Aanval Reagan op vredesbeweging J Bolivia: zal het nu lukken met de democratie? Geen wijziging Britse economische politiek Begins coalitie dreigt uiteen te vallen Congresleden woedend Honderden arrestanten bij zoekactie Beiroet Aartsconservatief woordvoerder nieuwe Westduitse regering DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Buitenland Ondanks verzoeken uit partijgelederen BRIGHTON Ondanks het sterk stijgende aantal werklozen blijft de Britse regering vasthouden aan haar strakke monetaristische politiek. Dat heeft minister Ho- wé (financiën) gezegd tijdens het jaarcongres van de Conservatie ve Partij in Brighton. De bewindsman weigerde in te gaan op door vele partijleden geuite verzoeken om, nu de infla tie in Engeland sterk is gedaald, het bestrijden van de werkloos heid tot belangrijkste prioriteit te maken. Engeland telt momen teel 3,3 miljoen werklozen en dat aantal stijgt nog steeds snel. Minister Howe maakte echter dui delijk niets te zien in door de overheid te financieren werkge legenheidsprojecten. Als de overheid die weg zou volgen, dan zou het opschroeven van de overheidsuitgaven ongetwijfeld worden gevolgd door opnieuw stijgende inflatie, en dat willen we ten koste van alles vermijden, aldus Howe. door Henk Dam Howe: „Als er een simpele oplos sing zou zijn om de werkloosheid omlaag te brengen, dan zouden we dat ook doen. Maar die is er niet. In communistische landen, in de allerrijkste landen, in door socialisten geleide landen als De minister zei te verwachten dat de inflatie, die nu 8 procent be draagt, aan het eind van het jaar 6,5 procent zal zijn, om daarna nog verder te dalen. Ook dan zal de economische politiek van de conservatieve regering niet wor den omgebogen, aldus Howe. Hij wilde evenmin toezeggen dat de belastingen de komende tijd zullen worden verlaagd. „Wij doen het alleen als we dat kun nen betalen. Wij gaan niet nu sin terklaas spelen en daarmee de volgende regering voor grote problemen plaatsen, omdat wij zelf die volgende regering willen zyn Howe ging met geen woord in op de voorstellen van een conserva tieve 'denk-tank', die enkele we ken geleden uitlekten. Deze voorstellen, die onder meer af schaffing van de gratis gezond heidszorg en grote besnoeiingen op uitkeringen en pensioenen behelzen, zouden een einde ma ken aan de welvaartsstaat zoals de Britten die thans kennen. De voorstellen hebben dan ook de afgelopen weken veel verzet op geroepen en de conservatieven, premier Thatcher voorop, achten het wijs de plannen van de 'denk-tank' voorlopig in de ijs kast te laten met het oog op ko mende algemene verkiezingen. Howe, die voorstander van de plannen heet te zijn, hield zich aan dat parool. Hij wilde ook geen commentaar geven op een bericht in het dagblad The Ti mes, volgens welke hij onlangs bij een kabinetszitting heeft ge zegd dat de plannen van de 'denk tank' op den duur wel ver wezenlijkt zullen moeten wor den. Volgens dat bericht heeft Howe be cijferd dat belastingverhogingen met 50 procent onvermijdelijk zullen zijn als niet snel stappen worden genomen om de uit de pan rijzende kosten van de col lectieve sector tegen te gaan. WASHINGTON - President Reagan moet zich verontschuldigen voor zijn aantijging dat de Amerikaanse voorstanders van een bevriezing van het kernwapenbestand worden gemanipuleerd door krachten die de Verenigde Staten willen verzwakken. Dit zeggen niet alleen de Ameri kaanse vredesbewegingen, maar ook vele congresleden, die zich woedend hebben gekeerd tegen de uitlating die Reagan voor een gehoor van oorlogsveteranen tij dens een verkiezingstoespraak in Ohio ten beste gaf. Opmerkingen van deze aard heb ben Reagan vlak voor de tussen tijdse verkiezingen, waarbij de Republikeinen volgens velen aanzienlijk verlies te wachten staat, in rechtstreekse confronta- door Henk Kolb tie gebracht met de voorstanders van een onmiddellijk stilleggen van de nucleaire bewapenings wedloop. Hij heeft de herinne ring wakker geroepen aan de in fame uitlatingen waarmee de be ruchte senator Joseph McCarthy de VS zo'n dertig jaar geleden bijna tot een rechtse politiestaat vervormde. President Reagan, door de uiterste rechterzijde van het politieke spectrum in de VS beticht van bedenkelijke liberale trekken, poogt niet zonder krampachtig heid de coalitie te lijmen die hem naar het Witte Huis droeg. Hij verkeert daarbij in het politiek aanvechtbaar gezelschap van voorheen admiraal, thans sena tor Jeremiah Denton, die uit Vietnamese gevangenschap vol rechtse gramschap en argwaan is teruggekeerd. Denton maakte het in de Senaat dezer dagen nog wat bonter dan Reagan toen hij verklaarde dat degenen die meehelpen in Ame rika een nationale vredesdag te organiseren hand- en spandien sten verlenen aan de vijanden van de VS. Onder die supporters zijn nogal wat van zijn collega's en hun echtgenotes. Zij hebben Denton ogenblikkelijk van re pliek gediend in de Senaat. Farce Zelfs al is het, naar men mag aan nemen, waar dat de beweging voor de bevriezing van de kern- wapenarsenalen en de rest van de vredesgroepen tot op zekere hoogte zijn geïnfiltreerd door ro de mantel-organisaties, dan nog garandeert de Amerikaanse Grondwet een recht van spre- BEIROET (AFP/UPI) - Het Libanese leger heeft ongeveer 200 personen aangehouden tijdens de zoekacties die de afgelopen twee dagen zijn uitgevoerd in de hoofdstad Beiroet. Dit werd meegedeeld in een offi cieel legercommuniqué. Onder de arrestanten bevonden zich 53 Libanezen die door de justitie werden gezocht. De overigen waren buitenlanders die in Libanon ver blijven zonder een geldige verblijfsvergunning en van wie de papieren niet in orde zijn. In het communiqué werd verder vermeld dat het Libanese leger vier wapenopslagplaatsen heeft ontdekt. Een van de opslagplaatsen bevond zich in de evangelische kerk van Beiroet. Ook in een middelbare school in de wijk Ras el Nabeh werden wapenvoorraden aangetroffen. Verschillende soorten wapens en 200 ton munitie zijn tijdehs de zoekac ties in beslag genomen. Onder de personen die het Libanese leger de afgelopen dagen heeft gearresteerd, zouden zich 11 Westduitsers en drie Italianen bevinden. De Westduitsers zouden als leden van de Baad- er-Meinhofgroep op de opsporingslijsten van Interpol staan en de Ita lianen zouden behoren tot de Rode Brigades. Dit meldde radio-Jeruza- lem, die zich beriep op berichten van de staatsradio in Beiroet. De Franse militairen in Libanon zijn op geen enkele wijze betrokken in politie-operaties zoals het controleren van identiteitspapieren en het opsporen van personen, zo hebben functionarissen in Parijs gisteren meegedeeld. De rol van het Franse contingent van de multinationale macht in Beiroet is slechts het helpen beschermen van de Libanese en Palestijnse burgers. De verklaring was bedoeld als antwoord op berichten uit Beiroet dat Franse parachutisten met de Libanese autoriteiten deelnamen aan huiszoekingen in stadsdelen die voorheen door Palestijnse guerrilla strijders werden beheerst. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, zou gistermorgen onverwacht in de Libanese Bekaa-vallei zijn aange komen. Het Franse persbureau AFP zegt dit vernomen te hebben in welingelichte kringen in Beiroet. Volgens AFP heeft Arafat gisteren in de namiddag de Bekaa-vallei weer verlaten op weg naar de Syrische hoofdstad Damascus. In de vallei heeft hij een bezoek gebracht aan het Palestijnse kamp Abou Hamad bij de plaats Jdita, aldus welingelichte kringen in Beiroet. ADVERTENTIE ken. Juist dit recht heeft de heer Reagan voor zijn gehoor van met veldmutsjes getooide, politiek ontevreden knorrende oorlogs veteranen tot een farce gemaakt. Reagans geloofwaardigheid ten aanzien van de onderhandelin gen in Genève en Wenen, die ver mindering van kern- en conven tionele bewapening tot doel heb ben, is zodoende op een ongeluk kig moment door het staatshoofd van de VS persoonlijk opnieuw in het geding gebracht. Nederlands eerste minister Dries van Agt, net terug van bespre kingen bij de VN met zijn Ameri kaanse collega van buitenlandse zaken George Shultz en van een NAVO-'mini-top' nabij Montreal, heeft van de Amerikanen de ver zekering gekregen dat zij het met die onderhandelingen ernstig menen. Hij heeft ook gezegd dat de Europese en de Nederlandse beweging tegen kernwapens, ge voed door de angst van de ge middelde burger voor de totale vernietiging, zulke ernst eist. Van Agt moet dan ook wel de angst om het hart slaan bij uitspraken die de heer Reagan blijkbaar voor zijn binnenlands politiek front wil doen. Want het is ten slotte op Reagans uiteindelijk gezag dat hij naar Nederland kon terugkeren als een man die op nieuw was gestaafd in zijn over tuiging dat er voor Nederland geen betere bondgenoot is dan Amerika en dat zeer binnenkort de eerste spa zal moeten worden gestoken voor de bunkers waar in de kruisraketten te gelegener tijd moeten worden opgesteld. Reagan heeft het in het spoor van Denton duidelijk gemaakt: wie tegen kernwapens is, kan je ei genlijk wel een landverrader BUENOS AIRES - Een Argentijnse politie-officier omhelst een van de "Moeders van de Plaza de Mayo" tijdens een demonstratie voor de men senrechten in de Argentijnse hoofdstad. Ondanks een verbod van de rege ring gingen 7.000 mensen de straat op, om aandacht te vragen voor de duizenden vermisten in dat land. Toen de menigte door de politiekordons heenbrak, gaf de regering toch maar toestemming voor de demonstratie. Sancties VS tegen vier Westduitse bedrijven WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van handel heeft besloten sanc ties in te stellen tegen vier Westduitse ondernemingen, omdat die meewerken aan de aanleg van de aardgasleiding van Siberië naar West-Euro pa. De bedrijven zijn AEG- Kanis, die turbines heeft ge leverd, Mannesmann Anla- genbau AG (buizen) en twee dochterbedrijven van Man nesmann, Essener Hoch- druck-Rohrleitungsbau GmbH en Kocks Pipeline Planung GmbH. De sancties houden in dat de genoemde bedrijven versto ken zullen blijven van Ameri kaanse goederen en techno logie die in de olie- en gasin- dustrie worden gebruikt. BONN - Diether Stolze (53) wordt woordvoerder van de nieuwe conservatief-liberale bondsrege ring. Stolze was tot voor kort in een soort dubbelfunctie uitgever en hoofdredacteur van het week blad Die Zeit. Hoewel dit blad nog altijd als libe raal geldt, kan er geen twijfel aan bestaan dat Diether Stolze een conservatieve geest is. Al in 1976 pleitte hij voor een bondsrege ring met de CDU-CSU. En in 1980 schreef Stolze enkele we ken voor de Bondsdagverkiezin gen van oktober dat kanseliers kandidaat Franz Josef Strauss „voor een betere politiek stond" en daardoor ook „een betere re- door Hans Amesz geringschef zou zijn dan Helmut Schmidt". Stolze was ruim twintig jaar lid van de redactie van Die Zeit. Als niet academisch gevormd econoom werd deze autodidact chef van de economische redactie, later plaatsvervangend hoofdredac teur en ten slotte naast de libera len Marian Grafin Donhoff en Theo Sommer hoofdredacteur. Afgelopen zomer zegde hij deze baan op. Stolze is een overtuigd aanhanger van de kapitalistische markteco nomie. Als woordvoerder van een regering die het als haar voornaamste taak ziet om de 'Duitse economie' gezond te ma ken en de werkloosheid te be strijden, zal Stolze van zijn over tuiging geen geheim maken. Sommer, redacteur van Die Zeit, gelooft dat Stolze eigenlijk nog rechts van de CSU van Franz Jo sef Strauss staat. In deze zin is de keuze van bonds kanselier Helmut Kohl voor de man. die beslissend moet bijdra gen aan het ontwerpen van het 'gezicht' van de nieuwe Duitse regering, niet gelukkig. Kohl gaat er immers prat op dat hij chef van een regeringscoalitie 'van het midden' is. Naar ver luidt was Stolze ook niet de eer ste keus. maar andere kandida ten hadden er geen zin in het moeilijke ambt van regerings woordvoerder te gaan bekleden. Pikant is overigens dat ook de vroegere bondskanselier Helmut Schmidt gedurende ruim een jaar een woordvoerder heeft ge had die eveneens van Die Zeit kwam. Het was de liberaal Kurt Becker. Deze moest echter ver dwijnen ten gunste van zijn ei gen voorganger Klaus Boiling. Becker, zo heette het, kon de re gering en vooral de politiek van Schmidt „niet verkopen". Ierse premier overleeft weer motie DUBLIN (AFP) - De Ierse pre mier Charles Haughey blijft re geringsleider. Gisteravond over leefde hij een motie van wan trouwen die binnen zijn eigen partij tegen hem was ingediend. De parlementsfractie van de Fianna Fail besloot met 58 tegen 22 stemmen Haughey te handha ven als partijleider en premier. De stemming over de motie had plaats na een verhit debat dat tien uur duurde. Twee leden van de Ierse regering, minister Omalley van toerisme en minister Odonoghue van on derwijs, zijn gisteren afgetreden Zij deelden dit mee, kort voor het debat begon over het al dan niet handhaven van premier Haughey als partijleider Het heeft meer dan twee jaar geduurd voordat het Boli viaanse volk heeft gekregen waarom het bij de verkiezin gen van 28 juni 1980 had ge vraagd. Komende zondag zal de stembusoverwinnaar van destijds, de sociaal-demo craat Hernan Siles Zuazo. eindelijk als president wor den beedigd. Maar zal het nu wel met de democratie in Bo livia lukken'' Het Boliviaanse leger is met bijna 200 militaire coups in minder dan 260 jaar tijd we reldkampioen staatsgrepen. In de afgelopen vier jaar sinds augustus 1978 heeft het hoog in het Andes-gebergte gelegen Zuidamerikaanse land maar liefst acht presi denten gehad. Siles Zuazo is nummer negen, en of hij lang in het Palacio Quemado (het verbrande paleis) zal blijven zitten mag worden betwij feld Siles Zuazo heeft zyn presi dentschap voor een groot deel te danken aan de Boli viaanse arbeiders, die de mi litairen met een golf van sta kingen deden inzien dat het beter was naar hun kazernes terug te keren. De meest radi- door Rob Sprenkels cale arbeiders verlangen nu in ruil voor die gunst forse loonsverhogingen om te kun nen opboksen tegen de enor me inflatie, die dit jaar al ver boven de procent zou zijn uit gestegen. Wat dat betreft erft Siles Zuazo van de militaire president Guido Vildoso on der meer een maand oude staking van mijnwer kers, die vrijwel allen werk nemers zijn van de zo goed als bankroete staatsonderne ming Comibol. Siles Zuazo. De economische problematiek waarmee Siles Zuazo wordt geconfronteerd, is uiterst ge compliceerd. De schatkist is leeg. Bolivia heeft geen de viezen om de aflossingen van de buitenlandse schuld van meer dan 4 miljard dollar te kunnen betalen. De coalitie van Siles Zuazo. de Democra tische Volksunie (UDP), heeft al aangekondigd dat zal worden geprobeerd de aflos singstermijnen van die schuld in overleg met de in ternationale bankierswereld te versoepelen. De bankiers zullen hun eventuele clemen tie voor Bolivia ongetwijfeld verbinden aan drastische economische maatregelen die per definitie onpopulair zijn. Maatregelen Van Siles Zuazo wordt ver wacht dat hij zal proberen de vakbonden in bedwang te houden door een periodieke salansbijstelling in te voeren, een prijsstop en een strenge controle op het dollarver- keer. Maar of de vakbonden daar genoegen mee zullen ne men is zeer de vraag. Om nog maar te zwijgen over de mo gelijke reacties van de inter nationale bankierswereld. Behalve de economische ramp spoed krijgt Siles Zuazo ook met ernstige politieke proble men te kampen. Al zyn po gingen om tot een regering van nationale eenheid te ko men, lijken definitief mis lukt. De nieuwe Boliviaanse president wordt daardoor op het eerste gezicht met han den en voeten gebonden aan de wil van het parlement En daar kan de conservati. coalitie van oud-president Victor Paz Estansorro op be slissende momenten zeer waarschijnlijk rekenen op de steun van de rechtse ex-dic- tator Hugo Banzer, of beter gezegd op een meerderheid Siles Zuazo loopt daardoor het grote gevaar op vry korte termijn zijn progressieve bondgenoten te verliezen, on der wie de almachtige vak bondsleider Juan Lechin. Aan de andere kant wordt de positie van Siles Zuazo ook bedreigd door het leger Hoe wel het volgens de Boliviaan se grondwet de taak van de president is de bevelhebbers van de strijdmachten te be noemen, heeft de aftredende dictator generaal Guido Vil doso een week geleden ge waarschuwd dat dergelijke beslissingen binnen de kazer nes thuishoren en dat er geen enkele druk zal worden aan vaard. Die harde, onwettige opstelling van de huidige legerleiding is vry eenvoudig te verklaren. In de eerste plaats gaat het er om, te voorkomen dat er ge rechtelijke stappen worden genomen tegen de belang rijkste militaire dictators van de afgelopen twintig jaar, met name generaal Hugo Banzer (1971 tot 1978), gene raal Natusch Busch (16 dagen en 500 doden in de herfst van 1979) en generaal Luis Garcia Meza, die met zyn handlan ger en cocAnesmokkelaar ge neraal Luis Arce Gomez voorkwam dat Siles Zuazo direct na zijn stembusover winning in 1980 het presiden tiële paleis kon betreden. In het parlement maakt vooral de socialistische party zich sterk voor dergelijke proces sen en heeft de zaak reeds als voorwaarde gesteld voor daadwerkelijke steun aan het bewind van Siles Zuazo. Adders Maar er zitten nog veel meer adders onder het gras. Siles Zuazo staat op zeer goede voet met een aantal liberaal denkende generaals die op het ogenblik vrijwel buiten spel staan. De macht in het Boliviaanse leger is nog altyd voor een groot gedeelte in handen van de aan de cocA- ne-mafia gebonden militai ren als Garcia Meza en Arce Gomez Dat de nu aftredende president Guido Vildoso ook geen schone handen heeft, kan worden opgemaakt uit het feit dat hij Garcia Meza actief hielp bij zijn staats greep van juli 1979 en vervol gens enkele maanden func tioneerde als chef van de ge heime politic. Het is duidelijk dat de cocAne- mafia onder geen beding de huidige greep op het leger wil verliezen En dat niet m de laatste plaats om op elk ge wenst ogenblik te kunnen optreden tegen de nogal on berekenbare Siles Zuazo. Zal het nu wel lukken met de Boliviaanse democratie? Veel lykt af te hangen van de capaciteit van de 66-jarige Si les Zuazo om alle belangheb bende partijen tevreden te houden. Tijdens zyn vonge presidentschap (1956-1960) werd hij eveneens met een gi gantische economische ensis geconfronteerd. En ook toen bevond hij zich in een poli tiek vacuum. Toch zag hij destijds kans om zowel de militante arbeidersbeweging als het leger zoet te houden Maar de problemen van Boli via zyn op dit ogenblik een stuk ernstiger dan in de jaren vyftig. De arbeiders be we ging is wellicht nog radicaler. Het leger in elk geval een stuk rechtser. En Vlies Zuazo is 25 jaar ouder en sukkelt met zijn gezondheid. JERUZALEM - Premier Begin kan op ruime steun van de bevolking rekenen, wat ook de conclusies zullen zijn van de staatscommis sie die een onderzoek instelt naar de massamoord in Beiroet Toch is de politieke toekomst van de regering onzeker, als gevolg van veranderingen die plaats vinden in het reügieuze kamp. Er zijn aanwijzingen dat de religieu ze coalitiepartners de weg effe nen voor een coalitie met de Ar beiderspartij na de publikatie van het rapport van de staats- G rofcn i Hf ta alchf-ql' es fn de Groem Bf.taal pa v Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten erkri)gbaar bi) alle banken en spaarbanken van Nederland. Een eerste aanwijzing dat een part nerruil tot de mogelijkheden be hoort, gaf de minister van onder wijs Hammer de vorige week in een televisie-interview. Hammer, de sterke man in de Nationaal Religieuze Partij, is jarenlang een van de voormannen geweest van Goesh Emoeniem, het fana tieke 'blok der gelovigen'. Maar de vorige week bekende hij dat hij een tikje van mening is veran derd. Hammer zei toen dat juist in het belang van de toekomst van het volk Israel aan de steeds maar voortdurende oorlog een eind moet komen. Nee, conclusies wilde hy niet trekken. De religieuze partijen in Israël ma ken een crisis door. De Nationaal Religieuze Pary heeft by de laat ste verkiezingen de helft van zijn aanhang verloren. Dat is niet zo vreemd. Vroeger, toen zij deel uitmaakten van de coalities met de Arbeidersparty had de NRP een eigen, duidelijk religieus na tionaal gezicht. Maar in de coali tie met Begin is dat veel minder door Jaap van Wesel geworden Begin zelf straalt het image uit van iemand die de joodse traditie ter harte gaat. hij straalt joods nationalisme uit, en dat maakt voor vele vroegere stemmers van de Nationaal Reli gieuze Party hun moederparty overbodig zij stemmen Likoed Vandaar dat velen binnen de Na tionaal Religieuze Party tot de conclusie kwamen dat het 'eigen gezicht' van de NRP veel beter tot uiting komt by de Arbeiders partij dan bij de Likoed Het be staansrecht van de NRP is het re ligieuze karakter van de party, niet het nationalistische Het probleem was en is de politieke kant van de zaak want politiek staat de meerderheid van de par tij veel dichter by de annexatie politiek van Begin. Hot is echter een ijzeren wet in de Nationaal Religieuze Party dat partybelangen boven alle andere belangen gaan Door het spel van Hammer zyn in feite de kaarten geschud voor het komende politieke spel. Begin stuurt op nieuwe verkiezingen aan. dat is duidelyk. Hy rekent op de grote massa die hem ook het vorig jaar trouw is gebleven De NRP en de Arbeiderspartij hebben by verkiezingen weinig te winnen en voelen meer om oen machtswisseling zonder ver kiezingen Dat wordt de politie ke strijd de komende maanden in Israel: de vraag of Begin met al zyn politieke talent de truc kendoos geheel kan openen en de zaken zo manipuleren dat hy een meerderheid in de Knesset vindt die voor nieuwe verkiezin gen is.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9