Karpov kan nu record breken VROOMS DREESM ANN Van As: weer judogoud Voor de derde keer winst Frankrijk en VS in finale Davis Cup béste kwaliteit voor voordeelprijzen MAANDAG 4 OKTOBER 1982 TILBURG (ANP) - Anatoli Karpov kan in het Tilburgse schaaktoernooi een record breken. De hoogste eindscore van een winnaar in de vijf voorgaande edities is acht punten uit elf partijen. Die prestatie staat trouwens al op naam van de wereldkampioen, die daarmee de Brit Miles in 1977 een vol punt voorbleef. Met een bliksemstart van drie pun ten uit evenveel partijen heeft Karpov die kloof, met dit keer de achtervolgers Timman en Brow ne, al in de eerste dagen van de editie van 1982 geschapen. Na overwinningen op Hübner en Petrosjan haalde Karpov giste ren voor de derde keer het volle pond, al had hij er tegen Torre twee zittingen voor nodig. In een dame-indische partij be steedde Torre ruim drie kwartier bedenktijd aan zijn veertiende zet (Pg4). De Philippijn verkeer de toen kennelijk in de veronder stelling naar een remisestand te kunnen afwikkelen. Karpov won echter gewoon een tempo en gaf later toren plus pion voor twee stukken. In de afgebroken stand waren de beste kansen ongetwij feld voor de wereldkampioen. Dat hij gisteren echter zo vlot de beslissing zou forceren, hadden maar weinigen verwacht. Juist nadat de Amerikaanse gast- grootmeester Father William Lom bardy had verkondigd dat Partij De partij voor de derde ronde tussen So sonko en Larsen verliep als volgt: Wit. Gennadi Sosonko (Ned.), zwart: Bent Larsen (Den.). 1 d2-d4 pg8-f6, 2 c2-c4 d7-d6, 3. pbl-c3 e7-e5, 4. pgl-(3 pb8-d7, 5. e2-e4 If8-e7, 6. Ifl-e2 0-0, 7. 0-0 c7-c6. 8. ddl-c2 a7-a6, 9. tfl-dl dd8-c7, 10. Icl-e3 pf6-g4, 11. Ie3-d2 d6-d5. 12. c4xd5 e5xd4, 13. d5xc6 d4xc3, 14 e6xd7 Ic8xd7, 15. Id2xc3 Id7-e6, 16. h2-h3 pg4- f6, 17. Ie2-d3 h7-h6, 18. pf3-d4 Ic6-d7. 19 dc2-e2 Ie7-d6, 20. pd4-f3 tf8-e8, 21. tal-cl Id6-f4, 22. tcl-c2 Id7-a4. 23. b2-b3 pf6xe4. 24. Ic3-e5 zwart geeft het op. Karpov er alle tijd voor zou ne men om zijn voordeel uit te bou wen, raakte Torre in een matnet verstrikt. Het wordt de hoogste tijd dat Jan Timman omziet naar een ander afweermechanisme voor het be strijden van grootmeesters op gevorderde leeftijd. Al in het vooijaar van 1981 moest er bij de Amsterdammer eigenlijk een belletje zijn gaan rinkelen toen de zestiger Smislov hem in Mos kou van het bord zette. Voor het interzonale toernooi van Las Pal- mas begon, liet Timman zich nogal laatdunkend uit over de oudjes Petrosjan en Smislov. Zijn oogst was een schamel half punt tegen Smislov en een uit- glijer tegen Petrosjan. Zaterdag in Tilburg kwam Tim man er genadig af met deling van het punt tegen Smislov. De bari ton uit de Sowjet-Unie, die vorig jaar als niet-deelnemer, op uitno diging van het organisatiecomi té, speciaal overkwam om zijn stem op een grammofoonplaatje te laten vastleggen, kwam uitste kend uit de (Spaanse) opening. Zijn voortzetting op de 23e zet (Td7) was echter te passief en bood Timman de gelegenheid zijn verdediging te reorganise ren. Smislov won een pion, maar moest het voordeel enkele zetten later weer inleveren. Een groot scheepse ruil eindigde daarna in een logische remise. De Deen Larsen gaf al bij zijn elfde zet een pion prijs, zonder enige compensatie. Dit buitenkansje in een oud-indische opstelling liet Sosonko zich niet ontnemen en na 24 zetten was Nederlands tweede grootmeester Eerder was zijn afgebroken par tij tegen Hübner zonder verder te spelen remise gegeven. In zes Tilburgse toernooien bleef So sonko daardoor zonder neder laag tegen de Westduitser. Ook Browne en Timman besloten niet meer voor de tweede zitting op zondag aan te treden. Na een partijtje sjoelen stelde de Ameri kaan zaterdagavond remise voor, waarop de handen werden ge schud. Het analyseren duurde daarna nog tot diep in de nacht. Uitslagen: Petrosjan (Sov)-Hübner (Wdl) 'A-'A, Torre (Phi)-Karpov (Sov) afgebroken. Portisch (Hon)-Andersson (Zwe) ViVi, Timman (Ned)-Smislov (Sov) Vt—Vt, Nunn (Gbr)-Browne (VSt) Mi-'A, So sonko-Larsen (Den) 1-0. De uitslagen van de afgebroken party en, die gistermiddag werden uitge speeld. Tweede ronde: Hübner-Sosonko ViVi, Browne-Tim- man ViVi, Smislov-Portisch Andersson-Torre V4-V4. Derde ronde: Torre-Karpov 0-1. Stand na drie ronden: 1. Karpov 3 punten, 2. Browne en Tim man beiden 2 punten, 4. Nunn, Anders- son, Smislov en Sosonko allen 1 punt, 8. Larssen, Torre, Petrosjan, Hübner en Portisch allen 1 punt. Na de twaalfde ronde var le schaaktoernooi voor dames in Tiblissi heeft de Roemeense Margaretta Murse- san de leiding met 7'A punt en een afge broken partij. Muresan kwam remise overeen met Irina Levitina uit de Sov jet-Unie. Deze speelster deelt met haar landgenote Jelena Achmylovskaja de tweede plaats met 7 punten. De eerste drie van het toernooi plaatsten zich voor de kandidatenmatches voor het wereld kampioenschap. LEIDEN - Na zijn zilveren me daille bij de open Scandinavi sche senioren kampioen schappen, heeft de Leidse ju doka Laurens van As het af gelopen weekeinde in Haar lem een gouden plak behaald bij de Nederlandse junioren kampioenschappen (tot 60 KG). Het was de vierde maal in zijn nog prille carrière, dat van As als eerste eindigde op de na tionale kampioenschappen. Na zijn overwinning in de voorronde op Galee, kam pioen district Zuid-Neder land, was Van As (17) bijna overtuigd van de eindover winning. In de finale ont moette Van As de kampioen van Midden-Nederland, Wil deman. Al in een vroeg sta dium bouwde de Leidenaar een voorsprong op, die hij niet meer uit handen gaf. "Het liep eigenlijk allemaal nogal makkelijk. Precies zo als ik had verwacht. Maar ik heb dan ook wel veel ge traind. Ongeveer zo'n veer tien uur per week". Op de Eu ropese kampioenschappen, die over drie weken in Roe menie worden gehouden, acht Van As zich beslist met kansloos. "Ik heb op de open Duitse kampioenschappen tegenover de nummer drie van Europa gestaan. Die par tij heb ik toen gewonnen. Ik denk dus dat ik wel bij de eerste drie kan komen" Naast Van As boekte ook Koos van Atten een fraai succes. De judoka behaalde een der de plaats op de Nederlandse kampioenschappen. Frankrijk Frankrijk heeft het afgelopen weekeinde in Milaan de Eu ropese judotitel behouden. In de finale versloegen de Fran sen de Sowjet-Unie. De Ne derlandse ploeg verloor in de strijd om de derde plaats van West-Duitsland. Twee jaar geleden had Frankrijk in Voorburg de Europese titel op de Sowjet-Unie veroverd. Nederland eindigde toen als derde. Nederland verloor in het toer nooi in de a-poule van achter eenvolgens de Sowjet-Unie, Frankrijk en West-Duitsland. Tegen de Sowjet-Unie boekte alleen Henk Numan winst. De Amsterdamse halfzwaar- gewicht versloeg Choerov De Nederlandse afvaardiging verloor vier partijen Dat overkwam de ploeg van bondtrainer Peter Snijders ook in het treffen met Frank rijk, dat geen enkele winst- partij opleverde. In de strijd om de derde plaats kregen Bert Verhoeven (in de klasse tot 86 kilogram) en zwaarge wicht (boven de 95 kilogram Wil Wilhelm hun tegenstan der op judotechnisch verant woorde wijze tegen de mat. De Westduitsers Burggraff en Groeren verloren met een vol punt. Door technische omstandighe den was het ons vandaag niet mogelijk actuele beurs koersen af te drukken. Daar voor onze welgemeende ex cuses. REDACTIE AIX-EN PROVENCE (ANP) - Precies vijftig jaar na de Franse zege van 3-2 in Parijs (1932) staan de tenmsteams van Frankrijk en de Verenigde Staten weer in de finale van het Daviscup-toer nooi. De wedstrijd wordt van 26 tot en met 28 november in Gre noble gehouden. Bekerhouder Amerika was het eerst zeker van kwalificatie. De ontmoeting in Perth tegen Au- stralié was zaterdag al na het dubbelspel beslist John McEn roe speelde daarbu een grote roL Hij won vrgdag van John Ale xander en vormde zaterdag met Peter Fleming het team dat McNamara/McNamee met 6-2, 6- 2. 3-6, 8-6 versloeg Aangezien Gene Mayer op de eer ste dag al van McNamara had ge wonnen. was de wedstrijd toen reeds beslist. De Verenigde Sta ten voerden de score op tot 5-0. Mayer Mark Edmondson. die de geblesseerde Peter McNamara verving, met 6-3, 6-3 en McEnroe maakte het karwei af met een overwinning op John Alexander 6-4, 6-3 Frankrijk dankte de overwinning met 3-2 op Nieuw-Zeeland voor een belangrijk deel aan Yannick Noah. De Nieuwzee landers maakten in het weekeinde een achterstand van 2-0 goed voor een overwinning in het dubbel spel gevolgd door de zege van Chris Lewis op Thierry Tulasne: 6-4. 6-2, 6-4. In de beslissende partij het de 22-jange Noah te genover de Nieuwzeelanderse nummer twee Russell Simpson geen twijfel bestaan aan zijn su perioriteit 6-2. 6-2, 6-2 Jimmy Connors is gisteren in de fi nale van een exhibitie-toer- nooitje in Montreal te sterk ge bleken voor Björn Borg. De wim- bledonkampiocn versloeg de Zweed met 6-4, 6-3. Da dag tevo ren had Borg gewonnen van Lendl. Connors verdiende met de eindzege 80.000 dollar Borg kreeg 30.000 dollar 3523A-39ff- fc h1AV JÉ Dat u bij Vroom Dreesmann opperbest linnengoed vindt, dat weet u. Maar dat zulk prachtig linnengoed in uw warenhuis nu ook nog zeldzaam laaggeprijsd is, bewijst deze advertentie. Al dit moois gaat zolang de voorraad strekt vele guldens goed koper de deur uit. Profiteer ervan - vul uw linnenkast voordelig. Op de kwaliteit kunt u vertrouwen, dat garandeert u het grootste warenhuis van Nederland. Bedrukte lakens en slopen 100% Katoen in modern smal streepjesdessin op witte ondergrond of een romantisch bloemdessin op pastelkleurig fond Natuurlijk verkrijgbaar in diverse kleuren. Laken 180*250 cm. 29^ 3 Laken 150x250 cm 24.- Sloop 60x70 cm Per 2 stuks 45- Bedrukte Vendor dekbed overtrekken 100% Katoen, luxueus afgewerkt met siersteek Fantasie-bloemdessin. in positief/negatief uitvoering. Het eigen merk Vendor is uw extra kwaliteitsgarantie Uni hoeslakens Prachtkwaliteitl00% katoen, krimp en stnjkvnj Keus uit meerdere aktuele kleuren, ideaal te kombi- neren met het overige linnengoed Hoeslaken 140x200 cm -d&r 24.- Hoeslaken 90x200 cm 17.- Hoeslaken 90x190 cm 16.- Hoeslaken 80x190 cm. f™ Keukendoeken 100% Katoenen badstof. Fris ruit- dessin in rood, blauw en bruin. Formaat 50x50 cm. Per stuk - au mm m ssb ilKl Theedoeken 100% Katoen, geweven in rood, blauw en bruin. Direkt drogend Formaat 55x65 cm. Per stuk 9r5ü f' Uni baddoeken Heerlijk rulle kwaliteit 100% katoen met ingeweven band Kiest u maar uit heel veel modieuze kleuren. Formaat 50x100 cm. X IKl 1 Perstuk 9.75

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17