Orkestenplanop losse schroeven C Eigen bijdrage verpleeghuizen Confrontatie verwacht bij demonstratie Kalkar 'Desnoods hardere jongens voor VN-leger" De Boer bereid tot herziening Artsen-acupuncturisten willen erkenning DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 UTRECHT (GPD) - Het is niet uit gesloten dat het zaterdag tot een harde confrontatie zal komen tussen demonstranten tegen de kerncentrale van Kalkar en de Duitse politie. Tijdens de voor bereiding van de massale pro testmanifestatie in Kalkar, waar aan naar schatting tussen 40.000 en 100.000 betogers zullen deel nemen, is er door de organisatie noch voor geweldloze, noch voor een militante demonstratie geko zen. Zij hebben geen van beide willen uitsluiten. Het Landelijk Kalkar Overleg (LKO) heeft in samenwerking met de Duitse ini tiatiefnemers besloten tegen een verbod van de Duitse autoritei ten in de route te lopen, die vlak tegen de verguisde atoomcentra le in aanbouw aanligt. Tijdens de tocht zal er ruimte zijn voor kleinere acties. Onder meer worden de deelnemers opgeroe pen trommels en trompetten mee te nemen. „Om een soort Je- richo-effect te krijgen. Wij hopen Binnenland ook dat de centrale vanzelf in el kaar stort als we eromheen trek ken", aldus een woordvoerder van het LKO woensdag tijdens een persconferentie in Utrecht. De betoging die 's morgens om tien uur in Kalkar begint, zal via twee routes naar het land van boer Maas nabij de centrale worden geleid. Maas verzet zich al jaren tegen de bouw van de zogenaam de snelle-kweekreactor. De Duitse politie heeft aangekon digd bussen die zaterdag naar Kalkar onderweg zijn bij de grens grondig te controleren. Verboden zaken zullen in beslag worden genomen. Dat zijn onder meer helmen en stokken met een grotere dikte dan twee centime ter. Het is de betogers bovendien verboden zich te schminken ofte vermommen met sjaals en bivak mutsen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft het Landelijk Energie Ko- mite gisteren de Nederlandse po litici opgeroepen hun steun aan Kalkar onvoorwaardelijk te sta ken. Het comité maakt gewag van de resultaten van een Duitse wetenschappelijke onderzoeks commissie naar het toekomstig functioneren van de centrale. Naar is gebleken verzetten vijf van de zestien commissieleden zich fel tegen de ingebruikneming van de centrale, omdat deze veel te grote risico's met zich mee brengt De overige leden erken nen wel dat de gevaren groter zijn dan in de moderne Biblis-B- lichtwaterreactoren. maar advi seerden de Duitse Bondsdag toch positief over de inwerkings telling. Maar volgens het LEK zijn er al haarscheurtjes waarge nomen in het nog buiten de cen trale opgestelde reactorvat van Kalkar. De organisatoren van de manifes tatie zien in het feit dat zij niet zelf hun route mogen bepalen „een ernstige inperking van de demonstratievrijheid". „Wij er varen het als een provocatie van de kant van de politie om de be toging niet rustig te laten verlo pen", aldus een woordvoerder van het LKO. De kleine linkse partijen in Neder land ondersteunen de demon stratie van zaterdag. De PvdA doet dat niet, omdat in de oproep voor de manifestatie het woordje 'geweldloos' niet voorkomt. DEN HAAG (GPD) - De kans is groot dat de voorstellen van minister Hans de Boer tot herziening van het orkestenbestel drastisch worden gewijzigd. De demissionaire minis ter van CRM wil niet star vasthouden aan 1 september 1983 als ingangsdatum van de door hem voorgestelde pannen. Ook wijst hij veranderingen in zijn voorstellen, zoals neergelegd in zijn brief van 22 september j.l. aan de Kamer, niet op voorhand af. Minister Hans de Boer kreeg gisteren op het Binnenhof een petitie overhandigd van FNV-kunstenbondvoorzit ter Hans Boswinkel, waarin gepleit wordt tegen verschraling van het kunstaanbod. Naar zijn oordeel zal nu eerst het overleg binnen de provinciale werkgroepen over de positie van de symfonie-orkesten moeten worden afgewacht. Voor het eind van dit jaar zal dit overleg moe ten zijn afgerond. Zo snel moge lijk daarna zullen door hem defi nitieve beslissingen worden ge nomen, zo mogelijk bij de behan deling van de begroting van CRM-1983. De bewindsman deelde dit giste ren mee tijdens een bespreking met de Vaste Tweede Kamer commissie voor CRM over zijn Nu ook valse duizendjes in Nederland AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam en omgeving zijn vanaf de tweede helft van augustus 245 valse duizendjes opgedoken. Al le biljetten zijn in beslaggeno men. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie van justi tie bevestigd. Ruim twee weken terug hebben twee onbekende Nederlanders in de Deense hoofdstad Kopenha gen nog met 135 valse duizend gulden biljetten gouden en zilve ren munten en antieke zakhorlo ges gekocht. Volgens de woord voerder vertonen de biljetten die in Amsterdam in omloop zijn ge bracht en die uit Denemarken dezelfde kenmerken. Het watermerk van de biljetten is vervalst door middel van een op druk en het vertoont weinig con trast, het papier voelt slap aan (het "knispert" niet) en de blin- denstippen zijn bijna niet voel baar. Over de manier van de ver spreiding in Amsterdam wilde justitie in verband met het on derzoek geen mededelingen doen. WEERRAPPORTEN a ei 5 1 Wi i 2 a E gisterer 2 "2*8 1 c« Amsterdam regen 22 13 1 De Bilt 23 13 0.1 Deelen motregen 23 12 0.1 Eelde 24 11 0 Eindhoven 23 13 0.3 Den Helder 20 14 5 Rotterdam 21 13 6 Twente 23 12 0 Vlissingen 20 14 7 Zd.-Limburg 23 12 0.3 Aberdeen onbew. 13 -1 0 licht bew. 29 16 0 Barcelona half bew. 25 14 0 half bew. 23 11 0 Bordeaux licht bew. 18 11 14 Brussel 23 14 0.4 Frankfort 22 13 0 Genève 20 13 6 Helsinki 10 4 0.1 Innsbruck half bew. 22 9 0 Klagenfurt geheel bew. 22 10 0 Kopenhagen 19 14 0 Lissabon licht bew. 22 14 0.2 Locarno geheel bew. 21 12 0 Londen mist 13 6 9 Luxemburg regen ao 13 0.1 Madrid licht bew. 17 12 3 Malaga licht bew. 26 21 0 Mallorca motregen 28 17 0 1 Malta licht bew. 28 21 0 München 16 8 0 Nice 24 16 5 Oslo 16 12 7 Parijs 21 12 25 Rome half bew. 28 176 0 Split onbew. 28 16 0 Stockholm geheel bew. 13 10 0 21 6 0 geheel bew. 16 12 0 Casa Blanca 24 18 0 Istanbul licht bew. 26 17 0 Las Palmas licht bew. 20 Tel-Aviv onbew 28 20 0 beleidsvoornemens ten aanzien van het muziek- en toneelbestel mee. Hij liet er overigens geen misverstand over bestaan dat, welke aanpassingen voor de orkesten ook worden voorge steld, er hoe dan ook op hetzelf de niveau bezuinigd zal moeten worden. Op de begroting van zijn departement voor 1983 is hij ge noodzaakt een bedrag van 150 miljoen gulden in te leveren. De sector van de kunsten kan hij daarbij onmogelijk ontzien. Maar het was, zo zei hij, zeker niet ver boden met hem bijvoorbeeld te praten over de eventuele onmo gelijkheid om het Brabants Or kest en het Limburgs Symfonie Orkest samen te smelten. Toneel De Boer bleef vooralsnog bij zijn beslissing de toneelgroepen Pro loog en de Nieuwe Komedie met ingang van 1 september 1983 op te heffen. Het besluit is het ge volg van „pure bezuinigings overwegingen". Als de pijn over alle gezelschappen was verdeeld, zou de schade nog veel groter zijn geweest. Niettemin staat De Boer open voor alternatieven, maar „die zijn tot nu toe nog niet aangedragen". Hij ontkende dat hij artistieke maatstaven bij het nemen van het besluit („wille keurig, inderdaad") had aange legd. PvdA, D'66 en de kleinere linkse fracties zijn fel tegen op heffing van de beide groepen. Ook de WD vindt de keuze van Proloog en Nieuwe Komedie on voldoende onderbouwd. Verheugd Hij zei er verheugd over te zijn dat de meeste commissieleden het met hem eens zijn dat wijziging Groeikernen krijgen wel meer politie SPIJKENISSE (ANP) - Minister Rood van binnenlandse zaken wil proberen de politie in groei kernen, waar de omvang van het korps onevenredig dreigt achter te blijven bij de toename van de bevolking, uit te breiden. Dit zei hij gistermiddag in Spijkenisse bij de opening van het nieuwe politiebureau in die gemeente. Een van die groeikernen is Spijke nisse, met een inwonertal dat vo rige week de 50.000 is gepas seerd. De plaats heeft een korps van 78 man, dat aanvankelijk zou moeten worden uitgebreid tot 96 man. Volgens minister Rood is dat getal niet haalbaar. Hij zei niet wat volgens hem wel haal baar is. In zijn toespraak zei de minister zo realistisch mogelijk te willen vooruitlopen op het sterktebeleid, waar hij binnen kort mee hoopt te komen. Hij zei binnen enkele weken andere groeikernen te zullen benaderen. De minister benadrukte nog eens dat de verlichting van de werk druk van het politiewerk moet worden bereikt door reorganisa tie bij de politie en niet door het steeds maar uitbreiden van de sterkte. Hij denkt daarbij aan verlichting van de administratie ve werklast. In verband met de bezuinigings maatregelen vond de minister dat politiebureau's in het alge meen ook meer efficiënt en goed koper gebouwd kunnen worden. Hij pleitte er daarom voor de ou de richtlijnen volgens welke po litiebureau's gebouwd worden, bij te stellen. van het huidige muziekbestel on ontkoombaar is. Er is meer dan 15 jaar over de materie gedebat teerd en er moeten nu spijkers met koppen worden geslagen. Hij zag het als een ondersteuning van zijn beleid dat ook de Kamer van mening is dat er in ieder ge val een gezondere relatie tussen werk en loon bij musici noodza kelijk is en een duidelijker nor mering (aantal diensten, deeltijd banen, nevenfuncties, etc) tot stand komt. Over het Concertgebouworkest zei De Boer dat hij de bijzondere po sitie ervan niet uit het oog ver liest. maar dat ook dit orkest zijn steentje zal moeten bijdragen. Dat de regionale orkesten moe ten „betalen" voor een toekom stige rendabele exploitatie van het Muziektheater in Amsterdam (Stopera), ontkende de bewinds- De kritiek van de meeste commis sieleden had verder vooral be trekking op de volgende punten: het aantal door CRM voor de helft te subsidiëren musici van de samengevoegde regionale orkesten (88) is willekeurig geko zen en te uniform (Beinema, CDA); het effect van de bezuini gingen is klein terwijl naar schat ting 400 hoogwaardige musici op straat komen te staan; de aanpak van CRM is veel te centralistisch; taken als educatie en koorbege leiding mogen niet louter op de schouders van de lagere overhe den worden gelegd. De commis sie vond vrijwel unaniem dat de orkesten in Brabant en Limburg niet op één hoop kunnen worden gegooid. NEW YORK - Nederland zal de Verenjgde Naties binnenkort een herziene opgave doen van zijn militaire eenheden die voor VN-taken inzetbaar zijn. In de woorden van premier en minis ter van buitenlandse zaken Van Agt: „Wij willen wat flexibeler zijn en we kunnen dan ook als het moet de wat hardere jongens laten komen". Van Agt deed deze mededeling gis teren in zijn toespraak tot de Al gemene Vergadering in New York, die, zo zei hij, bijeen is ge komen in een atmosfeer van cri sis in internationale zaken. Die crisisatmosfeer beheerst niet al leen de Oost-Westverhouding, maar ook de relaties tussen de westerse bondgenoten onder ling. Van Agts rede, gebaseerd op het bij de VN niet ongebruikelijke thema van vrede, veiligheid en gerechtigheid, bevatte geen aan wijzing omtrent opmerkelijke veranderingen in het Nederland se buitenlandse beleid. Hooguit zou men kunnen zeggen dat de bewindsman en zijn ambtelijke adviseurs ernaar hebben ge streefd zoveel mogelijk midden posities in te nemen op een mo ment dat Nederland er belang bij heeft zich te laten zien als een niet overmatig controversiële kandidaat voor de Veiligheids raad - een kandidatuur met vol gens Van Agt goede vooruitzich ten. Van Agt zelf meent overi gens dat hij toch nog wel ferme taal heeft gesproken. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de kamerfracties (WD. CDA. PvdA en SGP) is het eens met de beslissing het ge bruik van cs-traangas door de politie niet te verbieden. Dit bleek gistermiddag tijdens een mondeling overleg van de ka mercommissie voor politiezaken met de ministers Rood (binnen landse zaken) en De Ruiter (justi tie). Het gas wordt door de Nederland se politie gebruikt bij demon straties om groepen mensen uit een te drijven. De laatste maal dat het rondgespoten werd, was bij de demonstratie bij de kern centrale in Dodewaard in 1981. De kleine linkse partijen in de Ka mer willen een totaalverbod van het traangas omdat het, in hoge concentraties, schadelijke effec ten voor de gezondheid heeft. De premier sloot zich opnieuw aan bij de veroordeling van de Israë lische inval in Libanon met voor bijgaan aan resoluties van de Veiligheidsraad. Hij riep op tot een gezaghebbend onderzoek naar de „zinloze moorden in de vluchtelingenkampen van Bei roet", een onderzoek waarbij, zo lichtte hij toe, niet alleen Israël betrokken zou moeten zijn, maar ook de Libanese regering zelf, op wier grondgebied het misdrijf heeft plaatsgevonden. De landen die troepen leveren voor de VN-macht in Libanon (Unifil), overleggen donderdag over voortzetting van het mandaat (dat op 19 oktober formeel moet worden verlengd). Van Agt maakt duidelijk dat er door de Unifil-troepen en het Nederlands bataljon daarin belangrijke hu manitaire hulp is verleend, doch dat er een te grote kloof is ont staan tussen de oorspronkelijke taakomschrijving en de moge lijkheid die taak te vervullen. In een uitleg van zijn rede zei hij dat naar zijn smaak de aanwezigheid van de Unifil-troepen geweldda digheden heeft voorkomen die zich anders zouden hebben kun nen voortdoen. Maar, zei hij ook: humanitaire hulp alleen is niet genoeg om Unifll te laten be staan. Nederland, aldus Van Agt, geeft de voorkeur aan inzet van troepen terwille van het handhaven van vrede binnen het raamwerk van de Verenigde Naties. Uiterst on waarschijnlijk is het dat Neder- Cs-gas toch niet verboden Zowel politie-agenten als de monstranten kunnen daarvan het slachtoffer worden. Een TNO-rapport bevestigde onlangs de schadelijke effecten voor de gezondheid. De beide ministers bevelen een te rughoudend gebruik van het gas aan in plaats van een totaalver bod, omdat er, volgens hen, si tuaties kunnen zijn waann traan gas, ondanks de mogelijke scha delijke effecten, nog altijd te ver kiezen is boven het gebruik van vuurwapens. Dit standpunt wordt gesteund door de politie bonden. In het overleg is ook gesproken DEN HAAG (GPD) - Minister Gar deniers (volksgezondheid) wil per 1 januari 1983 een nieuwe ei gen bijdrageregeling invoeren voor patiënten, die op rekening van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten worden verpleegd. In beginsel is voorzien in een ma ximum van f2700 per maand, af hankelijk van het inkomen. De nieuwe regeling werd reeds eer der dit jaar aangekondigd in het kader van gewenste bezuinigin gen. Evenals in de huidige regeling houdt de verzekerde ten minste over het verstrekken van meters, waarmee agenten die belast zijn met het begeleiden van atoomaf- valtransporten. zelf kunnen zien of zij aan schadelijke straling blootstaan. Politiebonden heb ben. op verzoek van leden die be trokken waren bij het laatste transport vanuit Den Helder, daarom gevraagd. Een meerderheid van de kamer fracties vindt dat Justitie moet ingaan op dit verzoek. Minister De Ruiter echter zei niet verder te willen gaan dan het verstrek ken van meters, waarop uitslui tend deskundigen achteraf kun nen aflezen of de dosis straling eventueel te hoog is geweest vol gens de normen voor de volksge zondheid. Volgens de bewinds man zijn de huidige meters, die agenten zelf kunnen aflezen, technisch niet volmaakt een minimum zakgeld over. Ver zekerden met een inkomen bo ven het sociaal minimum hou den in beginsel 10 procent van dat meerdere inkomen ook ter vrije besteding. Tevens bluft 10 rocent van het arbeidsinkomen uiten beschouwing. Bijdrage- plichtig zijn ook nu ongetrouw- dcn van 18 jaar en ouder en ge trouwden. die beiden ten laste van do AWBZ still opgenomen. Wel vervalt nu de bijdragevrue pe riode van zes maanden voor geestelijk minder-validen, die worden opgenomen in verpleeg inrichtingen. Ook zal het verblijf in een bejaardenoord voortaan meetellen voor de berekening van de bijdragevrue periode In de situatie van de verzekerde met een minimum sociale-verze- keringsuitkering treedt geen ver andering op. Alleen degenen met een hoger inkomen zullen met een hogere bijdrage worden ge confronteerd. Mevrouw Gardeniers zal donder dag 14 oktober met de vaste Tweede-Kamercommissie voor volksgezondheid over deze inko mensafhankelijke bijdragerege ling van gedachten wisselen. Zij heefl de Ziekenfondsraad inmid dels verzocht de nodige voorbe reidingen te plegen om invoering mogelijk te maken. Verdachte heeft ook verzetskruis DEN HAAG (ANP) - De vorige week vrijdag op een parkeerter rein in Heerlen gearresteerde A.T. die ervan wordt verdacht oorlogsmisdaden te hebben be gaan, heefl in 1981 een verzets- herdenkingskruis gekregen. Bestuurslid W.J.C. Tensen van het Nationaal Comité Verzetsher- denkingskruis. de organisatie die deze onderscheidingen toe kent. heefl dit woensdagavond bevestigd. De medaille werd T.. die zelf vanuit Oostenrijk het verzetsherden- kingskruis had aangevraagd, per post toegestuurd. Eerder werd via de stichting 1940-1945 be kend, dat T. in 1975 een verzets- pensioen toegewezen had gekre gen. Dit feit was destijds voor het Nationaal Comité Verzetsher- denkingskruis de doorslagge vende reden om T. de medaille toe te kennen. In alle andere gevallen, aldus be stuurslid Tensen, wordt pas na gedegen onderzoek besloten of het verzetsherdenkingskruis al of niet wordt uitgereikt. met de Amenkaanse minister van buitenlandse zaken. George Schultz. Het is niet uitgesloten dat dan ook een eventuele Ne derlandse versterking voor de vredesmacht van de Verenigde Staten, Italië en Frankrijk ter sprake zal komen. Zeker is dat dan overleg zal plaatsvinden over de verdeeldheid tussen de Verenigde Staten en zijn Europe se NAVO-bondgenoten. waarvan de aardgaspupleiding tussen Si bene en West Europa het mid delpunt is geworden. Deze steen des aanstoots lijkt voorlopig niet uit de weg te mimen en staat ook centraal op de agenda voor een besloten overleg van NAVO-be windslieden het komende week einde iets ten noorden van Mon treal Tudens zijn vele bilaterale contac ten in New York heefl Van Agt de president van Brazilië en de minister van buitenlandse zaken van Venezuela nog eens uitge legd waarom hij een eenmaal af gesproken reis naar die landen tot ontzetting van de departe mentsambtenaren aan het Haag se Plein moest afzeggen „De nieuwe minister president en de nieuwe minister van buitenland se zaken gaan vroeg in 1983 geza menlijk naar Brazilië en Vene- zuela. Het afzeggen van de eerste afspraken heeft geen enkele schade aan de wederzijdse be trekkingen gedaan zo juichte Van Agt Van Agt in toespraak tot Verenigde Naties 111 Van Agt tijdens zijn rede tot de Verenigde Naties land bereid zou zijn de Unifil- troepen naar Beiroet over te plaatsen, ook al heefl een wat te ijverige commandant de Neder landse soldaten al met het oog daarop laten oefenen. Volgens de premier mag dat ook niet, omdat die soldaten vrijwilligers zijn voor een bepaalde taak Wat de betrokkenheid van Neder landse troepen bij VN-aangele- genheden betreft, zei Van Agt nog wel dat wanneer er een ak koord komt over de Namibische onafhankelijkheid. Nederland in de overgangsfase graag bijstand wil geven. Van Agt spreekt vrijdagmiddag DEN HAAG (GPD) - De artsen-acupuncturis ten in ons land streven naar erkenning van hun opleiding en van hun geneeswijze. Acu punctuur is door de overheid sedert jaren als geneeskunde erkend, al wil de grote artsen organisatie KNMG er niet of nauwelijks van weten. Vele duizenden patiënten worden jaarlijks door artsen met acupunctuur be handeld. Een tiental particuliere ziektekos tenverzekeraars vergoeden acupunctuurbe handelingen. Een enkel ziekenfonds doet dit op proef. Dit kwam gisteren naar voren tijdens een pre sentatie van de Nederlandse Artsen Acu punctuur Vereniging (NAAV). Deze telt nu 400 leden (huisartsen, specialisten en tand artsen) en groeit jaarlijks met een honderd tal. Uitsluitend artsen, die de driejarige op leiding acupunctuur hebben gevolgd (en dus als bevoegd kunnen worden aange merkt) kunnen lid worden. De NAAV, die al negen jaar bestaat, is bezig met de uitbouw naar een echte beroepsorga nisatie. Dezer dagen is de op nieuwe leest geschoeide driejarige cursus gestart met een 140 deelnemers. De vereniging heefl de op leiding. waartoe uitsluitend medici worden toegelaten, geheel in eigen hand genomen. Zij doet dit in overeenstemming met het rap port van de staatscommissie-Alternatieve Geneeswijzen, die ook voor algehele erken ning van de acupunctuur heefl gepleit. De vereniging meent dat uitoefening van acu punctuur, uitsluitend door bevoegden, kan bijdragen tot verhoging der kwaliteit van de zorgverlening. In het algemeen is nu de plaats van de acupunctuur in de gezond heidszorg nog niet duidelijk, omdat men veelal de mogelijkheden van deze genees wijze niet kent. Er wordt dus naar de me ning van de NAAV, onvoldoende gebruik gemaakt van de bestaande kennis. Naarmate steeds meer artsen en tandartsen zijn opgeleid zullen de mogelijkheden voor een groter publiek beschikbaar komen. In de huidige situatie beperkt zich de acupunc tuurbehandeling zich bijna uitsluitend tot vrij grote aantallen chronische patiënten. Volgens de NAAV lopen er veel mensen ja ren lang rond met kwalen, waarvoor zij me dicamenten gebruiken, die geen wezenlijke oplossing bieden. Voor deze categorie patiënten zou acupunc tuur, zo is gebleken, hulp kunnen bieden De veranderende mentaliteit van het publiek blijkt vaak uit het feit, dat men zich toch tot een acupuncturist wendt, hoewel de eigen arts dit niet adviseert, zelfs soms verbiedt Mensen zijn mondiger geworden, zoeken een eigen weg en vinden die steeds meer bij de ongedachte mogelijkheden van acupunc tuur. De tandheelkunde neemt binnen de acupunc tuur een belangrijke plaats in. Niet vanwege de verdoving, maar wel door de verbindin gen die gelegd kunnen worden tussen de tanden en kiezen enerzijds en de rest van het lichaam anderzijds. Stonngen in de mond kunnen elders reacties geven, die zich tot chronische kwalen ontwikkelen, omdat de oorzaak in de mond niet wordt ontdekt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7