Het geluk de van koploper -c RB: "Blij dat dit voorbij is Quick Boys vijzelt zelfvertrouwen op met 41 zege RCL-Noordwijk 2-3 FC Lisse krijgt te weinig 5 D T met deling tegen Be Fair Eerste winst Katwijk, Ter Leede wéér gelijk Laatste test jeugdspelers MAANDAG 4 OKTOBER 1982 Sport KATWIJK - Quick Boys heeft de vorige week bijzonder goed benut om het zelfver trouwen op te vijzelen. De eerste drie competitiewed strijden bleef het team van trainer Berry Jansen welis waar ongeslagen, maar ho ger dan twee doelpunten be liep de score niet. Nadat eerst UVS in de finale van het Zilveren Molentoer- nooi met 4-1 naar de Kik kerpolder was terugge stuurd, vonden de Katwij- kers zaterdag in hun tweede thuiswedstrijd een nuttige voortzetting via een 4-1 ze ge op Nieuw Lekkerland. In de openingsfase reeds wer den de bedoelingen van de gasten overduidelijk op de grasmat van het met zon overgoten sportpark "Nieuw Zuid" gedeponeerd. Verdedi gend pasten de Nieuwlekker- landers een straffe mandek king toe, terwijl de aanvallen de impulsen voornamelijk werden aangedragen door spelmaker Arie van der Ham en zwervende spits Kees Koudstaal. Vrije verdediger en aanvoerder Ton Dekker speelde ver achter zijn eigen achterhoede om zijn tekort aan snelheid te compenseren en trachtte herhaaldelijk de buitenspelval in werking te stellen. Doordat hij echter de nodige meters naar zijn eigen defen sie moest overbruggen, ging deze tactiek nogal eens mis. Vroeg Theo de Waard zich mis moedig af of enkele van zijn 'on gelukkige' koorleden in de eerste klasse wel op hun plaats zijn, Heemskerk en Van der Bijl zoch ten vergevingsgezind naar een passende verklaring voor het verlies. In het achterhoofd van de twee voetballers speelde wel licht nog de enerverende slotfase mee, waarin de Racing naarstig de gelijkmaker achterna joeg. Tevens wezen zij nog eens na drukkelijk op de zowel aanval lend als verdedigend goede eer ste helft, waarin RCL de moge lijkheid liet liggen om de derby voortijdig te beslissen. Daaraan terugdenkend mochten Van der Bijl en Heemskerk zich terecht tekort gedaan voelen. Het is te kenend voor het herstel van de Bloemerd-bewoners, maar zy hadden toch niet voldoende macht om zich Noordwijk van het lijf te houden. Eric van Doeselaar en de bijna complete RCL-defehsie kregen dat op hun brood. De vleugel spits liet bij een 1-0 stand het tweede Leiderdorpse doelpunt van zijn schoen afspringen en kort na rust, met Noordwijk in middels langszij, greep doelman Peter van der Heyden op een harde lage voorzet van Jos Smits mis, waarna Timo Gerlof temid den van vier wachtende RCL- verdedigers uit kon halen naar 1-2. Veel verder in de wedstrijd, toen scheidsrechter Van Ginnike bij een 2-3 stand aan zijn bijna vijf minuten extra speeltijd begon, maaide Van Doeselaar in kansrij ke stelling over de gelijkmaker heen. "Pech" van essentieel be lang, maar geen reden om het verlies geheel in zijn schoenen of die van de verdedigers te schui ven. Want ondanks het veldover- wicht kon RCL Noordwijk niet krachtig onder druk houden en was het aantal doelrijpe kansen te gering om Ton Marijt en zijn manschappen in grote verlegen heid te brengen. Voor Noordwijks trainer Piet Bu- ter is het toch weer even wennen, die koppositie. Dc eerste drie kwartier tegen RCL leerden hem dat hij niet elke speler aan een tegenstander kan koppelen. Dat ging duidelijk ten koste van de aanvalskracht. Halverwege scha kelde Buter om en maakte hij van zijn ploeg de favoriet. "In de rust heb ik gezegd: wij zijn Noordwijk, hier zijn we en wij willen ons eigen spelletje spe len", aldus Buter, die Timo Ger lof na de pauze weer zijn vrije rol achter de tweemansvoorhoede teruggaf en tweemaal (1-2 en 1-3) zag scoren. "In de twintig minuten na de pauze ging het fantastisch", constateerde de trainer. "Ik denk niet dat ik, bij voorbeeld tegen Rijnsburgse Boys en Quick Boys, nog een man zet op de spelbepaler van de tegenpartij. Ik heb daar gewoon geen speler voor, Jos Smits zou nog de enige zijn". Ook zijn collega De Waard had her en der zijn pupillen hun directe tegenstander aangewezen. Men gaf streng gehoor aan die op dracht (Hans Braat beperkte de De vele gaten, die dientenge volge in de afweer van de Nieuw Lekkerlanders ont stonden, moesten gedicht worden door middel van de nodige zware overtredingen, die in het verloop van de strijd hun uitwerking niet zouden missen. De thuisclub vulde de ontstane gaten op met prima diepte- passes en reeds na tien minu ten spelen vond de uitblin kende Anne Ouwersloot zijn vrijgelopen centrumspits Mart van der Plas, die echter net naast mikte. Zes minuten later wel gejuich op Nieuw Zuid, toen linkerspits Kees van Rooyen op rechts Frank van der Kleij het strafschop gebied instuurde. De jeugdi ge Van der Kleij glipte langs zijn bewaker Gon van der Burgh, die hem onnodig ten val bracht. De door scheids rechter Bot terecht toegeken de penalty werd door Huug Aandewiel niet overtuigend maar wel doeltreffend geno men (1-0). Die voorsprong bracht geen rust aan Katwijkse zijde. In tegendeel. De lange passes ontbeerden opeens zuiver heid, terwijl de combinaties langs de grond, ideaal om de knullig gehanteerde buiten spelval te ontwijken, te ge haast van opzet waren. Zo doende leed Quick Boys te vaak balverlies. In de 28ste minuut werd zo'n slordige aanval gevolgd door een snelle tegenstoot van de bezoekers. Via Arie van der Ham (overigens uitstekend uit de wedstrijd gespeeld door Gert Ouwersloot) en Eric-Jan Koudstaal kwam de bal terecht bij Kees Koud staal, die koel uithaalde: 1—1. In diezelfde minuut het Quick Boys nog twee riante moge lijkheden liggen door Mart van der Plas en Kees van Rooyen. Tien minuten voor rust belandde Ton Dekker in het boekje van arbiter Bot na zijn zoveelste te zware tackle. Na de thee was de thuisclub op permachtig en rolde de ene na de andere aanval in de richting van doelman Jan de Vos. Ir» de tiende minuut trapte Theo Guyt snel en goed uit naar Mart van der Plas, die zonder dralen Gert Ouwersloot aanspeelde. Zyn dieptebal was de defensie van Nieuw Lekkerland te machtig, waarna Kees van Rooyen voor 2-1 zorgde. De achterhoede van de gasten hield vervolgens open huis en met wat meer overleg aan Katwijkse zijde was er een monsterscore bereikt De combinaties bleven echter te slordig om hier gepast ge bruik van te maken. Na een half uur vond Huug Aande wiel het kennelijk welletjes en begon een schitterende so lo, die slechts door middel van een zware overtreding LEIDERDORP 'Het geluk van de koploper' waarvan Ben Heemskerk en Dick van der Bijl in de slotzang van het streekgevecht RCL-Noordwijk verhaalden, ontstemde Theo de Waard. Op zich viel RCL niet uit de toon, "maar op een paar essentiële punten zijn de jongens me toch tegengevallen", oordeelde de trainer. Noordwijk presenteerde de Leiderdor pers de derde nederlaag op rij (2—3), "en dan zit je in een diep dal". Wat Bennie Heemskerk lbetreft had het hierbij wel mogen blijven. De RCL-speler tikt het eerste doelpunt binnen. Dick Dortmundt ligt gestrekt, John Marijt is te laat. (Foto: Hoi inbreng van Bogers tot wat denkwerk op de achtergrond), maar eenmaal in balbezit spurt ten met name René Kammenga (veel te hard aangepakt door Klaas Vink) en Peter Siera ver weg van hun belagers. Geheel in oude samenstelling, ech ter met een middenveldersrol voor Bennie Heemskerk, vocht RCL voor revanche. Thijs Bruna wiste na vijf minuten de laatste sporen weg van zijn 'verloren' optreden vorige week in Baren- drecht en stuurde de weer prima accelerende Peter Siera met een slimme pass de vrije ruimte tus sen Noordwijkse verdedigers en de keeper in. Siera haalde vol uit, Dick Dortmundt keerde in eerste instantie maar was kansloos op de rebound van Heemskerk: 1-0. De doelpuntenmaker begint zich thuis te voelen binnen de Racing en beloonde zijn goede partij met twee doelpunten. "Liever", zo zei hij na afloop, "liever had ik wat minder goed gespeeld en met die ene goal gewonnen". Daarvoor had RCL echter te weinig macht. Noordwijk zette tien minuten voor de pauze aan voor de gelijk maker. Jos Smits liep, volkomen vrij, een voorzet van Andries Wendt binnen. Met die 1-1 kwam de rust. Het tijdstip, twee minuten na de thee, waarop Gerlof voor de eer ste maal van zijn vrijheid profi teerde, viel voor Noordwijk in derdaad hoogst gelukkig (Buter overigens: "Die goal had toch wel gekomen"), over pech en ge luk hoef je echter weinig woor den vuil te maken als vier verde digers eendrachtig vertikken de bal uit de belaagde doelmond te trappen. Halverwege de tweede helft beslis te Gerlof na een voorzet van John Marijt de partij. Heems kerk wilde kort daarna met een zeer fraaie aansluitende treffer, op aangeven van Bruna, nog an ders doen geloven. Behoudens het offensief, de spanning en de traditionele frustraties restte weinig meer dan de pech van de staartploeg, toen Van Doeselaar over zijn tweede kans van de wedstrijd heen maaide. GERARD HAVERKAMP LISSE - Voetbal kan mooi zijn, maar ook onrechtvaardig. Wat Lisse zaterdag in de eerste helft van het duel met koploper Be Fair liet zien was vaak oogstrelend en pure reclame voor het (zaterdag-) voetbal. De volgelingen van trainer Talsma leken het ongeslagen record van de opponent uit Waddinxveen te gaan verbrijzelen, maar met hulp van het houtwerk wist het sterk tegenvallende Be Fair de schade tot 1-1 te beperken. Be Fair kon geen moment waarmaken dat de ploeg de lijstaanvoerder is van de tweede klasse B. Het was éénrichtingverkeer in de eerste helft. Lisse had er zin in en liet de in grote getale opgekomen toeschouwers smullen van voetbal van hoog niveau. Op het middenveld verzorgden Peter Schalk, Frans van der Laan en Sjoert Boot via perfecte combina ties een constante toevoer naar de voorhoède. Daar stonden Jan van Slooten, Ruud Bröring en Rob Suttorp te popelen om met hun tegen standers te mogen dollen. Voordat Be Fair zich realiseerde wat er allemaal gebeurde was het al raak. Een juweel van een doelpunt: Sjoert Boot zag Peter Schalk vrijstaan, liep vervolgens op links het "gat" in en zijn gave voorzet werd door Ruud Bröring keihard ingekopt, 1—0. Lisse schroefde het tempo nog wat op en Be Fair werd volledig gedeklasseerd. Alleen aanvoerder Wim Bron en rechterspits Nico Oosterlee hielden het hoofd koel, de overige spelers leken voor het eerst voetbalschoenen te hebben aangetrokken. Het wachten was op de doelpunten van Lisse om hun overwicht wat meer kleur te geven. Rob Suttorp trof echter het zijnet, Ruud Bröring kopte in handen van de keeper en Frans van der Laan vond eveneens de doelman op zijn weg. Even later kogelde Van der Laan net over, terwijl Ruud Bröring de lat trof. Be Fair kreeg ook nog een kans. Na een counter werd de bal door Nico Oosterlee fraai ingetikt, maar de paal voorkwam vooralsnog het on rechtvaardige. Na de rust keerde Frans van der Laan niet meer terug. Arie Schalk was de vervanger voor de geblesseerde aanvoerder. Lisse kon zijn draai niet meer vinden en het duel werd rommeliger en grimmiger, mede door een aantal dubieuze beslissingen van scheidsrechter Siera uit Leiden. Zowaar leek het een echt duel te worden maar dan wel op een bedenke lijk niveau. Alleen de bode van de onrechtvaardigheid werd met klasse gepresenteerd. Snoeihard joeg Wim Bron de bal in de kruising, vijf minuten voor tijd, 1—1. PETER VAN LEEUWEN. Piet Koele van Be Fair en Peter Schalk in een luchtduel Wim Bron kijkt toe (I). (T0U. I door Ton Dekker gestuit kon worden. Terwijl die laatste blij was dat hij op het speel veld mocht blijven en keeper De Vos volop bezig was zijn muur neer te zetten, schoof Huug Aandewiel de bal snel en simpel in de hoek (3-1). Alles wat Nieuw Lekkerland was, protesteerde fel. maar het doelpunt werd terecht toegekend. De koers was gelopen en uit de vele mogelijkheden voor de thuisclub was het weer Aan dewiel, die in de laatste mi nuut op de solotoer ging en een afstandsschot loste, dat Jan de Vos wat ongelukkig beoordeelde, waardoor de eindstand op 4-1 bepaald werd. JAN VAN DUYN KATWIJK/SASSENHEIM - Ge brek aan tegenstand dwars boomde de wil van Katwijk om er in het duel met Vlaardingen iets leuks van te maken. De oran je-zwarten begroetten hun eerste competitie-zege, die echter veel groter uit had moeten vallen dan 2-0. Ter Leede poogde by MW27 vergeefs de sene gelijke spelen af te breken met een zege. Het werd alweer een deling: 2-2. Katwijk-Vlaardingen: 2-0 Geen flitsende vertoning. Katwijk kwam alleen voor rust redelijk voor de dag. Het uiterst zwakke Vlaardingen moest zich bijzon der veel moeite getroosten zich de Katwijkers van het lijf te hou den. In de 25ste minuut bleek Jan van Duyn echter ongrijp baar: 1—0. De bezoekers leken ryp om naar de slachtbank te worden gevoerd, maar Katwijk verzuimde afstand te nemen. Pas vijf minuten voor rust zorgde Amerik van Duyvenvoorde voor 2-0 Die voorsprong is na rust niet meer in gevaar geweest. Veel moge lijkheden om de score uit te brei den bleven onbenut. MW27-Ter Leede: 2-2 Opnieuw bleef Ter Leede steken op 2-2. De Sassemers hadden voor rust beduidend meer m hun mars. Nico Bakker vertaalde dat na een kwartier in 0-1. Het her stel van MW kwam na de pauze. Jan van Berkel produceerde de gelijkmaker, maar Ter Leede leek dichtbij de eerste zege toen Jan van Harskamp twee minuten later een corner binnen draaide: 1—2. Doelman Pieter Idcnburg maakte vervolgens overuren en voorkwam fraai enkele zeker schijnende treffers. Na een mis verstand met John Verloop stond hij vijftien minuten voor het einde echter machteloos: 2-2. MW verdedigde het ene punt in het slotkwartier stug. LEIDEN - Erwin Ti man (Noord wijk), Michel van Haren (Kat wijk), Walter van der Weyden (Woubrugge). Dennis Miras en Kees Guyt (beiden Quick Boys) spelen donderdagmiddag om 17.00 uur op het KNVB-complex in Zeist een laatste selectie wed strijd voor uitverkiezing in het Nederlands jeugdteam( 14-en 15- jarigen). Dat gebeurt in het kader van het Jeugdplan Nederland Er zijn zestien plaatsen te verdelen. ARC-er Joop Lankhaar maakte vo rig seizoen furore in dat jeugd- team. Ook nu staat hij weer op de nominatie voor uitverkiezing, in de leeftijdsgroep 16- en 17-jari- gen. Hij speelt woensdagmiddag om 17.00 uur de laatste tcstwed strijd. Timo Gerlof vrije rol HEERJANSDAM - Het bezoek dat Rijnsburgse Boys zater dag bij Heeijansdam aflegde, werd door de keuze-elf van Arie Lagendijk net niet als een bezoeking ervaren. In de knip van RB verdween bij het afscheid een 0-2 winst, maar het onthaal van de pril le eersteklasser was zó warm, dat de uitkomst van deze ont moeting ook een omgekeerd aanzien had kunnen hebben. Mede door de verbale steun van de onvermoeibare dorps- schare werkte Heeijansdam zich anderhalf uur uit de naad om zich na de blame rende 6-1 bij Noordwijk toch als een'volwaardige topklas- ser in de amateursector voor te doen. Tegenover het inmiddels be proefde 4-4-2 systeem van de Rijnsburgers plaatste de thuisclub een agressieve 1-2- 4-3 opstelling, die de bewe gingsvrijheid van de Rijns burgers drastisch inperkte. Jan Rijken zoog zich als man dekker vast aan Marcel van der Blom. terwijl 'klever' Jan van der Leek Henk Merbis volledig onzichtbaar maakte. Op het middenveld bewaak ten Dick Bouman en de soms stuntelende Jan van der Vorm de zijkanten, zodat er voor de normaal met regel maat opkomende Martin Toet en Johan de Kroon maar weinig ruimte resteerde om gehoor te geven aan hun of fensieve drang. Meer dan eens ook overvleugelde het locale middenrif de aanvoer- linie van Rijnsburgse Boys. "We hebben de tulpenbollen- ziekte nu goed bestreden, zo noem ik het 4-4-2 systeem te genwoordig, want elke ploeg in de bollenstreek speelt met twee spitsen. Maar al hebben we de kwetsbaarheid van Rijnsburgse Boys aange toond, het resultaat is wel nul", moest Heerjansdam- trainer Maarten de Keizer mismoedig vaststellen. De radde prater omcirkelde analyserend de voor Heer jansdam zo ongelukkige der tiende minuut, toen Gé Per- fors de bal na een lange pass tussen de Poolse doelman Bogdan Kopanicki en libero Rob van Zijderveld zag plof fen. Beiden aarzelden, het geen Arie van Dijk niet was ontgaan: 0-1. De Keizer: "Die goal werkte fnuikend". Hoewei in bezit van die vroege voorsprong kwam RB niet echt in de wedstryd. Allesbe halve zuinig met energie dwong Heerjansdam de Boys tot een retirade. Jack Manu- putty bijvoorbeeld, in de po sitiedekking veelal gecon fronteerd met de al te zwaar lijvige Ron van der Neut, kwam zelden aan opbouw werk toe. Tot aan de rust stuwde Van der Neut, die in het tweede deel van de eerste periode dikwijls Arie van Dyk op zijn weg tegenkwam, zyn ploegmaten bezield in voorwaartse richting. "Een goede speler", oordeelde ook Arie Lagendijk, die bij het aanbreken van de tweede helft tot zijn genoegen con stateerde dat Van der Neut kennelyk niet in zyn staat was zyn overtollige kilo's een hele wedstryd te dragen. Zyn vervanger heette Erik van Buren, in alle opzichten lich ter van gewicht. In het centrum van de Rijns burgse verdediging voelden libero Nico Kuyt en voor stopper Gé Perfors zich ook na die mutatie weinig op hun gemak onder de almaar aan blazende Heerjansdamse fu rie. In de persoonlijke duels moest het duo het nogal eens afleggen, maar middenvelder Arie van den Berg. rechter spits Leen Rijnenberg en de centrale voorpost Jan Visser bleken niet bij machte het raakvlak te treffen. Hoe slim Visser zich als voetballer ook toonde door Perfors geregeld uit het centrum weg te lok ken. als afwerkcr bleek hij minder kien. De Rynsburgers, bij wie De Kroon voor dc pauze op 'het uur U' een solo van de opge komen Van Zyderveld af stopte. voeren er wel by. Heerjansdam. dat in de eerste periode na de 0 1 alleen in ge vaar kwam door toedoen van Jan (voorlangs) en Peter Ho- gcwoning (te slappe inzet), schakelde na dc pauze over op pressievoetbal. Dc Keizer: "We vergaten daarby wel de zestien meter af te schermen, zodat die gasten er uit kon den komen". Zodoende kon Rijnsburgse Boys vanuit de counter meer échte doclrypc mogelijkhe den creéren (Merbis. Toet, Peter Hogewoning) dan Heerjansdam uit het optische overwicht Niettemin flat teerde Van der Blom vlak voor tijd na voorbereidend werk van Manuputly en de voor Merbis opgedraafde Rob Gillissen de uitslag. Veelzeggend was de reactie van Anc Lagendijk op de 0-2: "Dit zyn twee kostbare pun ten. Zou Heerjansdam een vroeg doelpunt hebben ge maakt, dan hadden we die ploeg vcrmoedelyk niet meer kunnen afstoppen. Gelukkig is het anders gelopen. Ik ben bly dat deze wedstryd achter de rug is". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13