Parkeerschap van de baan Steeds "Haal wegjoophuis uit de kou" 'Bedrijven moeten deel parkeergarage betalen' Extra uitkering vergt meer ruimte en meer personeel B en W: bv of stichting moet terreinen beheren Lenen kunst duurder Sen met Xe/entó bladbtee/d DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Leiden Gemeente gaat toch met stichting praten LEIDEN - De Stichting Wegloop huis Leiden, die bijna twee we ken geleden een pand kraakte aan de Langebrug, zal nu toch nog de gelegenheid krijgen zijn ideeën aan het Leidse college van burgemeester en wethou ders voor te leggen. Wethouder Peters stemde gisteravond in een gesprek toe: "We zijn best bereid te praten, maar het standpunt van het college blijft hoogstwaar schijnlijk ongewijzigd: de stich ting hoeft niet te rekenen op een subsidie van de gemeente". Ruim een maand geleden besliste het college al negatief over de aanvraag van de stichting subsi die te verlenen voor een weg loophuis voor jongeren. Het ini tiatief voor een wegloophuis is afkomstig van het Jongeren Ad viescentrum Leiden (JAL), dat een groot tekort heeft aan schui ladressen voor weggelopen jon geren. Vaak moeten jongeren naar Den Haag worden doorge stuurd of zelfs de deur gewezen. Een aantal door het JAL verza melde vrijwilligers vormde enige maanden geleden de Stichting Wegloophuis Leiden. Op de afwijzing van de gemeente, die vindt dat eerst de opening van het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat moet wor den afgewacht voordat met een tweede project wordt begonnen, reageerde de stichting met een bezwaarschrift. Bovendien werd een pand aan de Langebrug ge kraakt om dit geschikt te maken als wegloophuis. Het pand is ei gendom van de rijksgebouwen dienst en vergt de nodige verbe tering. Zo zal de verwarming in het ruime huis geheel moeten worden vernieuwd. Andere doelgroep Raadslid De la Mar (PSP) pleitte gisteravond voor een snelle be handeling van het door de stich ting ingediende bezwaarschrift. "Straks moeten de vrijwilligers het pand vanwege de kou verla ten en is behandeling helemaal niet meer nodig. De Stichting Wegloophuis heeft nu een bijdra ge van de gemeente nodig om uit de kou te komen en in ieder ge val te kunnen onderhandelen over de voortzetting van hun project". Bovendien betoogde De la Mar dat het argument van de gemeente - er komt in Leiden al een daklozencentrum dat een zelfde functie heeft - weinig steekhoudend is. "Zelfs het Cen trum Onderdak zelf vindt dat het een heel andere doelgroep dan het wegloophuis heeft". Ook de raadsleden Van Oosten (PPR) en Hoekema (D'66) vonden de botte weigering van de gemeente om een bijdrage te leveren op zijn minst voorbarig Wethouder Peters, die de commis sie vanwege de ziekte van zijn collega Schoute voorzat, bleek niet te vermurwen door de argu menten van de raadsleden. "In deze tijd kan niet ieder initiatief, hoe waardevol ook, meer gesub sidieerd worden. Dat wil echter niet zeggen dat we het probleem ontkennen". Sociale dienst De la Mar (PSP): snel handelen LEIDEN - Het plan om een parkeerschap op te richten, een orgaan met wettelijke bevoegdheden dat verantwoordelijk zou zijn voor de exploitatie van alle parkeervoor zieningen in de stad, is van de baan. B en W gaan nu uit van het toekomstig beheer van parkeerterreinen door een bv of een stichting. Dat staat in een voorstel aan de ge meenteraad, waarin de vorig jaar verschenen parkeernota nader wordt uitgewerkt. Het college wijst erop dat de exploitatie van de te bouwen Digros-garage in particuliere handen is. Dat streeft de gemeente ook na bij de Sanders-garage aan het Leven daal. Het voordeel hiervan voor de ge meente is - aldus B en W - dat het de gemeente geen geld kost en dat de parkeercontrole wordt verlicht. Wat betreft het medege bruik van de parkeergarage aan de Witte Singel, zegt het college het overleg met de universiteit te willen voortzetten. Gebleken zoii zijn dat de bewoners van de Pieters- en Academiewijk voorshands geen belangstelling hebben om gebruik te maken van de kelder, terwijl ook de Stichting Leidse Binnenstad geen mogelijkheden zou zien om mee te werken aan openstelling op koopavonden en zaterdag. De universiteit heeft zich op het standpunt gesteld dat het open stellen haar geen geld mag kos ten. B en W hebben zich verder op het standpunt gesteld dat het beheer van parkeerterreinen ook in ge meentelijke handen kan blijven. Zo'n terrein zou dan door middel van slagbomen worden afgeslo ten. De beheerder van het terrein zou betaald moeten worden uit (rijks)geld voor werkverruimen- de maatregelen. Het hele project zou in elk geval de gemeente geen geld mogen kosten. Het voordeel zou zijn dat de parkeer- controleurs elders kunnen wor den ingezet. Wat betreft de wegsleepregeling merken B en W op dat er nog steeds financieel verlies op wordt geleden. Tariefsverhogin gen zijn wettelijk niet toege staan. Meer auto's wegslepen zou financieel aantrekkelijk zijn. Me de hierom is enige tijd geleden besloten voortaan ook de par- keercontroleurs hierbij in te schakelen. B en W stellen voor om het effect hiervan af te wach ten. Afwachten wil het college ook op het punt van het parkeren van binnenstadsbewoners. De huidi ge ontheffingsregeling voor be woners in de blauwe zone zou vervangen moeten worden door een gemeentelijke verordening op het parkeren door belangheb benden. Deze verordening zou voor een groter gebied van de binnenstad gaan gelden. B en W menen dat er zo'n verorde ning zoveel gevolgen heeft, dat eerst onderzocht moet worden of er andere oplossingen zijn. Ge dacht wordt aan het door bewo ners zelf laten afpalen van een straatgedeelte. De rijksuniversi teit is gevraagd om de wettelijke haalbaarheid van alternatieven te onderzoeken. Het idee om bij het NS-station Lei den veel parkeerplaatsen te scheppen met de bedoeling dat men met de auto naar het station rijdt en dan verder reist per trein, het zogenaamde park and ride systeem, wijzen B en W van de hand. Het beleid is er juist op ge richt om dit transport naar en van het station zo veel mogelijk per bus of per fiets te laten plaatsvinden, zo herhaalt het col lege een reeds jaren geleden in genomen standpunt. Burgemeester op vergadering LCC: LEIDEN - Burgemeester Goekoop meent dat het Leidse bedrijfsle ven een deel van de kosten voor zijn rekening moet nemen voor de realisatie van een parkeerga rage op het voormalige Sander- sterrein aan het Levendaal. De gemeente heeft een belegger ge vonden die geïnteresseerd is, sa men met het bedrijfsleven, een parkeergarage neer te zetten. Goekoop zegt benieuwd te zijn of het bedrijfsleven de toegewor pen handschoen zal opnemen. Over de mogelijkheid van de bouw van een parkeergarage heeft het college van B en W de Stichting Leidse Binnenstad een brief ge schreven waarin haar gevraagd wordt op verschillende alterna tieven te reageren. De stichting heeft zich steeds uitgesproken voor de bouw van parkeergara ges. Tijdens de jaarvergadering van het Leids City Centrum (LCC) gisteravond zei Goekoop "het bedrijfsleven uit te dagen zijn altijd krachtdadig uitgespro ken wens te helpen realiseren. De gemeente kan, behoudens het verstrekken van een subsi die, geen risico nemen", voegde hij toe. Volgens Goekoop zullen de kapitaallasten voor het be drijfsleven slechts een half pro cent van de omzet bedragen. J.Th.J. Brummer, één van de oprichters van het LCC. werd gisteravond door burgemeester Goekoop met de gouden speld van de gemeente onder scheiden. Imago In zijn toespraak over "de toe komst van onze sleutelstad" veegde Goekoop het LCC met zachte hand de mantel uit. Vol gens de burgemeester verschaft de negatieve berichtgeving van uit het LCC Leiden een negatief imago. Hij noemde het imago één van de belangrijkste aspec ten van een centrum en zei dat een negatief imago nooit bevor- delijk kan zijn voor de omzet. Goekoop sprak het negatieve beeld dat het LCC ophangt krachtig tegen. Hij meent dat het gemeentebestuur, om de verpau pering van de binnenstad tegen te gaan, ingrijpende maatregelen heeft moeten nemen en dat Lei den nu, voor wat de binnenstad betreft, door het dal heen is. Goe koop constateerde dat stadsfunc- tie er de laatste jaren op vooruit is gegaan en dat het bedrijfsle ven in Leiden, in vergelijking met andere steden, er niet slecht voor staat. "Desastreus kunnen we het in ieder geval niet noe men", vermaande hij. Volgens Goekoop biedt het ge meentelijk beleid op het terrein van de woningbouw en de eco nomie mogelijkheden voor ex pansie. Hij wees onder meer op de bebouwing van de Stevens- hofjespolder en op de kantoorontwikkeling aan de Plesmanlaan en op het Schut tersveld. Hij zei te menen dat er ook mogelijkheden liggen voor het winkelapparaat en riep de aanwezigen op risico te nemen met investeringen (in een par keergarage) en meer initiatieven te nemen op het gebied van een gezamenlijk marketing beleid. Goekoop gaf toe dat de parkeermo- gelijkheden in de binnenstad verre van ideaal en voor verbete ring vatbaar zijn. Hij zei de in druk te hebben dat juist het be drijfsleven veel langparkeer- plaatsen in de binnenstad in neemt. "Het zou een hele opluch ting zijn als u en uw personeel zo gedisciplineerd zouden zijn, vooral op donderdag en zater dag, buiten de binnenstad te par keren", aldus Goekoop. Eén van de oprichters van het LCC, de heer J.Th.J. Brummer, kreeg gisteravond de gouden speld van de gemeente Leiden aangeboden in verband met zijn afscheid van het LCC. Brummer is bedrijfsleider van Peek en Cloppenburg. "Hij heeft zich daarnaast in tal van andere func ties verdienstelijk gemaakt", al dus burgemeester Goekoop. Hij was enkele jaren voorzitter van het LCC. In de Kamer van Koop handel vertegenwoordigde hij dc kring van het grootwinkelbedrijf en hij was ook één van de oprich ters van de Stichting Leidse Bin nenstad. Brummer vertrekt uit Leiden in verband met het aan vaarden van een functie bij P en C in Arnhem. J. Van Egmond heeft gisteren, na ruim tien jaar, het voorzitter schap van het LCC neergelegd. Hij werd opgevolgd door J. Ver berg, de eigenaar van de Kore- vaargarage. Bonthandelaar Van Egmond was met Brummer bij de oprichting van het LCC be trokken. Hij vertrekt als voorzit ter in verband met zijn hoge leef tijd. LEIDEN - Voor het verzorgen van de eenmalige uitkering, die eind dit jaar voor de tweede maal zal worden betaald aan de zoge naamde 'minima', zal de sociale dienst weer de nodige maatrege len moeten treffen. Zo moeten uitzendkrachten worden aange trokken. een gebouw aan het Steenschuur moet gehuurd wor den en ingericht, en er moeten enkele extra machines worden aangeschaft. Bij elkaar zal dit de sociale dienst ongeveer 237.000 gulden kosten. De sociale dienst rekent dit jaar op 6.000 aanvragen voor een eenma lige uitkenng. iets meer dan het vorig jaar. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenhe den. Mensen die in aanmerking komen voor een eenmalige uit kering moeten daarvoor net als vorige keer een aanvraagformu lier bij het postkantoor halen. Hoogstwaarschijnlijk zijn deze formulieren vanaf maandag ver krijgbaar. Ingeleverd moeten ze in elk geval voor 15 november zijn. sen zich ervoor schamen 'mini ma' te zijn" Volgens ambtenaar Bovens van de sociale dienst zijn de formulieren dit jaar wel iets verbeterd. Toch zal een goede voorlichting nood zakelijk blijven en die zal wor den gegeven via folders, voor buitenlanders vertaalde formu lieren of door informatie bij de sociale dienst zelf. Ook dit jaar zullen er bovendien weer televi siespots over de eenmalige uitke ring worden uitgezonden. In de raadszaal van het stadhuis zal vrijdag een informatieve bijeen komst worden gehouden over de eenmalige uitkering Deze bij eenkomst is bedoeld voor Leidse instellingen die mogelijk hulp moeten gaan geven bij het invul len van de aanvraagformulieren. Aanvang drie uur 's middags. Eenvoudiger Raadslid Brands (CPN) vroeg zich gisteravond af of de formulieren deze keer niet wat eenvoudiger opgesteld konden worden. Met name bejaarde mensen hadden vorig jaar de grootste moeite met het invullen van dc formulieren, aldus Brands Ook het ophalen van het formulier aan het post kantoor was volgens hem be zwaarlijk "omdat sommige men- Pantalons gestolen LEIDEN - Uit de portiek van een boetiek aan de Haarlemmer straat zijn gisteren op klaarlichte dag vijftig bordeaux-rode panta lons gestolen. Een langsfietsende jongen graaide rond elf uur de broekenvracht, met een waarde van 1250 gulden, van een rek en verdween met de ze kostbare en gewichtige buit op zijn fiets tussen het winkelen de publiek. Uit een modezaak aan de Bree- straat is gisteren een bontjas van bijna tweeduizend gestolen. Het Pieterskerkhof, twistpunt in de gemeentelijke politiek ten aanzien van parkeren. Het college streeft ernaar het plein autovrij te maken, maar stelt dat afhankelijk van particuliere investeerders in een Sanders- garage. LEIDEN - Het lenen van een kunstwerk uit de Leidse Kunstuitleen aan de Lammermarkt wordt volgend jaar iets duurder. Voor een kunstwerk onder de duizend gulden blijft de lener 7.50 gulden per kwartaal beta len, de duurdere kunstwerken gaan echter een tientje of 12,50 kosten De verhoging van de tarieven heeft niets te maken met het dekkend maken van de exploitatie van de kunstuitleen. Om dat te verwezenlij- ken zou een uitgeleend kunstwerk ongeveer veertig gulden per kwar taal moeten kosten. Beweegreden om de tarieven te verhogen was de geringe bijdrage die tot nu toe in Leiden moest worden betaald. In vergelijking met kunstuitlenen vrij laag. i andere gemeenten was die bijdrage Prijzenslag (1) Peter van Hartevelt, student aan de pedagogische acade mie, zag zijn prijsvergelij kend onderzoek bij de Digros dinsdagmiddag stranden op twee veiligheidsagenten. "Die flikkerden me na enige discussie zonder pardon de straat op", beweert de bewo ner van de Oostdwarsgracht. Maar volgens filiaalchef Van Essen is "die knaap vriende lijk verzocht de zaak te verla ten omdat hij de boel liep te jennen". Van Hartevelt was aan de hand van een door de Aldi-markt uitgegeven 'vergelijkingslijst voor de prijsbewuste consu ment' aan het vergelijken ge slagen. "Ik heb namelijk maar 125 gulden in de week te besteden. Daar moet ik m'n huur. m'n gas en licht, kortom alles van betalen. Dus het is voor mij best wel belangrijk om te weten waar je het goedkoopst terecht kunt. Vooral wanneer dat vier dubbeltjes per artikel scheelt". Van Hartevelt zegt in eerste in stantie door een 'rekkenvul- ler' op z'n vingers te zijn ge tikt. Maar daar trok hij zich niets van aan waarna hij een tijdlang intensief door twee veiligheidsagenten werd ge schaduwd. Deze 'bedrijfs- spionage' ontaarde uiteinde lijk in een relletje waar ook filiaalchef Van Essen zich in mengde. Van Hartevelt: "Hij begon met op te merken dat m'n gezicht hem niet aan stond of zoiets. Waar ik mee bezig was. dat mocht volgens hem niet. Maar waarom dat niet mocht, dat hoefde hij mij niet te vertellen. Dat was een kwestie van huisregels". Echt kwaad werd Van Harte velt toen één van de veilig heidsagenten ("Die gasten hadden me al een beetje op genaaid door te zeggen dat ik waarschijnlijk zo'n werkloze was, iemand die de hele dag de tijd heeft om winkelprij zen te noteren") hem z'n Aldi- folder afpakte en verscheur de: 'Toen heb ik staan schel den en tieren maar uiteinde lijk ben ik toch maar wegge gaan". Prijzenslag (2) Peter van Hartevelt kerd" of "vriendelijk het eigenlijk te belachelijk vind om het er zomaar bij te laten zitten. De Digros wil graag concurreren met ande re supermarkten maar wan neer je je als consument kri tisch opstelt dan word je de zaak uitgezet. Kort voor mij waren er al (wee andere jon gens weggestuurd die ook bezig waren met het vergelij ken van prijzen" Filiaalchef Van Essen zegt voor geen enkel vergelijkend wa renonderzoek bang te zijn. "De mensen kunnen hier op kantoor de prijslijsten bekij ken maar het is niet de be doeling dat ze met grote blok noten door de zaak gaan lo pen. Dat deden twee vrien den van die Van Hartevelt. Die jongens hebben we ge vraagd daarmee op te hou den Dat zag Van Hartevelt en die is de boel gaan sarren Hij kreeg van een van z'n vTienden die Aldi-folder en is toen midden in de zaak luid keels gaan roepen dat bepaal de artikelen bij de Aldi goed koper zijn. Hij ging andere klanten er bij betrekken Daarom hebben wij ingegre pen" Eén van de twee veiligheids agenten. 'meneer V (namen mogen niet voluit worden ge noemd voor het geval een ge snapte winkeldief een keertje revanche wil nemen), dekt Van Essen in de rug: "Die meneer Van Hartevelt was er gewoon op uit om te kijken hoe ver hij met ons kon gaan Hij begon ons gelijk te chan teren Hg zou onmiddellijk naar de krant stappen om ons aan te pakken". Van Essen vult aan "Nou. daar kan ik toevallig niet mee zit ten want dit is prima, goed kope reclame voor de Di gros". )f voor de Aldi-markt want volgens Peter van Hartevelt blijkt uit de prijzen die hij in middels had genoteerd dat de Aldi-markt tóch goedkoper is dan de Digros. J.V. De kater (3) Henk van Leeuwen, de man achter de gigantisch geflopte Leidse Beatnacht '82 en de Nacht van Leiden, heeft on getwijfeld de allergrootste kater aan 'Leidens Ontzet' oveghouden: eentje van zo'n dertigduizend gulden, schuld, wel te verstaan Failliet gaat de Haagse ambte naar voorlopig met omdat enige vermogende kennissen hem de helpende hand heb ben toegestoken. En dat was hard nodig want maandag nacht was Van Leeuwen niet eens in staat de ordebewa kers in de Pieterskerk uit te betalen. Toevallig waren dat hele stevige jongens, leden van de rugbyclub DIOK. en die overwogen ernstig om met Van Leeuwen in de 'scrum' te gaan. Van Leeu- wens kermissen wisten te be middelen en de ordedienst' te kalmeren. De Nacht van Leiden is volgens Henk van Leeuwen stillig het laatste festijn dat hij in Leiden heeft georganiseerd "Leiden is een moeilijke stad met een hoog percentage werklozen. En werklozen hebben nu eenmaal niet zo veel geld te besteden Toch had ik verwacht dat één fes tijn in het jaar, met dne okto ber, mogelijk moest zijn" En daar zat 'm waarschijnlijk de kneep voor Van Leeuwen want dc at'»" lopen ma.ind« n zyn er in Leiden en omgeving wel tientallen I atl< tnnen geweest Toch is Henk van Leeuwen nog met van zijn 'organisatie- koorts' genezen Ik ga wel door hoor. Ik laat Van Leeu wen niet m z'n hempie staan, ha, hi, ha. Ik ben nu bezig om met een paar kennissen MB discotheek in Amsterdam te beginnen Aan de Singel Dat moet toch kunnen in Amster dam1" Ja natuurlijk want discotheken kennen ze daar nauwelijks in Amsterdam. J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3