Shultz roept op tot vrede Haat speelt rol in Belgische verkiezingsslag Morgen ontbijt op bed? Franse bevolking mort Compromis op laatste dag Labourcongres M e Voor gemeenteraden Somber perspectief Italiaanse economie Minister maant Palestijnen én Israël Buitenland Sociale maatregelen wekken weerstand VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 PARIJS - Het tekort van 30 miljard franc bij de Franse sociale verze keringen zal worden opgevuld door middel van een aantal maat regelen die de populariteit van de regering niet zullen vergroten. Op alle mogelijke gebieden zal de sociaal-verzekerde in Frank rijk te maken krijgen met drasti sche bezuinigingen, die het so cialistische kabinet van premier Mauroy overigens zeer tegen zijn zin heeft moeten doorvoeren door Rudolph Bakker Onder de maatregelen is er een die in strijd zou kunnen zijn met de afspraken binnen de EG. Minis ter van sociale zaken Beregovoy wil zo'n zeven miljard franc „ver dienen" door alcohol en tabak te belasten met een „vignet", waar van de opbrengst direct de socia le verzekeringen ten goede komt. De Franse importeurs van whis ky staan klaar om een klacht in te dienen bij het Europese Hof George Shultz. China laakt uitspraken Thatcher PEKING (AFP) China vindt de uitspraak van de Britse premier Margaret Thatcher over de gel digheid van de verdragen die in de 19e eeuw over Hongkong zijn gesloten onaanvaardbaar. "Wie de hand tracht te houden aan de ze oneerlijke verdragen laat slechts de herinnering aan de Britse imperialistische invasie van China herleven bij het volk van China, het volk van Groot- Brittannië en de volkeren van de hele wereld", zo schreef persbu reau Nieuw China vandaag. Het kritiseerde ook de uitlating van Thatcher dat Groot-Brittan- nië een morele verantwoordelijk heid draagt jegens de bevolking van Hongkong. "De regering van de Volksrepubliek China is de enige die bevoegd is zijn verant woordelijkheid en zijn plicht te genover de Chinese burgers van Hongkong uit te spreken". van Justitie in Luxemburg. Mi nister Beregovoy heeft de inwer kingtreding van de maatregel dan ook voorzichtigheidshalve nog even uitgesteld. Voor de patiënten in de ziekenhui zen staat een bijdrage in de kos ten op stapel. Zij zullen elke dag dat ze zijn opgenomen, zelf rond 9 gulden moeten bijbetalen aan de maaltijden. Dat zal 2 tot 4 mil jard franc per jaar opleveren. Ook mogen brieven aan de socia le diensten voortaan niet meer zonder postzegel worden ver stuurd. En dat levert weer rond 3 miljard franc op. Landmijn Terwijl het Amerikaanse contin gent van de internationale vre desmacht in Libanon stellingen innam bij de luchthaven van Bei roet, is een marinier van deze eenheid gisteren omgekomen bij de explosie van een landmijn. Drie anderen werden gewond, van wie één ernstig. De Amerika nen waren een mijnenveld bij het vliegveld aan het opruimen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Was hington overleed de marinier ter wijl hij werd geopereerd. De slachtoffers werden met een heli copter overgebracht naar het Amerikaanse vliegdekschip "Guam" dat vlak voor de kust bij de hoofdstad ligt. President Rea gan liet weten het bericht over het ongeluk met "diepe ontstel tenis en smart" te hebben verno- Witte-Huiswoordvoerder Larry Speakes verklaarde dat de risi co's die de Amerikanen by hun deelneming aan de vredesmacht lopen veel minder zwaar wegen dan "hun pogingen de vrede in het midden-Oosten te herstel len". Hij onderstreepte dat het ging om een ongeval en niet om een aanslag op de Amerikanen. Het internationale vliegveld van Beiroet, dat begin juni werd ge sloten, is gisteren weer openge gaan voor de burgerluchtvaart. Het eerste toestel dat sinds bijna vier maanden landde was van de Libanese luchtvaartmaatschap pij Middle East Airlines (MEA). Het vliegtuig was afkomstig van Cyprus. De landing van het MEA-toestel werd door honder den Libanezen met applaus be groet. Ingrijpender is, dat volgend jaar de oude-dagsvoorzieningen niet met ongeveer 14 procent zullen mogen stijgen - dat was immers tot nu toe de jaarlijkse inflatie - maar met niet meer dan 8 pro cent. Volgend jaar staat er dan ook tweemaal een verhoging van slechts 4 procent op het pro gramma. Geen mens in het land is met de door het kabinet aangenomen bezuinigingsmaatregelen tevre den. De artsen, die overigens al lang ontevreden zijn over de gang van zaken in hun staatszie- kenhuizen, hebben gisteren in BLACKPOOL (GPD/DPA/Reuter) - Het Labour-congres in Black pool heeft zich gisteren uitge sproken tegen leonbeheersing. Maar als de volgende regering door Labour wordt gevormd, dan zal deze de vrijheid hebben met de vakbonden te onderhan delen over vormen van inko mensmatiging. Deze uitspraak van het congres was een overduidelijk compro mis. Bij de vakbonden, die een zeer grote macht binnen de partij hebben, en bij individuele leden van Labour, bestaat traditioneel grote weerzin tegen een inko menspolitiek die de lonen aan banden houdt. Aan de andere kant moeten maat regelen genomen kunnen wor den als de inflatie uit de hand loopt. Plaatsvervangend partij leider Dennis Healey vatte dit al dus samen: „Algemene verkie zingen veranderen niets aan re kenkundige wetten. We moeten een manier vinden om de inflatie te beteugelen die ruimte overlaat voor loononderhandelingen". Labour meent die manier gevon den te hebben door een komen de socialistische regering de vrije hand te geven om met de bonden te praten over de toe stand van 's lands economie. In dat gesprek zou dan bijvoor beeld overeengekomen kunnen worden dat de bonden zich be perken bij het stellen van loonei- Als Labour in Groot-Brittannië aan het bewind komt, wordt er een 35-urige werkweek ingevoerd waarbij de lonen op het huidige peil blijven. Voorts moet de mo gelijkheid tot vrijwillige pensio nering vanaf 60 jaar worden ge schapen. Hiertoe besloot het par tijcongres gisteren eveneens. De plannen van de partijleiding om de economie nieuw leven in te blazen door extra overheidsuit gaven kregen massale steun van het congres. Het is de bedoeling dat de uitgaven gepaard gaan met prijsbeheersing en controle op de invoer en de wisselmark ten. De laatste volledige dag van het Labour-congres in Blackpool stond voor het overige in het te- Parijs een betoging gehouden die het verkeer in de stad lam legde. Ook de apothekers zijn on tevreden en staan op het punt de straat op te gaan. Een aantal me dicijnen waarvan de verkoopcy- fers een bepaalde recordhoogte hebben bereikt, zal in prys moe ten worden verlaagd. En er komt belasting op het maken van re clame voor geneesmiddelen. Heel boos zijn wel de producenten en de importeurs van dranken die een alcoholgehalte van 25 procent te boven gaan. Als het plan van minister Beregovoy doorgaat, zal daar een verkapte belasting op komen van rond de ken van de verzoening. Terwijl achter de schermen vertegen woordigers van de linker- en rechtervleugel nog volop hun tal rijke meningverschillen uitvoch ten, werd tijdens het officiële congres steeds luider de roep om eenheid gehoord. Tony Benn, leider van linkervleu gel, beet het spits af. Hij kondige aan zich vanaf heden volledig te zullen werpen op de totstandko ming van een Labour-regering onder leiding van Michael Foot. Dennis Healey, zijn grote tegen speler van rechts, legde even la ter een soortgelijke verklaring af. VS: Huis van Afgevaardigden verdeeld over sancties Reagan WASHINGTON (DPA/ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is duidelyk verdeeld over de sancties die de regering-Rea- gan heeft ingesteld inzake de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa. Een voorstel tot opheffing van de sancties is gis teren verworpen met 206 stem men vóór en 203 tegen. Het voorstel om het embargo in te trekken was afkomstig van de leider van de Republikeinse frac tie in het Huis, Robert Michell. Michell vertegenwoordigt zijn kiezers in Illinois, waar Caterpil lar is gevestigd. Dat bedrijf heeft als gevolg van het Amerikaanse embargo een grote order misge lopen. Via enkele parlementaire kunst grepen is het voorstel van Mi chell zo verwaterd, dat de sanc ties gewoon van kracht blijven. De democratische afgevaardigde Bloomfleld (Michigan) diende een aanvullend voorstel in, vol gens welk de sancties binnen ne gentig dagen moesten worden ingetrokken als Reagan het Con gres ervan kon overtuigen dat de Sowjet-Unie geen dwangarbei ders inzet by de aanleg van de gaspijpleiding. Dat voorstel haal de het met een meerderheid van drie stemmen. 10 franc (iets minder dan vyf gul den). Deze maatregel zou in strijd zijn met de EG-bepalingen dat er geen discriminatie tussen alcoholhoudende dranken mag worden toegepast. Het ligt dan ook voor de hand dat minister Beregovoy ermee gaat dreigen het vignet voortaan ook in te stel len voor dranken als wyn en bier, en daarmee zou hij de gemiddel de Fransman op zijn hart gaan staan. De redenatie van de minister is echter, dat een belangrijk per centage van de patiënten die ten koste komen van de staatszie- kenhuizen, ziek zijn door het in nemen van te veel alcohol. „Ze betalen dan zelf mee aan hun ei gen probleem", aldus de filoso fie. De minister van sociale za ken heeft voorlopig de wijste partij gekozen: „De maatregel treedt in werking zodra de ont wikkeling van de begroting van sociale zaken dat noodzakelijk maakt", aldus het officiële com muniqué. Verwacht wordt dat dit eind volgend jaar zal zijn. „Buitenland politiek van Bonn wordt gehandhaafd" BONN (DPA/Reuter) - In een af scheidsrede voor het corps diplo matique in Bonn heeft bonds kanselier Helmut Schmidt na drukkelijk gewezen op de voort zetting van het buitenlands be leid van de Bondsrepubliek. Ook onder een nieuwe regering zal West-Duitsland een loyale part ner zijn in de NAVO en de Euro pese Gemeenschap, en een bij zondere belangstelling houden voor het nastreven van de ont spanning en samenwerking tus sen Oost en West, aldus Schmidt. Schmidt had in Bonn de ambassa deurs uitgenodigd voor een uit eenzetting van zijn ervaringen in de ruim acht jaar van zijn Bonds kanselierschap. "Los van de vaak harde binnen lands-politieke conflicten blijft de Bondsrepubliek een betrouw bare partner in de wereld. Even tuele vrees in het buitenland - gezien de lange schaduwen van ons verleden - over de Duitse politiek, is ongegrond en uitein delijk is een wisseling in de poli tieke leiding voor democratische staten een normale zaak", zo hield hij zijn gehoor voor. Vreemdelingenhaat begint in de campagne voor de Belgi sche gemeenteraadsverkie zingen die op 10 oktober plaats vinden een duidelijke rol te spelen. Dat geldt vooral voor Brussel. In sommige de len van deze oude stadsagglo meratie (Brussel. Sint-Gillis, Sint-Joost ten Noode en Schaarbeek) loopt de oor spronkelijke bevolking snel terug en groeit het aantal im migranten uit Zuid-Europa en Noord-Afrika nog sneller. De bevolking in deze stads delen bestaat al voor 30 tot 50 procent uit vreemdelingen en hun jongstgeborenen vor men 60 tot 80 procent van het totale geboortecijfer. Deze ontwikkeling geeft veel spanningen. Het ziet er nu naar uit dat enkele plaatselij ke politici daar enige kiezers gunst uit proberen te peuren. Niet door deze vreemdelin gen met name te geneven, want dat helpt niet veel; die hebben toch geen stemrecht. In de Brusselse gemeente Vorst heeft de franstalige wethouder Henry Lismonde een weinig fijnzinnige poging gedaan om de Belgische stemmen in zijn regio naar zich toe te trekken. Op glan zend papier, verlucht met een foto van twee duistere types van duidelijk niet-Belgische afkomst, heeft Lismonde „een open brief aan het uit schot" gepubliceerd. door Ferry Mingelen In de brief staat onder meer: „Gij schept er schandalig ge noegen in steeds vaker kleine misdaden te plegen. Misda den in overeenstemming met uw debiele ambities en be spottelijke middelen. Prent u goed in uw hoofd, gemeen tuig, leerlingbandieten, boos doeners van vreemde her komst, gij „moedige" aanran ders van geisoleerde vrou wen, dat er in Vorst een effi ciënte gemeentepolitie be staat Vorst zal nooit uw Chi cago en uw jungle worden, evenmin als uw kas bah", al dus het schryven. De nationele leiding van Lis- monde's party, het FDF, heeft inmiddels toegegeven dat Lismonde wel wat ver gaat, maar maatregelen zyn er niet genomen. Plaatselyke actiegroepen tegen het racis me en ter verdediging van de mensenrechten bezinnen zich nu op stappen. De Belgi sche strafwet biedt daar sinds 1981 de mogelijkheid voor door het strafbaar stel len van uitingen van racisme en vreemdelingenhaat. De Belgische overheid treedt op dat punt tot nu toe echter niet erg doortastend op. Zo trot seert een FDF-collega van Lismonde. burgemeester Ro ger Nols van Schaarbeek, al enkele jaren de officiële re gels door te weigeren nieuwe vreemdelingen in zijn ge meente in te schrijven, alhoe wel deze mensen daar alle wettelijk vereiste papieren voor hebben. De actiegroepen tegen het ra cisme vrezen dat de houding van zulke „nette" burgerlyke partijen als het FDF tegen over vreemdelingen de veel radicalere inzichten bij klei ne splintergroeperingen op de rechtervleugel, zoals de Vlaamse Militantenorde. al leen maar kan versterken. - A BESCHUIT DAT IS ALTIJD GOEIE MORGEN. ROME (Reuter) - De Italiaanse economie gaat sombere tijden tegemoet. Er zal nog meer moeten worden bezuinigd, zo bleek gisteren tydens een bijeenkomst van het Italiaanse kabinet. Het kabinet dient zich uit te spreken over de uitgaven van de overheid voor volgend jaar De minister van begroting, Giorgio la Malfa. heeft het kabinet cyfers voorgelegd waaruit blijkt dat er een periode aanbreekt waarin de eco nomie van Italië niet zal groeien. De inflatie zal sterk toenemen en het begrotingstekort wordt veel groter, Tydens een onderbreking van de kabinetszitting verklaarde de minister van industrie. Giovanni Marcora, tegenover verslaggevers dat de infla tie volgend jaar uitkomt op twintig procent en dat het begrotingstekort in de buurt van de 100.000 miljard lire (ongeveer 200 miljard gulden) zal komen, tenzij de regering maatregelen neemt Op het ogenblik bedraagt de inflatie in Italië op jaarbasis ongeveer zeven tien procent. Het tekort bij de overheid zal naar schatting 70.000 miljard lire (ongeveer 140 miljard gulden) bedragen. De doelstelling was een tekort van 50.000 miljard Ure (honderd miljard gulden) en een inflatie van zestien procent. Voor volgend jaar had de regering gemikt op een inflatie van dertien procent. In augustus viel de regering-Spadolini naar aanleiding van haar bezuini gingsplannen. Bij gebrek aan beter werden er gisteren wederom de toen uitgevaardigde decreten voor belastingverhogingen op onder meer benzine en bier uitgevaardigd. Die decreten zouden vandaag au Somatisch zijn vervallen, maar nu dient het parlement zich daar defini tief over uit te spreken. De Amerikaanse ambassadeur bondskanselier Helmut Schmidt t-Duitsland. Arthur Bur gisteren hartelijk afscheid NEW YORK (UPI/Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren een beroep op Israël gedaan de bezette gebieden te ontrui men in ruil voor vrede en tevens de Arabische landen opgeroepen deel te nemen aan het Camp David-proces. Deze oproep deed hij tijdens een rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties. hiermee op het voorstel dat Rea gan op 1 september deed om een nieuw begin te maken met on derhandelingen die moeten lei den tot Palestijns zelfbestuur op de westelijke oever van de Jor- daan en de strook van Gaza in sa menwerking met Jordanië. Shultz maakte duidelyk dat hij geen tegenspraak ziet tussen de rechten van Israël en van de Pa lestijnen. Israël zal alleen een duurzame vrede kunnen berei ken als ook de Palestijnen hun legitieme rechten kunnen ver werkelijken, aldus de minister. Maar aan de andere kant, zo be nadrukte hij, kan het Palestijnse volk alleen zijn idealen bereiken als ze Israëls recht erkennen om in vrede en veiligheid te leven. Minister Shultz gaf voor het eerst zijn algemene visie op het bui tenlands beleid van de Verenig de Staten sinds hij in juni Ale xander Haig opvolgde als minis ter van buitenlandse zaken. "Ik doe een beroep op alle betrok kenen om de uitdaging van pre sident Reagan te aanvaarden om het proces naar een echte vrede in het midden-Oosten te versnel len", zo zei Shultz. Hij doelde Amerikaanse mariniers begonnen gisteren op het strand bij Beiroet mijnen op te r heden is gisteren een marinier om het leven gekomen. Bij deze werkzaam-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9