Microchin irgie moet bril overbc xlig maken Priesters wantrouwen Rome Reportage 9Nee tegen hulpbisschop Den Bosch Russische prof: „Niet met keukenmessen werken" VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Stel u zou de behoefte gevoelen de duivel uit te drijven. Hoe zou u dat doen? Met Beëlzebub, heel goed. Want je moet vuur met vuur bestrijden. Iemand steelt een auto en rijdt er pijlsnel mee weg. Wat doet de politie? Die gaat hem achterna Op de fiets, met de tram, in de trein? Nee, tn een andere auto, liefst een snelle re. Nu ga ik het wat moeilijker maken: u speelt tikkertje met een vriendje, en dat vriendje klimt in een boom. U bent de tikker, hij moet getikt worden, wat doet u? U klimt ook in die boom, hem ach terna. Goed zo. We gaan nog wat hoger op en ontdekken een vlieg machine, die van plan is ons huis en onze haard aan te vallen. Wat doen we, we schieten er op met luchtdoelartillerie, we laten sper ballonnen op, dat is allemaal heel nuttig, maar het efficiëntst is* natuurlijk om ook een vliegtuig de lucht in te sturen om dat geme ne vliegtuig 'neer te halen'. Zo heet dat. Want je moet vuur met vuur, en de duvel en z'n ouwe- moer met Beëlzebub bestrijden! Tot nog toe had u alle vragen goed, maar in de tweede ronde ga ik 't u heel erg moeilijk maken. Stel u bent admiraal van een land met een heel geheime vlootbasis, en u ontdekt dat er op de stoep van die vlootbasis in het geniep een on derzeeër van onbekende nationa liteit alle geheimen ligt af te loe ren. Wat doet u dan, als admi raal, om te voorkomen dat de kranten een week lang kunnen schrijven dat de geheimzinnige onderzeeër „nog niet boven water is gekomen"? Of „nog niet is ko men opduiken"? U probeert hem naar de oppervlakte te krijgen. En hoe doet u dat dan? Met diep tebommen, ja, dat kan. U wilt er kikvorsmannen op afsturen? Dat kan ook. U zou er een onderzee bootjager op afsturen. Ook lang niet slecht. Alle beetjes helpen. Een heel sterke magneet? Een sleepnet? Een bijtende vloeistof? Een roestvormend middel? Ik be twijfel of dat de oplossing is. Denkt u nog even terug aan wat ik in het begin zei over de duivel en Beëlzebub. Hoe bestrijd je het beste onderzeeërs? Met duikbo ten, heel goed! Maar heeft u al iets in de kranten gelezen over Zweedse onderzeeërs die op die geheimzinnige onderzeeloerder zijn afgestuurd? Ik niet. Diepte bommen, kikvorsmannen, heli kopters met sonar en hydrofoone- cho, allemaal goed en wel, maar waar blijven de Zweedse onder zeeboten? Als ruimtevaartuigen in de ruimte gekoppeld kunnen worden, moet het toch ook moge lijk zijn een Zweedse onderzeeër te koppelen aan een onderzeeër van onbekende nationaliteit, die hooguit 40 meter diep kan zitten (want dat is de diepste diepte van de wateren rond de basis Musko). Begrijpt u mij 'goed, ik praat maar naar ik verstand heb, maar als je vuur met vuur moet bestrijden, moet je duikbo ten met duikboten zien te lokali seren, lijkt me zo. Maar misschien onderschatten we de Zweden, en hebben ze alleen maar niet bekendgemaakt dat de Haarsfjarden onder het waterop pervlak boordevol zit met onder zeeërs. Misschien is het daar al één groot aquarium, met één pi ranha en veertig goudvissen. Misschien zou God, als Hij uit den hoge met een reusachtig schepnet door het water van de Haarsfjarden zou gaan, met één zwaai wel dertig spartelende on derzeeërs boven water krijgen! Je weet het maar nooit. Intussen blijft het natuurlijk de vraag (ik schrijf dit op donderdagmiddag 5 uur), of de onbekende onder zeeër al dan niet van Russische komaf is. De Sowjetrussische-au- toriteiten (allemaal dik in de ze ventig, maar kennelijk rijp voor de peuterspeelplaats) hebben de Zweden ervan beschuldigd de on derzeeër alleen maar verzonnen te hebben om de spanning tussen de USSR en Zweden te vergroten. Tja, stel je voor dat er straks hele maal geen onderzeeër boven wa ter komt, dat het gewoon een tik kend wekkertje in een gezonken koffer blijkt te zijn! Dat zou wel sneu zijn voor de westerse we reld. Of dat het een Deense onder zeeër, of nog erger, een Zweedse is, die door een reeks misverstan den door niemand was vermist, en door schuivende lading niet meer had kunnen opduiken. Of een door Russische dissidenten gekaapte onderzeeër, die niet bo ven dorst te komen omdat de ka pers dachten nog in Sowjet-Rus- sische wateren te zijn. Of stel dat de Russen erin geslaagd zijn een apparaatje ter grootte van een voetbal te construeren, dat in staat is alle geluiden, trillingen, bewegingen, en alle magnetische krachten van een duikboot per fect na te bootsen. Als de Zweden dat ding na een weekje eindelijk te pakken hebben gekregen en aan het hoongelach van de we reld zijn overgeleverd, zullen zij daarna niet zo gauw meer de he le Zweedse vloot alarmeren, als er weer een voetbal (of toch een duikboot) in de Zweedse wateren wordt gesignaleerd. Een duivelse slimme zet van de Russen, die voortaan ongeh nderd hun on derzeeërs naar le Zweedse kust kunnen sturen om daar naar hartelust te spioneren. Het beraad van priesters en pas torale werkers in het rooms-ka- tholieke bisdom Den Bosch zegt in meerderheid 'nee' tegen een eventuele hulpbisschop voor bisschop Bluyssen. De gedachte aan een hulpbisschop is noch van monseigneur Bluyssen, noch van de parochies afkom stig, maar alleen van Rome, meent het priesterberaad. De priesters en pastorale werkers wantrouwen de bedoeling van Rome. Zij waarschuwen hun bis schop voor een al te groot ver trouwen in de Romeinse instan ties. In de vergadering kwam ook naar voren, dat een hulpbisschop minder past bij een visie op de kerk waarin naast de traditionele hiërarchie meer plaats is voor de leek. Bovendien heeft een bis dom aan één bisschoppelijk ge luid genoeg. Er zijn problemen in de kerk - dat gaf het priester- beraad volmondig toe maar die worden, volgens hem, niet met een hulpbisschop opgelost. Slechts één lid van de raad vestig de er de aandacht op, dat er toch ook priesters en andere gelovi gen zijn die een hulpbisschop wél zien zitten. Bisschop Bluyssen betreurt het wantrouwen van zijn medewer kers jegens 'Rome'. Hij zei. ver trouwen te hebben in de moge lijkheden tot overleg. Nieuwe directeur Youth for Christ Dominee N. J. A. van Exel (39), zendingspredikant van de Gere formeerde Kerken in Nederland, nu werkzaam in Brazilië, is be noemd tot directeur van Youth for Christ-Nederland. Hij volgt ds. P. Boomsma op, die eerder dit jaar predikant werd in Stiens. Ds. Van Exel. wiens benoeming per 1 januari 1983 ingaat, was eerst predikant te Fijnaart (N. Br.). In 1974 ging hij vanuit de gereformeerde kerk te Bolsward in zendingsdienst naar Brazilië. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken: beroepen tc Hooge- zand-Sappemeer C. W. Plooy Ui- rum. Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Borssele D. Hakkenberg Lisse. Christelijke universiteit Als alles volgens plan verloopt, gaat over twee jaar in ons land een nieuwe christelijke universi teit van start. De nieuwe weten schappelijke instelling is van or thodox-protestantse signatuur en zal in de beginfase nauwe aan sluiting zoeken bij de 'open uni versiteit', die ook in 1984 haar in trede zal doen in het Nederlandse onderwijsbestel. De christelijke universiteit krijgt een internationaal karakter Voor de studieprogramma's zal de medewerking worden inge roepen van buitenlandse chris ten-wetenschappers. Bovendien wil men studenten in de Derde Wereld in staat stellen, schrifte lijk aan de universiteit te stude- De ICU kan worden gezien als een uitbouw van de al vijf jaar be staande Evangelische Hoge school in Amersfoort Die werd opgericht om studenten de gele genheid te geven, voorafgaand aan de unviersiteit een studie te volgen waarin zij geestelijk wor den gewapend tegen de invloe den van de moderne weten schapsbeoefening. De Evangeli sche Hogeschool heeft nu ook een opleiding tot journalist en tot leraar economie en geschiedenis. Er staan op het ogenblik 150 stu denten ingeschreven. De opleiding aan de Internationale Christelijke Universiteit gaat vijf jaar duren. Op een persconferentie gisteren in Amersfoort merkte drs J A. ran Delden. directeur van de Evange lische Hogeschool, op. dat de - door dr. Abraham Kuyper ge stichte - Vrije Universiteit in Amsterdam niet langer een 'bij- belgetrouwe' onderwijsinstelling kan worden genoemd 'Bij de VU ontbreekt een vaste baars Waar heid en dwaling hebben er gelijke rechten. De ICU wil daartegen over beginnen met een goede grondslag en een duidelijke koers". In de hervormde en gcreformecr rif kerken w.nit nnd.ig gee.il lecteerd VOOf het wcrelddiako- naat. De opbrengst is groten deels voor de bestrijding van honger. Morgenavond om 7 uur werkt het Petrus-Leonardus-jongerenkoor mee aan oen themadienst in de Petruskcrk (Lammenschans- weg) te Leiden Zondag om kwart voor 11 aan eenzelfde dienst in de Leonarduskerk (Haagweg). Het thema is: 'Vrij van geest' De Leidse baptistengemeente houdt zondagavond om half 8 een bijzondere dienst in de school aan de Lusthoflaan (He rensingel) Ds Q Bosveld spreekt over 'Uitgeschud, neer- geknuppeld, halfdood'. Heilige Zondag zal dr paus op het Sint Pietersplein in Rome Maximi- liaan Kolbe heilig verklaren. In augustus 1941 bood deze Poolse priester in het concentratiekamp Auschwitz zijn leven aan voor een ten dode opgeschreven land genoot. de nu 82 jarige Francis- zek Gajowniczek Die is er vast van overtuigd, dat hij tot nu toe mocht blijven leven om Kolbe tot de 'eer der altaren' te zien ver heven. Gajowniczek - die offi cier in het Poolse leger is ge weest en vier jaar in het vernieti gingskamp doorbracht - - zal bij de plechtigheid een ereplaats De paus heeft een bijzondere eer bied voor de martelaar Kolbe. die in Polen al een gèeerd man is ii' l ro k ithrtltaki kvkdUki recht kent bepalingen voor zalig en heiligverklaring Enkele be palingen voor heiligverklaring vereisen méér 'wonderen dan met betrekking tot de martelaar Kolbe konden worden aange voerd. Maar dat was voor de paus allerminst een beletsel. Immers, er staat in de bijbel, dat niemand grotere liefde heeft dan hij die zijn leven geeft voor zgn vrien den. De paus hoopt volgend jaar sep tember een bezoek van vier da gen aan Oostenrijk te brengen door Miep Hoenson Fyodorov, directeur van het Moskouse Onderzoeks Labo ratorium voor Experimentele Oogchirurgie, bezocht het af gelopen weekeinde ons land vanwege het eerste congres op internationaal niveau over bepaalde vormen van oogchi rurgie, met name op het ge bied van de kunstlenzen. Want, zegt de Rus: "De moge lijkheden in de micro-chirur- gie zijn momenteel oneindig groot. Het is inderdaad moge lijk om mensen, die een be perkter gezichtsvermogen hebben omdat hun ogen ou der zijn geworden, via een kleine operatie veel beter te laten zien. De kunstlens speelt daarbij een hele be langrijke rol". Fyodorov kwam op het idee om zich juist om de brildragen- den te bekommeren tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten, nu tien jaar geleden. Hij zag daar een film met Woody Allen, waarin de hoofdrolspeler in een toe komstige tijd terechtkomt. Alles is uiteraard veranderd op één facet na: ook in die tijd dragen mensen brillen. Konijnen Fyodorov: "Dat vond ik bela chelijk. Ik oordeelde dat het mogelijk moest zijn om ooit van die eeuwige bril af te ko men. Dus toen ik terug was in Moskou ging ik aan de gang. En na twee jaar van proefne mingen met konijnen was ik zo ver". In vaktermen heet het dat de optische kracht van de ooghoek kan worden teruggebracht, waardoor het oog weer in z'n oorspronkelij ke stand komt te staan. En daarmee is het gezichtsver mogen weer een stuk beter. Fyodorov verrichtte zo'n 7000 van dergelijke operaties. Zijn methode werd enkele jaren geleden ook overgenomen door Amerikaanse micro-chi rurgen, aan wie Fyodorov college gaf. Hij zegt dat gere geld medici vanuit de hele wereld zijn kliniek bezoeken. Ze komen daar met eigen ogen zien hoe de Rus in zijn fabriek bijvoorbeeld lijders van grauwe staar afhelpt met behulp van de kunstlens. De Nederlandse oogspecialist dr. Binkhorst uit Terneuzen zegt dat het verschijnsel kunstlens in ons land ook al gemeengoed is. "Meer dan de helft van de oogartsen werkt er hier nu mee. Fyodorov is er inderdaad in een zeer vroeg stadium in zijn eigen land mee begonnen, maar je zou kunnen zeggen dat hij het trucje van mij heeft ge leerd". Wie ook de 'uitvinder' van de kunstlens moge zijn, feit is dat dit milimeters kleine ap paraatje heeft gezorgd voor een doorbraak in de oogchi rurgie. Grauwe staar bijvoor beeld, een veel voorkomende ziekte, kan worden bestreden door inplanting van een plas tic lens. Operatief kan ook het hoornvlies worden ver wijderd en worden vervan gen door een kunstmatig hoornvlies. Ontevreden De Rus heeft alle reden om ver heugd te zijn over de resulta ten van zijn werk. Immers, hij staat in eigen land in hoog aanzien. Tevreden is de be zielend pratende Fyodorov echter nog allerminst. Hij houdt lange tirades over de medische wetenschap in het algemeen, die volgens hem nog veel te veel achter de fei ten aanholt. "Neem nu die kunstlens. Ik plant dergelijke lenzen al dertig jaar in. In Ne derland doet een handjevol specialisten, onder wie Bink horst, dat ook al tientallen ja ren. Maar het gros van de Eu ropese oogartsen begint er nu pas mee, en het zijn er nog niet veel die het doen. Ik ken bijna dertig soorten operaties waarbij die kunstlens een uit komst is. Maar ik ben juist vanwege die kunstlens jaren lang verguisd geweest. De medici vonden namelijk dat er niets boven de natuur ging, en dat je daarom geen kunstlenzen moest gebrui ken. Quatsch. De natuur heeft een heleboel fouten, dat weet een kind. Daarom heb ben wij onze hersenen gekre gen. Dat stukje natuur kan Het oog Professor Fyodorov: "De natuur maakt fouten, dat weet een kind" dénken en zo kun je een uit vinding als de kunstlens be denken. Want het oog mag een natuurlijk iets zijn, het werkt in feite net als een foto- Het gaat volgens de Rus niet aan om een willekeurige kwaal van een ooglijder te be handelen, nee, de kwaal moet worden bestréden. "Want medicijnen maken niet beter. Er zijn zelfs medicijnen die de gebruiker ervan binnen een aantal jaren blind ma ken", zo beweert Fyodorov. "Sommige artsen gaan er nog steeds van uit dat er aan het verstrekken van medicijnen minder risico's zijn verboden dan aan het opereren. Dat is fout". Vervanging Hij werkt nu met het uitgangs punt dat praktisch alle 'on derdelen' van het oog kun nen worden vervangen. Faalt de eigenlijke lens van het menselijk oog? Dan plant hij er iets kunstmatigs in. Of hij laat voor zich planten, want Fyodorov is een groot voor stander van een zo breed mo gelijke samenwerking. Het klinkt vreemd, maar de Rus gaat ervan uit dat een meisje van 20 met haar fijngevoelige handjes veel beter kan opere ren dan hij, een 55-jarige met vingers die meer iets van worstjes weghebben. "Als Ik ze vertel wat ze moeten doen. dan kunnen zij veel van het Varia Komt hg bg zijn volgende han- ggzer de samenwerking tus sen de specialisten onderling. Daaraan schort volgens hem nog te veel, en vooral in het westen. "De artsen hier werken niet georganiseerd. Ze zgn allemaal afzonderlijk bezig op hun kleine gebiedje met hun eigen specialismen, terwijl ze veel meer zouden bereiken als ze de handen in een zouden slaan. Ze zouden aan een mens moeten werken als aan een auto: met z'n allen een aandeel leveren aan een lopende band. Faalt één van hen. dan kunnen de anderen zgn fout goedmaken doordat zg er controle op uitoefenen. Zo kom je tot een veel beter eindresultaat". Fyodorov denkt bijvoorbeeld dat de microchirurgie echt niet alleen zeer bruikbaar is bg oogoperaties, maar ook bij andere lichaamsdelen "Waarom niet met dezelfde instrumenten en dezelfde technologie bijvoorbeeld de neus opereren? De microchi rurgie is immers de toe komst; je kunt met die verfijnde instrumenten alles doen. Teveel chirurgen staan nu nog met keukenmessen te werken. In mgn eigen land ook". Congres Samenwerking is er nu wel tus sen de oogspecialisten onder ling. Het congres van de afge lopen week is daarvan een eerste resultaat. De oogspe cialisten hebben afgesproken voortaan elk jaar zo'n inter nationale uitwisseling van gegevens te organiseren Vol gend jaar zal Duitsland aan de beurt zgn, terwgl de spe cialisten overwegen om het congres in 1984 in Rusland te houden. Aan Fyodorov zal het niet lig gen. De Rus zal zgn 'oogfa- Eriek1 al le graag laten zien Hij prijst de immense institu ten in zijn eigen land, waar al eendrachtig wordt samenge werkt. Zgn nationaliteit ver loochent hg allerminst als hg zegt dat het allemaal "veel groter en beter" is dan in een land als Amerika "Maar dat kan bg ons. omdat je met een centraal systeem te maken hebt. Als de overheid dat wil. kan zg honderd werknemers beschikbaar stellen om voor je te werken. Zo is mgn insti tuut ook gegroeid En nu ben ik zo ver dat als ik iets aan technische apparatuur wil hebben, de ingenieurs in mijn instituut dat binnen een paar dagen kunnen vervaar digen Dat is wat anders dan werken vanuit leerboeken, die verouderd zijn" Kijk, MO arts |g geen God. Zgn patiënten denken maar al te vaak van wel. Het menselijk lichaam maakt zichzelf beter, niét de érts. De patient moet veel mondiger worden. Hij moet durven vragen, in welk land ook ter wereld" De Russische professor S.N. Fyodorov (52) heeft in zijn eigen land, maar ook daarbuiten, furore gemaakt als bestrijder van de bril. Waar andere geneesheren op voorhand met pillen en poeders klaarstaan, zegt de Rus, zet hij liever het mes erin. Fyodorov heeft duizenden oogoperaties op zijn naam staan. Grauwe staar, loensheid en be paalde vormen van blindheid zijn volgens hem te verhelpen door de verfijnde operatietech nieken die hem in zijn 'oogfabriek' in zijn vaderland ter beschikking staan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17