actief in 1 vrije tijd "Japan" in slotfase onderuit LEZERS SCHRIJVEN Alles wordt ons afgenomen, nu ook de geheime gangen C A Schooladviesdienst in monumentaal gebouw Leiden J' VWJUAUUUk'lUBLK iWl is een eind gekomen aan het grote seriewerk "Hutspot. Haring en Wittebrood", waarvan D. de Boer. R. Ek- kart. J. Heijbroek. H. Klei- brink en R. van Maanen de redactie voerden Ook al kan men op sommige af leveringen van de serie kri tiek hebben het onderzoek was niet altijd diep; het deel tje over de kunstenaars moet rij en "hoofd van een fors ge zin". Joppens heeft zich ver moedelijk wel als eerste bij de schans te Lammen gewaagd, maar ook hij was geen wees jongen. Ik heb het al eerder geschreven: als je de geschie denis tot op het bot navorst. houd je een tamelijk alle daags verhaal over. Met dat al staat er dus een his torisch onjuist beeldje bij Lammenschans. Dat dateert huis of van het Gravensteen naar één der kloosters. Bij op gravingen is men wel eens ge stuit op dingen die er op le ken. maar bij grondig onder zoek bleken het steeds oude waterlopen of gewezen grach ten te zijn geweest. Raketten hebben ons het man- netje-op-de-maan afgeno men, De Boer schrapt de ge heime gangen. Het wordt steeds schraler. als te eenzijdig worden be schouwdover hel geheel ge nomen kan eindredacteur dr. Dick de Boer terugzien op een voortreffelijk geslaagd werk stuk. Met zijn heldere schrijf stijl. zijn streven naar een voud. zijn oog voor details en goed gedoseerde humor heeft hij de geschiedenis van Lei den binnen handbereik van de gewone Leidenaar ge bracht. Dat is geen geringe prestatie. Eén van de nieuwe feiten die het seriewerk opleverde was de constatering dat niet Cor nells Joppenszoon na het be leg van Leiden in 1574 als eer ste de pot met hutspot heeft gevonden maar Ghijsbrecht Schaeck. En deze laatste was helemaal geen weesjongen (en daar ging juist aparte dramatiek vanuit), maar wachtmeester van de schutte- uit 1961 en was een "geschenk van de burgerij" aan de 75- jarige 3 October-Vereeniging. Laten we het maar staan (omdat "weesjongen" toch wat meer aanspreekt dan "hoofd van een fors gezin"), zoals we elders m het land ook Hansje Brinkers tolere ren, of nemen we Joppen zijn hutspot af en geven we die bij een aanpalend beeldje Schaeck in handen? De burgerij moet er maar eens over nadenken: in 1986 be staat de 3 October Vereeni- ging 100 jaar.... Nóg een illusie gaat door het verzamelwerk "Hutspot, Ha ring en Wittebrood" in scher ven: er bestaat in Leiden géén uitgebreid stelsel van onder aardse gangen, hoe algemeen verbreid het geloof daarin ook is. Niet van De Burcht naar de Pieterskerk, niet van de Pieterskerk naar het stad- Kan de wetenschap niet eens ophouden? Wegloophuis In een groot pand aan de Lan- gegracht, zo lees ik, is een aantal krakers druk in de weer om er een wegloop huis" van te maken. Een weg loophuis de Nederlandse taal wordt voortdurend ver rijkt met nieuwe woorden; de oude Van Dale zal nooit en te met pensioen kun- Als het Jongeren Advies Cen trum Leiden (JAL) zegt dat er een grote behoefte is aan een dergelijk huis dan neem ik dat voetstoots aan. Men zal daar ongetwijfeld met schrij nende gevallen te maken heb ben en daarvoor moeten goe de oplossingen worden gevon den. Ik onderschat taak en problemen van het JAL be slist niet. Maar voor het creëren van een min of meer officieel wegloop huis ben ik wat huiverig. Der gelijke vestigingen hebben de neiging hun eigen clientèle te kweken. Als zo'n huis er toch is, maak je er als jongere ver moedelijk ook sneller gebruik van. Ja, ik weet best dat het JAL dat niet bedoelt, maarzo gaat het helaas maar al te vaak. Ik lees in het bewuste bericht dat jongeren die zijn wegge lopen, "bijvoorbeeld vanwege ruzie thuis", straks het weg loophuis telefonisch kunnen bereiken. Een wat onbehaag lijk gevoel maakt zich van mij meester. Ruzie thuis. Tja. Ik vrees dat na het eerste weg loophuis er gauw een tweede nodig zal zijn. En een derde. Maar die kant moet het nu juist niet uit. Reglement Reglementen behoren tot mijn favoriete lectuur. Al jaren ben ik er verzot op. Dat meest al moeizaam gevlochten Ne derlands. die traag naar de punt kruipende zinnen, die 1 geur van eeuwen zolderstof: je dut er zo zalig bij in. Wie 's nachts de slaap niet kan vatten, wendt zich meestal tot arts. apotheker of drogist. Die mensen hebben op dit gebied nog nimmer een duit aan mij verdiend. Ik zeg altijd: ik neem mijn regiementje wel. Een enkele keer, moet ik toege ven, slaapje er niet bij in. in tegendeel, word je er klaar wakker van. Maar dan is het ook dubbel en dwars de moei te waard de kijkers open te hebben. Zo kreeg ik onlangs het huur- reglement van de Leidse wo ningbouwvereniging "Ons Doel" onder ogen. Onder artikel 5 punt 1 trof ik deze curieuze passage aan: "Huurder zal het gehuurde als een goed nuisvader en overeenkomstig de daaraan bij overeenkomst gegeven be stemming gebruiken". Als een goed huisvader. Wat moet je nu eigenlijk met zo'n term in een reglement? Daar wordt per generatie en per gezin een andere uitleg aangegeven. Wie bepaalt de En hoe zit het eigenlijk met de huismoeders? Waarom blij ven die gehéél buiten schot, hoeven die soms niet "goed" te zijn? Of mógen die wellicht niet eens als huurderoptre den bij "Ons Doel"? Dat lijkt me kras. Maar wat zou het dan zijn? Ik vermoed dat ze bij "Ons Doel" hebben gedacht: wat een vrouw ook is. ze moet óók een goed huisvader zijn. Dat léért ze desnoods maar. Het is niet zo'n gekke veronder stelling, hoor. Zelfben ik van daag op de kop af zeventien jaar gehuwd. Lang genoeg om te weten dat een vrouw tot ólles in staat is. Dus zeker daartoe. Zelf heb ik het bestuur altijd als een zeldzame verzameling Bommeliaanse types gezien. Dat moeten de heren niet als een belediging opvatten, want ik ben zeer gesteld op die figuur in de ruitjesjas. Veel boeiender dan die saaie, altijd zo verstandige Tom Poes. Bommels dus Ga maar na: het zijn heren die met hun groot denkraam en teer gestel stilletjes hun eigen, eenzame weg gaan, zoals hun goede vader al zei. Geld speelt geen rol, hier ligt immers een mooie taak. Parbleu. Zeg nu zelf. Geslaagd Met de verschijning van deel 13 (een vogelvlucht over tien eeuwen Leidse geschiedenis) Het Kort Rapenburg rond de eeuwwisseling. Uit deel 13 van "Hutspot, Haring en Wittebrood": tien eeuwen Leidenaars en hun geschiedenis. De krant van zaterdag bevatte een stemmig verhaal over het bestuur van de 3 October-Ver- eeniging ("Een mannenclub met zitvleesHel gaf aardig de sfeer weer waarin deze he ren hun werk verrichten. Ook hun corpskledij (jacquet, ho ge hoed. paraplu) kwam er uitvoerig in ter sprake. "De acceptatiegraad daarvan is gering", zei één van de be stuursleden. Men krijgt van de Leienaars nogal wat naar het hoofd geslingerd Maar men néémt dat. Het bestuur heeft slechts oog voor één be lang: de continuïteit van het feest. Zéér juist. Herhaaldelijk hoor je dal het hoogste echelon van de 3 Octo ber-Vereeniging louter door elite wordt bemand. En in derdaad. als je ziet wie het zijn dan blijken de bovenste regionen van de maatschap pij royaal vertegenwoordigd te zijn. Maar wat dan nog? We moeten de elite niet óveral uit willen hebben. Dan wordt de wereld wel héél grijs en grauw. Optocht Het artikel in de krant van zaterdag 2 oktober over de organisatie van het 3-oktoberfeest vervulde mij met bewondering voor het vele werk dat door het bestuur van de 3-Oktober-Vereeniging wordt verzet. Over één aspect, nl. de optocht, wou ik graag opmerken dat ik niet geloof dat Leidenaars geen goed figuur slaan in een optocht en dat men beter Belgen kan "in huren". Misschien hebben de te genwoordige Leidenaars niet meer genoeg historisch besef om aan de overwinning op de Span jaarden te denken, maar dat be sef hebben de Belgen in geen ge val! Nero met een bril op, of Wil lem de Zwijger op basketbal- schoenen. 't is natuurlijk mal, maar de organisator moet zo'n rol niet aan een brildrager geven en hij moet ook bedenken dat de weg eindeloos lang is voor ie mand die gewend is te fietsen of in een modern vervoermiddel te rijden. Voor my heeft "dag op oe!", of "hee, Piet" tegen Floris de Vijfde juist iets plezierigs: contact tussen deelnemers en publiek. Wij hebben toch ook nog een goe de amateurtoneelvereniging in Leiden: Litteris Saccrum. De le den daarvan kunnen zeker met zwier voor markiezin of hertog spelen. Zij hebben bijv. ook mee gewerkt aan de optocht Rem brandt (1956). Bij serieuze toneelstukken gaat er ook wel eens iets mis. In een dra matische scene, waarin de held de deur woedend achter zich dichtsloeg, zag ik eens een Delfts blauw bord (van karton) van de muur vallen. En Jan Musch moest als "Spaanse Brabander" toen hy al zeventig was over een tuinhekje springen, omdat hij 't niet open kon krijgen. Nee, niet perfectionistisch doen met de 3-oktoberoptocht. Mevr. L.G. de Graaf (oud-Leidse) Van Wijckersloothplein 1 Oegstgesst C A zou de jarenlange discussie over de nieuwbouw aan de Bree- straat sterk bekort kunnen heb ben en kan de discussie alsnog tot een snel einde brengen door eindelijk eens met cijfers aan te tonen dat de nieuwbouw wat op levert voor Leiden: Hoeveel ar beidsplaatsen zijn er nu. en hoe veel worden het er; hoeveel is de omzet nu en wat zijn de verwach tingen; wat zijn de gevolgen voor de andere kledingzaken en hoe veel graantjes pikken de andere winkels mee? Een vergelijkend onderzoek in Ne derland voor en na een dergelij ke uitbreiding is toch niet zo moeilijk? Zo lang die gegevens niet contro leerbaar op tafel liggen zullen ac tiegroepen de besluitvorming met argumenten blijven beïn vloeden. Het enige wat op dit moment zeker is, is wat er verlo ren zou gaan aan monumenten, aan stadsbeeld en wat de buurt aan extra overlast zou ondervin den. Wat onzeker was, is en blijft is wat Leiden wijzer wordt van de nieuwbouw. In dit verband is ook een antwoord op de vraag waarom de plannen door de ja ren heen steeds kleiner worden, terwijl het kernwinkelgebied als een trein loopt, erg interessant. Werkgroep Milieubeheer Leiden E. Meelis Witte Singel 54 Leiden Hot House Hot House opent zaterdag avond zijn seizoen met het Soesja Citroen-sextet. Naast zangeres Citroen bestaat de groep uit Fred Leeflang basklarinetEleonore Pa- meijer (basfluit), Nedley El- stak (piano), Ernst Glerum (bas) en Martin van Duynh'o- ven (drums. Het Soesja Ci troen-sextet speelt een afwis selend repertoire, zo meldt ons Hot House. Aanvang van het concert is tien uur op de zolder van het LVC (Bree- straat 66). Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuur- en Mi lieubescherming seducatie (IVN) organiseert zondag een vroege vogelwgndeling in de duinen bij Wassenaar (Mey- dendel). Het is de bedoeling te gaan kijken naar vogels die op weg zijn naar hun over- winteringsgebieden. De wan deling begint 's ochtends om zeven uur bij boerderij Meyendel. Warme kleding en een verrekijker worden aan bevolen. Strandloop Swifttoer en De Bataven orga niseren zondag een strand loop in Noordwijk over tweeë neenhalf. vijf en tien kilome ter. De strandloop is de eerste uit een serie van vijf. In schrijving is van kwart over tien af mogelijk bij de vuurto ren op de boulevard. De start is om elf uur op het strand. Voor meer inlichtingen: A.W. van Kordelaar. Dxefsteeg 7, Leiden, tel. 071-121265 Vakbondsschool Ook het komend winterseizoen gaat de vakbondsschool van de FNV weer aan de slag in Leiden. Er worden twee cur sussen georganiseerd, een ba siscursus en een vervolgcur sus. Inde basiscursus worden zaken behandeld als de ge schiedenis van de vakbond, economie, staatsinrichting, sociale zekerheid en zeggen schap. Daarnaast wordt aan dacht besteed aan verslagge ving, vergadertechniek, dis cussietraining en het verdedi gen van een standpunt. In de vervolgcursus kiezen de deel nemers zelf een thema, dat van alle kanten wordt onder zocht. Vorig jaar was dat de bemoeienis van de vakbond met het onderwijs. Meer in formatie is verkrijgbaar bij Baap van Egmond, Laven- deltuin 21 in Leiden, tel. 210698. Ook wordt er een in troductiebijeenkomst gehou den: maandag 11 oktober in het kantoor van de bouw- en houtbond, Doezastraat 3 om acht uur 's avonds. Vrouwenleven "Alsof je een emmer leeggooit, tachtig jaar vrouwenleven van alledag" is de naam van een tentoonstelling die van 11 tot en met 17 oktober in club- en buurthuis Mirt/Honken, Driftstraat 49, wordt gehou den. De tentoonstelling geeft een historisch overzicht van het leven van de vrouw in de ze eeuw, zowel thuis, op het werk als op sociaal terrein. Dat gebeurt doof middel van foto's, een catalogus en enige videobanden die op aan vraag te bezichtigen zijn. De openingstijden: maandag 9- 18 uur, dinsdag 9-23 uur, woensdag 9-18 uur, donder dag 9-23 uur, vrijdag 9-18 uur en zondag 14-16 uur. Grotten Het ontstaan var 'grotten en ge steenten en mineralen die in grotten voorkomen zijn het onderwerp van een lezing die Herman W. de Zwart maan dagavond in het K&ö-ge- bouw houdt. De titel van de lezing, die om kwart over acht begint, luidt: "Een we reld in duisternis". Door mid del van dia's en tentoonge steld materiaal hoopt De Zwart enig licht in deze duis ternis te scheppen. Ijstijden De eerste lezing van het seizoen bij de Leidse Weer- en Sterre- kundige Kring is aanstaande dinsdag in de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Kaiserstraat. Dr. J. Oerle- mans van het Instituut voor Meteorologie en Oceanografie van de rijksuniversiteit van Utrecht spreekt over de ijstij den. Aanvang acht uur. Alma Materkoor De repetities van het Alma Ma terkoor zijn weer begonnen in de Haanstraschool aan de Vliet 8, op maandagavonden om acht uur. Er is een nieuw programma in studie geno men voor de uitvoering eind februari 1983, met als hoofd werk de Grosse Orgelmesse in Es van Josef Haydn. Het koor kan bij de tenoren en bassen nog enige versterking gebrui ken. Wie belangstelling heeft kan maandagavond vrijblij vend komen kijken en luiste- LEIDEN - Verwarrender kan het bjjna niet. een met een Japanse gastgitarist aangevuld Brits kwaitet dat zich Japan noemt en sinds eind vorig jaar blijkens de toen verschenen prachtschijf Tin Drum' vol overgave heeft gestort op Chinese volksmuziek. Nu is het stichten van verwar ring altijd al één van de grootste hobbies van Japan-leider David Sylvian en de zijnen geweest wat biijkt uit de aan 'Tin Drum' voor afgaande elpees. De muzikale lijn die deze platen met elkaar verbindt is net zo recht als de Witte Singel. Prachtig natuurlijk dit kameleonachtige gedrag, maar hoe verpak je al je zover uiteenlopende werk in een con sistent geheel. In een concert bij voorbeeld. Om te horen hoe Japan dit pro bleem dacht te kunnen oplossen was gisteravond het maximum aantal toeschouwers dat de Stadsgehoorzaal kan herbergen de deuren gepasseerd. Eerst moest de massa nog even aanho ren hoe slecht het geluid was af gesteld tijdens de supporting- act: het qua bezetting drastisch gewijzigde The Mo. Jammer, want dit kwartet van eigen bo dem heeft op zijn op stapel staan de elpee heel wat meer te bieden dan de geluidsbrei van gister avond. Om kwart voor tien betrad Japan de plankieren. En vanaf de eerste klanken van openingszet 'Sons of Pioneers' leek het erop dat Sylvian en zijn gevolg er een echt Oosters avondje van wilden ma ken. Debet aan het sfeervolle, op Oosterse leest geschoeide gebeu ren. waren de aanwezigheid van Ippi Do-gitarist Masani Tsuchiva ("Our special guest from Tokyo, Japan") en de zich als een geisha van links naar rechts verplaat sende. en zwaar opgemaakte bas sist Mick Karn. Maar vooral de repertoirekeuze maakte dat het enthousiaste publiek zich even in het Verre Oosten kon wanen. Want van 'Tin Drum' werden maar liefst zes songs ten gehore gebracht, afgewisseld door 'in ki mono gestoken' versies van nummers ('Alien' en 'Gentlemen take polaroids') die van andere andere elpees afkomstig zijn. In deze fase van het concert schit terde Japan als nooit tevoren. Drummer Steve Jansen bewees dat hij uitstekend overweg kan met de uiterst gecompliceerde Chinese ritmiek, Karn deed zijn fretloze bas grommen als een op hol geslagen grizzlybeer zonder ook maar één plekje van zijn gi taarhals onberoerd te laten. Syl vian tekende voor de prachtige en meeslepende zang en kamika- "Japan", gisteravond in de Stadsgehoorzaal. zegitarist Tsuchiva haalde met zijn snaren de gekste dingen uit. Na een weergaloze vertolking van het statige 'Canton' leek de winst voor Japan binnen te zijn. Maar zoals Ajax tegen Celtic in de slot fase ten onderging zo verging het ook Japan. Want met ingang van 'Quiet Life' verlegde de groep de grens van het Oosten naar de pijngrens. Oorverdovend en met een drastisch gebrek aan subtili teit knalde plotsklaps ronduit slordige gespeelde nummers als 'Art of Parties', Life in Tokyo' en 'Fall in Love' (toegift) de spea kers uit. Karn bleef zich ondanks deze Westerse herrie als geisha gedragen maar dat kwam uiterst geforceerd over. Alsof je in een Chinees restaurant een ordinaire portie patat op je bord krijgt en dat vervolgens met stokjes moet opeten. Jammer, jammer, jam- wÏmkoevoet LEIDEN - De Schooladviesdienst heeft sinds gistermiddag officieel zijn onderkomen in de monumentale Latijnse School aan de Lokhorst straat. Bij verhindering van de staatssecretaris werd gistermiddag de officiële opening verricht door ambtenaar De Wit van het ministerie van onderwijs. Namens het rijk overhandigde De Wit een naamplaat voor naast de voordeur van de Schooladviesdienst. Eigenlijk heeft de Schooladviesdienst zijn nieuwe huisvesting al enkele maanden in gebruik. Met de verhuizing kwam de dienst voor het eerst in zijn twaalfjarig bestaan in een behoorlijk gebouw. En een toepasse lijk gebouw: de Latijnse School heeft immers al sinds 1431 een onder wijsfunctie gehad. Ambtenaar De Wit laat het bord zien dat het ministerie van onderwijs aan de Schooladviesdienst heeft geschonken. Niet de hele openingsbijeenkomst stond gisteren is het teken van de feestelijkheid. Diverse sprekers konden niet heen om het feit dat er flink bezuinigd moet worden. Wethouder Peters, die net als vorige week bij de Rembrandt Scholengemeenschap mocht oogsten wat zijn voorgangers gezaaid hebben, memoreerde nog eens hoe er op de Schooladviesdienst maar liefst 60 mille bezuinigd moet worden. Waar schijnlijk zal dit bedrag niet opwegen tegen de extra bijdrage die het rijk volgend jaar aan de Schooladviesdiensten gaat geven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4