Israël milder 'tegenover PLO Zweedse marine zit in haar maag met onderzeeër J Doodvonnis over Poolse vakbond voltrekt zich Scherpe aanval op vakbonden "Ja pappie, de oppas is echt naar huis." -Palestijnen niet het eerst weg Haddad is bereid tot vertrek uit Libanon Laat eens wat van je Zwitserland levert lid RAF uit Britse minister: Italië: agent gedood om gevangene te bevrijden 8 UKlUtSLK WARSCHAU (Reuter/DPA) - In het Poolse parlement wordt het officiële doodvonnis over de vrije vakcentrale Solidariteit vol trokken. De leden van de Sejm komen vandaag en morgen bij een voor het aannemen van de nieuwe vakbondswet. waarmee alle bestaande vakbonden wor den ontbonden. Sinds de afkon diging van de noodtoestand was de activiteit van Solidariteit op geschort. maar nu wordt de vrije vakbeweging illegaal. De sfeer in het land is gespannen aan de vooravond van deze zit ting. maar er zijn de Polen wei nig mogelijkheden gelaten om hun misnoegen te uiten. Met hun machtsvertoon bij de betogingen van 31 augustus hebben de auto riteiten getoond dat ze elk verzet in de kiem willen smoren. Maar w de spanning is wel zo hoog opge lopen dat aartsbisschop Jozef 7 Glemp een voorgenomen reis naar Rome heeft afgezegd. De partij wil niets aan het toeval overlaten. Het Politburo deed deze week de ongebruikelijke stap om alle fractieleden van de Poolse Verenigde Arbeiderspar tij (de communistische partij) te verplichten zich in de debatten Buitenland en de stemming voor de wet uit te spreken, kennelijk uit vrees voor mogelijke stemonthoudin- gen. Eventuele blancostemmers zouden zich niet willen verzetten tegen de ontbinding van Solida riteit. maar tegen de gelijktijdige liquidatie van de per bedrijfstak georganiseerde vakbonden. In deze .gezagsgetrouwe bonden hadden veel dogmatici en func tionarissen van de oude centra listisch gestuurde bonden een nieuw onderdak gevonden. Het wetsontwerp is in de Poolse media nog niet gepubliceerd maar de autoriteiten hebben bij zonderheden laten uitlekken naar buitenlandse corresponden ten. Vermoedelijk verwachten ze dat hun burgers zo via de wester se radiozenders, die in Polen in tensief worden beluisterd, vast worden voorbereid. Volgens goe- dingelichte zegslieden zullen er maandag in de bedrijven specia le voorlichters aanwezig zijn om de arbeiders over de wet in te lichten, en eventuele verhitte ge moederen te kalmeren. In de Poolse pers wordt de wet aange kondigd als een nieuw begin in de arbeidsverhoudingen. De wet stelt jdat de nieuwe bonden zelf- bestuïend zullen zijn, en onaf hankelijk van de staat en de ad- ministatieve organen. Maar, zo merken de waarnemers op, over onafhankelijkheid van de partij wordt niet gesproken. Het artikel waarin het partijdagblad Trybu- na Ludu herinnert aan Lenins stelling dat de vakbonden moe ten dienen als drijfriem tussen de partij en de massa, voorspelt wat dat betreft niet veel goeds. Het stakingsrecht wordt in de nieuwe wet drastisch beperkt. Stakingen zijn toegestaan ter on dersteuning van economische en sociale eisen, maar alleen als alle bemiddelingsmogelijkheden zijn uitgeput. Politieke en solidari- teitsstakingen zijn verboden. In een "kritieke economische situa tie" kan het parlement het sta kingsrecht voor onbepaalde tijd opschorten. Onder de staat van beleg en de staat van oorlog zijn stakingen verboden. Op het organiseren van illegale sta kingen komen zwaardere straf fen te staan. In het vorig jaar op gestelde ontwerp was slechts sprake van geldboetes, maar nu kan maximaal een jaar gevange nisstraf worden opgelegd. Deel nemers aan legale stakingen mo gen daar geen nadeel van onder vinden. maar ïh de wet ontbre ken de verder strekkende garan ties van het eerdere ontwerp. Ook de mogelijkheden voor inter nationale contacten van de bond worden sterk aan banden gelegd. Bonden die de belangen van de Poolse republiek schaden of con tact onderhouden met binnen- of buitenlandse organisaties die te gen de belangen van Polen werken, kunnen verboden wor den. Deze bepaling zal zeker een gunstig onthaal vinden bij de communistische regimes in de buurlanden, die altijd bevreesd zijn geweest voor de "besmette lijke werking" van een vrije vak bond. Anders dan Solidariteit mogen de nieuwe bonden geen regionale structuur opbouwen: ze moeten bedrijfstaksgewijs worden geor ganiseerd. Over het recht op toe gang tot de media - een van de hoofdeisen van Solidarieteit - vermeldt de wet niets. In theorie zouden de leden van So lidariteit in een fabriek hun oude vakbondsafdeling kunnen hero prichten en registratie aanvra gen. Maar per fabriek wordt slechts één vakbond toegestaan, en het zijn de autoriteiten die uit maken welke aanvragen voor re gistratie wordt gehonoreerd. JERUZALEM (UPI) Israël heeft zijn eis laten vallen dat alle overgebleven PLO-strij- ders Libanon moeten hebben verlaten voor Israëlische en Syrische troepen beginnen met de aftocht. METOULLA (AFP) - De christelijke dissidente mili tieleider majoor Saad Had dad heeft zich bereid ver klaard eventueel Libanon te verlaten. "Ik ben bereid uit Libanon te vertrekken als mijn aanwezigheid een be lemmering vormt voor de on derhandel ngen tussen Israël en Libanon over de veilig heid in Zuid-Libanon", zei hij gisteren na afloop van zijn onderhoud met de Israëli sche minister van defensie, Ariel Sharon. "Het schijnt dat commandant Haddad de laatste tijd onder werp van discussie en een principiële kwestie is gewor den. Als mijn aanwezigheid een sta in de weg is wil ik hier weggaan en eventueel ook uit Libanon en me elders gaan vestigen, mogelijk in Israël", aldus Haddad. Functionarissen zeiden dat de Pa lestijnse commando's uit Liba non moeten zijn op het moment dat de laatste Syrische en Israëli sche soldaat het land verlaat. De woordvoerder van premier Me- nachem Begin zei eerder deze week dat alle guerrillero's Liba non onmiddellijk moesten verla ten. Een van de functionarissen zei dat het niet noodzakelijk is om "te beginnen met de PLO. Wie eerst vertrekt en wie daarna is niet zo belangrijk. Wij willen er zeker van zijn dat er geen terrorist ach terblijft nadat het Israëlische le ger Libanon heeft verlaten". Hij ontkende dat er sprake zou zijn van een wijziging in het beleid. "Het is geen politieke kwestie, het gaat alleen om de technische uitvoering". Een andere bron van zorgen voor de Israëlische regering vormen de nog niet helder gedefinieerde "veiligheidsmaatregelen" die Is raël wenst om ervan verzekerd te zijn dat Zuid-Libanon niet op nieuw een bolwerk wordt van PLO-strijders. De kwestie moet volgens de functionaris ter spra ke komen in de onderhandelin gen over de terugtocht van alle buitenlandse troepen uit Liba non. Hij ontkende dat Israël zijn troepen in het zuiden van Liba non wil houden als er geen be vredigende regeling komt. Hij herhaalde wel een van de eisen waar volgens de Israëliërs niet aan te tornen valt: "een overeen komst met de Syriërs zal het uit wisselen van krijgsgevangenen moeten inhouden". Israël zegt LONDEN (AP) - De Amerikaanse actrice Koo Stark zorgt op dit mo ment voor grote opschudding in de Britse pers. Prins Andrew, die als helikopterpiloot in de Falkland-oorlog diende, brengt een welverdiende vakantie met-deze dame door op een Caribisch eiland. Dat zou allemaal niet zo erg zijn, als Koo in keurige musical-films optrad. Maar mevrouw Stark was onlangs te zien in een zogenaamde "Tfl-vorr>n-vrO',nktie", waarin zij veelvuldig uit de kleren ging. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten je regio bel je binnen Nederland na 18 00 uur er. m t weekend vnor half Reid dat het ongeveer 300 Syrische krijgsgevangenen heeft. En vol gens militaire bronnen bevinden zich 11 Israëlische soldaten in vijandelijke handen en worden er vijf vermist. Daar acht van de 11 echter gevangen zijn genomen door Palestijnse commando's kan het zijn dat Syrië zich niet verantwoordelijk acht voor hun terugkeer naar Israël. Israël heeft verder ongeveer 7.000 Palestij- nen in kampen opgesloten. Zuivering Het Libanese leger zal na voltooi ing van zijn zuiveringsoperaties in West-Beiroet ook het oostelij ke deel van de hoofdstad uitkam men op illegale vreemdelingen en wapens. Dit heeft de staatsra dio gisteren bekendgemaakt. Dat zal een moeilijke operatie wor den omdat zich in oost-Beiroet meer dan 20.000 gewapende mili tieleden van de falangistische partij van president Amin Ge- mayel bevinden. Westelijke di plomaten betwijfelen het of de rechtse militie zich zal laten ont wapenen, voordat de Syrische en de Israëlische troepen die nu nog het grootste deel van Libanon bezet houden, zich hebben terug getrokken. De Libanese premier Wazzan heeft gisteravond bekendgemaakt dat hij een nieuw kabinet van tien le den heeft gevormd. Hij zei dit na afloop van een langdurige be spreking met de Libanese presi dent Amin Gemayel. Wazzan heeft drie dagen overleg gepleegd met de diverse groepen ringen en blokken in het parle ment. Zij hadden ervoor gepleit dat het merendeel van de minis ters afkomstig zou zijn uit de volksvertegenwoordiging. BONN (AFP/UPI) - De Zwitserse autoriteiten hebben de Westdui- ter Rolf Clemens Wagner aan de Bondsrepubliek uitgeleverd, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van justi tie gisteren gezegd. Wagner moet in West-Duitsland terecht staan wegens zijn aandeel in de ont voering van en de moord op Hans-Martin Schleyer, de voor zitter van het Westduitse werk geversverbond, die in 1977 door RAF-leden werd vermoord. Wagner is in 1980 in Zwitserland al veroordeeld tot levenslang voor de moord op een vrouw tijdens een bankoverval in Zurich. Spanje: officieren officieel in staat van beschuldiging MADRID (ANP) - Een Spaanse militaire rechtbank heeft giste ren drie officieren officieel be schuldigd van samenzwering tot opstand. De officieren, kolonel Luis Munoz Gutierrez, kolonel Jesus Crespo Cuspinera en zijn broer luite nant-kolonel Jose Crespo Cuspi nera, werden zaterdag gearres teerd op verdenking van het voorbereiden van een coup aan de vooravond van de verkiezin gen van 28 maart, dit om een waarschijnlijke overwinning van de socialisten te voorkomen. BRIGHTON Een van de afgevaardigden op het congres van de Britse conservatieven heeft moeite de ogen open te houden. Een ander kijkt even eens wat glazig voor zich uit tijdens de rede van minister Tebbit van werkgelegenheid. BRIGHTON - De Britse minister van werkgelegenheid, Tebbit, heeft gisteren een scherpe aanval gelanceerd op de Britse vakbon den, die hij medeverantwoorde lijk stelde voor de grote werk loosheid in Engeland. Ook voorgaande regeringen, die een inflatiebevorderende poli tiek voerden, zijn schuldig aan de 3,3 miljoen werklozen in het door Henk Dam Verenigd Koninkrijk, aldus Teb bit tijdens zijn rede op het jaar congres van de Conservatieve Partij in Brighton. De agressieve speech van de be windsman ging er in als koek bij de conservatieven, die hem een langdurige staande ovatie gaven. Net als minister Howe (finan ciën) een dag eerder, zei Tebbit dat de regering aan de huidige strakke monetaristische politiek zal vasthouden. Interessant aan de rede van Tebbit was vooral dat hij niet zei dat de regering met werkgelegenheids projecten zal komen of zelfs maar geld in de zieke economie zal pompen. Hij zei evenmin dat het eind van de in Engeland nog steeds alarmerend snel stijgende werkloosheid in zicht is. Integendeel. Tebbit waarschuwde ervoor dat de wereldwijde reces sie dieper is dan vorig jaar voor mogelijk werd gehouden. „Het is moeilijker geworden. Onze ex porterende bedrijven vechten op inkrimpende markten, waar de concurrentie steeds scherper wordt", aldus de minister. De socialistische benadering van de huidige economische proble men voert het land alleen maar verder in het slop. aldus Tebbit, die in dit verband de sterk geste gen werkloosheid in West-Duits land onder Schmidt en Frankrijk onder Mitterrand noemde. De conservatieven, aldus Tebbit, zijn erin geslaagd paal en perk te stellen aan de overbemanning by tal van ambtelijke diensten. Bo vendien, zo zei hij, „zijn wij erin gelaagd de inflatie onder contro le te brengen, een eerste stap in het gevecht tegen de werkloos heid". Tebbit legde het veelgehoorde ver wijt, dat de regering-Thatcher onvoldoende medeleven toont voor de slachtoffers van de werk loosheid, naast zich neer. Het zijn juist de militante vakbonds leden die onvoldoende medele ven tonen, aldus Tebbit. „Zieke kinderen laten ze lijden, verkeersslachtoffers laten ze op de weg liggen. Voor deze vak bondsmensen zijn het niet meer dan slachtoffers van de klassen strijd", aldus Tebbit in een ver wijzing naar de nu al maanden durende acties in de gezond heidszorg. Tebbit verweet de bonden in scherpe bewoordingen dat zij hun leden in de steek hebben ge laten. Zij hebben met hun stakin gen en absurd hoge salariseisen onze industrie kapot gemaakt. Zij hebben mensen werkloos ge maakt terwille van het politieke dogma, aldus de minister. AVELLINO (UPI) - Gangsters hebben gisteren bij Avellino in Italië een politieauto in een hin derlaag gelokt en in het vuurge vecht dat volgde een agent dood geschoten en een gangster die naar Avellino werd gebracht om wegens moord terecht te staan, bevryd. De ontsnapte gevangene is de 22- jarige Mario Cuomo, wiens pro ces vandaag zou beginnen. Het zou een verhaal van Jules Verne kunnen zyn: geheim zinnig onderwatervaartuig gesignaleerd voor de kust van Zweden. Zweedse mili tairen trachten met geavan ceerde apparatuur het myste rieuze geval op te sporen, maar dat wil niet erg lukken Want óf de bemanning heeft het schip, ondanks het her metisch afsluiten van twee zee-armen. in veiliger water weten te loodsen. Of, en met die mogelijkheid wordt ster ker rekening gehouden, de onderzeeer heeft zich op de rotsachtige bodem van de Oostzee genesteld en wacht rustig de bui af. Al gaat er sinds gisteren het gerucht dat door Annemiek Ruygrok het vaartuig een ontsnap pingspoging heefl gewaagd, die mislukt zou zyn. Voorlo pig is de bemanning dus weer veroordeeld tot vol strekte rust. want elk geluid aan boord kan ertoe leiden dat de Zweedse marine het object alsnog lokaliseert. De bemanning moet zich dus let terlijk op kousevoeten voort bewegen. hardop spreken is taboe en elke andere vorm van geluid maken ten streng ste verboden. Een situatie, die overigens al zeven dagen duurt en elk moment kan worden beëindigd. Grof geweld ïullen de neutrale Zweden daarbij niet gebrui ken, bang als ze zijn voor de vervelende politieke conse quenties die dat met zich mee kan brengen voor hun ver standhouding met de Sowjet- Unie, het land waarvan de onderzeeër, zoals wordt aan genomen, vermoedelijk af komstig is. Daarom volstaat de Zweedse marine met het afwerpen van lichte diepte bommen om de bemanning teruggekaatst. Ook m dit ge val ging de marine zo te werk. Maar de Zweedse bodem is erg rotsachtig en modderig, waardoor valse reflecties worden geregistreerd en het heel moeilijk is het myste rieuze voorwerp te vinden. In tweede instantie kan men overgaan tot zogenaamde passieve opsporing Met verfijnde apparatuur gewoon luisteren. Maar aangezien de onderzeeër zich byna zeker op de zeebodem bevindt en zich muisstil houdt, is ook dat bijna ondoenlijk. Als derde mogelijkheid, aldus een woordvoerder van Hol landse Signaal, de firma die zich met de produktie en ont wikkeling van dergelijke ap paratuur bezighoudt, is er de zogenaamde "Side-scan so nar". Met dit systeem wordt langs de zeebodem een sonar met een hele hoge frequentie getrokken. Deze methode wordt erg veel in de offshore ("mijnbouw op zee") ge bruikt om pijpleidingen te lo kaliseren of wrakken op te sporen. Met die sonar kun nen de vorm en omvang van een voorwerp worden vastge steld. Het is evenwel niet be kend of Zweden over derge lijke apparatuur beschikt En de Zweedse marinewoord voerder Sven Carlsson is erg spaarzaam met mededelin gen daarover. De vermoedelijke uitbraakpo- ging van de ingesloten onder zeeër via de noordelijke uit gang van het gebied. van de onderzeeër onder psy chologische druk te zetten en te bereiken dat het vaartuig snel boven water komt. De Zweden gaan daarbij be hoedzaam te werk. want zij willen voor alles voorkomen dat het vaartuig wordt ge raakt omdat het niet voor honderd procent zeker is dat er geen kernlading aan boord is die bij een ongeluk het mi lieu van de Oostzee danig zou kunnen verpesten. Dat de Zweedse marine met het incident in haar maag zit, staat buiten kijf. Het is nu al de negende onderzeeër die ongevraagd de Zweedse ter ritoriale wateren binnen dringt en op die manier de bescherming van die wateren min of meer tot een lachertje maakt. Het institutionele vangnet van de Zweden blijkt onvoldoende te func tioneren en dat is voor een gebied als dat rond de mari nebasis Muskoe. waar veel militaire geheimen liggen op geslagen, buitengewoon pyn- Ujk. De marinebasis geldt als een denktank voor militaire strategen, die er in tijd van oorlog verdedigingsplannen uitbroeden, en als zodanig is zij een bijzonder interessant doelwit voor spionageactivi- teiten van de Sowjet-Unie. Dat de kleine onderzeeer - de deskundigen geloven niet dat het een kernonderzeeër is - ondanks alle geavanceerde apparatuur van de Zweden niet zo gauw kan worden op gespoord, heefl voornamelijk te maken met de bodemge steldheid van de Zweedse kustwateren. Zodra een on derzeeër wordt gesignaleerd schakelt de Zweedse marine haar sonar-apparatuur in waarmee geluidsgolven naar de bodem worden gezonden, die vervolgens op het gesig naleerde voorwerp worden Waarschijnlijk zit er voor de Zweedse marine dus niets anders op dan geduld te oefe nen, totdat de positie van de bemanning te benard wordt Dan duikt de onderzeeër van zelf wel boven, zo wordt ver wacht, en kunnen de Zweed se autoriteiten de bemanning aan land brengen voor onder vraging "De tydfactor is heel belang rijk". aldus een woordvoer der van de Nederlandse mari ne. "Wat dat betreft zijn de mensen aan land in het voor deel boven die in de onder zeeer. Op een gegeven mo ment moeten zij opduiken, want dan komt er zuurstofge brek. Alleen een kernonder zeeër is in staat heel lang on der water te blijven. Maar aangezien het vermoeden be staat dat dit geen kemonder- zeeër is, raakt de zuurstof zo zoetjes aan op". Hy is ervan overtuigd dat de onderzeeër zich nog in het door de Zweedse marine afgebaken de gebied bevindt. Dit in te genstelling tot ir. Kreeften - berg, directeur van het Mari ne Elektronisch en Optisch Bedrijf in Oegstgeest "Ik denk dat hij ontsnapt is", is zyn mening. "Vermoedelijk zijn de Zweden toch te la* geweest om hem te lokalise ren en op die plek vast te houden. Volgens my is hy slechts gesignaleerd, waarop hii kon ontsnappen". Zou er een mogelijkheid zijn dat de Zweden zich vergis sen? Dat de apparatuur op een grote walvis ts gestuit in plaats van op een onder zeeër? Kreeflenberg gelooft daar niet in: "Ik denk niet dat het een monster van Loch ness is Er zal wel degelyk van een onderzeeër sprake zijn". Hij, noch de woordvoeder van de marine, meent dat een der gelijk incident ooit in de Ne derlandse wateren kan voor komen. "De bodem van de Noordzee is niet geschikt voor onderzeeërs. Bovendien zyn de Nederlandse territo riale wateren te ondiep". te bespeuren. Leedvermaak? "Nou nee. geen leedvermaak. Maar eerlyk gezegd ben ik wel bly dal wy niet met dit probleem te kampen heb ben".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9