Leidse 'noodgemeente' opgeheven De Efficiency Beurs en de toekomst van het groot, midden en klein bedrijf -DAG 1 OKTOBER 1982 De Nederlandse Filmdagen begon nen vorige week dinsdag met de première in Nederland smaak van water" van Orlow Seunke. Een indrukwekkende film, vond ik, dus toen ik na af loop in het geroezemoes van het publiek Orlow Seunke legen het lijf liep, heb ik hem even hartelijk gefeliciteerd en gezegd dat ik het een heel mooie film vond. Even verderop stuitte ik op de schrijfster Mischa de Vreede. Zij behoorde vorig jaar tot de juryle den die de Gouden Kalveren moesten toekennen, en zei dat ze me zoéven hoofdschuddend had gadegeslagen toen ik Orlow Seunke feliciteerde. „Wij lieten nooit naar buiten toe merken hoe we een film vonden", zei ze, zo niet bestraffend of vermanend dan toch schalks. Wij daarente gen", zei ik opgewekt, „zijn van plan ons heel normaal te gedra gen. Je denkt toch niet dat ik Or low Seunke. die ik een beetje ken, met een stalen gezicht vlak na de première van zijn film voorbij loop als ik dat een mooie film vind?" Ik herinner me nog een première, jaren geleden, van een mislukte speelfilm van Pirn en Wim, die na afloop in de hal van de bioscoop met hun tweeën een eilandje van melaatsen vormden, waarin ie dereen met afgewend hoofd aan voorbij liep, druk met elkaar pratend bij wijze van alibi om de beide eilandbewoners niet te heb ben hoeven zien... Misschien dat ons normale gedrag als juryle den er oorzaak van is geweest dat er dit jaar, bij mijn weten, geen omkooppogingen zijn ge daan. De juryleden van 1981 (Mischa de Vreede, Remco Cam- pert, Jeroen Henneman. Jan Vrijman en anderen) vertelden me al voor de prijsuitreiking van vorig jaar dat zij bestookt waren met onder de deur door gescho ven briefjes waarin gouden ber gen of dienstverleningen van overeenkomstige waarde werden aangeboden als bepaalde films in de prijzen zouden vallen. Ik had me bij voorbaat al verheugd op zulke of nog subtielere vormen van beinvloedingal was het maar om daar met naam en toe naam melding van te maken in deze rubriek, maar het enige wat ik in dit genre meemaakte was, dat er onder de deur van dejury- kamer, op een moment dat ik daar in mijn eentje zat, drie en veloppen met elk twee briefjes van honderd gulden naar binnen werden geschoven. Daarbij ging het echter om een geënsceneerd scènetje voor de KRO-televisie, die eerst even, zonder camera, ge repeteerd werd. Ik pakte dus bliksemsnel een blanco envelop, schreef daar met grote letters DAT NOOIT'.! op, en schoof die onder de deur door naar buiten op het moment dat zij bij de snor rende camera een envelop met geld naar binnen schoven. Dat leek mij niet alleen een aardig, maar ook reëel filmisch effect, maar de KRO-filmmaker ver zocht mij grinnikend niet in zijn scenario in te grijpen, dus toen ze het even later nog eens over de den, en er drie enveloppen met 200 gulden naar binnen werden geschoven, haalde ik bliksemsnel één honderdje uit een der enve loppen en ging weer snel achter mijn schrijfmachine zitten, in de hoop dat er minstens enige ver warring zou ontstaan als ze de enveloppen weer openden: „Weet je wel zeker datje er twéé briefjes van honderd in hebt gedaan?!". Het duurde wel even, maar toen kwam de filmer toch terug om zijn honderdje op te vorderen... Serieuzere pogingen tot omkoping heb ik helaas niet meegemaakt, hoewel het toch een slok op een borrel scheelt als een film wel of niet met het predikaat „beste film van 1982" aan het publiek kan worden getoond. In Utrecht oordeelde de jury dat „het" Gouden Kalf voor de beste speelfilm 1982 aan „De Stilte rond Christina M." toekwam. Dat kwam heel onverwacht, niet alleen voor de Nederlandse film wereld, die als vanzelfsprekend aannam dat „De smaak van wa ter" het Gouden Kalf zou krijgen, maar ook voor de jury zelf. Na de eerste stemming (ieder jurylid kon aan drie films drie, twee of een punten geven) stond „De smaak van water" met 16 punten bovenaan, gevolgd door „De stil te rond Christina M.met 14 pun ten, „Golven" met 11 punten, Menuet" met 9 punten en „Een zwoele zomeravond" met 3 pun ten. De lager geklasseerde films („De Afstand" en „Twee vorstin nen en een vorst") vielen voor de tweede ronde af, de juryleden mochten nu nog maar op twee films stemmen twee en een pun ten), en blijkbaar gingen de stem men op „Golven" en „Menuet" (van de vrouwelijke regisseurs Annette Apon en Lili Radema kers) in meerderheid naar „Christina M." van Marleen Gor- ris, want nu kwam „De Stilte rond Christina M." met negen punt (4 x lste) bovendrijven, en zakte „De smaak van water" met acht punten (3 x lste) naar de tweede plaats. Een feministische keuze? Maar slechts drie van de negen juryleden waren vrouwen, en één daarvan (voortdurend mompelend: „wat een blamage. wat een blamage") heeft zeker niet op Christina M gestemd 'De Grote Van Boeyen' is hij menigmaal met cyni sche ondertoon genoemd. Sterker nog: 'Herman de Verschrikkelijke'. Een niet mis te verstane kwalifi catie voor het Amsterdamse drumfenomeen Her man van Boeyen. Hij staat te boek als een arrogante jongen, een dictator ook. Iemand die niemand in de schaduw van zijn roem als popidool duldt en daar om de ene na de andere muzikant uit z'n bandje Vitesse trapt. Bovendien is hij een ijdeltuit eerste klas die stijf van de make-up in Top-pop verschijnt om zijn huidige top 10-h.it 'Rosalyn' voor de camera's te vertolken. Maar de Herman van Boeyen die we die avond thuis op drie hoog aan de Amsterdamse Rozengracht aan treffen, lijkt niet zo bijster veel op de Herman van Boeyen zoals hierboven omschreven. In zijn rommelige etagewoning maakt hij eerder indruk als een joviale huisvader. Na Van Boeyen ju nior ('Junior' van de elpee 'Good news'met vereende krachten onder de wol te hebben gewerkt, verkassen we naar het café om de hoek. Ook daar valt Van Boeyen hoofdzakelijk uit zijn rol van eigenzin nige popheld. In de opwarmronde maakt hij zelfs een wat verle gen indruk, maar na een 'trage start' draait Van Boeyen op volle toeren. Zeer uitgebreid, zichzelf lange denkpauzes gunnend, beantwoordt de kleine muzikant onze vragen. "De meeste mensen hebben via de media een heel verkeerd beeld van mij gekregen. Ik schaam mij voor arrogantie, echt waar. Ik ben helemaal niet zo. Misschien dat ik onbewust een heel ander mens word wanneer ik intensief met m'n muziek bezig ben. Ik ben in elk geval niet een spelletje aan het spelen wanneer ik optreed. Wel zit ik dan in m'n hoogste versnelling en vergeet ik echt alles om me heen. Datzelfde overkomt me wanneer ik een potje zit te schaken of zo. Dan bestaat voor mij alleen dat schaakbord. Misschien doe ik die dingen zo intensief dat ik on hebbelijk voor m'n omgeving y^ord". Onhebbelijk of niet onhebbe lijk, feit is dat Van Boeyen in zeven jaar Vitesse al twee keer zoveel muzikanten heeft versleten. Het begon allemaal in 1975. Nadat Van Boeyen uit Red, White Blue (de voortzetting van Cuby The Blizzards) was gestapt, richt te hij met de door hem naar Amsterdam gesleepte Her man Brood Vitesse op. Het eigenzinnige duo hield het een half jaar samen uit. Om dat hij het niet met het beleid eens was. stapte Van Boeyen uit Vitesse. De andere band leden zagen het niet zitten om de band zonder de slag werker voort te zetten. Van Boeyen kocht vervolgens voor zesduizend gulden alle bezittingen (een oude bestel- Ford en een krakkemikkige zanginstallatie) op en be schouwde Vitesse voortaan als zijn band. t toe heb ik alleen maar schulden Een dikke drie jaar en nog meer muzikanten later had Vitesse als 'live-band' in den lande, maar vooral bij onze oosterburen, een goeie naam opgebouwd. Van Boeyen had inmiddels ook de leadzang voor zijn rekening genomen: "Dat zingen was in het begin nogal frustrerend. De men sen waren van mij als drum mer een bepaald niveau ge wend en moesten een paar jaartjes wachten voordat ik als zanger dat niveau weer kon benaderen". Roer om In een bezetting met Rudy de Queljoe (gitaar), Jan van der Mey (gitaar) en Toerroe Leer dam (bas) scoorde Van Boeyen in '78 een redelijke hit met 'Rock 'n roll band'. Een jaar later werden de Queljoe en Leerdam naar Massada getransfereerd. Van Boeyen ging verder met Jan van der Mey en de nieuwe bassist Peter van Straten. Met dit zeer jeugdige tweetal heeft Van Boeyen het tot op he'den 't langst uitgehouden: anderhalf jaar. Toch voelde hij zich. zoals hij het zelf uit drukt, "niet together" met Van der Mey en Van Straten: "Met De Queljoe kon ik hele mooie nummers schrijven, maar met Jan en Peter lukte dat gewoon niet. We maakten prima optredens maar wat het schrijven van nieuw ma teriaal betreft was het ge woon een non-creatieve pe riode. Ik kreeg dan ook steeds sterker het gevoel dat het roer om moest". Eind '80 haalde Van Boeyen de inmiddels van zijn voetstuk getuimelde Herman Brood terug in Vitesse: "Omdat Brood namelijk een heel in spirerend persoon is". De hernieuwde kennismaking met Brood duurde precies zes weken en was de directe aanleiding tot het uiteenval len van de band Brood flirtte namelijk met Van Straten. Na twee dagen met de Gro ningse zanger/pianist te heb ben gerepeteerd, meldde Van Straten zich echter weer bij Van Boeyen. Die vond het welletjes en belde Van der Mey met de mededeling dat het allemaal voorbij was. Van Boeyen: "Ik heb tegen Jan gezegd dat het voor hem en voor mij beter was om uit el kaar te gaan. Jan wil name lijk het liefst alleen Van der Mey-nummers spelen en ik het liefst alleen Van Boeyen- Fowerpiay Van Boeyens gelijk is inmid dels bewezen. Met Peter van Straten en drummer Leon Klaasse oogst Van der Mey op dit moment succes als Po- werplay, terwijl Van Boeyen met de nieuwste Vitesse-be- zetting als nimmer tevoren aan de weg timmert. Na de tumultueuze gebeurte nissen van eind '80 trok Van Boeyen de voormalige bas sist van Herman Brood, (Freddie Cavalli) en de ex-gi- tarist van Tutti Frutti en Die sel, (Mark Boon) aan. In de Leidse Koets-o-theek werden twee 'try-outs' gehouden. Het nieuwe Vitesse maakte een sterke indruk. Van Boeyen: "Maar het was een band waarmee het kon vriezen en dooien. Of het liep als een trein of er ging van alles mis". In de studio dooide het kenne lijk, want de zesde Vitesse-el- pee 'Good news' stelde zwaar teleur. Van Boeyen: "Toch staan er goeie songs op die plaat, maar het eindprodukt valt inderdaad tegen. Dat is me dus zelf ook oDeevallen. Waarschijnlijk is 'Good news' het beste bewijs dat ik m'n ei gen platen met kan produce- Tegenwoordig doet Van Boeyen zaken met dé produ cers Shel Schellekens (ex- drummer van Rainbow Train) en Pim Koopman (ex Kayak): "Door dit tweetal wordt er in creatief opzicht even een gordijntje voor me opengetrokken. Zo heeft Pim de synthesizers toegevoegd. Daardoor heeft het Vitesse- geluid meer diepgang gekre gen en is het tegelijk meer toegankelijk voor het brede publiek". Dijk Het Vitesse van nu met gitarist Carl Carlton (ex-Long Tall Ernie The Shakers, ex-Hol- lander), bassist Rudy Engle- bert (ex-Hollander) en Otto Cooymans (ex-Time Bandits, ex-Hollander) noemt Van Boeven een dijk van een band "We bestaan in deze sa menstelling alweer bijna een jaar en het zit er dik in dat we het record van anderhalf jaar royaal zullen breken". Duitsland Het nieuwe Vitesse heeft het af gelopen jaar bgna voortdu rend door Duitsland getoerd (Van Boeyen "Vooral om weer eens wat te verdienen") en was begin deze maand zeer succesvol op een festival in Berlijn dat door zo n vijf tigduizend bezoekers werd bezocht Het intensieve toe ren door het land van de 'Neue Welle' heeft geleid tot de dubbel-elpee 'Lave in Ger many'. Dit zevende Vitesse-album toont aan dat de muziek door de komst van het tno Carl ton, Englebert Cooymans van de hardrock-formatie Hollander ontegenzeggelijk steviger is geworden. Van Boeyen duldt dus toch nog enige inspraak "Ik duld elke inbreng in mgn muziek zo lang het de essentie die ik na streef niet in de weg staat En in het verdedigen van die es sentie ben ik nu fanatieker dan ooit tevoren". Wat mag die essentie dan wel zgn? Van Boeyen "Muziek schrijven en maken waar mensen een goed humeur van krijgen". De toekomst ziet er voor hem en Vitesse rooskleuriger uit dan ooit tevoren. Terwyl 'Ro salyn' nog altgd in de top-10 prijkt, staat haar opvolger 'Good Looking' klaar om ge lanceerd te worden (Van Boeyen: "Dat nummer gaat over de moeite die de mensen zich getroosten om er goed uit te zien") terwijl het mana gement van Queen Van Boeyen een aanbieding heeft gedaan om volgend voorjaar met de Engelse supergroep op toernee door Duitsland te Vitesse op de drempel van een echte internationale door braak? Van Boeyen hoopt het van harte "Want tot nu toe heb ik alleen maar schul den aan mijn earn, r- rf houden. Natuurlijk leef ik er op het moment aardig van, maar wanneer ik morgen in een rolstoel beland dan zit ik de eerstkomende dMtig Jaar wel aan allerlei ifbcUÜulfl D vast waar een ander makke lijk een lekker huis van zou kunnen betalen" En lachend voegt hij er aan toe: "Het wordt ook tyd dat ik het eens wat verder schop in m'n leven. Ik ben nu 33 en ik be woon nog altijd een etage op een paar honderd meter van de straat waar ik ben opge groeid Ik heb dus nog hele maal niets bereikt" Na overleg met de 'noodgemeenten' in Delft en Utrecht heeft de kerke- raad van de gereformeerde kerk (dolerend) Groot-Leiden besloten, de zondagse diensten in de Lok- horstkerk te Leiden te beëindi gen. Binnenkort verschijnt ook het laatste nummer van het me dedelingenblad van de noodge- meente. Daarin zal de kerkeraad nog uitvoerig verantwoording afleggen van zijn beleid. Hij zal intussen de lopende zaken blij ven behartigen en afwikkelen. De kerkeraad roept in een medede ling de gemeente op, zich met in gang van 3 oktober te begeven onder een prediking "die zich eenvoudig laat normeren door de Heilige Schrift, naar de regel van de belijdenis der Gereformeerde Kerken in ons vaderland". Er is contact opgenomen met de vrijgemaakt-gereformeerde kerk in Leiden en de afdeling Voor schoten van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Beide hebben, volgens de mede deling van de kerkeraad, laten weten, op basis van het klassieke ondertekeningsformulier van Dordrecht een gesprek met de kerkeraad te willen voeren. Bij een eerste ontmoeting heeft de afdeling van de Gereformeerde Bond in Voorschoten de leden van de noodgemeente uitgeno digd om met haar voorlopig ge bruik te maken van het gastlid- maatschap van de hervormde gé- meente in Wassenaar. Daar is een van de predikanten een gerefor- meerde-bonder en worden elke zondag twee diensten voor deze modaliteit gehouden. De gereformeerde kerk (dolerend) Groot-Leiden is in de jaren 70 ontstaan uit verontrusting over bepaalde ontwikkelingen in de Gereformeerde Kerken in Ne derland, die men als onbijbels en strijdig met de belijdenis be schouwde. Hoewel deze noodge meente mensen uit verscheidene plaatselijke gereformeerde ker ken aantrok, is ze altijd klein ge bleven. Dat is echter niet de enige reden van de opheffing. Er is ook on enigheid geweest. In de medede ling van de kerkeraad wordt de leden "die reeds geruime tijd de kerkeraad niet als een eenheid erkennen" geadviseerd, zich on der opzicht en tucht te plaatsen van de kerkeraad van de gerefor meerde 'noodgemeente' in Delft. Hereniging Als de gecombineerde hervorm de en gereformeerde synodever gadering op 17 en 18 november in Lunteren bijeen is, ligt er een voorstel op tafel om in 1986, pre cies honderd jaar na de Dolean tie, een 'Acte van Hereniging' te ondertekenen. Die Acte zou, na dat er in de plaatselijke gemeen ten en de regio's over is gespro ken, een intentieverklaring moe ten bevatten om op den duur tot een verenigde kerk te komen. Ook zouden daarin de theologi sche gronden moeten worden aangegeven waarop dat gebeurt. Over het ontwerp van de Acte zou de gecombineerde synode het zelf in 1984 eens moeten wor den. Deze marsroute is uitgezet door het adviesorgaan 'Samen op weg' van de beide synodes. Dit zal de gecombineerde synode in november een dik pak verslagen en voorstellen presenteren. Het adviesorgaan komt tot de con clusie, dat het samen op weg gaan van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland geen vrijblijvende zaak meer is. "Het is een onomkeerbaar pro ces". Er moet een grote ruimte zijn voor een zo evenwichtig mo gelijke groei op alle niveaus van het kerkelijke leven. De beste resultaten worden ge boekt waar 'uitwendige omstan digheden' het samengaan bevor deren, zoals in nieuwe wijken en in plattelandsgebieden waar af zonderlijke kerken het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Moeilijk is het waar principiële weerstanden bestaan, zoals bij de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Ook gro te gemeenten, die menen elkaar niet nodig te hebben, zijn maar moeizaam tot samenwerking te bewegen. Verreweg de grootste groep ge meenten kent wel vormen van samenwerking, maar is nog niet aan federatie toe. Er wordt ken nelijk gewacht op initiatieven vanuit de classes (regionale be sturen), de provinciale verban den en de synodes. Juist op die niveaus blijkt 'Samen op weg' momenteel vast te zitten. Afgezien van een gezamenlijke zit ting over de relatie tot de Rooms- Katholieke Kerk. is naar buiten toe de afgelopen driejaar niet ge bleken, dat de synodes proberen hun beleid op elkaar af te stem men, schrijft de raad. Regionaal en provinciaal is er nog steeds geen systematische aanpak voor het gelijktrekken van kerkelijke grenzen. Ook de samenwerking van landelijke organen van bij stand hervormden deputaat- schappen (gereformeerd) laat nog veel te wensen over. Alleen in zending, evangelisatie, diako- naat en vormingswerk is vooruit gang geboekt. 'Samen op weg' wil in november flink wat zaken doen. Er liggen voorstellen over de vorm van hereniging, kernen van belijden, de spanning tussen eenheid en veelvormigheid in de gemeente, de kerkelijke tucht, het pastoraat en samenwerking op classicaal (regionaal) niveau en in de lande lijke organen. Beroepen Gereformeerde Kerken: beroe pen te Coevorden F. de Jong Leek. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Terneuzen B Reinders Hardinxveld. Evange- lisch-Lutherse Kerk: aangeno men naar Amsterdam J. C. Melin Zaandam. (Dat ds. D. J. Budding te Scherpe- nisse (hervormd) was beroepen te Heilouw, is niet juist). Bijbel. De vraag naar bijbels in de wereld overtreft het aanbod Dat komt door de groei van de christelijke kerken, vooral in Afrika en Azië, de nieuwe bijbel vertalingen, die meer aansluiten bij het hedendaagse spraakge bruik, en de bijbeluitgaven in steeds weer andere talen Algemeen secretaris Ulrich Fick deelde dit mee in een vergade ring van het uitvoerend bestuur van de Wereldbond van Bijbelge nootschappen in Stuttgart Om het groeiende werk te bekosti gen. hopen de bijbelgenoot schappen volgend jaar f 69 mil joen bijeen te brengen Dat is f 7 miljoen meer dan dit jaar Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft voor het internationale werk f4,3 mihoen toegezegd Bedrijven en organisaties kunnen er niet omheen. Hun toekomst hangt mede af van de effektiviteit van hun administratie, boekhouding, magazijn, tekenkamer, huisdrukkerij en postbehandeling. De keuze van de juiste hulpmiddelen en apparatuur is daarbij van vitaal belang Meer dan ooit is direkt kontakt tussen gebruikers en apparatuur op zijn plaats Oriëntatie, voorlichting en deskundige begeleiding staan aan de basis van efficiënte bedrijfsvoering De Efficiency Beurs biedt daartoe de ideale aanzet kantoormachines, -meubelen, -uitrusting, reproduktie- apparatuur en informatica geopend dagelijks van 9 30-17 00 uur naandag 11 en dinsdag 12 oktober van 9 30-21 30i zaterdag en zondag gesloten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17