Ruzies over hondehokken zijn ook belangrijk Tv-beelden toevallig maar geldig bewijs materiaal in het voordeel van justitie C Burger weet AROB-rechter goed te vinden Meningen r De foto, uit inmiddels vervlogen tijden, levert het "bewijs": Spartaan Hans Eijken- broek (links) slaat de Hagenaar Lex Schoenmaker. Of is het juist andersom? DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Enige tijd geleden is, via een deurwaarder, van justitiële zijde beslag gelegd op beel den van het NOS-journaal van de demonstratie tegen de bouw van de zgn. Stopera in Amsterdam, die uitliep op een reeks vernielingen en vechtpartijen. Nadat de redaktie van het jour naal in eerste instantie desge vraagd niet bereid was geble ken deze beelden zomaar be schikbaar te stellen als be wijsmateriaal voor onder zoek en mogelijke vervol ging, werd langs juridische weg toch een middel gevon den om het materiaal daar voor ter beschikking te krij gen. Onlangs heeft de politie het NOS-journaal (en) persfoto grafen om beelden gevraagd van de voetbalrellen na af loop van de wedstrijd Cam- buur-Den Haag. Het zal toeval zijn dat de be richtgeving over deze gang van zaken vrijwel gelijktijdig kwam met de mededeling van de zijde van de KNVB dat televisiebeelden in de toekomst door de strafcom- missie zullen worden geac cepteerd in strafzaken van het betaalde voetbal. Ik sig naleer beide gegevens slechts naast elkaar om te illustreren dat de discussie over het ge bruik van televisiebeelden veel verder gaat dat het be taalde voetbal alleen. Verder wil ik me slechts beperken tot het voetbalrecht en de - mogelijkheid dat gebeurte nissen op het voetbalveld kunnen leiden tot burger- of strafrechtelijke zaken hier buiten beschouwing laten. Geen verplichting Eén verbinding is echter nog wel te leggen tussen beide aangehaalde zaken: ook in het geval van het betaalde voetbal is de NOS niet te be trekken als "getuige" bij strafzaken. Het contract dat de relatie tussen KNVB en NOS voor de komende twee seizoenen regelt voorziet ner gens in een verplichting voor de omroep om beelden ter beschikking te stellen aan de KNVB voor welk doel dan ook. Het genoemde contract dient slechts om de NOS in staat te stellen de noodzakelijke jour nalistieke werkzaamheden bij wedstrijden van het be taalde voetbal zo optimaal mogelijk te kunnen verrich ten. Op dit punt blijken - ge zien publikaties - meer mis verstanden te bestaan. De suggestie dat het afgesloten contract de NOS zou ver plichten om een bepaald aan tal wedstrijden uit de eerste divisie in het pakket op te ne men is dan ook even onjuist: De NOS kan volledig vrij op louter journalistieke gronden een zo verantwoord mogelijk beeld van de competitie ge ven. De enige beperkingen die (helaas) bestaan zijn een gevolg van de reclamepalin gen die het ministerie van CRM krachtens de omroep wet aan het in beeld brengen van reclame heeft gesteld. De NOS is dus geenszins ver plicht om beelden beschik baar te stellen ten behoeve van strafzaken van de KNVB en zal dat ook niet doen, evenmin als dat gebeurde in de eerder aangehaalde Stope ra-kwestie. Dat is een formeel en principieel standpunt, zo als ook geen beeldmateriaal wordt aangeleverd voor com merciële doeleinden. Videorecorder Dit alles doet natuurlijk niets af aan de mogelijkheid die de KNVB ten dienste staat om de uitzendingen van Studio Sport en andere sportrubrie- ken zelf te registreren. Een degelijke video-recorder mag voor een organisatie als de KNVB, met bijna een miljoen leden, toch geen onoverko melijke uitgavenpost opleve ren. Wanneer er in Zeist een goede kijkdienst wordt geor ganiseerd, kan men daar over alle uitgezonden beelden be schikken, wanneer men maar wil, zo vaak men maar wil. Dat er discussie ontstaat over niet in wedstrijdsamenvattin gen opgenomen spelmomen ten is natuurlijk theoretisch mogelijk, maar anderszijds kan er gevoeglijk van worden uitgegaan dat de omroep de journalistieke taak dermate serieus neemt dat alle crucia le momenten uit een wed strijd in een beeldverslag worden betrokken. Met deze (feitelijke) beschou wing is de discussie over de waarde van televisiebeelden (of mogelijk in extreme ge vallen zelfs (foto's) voor straf zaken in het betaalde voetbal weer vrijwel teruggebracht tot reeds lang bekende pro porties. Zoals bijvoorbeeld vorig seizoen bij de beoorde ling van de rode kaart die Spartaan David Loggie kreeg gepresenteerd in de competi tiewedstrijd tegen Feye- noord. Van echte waarde kan slechts sprake zijn, wanneer duidelijk zichtbare feiten in het geding zijn. Omdat het televisiebeeld vaak door de opstelling van de ca mera of door optisch bedrog vertekenend kan werken, is voorzichtigheid met het ab solute karakter van een be wijsvoering via film- of ande re beelden geboden. In veel gevallen leidt bestudering van beelden slechts tot een reconstructie, zij het dat die niet te manipuleren is ten op zichte van de werkelijke fei ten. Selectieve recht spraak Reeds vele malen is in het verleden, wanneer over deze materie werd gediscussieerd, betoogd dat er door het ge bruik van televisiebeelden sprake zou zgn van selectieve rechtspraak De topclubs en topspelers komen meer in beeld dan anderen; de eredi visie kan op meer aandacht rekenen dan de eerste. Laat dat geen verwijt zgn in de richting van de omroep het is de taak van een redaktie om te werk te gaan naar jour nalistieke en niet naar statis tische maatstaven. Boven dien heb ik al eerder vastge steld dat het mogelgke ge bruik van beelden in de voet bal-rechtspraak voor de om roep middel noch doel mag zijn. Principes Een journalist probeert, als 't PAGINA II door Eddy Poelman goed is, bg de benadering van een onderwerp zoveel mogelijk gegevens van zo veel mogelijk betrokken par tgen ter beschikking te krg- gen. Via een verantwoorde weergave kan de journalist de consument (lezer, kgker) laten komen lot een afgew o- gen oordeelsvorming Zo zijn de basisprincipes van de journalistiek eigenlgk pre cies dezelfde als die van de rechtspraak. Daarom is het met alle respect en terughou dendheid. die past bij de co de die ten grondslag ligt aan een goede rechtspraak - voor mg. als met-jurist, in ze kere zin moeilijk te begrij pen, waarom er zoveel stof opwaait rond de beslissing van de KNVB rond het ge bruik van televisiebeelden door de strafcommissie Zo als het ook moeilgk te begrij pen valt dat deze beslissing nu pas zo expliciet moet wor den genomen en uitgedra gen Soms moet het recht zich he laas beroepen op toevallige factoren, zowel in het voor deel van de aanklager als dat van de verdediger. Nog nooit heeft welke partij dan ook zich kunnen beroepen op het niet-aanwezig zgn van televi siecamera's bij een gebeurte nis. Zeker zolang kan worden aangenomen dat de wél aan wezigheid van die camera s geen invloed uitoefent op de feitelijke inhoud van het ge beuren - en gelukkig is dat in het verband van strafzaken in het betaalde voetbal nog onomstreden - mag het om gekeerde evenmin het geval zijn. Waarmee ik niet verwacht dat de discussie hiermee geslo ten zal zijn - misschien moet ik het tegendeel wel vrezen. Op basis van de uitgangspun ten van de journal lü kt bad die discussie echter wat mg betreft nooit geopend be hoeven te worden. IDf lulmr \an dit artikel li rlndrrdit- trnr bg hfl NOS-programma Studio Sport). door Marianne Fennema "Er wordt wel eens ge zegd dat de AROB- rechter wordt over stroomd door onbe langrijke zaken als ru zietjes over honde- en duivenhokken. Ik vind echter dat je het belang van een zaak niet moet afmeten aan het finan ciële belang". De scheidende voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State (AROB), mr. J. van der Hoeven, ver duidelijkt dit met een voor beeld. "Bij de afdeling heb ben we eens twee zaken ge had waarvan de ene enorm belangrijk leek en de ander op het eerste gezicht wat minder. De ene zaak ging om de schorsing van een bouw vergunning van een handels centrum. Miljoenenzaak dus. De andere zaak was een bu renruzie over een uitbouw waardoor de buurman min der lichtinval kreeg. Kleine zaak zou je zeggen. Wat ge beurt? Binnen een week was de kwestie rond de bouwver gunning opgelost en tussen de buren was het tot een uit barsting gekomen. De ene buurman hakte de ander een hand af. Dus wat is belang rijk?" Van der Hoeven is 66 jaar. Hij had nog mogen doorgaan tot zijn zeventigste. Toch heeft hij om ontslag verzocht. "Met mijn gezondheid is het prima en ook het werk boeide me nog steeds, maar op een be paald moment wil je je tijd anders indelen. Ieder week einde die tassen met dossiers mee. Ik wil meer gaan publi ceren en meer tijd krijgen voor andere dingen. Ik ben bijvoorbeeld ook nog voorzit ter van de Nederlandse Ope rastichting". Advocaat Johannes van der Hoeven stu deerde rechten in Amster dam, waar hij ook promo veerde. Hij was advocaat, lid van de Amsterdamse ge meenteraad voor de PvdA, voorzitter van de PvdA-frac- tie in die raad en hoogleraar in het staatsrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam. Van 1964 tot 1968 was hg rec tor-magnificus van die Uni versiteit. In 1973 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. Sinds de inwerkingtreding van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen (AROB) in 1976, waarbij de afdeling recht spraak van de Raad van State werd belast met administra tieve rechtspraak, is Van der Hoeven voorzitter van die af deling. Het gaat om de admi nistratieve rechtspraak over (in principe alle) beschikkin gen waarvoor niet een andere rechter is aangewezen of waarvoor de Kroon in admi nistratief beroep beslissings bevoegd is. Aanvullend recht Bij de afdeling rechtspraak kan een ieder die "rechtstreeks in zijn belang is getroffen" in beroep komen. Beroep is al leen mogelijk van beschik kingen (oftewel schriftelijke besluiten) van de centrale overheid waarvoor geen an dere beroepsmogelijkheid is, en van beschikkingen van andere overheidsorganen, bijvoorbeeld gemeenten, als daartegen geen beroep op een andere administratieve rechter of op de Kroon kan worden ingesteld. De Wet AROB is dus een aan vullend beroepsmogelijk heid: als de rechtzoekende niet bij een andere rechter te recht kan, acht meestal de AROB-rechter zich bevoegd om de zaak in behandeling te De AROB-rechter kijkt alge meen gesproken of de door de burger aangevochten be stuurshandeling in strijd is met een algemeen verbin dend voorschrift, of dat er sprake is van misbruik van macht bij het bestuursor gaan. Explosieve groei Op het eerste gezicht lijkt de Wet AROB zo ingewikkeld dat het idee zich opdringt, dat geen burger de weg naar de AROB-rechter weet te vin den. Niets is minder waar De burgers weten in die zes jaar dat de wet bestaat heel goed dat ze met hun grieven over een besluit van de lagere of centrale overheid bij de AROB-rechter terecht kun nen. Ook voor de kosten hoeft een burger niet van een procedure af te zien. De rechtspraak heeft in die paar jaar zelfs een explosieve groei doorgemaakt. Een groei waarvan Van der Hoeven zegt dat hij deze niet heeft Voor dit jaar verwacht Van der Hoeven ook nog een stijging. "Het tempo van de stijging neemt echter wel wat af. Dat kan natuurlijk ook samen hangen met de economische situatie. Bij de rechtspraak in civiele zaken zie je dat ook. Neemt het economisch leven af dan daalt met een zekere vertraging ook het aantal ci viele procedures". In de toekomst ziet Van der Hoeven een toename van het aantal zaken die met subsi die intrekking of verminde ring te maken hebben. Van der Hoeven: "Zolang de sub sidies omhoog gaan is er niks aan de hand". Ondeugdelijke wet geving Premier VanAgt heeft bg de viering van het 450-jang be staan van de Raad van State gezegd dat de druk op de af deling rechtspraak vooral wordt veroorzaakt door de ondeugdelijke wetgeving in ons land. Van der Hoeven is het daar niet mee eens. "Het is een misverstand te denken dat je door wetgeving proce dures kunt voorkomen. De wetgever kan nu eenmaal niet alles voorzien. Eigenlgk zou men moeten nagaan wat voor zaken wij op grond van die wetten hier krijgen te be handelen. Een wet moet vaak in dr praktijk door de recht spraak worden aangevuld". "Het zou ook kunnen dat er meer wordt geprocedeerd omdat mensen minder ont zag hebben voor gezagheb bers en omdat de democrati sering is toegenomen De mensen hebben meer onder wijs genoten waardoor de kennis van zaken is toegeno men. Niet alleen door de kwaliteit van de wetgeving en door de veelheid aan re gels in ons land neemt het aantal zaken toe". Van der Hoeven vindt wel dat de afdeling rechtspraak niet kan blijven doorgroeien "De grenzen van de uitbreiding van het apparaat komen wel in zicht". Bij de afdeling werken inmiddels 50 stafju risten. Op het secretariaat zijn 125 mensen werkzaam. Geen toga's Het interessante aan het werk bij de afdeling rechtspraak vindt Van der Hoeven dat daar de nadruk ligt op de juri dische kanten van een zaak. "De bewgspositic ligt hier meestal niet moeilgk. De juri dische kanten wel. Wat het werk ook boeiend maakt is dat je hier als rechter niet passief bent Op de zitting stellen wij vragen Wl MO niet uitsluitend af op wat par tijen voorleggen Dat zaakt de zitting heel levendig. De zittingen doen wat informeel aan. We dragen geen toga's. We zitten niet op een podium. Dat schept zo'n afstand. Mis schien doet dit wel iets af aan het besef bg de mensen dat ze bg de hoogste rechter zgn. Maar het maakt de mensen vrger". "Behalve een stuk rechtsbe scherming voor de burger te genover het bestuur heeft AROB ook tot gevolg gehad dat de overheid zorgvuldiger werkt bg het nemen van be slissingen. Het bestuur weet dat wanneer het onzorgvul dig te werk gaat een AROB procedure niet uitgesloten is", aldus Van der Hoeven. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Vredespolitiek Twee weken geleden ben ik ge weest naar het Congresgebouw in Den Haag waar ter afsluiting van de vredesweek een congres werd gehouden onder het motto 'Voor vrede en vrijheid'. Dit werd georganiseerd door de stichting Vredespolitiek in sa menwerking met het Interkerke- lgk Comité Tweezijdige Ontwa pening. de stichting Bijbel en Vraagstukken, het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken, de stichting Comité 'stop de SS-20 raket', de stichting Vrijheid, Vre de en Verdediging Hoe is het mogelijk, dat uw krant alleen maar ingaat op de acties door het IKV georganiseerd en de actiegroep Anti atoombom. Ik betreur het dan ook zeer dat u zo eenzgdig berichten geeft in uw krant. Hoewel ik uw krant al jaren lees. begrijp ik hier werkelgk niets van Kunt u mg zeggen waarom u zo eenzgdig aan het worden bent? Op dit congres waren immers 1200 deelnemers aanwezig. Dat kunt u toch niet doodzwg n Waarom dan zoveel tam tam over ene heer Van Cape] waar op de vergadering? Dat had u toch ook dood kunnen zwijgen? Het valt met bitter tegen. Journa listiek bedrijven dacht ik is alles van twee kanten bekijken. A C.M Haak-Besseling, Hofzichtstraat 27. Alphen aan de Rgn net de voorkeur verdient De hoofdredacteur vindt dit knullig, toe maar! Verder zegt hij dat Van Kemenade zich te buiten gaat aan spelletjes. Dat mag dan waar zgn. maar het grootste en grofste spel werd ge speeld door het Christen D.A., toen het de koningin aanried een PvdA-er met de formatie te be- lasten. Het CDA4Mttmar had ril mensen moeten opdragen tg- dens de periode Van Kemenade zich van liefdesbetuigingen nch- t;K VVD tc onthouden. Het is niet zo moeilgk te raden waarom dit niet is gebeurd. Ter gelegenheid van zgn intrede als hoofdredacteur heef de heer S verklaard zich verwant te voe lm MB het CDA Hu ZOU i r TV standig aan doen zgn lezers daar af en toe eens aan te herinneren, nog beter zijn commentaren op de binnenlandse politiek voor taan achterwege tc laten; hij doet namelijk geen enkele poging ob jectief tc blijven. J Rotman, Orargekade 15 Voorschoten Amelisweerd Knullif Het bericht van ANP.GPD in het Lcidsch Dagblad van maandag 27 september jl wekt volkomen ten onrechte de indruk dal het bos Amelisweerd na het kappen geheel van de aardbodem zou zgn verdwenen Dit woord kan men vinden in het artikel van de hoofdredacteur over de poging van Van Kemena de een kabinet te formeren. Van Kemenade heeft namclgk o a bezwaar gemaakt tegen een uit- laüng van Van Agt tgdens deze poging- dat een CDA-WD-kabi n ter plaatse gaat kg- ken, kan men zien dat een naar verhouding klein gedeelte aan de uiterste rand van het bos is ge kapt en dat verreweg het groot ste deel van het inderdaad bg zonder mooie bos behouden i» gebleven. S M S Philipse Leiden ADVERTENTIE haarlemmerstraat58 W leiden 071-140148 §T* lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11