S DT Pernix nu lijstaanvoerder Cantu winnaar van commerciële 'flop' Duo Van der Helm sterk bij WK-bridge Bassets halen uit Basketbalsters Leiden kansloos op dreef Handbalsters Oase Pijnlijk verlies DIOK Vijfde nederlaag van Danaïden in successie MAANDAG 4 OKTOBER 1982 BIARRITZ (ANP) - Het wereld kampioenschap bridge in Biar ritz is in het afgelopen weekein de van start gegaan met de wed strijden voor de gemengde titel, waaraan 450 paren uit 55 landen deelnemen. Het is het grootste deelnemersveld, dat ooit in een dergelijk evenement is aangetre den. Niet het belangrijkste eve nement overigens, dat is de strijd om de open- en damestitel, die later deze week op het program ma staat. Aangezien vrijwel uitsluitend gele genheidscombinaties elkaar de gemengde titel betwisten, heeft AMSTERDAM - De rugbyers van DIOK hebben gisteren een pijnlijke nederlaag moe ten incasseren. De ploeg van coach Peter de Bruyn werd bij het Amsterdamse AAC opgezadeld met 25-4 verlies. Een uitslag die de huidige moeilijkheden bij de Leidse ploeg goed weergeeft. Het mindere spel van DIOK is vooral de wijten aan de bles sures van gerenommeerde krachten als Eric-Jan Be- rendsen, Aart Pley en Dick Altink. De kracht is door de afwezigheid van het drietal bijna volledig uit het team 'weggestroomd'. Gisteren profiteerde AAC gre tig van een aan alle kanten rammelende tegenstander. De Amsterdammers raakten vooral na de rust volledig op drift en confronteerden de kansloze tegenstander met een terechte nederlaag. het gebeuren een enigszins ker misachtig karakter, waarbij de vorm van het moment en de fac tor geluk sterk bepalend zijn voor de hoogte in de eindrang schikking. Over geluk had de Amerikaanse combinatie Sutherlin/Sutherlin niet te klagen. Via een imposante score van meer dan 70 procent in de derde zitting klommen zij van de 61ste naar de eerste plaats. Verrassend sterk is het optreden van Harrie en Emmy van der Helm, die via een vierde en derde plaats thans de tiende plaats in nemen (17680). Goede Neder landse klasseringen zijn er ver der van Anneke Simons en Kees Tammens, die twaalfde staan (17589). Overige klasseringen: Max Rebattu/Marijke van Me- chelen 39ste (16983), Carol van Oppen/Marijke van der Pas 57ste (16728) en Hans VergoedJTruus van der Spek 65ste (16609). NOORDWIJK - De Noordwijkse Irene Hornung mag zich sinds gisteren eerste dan karate in de shotokan stijl noemen. Zij is de eerste vrouwelijke karateka in de Leidse regio, die deze titel mag dragen. De pupil van Ino Alberga slaagde in één keer voor het examen, dat werd afge nomen door de nationale gra den commissie van de karate-do bond Nederland. Ondanks felle tegenstand, zal Leidens Randy Wiel voor een score zorgen in het duel met Maccabi Tel Aviv. De wedstrijd evenwel ging verloren. SASSENHEIM - De Sassenheimse rugbyclub The Bassets bond giste ren met groot gemak het Leidse Minerva aan de zegekar. The Bassets overtuigde niet eens, al laat de 34—7 score niets aan duidelijkheid te wensen over. Maar na een zeer royale overwinning op de Leidse ploeg tijdens de oefencampagne, dachten de Sassenheimers te gemakkelijk over de wedstrijd. Voor de topper tegen Den Haag volgende week die nen de mouwen weldegelijk te worden opgestroopt. Den Bosch tweede Leiden laatste DEN BOSCH - Het Italiaanse Cantu is de terechte winnaar geworden van de Jones Cup, het officieuze toernooi om de wereldbeker voor clubteams. De Italianen bleven alle vijf wedstrijden ongeslagen, al had Cantu er zaterdagavond tegen Den Bosch een verlen ging voor nodig. In het door een gebrek aan toeschouwers commercieel niet geslaagde toernooi (verlies fl 120.000) werden de Bosschenaren eervol tweede, terwijl Elmex Lei den kansloos op de laatste plaats eindigde. Afgelopen zaterdag speelde Lei- den zijn laatste wedstrijd tegen het sterke Maccabi Tel Aviv. Ook in deze partij gingen de Leide- naars weer ten onder. De Israeli namen al snel tien punten voor sprong, die de hele wedstrijd niet meer in gevaar kwam. Maccabi speelde uiterst soepel en snel basketbal, waar Leiden totaal geen verweer op had. Hagens en Wiel konden zich aardig met Maccabi meten, maar de rest van de ploeg moest het duidelijk af leggen. Onder de borden werd de trage Miller door Williams weg gespeeld, terwijl sterspeler Mic ky Bercovitz en Greg Zimmer man de Leidse verdediging van afstand aan flarden schoten. Via een 30—46 ruststand balden de Israeli geroutineerd door naar een 79-92 overwinning en beze gelden daarmee de laatste plaats van Leiden. Naast Leiden stelde ook de kam pioen van Zuid-Amerika, Ferro- carril Oeste, teleur. Ook zij verlo ren de laatste wedstrijd van US Armed Forces All Stars en ein digden daardoor op de voorlaat ste plaats. De kleinere Ameri kaanse ploeg, die door dit resul taat de vierde plaats behaalde, wees de Argentijnen met 82-74 terug in een matige, maar aan trekkelijke ontmoeting. Het fa len van Ferrocarril Oeste komt vooral op het conto van hun twee Amerikanen. Terry soleerde te vaak en center Wingo probeerde de wanprestatie van Barker eer der in het toernooi te copieren en verziekte de wedstrijd voor zijn team. De wedstrijd van de avond was die tussen Nasha Den Bosch en Ford Cantu, de Europese kampioen. In een eindelijk uitverkochte sporthal Maaspoort speelden de twee kanshebbers voor de eind zege van het toernooi een prach tige wedstrijd. De teams gaven elkaar geen duimbreed toe en speelden basketbal van het hoogste kaliber. By de thuis ploeg was Danny Cramer niet af te stoppen, terwijl ook Mitch Plaat zijn gebruikelijke hoge ni veau haalde. De Amerikanen Lawrence en Barker deden hun plicht in de rebound, al werden ze aanvallend te weinig in het spel betrokken. Bij de Italianen deelde Marzorati, uitgeroepen tot de beste speler van het toer nooi, de passjes uit, die door de scherp schietende Riva knap verzilverd werden. Daar ook de Amerikanen Bryant en Brewer er zin in hadden ontspon zich een enerverend duel. e ploegen hielden elkaar lang in evenwicht, tot een minuut voor het einde Den Bosch de zege leek de pakken: 64-61. Een press van de Italianan en domme fouten van Lawrence brachten Cantu alsnog langszii: 64-64. In een spanne, de verlenging was de Europese kampioen het koelst. In de laatste seconden de monstreerde Marzorati zijn klas se door achtervolgt door Bos schenaren dwars over het veld naar zijn spelcrsbank toe te drib belen. de bal los te laten en nog voor het eindsignaal zijn coach te omhelzen. Cantu was door het oog van de naald gekropen, maar was door deze zege winnaar van het toenooi. Gisteren werden de laatste wed strijden afgewerkt Bij kampioen Cantu was de spint eruit en le ken de Amerikaanse All Stars voor een verrassing te gaan zor gen: 39-29 bij rust. Na de pauze stelde Riva en Bryant orde op za ken en brachten Cantu met 67-72 de vyde zege. De wedstrijd om de tweede plaats tussen Den Bosch en Maccabi werd door de eerste gewonnen: 77-86. Maccabi center Williams was door een blessure uitgescha keld en de Bossche lange man nen Barker er Lawrence maak ten daar knap gebruik van Cra mer en Plaat wogen aardig op te gen het duo Zimmerman en Ber covitz, zodat het lengteoverwicht de uiteindelijke doorslag gaf. Door deze fraaie zege behaalde de thuisploeg de tweede plaats en bewees het, in tegenstelling tot Leiden, op dit niveau goed mee te kunnen spelen. WILL MOERER LEIDEN In de Promotieklasse C zijn Fides Pacta en Zuiderkwartier weer een stapje hoger gekomen op de ranglijst. Want elk punt dat wordt bemachtigd, is hard nodig om straks aan het eind van de competitie boven de fatale streep te blijven. Fides Pacta verbeterde haar positie door een 8-6 overwinning op Rust Roest, terwijl Zuiderkwartier een 7-7 gelijkspel uit het vuur sleepte. Tegen koploper LDO uit Terwispel Friesland leed De Danaïden haar vijfde nederlaag in successie (6-14). Na een gelijkopgaande eerste helft (5-7), liep LDO door onder meer internationale Griet Bergsma gemakkelijk en verdiend naar een grote overwinning uit. In de Eerste klasse heeft Pernix de touw tjes stevig in handen. GKV werd door de Leidse ploeg naar een 13-12 nederlaag ge speeld. Voor TOP uit Sassenheim breken moeilijke tijden aan. Na vier wedstrijden staat TOP nog steeds puntloos onderaan. Algemene-speler Wim van Vliet zoekt een medespeler. De Leidse ploeg zou ruim winnen: 7-1. Foto Holvast) De Danaiden-LDO 6-14 (5-7). De eerste aanvalsakties van De Da naïden waren boeiend. Minuten lang bleef de bal in Danaïden-be zit doordat het viertal dat voor de korf stond alleen de combinatie opzocht en het schot achterwege liet. LDO onderbrak dit spelletje na vier minuten toen een schot van Jo Korenhof van de rand rol de. Het waarom van dit vertra gende spel was al snel duidelijk. Want in de eerste de beste aanval had Griet Bergsma al succes 0-1, om vervolgens in de daaropvol gende aanval eveneens voor 0-2 te zorgen. Omdat het schot van De Danaïden door het rustige spel eveneens beter verzorgd was kon de Leidse ploeg de Frie zen goed volgen. Via 2-3, 3-4 en DOS'46, de Nederlandse kam pioen korfbal, heeft gisteren in Nijeveen de Europese beker veroverd. DOS'46 won in de fi nale met 12-6 van de Belgische kampioen Borgerhout. Rauxel (Wdl) eindigde als derde en Vul- trix (Eng) werd vierde. 4-5 werd een 5-7 ruststand be reikt. In de tweede helft leek De Danaïden op weg de toeschou wers een copie van de eerste helft voor te schotelen. Maar om dat de zuiverheid in de schoten weg bleef, zag LDO kans om de voorsprong iets te vergroten 6-9. Pas in het laatste kwartier kwam LDO goed los van de vooral in het middenvak veel fouten ma kende Leidse ploeg. Zonder een vorm van weerstand werd De Danaïden toen naar een 6-14 ne derlaag geschoten. Doelpunten: Hans v.d. Leek 2x, Ingnd van Haren, Elly de Bruyn Prince, Jo ke v. Nood en Pieter Koornneef. Zuiderkwartier-Tjoba 7-7 (3-4). Een verbijsterend Zuiderkwar tier moest met lede ogen aan schouwen hoe kneuterig een 7-6 voorsprong in de laatste minuut nog uit handen werd gegeven. Twee fouten op rij, één bij het spelbevriezen en de andere di rekt daaropvolgend in de verde diging brachten Tjoba in de gele genheid om de gelijkmaker te scoren. De Leidse ploeg had in de tweede helft na een 3-5 achter stand door goed spel in een 7-6 voorsprong weten om te zetten en het leek zo goed als zeker dat de geelblauwen hun tweede overwinning zouden binnenha len. Maar nervositeit bij vooral de oudere garde bepaalde an ders. In de eerste helft kwam Zuiderkwartier door doelpunten van Dik Derksen, Dirk Jan de Kreek en Rens Henze uit op een ruststand van 3-4. In de tweede helft scoorden Dik Derksen en Dirk Jan de Kreek nogmaals en werden de overige twee doelpun ten gemaakt door Edith Hilde- brand en Wil de Wit. Pernix-GKV 13-12 (7-5). Pernix is hard op weg om de districtsklas se weer om te ruilen voor het lan delijk gebeuren. Met 8 punten uit vier wedstrijden is Pernix in 1B lijstaanvoerder geworden. Tegen mede-titelgegadigde GKV was het overigens een lastige zaak om beide punten in het bezit te houden. Pernix deed dat uitein delijk door een strafworp in de laatste minuut te verzilveren. In de eerste helft had Pernix con stant de leiding. Via 2-1, 3-2 en 5-4 kwamen de oranjekragen uit op een 7-5 ruststand. In de twee de helft was GKV beter, waar door Pernix terrein moest prijs geven. GKV kwam toen zelfs uit op een 11-12 voorsprong. Echter het consolideren van deze voor sprong ging de Gorinchemmers niet gemakkelijk af. Pernix kwam daardoor in de gelegen heid om op 12-12 te komen, waar na een omstreden strafworp de zege uiteindelijk bij Pernix deed belanden. Doelpunten: Kees Hortensius 2x, Kees Brokaar 2x, Caro Verhagen, Carla v. Evert, Janko Breedveld, Jenny v.d. La ken 2x, Geerten Breedveld 3x, Peter Kuipers. TOP-Animo 4-10 (1-3). Met een kwartier nog te spelen stond TOP op een 4-5 achterstand. Bij TOP-Animo zat het venijn der halve in de staart. Drie strafwor- pen en twee afstandsschoten ontregelden de wedstrijd, die net niet uit de hand liep omdat de scheidsrechter bijtijds affloot.. TOP zag in de eerste helft slechts eenmaal kans de korf te "doorbo ren", maar in de tweede helft wa ren de Sassenheimers trefzeker der. Daardoor bleven beide ploe gen dichtbij elkaar. Maar in het laatste kwartier kwam Animo toch op winst te staan doordat de scheidsrechter drie maal achter een de bal op de stip legde. Voor TOP scoorden: Gerko Langelaan 2x en Peter Tiggelman 2x. NIO-Ons Eiland 7-7 (5-4). In een ge lijkopgaande wedstrijd deelden de ploegen broederlijk de pun ten. Hoewel Ons Eiland in de tweede helft iets sterker was dan NIO, zag de Leidse ploeg geen kans om twee punten meer naar huis te nemen. Rob Hasselbach die vier maal scoorde speelde een uitstekende wedstrijd. De overige doelpunten kwamen uit handen van: Huib Hasselbach, Marlon Martens en Wim Nijen- huis. De Algemene-HSV 7-1 (4-0). Een haperende derde aanvalsvak was er min of meer de oorzaak van dat de overwinning van De Alge mene niet groter is uitgevallen dan de nu enigszins teleurstel lende 7-1 overwinning. Het ver schil in sterkte was daarmee maar magertjes uitgedrukt. Eén ding is dit seizoen in elk geval ze ker. Het verzamelen van punten gaat De Algemene dit jaar ge makkelijker af dan vorig seizoen. De aanwezigheid van de gebroe ders Van Vliet in de basisopstel ling zal daaraan zeker debet zijn. Doelpunten: Wim van Vliet 4x, Ruud van Vliet, Eric Kuiper, Wil- ma Sinteur en Inke Swaak. Crescendo-Ten Donck 6-7 (3-4). Als maar 25 procent van alle kansen in doelpunten uitgedrukt kon- LEIDEN - De dames van Oase heb ben een best handbalweekeinde achter de rug. Zaterdagavond klopte de formatie uit Oud Ade in de sporthal in Roelofarends- veen het Rotterdamse Actief voor de bekercompetitie van het NHV, rust 5-2, eindstand 10-5. Zonder spelverdeelster Marjan van der Geest werd gisteren in Krimpen aan de Ijssel met 11-11 gelijkgespeeld tegen De Treffers. De dames van HVS verloren van DWS: 20-5. De degradatie uit de landelijke eerste klasse lijkt nu al een voldongen feit. In de lande lijke tweede klasse hebben de heren van Saturnus in een zeer sterke tweede helft Unitas volle dig van het veld gespeeld, rust 7- 5, eindstand 20-15. De dames van MMO behaalden een verrassen de zege in Rotterdam tegen Snel- wiek, rust 5-5, eindstand 11-10. In de afdelingsklassen zijn de he renteams van HW '70, tweede klasse, Olympia '72 en MMO, derde klasse, nog ongeslagen. HW '70 won moeizaam van EDH 2, rust 3-3, eindstand 9-6 en Olympia'72 overklaste AHC 28. rust 10-6, eindstand 23-12. MMO den worden, zou Crescendo en nu niet zo zorgelijk voorstaan. Wederom was Crescendo sterker maar het scoren blijft onder de maat. Bij 5-5 had Crescendo vol doende mogelijkheden om op voorsprong te komen, maar de liep geen gevaar de ongeslagen status te verliezen. De ploeg be hoefde niet in actie te komen. Oase verdedigde zo geconcen treerd en constant tegen Actief dat de Rotterdamse Formatie, in het recente verleden toch altijd een geduchte tegenstandster voor Helma van der Geest cs, in de tweede helft aanvallend vol komen door de mand viel. De ge sloten defensie met daarachter twee voortreffelijke keepers, Mo nique van der Meer en Coby Has- sing, maakte van de Actief aan val een groep van zes individuele speelsters die zich in elke actie vastliep. Tegen De Treffers werd Marjan van der Geest danig ge mist. Maar in Krimpen aan de Ijssel bleek dat het sterk verjong de team van Oase niet op een doelpunten vielen na lange tijd aan de andere kant. Voor Cres cendo scoorden: Henk Alberts, Eddy Spaans, Joke Geijer, Ga- brielle Kok en Carolien Braggaar 2x. GERT GRESSIE speelster minder stuk loopt De defensie, een aangepaste 5-1 te gen het geweld van de sprong- schutters van De Treffers, sloot na een wat 'nerveus' begin even goed als de 6-0 tegen Actief. En achter die defensie waren Moni que van der Meer en Coby Has- sing weer uiterst moeilijk te pas seren. Oase had tot halverwege de tweede helft de beste papie ren: 9-7, dankzij een schitterend afstandsschot van Lydia van der Poel. Het was de laatste positieve actie van Oases 'kanonnier'. Oase moest de tol betalen van de in spanningen tegen Actief. Een fel aandringend De Treffers kon in de slotfase langszij komen, 11-11. Monique van der Meer stopte bij 10-9 voor Oase een strafworp met een flitsende reactie met het lin kerbeen. Saturnus gaf Unitas in LEIDEN - De dames van Elmex Leiden hebben hun eerste wed strijd in de eerste divisie kans loos verloren. The Dragons ver sloeg het onervaren Leiden met 44-84. Ook de dames van MSV verloren hun eerste ontmoeting. US was net iets te sterk 63-56 In de eerste klasse rayon verlo ren ook de heren van MSV. Nusa Indah liep in de slotfase naar 99-73. Leiderdorp won vrij krap van Binnenland met 76-73 en ook Blitz versloeg Jumpers: 71-65. Leiden-The Dragons 44-84. Na het vertrek van trainer Rob de Vries heeft de ploeg van Leiden een gedaanteverwisseling onder gaan. Bijna alle speelsters ver trokken naar andere verenigin gen en het nieuwe trainersduo Karim en Moerer moesten star ten met een nieuw, jong en dus onervaren team. Ook de lengte is Leiden kwijtgeraakt, zodat het voor het veredelde juniorenteam zeer zwaar zal worden in de eer ste divisie. Dit bleek al in de eerste wedstrijd. Tot 10-10 kon Leiden bijblijven, maar toen liep Dragons toch weg naar een 17-44 ruststand Ook in de tweede helft ging de strijd aanvankelijk gelijk op. mede doordat de Leidse spelverdeel- sters van afstand raak schoten. Aan het eind van de ontmoeting had het meer ervaren Dragons weer geen enkele moeite met Leiden en finishte op ruime af stand. US-MSV 63-56. MSV. dat in plaats van het verzwakte Leiden in de promotiedivisie uitkomt, verloor deze wedstrijd vooral door slecht schieten. Na enkele minuten was de stand al 21-3. Onder leiding van speelster/ de eerste helft zo bitter weinig mogelijkheden om doeltreffend uit te halen dat de ploeg uit Maassluis met duidelijk tekort aan zelfvertrouwen aan de twee de helft begon. Balverhes werd in die fase door de Saturnus break out genadeloos afgestraft. Met nog zeven minuten te spelen was de stand 20-11 in het voor deel van de Leidenaren. Toen blies de defensie stoom af en mocht Unitas de score een wat vriendelijker aanzien geven Op vallend was in deze wedstrijd het gemak waarmee Saturnus een numerieke meerderheid, drie maal een 2 minuten straf voor Unitas, wist te benutten. De strafTen kwamen Unitas op zes treffers te staan. MMO kreeg tegen Snelwick wat te veel van het goede, vond trainer- coach Ria Brónng kwamen de Noordwijkse dames nog wel te rug tot 32-21 bij rust. Ook in de tweede helft bleef MSV goed bij, maar minder dan vier punten werd het verschil nooit. Omdat MSV slecht bleef schieten won US dan ook vrij simpel. Leiderdorp-Binnenland 76-72. De thuisploeg speelde een wed strijd met vele ups en downs. De fraaiste acties werden afgewis seld met de afgryseUjkste blun ders. Mede hierdoor kon Leider dorp nooit e^ht loskomen van zijn tegenstander. Één maal was de stand 36-22. maar bij rust was de voorsprong al nagenoeg ver dwenen: 38-36. Ook in de tweede helft speelde Lei derdorp zeer wisselvallig. Door het goede spel van Ronald Mes- semaker en Boris Monkhorst bleef de zege in Leiderdorp. MSV-Nusa Indah Voorburg 73-99. Ondanks een zeer sterk gespeelde eerste helft, die met een 41-43 stand afgesloten werd, leed MSV een duidelijke neder laag De door blessures uitge dunde ploeg kon het in de twee de helft niet meer bolwerken. Tot tien minuten voor fijd ging het. vooral door de inbreng van William de Haas( 27 punten), nog gelijk op, maar brak het gebrek aan wissels de Noordwgkers op en moesten ze de partij uit han den geven. Blitz-Jumpers 71-65. Blitz heeft het tegen de Hagenaars behoor lijk moeilijk gehad. Halverwege leidde Jumpers zelfs met 28-37 In de tweede helft kwam Blitz, vooral door beter schieten, bij 45-45 langszij, om in de slotfase alsnog de overwinning te grij pen. Topscorer werd Ton Kallen berg met 19 punten. coach Larel Caron. Het was een gelijkopgaande wedstrijd MMO begon met een licht overwicht. 7- 5. Een 2 minuten straf voor een onbenullige overtreding, bood Snelwiek de kans om langszij te komen, 7-7. Vanaf dat moment waren beide ploegen volledig te gen elkaar opgewassen en na men ook om beurten de leiding Maar in de slotfase, stand 10-10. haalde Lydy Vink nog eens vc nijmg uit en mocht direct een vreugdedansje beginnen. 11 10 voor MMO. Topscoorster was El ly van Leeuwen met vijf doel punten. De dames van Saturnus boekten een fraaie zege op Her cules 2, rust 7-3. eindstand 117 In de Leidse ploeg waren Margot Kouwenberg cn Conny van der WerfTde meest opvallende speel sters. Olympia 72 verloor na een rommelig begin met veel balver lies van Verburch, 7 9. HW '70 had niets in tc brengen tegen VE LO 2, 8-18 en MSV was nog kans lozer tegen Animo 3. 0-18 By de heren verloor MSV in de tweede klasse van Dios. rust 10 9. eind stand 17-19 FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15