c Van Poelgeest-dag in Koudekerk Omwonenden fel tegen uitbreiding vuilnisbelt De teloorgang en wederopstanding van een roemrijk hollands geslacht Katwijkse politie zoekt getuigen Streek DINSDAG 5 OKTOBER 1982 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De kruistochten tegen de Moren hebben ze meegemaakt, tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten lieten ze hun vijanden levend be graven, Jacoba van Beieren is dankzij hen aan de man gekomen, de unie van Utrecht en het verbond van edelen zijn door hen mede ondertekend, in de tachtigjarige oor log kozen ze de zijde van Willem de Zwijger. "Het kan verkeren", om met Brede- ro te spreken. Eeuwenlang heeft het geslacht Van Poelgeest in de schaduw van de wereldlijke heer sers een rol gespeeld in de Hol landse- en soms zelfs de Europese politiek. Talrijke burgemeesters, schouten, schepenen en dijkgra ven hebben ze geleverd. Het klei ne dorp Koudekerk in de Rijn streek hadden ze als thuisbasis, van waaruit ze hun invloed de den gelden. Tegen het eind van de zeventiende eeuw keerde het tij. De afstam melingen van de machtige ede len van weleer moesten zelfs hun hand ophouden bij de armenbe- deling. Latere generaties Van Poelgeesten begonnen, vaak als beurtschipper voorzichtig weer aan de lange weg omhoog. De ve le Van Poelgeesten, die nu ver spreid over de wereld wonen, zijn te vinden onder alle rangen en standen. Maar een adellijke ti tel hebben ze niet meer. Op zondag 10 oktober verzamelen ze zich allemaal voor één dag op de plaats waar het vroeger ooit is begonnen. In de Ridderhof van Koudekerk wordt dan een groot scheepse bijeenkomst gehouden van dragers van de naam (van) Poelgeest. Het voorvoegsel staat tussen haakjes want in veel ge vallen is het er in de loop der eeu wen afgevallen. Telefoonboek Aleid van Poelgeest uit Hoofddorp is eigenlijk de aanstichtster van die dag. Ze was al geruime tijd geinteresseerd in de geschiede nis van haar geslacht. Via een op roep bij het bureau voor genealo gie kwam ze in contact met Fred van Poelgeest uit Hoorn. Dat bleek een enthousiast familie- vorser te zijn. Met behulp van het telefoonboek spoorden ze samen een flink aantal (Van) Poelgees ten op. In de herfst van het vorig jaar werd een eerste bijeenkomst gehou den. Inmiddels is er een blad "Poelgeest familiecontacten" met 139 abonnees en adverten ties van Van Poelgeesten uit het bedrijfsleven. Een Stichting Van Poelgeest is in oprichting. De Van Poelgeestdag wordt de voor lopige bekroning van die activi teiten en moet tevens de aanzet voor verder speurwerk geven. Want wie weet welke schatten aan historisch materiaal nog on der de talrijke (Van) Poelgeesten schuilgaan? De naam van Aleid van Poelgeest is een directe herinnering aan de rijke historie van haar geslacht. Een vroege naamgenoot van haar was minnares van Albrecht van Beieren. De zoon van Al brecht werd jaloers over haar in vloed op zijn vader en gaf op dracht tot een aanslag. Op 25 sep tember 1392 werd zij op het Bui tenhof in Den Haag door een aantal edelen vermoord. Een blauwe steen in het wegdek geeft nog steeds de plaats aan waar de misdaad is gepleegd. Wie de pu blicaties van de Van Poelgeesten nu leest, krijgt de indruk dat ze nog steeds verontwaardigd zijn over die "laffe daad". Door Ariejan Korteweg "Ik ben Haagse van geboorte. Voor mij was die naamverwantschap de directe aanleiding om in de ar chieven te duiken", vertelt de huidige Aleid van Poelgeest. "Bovendien vond ik tussen oude papieren van mijn vader een no titieboekje van mijn opa. Hij had daar allerlei voorvallen precies in opgetekend. Daar moet hij een bedoeling mee hebben gehad, heb ik altijd gedacht. Aan de hand van dat boekje ben ik ook gebeurtenissen gaan reconstrue- Levend begraven Wat betreft de periode van voor 1500 hebben de Van Poelgeesten de handel en wandel van hun ge slacht inmiddels aardig op een rijtje staan. Omstreeks 920 duikt de naam "Polgest" voor het eerst op in de kronieken van het bis dom Utrecht. Het gaat dan om de landerij "Oud-Poelgeest" bij Oegstgeest. Omstreeks 1300 ver huizen de Van Poelgeesten naar Koudekerk, waar ze het kasteel "Groot-Poelgeest" laten bou wen. Een klein hoektorentje staat daar nu nog van overeind. Later komen daar nog "Klein- Poelgeest", het huis te Toll en het huis Foreest bij. Het wapen van de gemeente Koudekerk, drie opvliegende leeuweriken, is ook hetzelfde als dat van de Van Poelgeesten. Vanuit Koudekerk drukken de Van Poelgeesten hun stempel op de geschiedenis van het Holland van de middeleeuwen. Een Dirk van Poelgeest helpt in de der tiende eeuw de Roomse koning Willem bij het veroveren van zijn kroon in Aken. Hij schijnt er zelfs een complete rivier voor te hebben omgeleid. In de vijftiende eeuw is het een Gerrit van Poelgeest die Koude kerk verlaat om samen met Jan van Wassenaar en Gerard van Assendelft te gaan onderhande len met Hendrik de Vijfde, ko ning van Engeland, over het hu welijk van diens zoon met Jaco ba van Beieren. Koudekerk is vroeger het toneel geweest van menige slachtpartij. Want het waren geen flauwe jon gens, die vroegere Van Poelgees ten. Tijdens de Hoekse en Kabel jauwse twisten legde de Kabel jauw Allard Beijninck het kas teel Groot-Poelgeest plat. Gerrit van Poelgeest, zoals de meeste edelen strijdend aan de kant van de Hoeken, liet het er niet bij zit ten en wist Allard gevangen te nemen. Hij wilde hem laten beta len voor het herstel van het kas teel. Toen Beijninck daarvoor geen geld genoeg had, liet hij hem levend begraven. Buitensporig "Hoe is het mogelijk dat een aan zienlijk geslacht zo helemaal de vernieling in is geraakt", zegt Aleid van Poelgeest. "Dat intri geert me bijzonder. De naam komt in de achttiende eeuw her haaldelijk voor in de armenboe- ken van Koudekerk. Toen waren ze dus helemaal aan lager wal ge Zo moet het kasteel Groot-Poelgeest er in zijn gloriedagen hebben uitge- zien. Nu staat alleen één van de wachttorentjes nog overeind. De maquette vanyier bij drie meter is in elkaar gezet door Fred van Poelgeest en is op 10 oktober in Koudekerk te bezichtigen. Daarna wordt het kasteel op de zolder van het gemeentehuis bewaard, tot er een vaste expositieruimte voor is gevonden. raakt". Ze vermoedt dat het ge loof er wat mee te maken heeft. De Van Poelgeesten bleven ka tholiek in een tyd dat in de Ne derlanden de protestanten aan de macht kwamen. Dat was niet bevorderlijk om voor hoge posi ties in aanmerking te komen. Een artikel van Jurriaan van Toll in het historisch blad "Heem en Sibbe" geeft een andere aanwij zing: "Men hoort voortdurend klachten over hun buitensporige levenswijze, die ertoe leidde, dat aan het einde der zeventiende eeuw de fianciële toestand der mate treurig was, dat in 1692 de hoge heerlijkheden verkocht werden aan vrouwe Maria Com- mersteijn", schrijft hij. De Van Poelgeesten hebben hun fortuin er dus doorheen gejaagd. "Precies weten we het nog niet", zegt Aleid van Poelgeest. "De ge slachten van na 1721 hebben we via doop- en kerkeboeken kun nen terugvinden. Maar tussen 1500 en 1721 zit een gat. Dat wil len we nog opvullen. Dan komen we bijvoorbeeld opeens een Si mon van Poelgeest tegen met wel vijf verschillende voorou ders. Dat kan natuurlijk niet". Zelf houdt ze zich ook veel bezig met de latere generaties. In het beduimelde boekje van haar opa had ze iets gevonden over een ongeluk op 11 september 1912. Vorige week ging ze daarvoor naar Leiden en vond in de ar chieven van het Leidsch Dag blad een krantebericht over dek- knecht J.v.P. die bij een ernstig ongeval met stoomboot no.4 van maatschappij "De Volharding" bij de aanlegsteiger van de Does- brug met zijn voet was bekneld geraakt en daarna op "mensch- lievende wijze" in het pakhuis van J. Moraal was verzorgd. "Die J.v.P. is mijn opa, Johan van Poelgeest", zegt kleindochter Aleid. "De laatste jaren van zijn leven liep hij mank. Hij had een zilveren enkel. Trouwens, Pleun- tje van Poelgeest, de oudste kraakster van Nederland, die in Leiden aan het Zijldiep woont, is een dochter van hem en dus een tante van mij. Daar ben ik ook pas onlangs achter gekomen. Vroeger waren de familiebanden bij ons erg los". Daar is nu met al dat speurwerk wel verandering in gekomen. De 'harde kern' van de Van Poel geesten ontmoet elkaar regelma tig bij de voorbereidingen voor de grote dag. Dan worden vele (Van) Poelgeesten van over de hele wereld verwacht, die onder meer een tentoonstelling met een maquette van kasteel Groot- Poelgeest en een diaserie over de historie van hun geslacht krijgen voorgeschoteld. Ook een tochtje langs wat er over is van de vroe ger aanzienlijke familiebezittin gen ontbreekt niet. De dag wordt passend omlijst met midde leeuwse muziek van, jawel, Maarten van Poelgeest. Ongedierte oorzaak van veel overlast in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT/LISSE - Met alle middelen die hen ter beschikking staan zullen bewoners van de Te- spellaan en de Delfweg zich verzetten tegen een uitbrei ding van de Noordwijkerhoutse vuilnisbelt. Al jaren wordt beloofd dat die belt dichtgaat. Maar steeds is de afvalhoop hoger en hoger geworden. Wel tien meter ge groeid in de afgelopen drie jaar. Sinds de hete zomer worden de omwonenden ook nog eens geteisterd door kakkerlakken en krekels (door hen ook wel afvalpiepers genaamd). De bewoners zijn het meer dan beu. De beschuldigende vinger wordt vooral gericht op wethouder P. Heemskerk van de gemeente Noordwijkerhout die nauwelijks gevoelig lijkt voor bezwaren van de omwonenden: "Niemand luis tert er eigenlijk naar ons. In de gemeenteraad denken ze op een enkele uitzondering ook van: wij zien de belt niet, dus wat gaat ons dat aan. Dat geldt zeker voor de VVD met hun wethouder Heemskerk die er elke keer maar weer wat anders uitflapt over de geldopbrengstcn van de belt", al dus mevrouw D. van der Vlugt, die vlak bij de belt woont. Zij heeft onlangs de insectenplaag aangekaart in de gemeenteraad via het D'66-raadslid Elma Hul- spas-Jordaan. Maar zelfs daarop werd door wethouder Heems kerk niet gereageerd. "Wij zijn er zeker van dat de kakkerlakken van de belt komen. Hoe dichter bij de belt, hoe meer kakkerlak ken. Dat is wel gebleken toen een van de bewoners een bezoek bracht aan het vlak bij de belt ge legen gemaaltje. Daar zat 't vol van de kakkerlakken", aldus me- vouw Van der Vluet. e kakkerlakken en de afvalpiepers zijn eigenlijk het ergste niet meent zij: "Natuurlijk,het is vies en vervelend en die piepers hou den je soms uit je slaap want ze maken flink lawaai. We weten door Henk van der Post echter niet welke bacteriën die beestjes met zich meedragen. Daarom is het elke keer handen wassen als we met een kakkerlak of afvalpieper in aanraking zijn geweest". Volgens een door de familie inge schakelde specialist sterven de kakkerlakken in de winter niet omdat ze bescherming zoeken in de belt. De kakkerlakken sterven bij een temperatuur van twee graden onder nul, maar door de warmte in de belt blijven ze on bereikbaar voor de vorst. "Een laag grond van zestig centimeter voorkomt dat ze er weer uit kun nen kruipen", aldus informatie van de familie bij het Landbouw schap. Maar het ongedierte is niet de eni ge oorzaak van overlast. De fami lie, en niet alleen zij maar tiental len andere families in Lisse en Noordwijkerhout, klagen al ja ren steen en been over de vrese lijke lucht die de belt afscheidt. 'Wij noemen het lijkenlucht. Dan moeten we soms bijna kokhal zen. De ramen en deuren gaan dicht om de stank zoveel moge lijk tegen te houden". Mevrouw D. van der Vlugt is een van de actievere mensen in de omgeving van de belt. Namens anderen verzamelt zij alle gege vens en foto's van de belt. Zij heeft contact met de provincie en heeft namens omwonenden bezwaren ingediend bij de pro vincie tegen de uitbreiding van de belt. Sluiting Het resultaat van een jacht door het huis van de familie D. van der Vlugt c De kakkerlakken kruipen veelal op warme plekken. i de Delfweg in Noordwijkerhout. "Het is te gek om los te lopen. Al jaren wordt ons beloofd dat de belt dichtgaat en nu wil de ge meente de belt zelfs weer uitbrei den. Met man en macht zullen wij ons daartegen verzetten. Als de gemeente Noordwijkerhout haar zin krijgt dan komt de belt nagenoeg in de voortuinen van een aantal huizen te liggen. Dat is onaanvaardbaar", zegt me vrouw Van der Vlugt. Zij heeft becijferd dat de belt, als de pro vincie toestemming geeft, op sommige plekken op tien meter na tot aan woningen zal mogen reiken. Zij heeft weinig vertrouwen in het Nooïdwijkerhoutse gemeentebe stuur. Wethouder P. Heemskerk maakte onlangs de resultaten van een onderzoek door het Hoogheemraadschap van Rijn land bekend. Daaruit bleek dat in het slootwater in de omgeving nagenoeg geen zuurstof meer zit. De oorzaak daarvan, aldus de wethouder, zijn zogenaamde or ganische stoffen, Dus stoffen die door de natuur zelf worden voortgebracht. In ieder geval geen chemische stoffen. "Dat onderzoek is te beperkt ge weest. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft helemaal geen onderzoek gedaan naar de aanwezigheid van chemische stoffen in dat water. Dan kun je als wethouder ook niet zeggen dat ze er niet inzitten. Bovendien heeft een eerder onderzoek door een ingenieursbureau voor Mi lieuzaken en Civiele Techniek uitgewezen dat er wel degelijk chemische stoffen als Cadmium in het slootwater zitten", licht Van der Vlugt toe. De Noordwijkerhoutse belt gezien vanaf de Delfweg. Driejaar geleden steeg die belt nog nauwelijks boven het landschap uit. Nu is de belt 20 meter hoog. Zij vindt het onbegrijpelijk dat wethouder P. Heemskerk op ba sis van zo'n beperkt onderzoek zulke conclusies trekt. "Dat cad mium komt volgens ons trou wens van verfresten van de Sik- kens". Hoewel Sikkens dat in het verleden heeft ontkend, zijn naar mening van mevrouw Van der Vlugt vele blikken verf op de belt gestort en niet alleen ver brande bedrijfsresten. "Enige hebben hun huis of schuur ermee geschilderd". Aanschrijving Wel heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland de gemeente aange schreven dat binnen zes maan den afdoende maatregelen moe ten worden genomen tegen het doorsijpelen van regenwater door de belt naar het slootwater. Als dat niet gebeurt dan zal het schap maatregelen nemen tegen de gemeente. Wethouder P. Heemskerk overweegt een dam- wand rond de belt om het regen water via het grondwater te laten wegzakken. Maar die plannen lij ken nu geblokkeerd omdat het onderzoek van Rijnland niet vol ledig is geweest. De omwonenden van de belt heb ben de belt flink zien groeien. De familie Van der Vlugt wijt die groei vooral aan het storten van puin: "Agrarisch afval klinkt flink in. Daarvan is de belt nau welijks gegroeid. Het storten van dat vuil maakt niet veel uit. Dat stinkt en de belt wordt er nauwe lijks groter van. Het is de oude troep die eerder is gestort die de overlast veroorzaakt. Met het agrarisch afval kan de belt nog een beetje worden afgedekt. Mis schien dat er dan met een beetje grond straks nog weer wat op wil groeien". Onlangs heeft ook de provincie toegegeven dat door nalatigheid de belt in Noordwijkerhout zo heeft kunnen groeien. De bewo ners schatten dat de belt de laat ste drie jaar tien meter hoger is geworden. De belt is op het hoogste punt meer dan twintig meter. De bewoners vechten in middels tegen een verdere ver hoging en tegen de uitbreiding van de Noordwijkerhoutse belt. Klaarheid vinger weer op hem wordt ge richt. Dat is al vaker gebeurd. De WD-wethouder van de gemeen te Noordwijkerhout beklem toont dat wel degelijk naar de klachten van omwonenden is ge luisterd: "De gemeente heeft er wel degelijk werk van gemaakt. Niet alleen naar aanleiding van de klachten, maar ook omdat wij zelf klaarheid willen hebben over de vuilnisbelt. We hebben dan ook aangedrongen op spoed bij de provinciale overheid bij het onderzoek naar de kwaliteit van het grondwater onder de belt". Wat de kakkerlakken en krekels betreft, zegt hij. "Die kunnen overal voorkomen. Een jaar of vier geleden was eveneens spra ke van een krekelplaag, alhoewel dat misschien een te zwaar woord is. We hebben de zaak in ieder geval in onderzoek. Toen het mevrouw Hulspas-Jordaan mij ervan op de hoogte stelde tij dens de gemeenteraadsvergade ring ben ik achter de kwestie aangegaan". KATWIJK - De Katwijkse politie beschikt nog altijd niet over vol doende aanwijzingen omtrent de oorzaak van het ongeval dat zich vrijdag voordeed in de Voor straat en waarbij de bejaarde Katwijker J. Guijt om het leven kwam. De plaatselijke politie vraagt nu getuigen van het onge val zich te melden bij het bureau van politie aan de Piet Heinlaan. Twee naamgenoten verenigd op één foto. Het beeldje van Aleid geslacht, staat in de tuin van het gemeentehuis van Koudekerk. De mers tot de Van Poelgeestdag". m Poelgeest, de beroemdste telg van het levende Aleid is één van de initiatiefne- (Foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16