrijk politiek feit. Wij zullen eisen dat er nieuwe na tionale verkiezingen komen zodat de bevolking zich dui delijk kan uitspreken voor een alternatief beleid", zei Van Miert deze week hoop vol. Het nationale economische de-, bat doet al te gemakkelijk an dere voor de gemeenteraads verkiezingen belangrijke fac toren vergeten. De Vlaams- Waalse tegenstellingen blij ven hun rol spelen, vertaald in een verwachte opmars van de Vlaamse nationalistische Volksunie (niet te verwarren met de gelijknamige Neder landse ultra-rechtse splinter groepering) en een teruggang van de Franse taalstrijdpartij, het FDF, vooral in het Brus selse. Ook de vreemdelingenhaat heeft zijn invloed, vooral in gemeenten waar immigran ten 30 tot 50 procent van de bevolking uitmaken. Het rechtse „Vlaamse Blok", met nu in Genk verboden racisti sche affiches als „Vijfhon derdduizend werklozen, waarom dan gastarbeiders?", en FDF-politici als wethou der Lismonde in Voorst met zijn „open brief aan het (vreemdelingen)uitschot", proberen daar handig een graantje van mee te pikken. Minder gevaarlijk is de actie die verkeersminister De Croo ondernam om de vrouwelijke bevolking van zijn' gemeente Brakel te gerieven. Hij liet overal een soort namaakoor- konde bezorgen waarin met gotische letters: „De mooiste naam op het wereldrond is moeder", aangeboden aan al le moeders door Herman de Croo. Daarmee verwijderde deze liberale politicus zich wel erg ver van de dagelijkse politieke zorgen, maar dat zal wel precies zijn bedoeling zijn geweest. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTR. toM&piiknztierkcpp&sW MEXICO STAD - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft vrijdag een ontmoeting gehad met zijn Mexicaanse ambtge- noot-in-spé Miguel de la Madrid. door Rob Sprenkels Naar buiten toe was het een openhartige, vriendelijke ken nismaking. Maar tijdens het ge sprek achter gesloten deuren in het Amerikaanse San Diego zal niettemin het nodige politieke vuurwerk zijn afgestoken rond het belangrijkste onderwerp van gesprek: Midden-Amerika. Eerder op de dag had de Ameri kaanse president De la Madrid, die per 1 december de huidige president José Lopez Portillo op volgt, vergezeld naar de kort over de grens gelegen Mexicaan se stad Tijuana. Daar legde Rea gan bloemen bij het monument van de legendarische Mexicaan se president Benito Juarez, die bekendheid geniet over de gehe le wereld vanwege zijn lijf spreuk. „Vrede is het respect voor de rechten van een ander", zo meende deze strijdlustige li beraal uit de 19e eeuw. Wat er achter de gesloten deuren in San Diego precies is besproken, zal hoogstwaarschijnlijk nooit bekend worden. Maar aangeno men wordt dat Reagan, in strijd met de lijfspreuk van een paar uur eerder door hem geëerde Juarez, heeft getracht om de kla re taal van Mexico inzake Mid- den-Amerika te smoren met be loftes voor verregaande econo mische bijstand. Commentatoren in de Verenigde Staten hadden er aan de voor avond van de ontmoeting tussen Reagan en technocraat De la Ma drid al op gewezen dat Reagans conservatieve achterban goede hoop had dat een dergelijk poli tiek kapitaliseren 1 sche hulp nu ook wat betreft Me xico succes zal hebben. Mexico verkeert immers in een giganti sche economische crisis en kan zijn buitenlandse schulden niet meer voldoen. In Washington gaat men ervan uit dat De la Ma drid lang niet zo progressief zal zyn als de huidige president, Jo se Lopez Portillo, die op het ogenblik wellicht een van de be langrijkste obstakels vormt voor Amerika om conflicten in Mid- den-Amerika desnoods met bruut geweld te beslechten. In Mexico verwacht men over het algemeen dat mocht Reagan in derdaad economische hulp in ruil voor steua voor de Ameri kaanse politiek inzake Midden- Amerika hebben voorgesteld, De la Madrid daar niet op is inge gaan. Maar de troeven van Rea gan, met name de economische crisis in Mexico en de miljoenen Mexicaanse arbeiders, die ille gaal in de Verenigde Staten werken, zijn natuurlijk wel erg sterk. Daarom bestaat er toch nog de nodige twijfel over het geen er precies in San Diego is gebeurd. In ieder geval gaan er reeds geruchten dat er nog dit jaar een nieuwe ontmoeting tus sen Reagan en De la Madrid zal plaatsvinden, vlak nadat De la Madrid op 1 december officieel als president is beëdigd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10