actief in vrije tijd afgang Leidse nacht Bonte stoet door Leiden Haags leed voorkomt D.E. Krantz krijgt Leidse erepenning Erepenning sinds 1927 LEIDEN - Do erepenning van de gemeente Leiden wordt sinds 1927 uitgereikt. De volgende personen of instellingen hebben er tot nu toe een gekregen (een zilveren voor personen en een gouden voor instellingen) 1 Ir G.L. Dnessen (directeur van Gemeentewerken) 1927 2. F G Rosier (referendaris ter Secretarie) 1933 3 Mevrouw Coert-de Jong (heropening "De Lakenhal 1933 4 3 October-Vereeniging (50-jarig bestaan) 1936 5 Leids Studentencorps (100-jarig bestaan) 1939 6 Dr W Stuurman (directeur Slachthuis) 1941 7. W van der Laan (voorzitter Drie Octobervereemging) 1950 8. Vereniging "Oud Leiden" (50-jang bestaan) 1952 9 Mejuffrouw J.L. van Hoorn (directrice Meisjes H.B S 1954 10 Jhr Mr F H van Kinschot (burgemeester van Leiden) 1964 11. Mcj Dr C. Hovens Greve (arts te Leiden) 1965 12. H de Wilde (3 October vereemging) 1976 13. Leidsche Vereniging van Industriëlen (50-jang bestaan) 1967 14 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jang bestaan) 1968 15 Dr E H Reerink (President-Curator Leidse Universiteit) 1969 16 Mej Dr A M M. Smit (adviseur openbaar voortgezet, onder wijs) 1970 17. Kol Th.H Wessels (commandant Koksschool) 1970 18. S. Menken (25 jaar wethouder) 1970 19. Mr C.G. van der Willigen (burgemeester van Leiden) 1971 20. J.C. van Eek (notaris te Leiden) 1971 21. Dr. M A. van Dongen (chirurg te Leiden) 1972 22 J van der Zwart (secretaris Bond v Amateurtuinders) 1973 23 Mr Ph.J. de Ruijter de Wildt voorz Drie Oct.-Ver 1974 24 Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaat) 1975 25 M G de Ponti O F M (R K priester te Leiden) 1975 26 I Coster (voorzitter N V V Leiden) 1976 27 Mw J M v d Blom-Vijlbricf(raadslid) 1977 28. Mr. C. J. Woudstra (voorzitter commissie voor de Beroepschrif ten) 1978 29 M J J Riethoven (sportorganisator) 1978 30. H Kleibrink (auteur) 1979 31 A Verboom (wethouder) 1980 32. Dr. A.J. Vis (burgemeester van Leiden) 1980 33 P F S Biegstraaten (voorzitter sportstichting Leiden) 1980 34. P Herfst (zakenman, beschermer cultuurbezit) 1981 35. Mr D E. Krantz (voorzitter Stichting Diogenes) 1982 Tekenfilms In de Kapelzaal van het K&O gebouw wordt woensdagmid dag een uitgebreide serie te kenfilms voor kinderen ver toond, met veel bekende strip figuren. Aanvang half drie. Fotografie Bij vormingscentrum Troef be gint woensdagochtend de cursus fotografie voor vrou wen tussen de zeventien en dertig jaar. De cursus duurt twintig wekenvoor kinde ropvang is gezorgd. Meer in lichtingen: Troef, Noordeinde 2a, tel. 130494. Bijstand Het Leidse Volkshuis en de Leidse Rechtswinkel organi seren een aantal informatie ochtenden en spreekuren spe ciaal voor vrouwen. Woens dag gebeurt dat voor de eer ste maal in het Volkshuis Apothekersdijk 33), met als onderwerp: bijstand. Aan vang half tien. Rudolf Steiner "Aspecten van de Rudolf Stei- nerpedagogie" is het onder werp van een lezing die woensdagavond in de Rudolf Steiner school, Cesar Franck- straat 9, wordt gehouden. P C. Veltman zet het leerplan van de lagere klassen onder bouw uiteen. Aanvang kwart over acht. Volgende week woensdag, zelfde tijd, zelfde plaats, bespreekt M. v.d. Ma de het leerplan van de hogere klassen. MAANDAG 4 OKTOBER 1982 Leiden LEIDEN - De erepenning van de gemeente Leiden is dit jaar toe gekend aan D.E. Krantz, voorzit ter van de Stichting Diogenes. Hij ontving de zilveren penning zaterdagavond uit handen van burgemeester Goekoop. tijdens een feestelijke bijeenkomst in de burgerzaal van het Leidse stad huis. De erepenning, die jaarlijks aan de vooravond van 3 oktober wordt uitgereikt, is toegekend aan Krantz om de vele activiteiten die hij heeft ontplooid in het maatschappelijk en cultureel- historisch leven. "Het college van B en W meent dat de heer Krantz de Leidse belangen op bijzondere wijze heeft gediend", zei burgemeester Goekoop. Als secretaris van de afdeling Lei den van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering heeft Krantz zich ingezet om oud-de linquenten te helpen terug te ke ren naar een normaal maatschap pelijk bestaan. Zijn sociale be trokkenheid met de jeugd heeft bijgedragen tot het verwerven van meer inzicht in de proble men van jongeren. Krantz werk te aan een studie naar het ver schijnsel "nozems" in de vijftiger jaren. Dit resulteerde onder meer in de oprichting van een plaatse lijk dansclub "The Rolling Rock". In 1959 werkte hij samen met dr. E.V.W. Vercruijsse aan het wetenschappelijk rapport "De jeugd in het geding". Van 1960 tot 1971 was Krantz be stuurslid van de stichting Het Leidse Volkshuis. Hij leverde voorts een belangrijke bijdrage aan het tot stand komen van een buurthuis in Zuid-west, het Vijf Hovenhuis. In 1973 was Krantz één van de oprichters van de stichting Diogenes die zich tot doel stelt het restaureren en in stand houden van monumenten en panden met monumentale waarde in de gemeente Leiden. "Onder zijn bezielende leiding zijn vele oude panden in de Leid se binnenstad hersteld", aldus het college van B en W. Diogenes restaureerde onder meer het complex woningen Hogewoerd 30 en 32, het pand Lokhorststraat 16, het Mierennesthofje en de La tijnse School. Muziekfestijn ontsierd door sigarettenreclame en hoela hoela danseressen luuiujK oest aardig. Maar wan neer je uit de geluidsboxen het opzwepende 'De Do Do Do, de Da Da Da' van de Police hoort en je ziet snelle, in ski-outfit gesto ken fotomodellen in een sneeuw landschap Peter Stuyvesant-si- garetten roken, dan slaat de er gernis onverbiddelijk toe. Vooral wanneer er dan nog een af ande re reclameboy de beschikking over de microfoon heeft gekre gen en om de haverklap de nau welijks voor een kwart gevulde zaal inroept dat Peter Stuyvesant zo mild. avontuurlijken, volgens het publiek althans, kankerver wekkend is. Heel vervelend dus. Net als het ge luid dat werd 'gemixed' door een technicus bij wie de ongeïnteres seerdheid van het gezicht af- dróóp. En dan waren er nog heupwiegen de donkere schonen die overal thuishoren behalve op een Beat- nacht. Net als twee jaar geleden het geval was met een met bier blikjes bekogelde buikdanseres, werden de 'hoela hoela danseres sen' het toneel afgefloten. Dat gold niet voor de Leidse Ca- boodleband, die met 'ouder wetse' blues-rock, zowaar de paar honderd Beatnacht-gangers in vervoering wist te brengen Later in de nacht beklom het van 'Oh oh Den Haag' en 'Laat my maar alleen' bekende Klem Or kest het podium Met vrolijke Nederlandstalige rock-muziek werd de zaal alsnog in een feest stemming gebracht. Maar door dat het programma al schrikba rend was uitgelopen, onder meer omdat de in de chaotische atmo sfeer hopeloos falende Namby Pamby's spontaan plaats maak ten voor de Leidse Sleutelgaten, moest Het Klein Orkest er een 'vluggertje' van maken Een tot- gift mócht omwille van de tyd met worden gegeven Zanger Harne Jekkers zette de 'ge luidsmixer' nog voor schut door in onvervalst Haags op te mer ken dat "we hier gewoon in het blauwe weg staan te spelen". Toch klonk de feestmuziek van deze Nederpop-band lang niet slecht en in elk geval aansteke lijk. Hoogtepunt was het optre den van 'sjouwer' Harne Klorke- stein die zijn Den Haag-lied met doorslaand succes mocht opvoe- Ver na dne uur 's nachts sloten The Shoes, die ook de strenge op dracht hadden meegekregen om het pubhek mets 'toe te geven', traditioneel het uitgeholde fes tijn af Een pijnlijke ervanng werd het voor de regionale pop- veteranen die in de voorgaande Beatnachten zo uitermate suc cesvol waren geweest De inzet van Theo van Es en de zijnen was er niet minder om. De kater achteraf des te groter zodat na af loop in de kleedkamer aanvanke lijk een gepaste zondagochtend stilte heerste JAAP VISSER Nog een nacht Om voor een financieel debiele te worden behoed, moet or ganisator Henk van Leeuwen vanavond in de Nacht van Leiden zeker 1500 gasten 'op bezoek' krijgen in de Pieters kerk Daar staat een festijn vol 'lichte muziek' op het pro gramma (aanvang 20.00 uur, toegangsprijs vyftien gulden) met onder meer de Dolly Dots, The Dutch Swing Col lege Band en Anita Meyer. Volgens Van Leeuwen heeft de Leidse Beatnacht '82 alles by elkaar toch nog zo n 650 be zoekers getrokken Het lykt een wat royale schatting In elk geval was de belangstel ling veel minder dan in de voorgaande twee jaren. Teke nend was dat de winnaar van een reis voor twee personen naar Londen, getrokken uit de ingeleverde toegangsbe wyzen, niet eens in de zaal Van Leeuwen "De winnaar. Willem Kootj uit Voorscho ten. kan z'n prys vanavond in de Pieterskerk afhalen" Dat scheelt in elk geval weer vyf tien gulden... Ter hoogte van de Apothekersdyk werd na afloop van de taptoe door de politie een korte charge uitgevoerd nadat een groepje jongeren een politieauto met ste nen had bekogeld. In de Haar lemmerstraat, de Hooigracht en op het Levendaal sneuvelde win kelruiten. Op enkele plaatsen in de stad werd door groepjes jon geren gevochten. Een aantal bal dadige jongelui, dat de orde trachtte te verstoren, werd opge pakt en naar het politiebureau gebracht. De jongeren werden in de loop van de avond weer vrij gelaten. LEIDEN - Onverbrekelijk verbonden aan de 3-oktoberfestiviteiten is de kermis in Leiden, een van de grootste in het land. Het lunapark ging zaterdag open en trok vooral 's avonds na de taptoe weer duizenden belangstel lenden. Dat zal vandaag niet veel anders zijn geweest. De kermis is tot twaalf uur vannacht geopend. Auto's in het water geduwd LEIDEN - Op het Rapenburg en de Groenhazengracht zyn in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's in het water geduwd. In de omgeving van het Rapen burg wordt ook een aantal fiet sen vermist Waarschynlyk zyn die eveneens in het water terecht gekomen. De Leidse politie ver moedt dat de auto's en de fietsen door groepjes baldadige jongelui in het water zyn geduwd. Film over vrouwenorkest LEIDEN De werkgroep TV-is- sue van de Leidse Studenten Ekklesia laat woensdagavond de film "Playing for time" zien. Eewn film van Jacques Tati over een vrouwenorkest dat tydens de Tweede Wereldoorlog wordt gedwongen in een concentratie kamp te spelen. De film wordt vertoond in het gebouw van de ekklesia. Rapenburg 102 en be gint om acht uur Ondanks broeierige sfeer minder incidenten bij taptoe LEIDEN - Jong en oud, groot en klein, een drukte van jewelste. Welk evenement, dat altijd hetzelfde is, krijgt zoveel mensen op de been? De taptoe natuurlijk! Een bonte stoet van muziekkorp sen, mcyorettenpelotons en het Leidse verenigingsleven liet zich, als elk jaar, weer van hun beste kant zien. Niet elk jaar zijn de weergoden hen zo goed ge zind geweest als deze tweede ok tober. Onder bijna zomerse tem peraturen paradeerde de feeste lijke stcet zaterdagavond door de Leidse straten. Met lampions, fakkels, het vaandel hoog en het beste beentje voor. De ene helft van Leiden heeft weer als vanouds naar de andere helft staan kijken. Een rasechte Leide- naar zal de grote taptoe aan de vooravond van 3 oktober nooit overslaan. De kleurrijke aaneen schakeling van talrijke vereni gingen, muziek en m^joretten, het hoort erbij als haring bij wit tebrood. Pas als de taptoe voor bij is getrokken kan het feest, de Terwijl het muziekkorps op de achtergrond onverstoorbaar voortblaast, ^eeinne^1^ ^eic*ens ontzeL echt verricht de politie op de Prinsessekade eer, arrestatie. De WQrdt gehouden om hul. de te brengen aan van onze dap pere voorvaderen ten tijde van de Spaanse overheersing. Tradi tiegetrouw werden weer kransen gelegd bij het standbeeld van Van der Werf en bij het Van Hout-monument in het Plant soen. Na afloop van de taptoe werd op het Stadhuisplein nog gespeeld door de Show- en Mar- chingband K G. Rumoer In de Breestraat, ter hoogte van studentensociëteit Minerva, heerste tijdens de taptoe weer een broeierige sfeer. Minerva was potdicht maar een hoge con centratie opgeschoten jeugd zorgde toch voor het nodige ru moer. Volgens de politie was het rustiger dan andere jaren. Wel veel vuurwerk, rotte eieren, agentje pesten en glasgerinkel. Voor de passerende stoet niet het aardigste deel van de route. D.E. Krantz toont de zilveren erepenning die hij uit handen van burgemeester Goekoop heejt ontvangen te bevelen korfbalvereni- Een van de Leidse verenigingen die van de taptoe gebruik maakte om zichzelf ging Crescendo, gefotografeerd op de Breestraat Het Klein Orkest, met op de voorgrond zanger Harrie Jekkers. Deze Haagse groep bracht de Stadsgehoorzaal met Nederlandstalige rockmu ziek alsnog in een feeststemming LEIDEN - 'Het leed versierd' heet de onlangs verschenen elpee van het Klein Orkest. Op de Leidse Beatnacht '82 moest deze Haagse popgroep de daad bij de titel voe gen om dit dramatisch verlopen festijn nog een heel klein beetje te redden. Gelukkig slaagden de vier 'orkestleden' daar in. overi gens samen met de Leidse Ca- boodleband en de wederopgesta- ne Shoes. Door de inbreng van dit drietal werd de derde Beatnacht, die wat de bezetting betreft bijna net zo weinig Leids was als het ge meentehuis van Leiderdorp, nog net geen afgang Maar het scheel de weinig. Organisator Henk van Leeuwen had gemeend het popfestijn met een Peter Stuyvesant-videoshow en 'hoela hoela danseressen' te moeten aankleden. Een video show waarbij de popgroten der aarde op een levensgroot scherm 'live' zijn te aanschouwen, is na-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3