c Scholen zelf in de slag met medezeggenschapsraad "Meer bewogenheid nodig bij politieman Oude Florahaïïen weer toneel muziekconcours Belij denisconvent roept Europa op tot terugkeer Districtscommandant bij installatie nieuwe groepschef: Onderwijsarnbtenaren hebben geen tijd DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Streek SASSENHEIM De wijze waarop de politieman de burgers bena- i dert en omgaat met diens proble men en vragen speelt een belang rijke rol bij de beantwoording van de vraag hoe burgers over de politie denken. Daarom moet er tijdens de opleiding van politie personeel meer aandacht wor den besteed aan het verwerven van sociale kennis, sociale vaar digheden en "bewogenheid". Mede hierdoor wil kolonel Van den Ban, commandant van de rijks politie in dit district de relatie tussen publiek en politie verbe teren. Hij zei dit vanmiddag bij de installatie van de nieuwe com mandant van de groep Sassen- heim, H. Smits. "Hoe burgers denken over de poli tie wordt sterk bepaald door hun ervaringen in het directe contact met politiefunctionarissen, maar bij de politie valt nogal eens de nadruk op hoe controle mogelijk is over situaties, burgers en/of groepen in plaats van inzicht te krijgen in wie die laatsten nu zijn en wat precies hun behoeften zijn". In zijn rede over de relatie tussen politie en publiek, signaleerde Van den Ban verder dat de poli- tie-organisatie een frontlinie-or ganisatie is die in feite belangrij ke beslissingsvrijheid overlaat aan de basis van de organisatie: de politieman of -vrouw op straat. "Het werk van deze poli tieman of -vrouw is echter on zichtbaar voor de leiding", aldus Van den Ban, "want onderzoe kers hebben ondekt dat controle zich alleen richt op het zichtbare, schriftelijke werk. We kunnen door Hans Sonders hieruit concluderen dat enerzijds de politieman aan de basis, ge zien de ruime mate van zelfstan digheid die hij bezit, grote vrij heid heeft in de wijze waarop hij relaties met het publiek legt en anderzijds in de wijze waarop hij zich kennis en inzicht in de pro blemen van de burgers ver schaft." Invloed Van den Ban pleitte er daarom voor dat pogingen aan de basis om de relatie met het publiek te verbeteren, serieus genomen moeten worden en beoordeling en begeleiding van personeel daarop beter moet worden afge stemd. "Maar niet alleen de frontlinie moet reageren, ook de rest van de organisatie want het is van be lang dat er een organisatievorm ontstaat waarin alle politiefunc tionarissen invloed kunnen uit oefenen op het beleid". Van den Ban legde de oorzaak van de sterker geworden onpersoon lijke en afstandelijke benadering van de politieman bij de toegeno men motorisering, technische hulpverlening, snelheid en tech nische deskundigheid. "Er was weinig oog voor de sociale kant van de politietaak en in de jaren '70 zien we binnen de politieor ganisatie een toename van het aantal hiërarchische niveaus en specialistische afdelingen. De besluitvorming van de top kreeg onder invloed van medezeggen schapsorganen een bredere ba sis, maar de afstand met het da gelijkse werk bleef'. Voorts constateerde Van den Ban dat de aanvaardingsproblemen van het publiek nauwelijks zijn op te lossen met snelheid en technische deskundigheid. Ook vormen hulpvragen een steeds groter deel van het pakket mel dingen dat bij de politie binnen komt en ontstaat er binnen de politieorganen een discussie waar de grenzen liggen van de hulpverlenende taak. kolonel Van den Ban: "Afstand tussen korpsleiding en het dagelijkse werk van de politieman is ondanks medezeggenschapsorganen gebleven". i ALPHEN AAN DEN RIJN De oude, vertrouwde oudercommissie is niet meer. De minister van onderwijs heeft wat nieuws bedacht. Op alle scholen in ons land zullen straks medezeggenschapsraden functioneren, een nieuw fenomeen aan het democrati- seringsfront. Aan de vooravond van de wet op het basisonderwijs, die in 1985 kleuter en lager onderwijs doet samengaan, geeft de wet medezeggenschap de betrokkenen een extra hoeveelheid administratieve rompslomp. En waarvoor? Het onderwijsveld is bij na unaniem: de wet medezeggenschap is een idiote wet. De medezeggenschapsraden wor den bemand door ouders en on derwijzend personeel. Bij het voortgezet onderwijs kunnen ook leerlingen deel uitmaken van de mr. Het houdt het midden tussen een oudercommissie en een ondernemingsraad. -Echte bevoegdheden krijgt de mede zeggenschapsraad niet, wél een instemmingsbevoegdheid. Een soort vetorecht dus. De minister heeft met zijn nieuwe wet heel wat overhoop gehaald. De medezeggenschapsraden worden namelijk vooraf gegaan door voorlopige medezeggen schapsraden, door de betrokke nen de vmr genoemd. Die zijn in middels gekozen, want op 1 au gustus 1982 moest elke school een vmr hebben. Veel scholen bij het lager onderwijs hebben al een nauwe binding met een kleu terschool. Soms zitten de scho len al in één gebouw, in andere gevallen wordt een zogeheten koppel gevormd. Deze scholen willen graag één (verlopige) me dezeggenschapsraad kiezen, want een aparte raad voor kleu ter- en lagere school vindt men de klok terugzetten. Het ministe rie heeft die mogelijkheid achter af alsnog geopend. Het is één van de vele voorbeelden die aange ven hoe rammelend de wet me dezeggenschap in elkaar zit. Reglement De wet geeft ook niet aan wat de taken van een medezeggen schapsraad zijn. Er zijn wat richt lijnen en daar moet men het mee doen. Wat nu gebeuren moet is het samenstellen van een mede- zeggenschapsreglement. Dat moet het "bevoegd gezag" doen. Voor de openbare scholen is dat het gemeentebestuur, voor de christelijke en katholieke scho len het schoolbestuur. De vmr's hebben als enige taak straks dat reglement te beoorde len en er wel of niet mee in te stemmen. Het concept-regle ment moet uiterlijk 1 februari 1983 op tafel liggen. De vmr's en het "bevoegd gezag" hebben een jaar de tijd met elkaar tot over eenstemming te komen, als de voorlopige medezeggenschaps raden teveel in de melk te brok kelen willen hebben, lijkt het aanvaring met het "bevoegd ge zag" onvermijdelijk. De ambte narij wordt in dit soort zaken naar hartelust bedreven, want op het ministerie heeft men zo'n be langenconflict natuurlijk voor zien én er wat op verzonnen. Als gemeente of schoolbestuur het reglement er niet door krijgt bij een vmr, dan is er een geschillen commissie die het laatste woord heeft. Als men dan verder nog weet, dat bijvoorbeeld in grotere steden door Henk Houtman verschillende mr's weer één overkoepelende raad kunnen kiezen, de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad en de mr's zich kunnen opsplitsen in geledingenraden (een ouderraad, personeelsraad of leerlingen- raad), dan mag duidelijk zijn dat het onderwijs de nieuwe wet niet bepaald als een geschenk uit de hemel heeft beschouwd. Alphen In feite hebben de voorlopige me dezeggenschapsraden, die in middels dus op alle scholen zijn gekozen, voorlopig niets te doen. Ze moeten wachten op het regle ment, dat gemeente- of schoolbe stuur hebben samengesteld. In veel gevallen proberen de vmr's echter op voorhand al in gesprek te komen met het "bevoegd ge zag" om reeds in de beginfase mee te praten over de inhoud van het medezeggenschapsregle- ment. Dat lijkt verstandig, want een ieder weet dat het moeilijk is een reglement nog gewijzigd te krijgen als het eenmaal op papier staat. Die weg heeft ook het openbaar onderwijs in Alphen aan den Rijn bewandeld. In Alphen zijn zelfs de rollen omgedraaid, want niet de gemeente maar een "werkgroep medezeggenschap in het openbaar onderwijs" maakt het reglement. Voorzitter van de werkgroep is het hoofd van de Oudshoorn-school, H.J. Schoenmaker. Het openbaar onderwijs in Alphen heeft minstens twee redenen om zelf de hand aan de ploeg te slaan. Ten eerste had de van oudsher be staande schoolraad weinig in vloed op het "bevoegd gezag", het gemeentebestuur. Adviezen werden niet overgenomen, keer op keer werd de schoolraad ge passeerd. De tweede reden is, dat het Alphens gemeentebestuur bij monde van gemeentesecreta ris H. Minekus openlijk toegeeft dat hele gedoe met die medezeg genschap niet te zien zitten. De afdeling onderwijs is zelfs verbo den aan dit onderwerp tijd te be steden. Iets moois Gemeentesecretaris Minekus: "Door personeelsmutaties is er op de afdeling onderwijs een op eenhoping van werkzaamheden ontstaan. Onze prioriteiten lig gen op ander terrein. De onder- wijsambtenaren doen, wat ge daan moet worden, voor andere dingen is geen tijd. Wij hebben de capaciteit niet om van die me dezeggenschap in het onderwijs iets moois te maken". De ouders en het personeel van de Alphense scholen denken daar Schoolhoofd Schoenmaker: "Juist in deze fase is ambtelijke onder steuning onontbeerlijk". (Foto Wlm Dijkman) medezeggenschapsreglement te ontwerpen. Als het aan secreta riechef Minekus ligt, worden de scholen opgescheept met een door de Vereniging van Neder landse Gemeenten voorgekauw de eenheidsworst. Onderwijsambtenaar G.W. Oud- hoff, die zich zeer interesseert voor nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs, gaat het trouwens ook aan het hart. Hij heeft ge meentesecretaris Minekus ge vraagd of hij in z'n vrije tijd de Alphense onderwijsmensen mag helpen bij het invullen van de medezeggenschap in het onder wijs. Minekus: "Wat iemand in z'n vrije tijd doet, moet hij zelf weten. Ik heb er dus geen be zwaar tegen". De werkgroep maakt dankbaar ge bruik van de assistentie van Oudhoff. Voorzitter Schoenma ker: "Juist in deze fase van voor bereiding is ambtelijke onder steuning dringend gewenst. De werkgroep heeft nog even over wogen om niet aan de slag te gaan, want in feite doen we het werk dat door de afdeling onder wijs moet worden gedaan. We RIJNSBURG Het jaarlijkse mars-, show- en métjorettencon- cours in Rijnsburg, dat vrijdag en zaterdag wordt gehouden in de oude Floraveiling, is groter dan ooit. Er nemen dit jaar zestig muziekverenigingen deel. Vorig jaar deden er nog 46 verenigin gen aan het evenement mee. Volgens J. Ravensbergen, lid van het concourscomité van de orga niserende Flora band, is ook de kwaliteit van de deelnemende verenigingen groter dan in ande re jaren. "Dat hebben we te dan ken aan de groeiende bekend heid van het concours". Ravens bergen zegt dat het concours, dat voor de zevende keer wordt ge houden, het grootste in zijn soort is in Nederland. In totaal werken 2500 muzikanten 108 wedstrij den af. Omdat het onmogelijk is alle pro gramma-onderdelen op één dag af te werken, heeft het comité dit jaar voor het eerst besloten om het concours ook op vrijdag avond te houden. Majorettekorp sen uit de regio tonen dan weet zij in hun mars hebben. Het pro gramma begint vrijdag om 18.00 Zaterdag worden de wedstrijden gehouden van alweer de majoret tes, de marskorpsen en de show bands. De wedstrijden beginnen om 8.30 uur. Omdat dit tijdstip voor veel mensen erg bezwaar lijk is, heeft het comité de ge bruikelijke officiële opening dit jaar laten vallen. De muziekverenigingen komen uit alle delen van het land. Volgens Ravensbergen neemt er dit jaar een opvallend groot aantal bands uit Leiden deel. Ook het publiek komt uit alle delen van het land naar het concours. "Ik vind juist dat er betrekkelijk weinig Rijns burgers naar het evenement ko men", zegt Ravensbergen Hij schat dat er vorig jaar rond de vijfduizend bezoekers naar het oude Floracomplex zijn geko- Kritiek Het concours is eigenlijk ontstaan uit kritiek. De leden van de Flora band kwamen tijdens bezoeken zet. De eerste keer deden er 25 verenigingen mee aan het evene ment. Ravensbergen zegt echter dat niemand in het begin heeft gedacht dat het concours zo groot zou worden. En eigenlijk had het concours dit jaar nog veel groter kunnen worden. Ra vensbergen: "Als we dat hadden gewild, hadden we zelfs wel hon derd verenigingen kunnen laten meedoen". De kans bestaat dat het concours in de toekomst veel groter wordt en een iets andere opzet krijgt. Dat zal echter niet volgend jaar gebeuren. Het concours zal in 1983 zeer waarschijnlijk worden gehouden in de nieuwe Flora- veiling. De oude veiling heeft de Flora band dan niet meer tot haar beschikking. Die wordt, als alles meezit, zo snel mogelijk verkocht door het bestuur van de veiling Flora. andere concoursen tot de Het concourscomité wil eerst een Bezinning in Straatsburg slotsom dat zij zelf in staat moes ten zijn om een concours op po ten te zetten. Sterker nog, zij meenden zelfs dat zij het er beter vanaf zouden brengen dan de meeste andere organisaties. Het Rijnsburgse concours is met een vanaf het begin groot opge- keer bekijken hoe alles reilt en zeilt in de nieuwe veiling voordat zij besluit het concours nog ver der uit te breiden. "We streven er in ieder geval naar om het con cours tot een uniek gebeuren in de wereld te maken", aldus Ra vensbergen. "God heeft Europa door het evan gelie van zijn zoon Jezus Christus rijk gezegend. Daarom zijn van uit Europa door Gods Heilige Geest ook stromen van zegen naar alle delen van de wereld uitgegaan. Nü moeten wij con stateren. dat de Europese volken verregaand de vaste grond van het evangelie hebben verlaten. Wij zijn daar mede schuldig Dat staat in een boodschap 'aan al le christenen van Europa' van het Vierde Europese Belijdenis convent, dat in Straatsburg bij een was om zich te bezinnen op het thema 'Onze evangelische verantwoordelijkheid voor Euro pa'. Uit zeventien landen waren afgevaardigden naar deze stad op de grens van Frankrijk en Duitsland gekomen. Onder hen was de heer J. Boelema uit Lei den. Het convent - dat onder voorzit terschap stond van professor dr. Pieter Beyerhaus uit Tubingen - roept in zijn boodschap op tot te rugkeer naar Jezus Christus. "Het is nodig, dat wij ons per soonlijke leven en dat van onze volkeren op deze grond bou wen". Het verband van belijdenisbewe gingen pleit voor een vrije en openlijke prediking van het evangelie in alle landen, ook via de openbare media. Christenen die in hun beroep voor andere mensen verantwoordelijkheid dragen moeten zich in hun han delen door bijbelse normen laten leiden. "De mens is schepsel van God en wordt gered door Chris tus; alle andere mensbeelden gaan aan de wezenlijke bestem ming van de mens voorbij. Van uit de persoonlijke verantwoor delijkheid van de christen voor het gezin en de naaste omgeving kan Europa geestelijk worden verniewd". Eerbied Het convent roept op tot dagelijks gebed en tot regelmatige deelne ming aan de eredienst, tot eer bied en liefde voor de oudere ge neratie, tot eerbied voor ouders en respect tegenover meerderen, tot liefde voor de jonge generatie en tot het veilig stellen van haar ontwikkeling. Ook vraagt de boodschap van 'Straatsburg' eerbied voor het ontkiemende leven als geschenk van God. Liefde voor het vader land, waardering voor zijn ge schiedenis en respect voor het ei gendom van anderen en van de overheid. "Alle politieke moge lijkheden moeten worden benut om de wetgeving niet tot vijand van gezin en maatschappij te la ten verworden. Het convent veroordeelt de open bare pornografie, het seksuele misbruik van jonge mensen, het legitimeren van de homoseksua liteit, de openlijke erkenning van vrije huwelijksvormen, de abor tus (als die wordt overgelaten aan de willekeur van enkelingen) en de 'actieve hulp' aan sterven den (euthanasie) De belijdenisbeweging verklaart zich mede-verantwoordelijk voor de bescherming en instand houding van het milieu en voor de geestelijke en materiële hulp aan noodlijdenden in andere de len van de wereld. Ze onder steunt elke politieke vredespo ging die "de vrijheid, gerechtig heid en eenheid van onze gesple ten wereld ten doel heeft". Een stelling met betrekking tot het joodse volk kreeg niet de alge mene instemming van het con vent Daarin werd respect uitge drukt voor dit volk als 'het ver bondsvolk van de levende God'. Dat respect zou moeten blijken uit een 'praktisch handelen met betrekking tot dit volk in de ver strooiing en in de staat Israël'. De Leidenaar Boelema heeft een goede indruk van het Straatsbur ger convent mee naar huis geno men. 'Wij weten niet, hoeveel tijd God ons nog geeft. Wel weten we. dat de wederkomende Heer ons tot ommekeer roept". Waardering voor IKON op synode De IKON (Interkerkelijke Om roep Nederland) heeft het twee jaarlijkse debat van de gerefor meerde synode over zijn beleid zonder kleerscheuren door staan. Ondanks felle kritiek van een enkeling kreeg het werk van de kerkelijke zendgemach tigde royale steun. De waardering voor de manier waarop de IKON namens de ker ken in de frontlinie van de sa menleving het evangelie pro beert te verwoorden en te ver beelden overheerst. Met maar vier stemmen tegen keurde de synode het verslag van de gere formeerde bestuursleden goed. De kritiek kwam voornamelijk uit Friesland. Ds Banga (Ede): "Je moet niet al leen op uitglijders reageren". Ds. Van Drie (Den Bosch): "De IKON doet zijn werk op moedige wijze, in het spanningsveld tus sen kerk en wereld". Ds. Span (Zuidlaren): "De IKON werkt voor een breed publiek. Een le- gerpredikant werkt nu eenmaal anders dan een dominee in een gewone gemeente". Volgens de Kollumer predikant De Pee verschuilt de IKON zich ach ter het argument dat radio en tv zulke moeilijke media zijn. "Het probleem zit bij de programma makers". Ds. Schravendeel (Fer- werd) signaleerde bij de IKON- mensen een eenzijdige politieke instelling. Een ouderling uit Sneek vond het tijd om met de IKON te breken. Een uitzending in de serie 'Weekend' had hij als godslasterlijk en zedenkwetsend ervaren. IKON-directeur drs Greven zei nog eens. dat de kerkelijke zend gemachtigde er niet alleen is om de eigen achterban te bedienen. "De IKON heeft een taak naar buiten, volgens de goed calvinis tische opvatting dat je met je ge loof in de cultuur en de samenle ving aan de slag moet". Volgens Greven onderhoudt de IKON con tact met een wij aanzienlijke groep rand- en buitenkerkelij ken. In het besluit van de synode wor den de kerken opgeroepen, de IKON te steunen met 'kritisch- solidaire aandacht'. De eigen af gevaardigden in de IKON werd gevraagd, de behoefte aan uit zending van 'gewone' kerkdien sten nog eens onder de aandacht te brengen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hollandschc- veld T. Robijn Haulerwjjk; aan genomen naar Ommen J. K. Vlasblom Sint Johannesga-Delf- strahuizen; bedankt voor Vee- nendaal H. Harkema Brakel Doemdenken Dr. W. J. Ou wencel uit De Bilt houdt dit mtjaar in Leiden een viertal lezingen onder het motto 'Doemdenken is niet nieuw'. De eerste is morgen, vrijdag 8 okto ber, over 'Vluchten kan niet meer'. De volgende lezingen (29 oktober, 12 november en 26 no vember) zijn getiteld: 'Hoop in nood', 'Dood over de stad' en 'Recht op vrijheid'. De lezingen zijn alle om 8 uur in de Lokhorst- kerk. Pieterskerkstraat 1. "De spreker beoogt niet, voor eni ge groep van christenen propa ganda te maken", zo staat in de aankondiging. Wie er meer van wil weten, kan bij de heer E. B. de Jong terecht: Faijenlstraat 2, 2334 CM Leiden Open brief. Opnieuw hebben le den van de Nederduits Gerefor meerde Kerk ih Zuid-Afnka in een open brief hun blanke kerk opgeroepen, haar steun aan het apartheidssysteem op te zeggen De oproep komt overeen met een eerdere verklaring van 123 predi kanten van deze kerk. "Het is nu de tijd, dat de kerk de naasten liefde die zij predikt in praktijk moet brengen". Aldus de open brief. Apartheid veroordeeld. De Lu therse Kerk in Amenka heeft op haar tweejaarlijkse vergadering in Louisville (Kentucky) de Zuidafhkaanse apartheidspoli tiek en de Zuidafrikaanse bezet ting van Namibië veroordeeld Terugtrekking van kerkelijke in vesteringen uit Zuid-Afnka ziet de kerk als een teken van solida riteit met de onderdrukten. De Amenkaanse lutheranen zullen de komende tijd op aandeelhou ders vergaden ngen grotere druk uitoefenen op bedrijven waarin zij aandelen heeft. Graham. De Amerikaanse evan gelist Billy Graham bezoekt deze maand Oost-Duitsland en Tsje cho-Slowakije. rcsp.-rtu-vclijk op uitnodiging van de Federatie van vTije evangelische Kerken en van de Centrale raad van de Bap- tistische Unie. Graham hoopt, dat zijn bezoek zal bedragen tot een beter begnp tussen deze Eu ropese volken en het Amenkaan se volk en dat het zo de vrede mag dienen. Bezoek. Een delegatie van de Poolse Raad van Kerken paal eind deze maand naar de Ver enigde Staten voor een officieel bezoek van tivce weken. Het is de eerste keer dat dit gebeurt In de ze raad werken alle kerken sa men, behalve de Rooms-Katholie ke Kerk. Doel van het bezoek is. te spreken over verdere hulpverle ning en over de maatschappelij ke en politieke toestand in Polen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23