NAVO breidt terrein uit Britse Tories eenheid voorop D Neem Hollandse winters niet langer voor lief C Italië rolt deel Rode Brigades op Aanslag doodt zes Israëliërs Soedan steunt Irak in oplaaiende Golfoorlog Aanzet tot economische oorlog tegen Russen HUURDERS VAN NEDERLAND Thatcher baas in eigen huis MAANDAG 4 OKTOBER 1982 Pek en veren LONDEN (GPD) Een 15-jari- ge jongeman uit Belfast is gisteren in een ziekenhuis opgenomen nadat hij, vastge bonden aan een lantaarnpaal en overdekt met teer en ve ren was aangetroffen. Uit een eerste verhoor is gebleken dat hij werd gekidnapt ter wijl hij met vrienden aan het stelen was. In het begin van de jaren '70 waren teer en veren een straf voor vrouwen die door de IRA werden verdacht van omgang met Britse soldaten. NAPELS - In Napels en Rome bracht de Italiaanse politie de terrorische organisatie Rode Bri gades dit weekeinde een zware klap toe Bij een bliksemactie, die ..de belangrijkste sinds de be vrijding van generaal Dozier" werd genoemd, werden zeven personen gearresteerd. De belangrijkste vangst was die van de 33-jarige Vittono Bolog- nesi, een „militair leider" van de Brigades en verantwoordelijk wordt geacht voor de ontvoering van de christen-democratische politicus Ciro Cirillo, voor de moorden op de regionale wet houder Delcogliano en de hoofd commissaris van politie Amma- turo en voor de overvallen op twee kazernes en een militaire colonne, waarbij talrijke wapens werden buitgemaakt. Tijdens de schietpartij bij de laat- Buitenland door Hein ten Kortenaar ste overval werden twee agenten gedood en enkele terroristen ge wond. onder wie de „strategi sche leider" Antonio Chiocchi. Om hem te verzorgen werd een verpleger van een Napolitaans ziekenhuis naar Rome ontvoerd, en het was deze ontvoering die de politie de eerste aanwijzingen gaf die tot de acties van de afge lopen dagen leidden. Behalve de zeven gearresteerde terroristen, waartoe Chiocchi overigens niet behoort, spoorde de politie ook verschillende schuilplaatsen en het grootste deel van de buitgemaakte wa pens op. Enkele schuilplaatsen bevonden zich in de achterbuur ten van de binnenstad, die wor den beheerst door de „CamorTa", de Napolitaanse variant van de mafia. De politie beschouwt dit als een bevestiging van eerdere gevon den aanwijzingen, dat er nauwe relaties zijn ontstaan tussen poli tiek terrorisme en georganiseer de misdaad. Een van die aanwij zingen werd trouwens onlangs door de Rode Brigades zelf gege ven, toen zij in een van hun docu menten over de Camorra spra ken als „een vorm van proleta risch verzet tegen de staat". Over de actie van de afgelopen da gen is de politie weinig scheutig met inlichtingen. En men ver moedt, dat zij nog niet is beëin digd. VAL DAVID - De NAVO wil dat het gehele westelijke kredietbeleid tegenover de Sowjet-Unie en zijn Oost- blokpartners, alsmede de westelijke energiesituatie, opnieuw in overweging wordt genomen. Daarbij zal ook Japan worden betrokken. Het is de bedoeling dat de ministers van financiën binnen de OESO op korte termijn daarover een studie beginnen. door Henk Kolb Dit is de voornaamste uitkomst van het besloten beraad van de ministers van buitenlandse za ken van het Atlantisch bondge nootschap in het afgelegen win tersportplaatsje Val David ten noorden van Montreal. De NAVO, die zich tot nu toe voor namelijk met militaire en politie ke zaken heeft beziggehouden, strekt de strijd der ideologieën nu ook uit tot economische en fi nanciële zaken. De VS hebben er bij de Europese landen op aangedrongen, in af wachting van de uitkomst van de studies, uiterst behoedzaam te zijn bij het afsluiten van nieuwe langlopende contracten voor de levering van olie en gas uit Rus land. Bij voorlopig uitstel van die contracten zou het juist voor die lange termijn bestemde pijplei dingproject voor de levering van Russisch gas aan Europa, dat de VS met zijn Europese bondgeno ten in rechtstreekse confrontatie heeft gebracht, aan betekenis kunnen inboeten. Minder olie en gas naar het Westen kan de Sow jet-Unie miljarden aan harde va luta gaan kosten. Alibis Nederlands eerste-minister Van Agt, zichtbaar tevreden over de uitkomst van dit beraad in een hotel met naar het heet de beste keuken van Canada, zei: „Deze conferentie is er kennelijk niet een geweest voor het creeren van alibi's. Het geschil over de pijp leiding is dit weekeinde niet op gelost. Wel was men het erover eens dat die oplossing in het bre dere kader van de studie over de handel met het Oostblok zal moeten worden gevonden". Uit conferentiekringen viel gister middag te vernemen dat vooral de Franse minister Claude Cheysson een bespreking van de twist over de aardgasleiding heeft geblokkeerd, omdat hij de tijd daarvoor nog niet rijp vindt. Hij kwam naar Canada nadat hy al nadrukkelijk had laten weten in overleg van zulk informeel ka rakter niets te zien. Een van de redenen voor de voldoening na afloop was dan ook dat niet al leen Cheysson te spreken was Explosie in Teheran kost 60 mensen het leven TEHERAN (AFP/DPA/AP) - Bij de explosie van een bom in het centrum van de Iraanse hoofd stad Teheran zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zestig men sen gedood en ongeveer 700 ge wond. De bom ontplofte in een voor een hotel geparkeerde vrachtauto. Het vijf verdiepingen hoge hotel en verscheidene aangrenzende pan den, alsmede twee omnibussen werden totaal verwoest. Radio- Teheran meldde dat volgens het hoofd van de politie van Teheran zestig personen bij de explosie om het leven zijn gekomen. Er wam 700 gewonden, van wit 300 in ziekenhuizen zijn opgeno- Minister van binnenlandse zaken Nateq Nouri liet weten, dat een "aantal verdachten" in verband met de aanslag is gearresteerd. De verantwoordelijkheid daar voor schreef de minister toe aan "Amerikaanse huurlingen". "De grote misdadige explosie heeft opnieuw het valse gezicht bloot gelegd van de afvallige en hui chelachtige Amerikanen", aldus geestelijk leider Chomeini, geci teerd door de radio Zowel Chomeini als Nouri hielden het erop dat de ontploffing een poging was de aandacht van het volk ?f te leiden van de jongste Iraanse overwinnigen aan het front met Irak. omtrent de resultaten, doch dat tevens zijn Amerikaanse ambt genoot George Shultz voldaan naar de VS is teruggereisd. De prijs die daarvoor moet worden betaald: een NAVO die een aan loop neemt naar een harder be leid tegenover Moskou zoals dat de VS voor ogen staat. Niet slechts zal binnen de OESO de energiebehoefte van het Westen voor de komende decennia wor den gepeild, maar ook de kre dietverlening aan het Oostblok wordt nader bekeken. De rente (die nu al vrijwel op marktwaar de is) komt daarbij in het geding, evenzeer als het stelsel van over- heidsgaranties voor bankkredie ten. Twee maten Het is in deze context vermoede lijk dat de Europese NAVO-part- ners dan tegenover de Verenigde Staten kunnen blijven opspelen vanwege de Amerikaanse graan- leveranties aan de Sowjet-Unie, die zij een bewijs achten voor meten met twee maten, waar de VS sancties hebben getroffen te gen bedrijven die technologie le veren voor de bouw van de aard gaspijpleiding tussen Siberië en West-Europa. Verder zal binnen de COCOM, een westelijke organisatie in Parijs die lijsten van strategische goe deren opstelt die het Oostblok niet mag krijgen, reeds vandaag worden begonnen strengere maatstaven te creëren voor de le veranties van militair, en nu ook voor niet-militair strategisch ma teriaal. Daarmee zijn de eerste voorzichti ge stoppen gezet om westelijke defensiebelangen op éën lijn te brengen met het feit dat binnen het Westen (tussen de VS en de Europeanen) totaal verschillend wordt gedacht over de vraag hoe de economische en politieke be trekkingen tot het Oostblok er uit moeten zien. Wat nu dus op gang gaat komen, is het gesprek tussen de VS en de rest van het Westen, dat het bondgenootschap naar het oor deel van vele deskundigen en po litieke waarnemers veel te lang heeft ontlopen. De familie NAVO bijeen in Canada Zestien ministers van evenzovele landen, onder wie premier Van Agt bespraken dit weekeinde de gezamenlijke belangen op militair en economisch terrein. Ook secretaris-generaal TEHERAN/MANAMA/BEIROET (UPI/AFP/DPA) - Er is afgelopen weekeinde hevig gevochten tussen Iran en Irak na het nieuwe Iraanse offensief van vrij dag bij de grens tussen de twee landen, 100 km ten oosten van Bagdad. Dit valt af te leiden uit bekendmakingen van de twee landen. Irak heeft gisteren gezegd dat het een "zeer effectieve" tegenaanval inzette op de "binnendrin gende" Iraanse strijdmachten. Iran verklaarde dat een tegenaanval was afgeslagen en dat een nieuw front was geopend even ten zuiden van Mandali, een Iraaks stadje aan de grens. Volgens radio Teheran werden honderd Iraakse solda ten gedood even ten zuiden van de plaats waar het offensief vrijdagmorgen werd ingezet en waar vol gens Teheran 150 vierkante km terrein werd her overd. Ajatollah Chomeini, Irans revolutionaire lei der, verklaarde volgens de radio dat Irak loog over nederlagen op het slagveld. Hij vroeg zich af Irak naar de Veiligheidsraad rende als zijn strijdkrachten niet waren verslagen. De Veiligheids raad komt vandaag op verzoek van Irak bijeen over de oorlog- Soedan maakte gistern bekend dat het troepen zou sturen naar Irak om Bagdad te helpen tegen Iran. Saoedi-Arabië waarschuwde Teheran dat als Iran de oorlog bleef voortzetten het de hele Arabische we reld tegen zich zou krijgen. Hoe groot de troepenmacht is die Soedan wil sturen is niet bekend. Het officiële Soedanese persbureau deelde mee dat president Jafaar Nimeiry een verga dering hield met zijn militaire adviseurs over de aard en omvang van de troepenhulp. De televisie en radio in Irak meldden het Soedanese hulpaanbod wel, maar een officiële reactie bleeft vooralsnog uit. Zowel Bagdad als Teheran verklaarden gisteravond dat er nog werd gevochten. Irak houdt het op het verdrijven van vijandige troepen van zijn grondge bied met helikopters en gevechtsvliegtuigen, terwijl Iran zegt dat de operatie een groot succes is en dat hoogten boven Mandali op 5 km van de grens wer den ingenomen. Habib wil gelijktijdig vertrek Israël en Libanon BEIROET/JERUZALEM (Reuter/ UPI AFP/GPD/DPA) - Bij een beschieting met lichte wapens en mogelijk raketten van een le- gerbus en een tank nabij Beiroet zijn gisteren zes Israëlische sol daten omgekomen en zestien ge wond. Dat heeft een Israëlische leger- woordvoerder meegedeeld. Di rect na de beschieting werd de omgeving van het plaatsje Aley, 15 kilometer oostelijk van de Li banese hoofdstad, afgegrendeld en systematisch doorzocht. Ook de weg tussen Damascus en Bei roet, waarlangs Aley ligt, is afge sloten. Nog niet duidelijk is wie verwant- woordelijk zijn voor de schiet partij. Het was de ernstigste aan val tegen de Israëlische macht sinds deze zich in de afge lopen weken uit West-Beiroet te rugtrok. De Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib wil dat Syrië en Israël zich in stadia terugtrekken uit Libanon. Dat proces zou al in de komende weken moeten beginnen. Maar zowel Syrië als Israel hebben gis terenavond ontkend dat een der gelijk akkoord over de eerste fa se al bereikt zou zijn. Het bericht kwam uit een semi-officiële Syri sche bron, de in Damascus goed ingevoerde correspondent van Radio Monte Carlo. Hij wist te vertellen dat Syrië en Israël zich tegelijkertijd gedeeltelijk zouden terugtrekken. Israël zou zich naar het zuiden tot de Zaharani-rivier terugtrekken. weg van Beiroet en de hoofdweg naar Damascus, terwijl Syrië de Bekaa-vallei zou ontruimen. Maar de Israëli's voelen niet voor dat scénario. In de eerste fase moeten volgens Israël de Pale- stijnen weg uit noordelijk Liba non. In en nabij de stad Tripoli zijn grote Palestijnse vluchtelin genkampen waar de PLO nog steeds bases heeft. Voordat over enige Israëlische troepenbewe ging zuidwaarts kan worden ge sproken moeten die Palestijnen weg. Premier Begin heeft die eis aan de Amerikaanse bemidde laar Habib gesteld. Met dat al is het duidelijk dat een akkoord in de maak is. Zowel Sy rië als Israël hebben in beginsel hun bereidheid uitgesproken zich uit Libanon terug te trek ken. Israëls minister van buiten landse zaken Shamir heeft ook in New York gezegd te verwachten dat er voor het einde van dit jaar een akkoord zal komen, gezien deze principiële Syrische bereid heid. Het is vrijwel duidelijk dat na het vertrek van de Syriërs de aanwezigheid van de PLO in het deel van Libanon, dat nu door Syrië wordt beheerst, een hache lijke zaak wordt, omdat zij dan zonder bescherming van enig le ger zijn. De Amerikaanse bemid delaar Habib is vanuit Damascus teruggevlogen naar Washington. Hij heeft de afgelopen dagen rondgereisd in het Midden-Oos ten. Hij bezocht Jeruzalem, Bei roet, Damascus, Amman, Riaad en Cairo. ADVERTENTIE De overheid geeft subsidie op de isolatie van huurwoningen. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat isolatie u aan stookkosten kan besparen en hoe u dat aan moet kaarten! Tekenend voor het gedachten- goed van de gemiddelde aan hanger van de Britse Conser vatieve Partij zijn de moties die op het conservatieve hoofdkwartier in Londen zijn binnengekomen ter bespre king op het jaarlijkse party congres, dat morgen in de badplaats Brighton begint. Maar liefst 104 moties zijn ge wijd aan de problemen rond de handhaving van orde en gezag. Daarbij steekt het aan tal moties dat gewijd is aan het lot van de 3,3 miljoen werklozen die het Verenigd Koninkrijk thans telt, schriel af. Onder het hoofdje 'werk gelegenheid' staan in het con gresboekje slechts 27 moties vermeld. Een van de voorspellingen die dan ook gemakkelijk kan worden gedaan, is dat minis ter van binnenlandse zaken Whitelaw het in Brighton be hoorlijk zwaar te verduren zal krijgen. Daar is hij overi gens aan gewend geraakt. Vorig jaar - de rellen in Brix ton en Toxteth waren nog maar net achter de rug - kreeg hij er ook geweldig van langs. De confrontatie met de conser- vatieve-partijleden was toen extra pijnlijk voor Whitelaw, omdat premier mevrouw Thatcher hem zo opvallend in de steek liet. Dat zal dit jaar anders zijn. Me vrouw Thatcher heeft de af gelopen maanden bij ver schillende gelegenheden op gemerkt Whitelaw een zeer goede bewindsman te vin den, ondanks de schandalen rond de Londense politie (omkopingen, inbraken in Buckingham Palace), en on danks de misdaadcijfers, die in één jaar met 15 procent ge stegen zijn. Mogelijk zal de premier naast Whitelaw zitten als hij de vra gen uit de zaal moet beant woorden. Mogelijk zal ze zelfs enkele van de lastigste vragen voor haar rekening nemen, en daarmee ongetwij feld alle kritiek doven. Im mers, de autoriteit van Mar garet Thatcher in de conser vatieve gelederen is volledig en onbetwist. Margaret Thatcher draagt op het ogenblik de partij. De grote persoonlijke populari teit die ze zich tijdens de Falkland-oorlog heeft ver worven, heeft de Conserva tieve Partij in de opiniepei lingen vleugels gegeven. Het is, bijna vier maanden na die oorlog, nog steeds de popu lairste partij in het land. En als een representatieve groep Britten momenteel wordt gevraagd wie de beste premier voor Engeland zou zijn, dan antwoordt 37 pro cent Thatcher, een drie keer zo hoog cijfer als oppositielei der Michael Foot haalt. Hoewel die populariteitscijfers dus hoog zijn, zijn ze sinds een maand toch wat aan het dalen. Het effect van de Falk land-oorlog dooft langzaam uit. En de echte problemen van het Verenigd Koninkrijk komen in hun kille werkelijk heid steeds onontkoombaar- der op de Britten af. door Henk Dam Die problemen hebben in de eerste plaats te maken met de wankele Britse economie. Het aantal werklozen is tij dens de regenng-Thatcher meer dan verdubbeld. Bijna 14 procent van de arbeidende bevolking heeft thans geen werk. Er is in Groot-Brittan- nië, met name in Schotland, Wales en Noord-Engeland, echte armoede te vinden. Daar komt bij dat het eind nog lang niet in zicht is. Het staat vast dat de werkloosheid de komende maanden verder zal stijgen. De bij vele gelegen heden door de regering be loofde opleving in de econo mie komt maar niet, in tegen deel, de Britse handelspositie verslechtert nog steeds. Er is maar één economisch feit waarmee de conservatieve re gering kan schermen: de ge daalde inflatie. In de eerste maanden van het optreden van de regering-Thatcher be droeg deze meer dan 20 pro cent (gevolg van het beste dingspatroon van de vooraf gaande Labour-regering), ter wijl er nu nog maar acht pro cent inflatie is. Het tempo van de geldontwaar ding zal vrijwel zeker nog verder dalen en aan het eind van het jaar op 6,5 procent zitten, aldus de jongste prog noses. Dat is natuurlijk mooi meegenomen voor een rege ring die de bestrijding van de inflatie tot eerste economisch doel heeft gemaakt. De vraag is echter, of het twee de doel van de monetaristi- sche politiek van Thatcher en de haren ook gerealiseerd gaat worden. Steeds is de Britse kiezer voorgehouden dat hij, terwijl de regering de inflatie omlaag helpt, even de tanden op elkaar moet zetten, omdat een opleving in de economie het noodzakelijke gevolg van inflatiebeteuge- ling is. Maar, zoals gezegd, die ople ving komt maar niet, en zelfs de werkgeversvereniging CBI, de Britse tegenhanger van ons VNO, heeft vorige maand gezegd ernstig te twij felen aan de doelmatigheid van de economische politiek van Thatcher. Het is niet te verwachten dat de conservatieven, die nooit zo veel voor Thatchers moneta- risme hebben gevoeld (en daar zijn er verrassend veel van, tot op regeringsniveau toe) het de premier erg moei lijk zullen maken. Mevrouw Thatcher is nu eenmaal der mate populair, dat oppositie tegen haar gelijk staat aan po litieke zelfmoord. Voorts wordt het in de conser vatieve partij als onfatsoen lijk beschouwd de partijlei der aan te vallen. Oud-pre mier Ted Heath, die vorig jaar veel opzien baarde door mevrouw Thatcher in felle bewoordingen van een on verantwoord harde politiek te beschuldigen, heeft gezegd dit jaar niet het woord te zul len vragen. Dat tekent de ver houdingen aardig. Bovendien komen de volgende algemene verkiezingen na derbij; nog een reden om de eenheid te bewaren. Vermoe delijk zullen die verkiezingen herfst volgend jaar worden gehouden, en de conservatie ven zullen toch met een aan tal „leuke dingen voor de mensen" moeten komen, wil len ze een tweede regering- Thatcher in het zadel helpen. Die naderende verkiezingen zullen zeker invloed hebben op het partijcongres. De Brit se zondagsbladen wisten gis teren te melden dat mevrouw Thatcher al een aantal zeer ri gide voorstellen om tot ver dere bezuinigingen te komen (die overigens geheel in de lijn van de door haar voorge stane politiek zouden zijn), heeft verworpen. Het gaat om de voorstellen van een conservatieve 'think- tank', die enkele weken gele den in het weekblad 'The Economist' werden onthuld. Deze werkgroep wil een eind maken aan de genationali seerde gezondheidszorg, met zijn gratis dokters, tandart sen en ziekenhuizen, wil het hoger onderwijs privatiseren, en wil op de uitkeringen en pensioenen besnoeien. Thatcher heeft nu opdracht ge geven de plannen van de 'think-tank', die zeer slecht in het land zijn gevallen, in de ijskast te stoppen, zeer goed in de gaten hebbend dat ze met deze ideeën de verkiezin gen niet in kan. De conservatieve regering zal het de komende maanden trouwens al moeilijk genoeg krijgen. Het loonconflict in de gezondheidszorg ettert nog steeds door, vakbonds baas Arthur Scargill wil zijn mijnwerkers laten staken, en de werknemers in de water leidingbedrijven hebben ac ties aangekondigd. Bovendien zijn de vorige week bekendgemaakte regerings plannen om de lonen van de ambtenaren en werknemers in de genationaliseerde in dustrie volgend jaar met slechts 3,5 procent te laten stijgen (duidelijk minder dan de inflatie dus) zeer slecht ge vallen. De bonden hebben gedreigd voor een „koude, donkere en droge winter" te zullen zor gen, een winter dus met (on der meer) acties van werkne mers in de gasindustrie, de elektriciteitsindustrie en die bij de waterleidingbedrijven. Dergelijke acties bracht in '74 de regering van Thatchers conservatieve voorganger Ted Heath ten val...

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6