Moderne flats in buurt van Kaatje Keetje en Neeltje Ontpoldering Merenwijk per 1 januari '83 Onrust onder personeel LWS Noordvest en de nostalgie DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Op open plekken In de Leidse binnenstad, of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de ze "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk In de Stevenshofjes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen tljn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" In de binnenstad bebouwd te krij gen. Vergeer (SP): geen extra heffing op tuinhuisjes LEIDEN - Zijn B en W van plan om in het vervolg nieuw te bouwen tuinhuisjes op volkstuinen met een extra heffing te belasten? Die vraag heeft Cor Vergeer, raadslid voor de Socialistiese Partij, schriftelijk aan het col lege gesteld. In de vragen aan B en W, de eerste van het nieuwe raads lid, wijst Vergeer een derge lijke heffing van de hand. Een extra heffing op tuin huisjes is een lastenverzwa ring, waarvan de minst draagkrachtigen de dupe worden, aldus Vergeer. Het raadslid wijst erop dat de volkstuinders in Leiden be horen tot de minder draag krachtigen. Ook volgens het college-programma moet de ze bevolkingsgroep ontzien worden. Vergeer heeft het plan verno men van bestuursleden van verschillende volkstuinver enigingen. De heffing zou een bepaald percentage van de bouwsom gaan bedragen. LEIDEN - Vroeger heette iedereen er Kaatje, Keetje of Neeltje. Of je had een bijnaam: Lapteloe, IJze ren Hein of Mottige Janus. De huizen waren er niet zo best en stonden dicht bij de fabrieken waar de men sen werkten. Daar ver dienden ze een schamel loon. Toch waren ze tevre den. Het straatleven was er gezellig en ze waren verknocht aan elkaar en aan hun buurt. De Lange- gracht, de Blauwe Klok, het Emmastraatje en de Koolgracht, ze wilden er voor geen goud weg. Een puur Leidse buurt: Noordvest. het Rapenburg. Daar verdiende ik één gulden vijfenzeventig in de week. Vrijdags stond mijn moeder me al op te wachten bij de Gijselaar en dan zei ze: Trien tje ga is terug om te vragen of je alvast je één vijf en zeventig krijgt, dan kunnen we morgen boodschappen doen. Voor dat geld had ze een tas vol". "Vroeger kwam er van alles aan je deur", weet Katrien nog. "Een melkboer, een groenteboer en Jaantje de visvrouw. Die kwam elke dag langs met gebakken vis en garnalen. Aan de Langegracht had je veel kroegen en winkel tjes. Bij de meeste mocht je één keer in de week betalen, want de mensen hadden niet elke dag geld. Ze waren allemaal even arm, maar hadden veel meer voor elkaar over. En er werd niet zo gestolen als nu. Je kon je straatdeur altijd open laten staan". Bijverdiensten "De mannen werkten meestal dicht bij huis, bij Clos en Leem bruggen of bij Krantz aan de Langegracht. Thuis werd er bij verdiend met het schoonmaken van bonen en wortelen voor de conservenfabrieken in de buurt. Dat deed je gewoon op straat, voor de deur. Dat was heel nor maal. En de kinderen moesten allemaal1 meehelpen. Dan heb ik zelf ook gedaan". "De Langegracht was vroeger een mooie gracht", vertelt Katrien. Tussen de Langegracht en de Oude Singel had je de Kool- gracht, de Blauwe Klok en de Emmastraat. De meeste huisjes waren klein en gammel. Het Em- Kaatje-Keetje-Koffiedik noemde we haar, die haalde het groen tussen de steentjes vandaan. Daarvoor werd ze betaald door de gemeente. Een paar kwartjes kreeg ze, maar dat was toen veel". In de kleine huisjes woonden meestal grote gezinnen. Tien of twaalf kinderen was geen uitzon dering. Vader en moeder sliepen in een bedstee en de kinderen boven op zolder, allemaal bij el kaar. "Dat was zo'n onbeschoten zolder", vertelt Katrien. "Je keek er zo tegen de dakpannen aan. Als het sneeuwde dan viel de sneeuw op je dekens, echt waar hoor. En s'winters lagen de ra pen en de rooie kool op zolder opgeslagen.- Daar gingen m'n broers dan mee gooien. Ik weet het nog goed". "Een keuken had je eigenlijk niet, alleen een waterkraan. Voor de was kon je een tobbe heet water halen bij het watervrouwtje op de Koolgracht. Wassen dat de den de moeders op straat, voor de deur. Dat kon niet anders. De mensen hadden wel zo'n ouder wetse plee met een houten dek sel. Meestal in een klein hoekje of op het plaatsje. Thuis hadden we een pleedeksel met een kope ren handvat. Die poetste mijn moeder iedere week op". In de jaren zestig heeft de slopers hamer goed huis gehouden in het buurtje van Katrien en Cor nelia. De Koolgracht, de Blauwe Klok en het Emmastraatje zijn van de Leidse kaart verdwenen, de grachten gedempt. Een grote doorbraak heeft de verbrede Pe likaanstraat met de Langegracht verbonden. De Blauwe Klok, Hoe anders is het nu. De grachten zijn gedempt, veel huizen zijn af gebroken, het verkeer raast dwars door de wijk. Op de hoek van de Langegracht en de Oost- dwarsgracht bouwt de Leidse Woningstichting (LWS) 57 nieu we woningen. Een gedeelte van de nieuwe huizen is toegewezen aan de vroegere bewoners van de buurt. Mevrouw Cornelia van der Zon-De Larie (63), vroeger zeiden ze Neeltje, krijgt er een mooie tweekamerwoning. Ze heeft al een paar keer een huis aangeboden gekregen in een an dere buurt, maar ze wil nergens anders heen. "In een andere buurt zou ik heimwee krijgen", weet ze zeker. Samen met een buurvrouw van de Langegracht. haalt ze verhalen op van hoe het vroeger was. "Als je ouder wordt denk je daar steeds vaker aan terug", zegt ze. "Maar die tijd van toen komt nooit meer terug", meent buur vrouw Katrien Rozier-Platteel (69). Ze weet nog precies hoe het was. Katrien is een echte Leidse van wie de wieg aan de Lange gracht heeft gestaan. Ze heeft er haar leven lang gewoond. Vroe ger noemden ze haar Trientje, maar nu is het Katrien. "Dat is Burenruzies "Op straat was altijd wat te bele- ven",vertelt ze. "Bij mooi weer zaten de mensen buiten. Ieder een kende iedereen. En als het draaiorgel kwam dan dansten de vrouwen op straat. Als kind vond je dat moorddadig. Dat was echt gezellig. Natuurlijk was er wel eens een burenruzie, meestal om de kinderen. En soms vlogen ze elkaar in de haren. Dan liep de hele buurt uit. Maar de mensen bleven nooit lang kwaad op el kaar". Katrien Rozier komt uit een gezin van dertien kinderen. Dus het was thuis geen vetpot. "Pas toen de kinderen aan het werk gin gen, werd het van lieverlee beter. Ik was elf jaar toen ik een betrek king kreeg bij een mevrouw aan Polderlasten verdwijnen Platenmarkt In het open café van het Leids Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66) wordt zaterdag een platenmarkt gehouden. Ie dereen kan oude platen ver kopen, ruilen of kopen. Het open café is van twee tot vijf uur 's middags open. Rommelmarkt Voor bekostiging van hun nieu we uniformen geven de majo rettes van The little stars za terdag van twee tot zes uur een rommelmiddag. Dat vindt plaats op het school plein aan het Valkenpad in de Merenwijk. 's Avonds is er in de aula van de openbare school een bingo-avond (aan vang acht uur) met een lote rij. Volksdansen (1) Eveneens in het LVC wordt zon dag een volksdansinstuif ge houden. De avond wordt op geluisterd met de groep 'Ma- drigales' (Antilliaanse en Zuid-amerikaanse muziek). Begin is zeven uur. Volksdansen (2) De volksdansgroep van Matilo viert zaterdag haar vijfjarig jubileum. Dat wordt gevierd met een feestelijke volksdans avond waarvoor de wijk Meerburg wordt uitgenodigd. Tevens geeft het koor van Ma tilo een kleine uitvoerng. De avond begint om acht uur en het vindt plaats in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. Panfluit In Holiday Inn (Haagse Schouwweg) wordt zondag begonnen met de serie 14 daagse koffieconcerten. Het eerste optreden wordt ver zorgd door de panfluitschool. Aanvang is half twaalf 's morgens. Jazz Ook Jazz on sunday begint zon dag het nieuwe seizoen. De Haagse Down town jazz band bijt het spits af. Dit or kest bestaat al sinds 1949 en heeft aan de nodige en be roemde jazz-festivals meege werkt. De band staat onder leiding van pianist Roefie Hueting en het concert begint om kwart voor drie in bow ling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Hypnose In buurthuis Groenoord (Pas teurstraat) wordt zaterdag avond een telepathie- en hyp noseshow gegeven. Paul des Chats liet een paar jaar gele den al bezoekers van het buurthuis versteld staan van zijn kunsten en belooft dat nu weer te doen. Aanvang is ne gen uur. Expositie Examenkandidaten van de cursus creatieve bezigheids begeleiding van de Stichting Kadercursussen Leiden expo seren hun eindexamen-werk stukken. Zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur in het pand Noordeinde 2a. Inlichtingen over expositie of 130615. Brief over gedwongen fiisie naar minister LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland heeft besloten om de Merenwijk per 1 januari '83 te ontpolderen Vanaf volgend jaar zullen de huiseigenaren in de Merenwijk dus geen polderlasten meer hoe ven te betalen, dat wil zeggen: als ook provinciale staten het eens kunnen worden over de datum. De secretaris van het waterschap De Oude Veenen, de instantie die de lasten int, is vanzelfspre kend niet zo gelukkig met dit be sluit. Secretaris De Blaey stelt LEIDEN - In het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree straat wordt vrijdagavond in de grote zaal een 'swing avond' gehouden, aanvang: 21.00 uur. Zaterdag speelt de Engelse pop groep Victorian Parents in het LVC. Deze groep speelt muziek die hef midden houdt tussen Pink Floyd en de Tal king Heads. nadrukkelijk dat zij het er niet mee eens zijn. "maar dat was na tuurlijk wel bekend". Veel zal hij toch niet meer kunnen doen? "Ik geloof nog wel dat er voor ons hoop is, want provinciale staten hebben hun oordeel nog niet ge veld". Of de actievoerders uit de Meren wijk zo gelukkig zullen zijn met dit besluit valt ook nog maar te bezien. Zij hebben altijd be weerd dat er, met terugwerkende kracht, moet worden ontpolderd vanaf 1 januari 1979. Het huidige voorstel houdt in dat zij bijvoor beeld ook de lasten van dit jaar nog moeten betalen. De Leidse gemeenteraad heeft er overigens ook op aangedrongen te ontpolderen per 1 januari '79; een en ander werd verwoord in een voorstel dat in december vo rig jaar werd aangenomen. Mén no die beswnion hebben krijgen nog te tijd om te reage ren", meldt een voorlichter van de provincie. "Het principe-be sluit zal ter inzage worden ge legd". LEIDEN - Van de inspraak van bewonerscommissies en perso neel van de Leidse Woning Stichting wat betreft de toe komst van de LWS komt niets te recht nu PvdA en WD in het collegeprogramma overeengeko men zijn dat de LWS moet fuse ren met woningbouwverenigin gen. Dat schrijft het personeel van de LWS in een brief aan de minister van volkshuisvesting. Het perso neel wijst erop dat de inspraak, die naar het oordeel van de be woners toch al in een veel te kor te tijd moet plaatsvinden, nog niet is afgerond. Het personeel zegt verontrust te zijn over een verdeling van de LWS-woningen over de bestaan de woningbouwverenigingen Dit zou in strijd zijn met de doel stelling van de stichting. Volgens de statuten van de LWS werkt de stichting voor alle bevolkings groepen en met name voor die bevolkingsgroepen die elders moeilijk te huisvesten zijn. De LWS zou hierdoor in de loop der jaren de opvang zijn gewor den van probleemgevallen. Het personeel wijst in dit verband op het feit dat een kwart van alle buitenlanders in woningen van de LWS woont. Als voorbeeld geeft de brief de flats van de Ra venhorst waar 83 procent van de bewoners geen Nederlander is. Het personeel verzoek de minister met het oog op de specifieke taak van de LWS hetgeen ook er kend wordt door de federatie van woningbouwverenigingen - te bevorderen dat deze taak ook in de toekomst nog zal kunnen wor den uitgevoerd. De Koolgracht vijfentwintig jaar geleden, altijd buiten". "Op straat was altijd wat te beleven. Bij mooi weer zaten de mensen (Foto uit "Leiden binnen de singels") waar eens moeders hun straatje schrobden en buiten keuvelden, is het domein geworden van de auto. Het verlengde van de Peli kaanstraat is heel toepasselijk "Klokpoort" gedoopt. Moderne flats Aan de Langegracht, waar vroeger de Leidsche Machinefabriek stond, aan de Klokpoort en op de plek van de Koolgracht en het vroegere Emmastraatje worden 57 nieuwe woningen neergezet. Moderne flats van alle heden daagse gemakken voorzien. Het gaat voornamelijk om gezinswo ningen. De meeste woningen zijn al toegewezen in verband met de wensen van bewoners. Die mo gen meepraten over de uitvoe ring van de keuken, het schilder en tegelwerk. In een parkeerkelder onder de wo ningen is plaats voor 24 auto's. De toekomstige bewoners kun nen daar een eigen parkeer- plaatsje huren. Op een binnen- terreintje komen wat groen en speelgelegenheid voor kinderen. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van het architectenbureau Gradus Kamsteeg uit Warmond. Eind van het jaar worden de eer ste huizen opgeleverd. De huur van de nieuwe woningen varieert van 338 gulden, voor een tweekamerwoning, tot 597 gul den per maand, voor een vijfka merwoning. "Dat was vroeger wel anders. Toen ik pas ge trouwd was betaalde ik één gul den vijfentwintig in de week", herinnert Katrien zich nog. "Daar had ik een lief huisje voor" Cornelia van der Zon weet dat de nieuwe huizen veel mooi er zijn "Als je maar geen ver beelding krijgt als je daar naar toe gaat", zegt buurvrouw Ka trien "Ja. ja", roept Cornelia hoofdschuddend. "En dan koop ik nog een hoge hoed ook". De nieuwe woningen die verrijzen op de plek waar vroeger de Koolgracht en de Emmastraat i Cornelia van der Zon (links) met buurvrouw Katrien Rozier: "In een andere buurt zou ik heimwee krijgen" mastraatje was een doodlopend straatje, er stonden maar een paar huisjes met aan de achter kant een klein plaatsje. Een hoge muur, tegenover de huizenrij aan de Koolgracht, scheidde het buurtje van de tuinen achter de grote panden aan de Oude Sin gel. De Blauwe Klok was een soort hof met een poort naar de Oude Sin gel. De woninkjes waren met de rug aan elkaar gebouwd en had den aan de voorkant een tuintje. "Het was er altijd netjes", weet Katrien. "De moeders schrobde hun straatje met water uit de gracht. En er was een vrouwtie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4