5 0 T Roodenburg zorgt voor „klapstuk" Blauw Zwart haalt winst op in Alphen WegenLugdunum dit seizoen ondoorgrondelijk Derdeklassers uit regio Leiden fors onderuit... SJC terug op de goede weg UVS verbloemt slechte dag met zege Met 2-0 winst op Neptunus Gelijkspel tegen Olympia: 2-2 MAANDAG 4 OKTOBER 1982 V LEIDEN - De vis werd duur betaald. Inspelend op die typisch Leidse 3 oktober traditie stond gisteren na het eerste klasse duel Roodenburg-Neptunus in de bestuurskamer op sportpark Noord haring met wittebrood en hutspot klaar. Hoewel ook de verraste be stuursleden van de Rotterdamse degradant zich het onverwachte maal goed lieten sma ken, moet er voor hen toch een wrange bijsmaak aan hebben gezeten. Even daarvoor immers hadden de Leidse voetballers in het veld al voor het 'klapstuk' gezorgd door met 2-0 te winnen, wat de verliep zelden goed georgani seerd en de vaandeldragers kon den nooit echte openingen vin den. "Er was te weinig Jessie", had maa«r n* nrn o man ook Mouter opgemerkt en aange- de maag lag omdat laatste Bob den Hoed en middenvelder De Ridder ook nog eens officiële waarschuwingen aan het duel hadden overgehouden. Zeer terecht overigens, die verma ningen, want de oud-hoofdklas ser (met oud-UVS-er Koos Han- naart als aanvoerder) manifes teerde zich in feestend Leiden als een agressieve duw-trek en schopploeg die het gebrek aan kwaliteit met allerlei middelen probeerde te camoufleren. Nog niet eens in goede doen op "de dag na de nacht ervoor" was Roodenburg gisteren toch al zo veel beter dat de opponent met de regelmaat van de klok naar onreglementaire acties moest grijpen. Het kon de Noordbewo ners niet uit hun overwinnings roes brengen, de angst van trai ner Laurens Mouter bleek dan ook overbodig. Voor het duel was de oefenmeester bang geweest dat Bacchus op taptoe-avond, waarop de tap nooit toe gaat, zijn sporen ernstig zou hebben getrokken in het mo reel van zijn pupillen ("want het zijn geen jongens die bij zulk soort gelegenheden thuisblij ven")- na het treffen kon hij op gelucht constateren dat 2 okto ber goed was overwonnen. Waar mee hij maar wilde aangeven dat zijn ploeg, net als al die andere Leidse verenigingen die in actie kwamen, gisteren eigenlijk twee wedstrijden moest spelen. Éen tegen Neptunus en eén tegen zichzelf. Het zal duidelijk zijn dat eerst de tweede confrontatie gewonnen diende te worden, voordat de eerste krachtmeting serieus kon worden aangegaan. Het duurde precies een helft voor het zover was. In de eerste rondgang schiep Roodenburg zich wel een overwicht op grond van de grote re individuele kwaliteit, maar de optocht naar het doel van de Rot terdamse sluitpost Van Bentveld zien de partner die overvloedig toonde, kwam zijn jonge ploeg niet verder dan vier, vijf af standsschoten op het doel. "Daar win je geen wedstrijd mee", be sefte de trainer, die in de pauze dan ook besloot meer risico te nemen. Op het gevaar af dat Nep- tunus-rechterspits Huigen er als sterkste Rotterdamse aanvaller van zou profiteren, gaf hij laatste man Van de Wetering opdracht vaker in te schuiven. De gok slaagde, mede omdat pre cies op het juiste moment de 1-0 het licht zag. Net in de fase dat de formatie uiteen leek te vallen en zelfzuchtigheid her en der de kop opstak omdat het maar niet wilde lukken, ramde Ronald Jansen met een schitterende hal ve omhaal Roodenburgs eerste binnen. Het was de oppepper die het team nodig had. De rijen wer den weer gesloten om het geïrri teerde Rotterdamse tegenoffen sief het hoofd te bieden en de Leidse ploeg liet zich zelfs zon der Aad de Groot weer kennen als een uitgebalanceerd geheel dat een grote toekomst heeft. Met een sterke verdediging, een talentvol middenveld en een aan- valslinie die bij vlagen zeer door tastend handelt. Zoals een tiental minuten voor tijd toen Ronald Klein zeer beheerst naar 2-0 soleerde. Het was de ge nadeklap voor het te simpel spe lende Neptunus, dat zich grim mig afreageerde en tenslotte blij mocht zijn dat de te coulante scheidsrechter Huydink niet va ker naar zijn schrijfgerei greep. Nu werden alleen Den Hoed (aanmerkingen op de leiding) en De Ridder (overtreding naar de achillespees van de doorgebro ken Jansen) bekeurd. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ook Roodenburg zich niet onbetuigd liet, maar de Leidse overtredingen waren openlijker en met minder veniin geladen en bovendien bleef Roodenburg proberen goed te voetballen. Dat streven prevaleert bij Mouter bo ven het resultaat, dat dan vanzelf wel komt. Tot nu toe heeft dat automatisme boven verwachting gewerkt "en als we deze groep drie, vier jaar bij elkaar kunnen houden volgt er een keer een kampioenschap", voorspelt hij. "Voor dit jaar is de verwachting wat minder hoog, want ik weet nog niet hoe de ploeg zich houdt bij een achterstand of bij blessu res. Maar we moeten wel bij de eerste acht eindigen en achtste wil ik niet worden". Hij wil ook nu al boter bij de vis PAUL DE TOMBE LEIDEN - Lugdunum wil er kennelijk een gewoonte van maken slechte thuisoptre- dens te verzorgen. Nadat Aalsmeer het groenwitte koor uit de Kikkerpolder al vals had laten zingen, bliezen de Leidenaars tegen De Spar taan wederom noten van ma gere kwaliteit. Met een ver diende 2-3 overwinning speelde het voetbalensemble uit Amsterdam gisteren de eerste viool. Waarmee duidelijk werd dat de wegen van Lugdunum dit seizoen ondoorgrondelijk zijn. De ploeg kón veel, maar bewaart het lekkerste blijk baar voor de ontdekkingsreis door Noord-Holland. Het (uitgedunde) Leidse publiek kreeg in elk geval als 'opwar mertje' voor 4 oktober een smakeloze prak voorgescho teld. "Het was armoedig", had trainer Wim Eilander het dan ook bij het juiste eind. "Maar Lugdunum kon van daag niet beter". Deels had de jonge oefenmees ter gelijk. Tenslotte was de ziekenboeg gisteren door de blessure van André Pracht wéér uitgebreid (Koos Be- kooy, Henk de Cler, Leo Wetselaar en Jaap Schilthui- zen zijn daar al bankzitters) terwijl tijdens het duel Frans Sjardijn en Wim Ligtvoet ge kwetst moesten afhaken. Daarbij kwam nog afwezig heid van de uitstekende voor stopper Ben de Roo, die door de strafcommissie van de KNVB een schorsing van vijf wedstrijden kreeg opgelegd. Voortvloeisel van een 'rode kaart' tydens een partijtje bij de reserves. De Roo zou daar een tegenstander hebben ge slagen. maar alleen de scheidsrechter zag die 'scher mutseling'. Lugdunum heelt tegen de straf derhalve hoger beroep aangetekend. Door het legertje afwezigen was Eilander gedwongen een elftal van minder kaliber op de Leidse grasmat af te leve ren. Om de nederlaag echter af te schuiven op het meespe len van veel invallers, gaat te ver. In vergelijking met een week eerder was Lugdunum op twee plaatsen gewijzigd (Zorba en Van Egmond speelden voor Pracht en De Roo), zodat er binnen het team nogal genoeg voetbal lers van formaat rondliepen. De gevestigden (Eradus, Sjardijn, Ligtvoet) lieten hun elftal echter in de steek. Waar vorige week bij SDW nog met het 'koppie' werd gespeeld, leek het gisteren of het team het verstand in de attractie- rijke binnenstad had achter gelaten. De elementaire voet balbegrippen werden gister middag gewoon vergeten. De aansluiting van achteruit ver liep zeer slecht, waardoor het middenveld op het uitgerek te speelveld kwam te zwem men. Nimmer kon Lugdu num de tegenstander werkelijk onder druk zetten, terwijl de kwaliteit van de hoofdstedelijke formatie ze ker niet uitzonderlijk was. "Wat het voetbal aangaat heb ben een terechte nederlaag geleden", was Eilander eer lijk. "Lugdunum kon ge woon geen antwoord vinden op het spel van De Spartaan. Het is alleen jammer dat we nu midden in de ranglijst te recht zijn gekomen" Daar hoort de ploeg echter wel thuis. Een elftal dat goede met slechte prestaties afwis selt, verdient niet meer. Na de knappe 2-5 bij SDW was gisteren de negatieve reeks aan de beurt. Al snel werd duidelijk dat de opening van dat typisch Leidse oktober feest later geen passend ver volg kreeg in de Kikkerpol der. De Spartaan mocht, niet gehinderd door enige opposi tie. het balletje veelvuldig la ten rondgaan Dat Johan Dol na 25 minuten voor 0-1 zorg de. wekte dan ook geen ver wondering. Een kopie van de deceptie tegen Aalsmeer leek in de maak, want pal na de openingstreffer kregen de Amsterdammers mogelijkhe den op 0-2. Het werd geheel tegen de ver houding in echter 1-1. Na een scrimmage in het Amster damse strafschopgebied zet te zette Daan Kooi mans op slag van rust zijn voet uitein delijk succesvol tegen de bal: 1-1 Al het leed van de eerste helft leek vergeten, toen Kooimans net uit de kleedka mer op sublieme wyze voor 2-1 zorgde. De schijn bedroog evenwel, want na de voor sprong ging de Leidse ploeg met de billen bloot Toegege ven, op dat moment misten de Kikkers steunpilaren als Koos Bekooy cn Henk de Cler. Spelers die voor rust kunnen zorgen. Nu stonden er louter 'onrustzaaiers' (Ligt voet en Sjardyn zaten al in de dug-out Braxhoven en Van der Leest waren de invallers) in het veld. die het hoofd uit eindelijk verloren Hans Bas- tiani (ex-FC Amsterdam) en Gerard Dol waren de compo nisten van de Amsterdamse hit ROB ONDERWATER Boudy Pijnakker LEIDEN - Het afgelopen week einde waren de Leidse regio- clubs in de derde klasse verre van succesvol. Koploper UDO ging fors onderuit bij HW (3-0), Tonegido wees WSB met 4-1 gedecideerd terug en ook LFC had tegen HMSH weinig in te brengen: 3-0. HW-UDO 3-0. Anders dan de uitslag doet vermoeden is UDO in Den Haag niet weggespeeld. Een groot deel van aè weasinja* zijn de Oegstgeestenaren in de aanval geweest, maar de doel punten vielen aan de andere kant. De Hagenaars kwamen al vrij snel op een voortprong. Een door keeper Kees van Rijn weg- gestompte bal werd alsnog door Peschar tussen de palen ge werkt: 1-0. HW kwam zelfs op NOORDWIJK - SJjC heeft giste ren in een aantrekkelijke wed strijd met 2-2 gelijk gespeeld te gen Olympia uit Gouda. Gebrek aan geluk voorkwam dat de Zeekanters de volle winst be haalden. Toch kan SJC tevre den zijn. Zeker in vergelijking met de wedstrijd tegen ADO zijn de Noordwijkers weer op de goede weg. Met Fokke v.d. Reijd terug als voorstopper en Leen v.d. Zalm in de punt van de aanval in plaats van lichtgewicht Rene de Ridder had trainer Zoetemelk duidelijk voor een aanvallend concept ge kozen. De eerste plaagstootjes kwamen dan wel van Goudse zij de, maar na een kwartier nam SJC het heft stevig in handen. Olympia werd ver teruggedron gen. Aanvallende impulsen kwa men vooral van Ben Vd. Zalm en de veel mee opkomende Fokke v.d. Reijd. Daarnaast ging van de snelle Jos Alders veel dreiging uit. Het SJC-offensief leverde kansen op voor Ben v.d. Zalm, Ruud Al kemade en weer Ben v.d. Zalm na een knap overstapje van spits Leen v.d. Zalm. Het openings doelpunt hing in de lucht en na bijna een half uur spelen was het zover. Fokke v.d. Reijd leidde de aanval in, kreeg de bal terug van Maarten Plug en schoot op de paal. De terugspringende bal was een prooi voor Leen v.d. Zalm: 1-0. Ook daarna behield SJC het initia tief. Jos Alders en Maarten Plug waren niet ver van uitbreiding van de voorsprong. Doelman 0.\ Koos van Elleswijk voorkwam nac erger voor de Goudse ploeg. Te- vas gen de verhouding in was het ^een aan de andere kant even later wel leit raak. Uit een vrije trap kon mid- sie, denvelder Blok vrij inkoppen, de 1 Op slag van rust kwam SJC toch ^C nog verdiend op 2-1. Laatste man pioet V.d. Berg, opgejaagd door Ben v.d. Zalm, tikte de bal langs zijn VJant eigen keeper, die te vroeg z'n dager verlaten had. ontm 'zo o<»ok in de tweede helft een tegen- tne' ^vallend Olympia en een beter eenfcsJC. Maar het zat de Noordwij- *.Paul Bahlman tikt net over voor Alpheuse Boys. (Foto Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - Blauw Zwart heeft z'n eerste overwinning in dif seizoen te pakken. Bij debutant Alpheuse Boys sleepte de Wassenaar- se tweedeklasser gisteren, na lange tijd onder druk te hebben gestaan. een 1-3 zege uit het vuur. Trainer Chiel Jansen hoefde niet lang op het eerste succes van zyn ploeg te wachten. Nadat Blauw Zwart er eigenlek nog niet aan te pas was gekomen, leverde een snelle eerste tegenstoot al na acht minuten een doelpunt op. In het centrum won Chris Teijl een kopduel van de Al phense voorstopper Paul Bahlmann, waarna de opgekomen verdediger Ger Smit vrij baan had: 0-1. Aiphense Boys verwerkte deze tegenvaller snel en zou gedurende de eerste helft het initiatief nadrukkelijk behouden. De aanvalsacties van de hardwerkende Alphenaren leverden haast vanzelfsprekend de no dig kansen op. In het eerste kwartier konden Ton van der Laan en aanvoerder Jan Verwoerd er niet mee overweg. De volgende twintig minuten vormde BZ-doelman Karei Verhart een sta-in-de-weg by ge vaarlijke inzetten van de sterk spelende spits Nico Verwoerd en Paul Bahlmann, die op de doellijn strandden. In feite kon een gedwongen verdedigend Blauw Zwart slechts eenmaal iets terugdoen door Ruud van de Velde, die zijn schot door invaller- doelman Dion Snels (foutloos) gestopt zag. Vijf minuten voor rust kwam Aiphense Boys verdiend op gelijke hoogte. Ed Ruijgrok maakte in het strafschopgebied een overtreding tegen Alphenaar Jan Vcr- woerd. De goed fluitende Ploeg zag daar terecht een elf-meter-trap in en dat was een kolfje naar de hand van Nico Verwoerd: 1-1. Na de hervatting was het spel minder aantrekkelijk. Aiphense Boys bleef zwoegen om op voorsprong te komen, maar kwam nauwelyks meer door de Wassenaarse defensie heen. In het uiterste geval kon Jan Ver woerd een schot tegen de paal laten noteren. Toen Blauw Zwart een maal in de gaten kreeg dat de Aiphense ploeg moegestreden raakte, sloeg het zelf via een snelle, lange aanval toe. Uiteindelijk ontpopte Chris Theil zich als afmaker 1-2. Dat gebeurde tien minuten voor tijd. Invaller Ben Conradi maakte er zeven minuten later zelfs nog 1-3 van Daarmee viel de Wassenaarse zege iets geflatteerd uit WIM VAN WANROOY In de tweede helft was het weer UDO dat het aanvallende werk voor zyn rekening nam. Er kwa men kansen voor de ploeg van Leo Holl. maar Ronald Veldho ven en Wilbert Witteman mikten naast, terwijl een mooie lob van Gerard Slienngs op de lat eindig de. UDO bleef komen, met als gevolg dat HW ruimte kreeg voor uitvallen. Tien minuten voor het einde leidde dat tot de derde HW-goal. opnieuw van Peschar. Tonegido-WSB 4-1. WSB is in tegenstelling tot het vorig sei zoen bezig aan en slechte ope ning. Door deze nederlaag heb ben de Noorwykerhouters pas twee punten uit vier wedstrijden. Gingen andere ontmoetingen door de nodige pech verloren, deze keer werd er ronduit slecht gevoetbald. Al na twee mmuten strafte Kees de Jong een verdedi gt ngsfout van WSB knap af: 1—0. Vyf minuten later scoorde Benthuizen na het volgende mis verstand het tweede Haagse doelpunt. Na deze twee snelle treffers kreeg WSB wat meer vat op het spel en forceerde het ook wat kansjes. Gerry van der Burg bracht zyn ploeg via een benutte penalty (hands) weer terug in de race: (2-1) en ook na pauze deed WSB leuke dingen. Toen Vro- lyk de stand op 3-0 bracht was het gebeurd. De ploeg van trai ner Ger Hup werd volkomen zoek gespeeld en vlak voor tyd passeerde Kees de Jong de goed keepende Nico Kors voor de vierde keer: 4—1. HMSH-LFC 3-0. LFC heeft tegen de sterk spelende Hagenaars dui- delyk het onderspit moeten del ven. Ook zonder de geblesseerde Tc Hennepe en Verhoeks ging de strijd het eerste half uur nog ge- lyk op en kregen de Leidenaars kans op de openingstreffer De beste mogelijkheid was voor Bles Zuma, maar hy schoot de strafschop recht in de handen van de keeper. Hierdoor schrok HMSH wakker. LFC moest terug en vlak voor rust scoorde Marco Lange de eerste Haagse treffer 1-0. Trainer Vermeulen zette In de tweede helft de licht geblesseer de Ger Nagtcgeller binnen de ly- nen en deze trof al binnen de der tig seconden de paal. LFC bleef wel aandringen, maar de Hage naars waren aggressiever dan de LFC-ers. die de biertjes van taptoe-avond nog in de benen hadden Martin Nieuwdorp straf te dit met twee doelpunten haai af: 3-0. kers niet mee. Scheidsrechter Van Dorp weigerde een overdui delijke overtreding op Plug te bestraffen. Olympia ging aan de haal en V.d. Laan kopte de ge lijkmaker langs de goed keepen de Zuidhoek. Met nog een half uur te spelen zag het er somber uit voor SJC dat routiniers V.d. Reijd en Plug geblesseerd zag af haken. De ploeg liet zich echter niet uit het veld slaan en zocht opnieuw de aanval. Invaller Re ne de Ridder zag z'n kopbal ech ter van de lijn gehaald en Leen van der Zalm kwam twee maal net iets tekort na doorbraken van Jos Alders. Tot overmaat van ramp werd de spits ook nog ge noteerd na een onschuldige over treding. Pech voor SJC, dat een punt te weinig kreeg maar zo spelend zeker in de middenmoot van de tweede klasse thuis hoort THIJS BRUNA POELDIJK - UVS camoufleer de gistermiddag tegen Ver- burch zijn slechte dag met een overwinning (1-2). Het bin nenhalen van die buit, dat mag uit de einduitslag al ge concludeerd worden, leverde de ex-hoofdklasser beduidend meer problemen op dan in de duels tegen Gouda (7-1) en FC Lisse (0-3). In die wedstrijden maakte UVS duidelijk dal de ploeg de tweedeklasse-car rousel liefst zou snel mogelijk wilde verlaten. Met de in breng van de ex-profs Jansen. Van Seggelen en De Goey leek de eerste stap in de richting van de eerste klasse gezet. Totdat de klad er gistermiddag inkwam. In tegenstelling tot de voorgaande duels stuitte UVS in de 'Glazen Stad' op een tegenstander, die wat meer in huis heeft dan de ge middelde tweedeklasser. Be paald opwindend was het al lemaal niet wat Verburch liet zien, maar de onorthodoxe speelwijze van de thuisploeg leverde de Leidenaars (bege leid door Aad Koren nu Des- ar een tweeweeks be-oek af legt aan Rome) meer proble men op dan verwacht. UVS moest hard werken in Poel dijk omdat enerzijds de te genstand sterker was dan verwacht en anderzijds om dat de ploeg zijn vleugelspit sen miste. Goed, Frits van der Heiden, vervanger van de ge blesseerde Hans van Leeu wen, en Mario Faber waren dan wel aanwezig, maar le ken met hun gedachten bij de kermis inplaals van bij de wedstrijd Verburch - UVS. Faber speelde m de eerste duels 'ouderwets', maar was gister middag op zoek naar de pot sambal. De UVS-er was niet vooruit te branden en werd een kwartier voor het einde vervangen door Harm de Vos, die prompt een gezond portie aanvalskracht in de strijd gooide. Dat was wel nodig ook. want de prima spelende Cock van Weerlee moest het veelal in zyn eentje uitrech ten tegen de Poeldijkse verde digers. Die in de eerste helft de nodige aanvalsgolven te verwerken kregen, maar na rust een makkie hadden nu UVS het spoor volledig bijster raakte Tot de middenlijn ging het allemaal nog wel. maar die eenmaal gepas seerd verslikte de ploeg zich in het kaatsspelletje. Dit om de eenvoudige reden dat Ver burch veel mensen achterin hield. Wat dat betreft ging het de gas ten in het eerste part beter of. In de 23ste minuut bediende Bert Jansen de bal uit een vrije schop op maat af bij Aad Neuteboom. die op zijn beurt Theo van Seggelen vond0-1 Waarna UVS het voor gezien hield. Na de ge lijkmaker van Ton Jongman (62ste mmuul) leek UVS het eerste puntverlies te lijden, maar Hans Kruit redde zyn ploeg. Uit een corner van Bert Jansen kopte Kruit de bal een kwartier voor tyd achter kee per Van der Kley 1-2. FREDSEGAAR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11