c AZC 'klaar voor CupstrijcT ÜSsliJ Wém Van Veen: 'Kritiek neigt naar hetze Albanese club trekt zich terug D- ZIJL/LGB-HET RAVIJN Waarom zouden we geen eerste kunnen worden in Parijs VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Sport ZÜRICH (ANP) - De voetbalkam pioen van Albanië, 17. Nentori uit Tirana, heeft zich terugge trokken voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Albanese club zou in de twee de ronde zijn uitgekomen tegen Dynamo Kiev. Het besluit van 17 Nentori stoelt op zuiver poli tieke gronden. Sedert 1950 be staan er tussen Albanië en de Sowjet-Unie scherpe ideologi sche tegenstellingen. De Europe se voetbal unie (UEFA) heeft 17. Nentori voor zijn weigering reglementair een boete van 1.000 Zwitserse francs (ruim 1.250 gul den) opgelegd. Verder houdt de UEFA zich het recht voor ver dere strafmaatregelen te nemen. In het verleden hebben clubs uit Albanië wel meer geweigerd hun wedstrijden te spelen. In 1979 trad Vlaznia Shkodra in de eerste ronde van het toernooi voor de bekerwinnaars niet aan tegen Dynamo Moskou. In 1969 zag Dynamo Tirana af van een duel Van der Blom weer terug? LEIDEN - Het is niet uitgeslo ten dat Paul van der Blom binnenkort vanuit Hong Kong naar Nederland zal te rugkeren. De club van de Leidse voetballer, Morning Star, blijkt namelijk failliet. Naast Van der Blom zijn de trainer Spitz Köhn, Kees Storm (ex- FC Den Bosch) en Hugo van Houten (ex-Feye- noord) momenteel zonder werkgever. De spelers probe ren in elk geval nog van alles om in Hong Kong aan de slag te komen, maar de kansen daarop zijn nihil. Spitz Köhn keert zo snel mogelijk terug naar Nederland. tegen het Westduitse Eintracht Braunschweig. Door de weigering van 17. Nentori, dat via Linfield (N.Ier) in de tweede ronde kwam, tegen Dy namo Kiev te spelen is de club uit de Sowjet-Unie meteen zeker van een plaats in de kwartfinales. Scheidsrechters Van de zeven Nederlandse scheidsrechters zullen er in de Europa-Cup slechts drie in actie komen: Jan Keizer (Europa-Cup I), Egbert Mulder (Europa-Cup II) en Charles Corver (UEFA- Cup). De Volendamse betaald-voetbal scheidsrechter Jan Keizer fluit op 3 november in Lissabon het duel der landskampioenen tus sen Sporting Lissabon en CSKA Sofia uit Bulgarije. Hij zal daar bij worden geassisteerd door Van der Laar en Blankendaal. Egbert Mulder zal op 20 oktober bij de strijd der bekerwinnaars het duel tussen het Schotse Aber deen en het Poolse Lech Poznan leiden waarbij als grensrechters De Schepper en Bannet zijn aan gesteld. In de UEFA-Cup fluit Charles Cor ver op 20 oktober de wedstrijd tussen de Griekse vertegenwoor diger PAOK Saloniki en de Spaanse afgevaardigde Betis Se- villa. Als grensrechters zullen optreden Bakker en Severijn. Velen vinden het nog altijd geen gezicht: Leo van Veen in het Ajax-shirt. Zoals het wit met de rode baan Wim Jan sen misstond, zo schreeuwend vloekt de uitrusting bij Van Veen. Maar Mister Utrecht zocht de combinatie drie maanden terug zelf uit. Van Veen, de clubman die tot het meubilair van Galgenwaard werd gerekend, verkaste naar de Meer. „FC Utrecht kan me nog niet terughalen", laat hij zich ergens in het gesprek ontvallen. „Dat is geen haalbare kaart". De seizoenstart van Van Veen, wiens optreden Amsterdam-Oost nog niet in vuur en vlam zet te, verliep stroef. Maar de man uit Bunnik wil zich verde digen, een recht dat hem hierna is voorbehouden. A.S. ZATERDAG 19.00 UUR Zwembad De Zijl Adv. aangeboden door Mercasol M.L. station-Perquin ADVERTENTIE Schild Leo van Veen trekt zijn schild op tot nu toe creëerde hij met opzet rust rond zijn persoon. „Vooral nadat De Mos mij tegen Haarlem passeerde, krioelde het van de journalisten. Er stak een storm op. dat was ik niet gewend De Mos is er zelf ook van geschrok ken. vermoed ik Zoals afgespro ken werd ik de week erop weer opgesteld. De trainer zei, dat hij me een weekje rust had gegund Twee maal per dag trainen, daar was ik niet aan gewend en ik zou een terugslag hebben gekregen. Maar eerlijk gezegd werkte die hele toestand in mgn nadeel. Het zelfvertrouwen kreeg een nieu we knauw". Van Veen pendelt terug naar het begin, toen hij zich met een in gips verpakte voet meldde in de hoofdstad. „Twaalf weken had ik stil gezeten. De eerste trainingen liep ik er voor spek en bonen bij, naast de groep. We gingen naar het Noorden en werkten acht oe fenwedstrijdjes af, waarvan ik er maar één mee kon spelen. De laatste. Dan begint het Amster dam 707-toernooi en moet Leo van Veen aantonen, dat Ajax met hem een goede keuze heeft ge daan. Ga er maar aan staan". „Ik stond voor een test. in een aan tal opzichten: had ik me als 36- jange conditioneel hersteld, hield de voet het en zou ik het technisch-tactisch aankunnen Tegen de Spurs en tegen AZ'67 heb ik het er goed afgebracht. We maakten tempo, joegen. Ik schoof op en de wisselwerking van Jan Molby liep geolied". BUNNIK (GPD) - Pas als zijn eerste seizoen is gelopen, wil Leo van Veen de balans opmaken. Of hij er goed aan gedaan heeft te kiezen voor de glamourclub Ajax. Hij houdt het voorlopig op: „Emotioneel gesproken had ik net zo goed bij FC Utrecht kunnen blijven. Maar zakelijk gezien niet. Voetbal heeft in ons gezin zo'n belangrijke plaats ingenomen, datje niet voorbij kunt gaan aan de financiën. Het is mijn beroep, we moeten er thuis van leven". Zelden echter heeft Van Veen zo moet ik het eerste woord nog le- zeer op de toppen van zijn zenu- zen", wen geleefd als de voorbije maanden. Maar, zwakt hij af, bij DOS was 'ie indertijd ook wel wat gewend met dat degradaties pook en wat te denken van die eerste periode na de fusie? De eerste tien wedstrijden opgesteld in het reserveteam, dan loop je je ook af te vragen hoe de toekomst er uit ziet. Van Veens laconieke houding ten spijt, het getob van vandaag valt van het gezicht af te lezen. De geestelijke druk is groot in de Watergraafsmeer, waar je het vertrouwen niet cadeau krijgt maar moet zien af te dwingen. Na een half dozijn competitie- en twee Europa-Cupwedstrijden beseft de 36-jarige aan welke kluif hij in de nadagen van zijn loopbaan is begonnen. De Ajax- supporters hebben hun nieuwe libero nog niet aanvaard, terwijl de pers ook al weinig vleiend oordeelde. De azijnzure kritie ken vallen Leo nogal rauw op de kruin. „Hoe kan ik nou in drie maanden het voetballen hebben verleerd? Als ik in Utrecht goed kon func tioneren, dan moet me dat bij Ajax toch ook lukken? De men sen staan wel erg snel klaar met hun oordeel en wat beroerder is: het neigt naar een hetze. Ik heb heus goeie wedstrijden voor Ajax gespeeld, maar daarover PARIJS - Aan de Vooravond van de Europese bekerstrijd voelt Ruud Mis- dorp zich in zijn element. Teleurgesteld van het WK in Equador terugge keerd - ondanks de daar met de nationale ploeg bereikte vierde plaats - ging hij voor het eerst sinds zeven jaar op vakantie om op verhaal te komen. Het loodzware WK en vooral de zes weken durende voorberei ding hadden zijn tol geëist. Maar, juist nu zijn nieuwe club AZC/Microlife zich in Parijs voor het zesde achtereenvolgende jaar aan het internationa le front gaat manifesteren is de lust bij de waterpolodoelman terugge keerd. En dat kan de Alphense ploeg goed van pas komen. In de eerste twee competitiewedstrijden bewees de 30-jarige Hagenaar zijn waar de voor AZC al door een kundig stukje keeperswerk af te leveren. De vormrijke Alphenaren verwe zen, niet in de laatste plaats door het optreden van Misdorp, Het Ravijn (15-5) en Zian/Vitesse (13- 4) in de nieuw gevormde ereklas se - het puikje van de nationale polowereld - al naar een plaats op het tweede plan. "In deze. vorm, en met Ed van Es (vingerblessu- Start tegen Zweeds Neptun ALPHEN AAN DEN RIJN - De openingswedstrijd van de eerste ronde van de Europa Cup 2 zal vanavond in Parijs worden gespeeld tussen AZC/Microlife en het Zweedse Neptun uit Sollen- tuna. Dat duel begint om 19.00 uur. Daarna volgt de ontmoeting tussen gastheer Charenton en de Turkse be kerwinnaar. CSK Moskou, de vijfde ploeg van het toer nooi, komt morgen voor de eerste keer in actie. Het vol ledige wedstrijdschema ziet er als volgt uit: vrijdag 8 oktober: 19.00 uur: AZC - Neptun. 20.30 uur: Charenton - Turken zaterdag 9 oktober: 09.00 uur: CSK Moskou - Turken, 11.00 uur: Charenton - Neptun, 19.00 uur: Turken - AZC, 20.30 uur: Charenton - CSK Moskou, zondag 10 oktober: 09.00 uur: Turken - Neptun, 10.30 uur: AZC - CSK Moskou, 14.30 uur: Neptun - Moskou, 16.00 uur: Charenton - AZC. re, WvW) er straks weer bij, ma ken we een zeer goede kans om kampioen te worden", weet Mis dorp nu al. De nieuwe sluitpost van AZC - door bemiddeling van de even eens van Zian/Vitesse overgeko men Jan Evert Veer naar Alphen afgereisd - is zeer optimistisch over de huidige jaargang. Daarin moet AZC zich niet alleen revan cheren voor het titelverlies aan HZC/De Robben, maar zich vooral op Europees niveau doen gelden. De mogelijkheden lijken daartoe ruimschoots aanwezig. Welis waar keerden Gijze Stroboer, Alex Boegschoten, Frank van de Akker en Ruud de Heij AZC na vorig jaar de rug toe, de nieuwe ploeg lijkt door de teruggekeer de coach George Geurtsen dus danig gevormd te zijn, dat er aan kracht gewonnen is. "We zijn klaar voor de Europa Cup", zegt de coach zelf. Hij heeft een beroep gedaan op jeugdspelers als Arco Verboom, Ewoud van Winsen, Remco Piel- stroom en Ron de Vogel. Samen met routiniers als Ton Buunk, Jan Evert Veer, Radu Mirea, Ruud Misdorp en Eric Noorde- graaf beschikt de Doorwerthe- naar - met straks ook Ed van Es - over een uitgebalanceerde ploeg. De "ouderen" bepalen de toon, die door de strijdlustige jongeren door Wim van Wanrooy haarfijn aangevoeld wordt. Het "klikt" en international Misdorp ontgaat dat niet. "Jongens als Arco en Ewoud, die bij de nationale jeugdploegen al ervaring hebben opgedaan, heb ben het hele jaar doorgetraind. Dat werpt toch z'n vruchten af. Het gaat echt goed en ik ben blij dat ik er bij ben". Internationaal mist de AZC-goalie natuurlijk ook niet veel. Zijn 140 interlands bieden hem de nodige hou-vast. Vanavond opent AZC het continentale kalenderjaar met de eerste ronde van de Euro pa Cup voor bekerwinnaars. Te genstanders in Parijs zijn het be faamde CSK Moskou (twee jaar terug nog winnaar van de Super cup), Neptun uit Zweden, de nog steeds onbekende Turkse beker winnaar en het organiserende Charenton uit de Franse hoofd stad. Alleen de Russische formatie zal AZC enig ontzag inboezemen. Tweemaal eerder acteerden de Alphenaren tegen de legerploeg uit Moskou. De laatste keer, in Rijeka, werd met 8-1 verloren. "Mij zegt dat niet zoveel. Met Zian/Vitesse heb ik ook al eens tegen Moskou gespeeld. We ver- i Ruud Misdorp: "Blij dat ik er bij ben" ADVERTENTIE Bezoek zaterdag a.s. de topper In de eerste klasse L.V.B. De Sleutels-S.V. Voorschoten Sportpark "De Vliet", 14.30 uur Advertentie aangeboden door: Snack "Uniek" - Partyservice. Wagnerplein 130. tel 767276 loren toen met 2 of 3 doelpunten verschil. Maar we werden wel tweede in de Europa Cup, de beste prestatie, die een Neder landse ploeg ooit geleverd heeft", herinnert Misdorp zich het jaar '77 nog. Voor hem wordt deze jaargang de derde confrontatie op Europees clubniveau. Zijn nieuwe ploeg AZC heeft op dat terrein een gro te historie De afgelopen twee jaar bereikte het de eindstrijd. In '80 behaalden de Alphenaren - toen nog onder leiding van Arie Domburg - de vierde plaats in de EC-2, vorig jaar loodste de Streefkerker AZC eveneens naar een vierde stek in de EC-1. Des ondanks was daarmee zijn "on dergang" (Domburg werd door AZC vroegtijdig aan de kant ge schoven, WvW) een feit. Het ligt voor de hand dat de ambi tieuze leiding van AZC dit jaar hogere prestaties nastreeft. Men heeft al niet eens ingeschreven voor de organisatie van de kwart finales (kosten: 40.000 gulden) omdat men er van uitgaat dat de kosten door de nieuwe opzet - vanaf de halve finales wordt er een afval systeem (uit- en thuis wedstrijd) gehanteerd - wel eens extra hoog kunnen oplopen. "Wy komen, gezien de groepsinde ling, zeker in aanmerking voor de kwartfinales. Hoe het verder gaat, wacht ik maar af Want de vorm van de dag is zeker beslis send, ook in een toernooi. Maar zoals we nu draaien, kunnen we in Parijs ook wel eens eerste wor den. Tenslotte ga je er naar toe met het idee om te winnen. Dat is mijn mening tenminste", vindt Misdorp. Hij krijgt bijval van Geurtsen. "Waarom zouden we ons neer moeten leggen bij de heerschap pij van CSK Moskou? Oké, AZC verloor twee jaar terug met 8-1. Maar ik denk dat we nu heel dicht by die ploeg zullen zitten. Veel meer dan een paar doelpun ten verschil kan het niet zijn. Ik zie trouwens niet in waarom wy in Parys niet als eerste kunnen eindigen". Als Ruud Misdorp dan toch een ri vaal voor de vrijwel zekere twee de plaats, die ook recht op de vol gende ronde geeft, moet noe men, wordt dat Charenton. "Fransen spelen over het alge meen snel en pittig en hebben dit keer het voordeel van het spelen voor eigen publiek. Ik denk dat die het dichtst by ons in de buurt komen. De Zweden beschikken meestal over grote jongens en zijn daardoor nogal traag De Turken? Ik weet niets van ze. Ik heb nog nooit tegen ze gespeeld en kan me ook geen prestaties van ze herinneren". ,r -44/V<aSsrAfc7VX/ HOD- IE ARMEM MM? ETFE WE6 MCETCW '•RU-tUp- PEE' W bJ'JST NUW OE -ÊU u Afspraak „Gaan we de competitie in en blijkt er tactisch toch een boel aan te schorten. Toen Ajax me aantrok luidde de afspraak, dat ik hetzelfde spel zou spelen als bij FC Utrecht Maar dat pakte hier heel anders uit By FC Utrecht kon ik met een gerust hart op avontuur gaan, de man- dekkers hielden zich stringent aan de opdrachten. Maar by Ajax holden er nog eens twee verdedi gers met me mee naar voren, zo dat ik gedwongen was te kiezen voor de terugweg. Wat krijg je by balverlies? Raak ik verzeild in één-tegen-éénsituaties en daar voel ik me niet prettig bij Ik ben van nature een aanvaller. Hoe lang speel ik nu achterin? Eén jaar, anderhalf?" Onlangs hep Van Veen zijn voor ganger Wim Jansen tegen het lijf de twee voelden elkaar aan „Wim zei ook: je moet jezelf als laatste man by Ajax enorme be perkingen opleggen Dat had 'ie zelf meegemaakt. Je schreeuwt de longen uit je lyf om de rest op hun taken te wyzen en zelf kom je nauwelijks aan voetballen toe. Nu lag het by Wim wat gemakke lijker dan by my, omdat hy van huis uit meer verdedigend is in gesteld Hy schaamde zich er ook niet voor tot in den treure Piet Schrijvers in het spel te be trekken. Wim kon het opbrengen de bal af te geven aan een mid denvelder, zich om te draaien en vervolgens de organisatie weer op poten te zetten Maar ik wil zo dolgraag een aandeel hebben in goals. Dat is toch mijn lust en Ongehoorzaamheid Afgezien van de ongehoorzaam heid van collega's („bij ons ge nieten de verdedigers ovengens wel een mate van vrijheid, maar daar wordt te gretig gebruik van gemaakt"), wijt Leo van Veen zijn stroeve aanpassing ook aan de gebrekkig verlopen kennis making met de spelersgroep „By FC Utrecht wist ik blind, hoe de jongens zouden reageren op myn passes, maar omdat ik zo goed als de hele voorbereiding miste, kende ik hier de gedragin gen van de spelers nauwelyks Aan wie moest ik de lange bal kwyt? De buitenmensen. Gerald Vanenburg en J-- p-r len by voorkeur in de voeten worden aangespeeld. Ik moest dus andere oplossingen verzin- De risicoloze breedtepass wekt by de Amsterdamse toeschouwer slechts hoongelach, zodat beslis singen werden uitgesteld en ver koerd uitpakten. „In Utrecht had ik de mensen vierkant achter me staan, ze wisten wat ik voor het elftal betekende en dan zetten ze je niet in de kou. Maar de bin ding tussen publiek en spelers is by Ajax nihil. Komen wc op 3-0- voorsprong tegen de Eagles en blyft vervolgens de produktie stokken, dan moet je het gemor eens horen. De mensen zijn ken nelijk verwend bier, I gentig minuten magistraal voet bal". „Als ik verleden week woensdag hoor, dat tweeduizend Schotten meer lawaai maken dan dertig keer zoveel Nederlanders, dan is dat een teken aan de u..\ je hoe die Celtic-spelers minu tonlang na de wedstrijd hun vreugde deelden met hun fans'* Klasse, want zo hoort het Met die gestes houd je de toeschou wers warm voor de club" Oude club Zoals Van Veen onlangs bemerkte toen hy zyn oude club opzocht tegen Roda JC en Willem II „Er werd by tyd en wyle slecht ge speeld, maar de overwinningen werden gevierd, echt gevierd" Hy constateerde tevens dat zyn populariteit allesbehalve tanen de is in de Domstad, waar de dans rond de positie van vrye verdediger nog altijd voortduurt „De verstandhouding met Ber ger en de jongens is nog altyd prima Dan wordt er met een glimlach gezegd Leo. kom toch terug, de vacature is nog open" „Niet haalbaar", overpeinst de ve teraan nog maar eens Hy houdt zyn gedachten liever bij Ajax. vermoedt bovendien de moei lykste periode achter de rug te hebben. „Als Johan Cruijff nu maar eens wat langer op de been blijft Het lykt wel of 'ie blessure- gevoeliger is dan ooit. Draait Jo han weer voluit mee. dan heeft dat voor mij ook consequenties Hy is bereid om zich terug te la ten zakken, zodat ik gerust kan gaan Maar hoeveel wedstrijden heeft Johan dit seizoen ge speeld? Twee. dne misschien 1"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13