Sloop deel cultureel centrum blijft nog uit Recreatiemogelijkheden in Warmond zijn goed Verkapte subsidies moeten zichtbaar worden gemaakt WD en PvdA/PPR willen actievere rol gemeente in geschil met ministerie Speelwerktuigen voor Kannerschool Beter dan vergelijkbare gemeenten in Zuid-Holland Afgelegen gebieden in buurtbus-dienst [Le/cfee agenda Bestrijding brand in slooppand Voorschoten erg moeilijk DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voorschoten moet zijn afwachtende hou ding bij het tot standkomen van de nieuwe basisschool op de plaats van een gedeelte van het cultureel centrum veranderen. De bouw wordt vertraagd door het uitblijven van toestemming van het ministerie om de oostelijke vleugel van dit gebouw te slopen. Dit stelden de fracties van WD en PvdA/PPR gisteravond in Voor schoten tijdens de commissie welzijn. Op de plaats van die ene vleugel, die in het midden van de jaren vyflig is gebouwd, moet een moderne school komen. Het ministerie van onderwijs vindt dat goed, maar dan moet Voor schoten wel eerst het oude ge bouw terugkopen van het rijk. De vraagprijs is door het ministe rie gesteld op 3,6 miljoen gulden. Een bedrag waarmee Voorscho ten niet akkoord kan gaan. Een taxateur heeft in opdracht van de gemeente, een voordeliger prijs bepaald, maar het ministe rie heeft op dit bedrag nog niet gereageerd. Wethouder Marselis (CDA) zag er weinig heil in om veel tamtam te gaan maken op het ministerie. De WD en PvdA/ PPR zijn van mening dat het mi nisterie meer oog heeft voor de geldelijke kant van de zaak en dat dit ten koste gaat van het openbaar onderwijs in het dorp. De gehele commissie besloot wel het college van burgemeester en wethouders te adviseren om zo spoedig mogelijk met een voor stel te komen om de nodige gel den voor de school beschikbaar te stellen. De papieren voorberei ding zou dan in ieder geval niet gestremd worden. Woningnood Tijdens de behandeling van het jaarverslag van de woningad viescommissie werd duidelijk dat de woningnood in Voorscho ten nog steeds zeer groot is. Per 31 december 1981 telde Voor schoten 1134 geregistreerde wo ningzoekenden. Hiervan ston den 224 woningzoekenden ook elders ingeschreven. Vooral de vraag naar drie-kamer- flats was groot, namelijk 509. De meeste wonmgzoekenden vielen in de leeftijd tussen 18 en 30 jaar. Het probleem is dat zij de huur woningen van institutionele be leggers niet kunnen betalen. De woningadviescommissie is dan ook een voorstander om sociale woningbouw te realiseren in een betaalbare huurklasse. In het verslagjaar werden 223 wo ningen toegewezen. In verhou ding met andere jaren een groot aantal, maar dit kwam door de realisatie van de nieuwe wijk Bij dorp. Ruim zeventig percent van de toewijzingen ging naar alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Problemen waren er ook met de vele echtscheidin gen. Vorig jaar konden 45 schei- dings-echtparen geholpen wor den. De bejaarden woningen in Ter Waddingerhoek 2 (Noord Hof land), welke dit jaar gerealiseerd zijn, hebben een te hoge huur- De oostelijke vleugel van het cultureel centrum moet plaats ma ken voor de nieuwe basisschool. Het rijk wil 3,6 miljoen gulden van de gemeente krijgen, voordat zij met de sloop mag beginnen. De gemeente vindt dit bedrag te hoog. prijs werd geconstateerd. Een huurprijs van zeshonderd gul den voor een woning die te ver van het dorpscentrum ligt, blijkt niet aantrekkelijk te zijn voor de bejaarden. Het resultaat hiervan zal zijn, dat deze bejaarden wo ningen niet aan de directe be hoefte in Voorschoten voldoen en in vele gevallen door niet— Voorschotenaren betrokken zul len worden. De leerlingen van de Professor doctor Leo Kannerschool waren zeer blij met de nieuwe speelwerktuigen. Gisteren mochten ze er officieel op spelen. OEGSTGEEST - De Professor doctor Leo Kannerschool in Oegstgeest heeft gistermiddag officieel een aantal zeer solide speelwerktuigen er bij gekregen. Een delegatie van het comité kinderpostzegels bezocht speciaal hiervoor de school voor moei lijk opvoedbare kinderen. De Ocgstgeester school kreeg 15.000 gulden van het comité om vrij te besteden. Secretaris Seret—Sijthoff van het schoolbe stuur was zeer content over de gift. "Het is heerlijk dat zo'n fonds financieel kan bijspringen daar waar de overheid het laat afweten. Wij zijn u buitengewoon dankbaar". Het geluid uiteen schel scheidsrechterfluitje was voor de school kinderen het teken om bezit te nemen van de speelwerktuigen. "Op eigen wijze zullen we laten zien hoeveel plezier ze er aan hebben", was vlak daarvoor tegen de dames van het comité ge zegd. WARMOND - Als gemeen ten beslissingen moeten nemen tot uitbreidingen of nieuwe vestiging van verblijfsrecreatieve voor zieningen (campings, zo merhuisjes e.d.) dan valt de besluitvorming vaak ten nadele van de ver- blijfsrecreatie uit. De in druk bestaat dat deze be sluitvorming niet of nau welijks is gebaseerd op re sultaten van onderzoek naar de relatie recreatie- natuur en landschap. Door zulk een slecht on derbouwde besluitvor ming wordt onvoldoende recht gedaan aan ontwik kelingen in de recreatie sector die voor veel men sen welzijn en werkgele genheid betekenen. Dat is één van de belangrijkste conclusies van het onlangs gepu bliceerde rapport 'Natuurlijk- ...(ver)blijven' dat is geschreven door vijf functionarissen van het Nederlands Instituut voor Re creatie en Toerisme (NIRTj en Stad en Landschap, het advies bureau voor ruimtelijke orde ning. De opdracht tot een onder zoek naar het beleid van de ge meenten op het gebied van ver- blijfsrecreatie en natuur en land schap werd verstrekt door de staatssecretaris van Economi- Aan Zoeterwoudse verenigingen sche Zaken, Van Zeil. Onder zocht werden zeventien, voorna melijk Zuidhollandse gemeen ten, waaronder Warmond. In de eerste opzet van het onderzoek was ook Zoeterwoude betrokken maar deze gemeente werd uitein delijk niet geselecteerd omdat ze niet voldeed aan bepaalde crite ria. De opstellers van het rapport schrijven dat bij de speurtocht "naar goede voorbeelden" Zoe terwoude van de lijst is ge schrapt. De opstellers van het rapport heb ben wat Warmond betreft hun keus laten vallen op een inventa risatie van de besluitvorming rond de uitbreiding en vestiging van de campings die deze ge meente ryk is. Tevens werd de bestuurlijke gang van zaken rondom het Warmondse eiland Faljeril bekeken. De Warmondse campings kunnen zo'n negenhonderd caravans her bergen terwijl Faljeril plaats kan bieden aan twintig zomerhuisjes. De campings zijn eigendom van vijftien eigenaren (voornamelijk ex-agrariërs); Faljeril is in han den van vier particuliere grond eigenaren. Het eiland is alleen over water bereikbaar. Voor zowel de campings als Falje ril geldt dat de door de eigenaren gewenste uitbreiding slechts ge deeltelijk is gerealiseerd. Een van de exploitanten van de ter reinen wilde op zijn terrein be halve kampeerruimte ook zo merhuisjes laten bouwen. Dit plan ondervond felle weerstand van omwonenden die in hun be zwaarschriften wezen op de aan tasting van het landschap' en op de ongewenste levenswijze van recreanten. Ook de stichting 'Het Zuid-Hollands Landschap vond dat "een camping niet kan har met een klein en daar door gemakKelijk te verstoren natuurgebied" en eiste de aanleg van een bossingel van tenminste 25 meter breed. Het Warmondse gemeentebestuur stond heel wat welwillender tegenover de wens tot uitbreiding. In 1970 werd het betreffende bestemmingsplan Noord-Oost vastgesteld. Na twee herzieningen die noodzakelijk waren doordat het dagelijks pro vinciebestuur zijn goedkeuring aan het bestemmingsplan ont hield, werd in april van 1980 het plan onherroepelijk. De eigenaren van Faljeril wensten op hun eiland het zomerhuisjes bestand uit te breiden met zes stuks. In het bestemmingsplan Noord-Oost was rekening gehou den met vier zomerhuisjes. In 1970 stelde de Warmondse ge meenteraad een maximum van twintig zomerhuisjes vast. De be zwaarschriften waren in dit geval afkomstig van de ANWB, omwo nenden en de contactcommissie voor natuur- en landschapsbe scherming. De aangevoerde ar gumenten luidden: door de bouw van zomerhuisjes op het eiland Faljeril zal er sprake zijn van toenemende watervervui ling, de oevers van het eiland worden onttrokken aan de alge mene recreatie en: aantasting van het landschap. Ook voor de gang van zaken rondom Faljeril geldt dus dat niet zozeer de ge meente alswel andere instanties en burgers hebben geprobeerd uitbreiding van recreatieve voor zieningen in Warmond tegen te houden. Ir. Paans van Stad en Landschap, een van de opstellers van het rapport: "Warmond springt er inderdaad in positieve zin uit". Over organisaties en burgers die bezwaren maken tegen uitbrei ding en vestiging van recreatieve voorzieningen zegt het rapport dat deze veel meer bij de besluit- vórming zijn betrokken dan in stanties op het gebied van ver- blijfsrecreatie. Het belang van van de verblijfsrecreatie wordt vooral door individuele particu lieren bepleit vanuit de onderne ming en veel te weinig vanuit het meer algemeen maatschappelijk belang van de recreant. Omwo nenden gebruiken argumenten van natuur en landschap tegen verblijfsrecreatie in veel gevallen om hun privé-belangen kracht bij te zetten, aldus een ook voor Warmond geldende conclusie uit het rapport. Wethouder Van Schagen (CDA) vertelde gisteravond in een eer ste reactie dat hij deze maar ook de in het begin van dit verhaal vermelde conclusie van harte on derschrijft. "Als ik nu al die men sen hoor schreeuwen dat de Hemmeerpolder koste wat het kost behouden moet blijven en niet onder water mag worden ge zet ten behoeve van de waterre creatie dan krijg ik het een beetje benauwd. Er wordt in de discus sie over dit soort zaken veel te weinig rekening gehouden met al die mensen die dag in dag uit worden geconfronteerd met vier betonnen muren. Als ik in het weekeinde over de Zijldijk loop en ik zie al die recreanten bij el kaar opgepropt zitten dan ben ik met het rapport van mening dat we veel mogelijkheden onbenut laten. En dan praat ik niet eens over de werkgelegenheid die re creatie met zich meebrengt. Dit is overigens mijn privé-mening want ook binnen mijn eigen par tij bestaan hierover grote ver schillen van mening". ZOETERWOUDE - Het welzuns- plan dat B en W van Zoeterwou de onlangs presenteerden is een goed kaderwerk voor de komen de vier jaar, maar er moet nog een hoofdstuk bijgemaakt wor den over de zogenaamde indirec te subsidies. Tot dit advies kwam de commissie welzijn, die giste ren voor de eerste keer vergader de. Het hoofdstuk dat er aan toege voegd moet worden, zal duide lijkheid moeten verschaffen over de subsidieverlening aan de di verse plaatselijke verenigingen. Het hete hangijzer hierbij is de hoeveelheid indirecte subsidies die de clubs krijgen. Indirecte subsidies zijn bijvoorbeeld niet- kostendekkende huren, een soort verkapte geldelijke onder steuning dus. Niemand weet om hoeveel geld het gaat bij de ver kapte subsidies. Wanneer het on derzoek naar de subsidies afge rond is, kan het welzijnsplan op nieuw getoetst en eventueel bij gesteld worden. Zonder te weten hoeveel er aan subsidies (direct en indirect) wordt uitgekeerd heeft het plan weinig waarde, aldus het CDA- raadslid Plantingade. Alle cijfers zullen dan herzien moeten wor den. Ooijendijk (PZ) kon door ZOETERWOUDE - De buurtbus in Zoqterwoude gaat ook de afge legen gebieden Gelderswoude, Gcerpolder en Noord Aa aan doen.. Bovendien wordt de dienstregeling met het Elisa- bethziekenhuis uitgebreid met ritten op zondag cn zaterdag aan sluitend op het middagbezoe kuur. Het buurtbusproject be gint op 15 november. Er worden nog steeds vrijwilligers gevraagd om de kleine bus te besturen. In lichtingen over het besturen van de bus zijn te verkrijgen op het gemeentehuis. het gebrek aan een totaalbeeld niet overzien "welke kant we met dit plan uitgaan". De discus sie spitste zich daarna toe op het begrip indirecte subsidie. De commissieleden waren het er over eens dat het een heel rek baar begrip was. De verdere reacties op het plan van de ver schillende partijen waren vrij po sitief. Alleen zetten de commis sieleden vraagtekens bij de para graaf over de bibliotheek in het dorp. Heel uitdrukkelijk staat in het plan dat de bibliotheek niet kan uitbreiden door de grote fi nanciële consequenties die dat zou hebben voor de gemeente. De commissie vond dat te sterk geformuleerd. Het streven naar uitbreiding wordt nu de nieuwe formulering met als toevoeging dat die uitbreiding getoetst moet worden aan de financiële moge lijkheden. Vandaag begint de inspraakperio de. Verenigingen en instellingen kunnen dan hun wensen en grie ven over het plan kenbaar ma ken. Later deze maand is er dan een hoorzitting over het plan waar de verenigingen en instel lingen hun schriftelijke opmer kingen mondeling kunnen toe lichten. LEIDERDORP - Het voortbe- staan van het Leiderdorps Ka merkoor is na het afwijzen van haar subsidieverzoek aan de ge meente onzeker geworden. Vol gens dirigent Van Meeuwen heeft het koor in zijn bijna vijfja rig bestaan een zodanig niveau bereikt dat men moet beschik ken over topsolisten, die "geen genoegen meer nemen met een fles wijn of een boekenbon". Elk jaar heeft het koor subsidie aangevraagd, die steeds is gewei gerd. Van Meeuwen ziet de toe komst dan ook heei'somöer r'in. Dat betoogde hij gisteravond tij dens de behandeling van een be zwaarschrift in de commissie be roep- en bezwaarschriften. Het koor heeft bezwaar gemaakt te gen het weigeren van de gemeen te om het koor een subsidie te verlenen. De subsidie werd niet toegekend omdat B en W en de gemeenteraad bij de verdeling van de beperkte middelen onder meer hebben gelet op de mate Afwijzing van verzoek om subsidie maakt voortbestaan Kamerkoor erg onzeker" waarin de subsidie-aanvrager voor de Leiderdorpse gemeen schap van belang is. Het Leider dorps Kamerkoor viste achter het net omdat zij niet iedereen als lid aanneemt. "Wij zijn geen gezelligheidsvereniging, de se lectie van leden is noodzakelijk om ons doel, namelijk het maken van kamermuziek, te realiseren", aldus Van Meeuwen. Veel kritiek had de dirigent op de werkwijze van de gemeentelijke instanties. Vooral toen hij hoor de dat het koor door het college van B en W prioriteit 4 had ge kregen in het sociaal-cultureel plan. Wanneer een vereniging of instelling prioriteit 4 heeft, hoeft men nooit meer te rekenen op DONDERDAG Leiden - Filmhuis, Breestraat 66. 'De Vuurpaarden'-Sergel Paradjanov, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - lezing van mevr. drs. Friederich over de schilder Gauguin. 20.15 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen- straat 1, Japanse theeceremonie, 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel 01717-3309. spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren. spreekuur van 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwmkel - Haarlemmerstraat 73b. spreekuur Comité Gaspnjsverhoging NEE, 19-20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. Lindehoeve, Pentachord, 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 1 okt tot 8 okt (incl. 4 okt) door: Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorscho ten, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Een brand in het slooppand Schoolstraat 10 in Voorschoten, heeft de brand weer gisteren nogal wat werk be zorgd. De brand, vermoedelijk aangestoken, ontstond rond kwart over tien 's avonds. De brandweerlieden hadden moei te om het pand Schoolstraat 10 aan de voorzijde binnen te ko men. De voormalige winkel en bovenwoonhuis zijn dichtgespij kerd en wel zo degelijk dat tot vermaak van omstanders acht brandweermensen de strijd om een deur te openen moesten op geven. De brandweer kon wel aan de achterzijde het pand bin nenkomen. Daar was een deur geforceerd waardoor kennelijk eerder de brandstichters naar binnen zijn gegaan. Na ongeveer drie kwartier kon het sein 'brand meester' worden ge geven. Op dat moment kwam het water zelfs uit de buitenmuren stromen. De nablussing vergde nog enige tijd. De slooppanden Schoolstraat 8 en 10 wachten op afbraak door het Albrecht-concern. Op de plaats van de panden moet een super markt komen, recht tegen over een al bestaande supermarkt. Voor de bouw moet de gemeente nog haar goedkeuring geven, daar het bouwplan in strijd is met bet huidige bestemmings plan. De panden zijn enkele jaren ge kraakt geweest. Deze bewoners vertrokken echter na een brand stichting in het ene pand, nadat een aannemersbedrijf in op dracht van Albrecht het andere pand met mokers onbewoonbaar had gemaakt. Eind vorig jaar ging het ook al het dak van één van de panden in vlammen op. Bouw huizen subsidie. De adviesgroep, die het VOORSCHOTEN - De gemeente sociaal-cultureel plan en pro gramma hadden voorbereid, gaf het Kamerkoor nog prioriteit 2 en dat houdt in dat het werk po sitief beoordeeld wordt. De kans op subsidie zou dan blijven be staan. Van Meeuwen vond dat "onbegrijpelijk" en vroeg zich af "of die mensen eigenlijk wel we ten waar zet het over hebben". De commissie beroep- en bezwaar schriften zal nu een advies over het bezwaarschrift opstellen. De gemeenteraad zal dan als laatste een beslissing nemen. Voorschoten verwacht dat zij mei of juni volgend jaar kan be ginnen met de bouw van 55 wo ningen in de 'premie-B-goed- kope-sfeer' in de wijk Bijdorp. Aan het eind van deze maand moet de gemeenteraad de gelden voor het bouwrijpmaken, bijna 800.000 gulden, beschikbaar stel len. Het gaat hier om woningen die ko men te liggen ten zuiden van de Zwaluwweg, achter het jonge rencentrum de Lindehoeve en de achtertuin van Huize Bijdorp. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v Damiate Holding BV Adjunct-hoofdredacteur J. Ruygrok-Hoogeveen lö noaiwm. A| Kwartaalabonnement 57,35 uan i Per post 79,70 Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) incassokosten Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Panis. Washington, Caro, Rome. Madnd, Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. I

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2