Alphens bridgepaar naar de Olympiade ■C 3= Anest hesist n aag maar één p atiënt 1 >ewaken Gezondheidsraad bevestigt het pleidooi van prof. dr. Smalhout nar cos* Vrouw (41 iialf jaar in coma l«SS-w,«S5 "'V °sa '4 SSassaA. ^er alt edische Anesthesie een jong specialisme Marjorie Mulder: ,,Het is een grote eer" Bijna tien jaar nadat zijn inaugurale rede 'De dood op tafel' zoveel stof deed opwaaien wordt prof. dr. B. Smalhout door officiële medische kringen in zijn geruchtmakende woorden gesteund. Een anesthesist moet in principe 'slechts' één operatie-patiënt tegelijk bewaken, zo oor deelt de commissie van de Gezondheidsraad, na zich ja renlang over deze materie te hebben gebogen. Het z.g. ééntafelsysteem, waarvan Smalhout al die jaren een vurig pleitbezorger is geblevenzou ve le ongelukken tijdens de operatie kunnen voorkomen. Dat geeft de commissie ook toe. Een analyse van de recente anesthesie-onge- lukken leert haar dat in de mees te gevallen de anesthesioloog op het kritieke moment niet zelf bij de patiënt aanwezig was. Ter wijl zijn aanwezigheid gezien de aard van de verdoving wel nood zakelijk zou zijn geweest. Helaas kan het bepleite systeem niet worden ingevoerd. Daar voor zijn doodeenvoudig te wei nig anesthesisten beschikbaar. Daarom pleit de commissie van de Gezondheidsraad voor een tussenoplossing. Ze stelt als abso lute voorwaarde dat één anesthe sist aan maximaal twee tafels te gelijk werkt. De anesthesist moet zélf de in- en uitleiding (de 'ver- doving' en het 'wakker maken') verzorgen. Varia VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Fout bij narcost^ „STERDAM ICPDJ - E,.„ 'rouw l,J fout lilden^ fcr. r» "I eon halfjaar ufcoma^nh^f'a1'*^ - 'n„D.c vrouw '■'•«.r daar ,p Ue vrouwkrcccda.,rVr,% O 4 S'.g 2"ursl0fsvbr(k. V tol onherstelbaar ho J*4?«e.°4fo, <0 A, familieleden van dc tot nu toe verp<- ,s> <Vi cfSoj. eenvering De officier var 'natellen v V tr °r V O» o- horen. 'V J'v, '?i. ,7'*,..?/'/. ,W —d k. 0 ''r, v7<r. V't-V V lOl^jeltlttr rgk.t hsico s *e!ÏÏi Tep°ell0f'beUt BSK Nog altijd wordt het pu bliek opgeschrikt door alarmerende berichten over ongelukken tijdens operaties. Voor straf- en tuchtcolleges dienen re gelmatig zaken, nadat na bestaanden klachten in dienden tegen behande lende artsen. Een nog al tijd onbekend aantal pa tiënten overlijdt een zo genaamde 'natuurlijke dood' als gevolg van een narcose-fout. Anderen komen nooit meer bij uit hun verdoving en zijn ge doemd het leven verder als kasplantje te slijten. Hun aantallen zijn onbekend. Pro fessor Smalhout noemde in zijn geruchtmakende rede het aantal van tweehonderd patiënten per jaar dat als gevolg van fouten bij de narcose vóór, tijdens of na een operatie overlijdt. Een getal dat hij samenstelde uit voornamelijk buitenlandse studies, omdat ge gevens vanuit Nederlandse zie kenhuizen ontbraken. In november 1972 werden door twee leden van de Eerste Ka mer, de heren Polak en Zou tendijk. vragen gesteld naar aanleiding van de inaugurele rede van prof. dr. B. Smal hout, getiteld 'De dood op ta fel'. Deze vragen leidden toen tot het ipstellen van een sub commissie van de Gezond heidsraad. Deze commissie zou gaan onderzoeken welke minimum-voorwaarden aan de bewaking van operatie-pa tiënten moeten worden ge steld. Zij heeft haar aanbeve lingen nu neergelegd in het rapport 'behoeftebepaling anesthesiologen'. In de commissie zaten al die ja ren klinkende namen als prof. dr. J.F. Crul, prof. Smal hout zelf, dr. J. Spierdijk (anesthesist) en dr. L.Th.F.L. Stubbé (internist), laatstge noemden beiden uit Leiden. Variaties De cijfers van Smalhout zijn hoogstwaarschijnlijk verouderd, omdat sinds 1973 ongetwijfeld verbeteringen in de anesthesie en de bewaking van de patiënt zijn opgetreden. Maar het gaat natuurlijk niet om dat dodencij fer alleen. Smalhout meldde dat zelf nog onlangs zo treffend in een interview met het weekblad De Tijd: "Tussen dood en leven zijn nog talloze variaties denk baar, alle mogelijke beschadigin gen". Prof. dr. J.F. Crul, de Nijmeegse hoogleraar in de anesthesiologie, hield het vorig jaar op honderd doden per jaar. Veel zaken wor den in de doofpot gestopt c.q. ge seponeerd. Officieel staat dus nog altijd niets vast. Oorzaak van vele anesthesiefouten is het falen van het systeem dat de patiënt tijdens de operatie on der narcose houdt. Want er zijn heel wat apparaten én mensen handen voor nodig om een li chaam urenlang onder narcose te houden. Immers, de anesthesist beheert tij dens de operatie het gehele cen trale en perifere zenuwstelsel van de patiënt. Eén fout -de ap paratuur valt bijvoorbeeld uit- is dikwijls fataal. In enkele minu ten tijd kunnen de hersenen van de patiënt zo ernstig zijn bescha digd dat hij nooit meer bijkomt of zelfs overlijdt. Toch zijn lang niet alle anesthesis ten van de noodzaak van het één tafelsysteem overtuigd. Het één tafelsysteem is lange tijd een heet hangijzer geweest. Alleen het praten erover was praktisch een taboe. Ook binnen de com missie was er geen eenstemmig heid over. De kwestie was er zelfs de aanleiding van dat de verschijning van het eindrapport geruime tijd werd opgehouden. Aandacht Een aanzienlijk deel van de medici vindt dat de anesthesist best aan twee patiënten tegelijk kan werken. Dat deel gaat ervan uit dat de aandacht van de anesthe sist minder verslapt als hij twee patiënten tegelijk begeleidt. Een toenemend aantal anesthesisten vindt echter dat ze het bij één pa tiënt tegelijk moet houden. Anderzijds bepleitte prof. dr. L.B.W. Jongkees vorig jaar nog in het Nederlands Tijdschrift voor de Geneeskunde dat chirur gen bij kleine ingrepen best zelf de narcose zouden kunnen ver zorgen. Ook deze opmerking ver oorzaakte groot rumoer. Een di rect gevolg ervan was de stelling in het proefschrift van de Leidse anesthesist Van Kleef dat het ééntafelsysteem snel moest wor den ingevoerd. Sommige anes thesisten willen daar niet aan omdat ze vrezen een deel van Letterlijk betekent anesthesie 'gevoelloosheid', 'verdoving van pijn'. Het woord staat ook voor een nog jong ge neeskundig specialisme, dat zich bezighoudt met het ver doven en onder verdoving houden van patiënten. De patiënt die moet worden ge opereerd wordt onder narco se gebracht. Tijdens de ope ratie moeten zijn lichaams functies zo optimaal moge lijk hun gang kunnen gaan, terwijl de anesthesist er ook voor moet zorgen dat de pa tiënt - onbewust - de pijn grens niet overschrijdt. De uitleiding betekent: het 'wakker' maken van de pa tiënt. De machines moeten worden uitgeschakeld, het lichaam moet zichzelf weer gaan bedruipen. Overigens is pijnbestrijding tijdens, maar ook na de ope ratie een essentieel onder deel van de anesthesiologie geworden. hun broodwinning te verliezen. Één operatie brengt vanzelfspre kend minder geld in het laatje dan twee operaties in eenzelfde tijdsbestek. Ook over dit hangijzer is er nu een uitspraak. Het staat volgens de commissie buiten kijf dat de chi rurg niet zelf de anesthesie toe dient, maar dit essentiële onder deel van de operatie aan de spe cialist overlaat. De tijd van het verdovingskapje is al jaren voorbij. Dat is voor de patiënt een zegen. Niet alleen omdat door de moderne technie ken de permanente aanvoer van zuurstof is veiliggesteld. Ook omdat het nu mogelijk is de nar- cosegassen in veel kleinere hoe veelheden toe te dienen. Met be hulp van de moderne narcose is men in staat om aan de longen en het hart operaties te verrichten, iets dat voorheen praktisch niet mogelijk was. Er waren immers geen machines die het werk van hart en longen urenlang konden Bovendien kunnen oudere en erg zieke mensen deze narcose beter doorstaan dan 'het open kapje'. Buitenlanders De moderne bewakingsapparatuur Prof. Smalhout: niet alleen het dodencijfer telt. kan het echter niet zonder men senhanden stellen. De zuurstof- cilinder kan zijn leeggelopen. Een slang kan ongemerkt zijn af geknepen. Om maar een paar voorbeelden te noemen. In vele gevallen waarin het fout ging functioneerde de bewa kingsapparatuur niet goed. of was deze zelfs helemaal niet aan- door Miep Hoenson wezig. Wil men op eigentijdse wijze anesthesie toedienen, dan is de moderne anesthesie- en be wakingsapparatuur onontbeer lijk, aldus het rapport. En omdat er voortdurend moet worden ge meten en geregistreerd moet er een anesthesist of anesthesie- verpleegkundige staan. Voor het toedienen van die 'eigentijdse' anesthesie is een goed contact tussen anesthesist en patiënt ook een eerste voorwaarde. Komen we bij het grote dilemma van de commissie, eerder ook door prof. Smalhout aangesne den: de grote aantallen buiten landers die dit specialisme in Ne derland beoefenen. De commis sie heeft berekend dat momen teel 21 procent van het aantal anesthesisten in Nederland uit buitenlanders bestaat. In 1985 zal dat aantal zijn verhoogd tot 25 procent, in het jaar 2000 zelfs tot 27 procent. Daarnaast komen er jaarlijks ongeveer 230 buiten landse anesthesisten als waarne mers. De commissie vindt zo'n groot aan tal hoogst ongewenst De taal barrière kan immers tot grote misverstanden leiden. De bui tenlandse anesthesist die voren aan de patiënt vraagt of er bijzonderheden zijn, kan zich niet afdoende verstaanbaar ma ken. En dat kan veel misverstan den geven Om een voorbeeld te noemen: er zijn patiënten die overgevoelig zijn voor bepaalde spier/er) am- mende middelen, die bij de anes thesie worden toegediend. De commissie wil eigenlijk van dat grote aantal buitenlanders af, maar realiseert zich tegelijkertijd dat hun aanwezigheid op korte term(jn niet gemist kan worden. Overheid De commissie acht het de taak van de overheid om maatregelen te nemen die de invoering van het ééntafelsysteem in de toekomst garandeert. Er moeten meer op leidingsmogelijkheden voor Ne derlandse anesthesisten komen. Er moeten meer anesthesisten plaatsen worden gecreêrd. Van de buitenlanders moet worden geeist dat zij tenminste de Ne derlandse taal goed beheersen. Als de suggesties van de commis sie worden opgevolgd, zullen de wachttijden tussen de operaties langer worden. Een operateur kan dan immers minder opera ties per dag verrichten. Er zullen meer 'snijdende' specialisten en er zal meer operatiekamer-perso neel nodig zijn. Ook omdat het aantal operaties voortdurend blijft stijgen. De mogelijkheden op chirurgisch gebied zijn im mers bijna onbeperkt geworden. Met de vergevorderde kennis en de hulpmiddelen is het volgens de commissie mogelijk om op ui terst veilige wyze de anesthesie toe te dienen. Daarom is het vol gens haar onverantwoordelijk dat vanwege een gebrek aan mensenhanden er dingen fout kunnen gaan. En dat is volgens haar nu nog al te vaak het geval. ALPHEN AAN DEN RIJN - Eigenlijk is het een grote eer dat we mee mogen doen. Bij de viertallen komen we de beste spelers van de wereld tegen. En dan moetje weten dat wij waarschijnlijk het enige dameviertal zijn". Maijorie Mulder (26) vindt het allemaal best spannend. Morgen maakt zij haar debuut op de "Olympiade" voor bridgers, die dit jaar in het Zuidfranse Biarritz gehouden wordt. Twee weken lang zal de Alphense in een plaatselijk casino dan aan haar stoel gekluisterd zitten om te proberen een zo goed mogelijk resultaat te scoren. Maijorie Mul der strijdt daarbij op drie fronten mee: gemengde paren, damespa ren en open viertallen. In die volgorde wordt het tweejaarlijk De voetbalkeepers moesten er zondag wel aan geloven. Herman Rombouts van Alphense Boys hield aan een glijbotsing met Ve- lo-speler Van der Meer een open vleeswond over, die deed denken aan de opschudding veroorza kende wond van de Duitse speler Lienen van alweer ruim een jaar geleden. Toen was de TV ter plaatse. Nu niet en bovendien was er van opzet geen sprake. Rombouts wist zelf niet meer hoe veel hechtingen hij later in het ziekenhuis kreeg. "Tussen de 25 en de 30", meldde de Alphenaar zijn op bezoek gekomen trainer Rien Tamerus later op de avond. Ook Sjaak Vriesekoop (Bemar- dus) trof het slecht, al kwam hij er heel wat genadiger vanaf. Cu rieus genoeg raakte de broer van tafeltennisster Bettine Vriese koop al vóór de wedstrijd tegen ODB geblesseerd. Tijdens de warming-up kwam de doelman in botsing met een medespeler. Krimpend van pijn liet Vriese- se titeltoernooi ook afgewerkt. 'Zaterdag en zondag komen de ge mengde paren aan bod", begint zij haar verhaal, dat onmiddellijk naar haar man André voert. Want die is ook van de partij. Het ver schil tussen de twee - die vrijwel nooit met elkaar samenspelen, hetgeen in het pedante bridge- koop zich door de verraste, maar ijlings toegeschoten verzorger be handelen. Dat nam even tijd in beslag. Mede door het late arrive ren van de scheidsrechter begon de wedstrijd daarom zeven mi nuten te laat. Mét Vriesekoop, want die was weer opgelapt. Alphen-speler Rini van Elk kwam twee weken terug in de "picture" door twee prima goals te scoren voor zijn daardoor win nende ploeg. Zondag trok hij weer de aandacht, ditmaal door het ontvangen van een rode kaart wegens praten. Alphen verloor. Zeg daar maar eens wat H4 komt er volgend seizoen als nummer op de motor van zij- spancrosser Wil van der Laan te staan. Dat dankt de Hll-rijder van dit moment aan zijn vierde plaats tijdens het nationaal kampioenschap. Zeven plaatsen vooruit voor de Ter Aarder en zijn bakkenist Kees Hoogervorst. wereldje alleen maar bevordelijk kan zijn voor het vermijden van echtelijke ruzies - is duidelijk. Terwijl André als nationaal top- bridger afreist met de intentie in de prijzen te vallen, pakt Marjo rie de kaarten op om zich inter nationaal te oriënteren. 'De eerste twee dagen zijn eigen lijk om te acclimatiseren want ie dereen ziet de "mixed" als een geintje. Daarom speel ik samen met André, lijkt me wel leuk voor een keer. Maar we zijn hele maal niet op elkaar ingespeeld. Dus ik weet niet wat dat zal wor den", vervolgt Marjorie Mulder haar relaas. Opgewonden raakt zij pas over de één week lang du rende krachtmeting bij de da mesparen en de eveneens één week durende, daaropvolgende open competitie der viertallen. Déarin wordt serieus spelen troef. In beide gevallen is Truus van der Spek uit Katwijk haar vaste partner. "De damesparen vind in het be langrijkste", zegt Marjorie Mul der. "Daar liggen onze kansen het gunstigst. Ik heb zelfs een goede hoop dat we de finale kun nen halen. Maar het is de eerste keer en dus moet je het maar af wachten. Het is een slopend toer nooi. Gedurende die twee weken hebben we een middag een een avond vrij. Voor de rest wordt er dagelijks van één uur 's middags tot middernacht gespeeld. Je hebt dan alleen een uurtje om wat te eten. Veel. zo niet alles, zal afhangen van de concentratie Die moet je kunnen bewaren. Lukt dat, dan heb je de helft al gewonnen." De deelname aan de "Olympiade" is voor Marjorie Mulder het eer ste hoogtepunt uit haar bridge- loopbaan. Tien jaar geleden pak te zij de draad schuchter op. "Ik ben er op school mee in aanra king gekomen omdat een na- tuurkundeleraar bndgeles gaf. Eerlijk gezegd vond ik het toen maar een "ouwe wijven-sport". Een vriendin nam me mee, maar ik vond er niet veel aan. Een jaar later waren er zeven jongens, die in onze buurt een jeugdbridge- club wilden oprichten. Toen heb ik me er helemaal opgeworpen en ging het ook erg goed. Dat was in Breda. Later ben ik naar de seniorenclub gegaan. Vervol gens heb ik in plaatsen als Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam op clubs gezeten Nu speel ik competitie voor Utrecht Star. daarvoor voor ABC en Rot terdam". "Het meeste heb ik de afgelopen anderhalf jaar echter geleerd. Omdat de bond een sponsor heeft, kunnen er weekends geor ganiseerd worden. Vorig jaar kwam de Italiaanse grootmees ter Benito Garozzo - de beste bridger ter wereld - een keer per maand over uit Rome. Met acht damesparen kregen we dan twaalf uur per dag onderricht van hem. Daar heb ik veel van geleerd. Toen ben ik met Truus van der Spek, die in het Neder lands team zat, gaan spelen. Zelf zit ik ook sinds die tijd in de na tionale selectie. Hans Kreijns is nu bondscoach van de jeugd en de dames. Hij heeft een a- en een b-selectie ingesteld Samen met vier andere paren zitten Truus en ik in de a-groep. Volgend jaar worden daar de sterkste dne pa ren van gekozen erydie vormen dan het Nederlands dames team". Marjorie hoopt nog eens m de voet sporen van André (30) te kunnen treden. Deze tegenwoordige spe ler van HOK in Amsterdam, uit komend in dc meesterklasse, startte twaalf jaar terug, nadat zyn vader heyi had aangc-poor l te gaan bndgen. Vier jaar moest de Alphenaar wachten op z'n eer ste succes; de eerste plaats van de EEG-strijd (viertallen) in Vit tel. Twee jaar later eindgide hij als derde tijdens de Europese jeugdkampioenschappen in Lund, ook nu bij de viertallen. In '78 nam André Mulder voor het eerst deel aan de Olympiade, die toen in New Orleans gehouden werd. Een zesde plaats bij de pa ren was zijn deel. Twee jaar gele den boekte hy z'n meest aanspre kende resultaat derde bij de viertallen tijdens de Olympiade in Valkenburg. Mulder wend bo vendien nationaal kampioen ge- durend.' dr la.it tr dn.- i.i ir Hij is niet bij het gesprek aanwe zig, "maar André zal in Biarritz voor de eerste plaats gaan spe len. Het zit er ook best in. Zijn vroegere leraar Garozzo heeft hy al een pa.ir keer Marjorie, die zegt dat zy gemid deld tien uur per week aan dc kaarttafel zit. In de herfstpeno- de, als er buiten de competitie om ook veel toernooien op het jaarlijkse programma staan, is dat wel eens byna dertig uur. "Maar we zyn minder fanatiek dan de meeste bridgers Je maakt vaak ruzies mee. hè? Dat gebeurt bij ons dus niet. Wjj zyn van mening dat iemand - je part ner dus - een fout niet bewust maakt. Het echtpaar Mulder heeft het dus druk met bndgen Typerend voor hun bezieling is het feit dat zy by terugkomst in Nederland onmiddellyk een bndgecursus starten (22 oktober) in het Al phense Dc Thermen Misschien staat André er dan wel als win naar van de Olympiade '82 WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21