Noodklok luidt in scheepsbouw Steviger greep op wereldgeldvoorraad bepleit Prijzenoorlog in grootwinkelbedrijf Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Dr. H. J. Witteveen voorziet anders catastrofe Toekomst somberder dan verwacht Acties op til bij slagers? KBB verkoopt distributie centrum Werkgevers en bonden Italië praten weer VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Einde schippersactie De actie van binnenschippers voor de instelling van een toerbeurt- systeem, met bodemtarieven voor het vervoer van lading naar de Noordduitse kanalen, is beëindigd. Op een schippersver- gadering in Rotterdam is beslo ten het voor bevrachters en ver laders aanstootgevende publika- tiebord, waarop de vrachten ge meld zouden moeten worden, te verwijderen. Dat is nu gebeurd, zo heeft een woordvoerder van het inmiddels opgeheven actie comité gistermorgen meege deeld. Van de 266 schippers die aan een stemming over hardere acties deelnamen, bleken er 135 vóór te zijn. Dat was naar de mening van het actiecomité een te krappe meerderheid om door te gaan. Werkloosheid EG Het lid van de Europese Commis sie voor sociale zaken, Ivor Ri chard, heeft gisteren plannen be kendgemaakt voor het aanpak ken van de werkloosheid in de Europese Gemeenschap. Het gaat daarbij om een programma voor beroepsopleidingen ten be hoeve van werkloze schoolverla ters en om wijzigingen in de functie van het sociale fonds van de EG. De commissie vraagt de regerin gen van de tien EG-landen in te stemmen met een vijfjarenpro- gramma dat elke schoolverlater onder de achttien jaar die geen werk vindt een beroepsopleiding van twee jaar garandeert. De kos ten van ongeveer 410 miljoen gulden zullen grotendeels voor rekening komen van de Europe se Commissie. Voor jongeren tussen 18 en 25 jaar wil de com missie bevordering van de op richting van werkplaatsen voor opleiding en produktie, die zich uiteindelijk zouden kunnen ont wikkelen tot kleine ondernemin gen of coöperaties. Urenco maakt school Australië zal in elke fabriek die er wordt gebouwd voor de verrij king van uranium gebruik ma ken van het verrijkingssysteem van Urenco, zo is gisteren offi cieel in Canberra bekendge maakt. Een bijzondere over heidscommissie heeft haar voor keur voor het ultra-centrifuge procédé van Urenco, waaraan Nederland, West-Duitsland en Groot-Brittannië deelnemen, uit gesproken. De Waard verkocht NV Verenigde NBM-Bedrijven gaat De Waardt BV in Waddinx- veen verkopen aan de heren A. en D. de Waardt. De Waardt is een groothandel in bouwmate rialen met vetigingen in Wad- dinxveen en Gouda. Voorts ex ploiteert zij een Gamma bouw markt in Woerden. Bij het bedrijf werken rond 80 mensen. De vak bonden zijn ingelicht, de ver koop heeft de instemming van de ondernemingsraad, aldus NBM. Prij scompensatie Bij de komende onderhandelingen over een nieuwe haven-cao zal de vervoersbond FNV van de werk gevers eisen dat het in de havens bestaande systeem van prijscom pensatie voor het volgend jaar wordt gehandhaafd. Pas wan neer dat is toegezegd kan met de bond worden onderhandeld over de vraag in hoeverre deze ver goeding voor de gestegen prijzen in geld moet worden uitbetaald. LEIDEN - Groenteveiling: andijvie 34- 64, pronkbonen 1,30-1,45, snijbonen 3,55-4,65, stambonen 1,85-2,85, Chinese kool 29-36, witte kool 18-21, spitskool 15-54, postelein 40, prei 57-89, spinazie 50-83, spruiten a 60-69, spruiten b 71-74, spruiten c 44, spruiten d 35-95, uien 30- 44, winterpeen 25-30, witlof 1,30-4,-, me loenen 1,-2,10, bloemkool 6 per bak 1,10-1,45, bloemkool 8 per bak 90-95, knolselderij 51-71, sla 13-24, bleekselde rij 14-36, bospeen 91-1,15, peterselie 14- 38, radijs 30-32, selderij 18-41, paprika st. 16-65. Economie NEW YORK (GPD) - De wereld staat voor een financiële en eco nomische catastrofe die slechts te voorkomen is wanneer de noodzakelijke politieke wil kan worden gemobiliseerd voor een versterkte rol van de internatio nale financiële instellingen bij het beheer van de wereldgeld voorraad. Dit is de voornaamste conclusie van een internationaal symposium van bankiers en in vesteringsdeskundigen, gisteren in New York, binnen het raam van de viering van 200 jaar onaf gebroken diplomatieke en han delsbetrekkingen tussen Neder land en de VS. Dr. H. J. Witteveen, voormalig di recteur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en thans onder meer voorzitter van de zgn. „Groep van Dertig", die over de internationale economi sche en financiële situatie rap porteert, verpakte in een plei dooi voor een grotere reguleren de rol voor het IMF een scherpe aanval op het Amerikaanse be leid. Met zijn basis in het mone- taristisch denken deed hij dat af als „te simpel". Witteveen vindt dat het IMF de taak moet toeval len als allerlaatste geldschieter op te treden voor landen die bankroet dreigen te gaan, omdat hun middelen niet meer toerei kend zijn voor het aflossen van leningen die ze by particuliere banken hebben gesloten. Zulke faillissementen kunnen een ket tingreactie in de bankwereld ver oorzaken, die de wereld op zijn grondvesten zouden doen schud den. Witteveen voorspelde, zoals hij de zer dagen ook al deed in een voorwoord bij het laatste rapport van de „Groep van Dertig", dat de wereld rampspoed tegemoet gaat door het samenvallen van recessionaire invloeden met een internationale bankcrisis: bewe gingen die elkaar versterken. Het gevaar is dan ook acuut dat de wereldrecessie terecht komt in een depressie. Op dezelfde ma nier. maar op een veel grotere in ternationale schaal, dan na eer dere vooroorlogse crises het ge val is geweest. Volgens Witteveen moet het inter nationale financiële systeem worden uitgerust met de midde len om zo'n crisis in de bankwe reld op te vangen met het IMF in een versterkte rol. Daarbij is het nodig dat de belangrijkste cen trale banken een instrumenta rium ontwikkelen waarmee in vloed kan worden uitgeoefend op de groei van de bedragen die privébanken neertellen als lenin gen. Gegeven de centrale rol van de dollar in de wereldeconomie is het aannemelijk dat de Ameri kaanse centrale bank. die liquidi teit in die dollars kan scheppen, een hoofdrol krijgt. Niet alleen moeten de middelen van het IMF worden uitgebreid op spectaculaire wijze ide VS schijnen daartoe meer en meer bereid) maar daarnaast moet er een soort IMF-veiligheidsnet worden gecreérd (een Ameri kaans idee) dat tijdelijke com pensatie kan bieden, onder strik te voorwaarden, voor de even- wichtsvcrstonng die uit de stroomrichting van kapitaal kan voortvloeien. Witteveen acht het scheppen van <v?n nieuwe door slaggevende taak voor het IMF zo urgent, dat hij niet eens wil wachten op de formele beslissin gen van regeringen en parlemen ten die daarvoor nodig zijn Vol gens Witteveen moet het IMF worden gemachtigd om voor dit doel te lenen op de internationa le geldmarkt, teneinde de vertra ging te ontlopen die kan ont staan door de aarzeling van na tionale gouvernementen om aan een internationaal instituut zul ke enorme bevoegdheden toe te kennen. ROTTERDAM (ANP) De toekomst van de wereldscheepsbouw ziet er veel slechter uit dan nog twee jaar geleden werd verwacht. Dit blijkt uit rapporten die de Associatie van Westeuropese Scheepsbouwers (AWES) en de Japanse scheepsbouwers in de SAJ on afhankelijk van elkaar hebben opgesteld. Op grond van de te verwachten marktontwikkelingen voor de ja ren tot 1990 zal de behoefte aan scheepsnieuwbouw in de wereld 30 procent lager zijn dan in 1980 werd verwacht. Dit heeft de Cen trale Bond van Scheepsbouw meesters (Cebosine) gisteren be kendgemaakt. Vooral de vraag naar bulkcarriers en droge la dingschepen zal de komende ja ren sterk afnemen. De Cebosine weet nog niet zeker of Nederland ook zoveel nadelen zal hebben van de negatieve ver wachtingen. De Cebosine hoopt dat de Nederlandse scheeps- bouwindustrie door de inmid dels voltooide herstructurering beter kan inspelen op de dalende vraag. Toch wordt verwacht dat de werkgelegenheid op de wer ven de komende jaren sterker zal afnemen. Vooral de steeds grotere steun die andere landen, zoals West-Duits- land en Noorwegen, aan hun scheepsbouwindustrie geven, zal in ons land volgens Cebosine steeds sterker worden gevoeld. Voortzetting van de steun in ons land, ook na 1985, achten de scheepsbouwers dan ook onaf wendbaar. De huidige plannen gaan ervan uit dat de Nederland- AMSTERDAM (GPD) - Tussen het grootwinkelbedrijf Miro, een dochteronderneming van Albert Heyn, en Blokker (winkels in huishoudelijke artikelen) is een felle prijzenoorlog aan de gang. In pagina-grote advertenties roe pen de twee winkelbedrijven de consument op de prijzen van Mi ro en Blokker met elkaar te ver gelijken. Miro hanteert daarbij als stelregel dat de consument het prijsverschil terug krijgt wanneer een artikel bij Miro ge kocht ergens anders goedkoper is. Zo vergeleek Miro de prijzen van een aantal huishoudelijke artike- UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV gaat acties organise ren bij het slagerij bedrijf als de vijf werkgeversorganisaties in die sector niet binnen een week akkoord gaan met een gesprek over de in het slop geraakte cao onderhandelingen voor het sla gerspersoneel. Dat heeft de bond gisteren laten weten. De voedingsbond wil niet langer onderhandelen met de Federatie van Nederlandse Slagerijpa troonsbonden, een overkoepe ling van de vijf kleinere werkge versorganisaties. "Het is tijdens de onderhandelingen gebleken dat met die federatie geen zaken valt te doen, omdat haar onder handelaars vaak zonder mandaat aan tafel blijken te zitten", aldus een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV. len. Volgens de advertentie zou den die bij Blokker duurder zijn. Blokker nam daarop revanche met een pagina-grote adverten tie, waarin een aantal artikelen wordt opgesomd, zoals een elek trische boor, die bij Blokker goedkoper zouden zijn. De con sument werd aangeraden dat geld terug te halen bij Miro. In een advertentie over twee pagi na's nam Miro gisteren revanche met een prijsvergelijking van de meest uiteenlopende artikelen. Daaruit blijkt dat Miro goedko per is, „maar", zo luidde de ad vertentie sarcastisch, „dat geld kunt u niet terughalen bij Blok ker". Miro adverteert sinds vorig jaar prijsvergelijkingen met een aan tal concurrenten. Het bedrijf be taalde al enkele tienduizenden guldens uit aan consumenten die artikelen bij Miro gekocht bij de concurrent goedkoper hadden aangetroffen. BUNNIK (ANP) - De premie voor een verzekering tegen brand en inbraak moet omhoog. Daarover zijn de verzamelde brandverzekeraars het gisteren op een vergadering in Bunnik eens geworden. De verzekeraars zullen met het ministerie van economische za ken gaan praten over een verho ging van de tarieven, aldus een woordvoerder van het bureau voorlichting verzekeringen. Niet alleen moet in de visie van de verzekeraars de premie om hoog, zij zullen ook de uitkerin gen gaan beperken. Zo zal dief stal uit auto's nog maar tot ma ximaal 500 gulden worden ver goed. Steun Behalve de Cebosine heeft al eer der de beleidscommissie scheepsbouw gepleit voor hand haven van de steun. De Indus triebond van de FNV vreest zelfs dat het in 1985 wel eens kan zijn afgelopen met de Nederlandse scheepsbouw als er niet snel maatregelen worden genomen. Volgens bestuurder David Rijkse van de bond is het aantal orders dit jaar sterk gedaald en zijn nog maar enkele werven in ons land tot 1983 bezet. De Nederlandse scheepsbouw is in de laatste 5 jaar met grote steun van de overheid geherstructu reerd. Dit proces leidde tot een noodzakelijke afslanking, maar ook - dank zij grote investerin gen - tot een zeer moderne scheepsbouwindustrie, die zich onder normale omstandigheden zeker met de buitenlandse con currentie kan meten. De algemene steunregeling heeft gedurende het jaar 1981 tot be vredigende resultaten geleid. Dank zij het aantrekken van de markt konden de orderporte feuilles van de scheepswerven weer redelijk op peil worden ge bracht. In enkele gevallen heeft dit zelfs geleid tot een werkbe- zetting, die tot ver in 1983 reikt. DEN HAAG (ANP) - Dr. F.H M. Grapperhaus. voormalig staatssecretaris van financien, heeft gisteren zijn boek 'Alva en de tiende penning" gepresenteerd in aanwezigheid van minister Van der Stee (links). Het eerste exemplaar van het boek werd uitgereikt aan de achttiende Hertog van Alxxi (rechts), een heuse nazaat van de gevreesde inquisiteur. ROME (GPD) - De Italiaanse werkgevers hebben na een jaar onderbreking het gesprek met de vakbonden gisteren hervat. Dat beide partijen zich bereid verklaarden elkaar te ontmoeten, is een succes voor premier Gio vanni Spadolini, die tegelijk ver zekerde dat de regering een ac tieve rol bij de onderhandelingen wil spelen. Overigens ging het gisteren nog maar om een eerste ronde, waar bij voornamelijk procedure- kwesties aan de orde kwamen. De eigenlijke besprekingen, over de vernieuwing van de cao's en een herziening van het huidige systeem van automatische prijs compensatie (de „glijdende loon schaal"), kunnen pas beginnen wanneer partijen het over de pro cedure eens zijn geworden. Vol gens een ultimatum van Spadoli ni moet op 30 oktober daarover een akkoord zijn bereikt. De onderbreking in de onderhan delingen werd veroorzaakt door de weigering van de Confindus- tria, de organisatie van werkge vers in de privé-industne, verder te praten over de cao's als niet eerst een akkoord was bereikt over de loonkosten. „Wij willen ons houden aan het plafond van 16 procent, dat door de regering voor 1982 is vastgesteld", ver klaarde voorzitter Vittorio Mer loni. „Maar als de prijscompen satie zo blijft doorhollen, blijft er geen ruimte voor loonsverho ging in de cao's en heeft het dus geen zin daarover te onderhan delen". De voorspelbare reactie van de vakbonden was „handen af van de glijdende loonschaal", en daarmee was de breuk voltrok ken. Ondanks stakingen en beto gingen bleef de Confindustna bij zijn weigering, daarin gevolgd door Intersind, de organisatie van werkgevers in de staalindus trie. Langzamerhand kwamen ook de vakbonden tot de overtuiging dat er iets moest veranderen in de loonstructuur, en met name in het verouderde systeem van de glijdende loonschaal. Dit was be doeld om de arbeiders te be schermen tegen de inflatie, maar werkte deze de laatste jaren juist in de hand. Daardoor werden de loonkosten zo hoog dat Italië uit de markt werd geprijsd Het pijnlijke proces van herbezin ning is nog met beëindigd, en zo konden de drie grote vakcentra les gisteren nog niet met een ge zamenlijk hervormingsplan op tafel komen. Waar ze het wel over eens zyn. is dat het reele in komen, met name van de laagst betaalden, onaangetast moet bÜj- AMSTERDAM (ANP) - Koninklij ke Bijenkorf Beheer KBB heeft met een niet met name genoem de Nederlandse institutionele belegger in beginsel een akkoord bereikt over de verkoop en het terughuren van het goederendis tributiecentrum en de bakkerij van de Hema in Utrecht, Lage Weide. Met de verkoop is een be drag gemoeid van 47 miljoen vrij op naam en het gaat hierbij om een onbelast eigendom, al dus KBB. De verkoop omvat het terrein groot 100.000 vierkante meter en de daarop staande gebouwen. De huur is aangegaan voor een pe riode van 30 jaar waarna kan worden verlengd. De transactie is onderdeel van de eerder aangekondigde maatrege len die het concern in de komen de jaren tot winstherstel moet brengen. Daarbij behoort het se lectief desinvesteren van onroe rend goed. Hypotheekrente per 8 okt. 1982 Naam bank: Annuiteiten- hypotheken ABN AMRO Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rijkspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard Leven hypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden 1 jaar 3 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar Rente Rust 5 jaar 10 jaar 5 jaar rentepercentages met Gem. garantie opgave bank werkelijk 9.5 10,2 10,5 10.4 10.2 10.5 10.3 10,2 10,2 9,82 10,79 11,12 10,12 10,65 10.97 11.21 10,59 10,91 11,12 10,82 10,62 11.4 Copyright 'Vereniging Eigen Huis' te Amersfoort. zonder Gem. garantie opg bank werkelijk 9.5 10.4 10,7 9,75 10.4 10,7 10,6 10,2 10.5 10.6 10,2 10,2 10.03 11,01 11,34 10,39 10,87 11,19 11,43 10,59 10,91 11,47 10,82 10.62 11.63 VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Ahold Akso ABN Amro Bank 242.00 244.00 Dorische Petr. Pref. 78, Elsevier NDU 165. Helneken Hold 64.30 64.00 HBG72.80 73.20 Nedlloyd Gfoep 106,80 107.80 NMB 106.50 106.70 215.00 217.70 169,50 170,30 170.50 174.90 43.70 45.50 27.00 24.00 BINNENLANDSE AANDELEN Ballast Nedam 150.00b 150.00b 182,00 180.00e 55.10 55.30 315.00 318.00 Bredero VB Gel. Delft. Cert. 108,00 107.00 28.00 28.00 25.10 24.50 13.00 12,50e 96.00 95.00 17.10 17,10 650.00 660,00 .56.00 57.20 53,10 52,70 Salvenb. Bank Tw. Kabel H 113.00 111.20 23.50 22.10 72.00 74.00 (oilers Samsom BELEGGINGS INSTITUTEN 1053.00 1095,00 112.30 112.80 Tokyo P: Unl-invc Viklnf 289.50 286.00 105.00 106.00 GOUD EN ZILVER Goud hjnmetaal 34 480.- - 35 280.- per ki lo Zilver hinmetaal 885.755.- BUITENLANDS GELD Portugese esc (100) Can dollar Franse franc HOOi Zwits franc (100) AMSTERDAM Na dc forse koersstijging van donderdag sta ken winstnemingen vrijdag de kop op in Amsterdam. Men trok zich hier weinig aan van de ver dere stijging in Wall Straat om dat men met het weekeinde voor de deur wat voorzichtigheid wil de betrachten Bovendien daalde de dollar in Am sterdam met circa drie cent wat voor de internationale fondsen een drukkend effect had Unilever ging in dc ochtenduren nog even met de opmars voort tot 176,50 maar spoedig was het gedaan met de pret cn trad een kentering in Rond het middaguur werd het fonds verhandeld tegen 174.30. wat 1,20 minder was dan het slot van donderdag. Toen was Unilever echter met 9 winst gesloen, zodat de reactie bepaald niet groot was. Koninklijke Olie werd 0.80 lager verhandeld op 86.80 cn KLM ging een halve gulden achteruit tot 87.80

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21