Buurthuizen in beroering Steeds C en A: twintig jaar om nieuwbouw Dijkgraaf Rijnland geridderd fijf stafleden minder door bezuinigingen 6en niet Aclonib blaclbte^fd Man schudt overvallers van zich af JDONDERDAG 30 SEPTEMBER 1982 EIDEN - De minister van verkeer en waterstaat. H.J. Zeevalking speldde gistermiddag bij de scheidend dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland. J. baron van Knobbeldorf, de me daille behorend bij de Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw op. Jit handen van waarnemend dijk graaf Groen, ontving hij namens het hoogheemraadschap, Rijn lands erepenning met inscriptie. )eze bijzondere bijeenkomst had plaats na de gewone zitting van Rijnlands verenigde vergade ring. De laatste vergadering die Baron Van Knobbelsdorf voor dat hij 1 oktober met pensioen gaat, bijwoonde, an Knobbelsdorf was vlak na de oorlog tot 1961 burgemeester van Goedereede en Stellendam. In 1961 werd hij burgemeester van Sassenheim en in 1974 dijkgraai van Rijnland. 3th Bedrijf haalt uif naar actiegroepen Minister Zeevalking speldt dijkgraaf J. Baron van Knobelsdorf de onderscheiding op. DEN HAAG-LEIDEN - De confec- tiegigant C en A heeft gisteren in het Haagse provinciehuis onge meen fel uitgehaald naar actie groepen die al ruim twintig jaar lang de nieuwbouw van het be drijf aan de Breestraat in Leiden onmogelijk maken. Mr. A. G. Rootinck zei namens het concern onder meer dat het „godgeklaagd is dat men in Ne derland ruim twintig jaar bezig kan zijn om een bedrijf op te bouwen en dan nog niet weet waar men aan toe is. Boven dien". zo zei hij, „zijn wij nog één van de weinige investeerders die over zijn". Een beroeps-commissie van de LiEÏDEN Sinds het verschijnen van programma 1983 va van het sociaal cultureel plan van de gemeente, zijn heel >rc wat welzijnsinstellingen in rep en roer geraakt. Zijn de vorige bezuinigingen nauwelijks verwerkt, ook 1983 blijkt weer in het teken van de bezuinigingen te staan. Alleen in het club— en buurthuiswerk moet al 285.000 gulden worden bezuinigd, zo staat in de planning. Veel verwachten de sociaal culturele instellingen niet van de te inspraakronde die nu is begonnen, wel liggen de span- te doeken voor de vanavond te houden hoorzitting in de Stadsgehoorzaal al klaar. 13 Ie Leidse buurt- en clubhuizen te moeten, om de bezuinigingen te ^bewerkstelligen, met z'n allen vijf vaste krachten missen. Twee clubhuizen in Zuid- West, de •un Klinker en de Tamboerijn, beho ren bij de zwaarst getroffenen: zij - moeten ieder een van de twee huidige stafkrachten inleveren. Daarbij komt nog dat ze samen een eenheid moeten gaan vor men waar later ook het Vijfho- gs venhuis nog eens bijkomt. Het d<Vijfhovenhuis, dat nu twee stat en krachten heeft, moet tegen die in elk geval één, maar mis- enschien wel alle twee die staf- *r.skrachten inleveren. *Uück Koldenhof van de Klinker d'vreest het ergste wanneer er in- Irederdaad stafkrachten weggaan: "Nadat er bij de vorige bezuigin- gen al een stafkracht wegging, is er al een aantal kinderactivite- ufctien vervallen, we moeten veel Sivaker sluiten en er blijft veel liwerk liggen. Met z'n tweeën en Dde hulp van vrijwilligers is het net te doen, maar is een van ziek, dan komen we in de Er is al zo één staf- nodig voor de beheers functies. Die komt dan niet eens toe aan de begeleiding van vrij willigers en dat betekent dan "^weer een uitholling van het werk. De gemeente kan dan ook niet meer verlangen dat we extra aandacht geven aan volwassene ducatie, daar is dan eenvoudig weg de tijd niet meer voor". uid-West geldt echter niet als een achterstandswijk en heeft daar om volgens de gemeente geen recht op meer stafkrachten. "Ze vergeten dat Zuid-West wel de wijk is met de meeste bejaarden. Wanneer er een fusie moet plaatsvinden tussen Klinker en Tamboerijn betekent dat dat ook - die ouderen naar een andere - buurt moeten. Maar iedere buurt - in Zuid West heeft zijn eigen identiteit en de mensen zijn al ruim twaalf jaar gewend aan hun eigen buurthuis. Moet je van die verlangen dat ze ineens andere buurt gaan?" Mierennest Buurthuis het Mierennest heeft vo rig jaar september een gloed nieuw gebouw aan de Morsweg in gebruik genomen. Wanneer de bezuinigingen ter sprake komen die het Mierennest raken, zegt bestuurslid Ron Horenweg: "De gemeente is bezig van het Mie rennest een monument te ma ken. Over een jaar kunnen we te gen onze kinderen zeggen: zie je dat mooie gebouw daar? Dat was vroeger ons buurthuis". Daar mee kenschetst hij de sombere toekomstvisie van het voltallige bestuur, de werkers én bezoe kers van het Mierennest: een mooi gebouw met een welzijns werker als conciërge en veel lege ruimten omdat er praktisch nie mand meer is om activiteiten te begeleiden. Evenals in Zuid West moest het Mierennest vorig jaar al een staf kracht inleveren. Nu opnieuw moet er twintig uur minder wor den gewerkt, "en dat betekent dat er activiteiten stopgezet moe ten worden", concludeert team leider Bert Brouwer. "Laat staan dat we nog kunnen inspringen op nieuwe initiatieven in de wijk". Bij het Mierennest zullen de recreatieve activiteiten er het eerst aan moeten geloven. "Want de gemeente stelt nu eenmaal als eis dat we educatieve en vormen de activiteiten behouden. Gevolg is dan wel dat de bezoekers niet meer kunnen kiezen, en ook doorstroming van recreatieve ac tiviteiten naar vormende zal veel mmder voorkomen". Leiden Noord geldt wél als een achterstandswijk. Ook hier moet echter bezuinigd worden. Zo zal De Zevensprong een stafkracht moeten inleveren en wordt het activiteitengeld bevroren. Ook speel-o-theek Pinokkio, Ouders Op Herhaling, buurthuis Groenoord en de buurtcomités Noord en Groenoord moeten op magere jaren rekenen. Verder moeten de twee stafkrach ten van het wijkcollectief Noord tiet Mierennest aan de Morsweg: straks een mooi gebouw met veel lege ruimten? provincie Zuid-Holland behan delde gisteren het zoveelste be zwaarschrift tegen de nieuw- bouwplannen van C en A aan de Breestraat. Dit keer vochten de Stichting Breed Monumentenco mité en de Vereniging voor Pie- ters- en Academiewijk uit Lei den een verklaring van geen be zwaar van de provincie aan voor de nieuwbouw. De twee organisaties vinden de plannen van C en A niet passen in de Leidse binnenstad. Er zou den volgens hen onder andere historische huizen moeten ver dwijnen, er zou verkeersoverlast komen en de noodzaak van een dergelijk groot complex zou ach terhaald zijn. „Zo worden we nu constant tegen gewerkt", zei de raadsman van C en A voor de commissie. „Dat ge beurt met behulp van de meest pietluttige dingen die er maar be staan". Hij zei gisteren dat de he le zaak in de afgelopen twintig jaar al door allerlei instanties is doorgenomen. -en A noemt de bezwaren tegen de nieuwbouw aan de Breestraat „gepraat over onbenullige archi tectuur. We voldoen aan de plaat selijke verordeningen. De ver wijten aan ons adres zijn baarlij ke nonsens. We hebben gezocht naar andere mogelijkheden, maar in het Leidse kernwinkel gebied is niets te vinden". De gemeente heeft uiteindelijk toe stemming gegeven voor de bouw van een nieuwe vestiging. Dit mede omdat een nieuw C en A een grote publiekstrekker zou zijn voor de binnenstad. „Het functioneren van de Breestraat zal er ook beter op worden", zei de raadsman van het bedrijf. „C en A zal Leiden laten opstomen in de vaart der volkeren" Mr. Rootinck vroeg de commissie de uitspraak van de Raad van State, die de verklaring van geen bezwaar eerder deze maand al schorste, buiten de behandeling te houden. De Raad van State be gin vorige maand een voor Lei den ingrijpende uitspraak ge daan door te zeggen dat een be paling in de bouwverordening in strijd is met de Woningwet. Dit betekent dat de gemeente Lei den nu eerst de fout moet gaan herstellen en dat de provincie de verklaring van geen bezwaar waarschijnlijk zal intrekken. Een en ander kan een vertraging op leveren van minstens zes maan den. Een van de commissieleden, de CDA'er Van der Meer. zei na af loop van de zitting: „Er had al veel eerder duidelijkheid moeten komen" Hij noemde wat met C en A gebeurt „salamitaktiek Het is volgens hem een hele slechte zaak dat dit al zo lang duurt Automobiliste rijdt door na aanrijding LEIDEN - Een 24-jange vrouw uit Oegstgeest is gistermiddag m centrum leiden aangehouden na dat ze even eerder was doorgere den na een aanrijding op de Haagse Schouwweg Bij de aan rijding liep een fietser, aan wie ze geen voorrang had verleend, een hoofdwond op die behandeld moest worden in het AZL. De vtouw wilde vanaf de Haagse Schouwweg de Rijndijk opryden en liet daarbij eerst een fietser voorgaan Een tweede fietser, een 41 -jarige man uit Den Haag. zag zij echter over het hoofd. De vrouw vertelde later in paniek te zijn doorgereden na de aanrij ding. Opgeruimd LEIDEN - De politie heeft gister ochtend een vijftigtal fietsen weggehaald van het station. Het betrof fietsen die al geruime tijd op het station stonden en geen van allen rijklaar waren. De poli tie vermoedt dat de fietsen door anderen dan de rechtmatige ei genaar op het station zyn neerge zet. Wie vermoedt dat zijn fiets tussen de vijftig zit, kan deze op het politiebureau afhalen. (dat werkt in buurthuis Het Spoortje) opstappen. Daarmee komt een einde aan hun werk waarmee ze steun verlenen aan bijvoorbeeld bewonerscomités. Een steun die zij heel belangrijk achten in een buurt waar stads vernieuwing schering en inslag is. Stafkracht Clemens Sweer- man: "Wanneer wij er niet meer zijn zal het bewoners veel moei lijker vallen inspraak te krijgen bij herbouw- of renovatiepro jecten. Wij hielpen bij het opzet ten van een bewonersvertegen woordiging, ook bij groepen die zich inzetten voor het inhalen van onderwijs- of maatschappe lijke achterstand in Leiden Noord". De gemeente is echter niet bereid de kosten voor het collectief, dat tot nu toe ook voor de helft door CRM werd betaald, op zich te ne men. "Zonder overleg stelt de ge meente nu dat we moeten ver dwijnen. Eigenlijk zeggen ze, je bekijkt het verder maar in Lei den Noord. Misschien zijn we nooit zo spectaculair geweest omdat we nooit zelf een vuist maakten, maar altijd steun ver leenden aan de andere instanties. Maar wanneer het wijkcollectief niet meer bestaat zal pas blijken wat wij deden. Bewonerscom missielid Ans Mud formuleert het als volgt: "Het is als het weg halen van vader en moeder uit een gezin. Het werk in Noord wordt een weeskind". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Thijs Jansen frandweer- ommandant aat weg 1IDEN - Brandweercomman- iant Broekman is van plan om :ijn functie binnenkort neer te eggen. Sinds december is de rommandant al thuis in verband net ziekteverlof. "Ik denk dat ik afgekeurd word". ior een overmaat'aan werk is 1 broekman overwerkt geraakt. !en4ij is zes jaar commandant van abqe Leide brandweer geweest en Steou over twee jaar met vervroegd °°lensioen gaan. ADVERTENTIE nu bij jacneoriginele damastenffJILLAS-servetten': met uw eigen naam LEIDEN - Een 63-jarige Leide- naar heeft twee mannen die hem wilden overvallen gisteravond op wel heel krasse manier van zich afgeschud. De twee overval lers waren de man gevolgd vanaf de Haarlemmerstraat naar zijn woning aan de Oude Singel. Toen hij daar zijn huisdeur wilde openen pakten de twee hem beet en probeerden vanonder zijn re genjas een portefeuille te grij pen. Toen de Leidenaar zich af weerde werd hij bedreigd met een mes. Ook dit wapen wist de man zijn overvallers uit handen te werken waarop hij de twee op de vlucht joeg. De Leidenaar liep een blessure aan de knie op door trappen van beide overvallers. Van de daders is nog geen spoor. Collecte LEIDEN De jaarlijkse collecte ten behoeve van de kankerbe strijding heeft in Leiden een be drag van 80.521,54 opgebracht. Oplichterij Groep 4 van de 3 oktober-op tocht loopt op 4 oktober eer goeie kans met doorgedraai de tomaten te worden beko geld. In deze groep loopt melijk de, volgens samenstel Iers van het 3 oktober-pro- grammaboekje, "meest be kende Leidse tiener", Corne- lis Joppenszoon. Maar laten we eerlijk zijn: die Joppensz. is natuurlijk gewoon een op lichter.... De geschiedenisboekjes leren dat de weesjongen Cornelis Joppensz. als eerste Leide naar een kijkje is gaan nemen in de door de Spanjolen ver laten 'Schans te Lamme'. Daar zou hij de beroemde hutspot op de kop hebben ge tikt. Precies een jaar geleden heb ben wij de mythe rond de Leidse weesjongen al doen wankelen. Leidse historici hadden ons verklapt dat waarschijnlijk ene Ghijs- brecht Cornelisz. Schaek in 1574 de hutspot op de bezet ters van Leiden had buitge maakt en dat we met dat standbeeldje van Cornelis Jo- penszoon bij het lammen- schans-station eigenlijk voor emmer staan. In de allernieuwste aflevering van 'Hustpot. haring en wit tebrood' wordt de 3 oktober- mythe helemaal tot de grond toe afgebroken., Joppens zoon blijkt helemaal geen wees te zijn geweest, maar vermoedelijk een (letterlijk) 'hoerejong'. Meneer Schaeck, die inderdaad met de hutspot aan de haal schijnt te zijn ge gaan, was zeker ook geen weesjongen, maar vader van een fors gezin die de kost ver diende als wachtmeester van de schutterij. De grootste 'boosdoener' van de valse mythe is volgens 'Hutspot, haring en witte brood' de Leidse school meester Elias van Booren, die in de achttiende eeuw Cornelis Joppensz. nadruk kelijk als de 'vinder van de hutspot' naar voren heeft ge schoven. Nu het 'hoerejong' van Jop- pens als oplichter is ontmas kerd. moet de 3-Oktober Ver- eeniging toch aardig met de handen in het haar zitten zo vlak voor de optocht. Maar nee hoor, volgens notaris Met het standbeeld van "hoerejong" Cornel is Joppensz bij het Lammenschans-s tation staan we mooi voor emmer. Maar de 3-oktober vereniging wil niet aan de mythe tornen. «Foto: Holva Karstens, secretearis van de vereniging, zal Cornelis niet 'afgeserveerd' worden: "Want na al die eeuwen is hij zo ingeburgerd dat de mythe maar gewoon moet blijven bestaan. Geschiedvervalsing of geen geschiedvervalsing". J.V. Vakantiestop Hij heeft er zijn vakantie in Sparye speciaal voor onder broken. gemeente-ambtenaar C. van der Bijl. Zodoende was hij in de gelegenheid om voor een provinciale geschil lencommissie zyn broodheer aanvallen. Hij is het niet eens met de plannen van de ge meente Leiden om woningen voor een en tweepersoons huishoudens aan de Dia mantlaan in Leiden te bou- De eerste vraag die op zijn lip pen brandde, was gisteren in Den Haag: "Wie heeft er voor gezorgd dat de zitting een week werd vervroegd". Hy keek daarbij op een dusdani ge manier rond alsof hy ver moedde dat er opzet in het spel was. De commissie zei er zeker van de zijn dat dit niet het geval was. Daarna vroeg Van der Bijl zich af of de kosten die hy heeft gemaakt, om op tijd voor de commissie te verschynen, er gens konden worden ver haald. De commissie meende van met. De vlucht vanuit Spanje duur de korter dan het verhaal dat hij gisteren voor de commis sie te vertellen had over zyn grieven tegen de woningen Het waren er vier. Van der Bijl deed er twee uur over om ze toe te lichten Ten eerste de kwaliteit van het plan, onbehoorlyk bestuur (men wordt voor een voldon gen feit geplaatst), de ver- keersaspecten (meer auto's) en de waardevermindering van zyn woning Dat laatste bleek voor Van der Byl het belangrijkste argument te zyn. want na zyn pensione ring wil hy daar weg En de ambtenaar vreest dat het huis door de plannen van de ge meente in waarde zal zyn ge daald TJ. Blindganger (3) Hoe zit het nu eigenlyk met die schuilkelders? Is het inder daad volksverlakkery of heeft de mensheid in Leiden toch nog kansen als de Grote Klap valt? Stel nu, spiegelt voorlichter Toets van het mi nisterie van binnenlandse za ken ons voor, dat er een atoombom m Duitsland valt. Ook in Nederland heb je dan radio-actieve neerslag en in dat geval heeft zo'n schuilge tegenheid wel degelyk nut. "Tja, en gebeurt dat in het westen des lands dan heb je aan een vry gennge bescher ming als een openbare schuilplaats natuurlijk niet zo erg veel". De vraag werd actueel toen klein links in de Leidse raad daarover aan de bel trok. By de bouw van parkeergarages (zoals op het Sanders-terrein aan het Levendaal) overwo gen burgemeester en wet houders gebruik te maken van een potje dat op het de partement van binnenlandse zaken stond Met het geld daarvan kan in de garages een schuilgelegenheid tegen een atoomaanval worden in gericht CPN. PSP en PPR keerden zich daar in een mo tie tegen. Je suggereert ten onrechte een gevoel van vei ligheid bij de Leidse bevol king. zo luidde hun stelUng- name. Die veiligheid is er in derdaad met, antwoordde verantwoordelijk man, bur gemeester Goekoop. Maar ja, dat geld is er nu eenmaal, dus waarom niet? Helemaal zeker is dat laatste overigens niet, zo vertelt Toets "Want met de bezuini gingen wordt elke aanvraag zeer kritisch bekeken". Maar. voegt hij er aan toe "Ook se rieus bekeken". Hy verbaast zich een beetje over het Leid se cynisme. Behalve een 'Duitsland-bom' wyst hy ook op de mogelykheid van een beperkt taktische oorlog, zo als dat heet. Militaire objec ten als doelwit en ook in dat geval zal de 'schuilgarage' zyn bewyzen. meent voor lichter Toets Hy herinnert ook nog even aan de parkeer garage op het Haagse Plein, waarin eveneens de nodige maatregelen (zoals luchtfilte- nng en watervoorziening in geval van nood) zyn getrof fen "En daann kunnen de mensen uit die buurt dus mooi terecht", stelt hy tevre den vast En zo zal elke buurt binnenkort actie voeren voor een parkeergarage-met om de hoek. q j

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3