c Unikap door knoeierij op rand van afgrond 3 VOORDEELVAN DE WINTERSCHILDER :f600,- Franse regering wil landmacht inkrimpen Ex-directeuren worden verdacht van fraude "Lage overheid drijft prijzen het meest op"" Straks auto's op waterstof? Man gedood door stenen Meer bevoegdheden voor provincies en gemeenten VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 Varia NIEUWLEUSEN (GPD) Ruim driekwart jaar spit de Zwolse recherche nu al in een zeer vieze zaak, die rond de vierhonderd mensen hun baan had kunnen kosten. Het gaat om de knoeierijen van twee ex-directeuren van de Union-fietsenfabriek Unikap NV in het Overijsselse plaatsje Nieuwleu- sen, de heren W. J. S. en A. P. De uoor het onderzoek verantwoordelijke officier van justitie, mevr. mr. J. C. W. Boogaards, hoopt S. nog voor het eind van dit jaar voor de rechter te kunnen brengen. In haar aanklacht zal het woord 'oplichting' een centrale plaats innemen. Zij denkt dat 'enkele tonnen' juridisch bewijsbaar zullen zijn. De werkelijke omvang van de fraude laat zij in het midden. Een van de huidige directieleden, G. Kamperman, zegt over de schade die Unikap door de twee fraudeurs heeft geleden: „Heel veel; veel te veel. Miljoenen, dat is een goede term, maar het is niet nader te kwantificeren. Er is veel indirecte schade: ik loop hier bijvoorbeeld rond met een gebroken hart". Op 30 augustus liet officier van justitie Boogaards S. arresteren; nadat hij ruim twee weken had vastgezeten en een aantal verkla ringen had afgelegd, werd hij - voorlopig - op vrije voeten ge steld. Intussen gaat het onderzoek verder. Met P. zit het wat lastiger. Die heeft de wijk genomen naar Spanje, en hij lijkt niet van zins zijn gezicht nog in Nederland te laten zien. Hoewel het nu al twee jaar geleden is dat de raad van commissaris sen van Unikap S. ontsloeg, en P. enkele maanden ervoor al was vertrokken, plukt het bedrijf nog steeds de wrange vruchten van de knoeierijen en van het slechte beleid van de twee ex-directeu- ren. Eind vorig jaar werden 75 mensen ontslagen, nu moeten nog eens ruim 50 arbeidsplaatsen verdwijnen, en verkeert de firma in surséance van betaling. Unikap: door knoeierijen in grote problemen. S. en P. begonnen in 1973 met hun praktijken. Geheel in strijd met hun arbeidsover eenkomst richtten ze in het geniep, en met behulp van stromannen, minstens zeven vennootschappen op, waar van ze zelf de belangrijkste aandeelhouders waren. Als directeuren van Unikap was het niet moeilijk voor hen contracten met de vennoot schappen af te sluiten die voor Unikap zeer onvoorde lig uitpakten. De winsten voor de BV's waren voor het grootste deel voor S. en P., terwijl zij van Unikap uiter aard maandelijks een direc teurssalaris overgemaakt kregen. Districtsbestuurder Hans Beenhakker van de Indus triebond FNV noemt als voorbeeld Intradimex-Em- meloord BV. Dit bedrijfje zou een deel van de levering van fietsen aan grootwinkelbe drijven van Unikap overne men, en ontving daarvoor twee procent provisie. In werkelijkheid deed Intradi- mex echter helemaal niets, en verdween de provisie re gelrecht in de zakken van S. en P., zonder dat Unikap daar enig voordeel van had. Het is maar een van de vele trucs die Unikap miljoenen moeten hebben gekost, zon- dat dat iemand het echt in de gaten had. Beenhakker: „Mensen die in de produktie en de administratie werken, hadden daar geen zicht op. Als je een fiets maakt, zie je nog niet waar die naartoe gaat. Sommigen, die wat ho ger in de boom zaten, fron sten weieens hun wenkbrau wen bij bepaalde onvoordeli ge transacties. Maar die men sen werden weggewerkt. S. en P. hebben het altijd zeer bedekt gespeeld". Ook de raad van commissaris sen greep niet in. „Ik geloof niet dat leden van de raad van commissarissen van de knoeierijen geweten heb ben", zegt Beenhakker, „maar ze hebben S. en P. wel de kans gegeven dit te doen, en daardoor zijn ze tekort ge schoten". Toch is het uitein delijk een opdracht van de raad van commissarissen aan externe accountants geweest die tot het ontslag van S. heeft geleid. Maar toen was het al mei 1980. Daarmee was Unikap nog niet van de twee ex-directeuren af. Bij het ontslag van S. sprak de raad van commissa rissen (die er toen de voor keur aan gaf geen ruchtbaar heid aan de affaire te geven) met S. en P. af dat deze 850.000 gulden aan Unikap zouden betalen bij wijze van schadevergoeding. Unikap heeft hiervan nog geen cent gezien, en procedeert sinds voorjaar 1981 om een ruim twee keer zo hoog bedrag van het tweetal los te krijgen: 1,8 miljoen gulden. Dit bedrag is samengesteld uit de afgesproken f 850.000 plus rente, vermeerderd met en kele nagelaten 'verrassingen' van het duo. Die verrassin gen bestaan uit enkele na mei 1980 opgedoken schade claims, voortvloeiend uit af spraken die S. nog tijdens zijn directeurschap had ge maakt. Zo moest Unikap per 31 december 1980 vier ton aan de ABN overmaken, aan gezien Unikap (S.) zich ga rant had gesteld voor een le ning van deze bank aan een van de - failliet gegane - ven nootschappen van S. en P. Intussen is het niet zeker of Unikap nog meer van derge lijke rekeningen gepresen teerd zal krijgen. Directielid Kamperman: „Godzijdank is er na die vier ton niets meer opgedoken, maar je weet nooit wat er nog meer boven tafel komt". Kamper is niet optimistisch over de op brengst van de processen te gen S. en P. „Stel dat ze van de rechter zouden moeten be talen, dan is het nog maar af wachten was het oplevert. Kent u die kale kikker...? Wie weet waar ze hun geld gela ten hebben". Niet alleen door knoeierijen brachten S. en P. Unikap in moeilijkheden. Ook maakte Unikap onder hun leiding een ernstige beleidsfout. Het bedrijf besloot namelijk, in strijd met de in de fietsen- branche algemeen gehan teerd afspraak, merkfietsen te leveren aan grootwinkel bedrijven. Voorheen kon al leen de vakhandel, dus de echte fietsenwinkel, rijwielen verkopen met een merk- plaatje 'Union'. De vakhan del reageerde op deze be leidswijziging van Unikap door het merk te boycotten, waarop Unikap met een flin ke omzetdaling te maken kreeg. Half 1981 is Unikap pas van dit onvoordelige beleid afge stapt. Omdat het even duur de voor de vakhandel Unikap weer vertrouwde, deed zich toen een dieptepunt in de verkoop voor. Bovendien was de enorme piek in de ra ce- en trimfietsenverkoop toen voorbij. Juist op dat moment namen S. en P. een stap die, volgens Beenhakker, het voortbe staan van Unikap werkelijk op de rand van de afgrond bracht. In oktober lieten ze beslag leggen op Unikap voor een bedrag van 5,2 mil joen gulden. Ze baseerden die eis op het feit dat ze door Unikap benadeeld zouden ziin in hun Dositie. Wanneer een bedrijf genoeg be zittingen heeft die borg kun nen staan voor het geval het dat opgeëiste bedrag moet betalen, hoeft zo'n beslagleg ging niet rampzalig te zijn. Maar bg Unikap lag dat an ders. Beenhakker: „Banken en leveranciers zeiden: dat kun je nooit opbrengen. Dus begonnen banken aan het krediet te tornen, en wilden leveranciers niet meer leve- door Nel van Bemmel „Omdat het voortbestaan van Unikap tqen op het spel stond, hebben de betrokken vakorganisaties van het be drijf geëist te proberen via een kort geding het beslag ongedaan te maken. Unikap heeft dat gedaan, en het kort geding gewonnen. Geduren de die paar werken verkeerde het bedrijf in een heel kritiek stadium". Beenhakker denkt met zicht baar genoegen terug aan die rechtszitting. S. was in eigen persoon aanwezig, maar - de in Spanje verblijvende - P. liet zich door zijn advocaat vertegenwoordigen. Hoonge lach was zijn deel, vertelt Beenhakker, toen hij ver klaarde dat „zijn cliënt helaas verhinderd was". Deze brutale streek van P. en S. verklaart Beenhakker uit de arrogante manier waarop zij altijd hebben volgehouden onschuldig te zijn. „Het zijn pokeraars", stelt Beenhak ker. Vriiwel tegelijk met de be slaglegging verzond P. enke le opmerkelijke brieven aan journalisten. Hij verzocht hun een onderzoek in te stel len naar de gang van zaken bij Unikap, omdat er sprake zou zijn van „wanbeheer en onafwendbaar faillissement", en hij hoopte „dat uw onder zoek een stuk werkgelegen heid kan redden-veilig kan stellen". Twee journalisten van Elseviers Weekblad gin gen op het verzoek in. Toen zij tijdens hun diepgaand on derzoek echter op zeer belas tende feiten voor P. en S. stuitten, en deze voor een reactie aan P. voorlegden, gaf deze niet thuis. Op 31 oktober vorig jaar kwam het weekblad met een zeer uitvoerig artikel. De indus triebonden FNV en CNV be sloten met dit materiaal in handen de officier van justi tie in Zwolle om een onder zoek te vragen naar wat Beenhakker noemt „dit ster ke staaltje van witte-boor dencriminaliteit". Waarna de Zwolse recherche hard aan het werk ging, en S. een maand geleden werd gearres teerd. Intussen werkt Unikap koorts achtig aan het voortbestaan van het bedrijf, en daarmee aan het behoud van werkge legenheid van tegen de 300 mensen. Hoewel de accoun tantsverklaring in het inmid dels verschenen jaarverslag over 1981 vermeldt dat „het voortbestaan van de vennoot schap onzeker is", zijn zowel directeur als vakbondsbe stuurder hoopvol gestemd. Directeur Kamperman: „Voor de toekomstkansen van het bedrijf is de steun toezegging van het ministerie van econo mische zaken een geweldige opsteker; ik denk wel dat we het redden". ADVERTENTIE BIJVOORBEELD Een heel aardig bedrag. Maar 't kan ook meer zijn. Of minder. Dat hangt af van het aantal dagen dat u de winterschilder laat komen. Die vakman zorgt namelijk voor een stevige premie voor particulieren: 50 gulden per man, per dag. Dat tikt aan. Als bijvoorbeeld twee winterschilders zes dagen bij u thuis in de weer zijn met schilderen en behangen,krijgt u al een premie van 2x6x50= 600 gulden. Nogmaals: 't is maar een voorbeeld. Hebt u langer werk, dan wordt de totale premie vanzelfsprekend nog hoger. Gauw verdiend terwijl uw huis er alleen maar mooier op wordt. Kwestie van vakmanschap! DEN HAAG (ANP) - De lagere overheid is de grootste prgsop drijver. Dat is de conclusie van de Consumentenbond nadat hij een week bezig is met de actie "Prijsalarm". De actie houdt in dat iedereen die meent met grote prijsverhogingen te worden ge confronteerd, dat aan de bond kan melden. Volgens de Consumentenbond ko men er dagelijks honderden tele foontjes binnen, die vooral gaan over drastische verhogingen van de onroerend-goedbelasting, de zuiveringslasten. riool- en reini gingsrechten. gemeentelijke le ges. parkeergelden en hondenbe lasting. Ook het duurdere open baar vervoer zit veel mensen dwars, aldus de Consumenten bond. Erg in het oog lopend waren de klachten over exorbitante stij gingen van zuiveringsheffingen, waarbij twee zuiveringsschap pen als de grootste boosdoeners naar voren kwamen, namelijk het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden in Dor drecht en het zuiveringsschap Amstel en Gooiland in Hilver sum. Het Dordtse zuiverings schap verhoogde de gezinstarie- ven van 149.25 naar 192 gulden, het Hilversumse van 106.95 naar 130.20 PARIJS - De Franse landmacht zal 35.000 man minder gaan tellen, als volgend jaar het Bcide slh*PP«> hebben een pro- parlement een plan goedkeurt, dat door minister van defensie Hernu gisteren open- testbnef van d' Coniumenten baar werd gemaakt. Het gaat om tien procent van de parate troepen. De besparingen die het oplevert zijn nodig om de nucleaire bewapening te moderniseren. Taken van de landmacht zullen door de gendarmerie worden overgenomen. NEW YORK (ANP) - Aan dc and M universiteit in de Amen- kaanse staat Texas is een revolu tionair proces ontw'kkcld voor de produktie van waterstof uit water. De volgens het proces ge produceerde waterstof is niet duurder dan benzine en kan als brandstof dienen in auto's, fa brieken en woningen, zo hebben medewerkers van de universiteit gisteren bekendgemaakt. Tot nu toe was het niet mogelijk bij het produceren van waterstof uit water een zodanig rendement te halen dat commerciële toepas sing mogelijk zou zijn. Het hoofd van het centrum voor waterstof- onderzoek aan de Amerikaanse universiteit, de elektrochemicus John Brockris. verklaarde giste ren dat bg het nieuwe proces ein- delgk de "magische grens" van tien procent te doorbreken, dat wil zeggen dat meer dan tien pro cent van de in water aanwezige waterstof kan worden vrgge- maakt. Hg zei dat in zijn laboratorium over het algemeen een percenta ge van dertien wordt gehaald. Misschien kan het percentage nog hoger komen, maar de resul taten van de experimenten moe ten nog worden geanalyseerd, al dus Brockris Bij het proces worden de watermo leculen ontleed in waterstof en zuurstof door middel van elek trolyse. Het bereiken van een hoog rendement is te danken aan het gebruik van twee nieuw ont wikkelde elektrodes, een foto anode en een fotokathode De elektrodes bestaan uit materia len die op grote schaal tegen lage kosten kunnen worden geprodu ceerd, zoals silicium Volgens een woordvoerder van de universiteit in Texas kan water stof worden gebruikt voor het aandrijven van auto's als er klei ne veranderingen aan de huidige motoren worden aangebracht. Minister Hernu sprak van 'gevoeli ge veranderingen' bij het open baar maken van zijn plannen, waarover al enige tijd geruchten de ronde deden. Hernu sprak ter verdediging van zijn project on der meer: „De bouw van een ex tra strategische (met kernraket ten bewapende) onderzeeër komt meer overeen met de mili taire verlangens van Frankrijk dan de eventuele oprichting van een nieuwe divisie (de onderzee boot kost de staat drie miljard francs, een divisie 2,2 miljard). „Frankrijk is het enige land", aldus minister Hernu op een perscon ferentie, „dat alle consequenties heeft durven te trekken uit zijn status als atoommacht. We heb ben dan ook aan de programma's voor nucleaire bewapening de voorrang gegeven bij de vraag wat voorrang had en op wat zou moeten worden bezuinigd". Hoe zit 't dit seizoen precies met de premie7 De toppremie van 50 gulden per man. per dag geldt alleen voor particulieren. En wordt verleend door het Bedrijlschap Schildersbedrijf voor onderhoudsbinnenschilder en behangwerk dat minstens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 22 november 1982 t/m 11 maart 1983 en waarvoor de aanvraag vóór het begin van de werkzaamheden is ingediend Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere overheden geldt een premie van 35 gulden per man, per dag. Alleszins de moeite waard dus! Uw schilder kent de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rtjsv»>|k (ZH). SITTARD (ANP) - Van een huis in de Sittardse buurt schap Ophoven zijn gisteren, tijdens een hevige regenbui, enkele pannen en stenen los- geraakt, die de hoofdbewo ner van het pand, B. Gelissen (68) zodanig troffen, dat hg er plaatse overleed. De man zat in huis toen enkele pannen van het dak waaiden en ook een steen naar bene den viel. Hij ging de straat op om te zien wat er precies gaande was en werd daarbij getroffen door enkele andere stenen, aldus de politie. door Rudolph Bakker In de begroting van volgend jaar wordt dan ook alleen voor de nu cleaire bewapening en de gen darmerie meer geld vrijgemaakt. Een groo deel van de uitgetrok ken gelden voor de atoombewa pening is voorlopig bestemd voor de M4-raket met meerdere atoomkoppen, die bestemd is voor de atoomonderzeeér 'Infle xible', en verder nog voor de pro duktie van Dassault's laatste geesteskind, de 'Mirage-2000'. De Franse gendarmerie krijgt vol gend jaar 14,53 procent meer, wat neerkomt op een totaal kre diet van elf miljard 389 miljoen francs. Minister Hernu maakte bekend dat er 1000 nieuwe gen darme-plaatsen zullen vrijkomen en dat de landmacht 2000 man aan de gendarmerie zal afstaan. De gendarmerie zal speciaal wor den belast met het bewaken van zogeheten 'gevoelige installaties' en - in geval van oorlog - met het 'neutraliseren van infiltrerende commando's'. Dc landmacht krijgt tot taak 'de belangrijkere vijandelijke elementen te bestrij den'. Geruchten over de nu bekendge maakte plannen hebben al gerui me tijd enige onrust gezaaid m de legerleiding. Vanuit de oppo sitie is al meteen fel verweer hoorbaar. Het debat over de her structureringsplannen in het parlement begint echter pas na de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar, waaruit de socialisten - volgens recente peilingen - niet al te gloriergk uit de bus zullen komen. bond gekregen waarin de bond vraagt of zg hun bedrgfsvoenng zo willen inrichten dat dergelgke forse sprongen worden verme- Minister Hernu maakte de plannen bekend een week voordat presi dent Mitterrand een bezoek brengt aan oefeningen in de Var, waar gesimuleerde schietoefe ningen worden gehouden met de tactische nucleaire raket Pluton. Vanuit de hogere legerleiding hoopt men bij die gelegenheid de president ervan te overtuigen dat op de landmacht niet mag wor den bezuinigd. tenbond ontvangt gaan over da gelijkse boodschappen, vooral reform-artikelen en drogistenj- waren. In de horeca is de prgs- stijging van 6 procent die het mi nisterie van economische zaken onlangs heeft toegestaan, kenne lijk flink afgerond naar boven, zo is de indruk van de Consumen tenbond. De actie duurt nog tot 1 november. DEN HAAG (GPD) - Een groot aantal rijkstaken zal in de ko mende jaren moeten worden overgedragen aan gemeenten en provincies. Op die manier kan volgens het kabinet het tanende vertrouwen in de lokale en pro vinciale democratie worden her steld. Minister Rood (binnenlandse za ken) heeft gisteren het Decentra- lisatieplan gepresenteerd, waar in een groot aantal decentralisa tievoorstellen wordt gedaan. Zo zullen zaken als openbaar ver voer, woningbouwplannmg en stadsvernieuwing naar de ge meenten en provincies worden overgeheveld De rgksoverheid zal volgens de voorstellen niet alleen taken naar gemeenten en provincies overhe velen, maar daar ook het nodige geld voor ter beschikking stel len Eventueel kan ook rijksper soneel worden overgeplaatst naar lokale of provinciale dien sten. Rood schrgft dat uitvoering van het plan gëén extra geld hoeft te kosten. Hg hoopt het benodigde geld te verkrijgen uit de bespa ringen op de rijksdienst door het afstoten van taken. Bovendien kunnen dc beschikbare gelden anders besteed worden. Na 1985 acht hg zelfs een besparing van 150 miljoen gulden per jaar mo gelijk Het Decentralisatieplan bevat tot nog toe slechts voornemens Het plan wordt nu voorgelegd aan de provincies, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Raad voor het Binnenlands Be stuur en de Raad voor de Ge meente financien Het plan is tijdens het vorige ka binet - grotendeels voorbereid door oud-PvdA-minister van binnenlandse zaken drs. E van Thgn en zgn toenmalige staats secretaris mevr S Stuiveling. Voor de meeste decentralisatie voorstellen uit het plan is een pe riode van 4 tot 5 jaar uitgetrok ken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11