's Bank "Nationale aanpak? Die bestaat niet" Meer accent op voedselproduktie Pander C J Pleidooi voor betere behandeling pelsdier Artsen fel tegen 'bezinnigmgsdrift' Volkswagen redt Seat van zekere ondergang U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 7-r'A 7-r'A *4 Het Eigen Gelijk van Cees Schelling BEDANKT EN TOT ZIENS. VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 EG en de ontwikkelingshulp: Varia BRUSSEL - De Europese Com missie wil de ontwikkelingshulp voor de Derde Wereld meer gaan richten op de voedselproduktie. De Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft daartoe voorstellen gedaan aan de Europese minster- raad, die het uiteindelijke besluit moet nemen. De voorstellen bevatten niet alleen een heroriëntering van de hulp, maar ook een verhoging van het beschikbare geld. In 1982 geeft de Europese Gemeenschap zo'n' acht miljard gulden uit aan ont wikkelingshulp. Dat is 10 pro cent van de totale hulp die de af zonderlijke lidstaten samen naar DEN HAAG (GPD) - De regering moet de pelsdierfokkerijen aan banden leggen. Maatregelen zijn zeker noodzakelijk in de zin van opleiding van de fokkers, huis vesting van de dieren en vooral van het doden van de beesten. De methodes om de dieren af te maken zijn meestal zeer pijnlijk, omdat het vel niet beschadigd mag worden. Tijdens de presentatie van het boek „Prooi van de Mode" in Den Haag noemde de auteur, Henk Lambertz uit het Limburg se Simpelveld, dat een verbeter de wetgeving een minimum-eis is. Volgens hem zyn de produk- tiemethoden op bontfarms af schuwelijk. Het ministerie van Landbouw en Visserij bevestigt dat er nauwe lijks wetttelijke regelingen zijn voor de pelsdierenfokkerij. Wel houdt de Commissie Welzijn Dieren zich bezig met de wijze van doden van pelsdieren. Het is de Derde Wereld sluizen. Die EG-hulp vormt ongeveer een half promille van het totale Euro pese bruto nationale produkt. De Commissie wil de omvang daar- door Ferry Mingelen van binnen tien jaar verhogen tot 1 promille, een verdubbeling dus. In Europese kring wordt betwij feld of de lidstaten, gezien hun grote financiële problemen, op het ogenblik wel meer geld voor de hulp ter beschikking willen stellen. De Europese ontwikke lingscommissaris Pisani wees er gisteren bij de presentatie van zijn plannen echter op dat die verhoging in het eigen belang is van Europa. Door de arme lan den economisch te helpen zijn deze eerder in staat weer in het Westen produkten te kopen, waardoor de werkgelegenheid in Europa wordt bevorderd. Pisani vindt dat het vroegere ac cent op industrialisering van de ontwikkelingslanden moet ver schuiven naar voedselvoorzie ning. De Europese Gemeenschap wil met de ontwikkelingslanden nu duidelijke lange-termynplannen op landbouwgebied uitwerken en die dan ook contractueel vast leggen van beide kanten. Pisani ontkende niet dat een zelfstandi ger Derde Wereld op landbouw gebied problemen kan gaan op leveren voor het Europese land bouwbeleid, dat het vaak nog van de afzet op de wereldmarkt moet hebben om financieel rond te komen. Volgens Pisani moet dat Europese landbouwbeleid dan maar meer rekening gaan houden met de belangen van de Derde Wereld. Maar voorlopig ziet Pisani nog geen problemen, omdat het voedseltekort in de Derde Wereld nog zo groot is. Nertsen op een bontboerderij: pleidooi voor betere maatregelen. mogelijk dat dit leidt tot c telijke bepaling in de niet Welzijn Dieren. Het boek „Prooi van de Mode" geeft een ooggetuigeverslag van waarop in Europa de miljoenen nertsen, vossen, konij nen, otters en anderse pelsdieren worden gefokt. Zich uitgevend voor aankomend pelsdierfokker kreeg hij toegang tot de bont boerderijen. Lambertz vreest dat de teruglopen de economische situatie zal zor gen voor een verslechtering van de reeds afschuwelijke omstan digheden op de pelsdierfokkerij- ALKMAAR (GPD) - „De catastrofale ontwikkeling in de financië le toestand van ons land heeft geleid tot een bezuinigingsdrift, die niet voortkomt uit de gezondheidszorg zelf en waarom de patiënt niet heeft gevraagd". Dit zei vandaag voorzitter dr. J. J. H. M. Daniels van de artsenorganisatie KNMG. Op het congres van zijn organisatie oefende hij kritiek uit op de ombuigings maatregelen. De bezuinigingen vertragen de totstandkoming van een nieuwe ordening in de gezondheidszorg. Er ontstaan paniekbesluiten van geval tot geval, waardoor de samenhang wordt verstoord. Bovendien wordt de ontwikkeling van de medische zorg be perkt. Behandelingsmogelijkheden worden belemmerd door kortingen op het aantrekken van personeel en het aanschaffen van apparatuur. Volgens Daniels lijkt hier en daar al de grens bereikt waarachter de kwaliteit van de zorg in gevaar komt. De verminderde werk gelegenheid roept juist een extra vraag om hulp op. Ook de toenemede vergrijzing der bevolking doet een dubbel beroep op de gezondheidszorg. Daarop kunnen maatregelen als beddenre ductie of personeelsstops geen antwoorden zijn. Dergelijke veranderingen leiden volgens de KNMG-voorzitter tot „absurditeiten en inconsequenties". Het is het goed recht van de artsen er tegen in het geweer te komen. Zeker als zij menen dat de ontwikkeling niet in het belang is van de gezondheidszorg. Artsen zijn er om op medisch terrein mee te beslissen en te zorgen dat de patient de zorg krijgt die nodig is volgens de laat ste stand der wetenschap. MADRID (GPD) - Het Westduitse autoconcern Volks wagen-Audi (VAG) heeft de Spaanse autofa brikant Seat van een wisse on dergang gered. Gisteren teken den de directeuren van beide au- tofabrieken in Madrid een over eenkomst tot gezamenlijke fabri cage en verkoop van hun beider produkten. Bij Seat, ex-licentiehouder van FIAT, dat zich in 1980 terugtrok wegens de zich opstapelende problemen (niet alleen bij Seat, maar ook bij FIAT zelf), zullen vanaf begin volgend jaar 90.000 auto's per jaar worden gebouwd van het type Polo Derbi. Daar naast zullen bij de Seat-fabrie- ken ook nog eens jaarlijks 30.000 wagens van het type Santana geassembleerd worden. Iets meer dan de helft van de Polo's zullen via het commerciële net van Volkswagen-Audi in het bui tenland verkocht worden. De Santana's zullen alleen op de Spaanse binnenlandse markt af gezet worden. Met de uitbreiding van het Volks wagen-pakket van 120.000 perso nenauto's per jaar komt Seat op een jaarproduktie van 420.000 auto's, genoeg volgens de becij feringen van de Seat-directie om een klein rendement op te leve ren. Belangrijk bestanddeel van het akkoord is, dat Volkswagen zijn normen zal toepassen op de produktie bij Seat wat betreft de kwaliteitscontrole. Een van de oorzaken van de sterke terugval in de verkopen in de laatste jaren van Seat vormde na melijk de kritiek, dat de Spaanse Seats kwalitatief en qua afwer king ver bij de geimporteerde Europese auto's achterbleven. Volkswagen hoopt via het ak koord met Seat, van wiens gere noveerde commerciële net Volkswagen-Audi gebruik zal maken, een sterkere greep te krijgen op de Spaanse markt, waar de laatste jaren een felle concurrentiestrijd is uitgebro ken tussen andere autogiganten als Ford en General Motors, die beide kolossale fabrieken in Spanje hebben gebouwd. ADVERTENTIE Renterekening(-) Geldmarktrekening T oprenterekening Voor bedragen onder f 5.000.- géén opzeg termijn. Bij opname boven f 5.000.- en binnen de termijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's: vaste bedragen en termijnen, hoger minimum- saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. Bij alle kantoreh van Slavenburgs Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 en de algemene spaarvoorwaarden Vaticaan komt op voor aartsbisschop VATICAANSTAD (UPI) - Het Vaticaan heeft gisteren de be richten tegengesproken dat de president van de bank van het Vaticaan, de Amerikaan se aartsbisschop Paul Mar- cinkus, met geweld bedreigd werd door de Mafia wegens zijn transacties met de faillie te Banco Ambrosiano. Woordvoerder pater Romeo Pancirolli ontkende boven dien dat Marcinkus ruim 50 miljoen gulden zou hebben ontvangen in commissiegel- den voor de transacties met de bank. De beschuldigingen kwamen in een Amerikaans televisie programma van de Siciliaan- se financier Michele Sindona die in de Verenigde Staten een gevangenisstraf uitzit van 25 jaar. Marcinkus was president van het instituut voor religieuze werken, zoals de bank van het Vaticaan heet. Volgens Sindona kreeg hij geld voor de zogenoemde patronagebrieven, waarmee de Banco Ambrosiano ge leend geld naar banken in Midden-Amerika kon over maken. Volgens Pancirolli is de aantij ging dat Marcinkus commis- siegelden ontving vals. Bo vendien zijn de verhalen over bedreigingen van de Mafia volledig verzonnen, zo zei hij. Het moet een merkwaardige er varing zijn voor Cees Schel ling en zijn Voedingsbond FNV. Twee jaar geleden zag hij zich nog in één hoek ge plaatst met de CPN, na met kracht een verdere aantas ting van de koopkracht te hebben afgewezen. "Wat er toen over mij is gezegd en ge schreven, was niet al te vrien delijk", herinnert zich Schel ling zachtmoedig. Inmiddels zijn de rollen wat an ders verdeeld en weet Schel ling "vrijwel alle economen en politieke partijen van links tot rechts" aan zijn zij de. Deze week kwam daar de eerste grote ondernemer bij: Albert Heijn, die gisteren na mens alle grootwinkeliers alarm sloeg in reactie op de regeringsplannen de lonen te bevriezen. Tijd voor Schel ling om af te rekenen met de critici van toen: "Ik weet dat het wat arrogant klinkt. Maar de waarschuwing van profes sor Schouten (de man die wel voorstander is van loonbe- vriezing, maar via belasting verlaging een terugval van de bestedingen wil tegengaan, red.) tegen de koopkrachtda ling is dezelfde als die waar over ik twee jaar geleden zo'n ruzie over kreeg". Zo lijkt de tijd Schelling in het gelijk te stellen en zag hij zichzelf woensdag acteren op het toneel van de Koninklijke Maatschappij voor Nijver heid en Handel in Leiden. In het restaurant van de Groenoordhallen mocht hij zijn zegje mocht doen ten overstaan van een keurige club van (voornamelijk) on dernemers. Eerst, om misverstanden te voorkomen: met zijn stand punt de koopkracht niet ver der aan te tasten bevindt Schelling zich nog altijd meer aan FNV- dan aan werkgeverszij deWeliswaar houdt de Voedingsbond er in eigen kring een afwijkende mening op na door als enige binnen de FNV geen bereid heid te tonen tot het inleve ren van de prijscompensatie voor (herverdeling van) werk, maar voor het overige is er één lijn: geen algemene las tenverlichting voor het be drijfsleven door bevriezing van lonen. En wat de werkgevers betreft, Albert Heijn, als representant van het grootwinkelbedrijf, heeft slechts het geluid van de minderheid laten horen binnen de overkoepelende organisaties VNO en NCW, die elke verlaging van de loonsom vooralsnog toejui chen vanwege de concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland. Het Gelijk van de Voedingsbond is dus nog altijd het Eigen Gelijk. Verscheidenheid Dat gelijk bestaat niet alleen uit de overtuiging dat ingrepen in uitkeringen en lonen een verhogend effect zullen heb ben op werkloosheid en dus sociale uitgaven en financie ringstekort. Het bestaat ook uit de opvatting dat de crisis niet met één landelijke aanpak bestreden kan wor den. Dat moet volgens Schel ling geschieden door onder handelingen tussen werkne- Cees Schelling: "We moeten afstappen van het idee. dat het allemaal wel goed komt als we de prijscompensatie maar inle- mers en werkgevers in de verschillende bedrijfstakken. Verschillen in groei van de lonen per bedrijfstak tonen dat volgens hem aan: de ge middelde verhoging van de bruto lonen van 4,9 procent per jaar in de periode oktober 1978 tot april 1981 dient te worden onderscheiden in verhogingen van byvoor- beeld 6,7 procent in de bouw nijverheid en 3 procent in de horeca. "Dan kun je niet hetzelfde mo del toepassen voor beide be drijfstakken door over de he le linie lonen te bevriezen. Juist nu is de grote verschei- door Wim Fortuyn denheid van ondernemingen aan de orde. Daarom moeten werknemers en werkgevers samen gaan kijken welke de mogelijkheden zyn in een be drijfstak. Datzelfde geldt ook voor deeltijdbanen. Allemaal goed hoor. maar in de ene be drijfstak kan het wel en in de andere niet We moeten geen macro-oplossingen toepas sen op micro-niveau. Dat werkt niet". De-centraal (per bedrijf of be drijfstak) zoeken naar oplos singen voor de crisis, zonder teveel politieke bemoeienis. Zo luidt het credo van de Schelling, die "de verloede ring van de politiek" wil blootleggen. Dan is de Voe dingsbond zelfs bereid de prijscompensatie ter discus sie te stellen, die trouwens volgens Schelling sinds 1975 al voor een derde is uitge kleed (onder meer door over schakeling van vóór- naar né- ïndexering). "Als we maar af stappen van het idee dat het allemaal goed komt als de prijscompensatie wordt inge leverd. We zijn dan bezig iets na te jagen, dat met op zich zelf staat". Afgeleid Zoals ook het financieringste kort en de grote last aan rente voor de overheid niet op zich zelf staat, maar. aldus Schel ling, een "afgeleid probleem" is. Een probleem dat alleen maar groter wordt bij het te rugdringen van lonen. Ener zijds vanwege de koop krachtdaling, die volgens Schellings' stellige overtui ging leidt tot minder afzet. dus minder investeringen en dus nieuwe werkloosheid. Anderzijds vanwege de lage re belasting-opbrengsten. "Als we zo doorgaan en we de bedrijvigheid verder terug schroeven. kunnen we het wel schudden. Dan groeit het financieringstekort en is de sociale zekerheid helemaal niet meer te betalen". Helemaal met meerSchel ling geeft toe: in de huidige opzet bevindt de sociale ze kerheid zich nu al op de rand van de financiële afgrond. Belangrijke oorzaak: onder graving van het stelsel van premie-heffing op arbeid (lo nen), als gevolg van toene mende automatisering. Schelling: "Het kan met lan ger met alleen premieheffing op arbeid. Er moet een nieuw stelsel komen, dat de ongelij ke verdeling wegneemt tus sen arbeids-intensieve en ka pitaal-intensieve onderne mingen". Anders gezegd: het bedrijf dat een computer aanschaft die een werknemer overbodig maakt, zal de premies voor die werknemer moeten gaan betalen. Geen oude sugges tie, maar wel één die reacties zou moeten oproepen in de kring van (Leidse en Alphen - se) ondernemers waar Schel hng hem woensdag liet val len. Helaas, wat reacties be treft bleef het voornameUjk beperkt tot de het uitspreken van twgfel over de de-centra le aanpak, met verwijzing naar het 'olievlek-efTect' van een loonsverhoging in een bepaalde bedrijfstak: werk nemers in andere bedrijfstak ken. die dezelfde loonsverho ging claimen, zoals dat ge schiedde ten tijde van 'de 400 gulden van Verolme' Volgens Schelling is dat gevaar niet zo groot En omdat men nu beducht is voor werkloos heid én omdat onderhande lingen op kleine schaal leiden tot een grotere betrokken heid van de werknemers met het wel en wee van 'zgn' on derneming. Achterdocht Wat de Voedingsbond FNV be treft gaan werknemers en werkgevers gezamenlijk in verzet tegen de toenemende overheidsbemoeienis en op naar een gezamenlijke aanpak van de crisis. Al is het dan wel zaak eerst nog wat wederzijdse achterdocht uit de weg te ruimen, zoals het volgende woordenspel tus sen één van de veertig onder nemers en Schelling duide lijk maakte: Ondernemer: "Als vakbonds man moet u een achterban te vreden houden. Dan kunt u nu wel zeggen dat de Voe dingsbond in de eerste plaats de bedrijven wil redden, maar in de praktijk zal dat toch anders uitpakken". Schelling: "Een vakbond be staat b(j de gratie van werkende mensen De Voe dingsbond en haar 110 werk nemers zijn alleen al daarom gebaat bü het in stand hou den van ondernemingen. Juist daarom willen we erbij zijn als er problemen. Kijk maar naar de Heidemy. We hebben er altijd voor gewaar schuwd dat het mis dreigdb te gaan. Vind je het gek dat de bond dan woedend wordt, als er niet geluisterd wordt en 1400 mensen uiteindelijk er uit vliegen?". ADVERTENTIE Nu Pander in Leiden is gesloten, willen wij graag alle cliënten en rdanes bedanken voor het lange tijd genoten vertrouwen. Omdat voor sommigen van u een wat langere reis niet onover komelijk zal zijn, zouden wij graag onze relatie met u willen voortzetten in onze Pander-vestigingen te Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Apeldoorn. Op ons hoofdkantoor te Zoctermeer kunnen wij u telefonisch alle inlichnngen vetsttekken. (079 - 41 20 41). Leiden BotcmuH» 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - GRONINGEN APELDOORN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11