FC Twente bewijst Ajax dienst Feyenoord 'content' met resultaat', Van Hanegem niet AZ toch in Alkmaar tegen Inter Voetbalsupporters bezorgen politie weer handenvol werk Rotterdammers pas na wissel Kromme op winst Jurrie Koolhof weer topscorer „We hebben ze veel te laat onder druk MAANDAG 4 OKTOBER 1982 ENSCHEDE (GPD/ANP) - De met rond 17.000 be zoekers goed bezochte voetbalwedstrijd FC Twen- te-Ajax (1-2) die zaterdagavond werd gespeeld in het Enschedese Diekmanstadion, heeft de plaatse lijke politie die werd geassisteerd door een team van de ME, handenvol werk bezorgd. Nog voor de wedstrijd begon moesten elf supporters van de Amsterdamse ploeg in de leeftijd van ongeveer 16 tot 20 jaar in de binnenstad van Enschede worden aangehouden voor kleine diefstallen, problemen bij het betalen van consumpties en baldadig ge drag. Na de wedstrijd werden op het station van Enschede twee 16- jange Hengeloérs ingerekend voor het mishandelen van een in woner uit Almelo, die met onder meer een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis moest. Bij de mishandelingen, die zich zou hebben voorgedaan tijdens een tumult over een afgepakt supporterspetje, zou onder meer geslagen zijn met een fietsket- txng en een bierfles. Stiletto van 70 centimeter Het vertrek van de voetbalsupporters met een speciale trein rich ting hoofdstad, ging gepaard met bedreigingen van leden van de begeleidende spoorwegpolitie, die een uitzonderlijk lange stille- to (ongeveer 70 centimeter) onder de neus kregen. Aangehouden werd hiervoor een 33-jarige inwoner van Enschede. Tijdens de wedstrijd hield een 15-jarige inwoner van Enschede zich bezig met de diefstal van auto's en goederen uit wagens. De jongen werd zaterdagnacht door de politie achterhaald in een gestolen auto. Een 18-jarige Enschedeër werd na de wedstrijd aangehouden voor vernieling aan een wagen. Bij de voetbalwedstrijd zelf ging het er, aldus de politie, rustig aan toe op enige kleine onregelmatigheden na. Van alle zestien aan gehouden personen zitten er momenteel voorzover bekend, nog drie in de cel. De twee 16-jarige Hengeloérs en de 15-jarige jon gen uit Enschede. Eindhoven De Eindhovense gemeentepolitie heeft zaterdagavond voor, tij dens en na de wedstrijd PSV-NAC, elf voetbalsupporters aange houden. Twee anderen, die de politie ook wilde aanhouden slaagden er in te ontkomen nadat ze door een grote groep sup porters waren ontzet. Het merendeel van de verdachten is aangehouden wegens vernie lingen, mishandelingen en het uitlokken van vechtpartijtjes. Eén verdachte werd aangehouden nadat hij tevergeefs had ge probeerd het geladen pistool van een agent af te pakken. De verdachten zijn, na te zijn voorgeleid in afwachting van hun berechting in vrijheid gesteld. TILBURG (GPD) - Zoals coach Ab Fafié naderhand opmerkte, was Feye noord na de 2-0-overwinning op Willem II in Tilburg natuurlijk „content met het resultaat". Wim van Hanegem was die vreugde echter nauwelijks aan te zien. De beroemde veteraan zat triest voor zich uit te kijken in de spelersbus, die hij als een van de eersten binnen was gegaan, en bromde enigszins nors datje zo'n wedstrijd met 5-0 moest winnen". Van Hanegem: blessure? Terecht vond Van Hanegem dat er door Feyenoord niet best was ge speeld. Bovendien liet hij door schemeren, niet enthousiast te DEN HAAG Jurrie Koolhof van PSV is door twee van de acht doelpunten tegen NAC weer top scorer van de eredivisie gewor den. Hij bracht zijn totaal op acht. Zijn grootste concurrent werd Ricky Talan van AZ'67, die voor de tweede keer dit seizoen drie doelpunten in één wedstrijd maakte, en op zeven kwam. De topscorerslijst is: 1. Koolhof (PSV) 8; 2. Houtman (Feye noord) en Talan (AZ) 7; 4. Kieft (Ajax), Raeven (Roda JC). Van Kooten (Go Ahead Eagles) en Holverda (Sparta) 6; 8. Eriksen (Roda JC), Smeets (Fortuna S Thoresen (PSV) en René van de Kerk hof (PSV) 5. zijn over de positie die de nog al tijd actieve Hans Kraay hem re centelijk heeft toebedeeld. Van Hanegem over zijn huidige rol als libero: „Het is een gemakke lijke positie, maar ik zou graag wat meer betrokken willen zijn bij het echte spel. bij de opbouw. Dat gaat nu langs je heen. want ze hebben me verteld geen stap naar voren te doen". Of die ontevredenheid een rol speelde in Van Hanegems eigen beslissing na de pauze niet meer het veld op te komen, werd giste ren niet duidelijk. Wel spraken zowel veldcoach Fafié als Van Hanegem zelf over een - onschul dig lijkende - enkelblessure, die de oorzaak van de vervanging zou zijn geweest. En wél was het duidelijk dat Feyenoord zonder Van Hanegem en mét André Hoekstra na de pauze, die zonder doelpunten was ingegaan, een veel levendiger indruk maakte Met Nielsen terug als laatste man en Hoekstra als een stuwende en vaak goed solerende middenvel der werd Willem II voor het eerst pas goed in problemen gebracht. ENSCHEDE (GPD) - Ooit gold het stadion Diek- man zelfs voor een Ajax in topvorm als een bij na onneembare vesting. De zeven punten die de record-landskampioen sinds 1978 in Ensche de moest achterlaten, vormen daarvoor het be wijs bij uitstek. Maar na drie nederlagen op rij ontmoette Ajax zaterdagavond, niet in het minst tot zijn eigen verbazing, een tegenstan der die het kennelijk al bij voorbaat dun door de broek liep en daarmee zijn aard verloochen de. Die faalangst bleef terecht niet on bestraft. Want FC Twente kwam in hét eindelijk weer eens ouder wets goed gevulde stadion Diek- man (16.500 toeschouwers) pas daadwerkelijk in actie, toen het in feite al te laat was. Weliswaar kroop de door het Celtic-drama mentaal en fysiek aangeslagen landskampioen, die aantrad zon der de geblesseerde Johan Cruyff, in het slotkwartier door het oog van de naald, op basis van het slappe verweer in de eer ste 70 minuten verdiende FC Twente niet beter dan een neder laag (1-2). Daarom was het ook weinig rele vant de pech in die spectaculaire slotminuten aan te grijpen als or het verlies. Ajax-trainer Aad de Mos bena derde na afloop de waarheid heel wat dichter en sloeg de spijker op zijn kop toen hij zijn ongeloof uitsprak over de makke houding van FC Twente. Want die ploeg liet zaterdagavond pas zijn ware gezicht zien, nadat het in feite al in een kansloze positie was ge manoeuvreerd. „Ik had er tevoren rekening mee gehouden dat FC Twente ons vanaf het begin stevig zou aan pakken, op de manier zoals de ploeg in de laatste 20 minuten speelde. Het lag toch voor de hand", zo stelde Aad de Mos nuchter vast, „dat FC Twente zou profiteren van de vermoeid heid bij Ajax, zeker nadat Lerby was uigevallen. Maar gelukkig voor ons gebeurde dat pas tegen het einde van de wedstrijd". Paniek De paniek die toen bij Ajax uit brak, nadat FC Twente via een co-produktie van de "lucht macht" Ashcroft-Rohde tot 1-2 was teruggekomen, was niet al leen veelzeggend voor de kwali teit van de Amsterdamse defen sie, het zei bovendien alles over de enorme vriendendienst die FC Twente de regerend kam pioen zaterdag bewees. Want een terugval zoals Ajax twee dagen na een Europese beker ontmoeting beleefde, mag dan 'zo oud zijn als de weg naar Ro me' (citaat De Mos). „Als er ooit een kans was om Aiax te pakken, biechtte Aad Kila naderhand be rouwvol op, „dan was het van avond wel. We hadden ook de opdracht van de trainer meege kregen om Ajax vanaf het begin agressief aan te pakken. Maar om de een of andere reden lukte dat gewoon niet en speelden we pas vrijuit toen we niks meer te ver liezen hadden". Het resultaat daarvan was ook dat er in de eerste 70 minuten totaal geen sprake was van een wed strijd en dat het stierlijk verve lende duel in feite slechts twee hoogtepunten kende. Beide ke ren werd ook nog eens ten over vloede onderstreept hoe simpel de Twentse verdediging uiteen te rafelen is. De eerste keer was halverwege de eerste helft, toen Olsen op links het duo Van Ge- stel-Dilling dolde. Uit het Deen se onderonsje met Molby haalde Ajax's nieuwste aanwinst snoei hard uit, doelman Snelders kreeg de bal niet klemvast, waar op Van Basten het speeltuig in het lege doel prikte. Ook Ajax' tweede treffer, zes minu ten na de rust, kon FC Twente niet tot daden brengen. Ook nu stond Olsen aan de basis van het doelpunt, dat Kieft op aangeven van Molenaar binnen tikte. Maar nog immer stond de angst FC Twente op het gezicht geschre ven, van een fatsoenlijk opge bouwde aanval was geen sprake. Onrust Pas halverwege gooide FC Twente de schroom einelijk van zich af, hetgeen al binnen vier minuten resulteerde in de treffer van Roh- de. „Pas toen durfden we het aan", stelde Kila nadien spijtig vast, „om Ajax onder druk te zet ten. En hoeveel onrust er toen ontstond heeft iedereen kunnen Vanaf dat moment liet het dood vermoeide Ajax zich volledig op de eigen helft opsluiten, in de door Leo van Veen slecht geleide defensie brak een complete pa niek uit. De kansen voor FC Twente stapelden zich toen ook op. maar dankzij doelman Schrij vers (bij een inzet van Rohde). Boeve, die een inzet van Ash- croft van de lijn haalde en de lat (kopbal Rohde) ontsnapte Ajax aan een tweede kater binnen drie dagen. Ferdi Rohde mist dé kans om Twente alsnog op 2-2 te brengen. Buiten bereik van Schrijvers kopt hij op de lat. Met fors verhoogde toegangsprijzen ALKMAAR (GPD) - AZ zal de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het EuropaCup- toernooi voor bekerwinnaars tegen Intemazionale Milan op 20 oktober toch in Alk maar afwerken. Het bestuur van AZ komt daarmee tege moet aan de wens van spelers en supporters. Voorzitter Ar ie Ligthart ..Wij hebben alles zorgvuldig tegen elkaar afgewogen en het leek ons toch verstandiger deze keer niet naar Amsterdam uit te wijken. Het publiek kan namelijk erg belangrijk wor den als twaalfde man t-oor dit AZ in opbouw. En gezien de positieve reacties op dit be sluit na afloop t>an de wed strijd tegen Helmond Sport, heb ik daar het volste vertrou- AZ. dat ztjn toegangsprijzen voor het Europa Cup-duel flink verhoogt hoofdtribune van f20 naar f35. Van der Bentribune van f 16 naar f30, staanplaatsen van f10 naar f 12,50) had in Amster dam 15.000 toeschouwers no dig gehad om quitte te draai en Het AZ-bestuur verwacht dat AZ-lnter in Alkmaar evenwel een uitverkocht Huis op levert Dat zal betekenen, dat 18.000 toeschouwers ko- ,JDat wij de prijzen hebben ver hoogd. is toch wel begrijpe lijk Daar moeten de suppor ters begrip voor hebben. Staanplaatsen zijn overigens nagenoeg niet in prijs ver hoogd ".aldus Ligthart. AZ-trainer Hans Eijkenbroek was net alj zijn spelers zeer tevreden met het besluit van het AZ-bestuur „Wil je een kans hebben tegen Inter, dan moet je in Alkmaar spelen En niet in Amsterdam. u»ant als het even verkeerd gaat. keert het publiek zich daar te gen ons Begrijpelijk, want Amsterdam Ajax en niet AZ' Toen werd voor het eerst ook duidelijk dat de armetierige Til- burgse club niet lang meer stand zou kunnen houden. Hoekstra zelf gaf aan hoe gemakkelijk Wil lem II was te pakken, door onge hinderd rakelings naast te schie ten en in de zevende minuut van de tweede helft had Jeliazkov de bal maar voor het intikken na aangeven van Pierre Vermeulen. 0-1. Dat was een stand waarmee Feye noord vreemd genoeg al dolbly was. Want de Rotterdammers die hebben geleerd van de lessen in Kerkrade. gaan vanaf nu in uit wedstrijden kennelijk uit van een zeer voorzichtige benade ring, waarin het accent op de ver dediging wordt gelegd. In dat verband sprak Fafté na afloop ook van een „tactisch goed ge speelde wedstrijd". Al moest de stand-in voor Hans Kraay toege ven dat Feyenoord nog altijd niet de juiste balans tussen aanval en verdediging heeft gevonden. Onmacht Onmacht dus, een zwakte die giste ren ook nog in de hand werd ge werkt door de slome speelwijze van de spitsen Vermeulen, Je liazkov en Houtman en door het gebrek aan leidinggevende ei genschappen bij Michel Valke, die toch voorbestemd is om Feyenoord's architect te zijn. Maar na de uitwedstrijd tegen PSV heeft Valke zich in die rol niet meer kunnen waarmaken. ..Michel is sindsdien ook licht ge blesseerd. dat kun je by hem dan meteen merken", sprak Fafté vergoeilijkend. Tegen Willem II lukte Valke niets, zodat hy zich ging forceren. Het geen logischcrwyze uitliep op een gele kaart, nadat hij voor de tweede maal een aanslag op de benen van Willem Il'er Bram Braam had gepleegd. Met Braam is meteen ook een van de beste en betrouwbaarste Wil lem Il'ers genoemd De Tilburg- se ploeg speelde trouwens toch tegen het plafond van haar mo gelijkheden, die nu eenmaal ge ring zyn. Hetgeen dan vooral geldt voor de aanval. Daar ligt het zwakke punt van het huidige Willem II, nu 'aanwinst' Johnny Jacobsen van Feyenoord pas na de winterstop volledig hersteld zal zyn van de afgelopen week uitgevoerde operatie aan zyn knie. Niet waardig Verdediging en middenveld van Willem II zien er, gezien de finan cieel zo belabberde omstandig heden van de club. op papier nog alleszins acceptabel uit De aan val. met de 18-jange spitsen John Lammers en Ruud Donkers, kan echter geenszins de eredivisie waardig worden genoemd. Trainer Brouwer: „Door dat ge brek aan aanspeelpunten vóónn, wordt de opbouw vanuit de ver dediging en het middenveld moeilyk. Je ziet het iedere week minder worden, omdat het ver trouwen ook afneemt Ik heb daar geen oplossing voor. Je kunt het die jonge jongens niet kwalyk nemen Het zyn spelers voor een stukje wedstryd, die je voorzichtig moet inpassen door ze af en toe 20 minuten mee te laten doen. Niet door ze de volle 90 minuten voor de leeuwen te gooien" Geen gevaar Daarnaast had Brouwers de pech dat Jan van der Veen het als rust gevend aanspeelpunt op het middenveld liet afweten. Al kwam de uit de States afkomsti ge broodspcler van afstand wel tot enkele niet van gevaar ont blote schoten. Maar ook Van der Veen kon Willem II in de tweede helft, na de opgelopen achter stand, niet aanzetten tot het beoogde offensief De Tilburgse club ontbeerde daarvoor eenvou digweg de kracht Joop Hiele in het doel van Feyenoord kwam Feyenoord. dat voorin eerder in de wedstryd ook al niet over de ge boden speelruimte te klagen had gehad, kwam in de laatste minu ten vrywel geen verdedigende tegenstander meer tegen, zodat Peter Houtman, na aangeven van Jeliazkov, twee minuten voor tyd nog voor een ruimere over winning kon zorgen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9