Union op rand afgrond verder -C HulpCanada voor olieconcern Dome RSV wil kolengraafproject lozen Beurs Amsterdam kort zakelijk Hoechst-chemie voor kwart naar Koeweit Boze Dienstenbond schort overleg met Bijenkorf op "Zwarte bladzij" ligt nog open Korter werken: FNV wil harde afspraken VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Pluimvee-industrie De Franse pluimveefokker Institu te de Selection Animale SA te Lyon en Handelsmaatschappij Plumex BV te Zuidwolde (Dr.), Nederlands grootste exporteur van broedeieren inet 100 min stuks omzet per jaar, hebben sa men I.S.A. Nederland opgericht. I.S.A. Nederland zal het dwerg- slachtkuikenmoederdier Vedet te in Nederland produceren voor de Nederlandse. Belgische en Duitse markt, aldus I.S.A. Dwerg-slachtkuikenmoederdieren zijn een nieuwe ontwikkeling in de produktie van kippevlees. Door gebruikmaking van dwerg genen worden de produktiekos- ten van panklaar pluimveevlees aanzienlijk verlaagd. In Frank- rijk wordt deze produktiewijze al op grote schaal toegepast. Alle fokkers van slachtrassen tonen grote belangstelling voor deze nieuwe ontwikkeling. Scheepsbouw In de eerste helft van dit jaar heb ben de scheepswerven in Japan bestellingen ontvangen voor de bouw van schepen van tezamen 2,46 miljoen brutoton, 45 procent minder dan in de overeenkomsti ge periode van 1981, zo heeft de Japan Ship Exporters' Associa tion meegedeeld. Het gevolg hiervan is dat het Japanse aan deel in de wereldscheepsbouw is verminderd van 54,9 tot 47,4 pro cent. Over de hele wereld werden in de eerste helft van het jaar schepen van 6,23 miljoen brutoton be steld, 36 procent minder dan vo rig jaar in die periode. In West- Europa verminderden opdrach ten met zestig procent tgt 980.000 25,1 tot 15,7 procent. 2ns de Japanse de vermindering van de op drachten te wijten aan het inzak ken van de vraag naar schepen voor gestorte lading. De wereld vraag verschuift van die schepen naar andersoortige vrachtsche pen zoals schepen voor het ver voer van laadkisten. Slavenburg's FRANKFORT (ANP) - Het groot ste chemische en farmaceutische concern in West-Duitsland, Hoechst AG. is voor bijna een- kwart in handen van Koeweit ge komen. Dat heeft president-di recteur prof. Rolf Sammct beves tigd. De minister van olie van Koeweit, Al Chalifa al Salam, had hem kort geleden medege deeld dat Koeweit een belang van "ruim 24 procent maar zeker minder dan 25 procent" had ver worven en daarvoor bij banken en andere financiële instellingen 1,4 miljard mark (1,54 miljard gulden) had betaald. Koeweit beschouwt de deelne ming niet als een belegging maar als een mogelijkheid om zijn be zit aan grondstoffen voor de che mische industrie te combineren met de technische kennis en de afzetfaciliteiten van Hoechst. Het Arabische land wil volgens Sammet ook in de raad van com- Economie missanssen worden vertegen woordigd, overeenkomstig de omvang van zijn aandelenbe- lang. Aandeelhouders van Hoechst zul len voor het lopende jaar reke ning moeten houden met een verlaging van het dividend; over 1981 bedroeg het zeven mark per aandeel van vijftig mark nomi naal. Naar Sammet zei laten de slechte gang van zaken in chemi sche produkten en de stijging van de verliezen od het gebied van kunststoffen betaling van een onveranderd dividend niet toe. De produktie in de hele Duitse chemische industrie zal dit jaar zeker tien procent kleiner uitvallen dan in 1981. Hoechst AG heeft blijkens gege vens van Sammet in de eerst ne gen maanden van dit jaar een omzet gemaakt van 9,3 miljard mark, twee procent minder dan in het overeenkomstige tijdvak van vorig jaar. zowel op de Duit se markt als in het buitenland. Doordat de afzet steeds kleiner werd zakte het gebruik produktievermogen tot procent met een dieptepunt van zestig procent in augustus Dat heeft do winst beïnvloed. Hoechst heeft over 1981 een winst van 905 miljoen mark ge boekt. Hoechst voert een zeer restrictief personeelsbeleid en werkt in een aantal fabrieken met verkorting van de werktijd. Begin oktober hebben 3200 werknemers bij het concern daarmee te maken De investeringen van Hoechst zul len in 1983 ongeveer twee mil jard mark bedragen, iets meer dan de afschrijvingen van 1,9 miljard mark Het zwaartepunt komt te liggen bij gewasbescher mingsmiddelen en farmaceuti sche produkten. Ongeveer ze ventig procent van het investe ringsbedrag komt ten goede aan bedrijven in de bondsrepubliek. UTRECHT (ANP) - De Dienstenbond FNV heeft het overleg met de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) over de aangekondigde reorgani satie van 1.500 arbeidsplaatsen bg de diverse KBB-ondcrdelen opge schort. Dit, omdat volgens de bond na maandenlang onderhandelen de raad van bestuur van KBB niet bereid is gebleken een degelgke finan ciële onderbouwing van de reorganisatieplannen te geven Bovendien blijkt de directie al te zijn begonnen met reorganiseren De Diensten bond weet nog steeds niet of KBB de voorgenomen reorganisaties wel kan financieren, en wat de gevolgen voor de toekomst van het concern zijn. i de Dienstenbond FNV Volgens deze week aan de bonden toege- ere gegevens over de reorganisatie ?r langere tgd vergen. KBB wil de i in 1984 weer uit de rode cgfers te KBB is "verbaasd" over de stap 1 concemwoordvoerder W Peters* zegd. dat in de loop van oktober r komen. Het complete plan zal reorganisatie in 1983 doorvoeren. i het verdwijnen vai In totaal gaat het ZWOLLE (ANP) - Met de benoeming van twee nieuwe commissarissen in de woensdag gehouden jaarverga dering van Unikap (Union) is de "oude" bestuurstop van deze fietsenfabriek nu bijna geheel vervangen. Slavenburg's Bank heeft in de eer ste helft van dit jaar een resultaat bereikt van 159,9 miljoen gulden, vrijwel evenveel als in de eerste helft van 1981 (160 miljoen). De kosten (afschrijving op vaste ac tiva) bedroegen 118 miljoen (113,2 miljoen in 1981). Aan de voorziening algemene risico's (stroppenfonds) werd een bedrag van 32 miljoen toegevoegd, tef- wijl voor belastingen 2,5 miljoen werd gereserveerd. Uitkering van dividend kan voor lopig niet worden verwacht, re kening houdend met de ongun stige conjunctuur en het op ver dere financiële versterking ge richte beleid. De post overige las ten daalde van 33,4 naar 32 mil joen door verbeteringen in orga nisatie en efficiency. Pandbrieven Rabo De Rabohypotheekbank stelt per 1 oktober uit afgifte verkrijgbaar 9,5 pet pandbrieven 1982 per 1987-1990 tegen de koers van 98,5 pet (effectief rendement 9,82 pet). Per dezelfde datum wordt de afgifte van de 10,5 pet pand brieven 1982 per 1987-1990 ge staakt, aldus de bank. Groenteveiling, vrijdag 1 okt. 1982. Aardappelen 0,22-0,25; andijvie 0,49—0,69; pronkbonen 1,05—1,20; snij bonen 2,50-2,60; stambonen 1,50-1,45; kroten 0,29-0,30; Chinese kool 0,38-0,48; prei 0,58-1,08; spinazie 0,22—0,41; spruiten A 0.71-0,73; sprui ten B 0,71-0,88; spruiten C 0,58; sprui ten D 0,43-0,90; uien 0,21-0,62; was- peen 0,17; winterpeen 0,22-0.45; witlof 1,05-1,20; meloenen 1,60-2,40; bloem kool 6 per bak 0,85-1,35; bloemkool 8 per bak 0,55-0,65; knolselderij 0,65—0,81; sla 0,46—0,56; bleekselderij 0,14-0,38; bospeen 0,79—1,23; peterselie 0.25-0.39; radijs 0.17-0.27. selderij 0,13—0.36; paprika st. 0.35—0,67. Nadat in 1980 directeur Suur moest verdwijnen, volgden in 1981 commissaris annex groot aandeelhouder E. Harmsen en de opvolger van Suur, B.C. Dunn, die eveneens van zijn directeurs functie werd ontheven. Woens dag traden dus de commissaris sen W. Smit en mr. W.O. Koenigs af. Unikap wil nu weer naar de toe komst kijken. De jaren '80 en '81, "een zwarte bladzij uit de ge schiedenis van het bedrijf', moe ten werden vergeten, zo werd van achter de bestuurstafel ge zegd. Maar de periode van malversaties, foutief beleid en juridische ge vechten kan nog niet worden af gesloten. Zo loopt er nog een strafzaak tegen oud-directeur Suur, die er van verdacht wordt Unikap voor 1 miljoen te hebben benadeeld. Bovendien balan ceert de fietsenfabriek nog steeds op de rand van een faillis sement. De feitelijke leiding is in handen van bewindvoerder B.J. Verbrugge, sinds het bedrijf een jaar geleden werd gedwongen tot het aanvragen van uitstel van be taling na het incasseren van 10,8 miljoen gulden verlies in 1981. Ook in de eerste helft van dit jaar Wat oud is nog verlies te verwachten: on geveer vier miljoen. Opnieuw zullen 52 arbeidsplaatsen verval len. Verschillende aandeelhouders kwamen gisteren opnieuw met kritiek op de commissarissen. De twee aftredende Nederlandse commissarissen men name werd verweten, dat ze te weinig toe zicht hadden gehouden. Mede CALGARY (Reuter/UPI) - De in moeilijkheden verkerende Canadese oliemaatschppij Dome Petroleum is het met de Canadese regering en vier banken eens geworden over financiële hulp tot een totaal bedrag van een miljard Canadese dollar (ongeveer 2,25 miljard gulden) en over een nieuw aflossingsschema voor de omvangrijke schuld van de maat schappij. Een desbetreffende overeenkomst is woensdag ondertekend, zo heeft Dome bekendgemaakt. De banken en de regering nemen ieder de helft van het bedrag van een miljard dollar voor hun rekening. Het gaat bij de banken om Toronto Dominion Bank, Canadian Imperial Bank of Commerce, Royal Bank of Canada en Bank of Montreal. Dome is in financiële problemen geraakt doordat de maatschappij de afgelopen jaren omvangrijke leningen heeft afgesloten voor de finan ciering van ambitieuze expansieplannen. Vooral de overneming van Hudson's Bay Oil and Gas Company eerder dit jaar bleek te veel van het goede. De totale schuld van Dome bedraagt naar schatting 6,6 mil jard Amerikaanse dollar (omstreeks achttien miljard gulden). Daarvan moest uiterlijk op 30 september 1,1 miljard dollar worden afgelost aan de genoemde vier banken. Voor de schuld is nu dus een nieuwe aflos singsregeling getroffen. hierdoor zou het bedrijf met fi nanciële en bestuursproblemen te maken hebben gekregen. Aan de twee Franse commissaris sen werd te weinig inbreng ver weten, mede door het taalpro bleem. De heren L. Laccourreye en M. Vilmer zijn overigens de enigen, die van het "oude be stuur" zijn overgebleven. Zij ver tegenwoordigden de Franse mo tor- en rijwielfabnek Motobeca- ne, die een belang van 27 pet. in Unikap heeft. Maar ook van hen zal er maar één overblijven, want het totale aantal commissarissen komt op drie, zo bleek verder in de jaarvergadering. ook aanwezig bij de heer B.C. Dunn. Deze oud-di recteur, die als aandeelhouder aanwezig was, vindt het niet te recht, dat alle schuld voor het in zakken van de verkoop op het "branche-vreemd gaan" wordt geschoven. "Het is fout om alles weer terug te draaien, want hier door wordt omzetverlies gele den". Unikap ging in 1980 over tot het le veren van merkfietsen aan wa renhuizen. De fietsenhandelaren keerden zich hier fel tegen. Vol gens de huidige Unikapleiding was het branche-vreemd gaan een fout, die vorig jaar veel afzet heeft gekost. Sinds 1 oktober vo rig jaar wordt nog uitsluitend aan de vakhandel geleverd. De feitelijke leiding in het bedrijf is thans in handen van mede-be windvoerder B.J. Verbrugge. Door de financiële problemen werd Unikap eind vorig jaar ge dwongen tot het aanvragen van uitstel van betaling, dat in juni definitief werd verleend tot me dio 1983. In 1981 werd een verlies geleden van 10,8 min. Tegen oud-directeur Suur loopt nog een strafzaak. Hij zou Unikap via malversaties voor ca 1 min. be nadeeld hebben. In Brussel als gevolg van de spoorwegstaking gestrande toeris ten, krijgen van een stat ionsbe ambte alternatieve reissuggesties aangeboden. De staking ontwricht te gisteren het verkeer in Belgie. De wegen waren overvol. Rond Brus sel werden files gemeten met een lengte van 15 kilometer. De staking, die 24 uur heeft ge duurd, is een teken van verzet te gen de plannen van verkeersminis ter De Croo, die banen wil schrap pen. De stakers eisten loonsverho ging en verzekerde werkgelegen heid. Vandaag verliep het treinver keer in Belgie weer normaal. BP vindt gas in Noordzee AMSTERDAM (ANP) Bntsch Petroleum Explora tie Maatschappij Nederland, die optreedt als operator voor een groep van acht interna tionale maatschappijen, heeft gas gevonden in blok P2. ge legen in het Nederlandse continentale plat, ongeveer 65 km. ten noordwesten van Den Haag. De put, die werd geboord door het booreiland Gilbert Rowe, produceerde bij een test in het rotliegendes zandsteen 0,6 miljoen kubieke meter gas per dag. Verdere boring is volgens BP noodzakelijk om na te gaan of de vondst commercieel winbaar is. UTRECHT (ANP) - De FNV wil nationaal met de werkgeversor ganisaties afspraken maken over omvang en tempo van de ar- beidstijdverkonng (ATV) en over de kosten. Alleen op die ma nier kan worden bereikt dat het in zoveel mogelijk bedrijven te gelijk komt tot een systemati sche aanpak van een verdeling van het beschikbare werk. Dat zegt het FNV-bestuur in een discussienota die aan de orde zal komen op een FN V -congres in oktober over mogelijkheden en problemen die arbeidstijdsver korting biedt. Ook de overheid zal ATV moeten steunen Niet via wettelijke voorschriften, maar door ten eerste als grootste Nederlandse werkgever het voorbeeld te geven Voorts door technische en organi satorische problemen te helpen oplossen via subsidies aan be drijven. Ook zou de overheid be sparingen op ww-uitkenngen kunnen belonen via lagere pre mies. Ook oppert het FNV-be stuur de mogelijkheid dat de overheid als een soort stok ach ter de deur van de bedrijven me dewerking aan ATV moeten ei sen als voorwaarden voor over heidssteun. In de FNV-vakbondskrant zegt FNV-beleidsmedewerker drs. Martin van Rossum dat arbeids tijdverkorting op grote schaal onafwendbaar is Anders komen er elk jaar 150 000 nieuwe werk lozen bij. Een ATV van tien pro cent in vier jaar zou tussen de 200 000 en 300 000 nieuwe banen kunnen opleveren Daarom is ATV sowieso al nodig om voort gaande massa-ontslagen te voor komen en om verder verlies aan arbeidsplaatsen zoveel mogelgk te beperken, aldus Van Rossum. Van Rossum zegt dat tien procent korter werken in het algemeen niet hoeft te betekenen dat de werknemers ook automatisch tien procent koopkracht in moe ten leveren. In de eerste plaats is er verschil tussen bruto- en net toloon Bovendien kunnen er "inverdieneffecten" optreden. Als er meer mensen werk vinden kan er worden bespaard op ww- uitkeringen of belastingen, het ziekteverzuim kan omlaag Bankroet dupeert vooral kinderen: geen t-shirt HILVERSUM - Het faillisse ment van het uit Londen ope rerende managementkantoor Berti Produkt Marketing Ltd. is er de oorzaak van dat enkele duizenden kinderen uit Nederland, België, Zwe den, Finland en Denemarken na vele maanden nog niet in het bezit zijn van een T-shirt van de hardrockformatie Iron Maiden. Wel heeft het mangementkantoor vele tien duizenden guldens ontvan gen voor deze niet geleverde shirts. Uit het gehele land zijn bij de politie klachten over deze zaak binnengekomen. Het management van de har drockformatie heeft de Hil- versumse platenmaatschap pij EMI gisteren per telex be richt dat de popgroep alle fi nanciële verplichtingen zelf op zich neemt. Ambitieus plan kostte al 300 miljoen gulden ROTTERDAM (ANP) - Het Rijn- Schelde-Verolme (RSV)-concern onderhandelt momenteel over de verkoop van de belangen in het Amerikaanse kolengraafpro ject. De woordvoerder van het project zei dat het gaat om een groep "vooraanstaande inves teerders" in de VS. In het belang van de besprekingen, die al enige tijd gaande zijn, wil RSV geen nadere mededelingen doen. De woordvoerder wilde ook niet zeggen of de gegadigde gezocht moet worden in de kringen van Amerikaanse partners in het pro ject. Volgens de RSV-zegsman was het de bedoeling over de pogingen om het project af te stoten mede delingen te doen in het halfjaar bericht, dat volgende week ver schijnt. Bij RSV wordt betreurd dat de plannen van het concern met het kolengraafproject "zijn uitgelekt". Overigens deelde ïr A. Stikker, voorzitter van de raad van bestuur, in juni tijdens de jaarvergadering al mee, dat de gang van zaken rond het ambi tieuze kolengraafproject aller minst reden gaf tot optimisme Het kolengraafproject van RSV in Amerika werd enige jaren gele den met veel optimisme wereld kundig gemaakt. De bij Wilton en RDM vervaardigde kolengra- vers werden echter niet in de aantallen verkocht, waarop was gerekend. De belangrijkste oor zaak van het niet goed op gang komen van het project, was het ineenstorten van de steenkool- markt. Verder was er sprake van aanloopproblemen, die kostbare wijzigingen in de apparatuur noodzakelijk maakten In het jaarverslag over 1981 sprak de directie van RSV nog de ver wachting uit, dat het project van af 1982 een groeiende bijdrage zou gaan leveren aan de resulta ten van het concern Die progno se is niet uitgekomen RfcV heeft tot nu toe een bedrag van onge veer 300 mifjoen gulden in het Amerikaanse project gestoken Eerder deze week werd bekend dat regenngs waarnemer Molken- boer een onderzoek instelt naar de gang van zaken rond het ko lengraafproject Dat onderzoek loopt naast de studie, die RSV zelf in opdracht van minister Terlouw van Economische Za ken verricht naar de toekomst mogelijkheden van de verschil lende onderdelen van het zwaar door de overheid gesteunde con- De resultaten van deze zogenoem de sterkte/zwakte-analyse wor den in de loop van volgende week aan piinister Terlouw over handigd VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Rolinco 211,00 208,50 Horento 168,20 168,10 Unilever 163.80 163,10 ACTIEVE Volker Ste vin US 25 7? AANDELEN w™ 72-°° BINNENLANDSE AANDELEN Dell MIJ DesMtis 147.50 146.00 344.00 343.00 IÏ3S SS BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD SF Dimckraaflllaoi S3! 0»»l Bhillinc'lOU' 15 «J 1S.7J S3S- sus Beursovcfzlcht AMSTERDAM Ondanks het feit dat de Dow Jones index in Ame rika beneden de 900 grens is te rechtgekomen. was er op het Damrak vrgdag van grote schade geen sprake De handel was rus tig en de meeste noteringen ble ven dicht in de buurt van de don derdag bereikte lagere koersen. koers van dit fonds ruim een gul den lager op 163.2(1 Koninklij ke OUe werd veertig cent goed- koper op 87.50 en KLM twintig schuivingen voor Volker was 0.7U beter op 25.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23