AZ volledig uit evenwicht RCL: "We moeten er weer voor knokken Kraay blijft (op afstand) FC Utrecht ploetert moeizaam naar einde In derby tegen Noordwij k Het is niet te hopen dat we een topclub loten" Wervelende show van Den Bosch De Kruyff niet naar heren DEDICHTBU HUISBANK. VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 LISSABON (GPD) - De vriendelij ke wijze waarop de spelers van FC Utrecht door de duizenden supporters van FC Porto werden uitgewuifd zei alles over de ma nier waarop de uitschakeling in het UEFA-Cup-toernooi tot stand is gekomen. Simpel, maar toch met zo eenvoudig als de 20.000 fans het zich na de 1-0- overwinning in Groningen had den voorgesteld. FC Utrecht ging in het stadion van Benfica in Lissabon met 2-0 down, maar het verschil met de thuiswed strijd was dat de Utrechters toen via een ferme knock out door de knieën gingen. Nu bleef de ploeg overeind, al was het zoeken naar de mogelijkheden om de over macht van de geroutineerde Por tugezen te breken niet zo'n enor me klus. Hoe gering de kansen op overle ving ook waren, FC Utrecht bleek nu een beter afweermiddel tegen het superieure kat-en- muisspelletje te hebben gevon den. Het stelde zich behouden der op, omdat doldriest aanval len de Portugezen in de kaart speelde. Hun technisch vermo gen ligt op een hoger plan en vanuit dat gegeven formeerde hij een gestaffelde gordel, want al in Groningen was duidelijk gewor den, dat de Portugezen op het middenveld niet zijn af te troe ven, maar dat ze in de buurt van het strafschopgebied juist de voortzetting missen. De tactische zet van Berger moest 45 minuten succes opleveren, dan zou de aanval wat nadrukke lijker worden gezocht, maar Cos ta gooide met 1-0 al na acht mi nuten roet in het eten. Porto combineerde er vervolgens lus tig op los. Utrecht draafde zich wezenloos. De strijd werd na rust, toen Utrecht een licht vel- doverwicht veroverde, veel grim miger. Van der Lem ontving voor rust al geel, toen hij bij leidsman Courtney protesteerde. De Brit had een duidelijke handsbal van Sousa over het hoofd gezien die aan de 2—0 van Gomes vooraf ging. In de tweede helft gingen ook Verrips, Du Chatinier, Vervoort en De Kruyk op de bon. Utrecht raakte niet meer over het dode punt heen, moest de Portugezen zelfs nog de betere kansen toestaan. Porto vond 2-0 echter wel genoeg en liet Utrecht moeiteloos naar het einde ploeteren. Het Ierse Shamrock Rovers be reikte de tweede ronde door een 4-0 zege op Fram Reykjavik (IJsland). De eerste wedstrijd i de Ieren met 3—0. LEIDEN LEIDERDORP - De strafmaatregel van RCL-trainer Theo de Waard tegen lijn vrije verdediger Cees Ruis, afgelopen zaterdag voor de ontmoeting met Barendrecht, bleek de ver keerde oplossing voor het bestrijden van de organisatorische, defensieve problemen die aan de tegenvallende competitie-start ten grondslag liggen. De 4-2 nederlaag dikte de teleurstel ling verder aan. Met het oog op de eerste derby van het seizoen, morgenmiddag tegen Noord- wijk, schrijft De Waards' pupil René Kammenga een ander, veel eenvoudiger redmiddel voor. "We zullen er weer voor moeten knokken, dan moet het vanzelf beter gaan. De sfeer is goed. en RCL heeft kwaliteit zat. Daar mankeert het dus niet aan". René Kammenga: "We zitten krap Hoe simpel: gewoon de schouders eronder, de tanden bloot. Geen rigoreuze ingrepen van boven af, zoals De Waard in het Baren- drechtse demonstreerde. De oe- fenmeester passeerde na het te genvallende verlies in de tweede competitie-ronde tegen Kozak ken Boys libero Cees Ruis. "We werden op karakter afgetroefd", grijpt Kammenga terug. "Daar- bij. er draaiden zoveel spelers slecht en Cees werd daar de dupe van. Cees is een speler die afhan kelijk is van anderen, die zich op trekt aan andere spelers. De Waard zegt echter, waarin ik hem geen ongelijk kan geven, gaat ROTTERDAM - Hans Kraay blijft Feyenoord tij dens competitiewedstrijden van afstand bestu ren. De oud-voetballer krijgt geen andere functie binnen de Rotterdamse voetbalstichting, maar zal op de „oude" manier doorgaan met zijn trai- nerswerk. Dat betekent dat Kraay de doorde weekse veldtrainingen blijft verzorgen en de coa ching bij competitiepartijen zal overlaten aan zijn „assistent" Ab Fafie. Zelf zal Kraay de duels van Feyenoord definitief mijden; hij gaat bij die gelegenheden de „aanstaande tegenstanders be kijken". Na zeseneenhalf uur vergaderen met alle betrokke nen, achtte het bestuur van Feyenoord dat giste ren „de beste oplossing". Kraay heeft zich er zon der meer bij neergelegd. „We hebben echt alle alternatieven uitvoerig onderzocht, maar er was op dit moment niets anders mogelijk", aldus de trainer bij wie de eindverantwoording blijft be rusten. „Bovendien was het de sterke wens van de spelers om de bestaande situatie te handhaven. En als het bestuur, de spelers en Fafie zich daarin kun nen vinden, waarom zou ik dat dan niet kunnen? Ik wil alles doen in het belang van Feyenoord en dit is op dit moment in het belang van de club". Dat er even sprake is geweest van verandering van de situatie, wijdt Kraay aan het feit „dat alles te veel is toegespitst op die ene wedstrijd bij Roda JC. Daarvoor bestond er best een werkzame si tuatie. Daarom is besloten die te handhaven. Ik kan me daar best in vinden. Het is een beetje ongewoon, maar niet slechter dan iets anders". ALKMAAR (GPD) - Limerick United heeft nog eens bevestigd, dat er aan AZ's interna tionale reputatie weinig waarde meer mag worden toegekend. Weliswaar kwalificeerde de Alkmaarse formatie zich gisteravond door een 1-0-overwinning voor de tweede ron de van het Europa-Cup-II-toernooi, maar de wijze waarop de ploeg zichzelf ten koste van de Ierse semi-profs over de streep trok, maakte duidelijk dat AZ weinig illusies mag koesteren op een succesvol vervolg in dit bekertoernooi, waarin vrijwel uitsluitend nog gerenommeerde clubs participeren. „Het is niet te hopen", zo ver woordde aanvoerder Hugo Ho- venkamp later de gevoelens van de gehele selectiegroep, „dat we een topclub loten, zoals bijvoor beeld Bayern Munchen of Barce lona, want dan kunnen we net zo goed éen scherm optrekken voor ons strafschopgebied. In deze vorm gaat mijn voorkeur uit naar een veel minder gereputeerd elf tal. Dan maak je misschien nog een kleine kans om verder te ko men". Een uitspraak die overi gens lijnrecht tegenover de wens van AZ-voorzitter Arie Ligthart staat. De praeses liet eerder deze week nog weten, dat hij hoopt dat de Alkmaarse vereniging de volgen de ronde een ploeg met een grote naam en internationale faam treft. De enige reden die Ligthart daarvoor na de zwakste verto ning van AZ sinds jaren kan aan voeren, is een financiële, want gisteren negeerde het publiek opnieuw massaal de Alkmaar- derhout. Slechts een kleine 4000 toeschouwers hadden de moeite genomen om AZ en Limerick aan het werk te zien, maar het merendeel had het stadionnetje al ver voor het einde verlaten. De trouwste aanhangers bleven wel, zij het dat zij de rit uitzaten met het gooien van vuurwerk en rookbommetjes. De spelers verspeelden met hun wanprestatie alle krediet bij het publiek dat wellicht nu nog va ker dan voorheen de uitgeholde club uit de Kop van Noord-Hol land de rug zal toekeren. Waardering oogstte alleen Lime rick United, dat na de 1-1-pun- tendeling van twee wéken gele den in Ierland de return kelijk alleen zag als een sportief verlengstuk van een vakantie tripje, maar naarmate AZ verder stuntelde, steeds meer ging gelo ven in een Europese doorbraak. Die historische prestatie bleef echter uit, omdat de Ieren, die van de vijf keer dat zij in een Eu ropa-Cuptoernooi uitkwamen nooit verder reikten dan de eer ste ronde, in de slotfase, toen AZ ver terug moest kracht te kort kwamen om toe te slaan. Evenals veertien dagen geleden koerste AZ'67 als een schip zon der kapitein in de richting van het Ierse eindstation, dat vrijwel nooit serieus op de proef werd gesteld. De volgelingen van trai ner Hans Eijkenbroek, die door de zwakke verrichtingen van zijn keurkorps steeds meer uit zijn evenwicht begint te raken, slaag de er totaal niet in enige lijn in het spel aan te brengen. Het was dan ook ronduit lachwekkend om te zien hoe onmachtig AZ omsprong met de semi-profs van Limerick. De enige gunstige uitzondering vormde Jos Jonker, die zich wèl van zijn verantwoordelijkheid bewust was en kennelijk in de nadagen van zijn carrière de ver nedering van een afgang niet wil de meemaken. Jonker ontpopte zich, ondanks zijn conditionele achterstand, als de grote inspira tiebron, maar door de geringe steun en inbreng van zijn colle ga's bleef het rendement van zijn dadendrang gering. Toch beslis te de middenvelder met een fraaie kopbal de wedstrijd, zij het pas in de 74e minuut, nadat AZ in de periode daarvoor vruchte loos en zonder enig raffinement had getracht het hechte Ierse bolwerk omver te halen. Veel minder in aantal, maar zeker zo gevaarlijk waren de aan- valsacties van Limerick, dat goed anticipeerde op de apathi sche instelling van AZ. Met na me Gary Huimes onderscheidde zich in de eerste helft twee maal. Eerst manoeuvreerde de punch- speler zich al solerend in een uit stekende scoringspositie, maar zijn bewaker. Hans Reijnders, redde op de doellijn. Vervolgens stelde hij vlak voor rust Johnny Walsh in staat om AZ op afstand te zetten, maar de middenvelder kwam nèt iets te kort om de bal over de lijn te werken. „Wanneer Limerick die kansen had benut", zo stelde Hugo Hovenkamp la ter, „waren we zonder meer uit geschakeld geweest, want ik had nog niet gezien dat wij dan die achterstand ongedaan hadden kunnen maken". AMSTERDAM - De uitverkoop van toegangskaartjes even min als het weder-optreden van Tom Barker in het bas ketbalteam van Den Bosch konden het Amsterdamse pu bliek gisteravond met naar de Sporthal Zuid lokken. Slechts 1200 toeschouwers waren getuige van de vierde dag van het toernooi om de Jonesbeker. Den Bosch be hield voor hun ogen de kans op een goede eindnotering door Ferrocarril Oeste uit Ar gentinië met 97—77 baas te blijven. Op de foto scoort Bar ker. die op de openingsdag de Bossche lol grondig verpestte hij zou teveel valium-tablet- ten hebben ingenomen), twee van zijn zeventien punten. Den Bosch-Ferrocarril was voor rust een duel zonder hoogtepunten (38-40). dat uitgroeide tot een geweldige happening. Mitch Plaat ver raste de Argentijnen met een tempo-versnelling, waarna zijn team op magistrale wijze toesloeg. Binnen vier minuten werd het 61-48 en was de strijd beslist. In het tweede duel versloeg Maccabi Tel Aviv de Ameri kaanse legerploeo met 103- 100 Het duel kend en chao tische slotfase, waarin de over zijn toeren geraakte scheidsrechter Van de Willige de Israëliër Berkowitz om on duidelijke reden van het veld stuurde. Maccabi verspeelde vervolgens een voorsprong van zeven punten en kuiam in de slotseconden vanaf de vrije-xoorplijn op winst. het minder, zie wat ik op de bank heb. HO weet wat h0 aan z'n re serves heeft. Toch moet je maar afwachten wat voor gevolgen zo'n wissel heeft", oordeelt Kam menga. De Waard moest bij Barendrecht halverwege concluderen dat in Thijs Bruna niet de organisator en rustbrenger schuilde die hij zich had voorgesteld. Na rust, bu een 2-1 stand, keerde Ruis terug op zOn oude stekkie. Hij slaagde niet het vertrouwen te herwin nen. omdat de in het defensief gedrongen opponent by spaarza me tegenacties alle ruimte werd verleend de beslissing te force- "Vormcrisis", gelooft René Kam menga. "Het draait nog niet en daar moeten we met z'n allen aan werken, want een slechte start heeft een verkeerde invloed op het verdere verloop van de com petitie. Je krijgt het altijd moei lijk als je onderaan staat", herin nert Kammenga zich uit zijn eer ste seizoen dat hij 'vast' in de Lei- derdorpse hoofdmacht opereer de. De Leidenaar maakte twee jaar ge leden furore als één van de jon gelingen waarmee RCL het eer steklasserschap moest zien te redden. Dat lukte "Elke week moesten we knokken voor de punten. Vorig jaar liep het stuk ken beter, begonnen we met een overwinning bij DOSK. dat een jaar eerder kampioen was gewor den. Toen eindigden we als der de, misschien hebben we er nu te makkelijk over gedacht. Dit jaar willen we weer zo hoog eindigen. Zo'n start als nu valt dan tegen, maar betekent niet dat we met een maar af moeten zien van een plaats bij de eerste drie. Die mo gelijkheden hebben we. Nu dus niet gelijk zeggen: laat de tegen stander het maar uitzoeken, wij gaan counteren. Al kan RCL nog alfijd moeilik het spel maken". Het zal allemaal wel weer makke lijker zijn gezegd dan gedaan. Noord wijk is weer de tegenstan der van formaat en op grond van hun gedeelde koppositie mor genmiddag favoriet. Alleen door de mouwen extra op te stropen zal RCL niet ver komen. De Ra cing ontbeert de aankomende weken nog de creatieve inbreng van de zachtjes trainende, voor alsnog niet fitte Bob van Bohe- men. Dick van der Bijl moet in staat worden geacht dat gemis met behulp van zwoegers Hans Braat en TTiijs Bruna, te kunnen ondervangen. De Waard breekt zich daarom vooral het hoofd over wie wèl de rust in zijn laat ste linie zou kunnen herstellen. In zijn na babbel afgelopen zater dag noemde hij wel de naam van Kammenga (geen Kamminga dus. of Cammingha, "maar daar maak ik geen drukte meer van"), maar aansluitend sprak de keu ze-heer over "het verschuiven van de problemen". Kammenga zelf liet al merken weinig heil te zien in dergelijke oplossingen. Wanneer De Waard opnieuw pro blemen voorziet met Ruis. zal hu toch weer in hetzelfde spelers kringetje moeten zoeken "Ab Braat en Lijs van Egmond zijn geblesseerd, we zitten krap in onze verdedigers", vertelt Kam menga. In de oefenpenode werd al eens met de in Rotterdam eco nomie studerende Mors bewoner geëxperimenteerd op de libero positie. "Ik voelde daar echter niets voor". Op eigen verzoek mocht hy het nog op zyn geliefde middenveld proberen. maar draaide daar toch niet naar wens Uiteindelijk belandde hy weer op de vertrouwde linksbackposi tie. waar hy als opkomende kracht zich de nodige faam ver wierf. "Ik val graag aan. Als back heb je weieens dagen dat je alleen maar aan verdedigen toekomt Scha kel je een goede aanvaller uit, dan heb je wel eer van je werk Maar ais het slecht loopt in een elftal kan je als verdediger wei nig doen om daar verbetering in te brengen". Die opdracht staat RCL morgen te wachten, slechter dan vorige week kan het byna niet gaan "Het wordt een heel belangrijke wedstrijd tegen Noordwyk. al tijd een moeilijke ploeg Twee jaar geleden kregen we tweemaal dik op onze broek. We lieten vier punten aan Noordwyk, daar moet verandering m komen" GERARD HAVERKAMP VOORBURG (ANP) - De kans dat Sandra de Kruyff m de nationale tafeltenniscompetitie in navolging van Bettine Vnesekoop by dc heren zal uitkomen is klein nu de sportcommissie van dc NTTB de bonds raadleden adviseert de dispensatieregeling niet te versoepelen. De sportcommissie is voorstander van een strikt gescheiden heren- en da mescompetitie. Slechts in uitzonderlijke gevallen, bijvoorbeeld wanneer een speelster een plaats op de Europese ranglijst verovert, wil de sportcommissie met de hand over het hart strijken. Wel is de sportcommissie van oordeel dat voor speelsters zoals Sandra de Kruyff, die de laatste twee seizoenen in de damescompetitie door gebrek aan tegenstand ontbrak, naar alterna tieven gezocht moet worden. Het advies van de sportcommissie staat haaks op een eerdere uitspraak van de bondsraadvergadering In mei van dit jaar gaf de meerderheid van de bondsraad, in principe zijn fiat aan een versoepeling van de dispensatienormen Het hoofdbestuur van de NTTB remde die voort varendheid af met het voorstel de definitieve uitspraak te verschuiven naar de bondsraadvergadering van eind oktober. In de tussenliggende tijd had de sportcommissie alle gelegenheid de wenselijkheid van de versoepeling van de dispensatieregeling in een rapport vast te leggen De uitkomsten van dat rapport staan ter discussie op de herfstvergade- ring van de bondsraad, op 30 oktober in Utrecht. ADVERTENTIE Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd ItotlOjaar. Minimum storting f15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 9,38% ef- fektief (9% nominaal). LEI DSE SPAARBANK S

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13