Overeenstemming f over kernwapens lijkt in zicht Leerplicht vanaf 5 jaar C Proces tegen Zuidmolukkers traag op gang Gardeniers houdt vast aan bezuiniguigsplannen LICHT Chaotische oefening van reddingsboten Nederlandse expeditie bijna op top Everest "Alternatieve energie" aanmerkelijk goedkoop A'damse politie houdt zich aan actievoorwaarden VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Binnenland ASSEN - Ruim 100 demonstranten hebben gisteravond in Assen een fakkeloptocht gehouden tegen de berechting van de 10 Molukkers die wor den verdacht van beschieting van een politieauto. ASSEN (GPD) - Waardig noemde recht bank-voorzitter mr. J. R. Meijeringh gis teravond laat de wijze waarop voor de As ser rechtbank tot dan toe het proces is gevoerd tegen de Zuidmolukkers, die er van verdacht worden op 11 juni van dit jaar op de Europaweg rond Assen een po litieauto te hebben beschoten. Met name de nauwst bij het proces betrok kenen hebben zich volgens mr. Meije ringh zeer beheerst gedragen. Het proces, dat overigens vrij .traag op gang kwam door een uitvoerig verweer namens de verdediging door mr. C. F. Korvinus uit Amsterdam, kenmerkte zich door een vrij ontspannen sfeer, zeker in vergelijking met het grimmige karakter van eerdere strafzaken tegen Zuidmolukse actievoer ders. De eerste zittingsdag van het proces, dat ze ker twee dagen zal duren, stond geheel in het teken van het gedurende de eerste uren gevoerde verweer van de verdedi ging. Deze stelde dat er bij het gerechte lijk vooronderzoek in deze zaak trucs ge bruikt zijn, en dat het Openbaar Ministe rie en de rechter-commissaris in strijd met de wet zouden hebben gehandeld. Er zou op verschillende manieren druk zijn uitgeoefend op de verdachten. De ver richte huiszoekingen verliepen volgens de verdediging niet vlekkeloos, er wer den de verdachten beperkingen opgelegd en zij werden langdurig op het politiebu reau vastgehouden. Bovendien zou er psychische en fysieke druk op hen zijn uitgeoefend om de ontkennende ver dachten, allen leden van het Moluks Scholings Kollectief, bekentenissen te ontwringen. Aan de verdachten - acht waren ter zitting aanwezig, twee kwamen na bezoek aan familie niet terug wordt poging tot moord of doodslag, dan wel poging tot zware mishandeling van twee politiemen sen verweten. De verdachten, in leeftijd variërend van 20 tot 32 jaar, zouden in de nacht van 10 op 11 juni na de zaak in de ^r>r>rafgaande maanden gepland te heb ben. de verlichting op de Oostermoer in Assen kapot hebben gemaakt en een vuil- niscontainer in brand hebben gestoken met het doel de politie in een hinderlaag te lokken. Vier leden van het Scholings Kollectief zouden m hinderlaag hebben gelegen en een portier van de politieauto met kogels doorzeefd hebben De beide inzittenden werden niet gewond. Van de twee voortvluchtige verdachten werd de zaak tegen de 28-jarige J. S aan gehouden tot 28 oktober, omdat er in de dagvaarding een fout is gemaakt. In de zaak tegen de 28-jarige H. N. werd de offi cier niet-ontvankelijk verklaard, omdat hij heeft vergeten de sluiting van het ge rechtelijk vooronderzoek aan de (voort vluchtige) verdachte mee te delen. Als N. niet ontvlucht was, zou dat probleem niet ontstaan zijn. Uit de stukken die mr. Meijeringh te berde bracht bleek dat een zwager van een van de verdachten, die eerst ook verdacht was. heeft gezegd op 11 juni tien Moluk kers in donkere kleding en met wapens bg zich te hebben zien wachten in het huis van zijn zwager. Er zou blijkbaar iets gebeuren. Deze verklaring werd later bij de rechter commissaris weer ingetrok ken. De 21-jarige R. S heeft na langduri ge verhoren door de politie toegegeven te hebben geschoten omdat „we een daad moesten stellen". Later trok hij die ver klaring weer in. Net als de anderen be roept hij zich nu weer op het recht om te zwijgen. De advocaten lieten de verbalisanten uit voerig vertellen over de verhoren. Zij vroegen zich af wat er van het recht om te zwijgen overblijft als de verdachten da genlang en vele uren per dag door de poli tie ondervraagd worden. Een van hen, R. S.. is volgens de verdediging zo murw ge maakt dat hij bekende en daarna een po ging tot zelfmoord deed. Zowel de offi cier als de rechtbank waren van dit feit niet op de hoogte. De zitting wordt vandaag voortgezet DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn dicht bij een vergelijk over de kernwapens in een gezamenlijk regeerakkoord. Informateur Scholten heeft de besprekingen daarover met de beide fractieleiders voorlopig opgeschort. Vandaag praat hij met Lubbers en Nijpels verder over de door de VVD verlangde herindeling van de departementen. Daarbij zal ook de zetelverdeling aan de orde zijn. WD-leider Nijpels houdt vast aan zijn voorstellen voor een andere departementale indeling. Tussen de onderhandelingen met Lub bers en Scholten door zei hij gis- VLISSINGEN (ANP) - Een gezamenlijke oefening van drie reddingsboten op zee voor de kust van Schouwen- Duiveland (Zeeland) is giste ren na afloop enigszins uit de hand gelopen. Twee van de drie reddingsbo ten liepen bij terugkeer naar de haven aan de grond en sloegen vervolgens om. Door het omslaan van de boten kwam een aantal beman ningsleden in zee terecht. Sommigen zaten met red- dinglijnen vast aan het schip en konden, nadat hun schip zich weer had opgericht aan boord klauteren. Het derde schip dat aan de oe fening had deelgenomen kon door zijn grote diepgang geen hulp bieden. Bij het opvangen van de nood kreten rukten ook twee red dingsboten van Stellingdam uit. De kleinste van de twee liep, eenmaal aangekomen ter plaatse, ook vast. Pas na het vallen van de avond kwam aan de chaos een einde en konden de betrokken schepen terugkeren naar hun havens. teren, dat een zo drastische zaak alleen te regelen valt tijdens een formatie. Wanneer er eenmaal ministers op het pluche zitten, is er geen beweging meer in te krij gen. Het ministerie van CRM zou vol gens de WD een aantal taken kwijtraken (zoals cultuur aan on derwijs en natuurbehoud aan landbouw) en vervolgens samen gaan met volksgezondheid. Mi lieu zou bij volkshuisvesting en ruimtelijke ordening worden on dergebracht. Een nieuw departe ment dat de WD wil vormen is dat van buitenlandse handel en ontwikkelingssamenwerking. Informateur Scholten sprak giste ren over de departementale inde ling met de regeringscommissa ris voor de reorganisatie van de rijksdienst, mr. H. D. Tjeenk Wil link. Diens opvatting is, dat een herindeling van departementen niet het begin maar het sluitstuk moet zijn van een nieuwe opzet van de Haagse ambtenarij. Kernwapens In de CDA-fractie, die gisteren door Lubbers van het verloop van de onderhandelingen met de WD op de hoogte is gesteld, geldt de kernwapenkwestie als „oplosbaar". Het CDA verwacht dat de WD zich zal kunnen vin den in een formule waarin de plaatsing van kruisraketten af hankelijk wordt gesteld van het verloop van de wapenbeheer- singsgesprekken in Genève. De WD wil dat het CDA nadruk kelijk de mogelijkheid noemt dat de raketten in Nederland worden geplaatst, indien de gesprekken in Genève mislukken. Daartoe lijken de christen-democraten bereid, mits een dergelijke uit spraak niet het karakter heeft van een principe-besluit vóór plaatsing van de omstreden wa pens. Hans de Boer, CDA-'loyalist' en minister van CRM, verzet zich te gen het uitspreken van de be reidheid om kruisraketten te plaatsen als de onderhandelin gen over wapenbeheersing mis lukken. Als een dergelijke passa ge voorkomt in een regeerak koord met de WD, is hij niet be schikbaar voor een minister schap of staatssecretariaat in zo een kabinet. De Boer zei dit voor de NCRV-televisie. In de werkgroep van sociaal-eco nomische fractiespecialisten die informateur Scholten moet advi seren, naderen CDA en WD el kaar op het punt van de nodige bezuinigingen. Er lijkt overeen stemming mogelijk over jaarlijk se bezuinigingen tussen vijf en tien miljard gulden tot 1986. Dat is aanmerkelijk meer dan de 5 miljard per jaar die oud-informa teur Van Kemenade maximaal toelaatbaar vond. Een delegatie van de Raad van Kerken was donderdag zeer goed te spreken over het onder houd met informateur Scholten. Voor het eerst in de geschiedenis zijn de kerken direct bij een ka binetsformatie betrokken. De kerken gaven hun mening over sociaal-economische vraagstuk ken en over vrede en veiligheid, zowel nationaal als internatio naal. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta Munchen Stockholm Wenen Istanbul Ti-l-Aviv Tunis motregen regenbui regenbui regen motregen onbewolkt Licht bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. geheel bew. half bew. regenbui regen regen licht bew. onbewolkt licht bew. HILVERSUM-LHASA (GPD) - De kans is groot dat de Hilversumse docent Rob Weijdert (35) en de Eemnesse reisbureauhouder £c 5 aZ Bart Vos (31) als eersten voet zet- t <S c S ten °P de toP van de Mount Eve- E cm res*' ^en dezer dagen zal het E a tweetal, dat deel uitmaakt van de Nederlandse Mount-Everes- texpeditie, trachten het laatste traject naar de top van de hoog ste berg ter wereld (8848 m) te volbrengen. Het tweetal is nu nog een kleine 1300 meter van de top verwijderd. Geheel zonder problemen is de klim, waaraan eind augustus Na afloop van een gesprek met vertegenwoordigers van de politiebonden en kamerleden onder xxxjrzit- terschap van loco-burgemeester Jan Schaefer van Amsterdam werd een persconferentie gegeven. Geheel links drie vertegenwoordigers van de politiebonden, Schaefer geheel rechts met naast hem hoofdcommissa ris Valken. 12 10 09 16 12 37 13 11 48 12 10 4 15 11 8 14 11 51 13 11 20 13 10 5 11 9 23 24 15 0 werd begonnen vanuit de hoofd stad van Tibet, Lhasa, overigens niet verlopen. Met name de val van een van de klimmers, Eelco Dijk, die daarbij bijna het leven liet, heeft voor grote spanningen gezorgd onder de expeditiele den. Er gingen zelfs stemmen op om de beklimming voortijdig te beëindigen. De stemming onder de bergbe klimmers is momenteel weer goed. Gisteren is officieel bekend ge maakt dat een Canadese expedi tie de top wist te bereiken via de noordkant en dat daarbij vier do den vielen te betreuren. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Gardeniers houdt vast aan haar ingeslagen ombuigingskoers: er moeten 8000 bedden in zieken huizen verdwijnen tot 1990 en de eigen bijdragen op geneesmidde len en voor langdurig verpleegde patiënten moeten achtereenvol gens worden ingevoerd en ver hoogd per 1 januari. Vooral de opbrengst van de bijdragen is nodig om de groei in de gezond heidszorgsector te kunnen beta len. Dit bleek uit antwoorden, die de bewindsvrouw gisteren gaf op vragen in de AVRO-radiorubriek „De slag bij Nieuwspoort". On danks het verzet van de zieken huizen, de provincies en van (zo als wordt verwacht in een debat volgende week) een meerderheid in de Tweede Kamer is mevrouw Gardeniers niet van plan op haar beddenreductievoorstellen terug te komen. „Er moet iets gebeuren aan het beddenoverschot", zei ze, „dat is anders straks onbetaalbaar. Mevrouw Gardeniers constateerde dat er nu verbazing heerst over het feit, dat zij als minister doet wat ze heeft beloofd aan de Ka mer. In december vorig jaar al had zij geconstateerd dat het veel te lang zou duren als de provin cies ziekenhuisplannen zouden maken. Er zijn er nog maar twee van de elf mee bezig. „Toen heb ik gezegd: ik moet ?elf een aan wijzing geven en dat heb ik dan ook gedaan". In mei dit jaar zei de bewinds vrouw zei in mei dit jaar te heb ben aangeboden een voorstel uit te brengen zonder daarbij namen te noemen. Daarbij zouden per regio getallen worden aangege ven. De provincies lieten weten dat er dan eind 1984 plannen ge reed zouden kunnen zgn. Het duurde de minister te lang. Daar om kwamen minister Gardeniers begin juli met een eigen voorstel. De provincies hebben volgens de minister wel wat gedaan. Maar de meeste hebben voorrang ge geven aan plannen voor ver pleeghuizen en psychiatrische voorzieningen. Op het gebied van de algemene ziekenhuizen zijn er zogenaamde regio-advie zen gemaakt. Maar die bevatten merendeels geen financiële para graaf. De minister stipte ook aan dat er nog steeds wordt gebouwd in de gezondheidszorg: voor f 600 mil joen per jaar en dat onderdelen als het kruiswerk mogen blijven groeien. Met het geld van de ei gen bijdragen op geneesmidde len (f2,50 per medicijn) en de DEN HAAG (GPD) - Opwekking van elektriciteit door windmo lens in combinatie met een spaarbekken kan goedkoper uit vallen dan aanvankelijk werd be cijferd. Bovendien kan met een veel kleiner spaarbekken wor den volstaan (vermogen 1200 miljoen watt) dan men tot dusver noodzakelijk veronderstelde. Tot deze conclusies komt de Com missie 'Appendix Plan Lieven- se', die het hele project van de Bredase ingenieur Lievense op nieuw heeft doorgerekend. Een van de grote problemen in het oorspronkelijke plan was dat een spaarbekken nodig zou zijn van 165 vierkante kilometer. De com missie rekent nu voor dat een „bak" van 30 en hooguit 45 vier kante kilometer al voldoende zou zijn. Het spaarbekken zou gebouwd kunnen worden in het IJsselmeer, het Markermeer of in zee voor de kust van de Zuidhol landse eilanden. De investerings kosten zien er wat gunstiger uit. Het plan Lievense voorziet in de aanleg van een hoog uit het om ringende water oprijzend bek ken, waaromheen een groot aan tal (gedacht wordt aan duizend) DEN HAAG (ANP) - Kleuters van vier jaar mogen naar de basisschool, maar die van vijf moeten er naar toe omdat ze leerplichtig zijn. Engels als vak mag met ingang van 1 augustus 1985 op het lesrooster van de basis school staan, later wordt het verplicht. Deze twee maatregelen wil staatssecretaris Hermes (onderwijs én wetenschappen) tref fen met de Overgangswet voor het nieuwe basisonderwijs, waarin kleuter- en lager on derwijs opgaan. Hij negeert hiermee de kri tiek die onder andere de Onderwijsraad op deze plannen had. Dit blijkt uit het ontwerp voor de Overgangs wet, dat hij vandaag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het omvat - behalve een regeling voor uitbreiding van de leerplicht en invoering van het Engels - regelingen voor de vorming van de nieuwe scholen, het personeel, de huisvesting en de financiering. Het is de bedoeling dat de wet op 1 februari 1984 in werking treedt. De spelregels voor het samengaan van kleuter en lagere scholen in basisscholen zijn al lan ger bekend. Veel scholen hebben al samen werking gezocht en tot stand gebracht. Tengevolge van invoering van het basisonder wijs zullen er geen arbeidsplaatsen verloren gaan. Wie bij kleuter- of lager onderwijs werkt, blijft werkzaam in het basisonder wijs. Wie van de leerkrachten boven de structurele formatie in vaste dienst is, kan nog drie jaar in dienst blijven. Deze termijn was aanvankelijk een jaar, maar is verlengd na aandrang van de onderwijsvakorganisa ties. Wat de verlaging van de leerplichtige leeftijd betreft merkt staatssecretaris Hermes op dat hy aansluit bij de bestaande toestand: vrij wel alle vijfjarigen bezoeken thans de kleu terschool. Bij verlaging van de leerplichtige leeftijd tot vijf jaar bestaat gevaar voor overbelasting. Daarom bepaalt de wet nu dat de kleuter zonder meer vijf uur mag worden thuisge houden. Op verzoek van de ouders kan het schoolhoofd, dat dan directeur heet, voor nog eens vijf uur ontheffing geven. In de Overgangswet krijgen schoolbesturen de vrijheid Engels in het lesrooster op te ne- De Onderwijsraad oordeelde dat de invoering voor het gehele basisonderwijs gelijktijdig moet gebeuren. AMSTERDAM (ANP) - Het actie voerende Amsterdamse politie personeel heeft zich gehouden en zal zich blijven houden aan de met de korpsleiding afgesproken randvoorwaarden, waarbinnen actie kan worden gevoerd Dit hebben loco-burgemeester Jan Schaefer van Amsterdam en de korpsleiding van de hoofdstede lijke pplitie gisteren meegedeeld. Het is volgens hen echter geble ken, dat in de publiciteit rond de actie een aantal zaken aan die ac tie zgn toegeschreven, die daar geen uitvloeisel van zgn, zoals het tekort aan celruimte in de huizen van bewaring en de ge vangenissen. Dit tekort wordt volgens de loco-burgemeester, de korpsleiding en de bonden niet veroorzaakt door de actie, maar is juist één van de knelpun ten waarop de Amsterdamse po litie wil wijzen. Dit standpunt is ook meegedeeld aan vertegenwoordigers van de Tweede Kamerfracties van de PvdA. het CDA en de WD. die zich in Amsterdam van de actie op de hoogte kwamen stellen. verhoogde AWBZ-bijdrage kun nen ongeveer de kosten van de groei worden gedekt. Mevrouw Gardeniers vèrzekerde dat op dit punt de lagere inkomens worden beschermd. Actie Verpleegkundigen, artsen en ande re personeelsleden van het Slo- tervaartziekenhuis in de hoofd stad gaan morgen in de binnen stad van Amsterdam opnieuw handtekeningen verzamelen on der een petitie voor behoud van dit ziekenhuis en voor een regio naal ziekenhuisplan. grote windturbines. Bij veel wind kunnen de turbines water in het spaarbekken pompen, en eventueel - wanneer de vraag naar energie groot is - ook recht streeks stroom leveren aan het elektriciteitsnet. Ondanks alle onzekerheden die on vermijdelijk bij zo'n project een rol spelen wijzen alle berekenin gen naar de rentabiliteit in gun stige richting. Dat geldt voor de ontwikkeling van de brandstof prijzen, maar ook voor de ont wikkelingskosten en de windtur bines. Volgens de planning kan het spaar bekken in het jaar 2005 in ge bruik worden genomen. Bij een te verwachten bedrijfstijd van 50 jaar betekent dit, een besparing van ongeveer 40 miljard gulden aan olie en gas. Er zijn wel nadere studies nodig, vooral op milieu- en planolo gisch gebied. Maar de commissie vindt dat er wel een duidelijk overheidsbeleid voor de invoe ring van dergelijke duurzame energiebronnen nodig is. ADVERTENTIE wat ons aantrekt in kaarslicht is de kwaliteit van het licht wij willen graag over uw verlichting praten OUDSHOORN H*ari«mm«rttraet 165b Lelden een vooruitgeschoven indoorOlichtpunt. Gehandicapten protest tegen hogere bijdrage ARNHEM (GPD) - De inko- mens van bewoners van ge handicaptengemeenschap pen in Nederland (waaronder Het Dorp in Arnhem) maken met ingang van 1 januari vol gend jaar een enorme duik. Per die datum wordt zo goed als zeker de vernieuwde rege ling Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (awbz) van kracht. Van elke gulden inko men boven de 1200 gulden netto per maand moeten de Dorp-bewoners straks 90 cent weer mieveren. Tot nu toe betaalt elke onge huwde inwoner - ongeacht het inkomen - een maande lijks bedrag van 771 gulden aan de stichting Hei Dorp voor kost, inwoning en ver zorging. Echtparen betalen een vast maandbedrag van 928 gulden. De nieuwe awbz- regeling, die inmiddels is vastgesteld door het ministe rie van volksgezondheid maar nog wel in de Tweede Kamer moet worden behan deld. zorgt ervoor dat deze maandbedragen fors omhoog gaan. Een en ander betekent, dat van de 400 inwoners van Het Dorp er zeker 320 maande lijks zwaar op achteruit gaan en per maand in veel gevallen honderden guldens minder zakgeld hebben. Niet alleen de bewoners van Het Dorp zgn ziedend over de nieuwe regeling, ook het bestuur van de stichting Het Dorp protesteert met klem. Voorzitster mevrouw M van de Wal-Duyvendak: "In Het Dorp leven de bewoners op ben een identiek bestedings patroon aan dat van valide mensen Zg sparen voor hob by. voor vakantie En dat kan na 1 januari niet meer" Drinkwater uit Rijn nog steeds verontreinigd NIEUWEGEIN (ANP) - Hrt w». tertransportbedrgf Rgn Kenne- merland in Nieuwegetn, dat de waterlcidingmaatschappgen van Amsterdam en Noord-Holland van water voorziet, kan tengevol ge van de vervuiling van de Rgn nog steeds geen water uit deze ri vier betrekken Vonge week vrijdag moest met het innemen van water worden ge stopt. omdat bleek dat de Rijn plotseling ernstig was vervuild met de kankerverwekkende stof chloornitro benzeen Het onderzoek van Rijkswaterstaat en de Westduitse waterdienst naar de oorzaak van de vervui ling heeft nog geen resultaat op geleverd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7