"liefje, fijn dat je er bent.99 Opzet jeugdtandverzorging verdeelt minister en Kamer Tegendeskundige in WDM-zaak afgewezen VN-troepen in Libanon niet vanzelfsprekend DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Ambtenarenbonden doen minister tegenvoorstellen Dit is het laatste stuk over Deir Yassin - dat hoop ik althans van harte. Waarom haalde ik de her innering aan deze geruchtma kende zaak uit 1948 na 34 jaar weer op? Pas in de tweede plaats omdat zulke „sleutelgev allen" nu eenmaal altijd, om de zoveel jaar, weer eens opgerakeld die nen te worden, „opdat we niet vergeten". In de Gooi- en Eemlan- der van vorige week zaterdag las ik bijvoorbeeld weer een pagina vol over „het drama van Putten". Lidice, Seveso, Coventry, Ausch witz, Babi Yar, De Zeven Provin ciën, Sharpeville, Boedapest, Gdansk, Dallas, Guernica, Wa tergate, Oradour, Chatila, Kristallnacht, Dien Bien Phoe, Deir Yassin... dat zijn, willekeu rig, wat eigennamen die mij in gedachten schieten, als ik denk aan historische gebeurtenissen die, hoe verschillend van aard en gevolg ook, bij passende gelegen heden altijd weer in de publici teit zullen opduiken. Deir Yassin stond natuurlijk niet alleen in de verbitterde en wrede strijd over en weer die aan de uitroeping van de staat Israël voorafging. Een voorbeeld, een paar dagen na Deir Yassin, en genoteerd in Soustelles „Israëls lange weg": „Enige dagen later viel een joods Rode-Kruistransport, dat zich van Jeruzalem naar het zieken huis Hadassah op de berg Scopus begaf, hoewel duidelijk kenbaar aan de rode Davidsster (het he breeuwse equivalent van het Ro de Kruis), in een hinderlaag der Arabieren, die zevenenzeventig doktoren, verpleegsters en stu denten doodden". Ik moet zeggen dat je bij het lezen in „Terror out of Zion", „The Re- volt" en andere boeken over Is raëls recente historie, jezelf moei lijk kunt onttrekken aan een ze ker ontzag en zelfs respect voor Irgoen-leider Menachem Begin. Dat was, bij wijze van spreken, nog het zuivere handwerk van de guerrilla waarmee hij, met be perkte middelen, een beperkt aantal manschappen en een be perkte medewerking van de ho gere joodse autoriteiten, tegelijk de Arabieren als de Engelsen be vocht. Hoe de verhoudingen in 1948 in Je ruzalem lagen, wordt nog het best geillustreerd door het ver haal over de vier Haganah-man- nen (en Haganah was nog lang geen Irgoen...), die op 12 februari door de Engelse Highland Light Infantry werden gegrepen en aan de Arabische menigte bij de St. Stephens Poort in de Oude Stad werden uitgeleverd. Een werd er onmiddellijk doodge schoten, van de andere drie wer den de kleren van het lijf gerukt, zij werden tegen de grond ge drukt en gecastreerd, waarna zij in stukken werden gehakt. Het was oog om oog, tand om tand, lid om lid in die jaren. Jaren geleden, toen Begin buiten de joodse wereld nog een onbekende was en zich nog niet in de (bui tenlandse) politiek had begeven, verscheen hij onverwacht op een joods congres in Brussel dat ik bezocht. Ik herinner me nog goed de opwinding en de stralende ge zichten van vooral de joodse jon geren, die om hem heen drongen en hem wilden aanraken. Hij was hun idool, er ging charisma van hem uit. Maar aan alles zijn grenzen, en in Deir Yassin heeft de Irgoen die grenzen overschre- In zijn boek „The Revolt" spreekt Begin van „de legende van Deir Yassin" en van Arabische „greuel-propaganda"waar toch iets goeds uitkwam: „Deze Arabi sche propaganda verspreidde een legende van terreur onder de Arabieren en de Arabische troe pen, die alleen al bij het noemen van de Irgoen-soldaten door pa niek bevangen raakten. De legen de was voor de Israëlische strijd krachten een half dozijn batal jons waard". Howard M. Sachar meldt dat foto's van de slachtpartij openlijk door Arabische straatventers werden verkocht, en het resultaat van een en ander was inderdaad dat de Arabieren „en masse" de vlucht namen, tot een getal van 550.000. Maar of die ook allemaal op de vlucht sloegen vanwege Deir Yas sin wordt sterk betwijfeld door Harry Stebbens, geciteerd in „The Palestinians" van Curtis c.s.: „Het is waar dat het bloedbad van Deir Yassin (altijd door de Ara bieren genoemd) een deel van de vluchtelingen heeft veroorzaakt. Maar het bloedbad van Kfar Et- zion (waar zo'n 200 joodse kolo nisten door de Arabieren werden afgemaakt), het bloedbad van het ziekenhuiskonvooi, waarbij 48 joodse artsen en verpleegsters vermoord werden, het opblazen en beschieten van joodse neder zettingen gedurende 20 jaar, heeft niet één Israëliër ertoe be wogen weg te trekken. Zij blijven zitten waar ze zitten... Maar goed, de Palestijnen geloven het, en de Israëliërs ook, en de eerste reden waarom ik na Sabra en Chatila aan Deir Yassin her innerd heb is, dat ik (en ik blijk de enige niet te zijn) de indruk heb dat „Sjaron en Begin" (om me tot die twee te bepalen) de moordpartij in de Palestijnse kampen door de falangistische christenen (en bondgenoten) heb ben gedoogd vanuit de Deir-Yas- sinoptiek: des te gretiger zullen de Palestijnen uit Libanon weg trekken! DEN HAAG (GPD) - Een de bat in de Tweede Kamer over een nieuwe opzet van de jeugdtandzorg is gisteren in verwarring geëindigd. Tussen minis ter Gardeniers (volksge zondheid) en een meer derheid van de Kamer bleef meningsverschil be staan over de uitvoering van het reeds jarenlange aanhangige plan. Nadat de bewindsvrouw een ARNHEM (ANP) - De officier commissaris by de krijgsraad in Arnhem heeft in het onderzoek naar de "geheime stukken-affai re", waarbij enkele WDM-be- stuurders zijn betrokken, een te- gendeskundige geweigerd, om dat deze man in Groot-Brittannié veroordeeld is wegens het schen den van staatsgeheim. De verdediging van de WDM be stuurders had de Brit Duncan Campbell, hoofdredacteur van het opinie-weekblad New States man, voorgesteld als tegendes- kundige in het onderzoek naar de zaak rond het ontvreemden van defensietekeningen. Camp bell is zeer deskundig op het ge bied van zaken waarin staatsge heimen een rol spelen, zo stelde de verdediging. De afgelopen driejaar is hij zesmaal als getuige opgetreden voor de rechtbank in Londen. motie onuitvoerbaar had verklaard, werd de dis cussie geschorst. In deze motie hadden PvdA, CDA, WD en D'66 gesteld dat de mi nister zich moest houden aan de nieuwe opzet, zoals die enkele ja ren geleden in beginsel al was goedgekeurd in het overleg tus sen regering en parlement. De meerderheid van de Zieken fondsraad had zich onlangs ach ter dit plan gesteld en de vier fracties wilden dat de minister tot uitvoering beslist. Er zou een netwerk van jeugdtand- Officier-commissaris kolonel mr. J.H. Gillebaard wees de tegen- deskundige echter af. omdat Campbell in 1978 is veroordeeld wegens schending van staatsge heimen. Inzet van zijn veroorde ling was toen een publicatie over het afluistercentrum van de Brit se geheime dienst in Chelten ham. Bovendien zou Campbell als deskundige kennis moeten nemen van gegevens die volgens de sectie inlichtingen en veilig heid van de landmachtstaf en de minister van defensie "in het be- verzorgingsdiensten moeten ko men, waarin de bestaande schooltandartsendiensten wor den ingebouwd. Ook belangstel lende huistandartsen kunnen op contract met deze diensten sa menwerken. In de samenwer kingsverbanden moet zowel aan behandeling worden gedaan als aan voorlichting en preventie. Minister Gardeniers is het met de uitgangspunten eens, maar denkt over de uitwerking anders. Waar geen basis bestaat voor het oprichten van jeugdtandzorg- diensten moet er in de regio wor den beslist. De kamermeerderheid is nu be lang van de staat moeten worden geheim gehouden". De verdediger van de WDM-be- stuurdcrs, mr. E Hummels, heeft inmiddels een bezwaar schrift tegen de weigering by de krijgsraad ingediend. Hij heeft de officier-commissaris tevens voorgesteld minister van defen sie Van Mierlo te horen over zijn deskundigheid over staat l' I,, i men, omdat de minister midden zorgd dat schooltanddiensten, die verhoudingsgewijs weinig kinderen bereiken, moeten wor den opgeheven. Maar mevrouw Gardeniers zei daar niet op uit te zijn. Wel heeft zij zorgen over de stijging van de kosten. Mevrouw Gardeniers verklaarde onder deze omstandigheden de verantwoordelijkheid voor een volledige uitvoering van de in dertijd gemaakte plannen niet te willen dragen. Daarmee waren de vier kamerfrac ties in verwarring gebracht Zij vroegen schorsing voor nader beraad. Volgende week wordt het debat hervat juli per brief heeft laten weten dat het om geheime stukken zou gaan. Kolonel Gillebaard zei desge vraagd "geen behoefte te hebben de minister tot deskundige te be noemen". "Daar hebben we an dere deskundigen voor. Het heeft weinig zin de minister te horen als deskundige, als hy dan toch eerst te rade zou moeten gaan by mensen die ik al ge hoord heb", aldus de officier- commissaris. Het onderzoek kan door de verzoe ken van de verdediging enige weken worden vertraagd, zei ko lonel Gillebaard Als alle getui gen en deskundigen door hem zyn verhoord, zal hy beslissen of de zaak wordt doorverwezen naar de krygsraad. DEN HAAG (ANP) - Een werkweek van 36 uur voor ie dere voor het eerst in dienst tredende ambtenaar, een werkweek van 39 uur voor al le huidige ambtenaren, verla ging van de vut-leeftyd naar 60 jaar en een vierjarenplan voor algemene arbeidstijd verkorting. Dat stellen de vijf centrales van overheidspersoneel. ver enigd in de CEO. voor in een brief aan minister Rood (bin nenlandse zaken). De ambtenarenbonden protes teren hiermee tegen de plan nen van het interim-kabinet om de salanssen van over heidspersoneel volgend jaar op het huidige niveau te hou den. In de brief noemen zy Minister Van Mierlo: BEIROET (ANP) - Minister Van Mierlo (defensie) vindt dat er een dringende reden moet zyn het verblijf van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid Li banon (Unifil) te verlengen Dit zei de minister na een onderhoud met zyn Libanese ambtgenoot, Joseph Skaff De bewindsman vindt dat "door velen" de aanwezigheid van de VN troepen als te vanzelfspre kend wordt beschouwd De aan wezigheid van de VN vermindert volgens hem de druk op het land zelf om voor een structurele op lossing te zorgen. deze "bevriezing" "onwet tig Als minister Rood tevens voorzitter van M voorwaarden-overleg met de ambtenaren - alsnog wil te rugkomen op dit voornemen, zijn de bonden bereid te pra ten over inlevering van prijs compensatie in ruil voor her verdeling van werk. zo blykt uit de brief Omdat de vyf centrales het plan van de regering om de salarissen van onderwyzers en ambtenaren van elkaar l..s te koppelen eveneens onaan vaardbaar vinden, willen zy ook de positie van het onder wyzend personeel in het eerstvolgende overleg met Rood bespreken. De minister heelt zyn Libanese collega er op gewezen dat er in Nederland in toenemende mate vraagtekens worden gesteld ach ter de aanwezigheid van de Uni- filtroepen. Van Mierlo onder streepte echter dat Nederland bereid is een zinvolle bydrage te leveren aan een duurzame oplos sing van de moeilykheden in Li banon. Van Mierlo meent dat de opbouw van een Libanees leger de prioriteit heeft Als he t nodig is dat de VN de tussenliggende tyd overbrugt dan moet ons land daaraan meewerken, zo verklaar de hij. Varia PAGINA 19 AMSTERDAM - Buffel en Bison worden in de Govert-Flinckstraat op gewacht door een oude vrouw die opgewonden op haar borst klopt. „Ja, liefies, hier moetje zijn. Tuig is het. Ze doen het om me te pes ten". Links en rechts buigen de mensen zich verder uit de ramen, want een burenruzie in de over bevolkte Amsterdamse Pijp is niet te versma den. De jonge politieagent en de ma rechaussee die zijn partner is in de assistentlewagen, du wen tegen de huisdeur, die tot halverwege open gaat door dat er een fiets achter staat. „Kijk toch eens wat een duive- trappie", roept de vrouw van een-hoog en wijst op haar stij- le opgang. Met een ontwape nende glimlach zegt Bison: „Wil u soms dat ik uw trap wat breder maak?". En de vrouw kirt verrukt: ,^.ch, jongen, ben je gek". De nieuwe buurvrouw van twee-hoog is zich van geen overlast bewust. Beneden staat een fiets die ze heeft ge leend omdat haar eigen fiets gisteren is gestolen. Zij noch haar vriend stampen op de vloer. Met roodbehuilde ogen buigt ze zich naar de agent die door zijn vrienden Buffel wordt genoemd, en fluistert: „Wat moet ik nou. Die vrouw staat me elke keer als ik langs kom uit te schelden". De fiets wordt verplaatst en Bi son bezweert de oude dame dat ze vriendschap moet slui ten. „Nodig haar vanavond op de koffie", moedigt hij aan. Maar de vrouw van een- hoog trekt een vies gezicht: „Ik niet hoor, liefies, ik drink geen koffie. Nooit". Oploop De assistentiewagen 504, die het drukste rayon van het po litiebureau Buitenveldert af rijdt, komt moeilijk vooruit in de smalle straten. We bui gen even voorbij de Albert- Cuypmarkt rechtsaf de Ge- rard-Doustraat in. „De tweede zeedijk", mompelt Bison en wijst links en rechts naar bars, koffiehuizen en winkeltjes waar heroine zit en waar vuurwapens worden verkocht. „Vanmorgen heb ben we hier in de buurt een onverwacht bezoek gebracht aan een stel koffiehuizen. Al le vreemdelingen die hun pa pieren niet bij zich hadden, zijn meegenomen naar het bureau. Dat was een hele op loop". Dat bezoek was onderdeel van de modelactie die de Amster damse politie deze week over. ue eersie mus is een simpele aanryding op de Ceintuurbaan. Een invalide, zeer oude heer en een man met een aanhangwagen heb ben elkaar in de flank ge raakt De motorpolitie is begonnen met de papieren en een in specteur van het Vervoerbe drijf regelt het verkeer. Even later kruist hy met een geel krytje de omtrekken van de wagens af. waarna het kruis punt weer wordt vry ge maakt Agent Wally regelt de verzekeringspapieren voor de twee chauffeurs. „Service aan het publiek, weetje wel". Al met al is het 15 minuten werk. „Normaal hebben we zo'n zaakje in vyf minuten opgelost", zegt hy. De meldkamer zegt dat er op het Bickers-eiland een slang is gesignaleerd in een wo ning. Een onbekende slang. Ruud zegt dromerig: „Dat zal wel geen python zyn. Een volwassen python is een wurgslang. Dat heb ik in Ar- tis gezien". De 504 rydt nu langs de Jan Luykenstraat en de politie mannen wijzen op het kraak pand 'Lucky Luyk'. „Daar staan de koelkasten al klaar op het dak", zegt Ruud. .Je ziet het niet hier vandaan. Maar wel aan de achterzyde Het pand ziet eruit als een middeleeuwse burcht, met bedspiralen die als hang bruggen voor de ramen zyn opgetrokken. Inbraak In de Balthazar-Flonsstraat is bij een 88-jarige weduwe in gebroken toen zy een dagje naar Hoorn was. Bevend zit ze nu op de met plastic over trokken geborduurde kus sens, terwyl Wally voorzich tig in de kamertjes rondstapt, probeert Ruud wys te wor den uit haar gestamel. Ze mist 50 gulden en een boekje van de Rykspostspaarbank met 4000 gulden, en nog twee kettinkjes die ze ooit van haar man heeft gekregen Een mahoniehouten kast is opengebroken en naast een stapel 'Katholieke Illustra ties' ligt een omgekeerde by- outenedoos. Het mooie por selein is niet aangeroerd. Wally zegt: „Dat kunnen jun kies niet kwyt. Ze zoeken naar geld. We kennen ze wel, maar we moeten bewijs heb ben. Laat nu de recherche maar komen om naar vinge rafdrukken te zoeken. Dit is toch zeker een modelactie" Als wagen 504 onderweg is naar het kantongerecht om er een verloren paspoort op te halen van een AllsMUlr, ho ren we dat de recherche naar het huis van de weduwe gaat. Zy heeft beloofd dat ze niets zal aanraken. Wally zegt „Het is eigenlyk een heel rus tige dag geweest". Alleen waarschuwingen. Geen bekeuringen. Ook al zijn de papie ren van een buitenlandse straatverkoper in de Kalverstraat met helemaal in orde. houdt. Mensen die aangifte komen doen op de bureaus worden voorbeeldig, volgens het boekje, geholpen. Maar niet iedereen komt aan de beurt. Op de rechercheafdeling wordt de oogst van een ochtend na geteld. Er is aan 30 mensen een nummertje uitgereikt. Zeven van hen zijn vertrok ken zonder dat ze te woord zijn gestaan. „Normaal werk je ze allemaal af. Je laat klei ne criminele zaken meestal schieten omdat er geen tijd voor is". .Gisteren hadden we een ver dachte die een pond spijkers had gestolen. Nou ja, het is toch diefstal en we hebben hem op heterdaad betrapt. Raakt die jongen helemaal over zijn toeren, zodat we een psychiater van de GG en GD hebben gehaald. Het gevolg is, dat die knaap nu in een in richting zit. Blijkbaar heeft hij een tijdje geleden een on geluk gehad waarvoor hy niet goed is behandeld. Voor die jongen is het aan een kant het beste zo, dat er nu naar hem gekeken wordt". Gebrekkig De rechercheurs klagen over hun gebrekkige uitrusting, de papieren-rompslomp die ze aan het bureau nagelt, ter wyl er geen mankracht en geen geld is om achter een verdachte aan te gaan. „Ik weet wie hier in de buurt elke avond autoruiten inslaat", zegt een rechercheur. „Maar ik krijg geen tijd om hem in te rekenen". Een ander zegt: „De modelactie van deze week beinvloed dit soort onafgewerkte zaken niet eens. We schuiven de boel nu voor ons uit. Maar als we een maand zo doorgaan, is Amsterdam veranderd in een complete chaos". Recherche en uniformdienst voelen het gebrek aan auto's als een voortdurende hinder. Er zijn altijd wel een paar wa gens in reparatie en dan is het een gevecht wie er weg kan, zegt een rechercheur. Er volgt een vergelijking met een stad als Stockholm, waar men in een vergelijkbare stadswijk 's nachts 16 politie mensen op straat aantreft. „Bij ons niet één. In de hele stad lopen er 's nachts maar twee. Denk je dat de onder wereld dat niet weet?". Rustig Voor de jongens van de assis- tentiedienst is het deze woensdag uitzonderlijk rus tig. Geen onderwereld. Agent Buffel zegt: „De jongens die we vanmorgen in de Pijp aan troffen met wat hasjiesj heb ben we met een waarschu wing laten gaan. Een beetje hasjiesj valt onder een over treding". „Soms maak je erger mee. Hier, in de Gerard-Doustraat her ken je de voorposten; de jon gens die met hun hak tegen de voordeur tikken om te waarschuwen. Laatst was ik zelf bijna aan de drugs. Bij een inval zag ik dat een paar kerels plastic zakjes leeggooi den in de gootsteen. Maar toen ik dichterbij kwam, zwaaide een van hen de troep in myn gezicht. Daar ben ik toch knap beroerd van ge weest. Ik had in feite de hele nacht in het ziekenhuis kun nen blijven, maar ik wilde mijn vrouw niet ongerust ma ken". De 504 wordt door het hoofd bureau naar een dubbel ge parkeerde auto gezonden en vervolgens naar een aanrij ding 'zonder'. Dat wil zeggen: zonder letsel. Beide zaken zijn al opgelost als we arrive ren. Bison en Buffel spelen voor gids. „Hier in de Concertge bouw-buurt is het een para dijs voor autokrakers. In deze punt van het Vondelpark vin den de meeste berovingen plaats. In de Pijp zit binnen kort de hele dealers wereld. Hier op de Ceintuurbaan zit een concentratie van jeugd bendes. Die proberen we nu een beetje 'dood' te controle ren door steeds weer ons ge zicht te laten zien. En dit kruispunt van de Apollolaan is een 'dodemanspunt'. Om de haverklap een ernstige botsing. De mensen rijden veel te hard". Aanrijding "met" De 504 rijdt vervolgens naar een aanrijding; een aanry ding 'met'. De GG en GD komt eraan, zegt de meldka mer. Op de hoek van de A.J. Ernststraat heeft een ver pleegster geen voorrang ge geven aan een snel rydende auto van rechts. Als botsau tootjes zijn de wagens over het kruispunt gestuiterd. Het letsel valt mee. Een hoofd wond voor eeh passagier. Het meisje zit trillend van de ze nuwen in elkaar gedoken op de voorbank. Dne politiewa gens verlenen assistentie en een wagen van 'Broeder De Vries' neemt het meisje en de man met de verwonding mee. Wagen 504 keert terug naar het bureau om te wisselen van dienst. „Het viel mee, hè", zegt Buffel. „Het had erger gekund; zwaargewonden of doden. Dat blijft iets afschu welijks, maar je krygt wel een beetje eelt op je ziel". Bi son zegt: „Nou, je eerste lijk, dat vergeet je niet zo gauw" Slang Wally en Ruud nemen de 504

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19