Grote kans op uitdunnen vossenbestand in duinen Stakers h'j Estec vrezen sluiting van vestiging "Zelf kerkspits opknappen Auto schept fietsers Alphen-pop met elf groepen Valkenburg niet geschikt voor plaatsing raketten VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Streek PAGINA 19 Vossen worden steeds vaker gesignaleerd in de omgeving van woonwijken. Veel mensen ondervinden overlast van de vossen omdol ze kippen stelen. NOORDWIJKERHOUT/AM STERDAM - De kans is groot dat in de loop van 1984 toch een aan tal vossen in de waterwingebie den van met name de Amster damse waterleidingbedrijven zullen worden afgeschoten. Hoe wel van verschillende zijden fel tegen het uitdunnen van het vos senbestand wordt geprotesteerd, is de algemene verwachting van een aantal gemeentebesturen dat maatregelen onontkoombaar zijn. Tal van gemeentebesturen en in stanties hebben geklaagd over overlast die vossen veroorzaken. Inwoners van de gemeente Noordwijkerhout hebben de af gelopen maanden naar schatting ruim 3300 gulden schade geleden als gevolg van het verdwijnen van kippen en konijnen. In een enkel geval is sprake van het op wrede wijze ombrengen van vossen als een soort wraak actie van de gedupeerden. Hoe wel nog geen bewijzen zijn gele verd, bestaan aanwijzingen dat enkele vossen zijn vergiftigd. De gemeente Bloemendaal heeft al lange tijd geleden geklaagd over de overlast van vossen. Volgens ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense jongerensocië- teit Het Kasteel organiseert vanavond en morgenavond voor de tweede keer Alphen- pop. Elf groepen, waarvan het grootste gedeelte uit Al phen, moeten weer bewijzen dat er in het Alphense pop wereldje nog steeds voldoen de leeft en borrelt. Vanavond treedt Babyion om 20.00 uur als eerste groep op, gevolgd door Fair Play, dat in november op toernee gaat in Duitsland en ook enkele con certen in het voorprogramma van Vitesse op de agenda heeft staan. De voormalige schoolband van het Ashram, Spunk 'n' Queasy, volgt na Fair Play. Vervolgens zal de Bodegraafse band Long Way Blues enige staaltjes smeuige blues etale ren, waarna de uit Leiden af komstige Bram Simmons Band haar Alphense debuut maakt. Fake, de plaatselijke groep rond Dolph Koelewijn, die inmiddels weer tal van bezettingswijzigingen achter de rug heeft, sluit de avond af. Morgenavond fungeert de be ginnende groep Tussen Small om 20.00 uur als ope- burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout beperkte zich de overlast niet tot die gemeente alleen: "Ook in het duin waterge bied gelegen tussen de bebouw de kommen van Noordwijk, Noordwijkerhout en Zandvoort, komt de vos reeds zo talrijk voor dat de in dat gebied aanwezige fauna in ernstige mate wordt be dreigd. In dat verband kan wor den gewezen op een verminde ring van het aantal grondbroe ders. Ook reekalveren worden niet gespaard". Ir. M. CH. J. van der Weijden, hoofd van de afdeling produktie van het Amsterdamse waterlei dingbedrijf, die als zodanig te maken heeft met het winnen van water in natuurgebieden in de duinen, heeft vastgesteld dat het aantal vossen in de loop der jaren is gestegen. "Het is moeilijk vast te stellen hoeveel er precies zijn. In ieder geval is wel het aantal klachten flink toegenomen. Veel mensen klagen over schade. Hoewel het in de meeste geval len gaat om kippen en siervee. Niet om echte beroepsschade". Van der Weijden houdt zich al lan ge tijd bezig met de problemen rond vossen in het waterwinge bied van zijn bedrijf. Alvorens een besluit te nemen over het eventueel uitdunnen van het vossenbestand is een uitgebreid onderzoek gehouden naar onder meer de grootte van het bestand en de aard van het voedsel. Het onderzoek is nagenoeg afgerond, maar de resultaten ervan zijn nog niet bekend. door Henk van der Post Drs. J.L. Mulder schat dat het aan tal vossen in de duingebieden op tenminste 11 en ten hoogste 33 per 1000 hectare bedraagt. Een schatting die ruwweg neerkomt op een maximaal aantal vossen van enkele duizenden in het duingebied tussen Den Helder en Hoek van Holland. Volgens Mulder is het niet waarschijnlijk dat het vossenbestand overmatig zal toenemen. Dat schrijft hij in een artikel in het blad "Duin" van de stichting "Duinbehoud". Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen binnen enke le maanden een beslissing ne men over het aanvragen van een vergunning voor het afschieten van vossen. Eerst zal de commis sie natuurbeheer van het Am sterdamse waterleidingbedrijf een advies uitbrengen aan de di rectie van dat bedrijf. In die co- missie zitten tal van onafhanke lijke deskundigen. De directie zal vervolgens advies geven aan B en W van Amsterdam. Het verkrijgen van een vergunning bij de afdeling faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij is volgens ir. Van der Weijden nauwelijks het pro bleem. De verwachting is dat als eenmaal aan de gemeente Am sterdam een vergunning is ver leend, andere gemeenten zullen volgen. Van der Weijden verbaast zich trouwens over het verzet van on der meer instanties als de stich ting Kritisch Faunabeheer en de vereniging Natuurmonumenten in Nederland. "Elk jaar worden in onze waterwingebieden zo'n 250 reëen afgeschoten. Daar ho ren we nooit iets over". Teruggekeerd Sinds het eind van de jaren zestig worden vossen weer in de Neder landse duinen weer gesigna leerd. Vossen hebben altijd tot de natuurlijke fauna van de dui nen behoord, maar zijn daaruit verdwenen na het kappen van bossen langs de kust ten behoe ve van landbouw en veeteelt. Bo vendien werden vossen in het verleden gevangen om overlast voor zogenaamde duinmeiers te voorkomen. Dat waren de men sen die duin pachtten om er ko nijnen te fokken. Door toedoen van mensen verdwe nen, zijn de vossen er door toe- NOORDWIJKERHOUT - Twee broers van 13 en 14 jaar uit Noordwijkerhout zijn gistermid dag om vier uur op de Kerkstraat ter hoogte van de Wildlaan licht gewond geraakt bij een aanrij ding met een personenauto. Een lijnbus verleende de automobi list die uit de richting van de 's Veel schade bij SASENHEIM Grote materiele schade ontstond vanmorgen om kwart voor acht op de Leidse- vaart toen een 20-jarige automo biliste uit Noordwijkerhout ter hoogte van het benzinestation plotseling voor de verkeerslich ten remde. Een inwoner van Ou derkerk aan de Amstel raakte de Noord wijkerhoutse "vol" van achteren. Op de Hoofdstraat, ter hoogte van de Wilhelminalaan, botsten van morgen om negen uur drie per- doen van de mensen ook weer te ruggekeerd. Weliswaar was dat volgens drs. Mulder geen door dacht plan. maar eerder achte loosheid. Mulder acht het zeer waarschijnlijk dat de vossen die nu in de duingebieden leven, af stammelingen zijn van vossen die door particulieren in de na tuur zijn losgelaten omdat ze als huisdier niet voldeden. Er zijn vossen met halsbanden gevon den. "Dat wil overigens geens zins zeggen dat de vossen op den duur toch niet waren terugge keerd in de duingebieden", aldus Mulder. Het voedsel van vossen bestaat voornamelijk uit konijnen. We tenschapper Mulder heeft gecon stateerd dat konijnen ongeveer 90 procent van het voedsel vor men van vossen. Gezien het gro te aantal konijnen is dat volgens Gravendamseweg kwam, voor rang en ontnam zo de broertjes het zicht op de kruising. De Noordwijkerhouters die op de fiets reden wilden linksaf de Wildlaan in. Tijdens die manoeu vre werden zij geschept. Na dok tersbehandeling konden zij huis waarts keren. aanrijdingen sonenauto's. Een onbekend ge bleven automobilist verleende ten onrechte voorrang aan een bus die van de Parklaan kwam. De achterliggende automobilis ten rekenden daar niet op en vormden een mini-kettingbot sing. Bij de aanrijding waren een 28-jarige Lissenaar, een 27-jarige Haarlemmer en een 22-jange vrouw uit Hillegom betrokken. De veroorzaker van de materiële schade reed gewoon door. natuurvorsers geen probleem. Daar liggen ook volgens Van der Weijden de problemen niet. Mul der heeft grofweg becijferd dat het aantal konijnen in duingebie den een verdubbeling en zelfs een verviervoudiging van het aantal vossen toestaat. Voorts eten vossen incidenteel vogels en in het voorjaar een enkele eend. Mulder is van mening dat het aan tal vossen in Nederland niet snel is gegroeid en ook met explosief zal groeien. "Vossen bakenen hun eigen gebied af. Dat is een territorium waar andere vossen, met uitzondering van de familie leden, niet kunnen wonen.". Vol gens Mulder is er in Nederland nauwelijks ruimte voor uitbrei ding van de territoria. De rek zit in de grootte van de fa milies. Een rekel (mannetjesvos) heeft vaak verschillende moer tjes. Maar lang met alle moertjes brengen elk jaar jongen ter we reld. Ook al werpen meer vrouw tjes per jaar, dan wordt slechts een beperkt aantal jongen groot. Het vermoeden bestaat dat de re kel slechts één moervos helpt met het aandragen van voedsel. Daardoor zgn de jongen van een andere moer gedoemd de hon gerdood te sterven. Hetze De indruk van de stichting Kri tisch Faunabeheer en de stich ting Natuurmonumenten is dat van verschillende zijden een het ze wordt gevoerd tegen de vos sen. Mevrouw Stokman van Kri tisch Faunabeheer meent dat veel verhalen uit de duim zijn ge zogen. "Als een jager een vos heeft gezien, meent hij al gauw dat er vele honderden aanwezig zijn in een gebied. Wij hebben de indruk dat het aantal vossen slechts gestadig groeit. Ik schat het totaal aantal vossen in Neder land op 5000 tot 6000 stuks". Zij constateert dat weinig mensen bereid zijn maatregelen te ne men om te voorkomen dat vos sen kippen of konijnen stelen "Een goed hok en een goede om heining voorkomt 6oms De stichting Kritisch Faunabe heer vindt trouwens dat mensen die in de natuur wonen met al leen de lusten, maar ook de las ten ervan moeten aanvaarden" Zij vindt de cijfers die bijvoorbeeld door de gemeente Noordwijker hout zijn geproduceerd niet erg schokkend "In de regel komen mensen pas in aanmerking voor een schadevergoeding als de schade groter is dan 200 gulden De gemeente Noordwijkerhout spreekt van een schade van 3300 gulden over 24 gevallen Dat is gemiddeld nog geen 150 gulden per geval", aldus mevrouw Stok man van Kritisch Faunabeheer Zij verzet zich fel tegen het op wre de wijze doodmaken van vossen. De gemeente Noordwijkerhout schrgft aan het Amsterdamse waterleidingbedrijf dat haar be kend is dat in bijna 50 gevallen dieren zijn afgemaakt. Zij is geen voorstander van het uitdunnen van het aantal vossen. Zij be treurt dan ook het gemak waar mee de overheid vergunning af geeft vor het afschieten van die- Videobanden gestolen KATWIJK - Uit een woning in de Bernhardlaan in Katwijk is gis teravond een geldbedrag groot 485 gulden gulden gesloten. Te vens werden 10 videobanden ontvreemd. De politie vermoedt dat inbrekers via een niet geheel afgesloten slaapkamerraam de woning zgn binnengekomen. ningsnummer, gevolgd door Rocks Off en het Molukse muziekgezelschap Kuat. De Glenda Herman Band, een m in de Alphense Alphen-pop moet "Fake" popwereld, zal zich vervol gens moeten waarmaken. Als klapper en afsluiter treedt de Groningse rock-band Tiger NOORDWIJK Het bestuur van Estec vreest, net als de de stakende personeelsleden, dat door de voorgenomen bezuinigingen op de salarissen het ruimtevaartcentrum in Noordwijk gevaar loopt te sluiten. Dit zegt waarne mend directeur E. Slachmuylders van Estec. De tech nisch en wetenschappelijk medewerkers van Estec heb ben vandaag uit protest tegen de voorgestelde verlagin gen het werk één dag neergelegd. De staking wordt juist vandaag ge- - de moederorganisatie van Es- houden omdat morgen de direc- tec - en de NAVO. teuren-generaal van de zoge- De salarissen van het personeel bij noemde gecoördineerde organi- Estec kunnen in drie jaar tijd tot saties in Straatsburg vergaderen dertig procent worden verlaagd, over de plannen. Tot deze organi- Dat is althans het voorstel van saties behoren onder meer de onder anderen de Nederlandse European Space Agency (ESA) "budgettaire expert" bij de Euro- IKV-beleidsmedewerker: VALKENBURG - Het marinevliegkamp Valkenburg komt naar alle waarschijnlijkheid niet in aanmerking voor de plaatsing van de zo genaamde kruisraketten met atoomkoppen. Dit verwacht IKV-be- leidsmedewerker Wilke Schram. Hij voert voor zijn veronderstelling vier gronden aan. Ten eerste is het vliegveld in Valkenburg van de marine en niet van de luchtmacht, terwijl het laatste krijgsmachtonderdeel de eventuele atoomtaken met de kruisraketten voor Nederland moet gaan uitvoeren. De tweede grond voor zijn veronderstelling is de grondstructuur in onze regio. Die zou door een mogelijke bomaanval op zodanige wijze reageren dat heel veel gebouwen in elkaar zullen storten. Voorts noemt hij als reden voor zijn verwachting dat Valkenburg niet voor de kruisraketten in aanmerking zal, komen het feit dat er zoge naamde logistieke problemen te verwachten zijn bij het vervoer van de atoomwapens. "De drie uitvalswegen zijn gemakkelijk af te zet ten", zo licht Schram toe. Ook vindt het IKV Valkenburg als vestigingsplaats onwaarschijnlijk omdat een geheel nieuwe infrastructuur, met name een uiterst mo dern verbindingssysteem, zou moeten worden opgezet. Mede om die laatste reden houdt het IKV de luchtmachtbasis Volkel in Brabant als de meest waarschijnlijke vestigingsplaats voor eventue le kruisraketten wanneer de regering zou besluiten om het wapen tuig op Nederlandse bodem te zullen plaatsen. pean Space Agency (ESA), de moederorganisatie van de Estec. De budgettaire experts zgn onaf hankelijke vertegenwoordigers van de landen die deelnemen in de ESA. Dat juist de Nederlandse vertegen woordiger een de salarissen zo fors wil verlagen, is slecht geval len bij de buitenlandse specialis ten in dienst van Estec. Jack Bosma, de voorzitter van de per soneelsorganisatie: "Ze vinden dat Nederland hun wil wegja gen". Bosma geeft toe dat de salarissen die de wetenschappelijk mede werkers verdienen fors zijn. Ze variëren volgens hem tussen 4500 en 11.000 gulden netto per maand. "Maar bijvoorbeeld een Franse specialist kan op dit mo ment in de industrie in zijn eigen land net zoveel verdienen als hier in Noordwijk. Als de salaris sen worden verlaagd wordt het voor dergelijke specialisten hele maal onaantrekkelijk om naar Estec te komen. Dan zal de vesti ging op den duur moeten slui ten", aldus Bosma. Hij merkt op dat de afgelopen jaren al, een flink aantal medewerkers van de Estec zijn vertrokken. Hij voegt er verder aan toe dat landen als Duitsland en Frankrijk er veel voor voelen om het centrum over te nemen. De medewerkers hebben eind juni al een keer eerder gestaakt. Het betrof toen een symbolische sta king van een uur. De medewer- TAFELTENNIS - René Hijne zal geen deel uitmaken van het na tionale tafeltennisteam, dat op woensdag 13 oktober in Zwolle in de tweede wedstrijd voor de Europese competitie uitkomt te gen Franknjk De speler van Alkmaar heeft last van een rug blessure. HAZERSWOUDE - Het ministerie van erm moet snel over de brug komen met subsidie voor de restauratie van de nederlands-her- vormde kerk in Hazerswoude-dorp. Levert ook het gesprek dat directeur openbare werken Fraanje maandag met vertegen woordigers van het onder erm ressorterende Monumentenzorg niets op. dan gaat de ge meente bekijken of men de opknapbeurt van de kerk zonder rijkssteun kan uitvoeren Een voorstel van D'66-raadslid Dekker vond gisteravond in de commissie openbare werken bijval van verschillende commissie leden. Voor de sinds 1980 in de steigers staande kerk spits werd destijds een bedrag van 35.000 gulden nodig geacht. De gemeente en erm zouden daarvan veertig procent voor hun re kening nemen, terwijl de provincie het reste rende vijfde deel zou betalen Tijdens de res tauratie kwam echter aan het licht dat de to ren in een veel slechtere staat verkeert dan was aangenomen: de houten kapconstructie bleek verrot en vanaf de vierde verdieping moest al het houtwerk worden vervangen Monumentenzorg wilde daarnaast dat bij de werkzaamheden ook een met-oorspronkelij ke betonvloer zou worden vervangen door een eikehouten vloer, terwgl ook aan de tootconstructie zeer kostbare eisen werden gesteld. De kostenraming viel door de tegenvallers twee maal zo hoog uit, terwijl de rgkssubsi diepot leeg bleek Hazerswoude krt-eg zijn eigen Domtoren. CDA'er Rietveld drong er vorige week donderdag tgdens de raadsver gadenng bg het college op aan om de restau ratie van de nederlands-hervormde kerk hoop op het lgstje te zetten Tijdens de commissievergadering vroegen Dekker en CDA-raadslid Kerkvliet zich af wat erm zou doen als de gemeente in af wachting van de subsidie alvast zelf de toren zou gaan opknappen. Dekker stelde voor om een werkgroep te vormen van historici die dan samen met de afdeling gemeentewerken een restauratieplan kan opstellen voor de kerktoren "Ik denk dat we dan binnen een paar weken een plan hebben Laat Hazers woude zgn eigen boontjes maar doppen", al dus Dekker Ook CDA'er Kerkvliet voelde wel wat vooreen dergelgk plan. Hg wilde wel eens weten wat het financiële verchil zou zgn tussen een ver antwoorde restauratie zonder subsidie van erm en een plan mét die rgksgelden. maar dan uitgevoerd volgens de nogal overdre- Directeur openbare werken Fraanje liet weten dat hg aanstaande maandag nog op ambtc- Igk niveau contact heeft met erm Hg ver wacht dat wanneer de gemeente Hazerswou de de restauratie zelf gaat aanpakken vol gens een eigen plan. erm een boze brief schrgft en geen stuiver subsidie meer geeft "Dan maar een boze brief rrageerd»- Dek ker. "en over subsidies in 1990 maak ik me geen enkele illusie" De commissie besloot toch erm nog een kans te geven en het overleg af te wachten Daar na wordt in onderling overleg het plan van Dekker aan burgemeester en wethouders voorgelegd. kers wilden toen bereiken dat zg rechtstreeks konden onderhan delen met de budgettaire ex perts. Dit is nu ook weer een van de eisen van de stakers. Estec is de grootste vestiging van de ESA de Europese ruimte vaartorganisatie. In het centrum worden ruimtevaartprogram ma's ontwikkeld en getest. Het centrum wordt voor het grootste deel in stand gehouden met bij dragen van de grote Europese lidstaten. Er werken ongeveer 1200 mensen. De 400 man onder- houds- en bewakingspersoneel hebben niet meegedaan aan de staking. Hun salarissen worden niet bepaald door de budgettaire experts. De staking bij Estec, die vandaag de hele dag duurde, u rustig verlopen. De medewerkers bUi «-n thuis en slechts enige actievoerders posten bij de poort van het wetenschappelijk centrum

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19