Wegloophuis in de Steeds Welcome Burgerraadslieden gaan tot reorganisatie over y Pand aan Langebrug wordt 99schuiladres Sen met Ac/ank btadbheeld Twee Leidse nachten in teken van muziek VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Protest tegen bezuinigingen LEIDEN - Bezuinigen is heel moei lijk. Dat bleek gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Buurt- en club huizen, wijkcomités en andere instellingen op het sociaal-cultu rele vlak kregen de gelegenheid te ageren tegen de bezuinigings plannen van de gemeente. Geen van de ruim tweehonderd aanwezige personen die in deze sector vrijwilig of professioneel werkzaam zijn, vond het terecht dat zijn of haar instelling moest inleveren. Wethouder Peters (onderwijs en samenlevingsopbouw) en een negental raadsleden waren aan wezig om kennis te nemen van alle verhalen. De komende weken zal worden be keken waar het ontwerp-pro- gramma "specifiek welzijn" nog moet worden veranderd. Eind oktober zullen dan ook nog eens de raadscommissies maatschap pelijke aangelegenheden, en on derwijs en samenlevingsop bouw, de bezuinigingsplannen bekijken. Pas dan zal de gemeen teraad er goedkeuring aan kun nen geven. LEIDEN - De kleuters van de Clara Dozy school aan de Ou de Rijn zijn maandenlang bezig geweest met het maken van ge brandschilderde ramen. Van morgen hebben zij de bejaarden van het Meermanshofje hun zelf gemaakte cadeau overhandigd. Elk jaar maken de kleuters iets voor de bewoners van dit hofje. Dit om 3 oktober extra luister bij te zetten. Minder spreekuren LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden wil, nu het de laatste tijd te kampen heeft met grote drukte, zijn spreekuren gaan reorganiseren. Burgerraadsvrou wen Joset Mons en Coby Kroon brengen de vier spreekuren die tot nu toe per week werden ge houden terug naar twee. Voor de overige twee spreekuren zullen hulpvragers niet meer zomaar kunnen binnenlopen, maar moet een afspraak worden gemaakt. Met deze maatregel, die in de week van 11 oktober ingaat, lossen de burgerraadsvrouwen de drukte niet op. Wel bedoelen ze er wat service mee te verlenen aan de cliënten. De laatste tijd kwam het namelijk herhaaldelijk voor LEIDEN De ruim twintig krakers van een pand aan de Langebrug zijn hard aan het werk geslagen om het enor me huis geschikt te maken als wegloophuis. Bedoeling is het pand, dat eigendom van het rijk is, zodanig in te rich ten dat er telkens ongeveer tien 'weglopers' tegelijk in kunnen worden opgevangen. Voor de krakers een be hoorlijke karwei omdat het pand aan de Langebrug jaren onbewoond was en lange tijd alleen als opslagruimte heeft gediend. Het oprichten van een wegloop huis is eigenlijk een initiatief van het Jongeren Advies Centrum Leiden (JAL). Deze instelling houdt zich bezig met de opvang van jongeren in moeilijkheden en heeft ook tot taak om jonge ren, wanneer dat nodig is, een tij delijk onderkomen te bezorgen. Het gaat dan vaak om jongeren die wegliepen bij ouders of uit een tehuis en die in een gastgezin ondergebracht moeten worden. Het JAL kampt echter al gerui me tijd met een enorm tekort aan dergelijke 'schuiladressen'. Vandaar dat in januari van dit jaar een advertentie werd geplaatst met een oproep voor vrijwilligers die wilden helpen bij het opzet ten van een wegloophuis. De res pons was bevredigend en in fe- bmari sloeg een behoorlijke groep vrijwilligers aan het den ken over de opzet van een derge lijke voorziening. De gemeente stak echter een spaak in het wiel: de inmiddels opgerichte Stich ting Wegloophuis Leiden hoefde niet te rekenen op huisvesting of financiële steun van de gemeen te, zo oordeelde het gemeentebe stuur. Als argument voor dit be sluit werd het Daklozencentrum aangevoerd dat aan de Rem- brandtstraat zijn voltooiing na dert. Bezwaarschrift De vrijwilligers van de stichting lieten hét hier echter niet bij en dienden een bezwaarschrift bij de gemeente Leiden-in. Een be slissing daarover werd boven dien niet afgewacht: vorige week vrijdag kraakten de vrijwilligers het pand aan de Langebrug. Een actie overigens, waar ook het JAL volledig achterstaat. Een woordvoerder: "De situatie op het JAL is gewoon te bar gewor den. Soms moeten we tegen jon geren zeggen 'Sorry, ga maar weer terug naar huis'. We moeten de mensen soms gewoon de straat opsturen bij gebrek aan schuiladressen''. meester, commissaris van politie en officier van justitie zal nu moeten uitmaken of de krakers in het pand aan de Langegracht mogen blijven - ook de financiën zijn nog een voorwaarde voor het welslagen van het wegloophuis. Na de aanvankelijke weigering van de gemeente subsidie te ver lenen, wil de Stichting Wegloop huis Leiden nu nog eens met haar gaan onderhandelen, even als met de gemeentelijke sociale dienst. Verder willen de vrijwilli gers verschillende fondsen gaan aanschrijven voor subsidie, ter wijl de stichting voorlopig draait met leningen van de medewer kers zelf, de opbrengsten van een recent feest en wat geld van de jongerenvereniging Augustinus. Verbazing ADVERTENTIE maar voor de baby er is, gaat it een dagje winkelen bij Welcome. positiemode baby uitzet - kleertjes tot m. J16 kinderwagens babykamers speelgoed autostoeltjes kinder stoelen wandel wagens kinderkamers (o.a. doorgroeisysteem) eten over Welco y i WMUmm \u.u. uuurgrue Centrum voor Moeder Kind J ^S^Oosteinderweg 249. 1432 II ialsmeei Telefoon 02977-20882JP Maandagochtend gesloten - Vrijdag koopavond JV Afscheid van adjunct Endegeest LEIDEN/OEGSTGEEST - Na op een haar na 25 jaar in diëtist te zijn geweest van het Psychiatrisch Ziekenhuis E'i degeest heeft mevrouw A.N. Notenboom gistermiddag af scheid genomen. Mevrouw Notenboom is bij Endegeest in ruim 24 jaar opgeklommen van verpleegkundige via af delingshoofd tot adjunct-di rectrice, een functie die ze de laatste tien jaar uitoefende. Daarnaast maakte mevrouw Notenboom gedurende haar Endegeest-periode deel uit van verschillende commis sies. Zo was ze adviseur van de bestuurscommissie en le verde ze een belangrijke bij drage aan de reorganisatie van Endegeest. dat mensen meer dan een uur in de wachtkamer zaten voor ze aan de beurt kwamen. "Voor de men sen is dat irritant Wanneer je ie dereen voldoende aandacht wilt geven mag dat niet te gehaast gaan en mag er ook geen druk op de mensen zijn. Met een volle wachtkamer bestaat die kans wel". Daarom bestaat er voor cliënten die rekening hebben te houden met school- of werktij den nu de mogelijkheid een af spraak te maken Ook kan iedereen toch nog gewoon op een open spreekuur blijven komen. Volgens de burgerraads vrouwen is dat nodig "omdat sommigen er prijs op stellen te weten van dan en dan kan ik in ieder geval terecht. Bovendien hebben sommige mensen tele foonvrees en kunnen er moeifijk toe komen een afspraak te ma ken". De drukte van de laatste tijd is vol gens Mons en Kroon vooral te wijten aan de economische re cessie. "Er komen steeds meer werklozen en dus krijgen we ook steeds meer vragen over uitke ringen. Ook zijn er mensen met betalingsproblemen en veel moeilijkheden in verband met huisvesting. Je moet bovendien niet vergeten dat we hier niet al leen zitten om de vragen aan te horen. Het streven is iedereen binnen een week te helpen, maar dat kan tegenwoordig nog wel eens uitlopen. We moeten urgen ties gaan waarderen, dat wil zeg gen: degene met de grootste moeilijkheden het eerste hel pen". Ook de huisvesting van de burger raadslieden, aan de Koornbrug- steeg als het ware tegen het stad huis aangeplakt, is niet ideaal te noemen. Beide burgerraadsvrou- wen kunnen niet tegelijk spreek uur houden, omdat er maar één geluidsdicht kamertje is. In het andere zou de hele wachtkamer naar andermans problemen kun nen meeluisteren. Een andere geschikte huisvesting, net zo centraal en makkelijk te berei ken, is echter moeilijk te vinden omdat de huur niet veel hoger mag zijn. De burgerraadsvrouwen zijn vanaf 11 oktober alsvolgt te bezoeken: op maandagochtend van elf tot twaalf uur en donderdagavond van half zeven tot acht uur blijft er zoals gewoonlijk open spreek uur. Op dinsdag en woensdag moet er echter voortaan een af spraak worden gemaakt (tele foon 254142). Tussen elf en half een kunnen er dan worden geholpen. Overigens heeft raadslid Hoekema (D'66) in een brief aan wethouder Schoute zijn verbazing over de weigering van de gemeente uit gesproken. Hij vraagt zich af waarom de aanvraag van het wegloophuis nooit in de commis sie maatschappelijke aangele genheden ter sprake is gekomen. Volgens Hoekema had iets tege moetkomender op het initiatief gereageerd kunnen worden, "want elke poging het tekort aan opvangadressen op te heffen, moet in beginsel positief worden benaderd". Hoekema vraagt zich verder af of de Stichting Weg loophuis Leiden niet kan samen werken met al bestaande voor zieningen en of er geen gemeen telijk pand is dat toch niet wordt gebruikt en door de vrijwilligers kan worden opgeknapt. Wanneer het wegloophuis gaat draaien, zal het nauw contact houden met het Jongeren Advies Centrum Leiden. Ook zal dezelf de werkwijze als waar het JAL zich van bedient, worden aange houden. Jongeren die zijn weg gelopen, bijvoorbeeld vanwege ruzie thuis, kunnen het wegloop huis tegen die tijd telefonisch be reiken. Ook kunnen ze via het JAL worden doorverwezen naar het pand aan de Langebrug. Franciscustocht op 3 oktober LEIDEN - Ter herdenking van de geboorte van Franciscus van Assisi, in 1182, wordt zondag 3 oktober een voettocht gehouden. De organisatie hiervan is in handen van het Comité Franciscus van Assisi 800 jaar. Het gaat om een gecombineerde voet- en puzzeltocht langs plaatsen waar volgelingen van Franciscus in Leiden hebben gewerkt of nog steeds werken. Het puzzelgedeelte is alleen voor jongeren bestemd, maar de route is voor iedereen gelijk. Deelnemers kunnen tussen een en drie uur op drie punten starten: de Herensingelparochie, de Haagwegparo- chie (Leonardus) en de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. In de Romanuszaal is bovendien een tentoonstelling te zien van beelden, tekeningen, prentjes, schalen en allerlei andere zaken van Sint Francis cus, die parochianen in huis hebben. r zijn 'jaren zestig-handeltje' in de Kraaierstraat. Scheiding Aan de r r hangt een oude recla me van Brylcreem. Kapper Rinus Visser vertelt: "Toen ik net in de zaak zat, kwamen ze daarmee langs. Ik zei: hang maar op". Iets meer dan twintig jaar is het nu dat Vis ser zijn eenmansbedrijfje be gon om er gisteren definitief een punt achter te zetten. De tijd lijkt in al die jaren aan zijn kapperszaak te zijn voor bij gegaan. Geen duur coiffu- re-gedoe in de Kraaierstraat. Visser: "Modern ja, het zal wel, maar mij zegt het niks". Bij Visser werd kortom haar geknipt en geen hair gesty- led. En dat voor een ouder wetse prijs: 14 gulden lang haar, 13 gulden gedekt en tien gulden voor 65 plussers. Het legioen waar Rinus Vis ser nu ook tot is toegetreden. Die schappelijke prijzen maak ten dat zijn kappershandel van buurtzaak uitgroeide tot 'knipwinkel' waar econo misch denkenden uit de hele stad naar toekwamen, veelal aow-ers. Zelfs op de laatste dag zit de 'wachtkamer' nog vol. Visser belandde op 13-jarige leeftijd in het kappersvak, dat was bij De Tombe aan de Oude Herengracht in het kappersvak. "Ik kom uit een familie van kappers en sla gers", zegt hij. "Allemaal met het mes bezig". Hij begon zijn kapperscarrière als inze- perdje: mensen die gescho ren moesten worden ("Dat gebeurde toen nog, nu niet meer"), bediende hij van schuim. Na in de kappershiërarchie ver der te zijn opgeklommen, be gon hij begin zestig zijn een mansbedrijfje. En een een mansbedrijfje bleef het tot en met gisteren. De buurt heeft nu in stijl afscheid van hem genomen. Slingers hingen gisteren voor de etalage plus teksten als 'Afscheidsaanbie- ding: 2x knippen, lx betalen'. "Ach ja, stelletje pestkoppen zijn het", glimlacht Visser. "Maar eerlijk is eerlijk: een geintje hoort er bij". B.J. Aasgieren Sinds lange tijd was het giste ren weer eens een drukte van belang in de Menken-ijshal aan de Vondellaan. Een lijke gebeurtenis was het ech ter niet waar het volk giste ren massaal voor te hoop liep Op last van de belasting dienst werd namelijk zo'n het laatst. beetje alles wat aan 'roeren de-goederen' los en vast zat aan de hal bij executie ver kocht. Eigenlijk was het een triest ge zicht: de kantine van de ijshal propvol aasgieren die met de kantoorinventaris, een grote partij schaatsen en de snack barinboedel aan de haal gin gen, voor een koopje natuur lek. Volgens woordvoerder Kool van de Westland Utrecht hy potheekbank wil de belas tingdienst, die beslag op de hal heeft gelegd, pakken wat er nog te pakken valt. Kool beweert dat hij heeft moeten praten als Brugman om te voorkomen dat bijvoorbeeld ook de 'ijsmakers' bij opbod werden verkocht. Op het laat ste moment werden deze arti kelen van de verkooplijst af gevoerd zodat de ijshal hoogstwaarschijnlijk toch aanstaande zaterdag 'ge woon' opengaat. Met de EMIJ als nieuwe be heerder en de hypotheek bank in de rol van toezicht houder. Maar met de exectutie-verkoop van gisterochtend is het nieu we en vermoedelijk laatste ijsseizoen wel erg triest inge- Leip gezicht De meest belachelijke rages zijn er al overgewaaid, uit het 'land van de ongekende mo gelijkheden'. De jongste dis- co-ldck in de Verenigde Sta ten is het swingen met twee zwiepende 'satelliet-bollen' op je kersepit. Het wachten is nu op de eerste disco gangers die zich met een vliegende schotel voor New York's be roemdste disco, 'Studio 54' laten afzetten Reisbureau-eigenaar Rob Dam werd onlangs in New York met de 'satelliet-bollen' ge confronteerd. Hij signaleerde ze ook al in Londen. Dam heeft de de zogenaamde 'hoofdantennes' nu in eigen land geïntroduceerd Z'n reisbureau aan de Haarlem merstraat staat vol dozen met hoofdantennes: 'Made in Tai- De Leidse 'handelsreiziger' wil er graag wat bijverdienen want zo geweldig gaat het in de reisbureau-branche nu ook weer niet. Daarom heeft hij voor 3 oktober 'satellieten' laien drukken met aan de ene kant de afbeelding van een hutspot en aan de andere kant de tekst: 'Leiden 3 okto ber 1982' Zelf vindt Rob Dam z'n eigen voelsprieten maar "een leip gezicht", maar hij hoopt na tuurlijk dat Leiden massaal 'ontzet' gaat vieren met zwie pende hutspotten op het hoofd. Kijken wie er zo leip of beneveld is J V zet.. J.V LEIDEN - De derde Leidse Beat- nacht die morgen in de Stadsge hoorzaal wordt gevierd, is wat de bezetting betreft minder Leids dan de voorgaande twee edities zodat het onderhand deze toe voeging nauwelijks meer ver dient. Ook de kwalificatie Beat- nacht wordt geweld aangedaan door optredens van Hawaise 'hoela hoela danseressen' en het inpassen van onder meer een vi deoshow Toch ziet het programma dat orga nisator Henk van Leeuwen in el kaar heeft gedraaid er best inte ressant uit om 21 00 bijt de re gionale formatie The Ox het spits af, gevolgd door de Runaways. Verder meldt het programma op tredens van de Leidse Namby Pambies, Marvels (de nieuwe groep van ex Blue Planet-bassist Peter Wassenaar) en het van de recente top 40-hit 'Laat mfj maar alleen' bekende Toontje Lager uit Den Haag. De afsluiting van de Beatnacht wordt om ongever kwart over twee 's nachts, tradi tiegetrouw, door The Shoes ver zorgd Door een 'voetbalongeval' van een van de muzikanten is het geplan de optreden van het in de Leidse cafes furore makende Number Four komen te vervallen. Ver vanger is de eveneens Leidse Ca- bood leband. In de Pieterskerk komt onder de naam De Nacht van Leiden op 4 oktober al een vervolg op de Beatnacht Hier staan op het pro gramma optredens van onder an dere The Dutch Swing College band (aanvang eerste 'set' onge veer 22.00 uur), de Dolly Dots (aanvang 22 45- uur) en Anita Meyer (aanvang rond half één 's nachts). Voor de afsluiting van deze door Will Luikinga gepre senteerde avond zorgt Tanga, een band die Braziliaanse óarna valsmuzick brengt. Zowel de Beatnacht als de Nacht van Leiden beginnen om 20.00 Schumacher onderscheiden LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft gistermiddag de ko ninklijke onderscheiding Offi cier in de Orde van Oranje Na ssau uitgereikt aan J G. Schuma cher, de scheldend directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Ld den Schumacher kreeg de koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum en tevens zijn afscheid uit de over heidsdienst. De 63-jange Schu macher maakt gebruik van de VUT-regeling Mishandeling LEIDEN - Een 24 jan ge Leidenaar is vannacht omstreeks half één op de Hooglandse Kerkgracht mishandeld door een paar jonge ren Hij werd naar het AZL ver voerd. omdat hij klaagde over pijn in de maag tTM k Een 12-jang jongetje werd gister middag in d- Hi. h.i i 1 l'il ,.traai geslagen door een paar jongens, die geld van hem wilden hebben Volgens de politie liep het jon getje geen dusdanige verwondin gen op dat hu naar het AZL moest worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3