c Oegstgeest: na 1983 stoppen met bezuinigen voor Voorschoten staat ingrijpende bezuinigingen [Le/cfee agenda Nieuw Rijksdorp wordt gesloopt Verwarmingsbuizen van flat worden geïsoleerd Begroting weer sluitend Stad en rand College wil flat aan Berkheistraat in Wassenaar WASSENAAR - Het pand "Huize Nieuw Rijksdorp" in Wassenaar zal gesloopt worden als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt. Zij willen daar een nieuw ge bouw neerzetten. Wat er dan met de huidige bewo ners gaat gebeuren is vooralsnog onduidelijk. verantwoorde oplossing is". Het meergezinshuis dat op de plaats van het statige Nieuw Rijksdorp moet verrijzen, biedt ruimte voor 28 twee- en 12 éénpersoonshuis houdens. Daarnaast zou er een gemeenschappelijke ruimte zijn. De kosten bedragen ruim 4.5 mil joen gulden. B en W stellen dat het bouwen van een nieuwe flat goedkoper is dan het verbouwen van het statige landhuis. Vooral de bijdrage van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening is hieraan aanzienlijk, namelijk 3.2 miljoen. Bij eventuele laagbouw. pand is 16 meter hoog. is de overheidsbijdrage ge ringer. Aangezien het pand niet op de monumentenlijst staat, zal het ministerie van CRM voor een eventuele verbouw niet bijdra gen. De bewoners zelf hebben een ver bouwingsplan gemaakt. De kos ten daarvoor ramen B en W op 2,8 miljoen gulden In dit plan zou het gebouw behouden blij ven en woonruimte bieden voor veertig mensen. Als de nieuwbouwplannen van B en W doorgaan, zal dit het eerste jongerenhuisvestingsproject in Wassenaar zijn. De nood is hoog in deze groep. Recentelijke cij fers wijzen op ruim duizend jon geren die woonruimte zoeken. Vanmiddag werden de plannen besproken door de wethouders Dijkstal en Greep en een afvaar diging van de huidige bewoners. Zij betrokken meer dan een jaar geleden het pand. Volgende week donderdag staat een be zoek van de raadsleden aan Nieuw Rijksdorp op het pro gramma. De bedoeling is dat het plan van B en W nog deze maand in de commissie behandeld wordt. Huize Nieuw Rijksdorp dat dreigt onder slopershamer te vallen. OEGSTGEEST - De financiële situatie van de gemeente Oegstgeest lijkt zich te verbete ren. Na bezuinigingen ter waarde van een miljoen gulden dit jaar is voor 1983 'slechts' een bezuiniging nodig van 230.000 gulden. Aan de andere kant zullen de gemeentelijke lasten per inwoner van Oegstgeest volgend jaar met zéstien gulden stijgen. De bewoners van de flat aan de Curielaan maken bezwaar tegen de hoge stookkosten. Bewoners Curielaan krijgen hun zin VOORSCHOTEN - De bewoners van de flat aan de Curielaan in Voorschoten hebben in een ge sprek met wethouder Van Leeu wen (PvdA/PPR) hun grieven geuit over het slechte onderhoud van de flat, de te dure verwar ming en de betaling van het on derhoud van de gemeenschappe lijke tuin. Wethouder Van Leeu wen zei tijdens het gesprek toe dat de leidingen van de verwar ming worden geisoleerd en dat de flatverwarming los gekoppeld wordt van de installatie in het ge zondheidscentrum. Voor de raadsvergadering van vo rige week hekelde bewoonster Wiegerink de relatie met de ge meente, de eigenaresse van de flat. De flats zijn 18 jaar geleden gebouwd, een tijd waarin weinig aan isolatie werd gedaan. De stookkosten zijn in verhouding met nieuwe flats veel hoger, ter wijl de huur weer lager is. Bij de Curielaanbewoners bestaat de kans dat juist de woonlasten de pan uit gaan rijzen. Op aandrang van de commissie openbare werken zal er een bete re voorlopige betaling komen voor de verwarming, zodat grote nabetalingen achterwege kun nen blijven. Verder wil de ge meente overgaan tot isolatie. Dit is alleen mogelijk als de bewo ners een huurverhoging accepte ren, wat ze tot nu toe weigeren. Vast staat dat bij de bouw van de flats de bykomende kosten zoals verwarming in vergelijking met de huur gering waren. In de loop der jaren is daar duidelijk veran dering in gekomen. Gemiddeld wordt er per flat voor 175 gulden per maand verstookt. In moder ne flats ligt dit bedrag rond de 120 gulden. In de jaren tot en met 1986 zal er niet verder bezuinigd hoeven te worden. Integendeel, als het be leid niet gewijzigd wordt en de hogere overheden geen verder gaande kortingen doorvoeren op de gemeente-uitkeringen dan is er vanaf 1984 een overschot van bijna een half miljoen gulden. In 1986 zou dat batig saldo ruim een miljoen gulden bedragen. Deze cijfers komen uit de begro ting voor 1983 en de meerjarenra- ming tot en met 1986 die gister middag openbaar werden ge maakt. Ondanks de slechte eco nomische toestand is het Oegst geest wederom gelukt de begro ting sluitend te maken. Er is zelfs geld gevonden voor de uitbrei ding van het ambtenarenkorps met drie mensen. Echte aanzet ten tot nieuw beleid worden er in de begroting niet gegeven. Daar is geen geld voor. "Het is verheugend te kunnen con stateren dat de u aangeboden ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1983 sluitend is, al dient daaraan gelijkertijd te wor den toegevoegd, dat de marges steeds krapper worden", schrij ven B en W aan de raadsleden. VOORSCHOTEN - lie ge meente Voorschoten heeft deze week voor het eerst een volledige meer jarenbegroting openbaar gemaakt. De begroting gaat over de jaren 1983 tot en met 1986 en moet een indicatie geven van de huishoudportemonnee van de gemeente Voor schoten in die jaren. On danks vele onzekere fac toren blijkt duidelijk dat ook Voorschoten slechte re tijden tegemoet gaat. Er wordt zelfs al met een jaarlijks tekort van 160.000 gulden rekening gehouden. Gedacht moet daarbij onder meer worden aan de overheidsbezuini gingen op het gebied van de so ciaal-culturele activiteiten en maatschappelijke dienstverle ning. Daarnaast wordt jaarlijks gekort op de uitkering uit het Gemeentefonds. Ingrijpend zal LEIDERDORP - Twee bezoekers van wegrestaurant Albert's Cor ner aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp zijn gisteravond on wel geworden. Een 42-jarige vrouw uit Sassenheim en een 67-jarige man uit Delft moesten voor onderzoek naar het AZL worden gebracht nadat ze tijdens het eten van mosselen onwel wa ren geworden en onderuit zak ten. Het onwel worden kwam niet. volgens een eerste onder zoek. door het eten van de mos selen. De twee konden vanoch tend al weer naar huis terugke- de gemeente moeten bezuinigen als de nieuwe Financiële Ver houdingswet door de Tweede Kamer wordt aangenomen. Vast staat dan dat Voorschoten dik geld moet gaan inleveren. Al de ze factoren en nog anderen zijn vooralsnog buiten beschouwing gelaten in de meerjarenbegro ting. Kijkend naar de directe belastin gen die de burger aan de ge meente betaalt, dan kan gecon stateerd worden dat Voorscho ten deze de komende jaren met vijf percent wil laten stijgen. Dit percentage is gebaseerd op de te verwachten kostenstijging. Voor 1983 werden de gemeentelijke ta rieven en belastingen nog met vier percent verhoogd. Landelijk gezien geldt hier een maximaal percentage voor. Anders ligt dit bij de onroerend goed belasting en de hondenbelasting. "Aangezien deze belastingen niet onder het overheidstarievenbe- leid vallen, kan in principe elk willekeurig stijgingspercentage worden gehanteerd. Üiteraard kan men ook kiezen voor het achterwege laten van de belas tingverhoging, mits dan ook het doen van nieuwe uitgaven ach terwege wordt gelaten", staat te lezen in de meerjarenbegroting. Het verhogingspercentage zal, als vanouds, dan ook een politie ke keuze worden. Nieuw Interessanter voor de Voorschote naar zijn de investeringen die in de meerjarenbegroting worden aangestipt. Zowel vervangings als nieuwe investeringen. Met vervangingsinvestering wordt bedoeld het vervangen van werkmiddelen als bijvoorbeeld typemachines. Verder valt ook het onderhoud aan gemeentelij ke gebouwen hieronder. De nieuwe investeringen moeten gezien worden als wensen van de gemeente. Realisatie is zeker nog niet gewaarborgd. Alle gemeen telijke afdelingen hebben mogen zeggen wat zij het liefst als nieu we investering zagen. Voor 1983 betekent dat bijvoorbeeld, wil de gemeente alle geuite wensen ho noreren, een investering van ruim vier miljoen gulden. Op de begroting voor 1983 zou dat een financieel beslag betekenen van ruim 1.3 miljoen gulden. Eén van de 'leuke' wensen van de Voorschotense ambtenaren is onder meer het aanstellen van een preventieman bij de Voor schotense vrijwillige brandweer. Deze personele uitbreiding is no dig daar de commandant de vele werkzaamheden niet alleen kan uitvoeren. Al in het brandweer- jaarverslag van 1981 stond deze 'noodkreet' van de Voorschoten se brandweer. Jachthaven Verder zou er een onderwijzer(es) aangesteld moeten worden die les gaat geven aan buitenlandse kinderen. In Voorschoten wonen relatief gezien veel buitenlandse kinderen met verschillende na tionaliteiten. Op deze manier zouden de kinderen beter kun nen integreren. Ook de overblijf mogelijkheid op scholen moet vastere vormen aannemen. Daar voor zouden bepaalde materia len als bestek, servies en spel letjes aangekocht moeten wor den. Op het gebied van de welzijn wordt voorgesteld om de voorzolder van de Lindehoeve voor gebruik geschikt te maken. Het open jon gerencentrum koestert al lang de wens om de voorzolder voor kleinschalige activiteiten in te richten. Als streefjaar wordt 1983 genoemd. De kosten hiervoor zouden 175.000 gulden bedragen. Ook de sporthal zou in 1983 uitge breid moeten worden met vier honderd vierkante meter. Dit vooral voor kleine binnenspor ten. Verder op het gebied van de sport en recreatie staat als wens uitbreiding van het volkstuin- derscomplex op het tracé Rijks weg 11 of gronden van boer Roo- denburg. De hoogste nieuwe investering is die voor het realiseren van een jachthaven in Voorschoten. Dit zou een half miljoen gulden gaan kosten. In het kolom 'voorge steld jaar van uitvoering' staat echter een grote vraagteken, zo dat de komst waarschijnlijk nog wel wat jaartjes op zich laat wachten. Afgewacht moet nog worden hoe hoog de financiële bestedings ruimte zal zijn voor het komend jaar. Een aantal wensen zijn al in 1982 opgesteld en besloten dat die in 1983 (gedeeltelijk) worden gerealiseerd. Voorbeelden hier van zijn het verkeersplan Na- ssauwijk en de accommodatie nota. Daarnaast kunnen dan eventueel nog "nieuwe dingen" gereali seerd worden. Dat jaarlijks de mogelijkheden hiervoor minder worden, kan geconcludeerd wor den uit het feit dat verwacht wordt dat de financiële reserves in de komende jaren niet structu reel verhoogd worden. Toch kunnen er nogal wat vraag tekens gezet worden bij de ma nier van begroten die gehanteerd wordt in Oegstgeest. De begro ting gaat bijvoorbeeld uit van een gemiddelde kostenstijging van tweeeneenhalf procent. Vo rig jaar was dat nog vijf procent. Stijgen de kosten meer - wat de meeste andere gemeenten ver wachten - dan valt er onmiddel lijk een fors gat in de begroting. Ook de verwachting dat de uitke ring uit het gemeentefonds met een procent zal stijgen lijkt wat te optimistisch. B en W geven dat ook toe in de aanbiedingsnota bij de begroting. Vorig jaar steeg die uitkering nog wel met een pro cent, maar door de bezuinigin gen die in de Vooijaarsnota staan zal de verhoging volgend jaar slechts 0,33 procent bedragen. Bezuinigingen Ondanks het optimisme zal er vol gend jaar nog 230.000 gulden be spaard moeten worden. Het te kort is overigens vijftigduizend gulden hoger omdat de verbouw kosten van het raadhuis en het Drieluik hoger werden dan ver wacht. De gemeente hoopt de be sparingen te bereiken door on der andere het aantal uren logo pedie terug te brengen. De logo pedie wordt gegeven door de schooladviesdienst Leiden. De verlaging betekent een bespa ring van vijftienduizend gulden. Verder zal de warmteregeling in het zwembad worden verbeterd wat achtduizend gulden ople vert. Bovendien zullen de stor tingen in het verkeersleefbaar- heidsfonds en het fonds restau ratie kasteel Oud-Poelgeest wor den gehalveerd, bezuiniging vijf tigduizend gulden. Op de subsidies in het sociaal cul tureel werk zal een korting wor den toegepast van 2,73 procent en daarmee houdt Oegstgeest twintigduizend gulden meer in het laatje. De voorgestelde ver mindering van het aantal uren vakonderwijs (gymnastiek, teke nen, handvaardigheid enz.), die een bezuiniging van twintigdui zend gulden op moest leveren, gaat niet door. In plaats daarvan zal er bespaard worden op het onderhoud van de openbare scholen. Daarnaast zullen enkele kleinere subsidies sneuvelen. De VW- Leiden krijgt bijvoorbeeld geen subsidie meer. Ook andere orga nisaties, die subsidie van Oegst geest krijgen, maar geen direct gemeentelijk belang dienen, kunnen fluiten naar hun subsi die. Extra inkomsten Via een verhoging van de gemeen telijke belastingen en tarieven hopen B en W 240.000 gulden meer binnen te krijgen. Per Oegstgeestenaar is dat een las tenverzwaring van zestien gul den per jaar. Behalve de riool rechten en de reinigingsrechten gaan alle belastingen en tarieven met vier procent omhoog. De VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 VRIJDAG Leiden - LVC, Breestraat 66, gr. zaal, swingavond, 21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1. le zing W.J. Ouweneel uit De Bilt over i'-Akira Kurosawa. 21.15 u Volkshuis - campagne van het samen werkingsverband Latijns-Amerika om meer bekendheid te geven aan de in haar ogen agressieve eentraal-Amerika politiek van de Amerikaanse regering- Reagan. inl. 897502 en 142756. NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48. open soos. 22 uur, tel. 149987. Caeciliastraat 18 - open-huisavond zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Voorschoten - Cultureel Centrum, an tiekbeurs, 19 uur. ZATERDAG rioolrechten stijgen het meest. Ze gaan met maar liefst 27 pro cent omhoog. De reinigingsrech ten worden met 5,6 procent ver hoogd. Voor beide rechten geldt dat er een kostendekkend per centage van tachtig procent be reikt moet worden. Dat betekent dat de kosten voor reiniging en riolering voor tachtig procent be taald moeten worden door de ge bruikers. Omdat de kosten voor de rioleringen voor slechts 62 procent werden gedekt, is daar de stijging het grootst. Antiekbeurs In het Cultureel Centrum in Voor schoten wordt vanavond om ze ven uur een antiekbeurs ge opend. De beurs, georganiseerd door het Nut, is zaterdag en zon dag van elf tot vijf uur ook open. Emancipatiedag De Wassenaarse Vrouwenraad houdt morgen in het Jeroenhuis van elf uur af een emancipatie dag. Films, een informatie markt, een affiche-tentoonstel ling worden gehouden in het Je roenhuis. Om twaalf uur is er een sprekershoek met als be kendste spreekster Hedy d'An- cona, oud-staatssecretaris voor emanicaptiezaken. Om twee uur is er een forum met onder andere d'Ancona en de schrijf ster Hannes Meinkema. Het sa tirische cabaret "Spiegeltje, spiegeltje aan de wand" van Wieke Muiier en Jan Thomasse wordt vertoond om vier uur. Soos In de Fuik (Taberna) wordt mor gen een zaterdagavondsoos ge houden. Aanvang negen uur. Disco-dansen De beste disco-danser van Zoeter- woude wordt morgenavond in 't Centrum, Schenkelweg, geko zen. De wedstrijd, georgani seerd door de KPJ, begint om acht uur. Oud-Zoeterwoude De pas geopende oudheidskamer Suetanborgh is morgenmiddag geopend van drie uur tot half vijf. De tentoonstelling "De weg door Zoeterwoude-Dorp" kan dan bezichtigd worden. Casa Materna De mensen van de Casa Materna- werkgroep Zoeterwoude en de fietsers, die van de zomer naar Napels reisden, houden morgen een avond voor de Zoeterwou- denaren. In Ons Huis doen de werkkampers van acht uur af verslag en na de pauze komen de fietsers aan de beurt. Er zal onder andere een film worden vertoond. Leiden - Groenoordhallen, Custom Car Show, 10-17 uur; Custom Car Muziek Festival. 19-22.30 uur. Hot House - zolder LVC, Breestraa 66, Soesja Citroen-sextet, 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Rasho- mon'-Akira Kurosawa, 21.15 uur. IJsbaan Vondellaan - start 24ste hutspot LVC - open café, platenmarkt, 14-17 uur. LVC - optreden de Engelse popgroep Victorian Parents, 21 uur. Schoolplein Valkenpad - rommelmid- dag van The little stars. 14-18 uur, bingo avond met loterij. 20 uur. Matilo - Zaanstraat volksdansavond, 20 Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat, telepathie- en hypnoseshow, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - An tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot on geveer 20 uur, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Wassenaar - Jeroenhuis, emancipatie dag, vanaf 11 uur. Oegstgeest - De Fuik Taberna, soos, 21 Zoeterwoude - 't Centrum, disco-dans wedstrijd, 20 uur. Ons Huis - Casa Materna-avond, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Hooi gracht 61, tel. 123752, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwynenburg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur: 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, M.B. Landsmeer, Dra- kestein 2. tel. 413913; zo. F.O.A.M. Kern- me, Grotiuslaan 12, tel. 893139; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur op de Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417; zo, F. Koopmans, D.W. Churchilllaan, tel. 6352. Wassenaar - noord, J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid, H. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 8 okt tot 15 okt door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23. tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Rontgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A C. Labruyére, Langestraat 14, Leiden, tel. 134244. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - In het buurt huis Vlietwijk aan de Molenlaan in Voorschoten is gisteravond brand gesticht. De Voorschoten se brandweer kon de beginnende brand snel ongedaan maken, zo dat er weinig schade aan het hou- tennoodcomplex ontstond. Het was de tweede maal deze week dat 's avonds een brand werd aangestoken. Eergisteren in het slooppand Schoolstraat tien. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 u zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 57.35 Por post/79,70 Ptv. AIO reoactiecl J Ruygrok-Hoogeveen P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W T Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Caro. tel 071-144941, tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2