D'66: niet met CDA en WD Betoging rond Kalkar verloopt grimmig C 4 Oktober geeft het Casino een rondje! Nederlander koopt meer varkensvlees De Graaf: snel praten met sociale partners Zeeland kampt met overschot garnalen Informateur begint vandaag Deurne demonstreert voor behoud ziekenhuis Vredeskamp Soesterberg vernield Twee miljoen vergoeding voor Einmen "Ereschuld voor helft ingelost Esso duurder Ondernemer failliet na miljoenenfraude Oproerkraaiers tussen vreedzame demonstranten Casino Scheveningen MAANDAG 4 OKTOBER 1982 DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consument stapt over de goedkopere vleesprodukten. Het duurdere rundvlees wordt steeds meer vervangen door het goed kopere varkensvlees. Dat staat in het verslag over 1981 van het Be drijfschap Slagersbedrijf. De totale vleesconsumptie in ons land steeg vorig jaar tot 68,2 kilo vlees (inclusief been en afsnijvet- ten) per hoofd van de bevolking. De feitelijke vleesconsumptie ligt op ongeveer 51 kilo per Ne derlander. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister De Graaf (sociale zaken) wil nog de ze maand met werkgevers en werknemers rond de tafel gaan zitten om te komen tot afspraken over de arbeidsvoorwaarden voor 1983. De demissionaire sta tus van het kabinet-Van Agt-Ter- louw mag volgens De Graaf niet leiden tot uitstel van dat gesprek. Het zou volgens De Graaf (CDA) niet verantwoord zijn met het ge sprek met de sociale partners te wachten tot er een nieuw kabinet is. Een aantal beslissingen moet eind oktober genomen worden, opdat zij op 1 januari van kracht kunnen worden. De Graaf zei dit zaterdag voor de Vara-radio. Het demissionaire kabinet zal in het gesprek uit- gaan van de plannen zoals die zijn aangekondigd in de Miljoe nennota 1983. Dat betekent dat het kabinet blijft uitgaan van de bevriezing van de ambtenarensa larissen, de sociale uitkeringen en het minimumloon. Maar CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei zaterdag meteen al dat een gesprek in dat geval geen zin heeft. .Als die bevrie zing overeind blijft, kun je wel vergeten dat er vanuit het CNV mogelijkheden zijn voor een cen traal akkoord". Van der Meulen noemde de bevrie zing een „onoverkomelijke hob bel". Volgens hem moet een ba sis geschapen worden voor eer lijk overleg. Die basis is er niet. zolang de bevriezing van kracht Minister De Graaf zei zaterdag dat de koppeling tussen het mini mumloon en de sociale uitkerin gen gehandhaafd moet blijven. Door de bevriezing van het mini mumloon gaan beide er daardoor wel op achteruit. De Graaf zei geen mogelijkheden te zien om die achteruitgang op 1 januari 1984 weer te compenseren. De Graaf wil ook dat de vakbewe ging volgend jaar vrijwillig het vakantiegeld aftopt, zoals dat dit jaar verplicht is gebeurd. Hy ziet dat als een middel om de hoge inkomens meer te laten inleve ren dan de lage. Voorwaarde is dan wel dat alle lonen gematigd worden. BRESKENS (ANP) - De Zeeuwse garnalenvissers brengen mo menteel zulke overvloedige vangsten aan de wal. dat er dage lijks vele tonnen garnalen op de veilingen worden doorgedraaid De aanvoer van garnalen is in de afgelopen twintig tot vijfentwin tig jaar nog nooit zo groot ge weest. menen de vissers Nu wreekt zich duidelijk het grote tekort aan garnalenpellenjen. UTRECHT (GPD) - D'66 kiest voor de oppositie, wanneer er een kabinet van CDA en WD komt. Bij de huidige meerderheid van CDA en WD, zou deelname van D'66 aan zo'n coalitie „krankzinnig" zijn. D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst stelde met deze woorden de adviesraad Van zijn partij, die in meerderheid voor oppositie geduren de de komende vier jaar is, gerust. Het was zaterdag in Utrecht de eer ste vergadering van de D'66-ad- viesraad na de verkiezingsneder laag van 8 september. De meer derheid van de raad drong er bij Brinkhorst op aan helemaal af te zien van verdere formatie-onder handelingen. De relatief rustige tijd van „con structieve oppositie" moet dan door de partij worden gebruikt voor een diepgaande bezinning op de nederlaag en het vinden van de weg terug naar de kiezers gunst, aldus de adviesraad. Een motie van deze strekking werd echter na de toezegging van de fractieleider niet in behandeling genomen. Volgens Brinkhorst is in de forma tie nu een coalitie van CDA en WD aan de orde. „Deze combi natie moet nu maar zo snel mo gelijk van start gaan om duide lijkheid in de politiek te brengen De twee partijen hebben nu een maal een meerderheid, hoe on plezierig dat ook is", aldus Brinkhorst. Hij wilde echter niet bij voorbaat vastleggen dat D'66 niet zal in- DEURNE (ANP) - Volgens een schatting van de politie hebben zaterdagmiddag zeker 15.000 mensen in het Brabantse Deurne gedemonstreerd tegen de moge lijke sluiting van het St. Willi- brordusziekenhuis in Deurne. Minister Gardeniers wil dit zie kenhuis in het kader van de be- zuiningsoperatie opheffen. "Til, ben jij al eens met weeën van Deurne naar Eindhoven gere den", luidde een van de teksten op de meegevoerde spandoeken. De demonstratieve optocht van het ziekenhuis naar het ge meentehuis werd muzikaal opge luisterd door twaalf muziekge zelschappen uit Deurne en om liggende dorpen. Ook enkele gil den waren present. Sommige schuttersgilden lieten het afwe ten omdat zij demonstreren te gen een ministeriele beslissing strijdig vonden met de eens ge zworen eed van trouw aan het wereldlijk gezag. Het Willibrordusziekenhuis telt 170 bedden. Er werken ongeveer 400 mensen. Al eerder hebben tal van instanties en instellingen heftig geprotesteerd tegen de plannen van Gardeniers. Het zie kenhuisbestuur heeft de minis ter al voorgehouden dat de regio Helmond-Deurne over minder bedden beschikt dan de norm feitelijk zou toestaan. Als al bed den in Zuidoost-Branbant moe ten worden ingeleverd dan moet dat gebeuren in de ziekenhuizen in Eindhoven en geldrop, zo vindt het bestuur van het Deur- nese ziekenhuis. Het bestuur van het Catharinaziekenhuis in Eind hoven heeft laten weten daar echter niets voor te voelen. De demonstratie werd zaterdag middag besloten op de markt in Deurne. Daar kregen de burge- WEERRAPPORTEN meesters van Deurne, Bakel, As ten en Meijel 42.000 handteke- ScholtGFl ningen aangeboden, die zij op hun beurt op 26 oktober zullen overhandigen aan minister Gar deniers. gaan op de uitnodiging van infor mateur Scholten om vandaag te komen praten. Hij wilde het niet laten bij een kort briefje waarin hij meedeelt niet verder aan de gesprekken deel te nemen, zoals WD-leider Ed Nijpels dat deed bij de vorige informateur. Van Kemenade Brinkhorst verklaarde dat hij de informateur in dat gesprek de ar gumenten van D'66 zal voorleg gen waarom het niet wil deelne men aan een kabinet van CDA en WD. „De informateur zal dan met tegenargumenten moeten komen, die we in de fractie zul- len beoordelen", zei hij. Volgens Brinkhorst wordt het in een kabinet van CDA en WD weer „pappen en nathouden", zoals het vorige CDA-WD-kabi- net (Van Agt-Wiegel) dat heeft gedaan. Ook vreest hij ontkoppe ling van lonen en uitkeringen en plaatsing van de kruisraketten. UTRECHT In Utrecht vergaderde zaterdag de adviesraad van D'66 Op de foto fractieleider Brinkhorst in gesprek met kamerlid Engwirda. SOESTERBERG (ANP) - Onge veer 25 jongelui hebben in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht in het vrouwenvredeskamp bij de vliegbasis in Soesterberg. Ze sneden een informatietent en een vergadertent kapot en gooi den van een caravan alle ruiten stuk. Twee van de jongens liepen verwondingen op. Er werd met fietsen en huisraad gesmeten en de vrouwen werden bedreigd met tentpalen en stuk ken hout. Gisteren heeft de politie negen jon gelui aangehouden die worden verdacht van het aanrichten van de vernielingen. Volgens een woordvoerder van de politie wa ren ze allen afkomstig uit Soest en rond de twintig jaar. Kabinetsinformateur mr. W. Schol ten begint vandaag met zijn werkzaamheden. Vandaag ont vangt hij achtereenvolgens de fractieleiders van de vier grote partijen Lubbers (CDA), Nijpels (WD), Brinkhorst (D'66) en Den Uyl (PvdA). Welke werkwijze Scholten zal kie zen is nog niet duidelijk. Schol ten heeft geweigerd - zoals ge bruikelijk - om op een persconfe rentie uit te leggen hoe hij wil gaan werken. Vrijdagavond, kort na zijn benoe ming door de koningin, heeft Scholten nog een uitvoerig ge sprek gehad met zijn voorgan ger, oud-informateur drs. J. van Kemenade (PvdA). Van Keme nade heeft daarbij zijn bevindin gen nog eens uitgelegd. Nul PvdA-leider Den Uyl zei zaterdag voor de Vara-radio dat de bereid heid van het CDA om met de PvdA te regeren „op nul kan worden getaxeerd". Volgens Den Uyl had op basis van het plan-Van Kemenade best door gesproken kunnen worden. „Maar het CDA heeft die kans niet gegeven". DEN HAAG (ANP) - In het kader van de uitkeringswet Indische geïnterneerden was per 30 sep tember bijna tweehonderd mil joen gulden uitgekeerd. De uit kering van 7.500 gulden werd toegekend aan 26.627 personen, in hoofdzaak Indische geinter- neerden of hun weduwen. Dit heeft het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. In totaal is nu door 56.028 personen een aanvraagformulier voor een uitkering ingediend. De reste rende aanvragen die recht streeks kunnen leiden tot een toekenning, zullen in de loop van het vierde kwartaal van dit jaar worden verwerkt, aldus binnen landse zaken. Voorts is nog een aantal aanvragen aanwezig, waarvoor een nader onderzoek noodzakelijk is of waarvoor aan vullende gegevens moeten wor den opgevraagd. Als het onder zoek niet tot volledige duidelijk- EMMEN (ANP) De gemeente Emmen krijgt van de Nederland se Gasunie een bedrag van bijna twee miljoen gulden. Dit bedrag is afgesproken als vergoeding voor de schade die Emmen lijdt nu de Gasunie sinds 1980 direct gas levert aan de Enkafabnek in Emmen Het gasbedrijf Zuid- oost-Drenthe, waarin Emmen deelneemt, heeft daardoor een grote klant minder. De verhoging van de gasdruk, die nodig is voor Enka, nood zaakt rechtstreekse levering. Het geld moet gezien worden als een vergoeding aan het gasbedrijf voor derving van winst, aldus za terdag een schrijven van B en W van Emmen aan de raad. heid leidt, zullen deze aanvragen in overleg met de adviescommis sie uitkeringswet Indische geïn terneerden worden verwerkt. Dat zal waarschijnlijk pas in de eerste helft van volgend jaar kunnen gebeuren. Mensen die wel een aanvraag heb ben ingediend, maar die niet vol doen aan de in de wet gestelde eisen, zullen in de loop van vol gend jaar een afwijzende be- zegt voorzitter P. de Baare van de vissersvereniging Ons Belang uit Breskcns Ons Belang dringt al jaren aan op meer pellerijen omdat dan in tyden van grote aanvoer voorraden ingevroren kunnen worden, zodat de consu ment ook in de aanvoerloze maanden (acht van de twaalf) voor een redelijke prys garnalen eten. De grote aanvoer van garnalen le vert de consument nu bijna geen voordelen op De garnaal is na melijk namelijk gebonden aan een minimum prijs van 2.13 gul den voor grote en 1,80 gulden voor kleine garnalen Wordt die prus op de veiling niet gehaald, dan wordt de partij doorgedraaid en krijgt de garnalenvisser uit het garnalcnfonds een uitkering van 1.80 gulden per kilogram voor de grote garnaal De doorge- raaide partijen worden afge voerd naar vismeelfabnekcn (W.V.) De grote vangst van garnalen in Zeeland komt volgens De Baare voort uil het warme weer van de ze zomer, waardoor het zeewater een voor garnalen zeer groeiza me temperatuur heeft bereikt. Daar komt nog bij. dat de stand van de kabeljauw en de wytmg door de toenemende haringstand is teruggelopen, waardoor cr veel minder garnalen als voedselbron voor de kabeljauw en de wytmg hebben gediend De overvloedige garnalenvangst waarmee Zeeland momenteel wordt geconfronteerd, zal onge- twyfeld gevolgd worden door ka pitale vangsten in de Waddenzee en de Duitse bocht Maar ook in de noordelyke gebieden kampt men met een tekort aan pelcapa- citeit, zodat ook daar grote party en naar de vismeelfabneken zul len verdwijnen. schikking krijgen, zo kondigt het ministerie aan. Aanvragen kun nen nog tot 31 juli van het vol gend jaar worden ingediend. Binnenlandse zaken zegt er naar te streven dat de uitvoering van de wet eind volgend jaar voltooid ROTTERDAM (ANP) Esso heeft zal zijn. Volgens de uitkeringswet moet met - om in aanmerking te ko men voor een eenmalige uitke ring onder andere tijdens de Japanse bezetting van het toen malige Nederlands Indiê min stens zes maanden geïnterneerd of krijgsgevangen zijn geweest, over deze periode geen inkom sten hebben gehad die men op het moment van de Japanse in val wel had en na de Japanse be zetting tenminste tien jaar in Ne derland hebben gewoond of van uit Nederland zyn geemigreerd. Ook weduwen van geïnterneer den komen in aanmerking voor een uitkering. DEN BOSCH/GEFFEN (ANP) - De holding P.M. van der Heyden b.v. en haar vier dochterondernemingen zijn zaterdag failliet verklaard, nadat de politie donderdag bekend maakte dat deze Geffense bouwonderneming betrokken is bij een miljoenen fraude. De curator heeft echter besloten de activiteiten voort te zetten, zodat de in totaal 630 werknemers vandaag gewoon aan de slag konden gaan. Dit heeft de curator, mr. J. van Erp zaterdag bekend gemaakt De ondernemingsraad van het concern liet bij monde van haar raadsman mr. A. Cuyten weten, dat alle werknemers nu extra de schouders onder het werk zullen zetten. Door de aangekondigde acties van de fiscus en van de bedrijfsver eniging. die nog grote bedragen tegoed hebben van de holding en mogelijk beslag zouden laten leggen op de middelen, kwam het voortbestaan van de holding in gevaar met ingang van zaterdag 2 okto ber zijn prijzen voor gewone- en superbenzine met 1,6 cent per li ter verhoogd. Ook gasolie, diesel en LPG zijn by de pompen van deze maatschappy respektieve- lyk 1,86, 2.2 en 2.5 cent duurder geworden. Esso heeft zyn pryzen aangepast op grond van prijsont wikkelingen die zich de afgelo pen weken hebben voorgedaan op de internationale oliemarkt. Ook de dollarkoers speelt by de prijsstijging een rol. Het is voor het eerst sinds het losla ten van de benzineprijzen, dat een dergelijke ontwikkeling zich voordoet. Drenthe helpt jeugd aan baan EMMEN (ANP) - De dne districts arbeidsbureaus in Drmthr (Km men. Assen en Hoogevcen) zyn erin geslaagd 700 jongeren onder de 23 jaar die sinds augustus stonden ingeschreven, aan een baan te helpen Het streven van de drie arbeidsbureaus is het aantal van 700 nog op te voeren tot 1800 Van het ministerie van sociale za ken kregen de arbeidsbureaus dit jaar 16,5 miljoen gulden voor het jeugdproject. Naast het zoe ken van banen zorgt men ook voor passende opleidingen voor de jongeren. Vooral de kansar men hebben volgens Adjunct-di- recteur van het arbeidsbureau in Emmen, de heer T. Dijkstra, nu extra kansen op een baan gekre gen. Ms i II KALKAR (GPD) - Een immense politiemacht heeft zaterdag kun nen voorkomen dat de massale demonstratie rond de snelle- kweekreactor in het Westduitse Kalkar in een complete veldslag is geëindigd. Tussen de grote schare vreedzame demonstran ten bevond zich een harde kern van naar schatting 300 'crimine len', zoals zij door de politie wer den omschreven, die op rellen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Een EHBO-er zwaait met de witte vlag, terwijl hij door wolken traan gas op weg is naar een gewonde. waren belust. Met een mengsel van water en een bijtend gas, dat constant via waterwerpers over de militante actievoerders werd uitgespoten en later op de mid dag met traangas, wist de oproer politie te verhinderen dat het ter rein van de kweekreactor werd betreden. Tijdens uitgebreide controles on derweg wist de politie beslag te leggen op allerlei materialen waarvan het verboden was die mee te nemen naar de demon stratie. Tot die verboden goede ren behoorden ijzeren stangen, loden buizen, koevoeten, mokers en stenen. Volgens een woord voerder van de politie konden gemakkelijk twee vrachtwagens worden gevuld met de inbeslag- genomen voorwerpen. Achttien demonstranten werden in de ochtenduren op weg naar Kalkar gearresteerd. Tijdens de schermutselingen bij de kweekreactor raakten vier agen ten van de Bereitschaftspolizei (te vergelijken met de Mobiele Eenheid) lichtgewond. Aan de kant van de demonstranten viel een onbekend aantal gewonden; de meesten van hen raakten on wel door het traangas. Bij de belegering van de kweek reactor werd de politiemacht be kogeld met stenen, flessen en projectielen afgevuurd met kata- pults. Ook werden tal van molo- tow-cocktails richting politie ge worpen. Een vrachtwagen van de politie die werd ingezet voor de afgrendeling van de toegangs weg tot de snelle-kweekreactor, raakte - getroffen door zo'n brandbom - in vuur en vlam en moest worden verwijderd. Volgens ramingen van de kant van de demonstranten namen tussen de 45 000 en 50.000 mensen deel aan de actie, onder het mom van 'hop, hop, hop, Kalkar stop'. De politie schat het aantal actievoer ders op een kleine 20.000. Hoeveel politie er op de been was gebracht, wilde de minister van binnenlandse zaken van de West duitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen, dr. Herbert Schnoor, na afloop van de demonstratie niet kwijt. Volgens onofficiële cijfers waren dat er minstens 8000; uit alle delen van de Bonds republiek opgetrommeld. De he le dag werden de Bereitschafts- polizisten aangevoerd, waardoor de snelle-kweekreactor 's-mid- dags rond drie uur in een ware vesting was herschapen. De politie heeft zich tydens de ge welddadige acties rond de kweekreactor beperkt tot het vrijhouden van het spergebied van plusminus zeven kilometer. Er werden met opzet geen arres taties verricht, omdat enerzyds de situatie voor de politiemensen te gevaarlijk was, en anderzyds om geen verder geweld uit te lok ken. ADVERTENTIE Dan bestaat Casino Schevoningen alweer driejaar. Drie jaar het gr ootste Casino aan de Noordzeekust en meer dan duizend bezoekers per dag uit binnen- en buitenland 4 Oktober trakteert het Casino u 's middags op koffie met Rebak. 's avonds op een drankje lang zal het leven, met al z'n gasten, z'n Roulette en z'n IIlack Jack. Elke dag van 2 tot 2 open. Legitimatie en korrekte kledinR graag. Voor hel merendeel van de naar schatting 20 000 betogers was de antt- Kalkar-demonstratie werkelijk een vreedzame actie

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7