c Verblijf troepen kan lang duren Genschers mislukte po kerspel Labour is eenzijdige ontwapening voor "Veel Duitsers hielpen VS T0NIN0.VEEL LIEFS UIT SICILIË. TONINümO SICILIANO. "Kernoorlog beperkt houden onmogelijk" D Vredesmacht Libanon: Leneve kan pas in 1984 wat opleveren DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 LONDEN (AP) - Een tot Europa be perkte kernoorlog is niet haal baar volgens het Londense Inter nationale Instituut voor Strategi sche Studiën in zijn jaarverslag. "Integendeel, zelfs de geringste uitwisseling van kernkoppen in Europa zou snel uitgroeien tot strategisch nucleair niveau", al dus het rapport. Daarbij wijst het instituut op een tiental oorlogen die op dit moment in de wereld gaande ziin. Wat het militaire evenwicht tussen de twee supermachten betreft, weerlegt het rapport dat de VS op het gebied van de strategische Jaarrapport IISS: Buitenland kernbewapening de mindere zouden zijn van de Sowjet-Unie. Wel waarschuwt het IISS dat de nucleaire balans in Europa nog 3 u^he >orsla£ ten doorslaat, zelfs als de nieuwe Poseidon- en Trident-raketsyste- men.worden meegerekend. Dit nadeel is volgens het instituut voornamelyk het gevolg van de stationering van de Russische SS 20-raket en het uitblijven van een uitbreiding van het raketar senaal van de NAVO. Wat de conventionele bewapening betreft meldt het instituut dat de balans in de afgelopen 20 jaar ge stadig in het voordeel van de Sowjet-Unie is doorgeslagen en dat de NAVO in die tijd haar technologische voorsprong is kwijtgeraakt. "Men hoeft hieruit niet te concluderen dat de NAVO een oorlog zou verliezen, maar wel is het noodzakelijk maatre gelen te nemen". Rapport Dulles over WO II: T>!> WASHINGTON (AP) - Het hoofd van de Amerikaan se geheime dienst in Zwitserland gedurende.de Tweede Wereldoorlog. Allen Dulles, verklaarde in 1947 tegenover een subcommissie van het Amen kaanse huis van afgevaardigden dat ongeveer 10 procent van de Duitse geheime dienst op het einde van de Tweede Wereldoorlog met hem samenwerk te om de nederlaag van Adolf Hitier te bewerkstelli gen. Dit is gisteren bekend gemaakt door CIA-func- tionarissen die tot dusverre geheime stukken vryga- Dulles. die later het hoofd werd van de CIA. verklaar de indertijd onder ede dat "ongeveer 10 procent van de Abwehr of de Duitse geheime dienst anti-nazi werd. Zij kregen genoeg van Hitier s methoden en waren gekant tegen Hitler's activiteiten tegen de Russen" Dulles merkte op dat de vyf hoogste functionarissen van de dienst werden terechtgesteld als verraders Onder hen bevond zich admiraal Wilhelm Canaris. het hoofd van de contra spionage dienst Dulles, die in 1969 stierf, getuigde in 1947 in het ge heim over onkosten van de ministeries De commis sie onderzocht indertijd welke juridische stappen moesten worden genomen voor de creatie van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst WASHINGTON (AFP/AP) Het verblijf van het Ameri kaanse contingent mariniers voor de vredesmacht in Li banon, waarvan gisteren de eerste manschappen in Bei roet zijn geland, kan volgens waarnemers lang gaan du ren. President Reagan heeft verklaard de Amerikaanse troepen in Liba non te laten blijven totdat alle buitenlandse strijdkrachten dat land hebben verlaten. Hij voegde daaraan toe erop te vertrouwen dat de terugtrekking van de bui tenlandse troepen niet al te lang op zich laat wachten. Maar Rea- gans optimisme wordt niet ge deeld door politieke v in Washington. Zo wordt er onder meer op gewe zen dat de Israëlische ambassa deur in de Verenigde Staten, Moshe Arens, al heeft laten we ten dat Israël zijn militairen niet uit Libanon terughaalt zolang zich nog PLO-strijders in het noorden van Libanon bevinden. Daar komt nog bij dat volgens het ministerie van buitenlandse zaken enkele guerrilleros en lei ders van de PLO, die uit Beiroet waren geevacueerd. weer het land zijn binnengedrongen. In Washington wordt aangenomen dat er in totaal ongeveer 7.000 PLO-strijders en circa 30.000 Sy rische manschappen op Liba nees grondgebied zijn. De Sy- riërs zijn voornamelijk gelegerd in de Bekaa-vallei in het oostelijk deel van het land. Hoge Amerikaanse functionaris sen hebben onofficieel al gezegd dat het zeer moeilijk gaat worden de Israëliërs ervan te overtuigen dat zij geen aanvallen meer te duchten hebben vanaf Libanese grond. Het zal evenmin gemak kelijk zijn de Syriërs ervan te verzekeren dat hun belangen niet worden bedreigd door de nieuwe Libanese regering. Fragmentatiebommen Ondanks het feit dat president Reagan in juni de levering van fragmentatiebommen aan Israël verbood, worden er nog steeds onderdelen voor die bommen naar Israël verscheept. Dat is gis teravond gemeld door het Ame rikaanse radiostation CBS. Dinsdagavond zei Reagan nog tij dens een persconferentie dat hij in juni stappen had ondernomen om de levering van de bommen stop te zetten. keerden gisteren in Beiroet terug. Hun verblijf in Libanon z BLACKPOOL - De Britse Labour- partij heeft zich gisteren tijdens het jaarcongres in Blackpool met grote meerderheid uitgesproken voor eenzijdige nucleaire ontwa pening. Die meerderheid was zó groot, dat het Labour-bestuur er vrijwel niet aan ontkomt eenzij dige nucleaire ontwapening in het verkiezingsmanifest op te ne- Dat zou dan zeer tegen de zin zijn van de rechtervleugel van de par tij, die niet gelooft dat Groot- Brittannië eenzijdig alle kernwa pens van Britse bodem kan ver wijderen, zonder daarmee de NAVO-defensiestrategie geweld aan te doen. door Henk Dam Een voorstel om uit de NAVO te stappen haalde het in Blackpool niet. Verschillende sprekers we zen er tijdens heftige en vaak emotionele debatten op, dat een zijdige nucleaire ontwapening al leen haalbaar is als Engeland zijn lidmaatschap van de verdragsor ganisatie opzegt. Staande ovaties waren er voor de spreker die suggereerde de komst van de kruisraketten, die eind 1983 in Engeland zullen moeten worden gestationeerd, op alle mogelijke manieren tegen te gaan. De debatten illustreerden, dat de angst voor een kernoorlog in En geland is uitgegroeid tot een van de belangrijkste politieke pro blemen van het moment. Het land staat aan de vooravond van een belangrijke uitbreiding van zijn nucleaire macht. Daarbij gaat het niet alleen om de kruis raketten, maar ook om de Tri- dent-raketten die de conservatie ve regering de komende jaren wil kopen ter vervanging van de dan achterhaald geachte Polaris- raketten. De derde dag van het jaarcongres van Labour kreeg 's middags een onverwachte wending, toen er een forse rel uitbrak over de ma nier waarop het nieuwe partijbe stuur, dat dinsdag werd samen gesteld. is gekozen. Mijnwer kersleider Arthur Scargill en de leider van de bond van technici en wetenschapsmensen, Clive Jenkins, vroegen de uitslag van de verkiezing, die een ruk naar rechts heeft opgeleverd, ongel dig te verklaren. Volgens de twee vakbondsbazen heeft ten minste één van hun col lega's niet zo gestemd als diens bond hem had opgedragen. Dat was ontdekt tijdens een hertel ling van de stemmen, nodig om dat er ook nog eens een telfout bleek te zijn gemaakt. Die telfout betekende, dat een van de dins dag gekozen bestuursleden nu toch niet in het nieuwe bestuur zitting zal krijgen. Scargill en Jenkins wilden echter meer. Zij eisten een geheel nieuwe stem ming, maar dat verzoek werd verworpen. De rel heeft de toch al slechte ver houding tussen links en rechts in de Labour-partij naar een nieuw dieptepunt gevoerd. Als links be kend staande partijleden ver klaarden gisteravond alsnog al les te zullen proberen om de uit slag van de verkiezing voor het partijbestuur ongeldig verklaard te krijgen. FDP-leider verloor prestige en kiezersgunst BONN - Geen enkele Westduitse politicus is tegenwoordig méér omstreden dan de voorzitter van de liberale FDP. Hans-Dietrich Genscher. Niet alleen bij de so ciaal-democraten, maar vooral ook in de linkervleugel van zijn eigen partij wordt hy beschouwd als degene die er maatgevend voor gezorgd heeft dat het so- ciaaldemocratisch-liberale tijd perk in de Bondsrepubliek ten einde is gekomen. Genscher wordt veroordeeld en vervolgd als „verrader", als „splijter van de partij", ja, zelfs als „doodgra ver van het liberalisme". Dezelfde Hans-Dietrich Genscher die eens in de Westduitse pers de machtigste man van de Bondsre publiek. de „eigenlijke" kanse lier, werd genoemd, beleeft nu een dieptepunt van zijn overi gens zo succesvolle politieke car rière. Zijn prestige is in een paar dagen zwaar beschadigd, zijn au toriteit wordt nog maar nauwe lijks erkend. Genscher moet op het speciaal bij een geroepen FD P-partij congres van 16 oktober in Dusseldorf een soort gang naar Canossa maken. Zijn critici in de eigen party, en dat zijn er velen, zullen hem in alle openbaarheid niet sparen. Volgens hen is met name de par tijvoorzitter er de schuld van dat. zoals Hans Ulrich Kempski van de Suddeutsche Zeitung het beeldend omschrijft, de FDP- partijcentrale in Bonn nu lijkt op een kippenfarm waarboven de buizerd krijst. Er vormen zich steeds meer liberale kringen die een vernieuwing van de partij via een nieuwe leiding nastreven. Er wordt zelfs gedacht aan de op richting van een andere, „echte" liberale partij. Kleine meerderheid De vrije Democratische Partij, zo als zij voluit heet, is dat de partij van Hans-Dietrich Genscher, Ot to Graf Lambsdorff en fractie voorzitter Wolfgang Mischnick, of de partij van de vroegere mi nister van binnenlandse zaken Gerhart Baum, de afgevaardigde Helga Schuchardt en Gunther Verheugen? Het antwoord is vooralsnog niet duidelijk, want bij de stemmingen in de Bonds dagfractie en het partijbestuur, voor of tegen de koers van Gen scher om Helmut Schmidt ten val te brengen en CDU-voorzitter Helmut Kohl als nieuwe kanse lier te kiezen, bleek slechts dat Genscher over een niet al te gro te meerderheid beschikt. ADVERTENTIE Hans-Dietrich Genscher. Inmiddels is FDP-secretaris-gene- raal Verheugen gisteren uit pro test tegen het feit dat de liberalen samen met de christen-democra ten in een nieuwe regering gaan zitten, teruggetreden Dat is een „teken aan de wand", want Ver heugen gold altijd als een ver trouweling van Genscher en was als secretaris generaal toch een soort party-ideoloog. Ook de plaatsvervangend voorzitter van de FDP, Uwe Bonnenburger, heeft aangekondigd dat hy zyn functies binnen de party opgeeft als Helmut Schmidt ten val wordt gebracht. door Hans Amesz Kortom, de liberalen in West- Duitsland zyn gespleten En ook als een daadwerkelijke splitsing van de party minder waarschijn lijk is. is in elk geval een afsplit sing van het links-liberale blok nauwelijks meer te vermijden Terug naar Hans-Dietrich Gen scher. Hij was er in 1968 als nog jonge afgevaardigde (sinds 1965) wezenlijk by betrokken dat Wal ter Scheel in de plaats van Erich Mende werd benoemd tot partij voorzitter van de FDP. Mende is later naar de CDU overgelopen In 1969 zorgde Genscher er mede voor dat de sociaal-democraat Gustav Heinemann tot bonds president kon worden gekozen. De geschiedschrijvers zyn het er in het algemeen over eens dat de verkiezing van Heinemann de in leiding was tot een sociaaldemo cratisch liberaal tijdperk dat der tien jaar heelt bestaan. "Moed" Genscher. die in 1927 in het tegen woordig in Oost-Duitsland lm gende Halle was geboren, werd in de SPD-FDP-regenng onder Willy Brandt minister van bin nenlandse zaken. Dat ambt be kleedde hy uitstekend Zelfs Helmut Schmidt was. zegt hij in een gesprek met Kempski, ge neigd Genscher ten tyde van de aanslag van Palestynse terroris ten op het olympisch dorp in Munchen in 1972 het etiket ..per soonlijke moed" op te plakken. Schmidt was toen zelf minister van defensie. Diezelfde moed heeft Genscher als latere minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier helaas niet opgebracht toen het erom ging bondskanselier Helmut Schmidt eerlijk en openlijk te zeggen dat hy. Genscher, zich van zyn regeringschef wilde scheiden Schmidt geeft te ken nen dat het een karaktertrek van Genscher is, uit wantrouwen te genover iedereen communicatie gestoord en ondoorzichtig te blij ven „Zijn voorlaatste en laatste gedachten maakt hy aan nie mand bekend" Hans-Dietrich Genscher heeft ooit als „grap" gezegd dat het belang rijkste doel van een coalitie het ..bestaan van die coalitie" is. Dat heeft hij als voorzitter van de li berale FDP nu. niet als grap. in praktyk gebracht. Sinds het steeds meer duidelyk werd dat de sociaaldemocrati sche regeringsparty SPD de kie zersgunst verloor, besloot Gen scher dat er een „ommektrr" moest komen Dat schreef hy vanuit zyn Zuidduitse vakantie- plaats vorig jaar zomer aan alle afgevaardigden van de FDP. De SPD heeft vanaf dat moment lange tyd concessies aan de klei ne coalitiepartner gedaan Maar Genscher en zyn (en Schmidts) minister van econo mische zaken. Graf Lambsdorff. zyn uiteindelijk te ver gegaan. Te ver althans in de ogen van de so ciaal-democraten en Helmut Schmidt. Het gevolg was dat Genscher overrompeld werd door het initiatief van Schmidt op 17 september om de samen werking met de FDP op te zeg gen. Erger was wellicht nog dat Genscher ook zyn eigen party voor het blok zette. In een kleine partij, waar kwaliteit van personen meer gewicht in de schaal legt dan by de zogenaam de grote volkspartijen CDU en SPD, heeft Genscher slecht „ge pokerd". Conclusu- de liberale achterban van Hans Dietrich Genscher is van een party die by de laatste Bondsdagverkiezin gen in oktober 1980 het trotse re sultaat bereikte van meer dan 10 procent van alle kiezersstem men. veranderd in een ..brand stapel. die heel gemakkelijk in vlammen opgaat Hans-Dietrich Genscher heeft één troost in de nieuwe regering onder bonds kanselier Helmut Kohl wordt hy wederom minister van buiten landse zaken en vice-kanselier. vip v n GENEVE - Het zal moeilijk wor den een beslissing over het sta tioneren van kruisraketten in Nederland te nemen voor eind 1983 als zo'n besluit mod afl gen van de uitkomst van de ont wapeningsbesprekingen in Ge nève. Onwaarschynlyk is name ly k dat het vandaag hervatte ont- wapemngsoverleg over middel- lange-afstandsraketten in Euro pa voor 1984 concreet zal opleveren. Dit maakten waar nemers op uit aanwijzingen van de Russische en Amerikaanse onderhandelaars bij aankomst op de luchthaven van Genève Bovendien geven signalen uit Moskou en Washington blyk van een volledige patstelling Op de vraag aan de Amerikaanse onderhandelaar Paul Nitze by zijn aankomst op de luchthaven van Genève. hoe lang het overleg nog kan duren, mompelde deze wat wrevelig dat hy zich in dit stadium liever niet aan voorspel lingen waagt. Hy wilde slechts kwijt dat er vorderingen zyn ge maakt. maar hy weigerde in de tails te gaan. Op de vraag of er sprake is van een doorbraak, zei hy kortaf: nee. Een duidelijk ant woord, dat, na elf maanden over leg. de impasse illustreert waarin de besprekingen zyn beland door Willem Offenberg i lange duur kunnen Nitze's Russische gesprekspartner Yuli Kvitsinsky drong er dins dag by de Amerikanen op ,.,m „nu te handelen". Moskou deed er gisteren nog een schepje bo ven op door Washington ronduit van sabotage te beschuldigen. En reeds in maart beschuldigde de Russische president Brezjn- jev de Amerikanen ervan in Ge nève de onderhandelingen te vertragen. Moskou windt er dus geen doekjes om: de zaak zit muurvast. Hoe ziet de patstelling eruit by het zgn INF-overleg over middellan ge-afstandsraketten in Europa1 Washington houdt het hij dt 'nul-optie'; door Nitze nu de „nul-nul-oplossing" genoemd Dit voorstel komt neer op een ruil: de NAVO zal een plan om 572 Pershing-II- en Kruisraket ten in West-Europa te statione ren opdoeken, als de Russen hun beslaande arsenaal van SS-20-ra ketten in Oost-Europa ontmante len. Moskou vindt dat er dan sprake zou zyn van eenzydige Russi sche ontwapening, omdat het NAVO-plan nog in de produktie- fase verkeert, terwyl de honder den SS-20's al opgesteld staan Moskou wil het bestaande arse naai bevriezen en aan weerszij den met hoogstens twee derde verminderen, maar, zo reageert Reagan. Europa is niet gebaat by de ontmanteling van de verou derde Russische SS-4- en SS-5- raketlen Nee. het gaat om de moderne SS-20's. Dan het START-overleg in Geneve I V' gl he wapens Dit is nog niet aan een patstelling toe Sinds 30 juni hebben btidl dk k gaties de gesprekken benut om hun standpunten uiteen te zet ten Als de gesprekken na het zo merreces op 6 oktober worden hervat, kan voor het eerst de werkelijke onderhandelingsfase beginnen De Amerikaanse delegatieleider Edward Rowny heeft al laten doorschemeren dat resultaat bij dit overleg waarschynlyker lijkt, omdat het tempo tot dusver ho ger ligt dan hy had verwacht Moskou heeft tijdens het START overleg een plafond voorgesteld van 1800 raketten en bommen werpers elk Dit zou een be per king betekenen met ongeveer Mn ICWlrt voor het bestaande Russische arsenaal en 10 procent van de Amerikaanse wapens Hoewel dit plan niet zover gaat als het voorstel van president Reagan om de bewapening te be perken tot een maximum van 850 raketten elk, heeft Moskou dat tenminste niet onmiddellyk veroordeeld, zoals by de nul op tie. Dit is voor sommige defen siespecialisten aanleiding tot enig voorzichtig optimisme Dat kan niet worden gezegd van het overleg over conventionele wapens MBFR, dat een dezer da gen in Wenen zal worden hervat Deze gesprekken slepen al acht jaar voort zonder concreet resul laat Conclusie afgaand op de signalen uit Moskou en Washing ton lykt vóór 1984 een ontwap» ningsovcrccnkomst tussen de Russen en de Amerikanen wei nig waarschijnlijk, of het nu het overleg betreft in Genève of dat in Wenen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9